Jlieuuie £dJtsrije GTouranl r^! 't Nieuwe kabinet presenteert zich Extra militaire uitgaven geschat f2 milliard over vier jaar Passief t.a.v. Nieuw Guinea; anders voor-overleg met Staten-Generaal op Perzisch parlement besluit tot naasting olie-industrie DE Wist IJ Zwaardere druk op inkomsten en vennootschappen Een zware taak EMOTIE? ZATERDAG 17 MAART 1951 BUREAUX; Steenstraat 3? Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; t 0.40 par week ADVERTENT1ËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8177 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticlj is gfjebltottj mgn hert ia Ugljenspott" 't Nieuwe kabinet presenteert zich VANMIDDAG, even na twaalf uur. op de twee en vijftigste dag nadat de Tweede Kamer was uiteengegaan om het kabinet DreesVan Schaik gelegenheid te geven, de Koningin ontslag aan te bieden^ heeft zij de regeringsverklaring van het nieuwe kabinet beluisterd, opnieuw uit de mond van dr Drees, die minister-president is gebleven. Ongeveer een half uur duurde de voorlezing van deze verklaring, die staat in het teken van de verhoogde defensie-inspanning en het tekort op de be talingsbalans, mitsgaders de maatregelen, die nodig zijn om de moeilijk heden het hoofd te bieden. Nadat dr Drees gewezen had op de ge schiedenis van de totstandkoming van het huidige, door prof. Romme gefor meerde kabinet, waarin vier politieke partijen vertegenwoordigd zijn, wees hij er op, dat, anders dan bij de formatie van 1948, ditmaal het ontwerpprogram, dat geheel is afgestemd op de moeilijke situatie, waarin ons land op dit ogenblik verkeert, vooraf aan het oordeel der fracties werd onderworpen. Voor een grote meerderheid in het Parlement is het aanvaardbaar gebleken in algemene zin, al zal geen enkele groepering de eigen denkbeelden er tenvolle in weer spiegeld hebben gezien. Een goede sa menwerking tussen regering en staten- generaal zal bij de uit te voeren zware •taak dringend noodzakelijk zijn. De Ne derlandse parlementaire demooratie zal zioh weer krachtig, doelbewust en be sluitvaardig moeten tonen. De crisisweken hebben wellicht som mige tegenstellingen verscherpt, doch de regering vertrouwt, dat ook het besef is versterkt van de ernst van de toestand, waarvoor ons volk staat en van de plicht om ondanks geschillen en verschillen, alle krachten in te spannen, teneinde daaraan het hoofd te bieden. Vruchtbare samenwerking tussen Ne derland en Indonesië zal worden bevor derd. Het Nieuw-Guinea-geschil wordt daarvoor een belemmering geacht, doch er kan voor het ogenblik geen weg wor den aangegeven langs welke dit geschil op voor beide partijen aannemelijke wijze zou kunnen worden opgelost. Indo nesië wil slechts besprekingen hervatten, wanneer vooraf vaststaat, dat de souve- reiniteit wordt overgedragen. De staten- generaal achten een hervatting op die voorwaarde niet verantwoord, terwijl een kabinet, dat de steun van de volks ver tegenwoordiging moet genieten, op deze grondslag niet zou kunnen worden ge vormd. Geen kabinet kan onder deze omstan digheden iets anders doen dan een af wachtende houding aannemen en de ont wikkeling op de voet volgen. Indien het kabinet te eniger tyd i.v.m. een belang rijke verandering in de omstandigheden zou menen, een wijziging in de status van Nieuw-Guinea te moeten bevorderen, dan zal het het parlement vooraf in de ge legenheid stellen, zijn mening hierover kenbaar te maken. De aandacht van regering, volks vertegenwoordiging en volk moet in het huidige tijdsgewricht worden ge concentreerd op een aantal hoofd punten, die de levensbelangen van ons volk rSken, en ten aanzien waar van de koers opnieuw moet worden bepaald. Deze hoofdpunten zijn: 1. de vergroting van de Nederland se bijdrage ter verzekering van de collectieve veiligheid; 2. het moeilijker geworden sluitend maken van het staatsbudget; 3. het dekken van het tekort op de betalingsbalans. Deze drie problemen zf*n innig met elkaar verweven en sterk beïnvloed door de aanval op Zuid-Korea. (Zie vervolg op pag. 5) Havenwijk van Napels dreunde Twaalf doden bij explosie van een tanker Met een slag, die het havenkwartier schudden deed en tot in verre omtrek hoorbaar was, ontplofte gistermiddag in de haven van Napels het 10.000 ton metende tankschip „Montallegro". Er waren negen doden en 59 gewonden, van wie erd 35 naar de ziekenhuizen moesten worden overgebracht. Zij be hoorden alle tot de meer dan 100 arbei ders. die zich voor werkzaamheden op het schip bevonden. Het schiu was even tevoren uit Genua in Napels aangeko men. De tamiker brak en de achtersteven zonk. De ontploffing ontstond door het wegstromen vam benzinegassen. die vlamvatten door een brandende acety- leencyLinder. Twee lijken van slachtoffers vond men aan boord van een ander schip dat 175 meter ver weg lag. Atoombomfabricage in Engeland Van gezaghebbende zijde wordt thans vernomen, dat Groot-Brittannië besloten heeft tot het maken van een atoombom over te gaan, en wel zonder rechtstreekse hulp van de Verenigde Staten. De bom zal misschien reeds in de naaste toekomst gereed komen. Heroveringsplan voor Ambon In een rede voor Door de Eeuwen Trouw te Amsterdam heeft mr E. Hazel- hoff Roelfzema verklaard, dat Ceram een oefeningsbasis is voor de republiek der Zuid-Molukken en dat de troepen ui; Ambon daarheen zijn overgebracht. Men wil van daaruit stad en eiland Ambon heroveren. Buiten de wegen en de steden is de bedrijvigheid der guerilleros zeer groot en zij ravitailleren zich door over vallen op de T.N.I. Er heerst echter een bitter tekort aan voedsel, en honger oedeem komt overal voor. Spr. ontkende de geruchten, dat hij nooit op Ambon zou zijn geweest en noemde de regeringsver klaring, dat een komst van Ambonnese militairen naar Nieuw-Guinea moeilijk heden met de bevolking zou veroorzaken onwaar. Hij verzekerde, dat hij de namen zou kunnen noemen van personen op he: Amerikaanse ministerie van oorlog mei wie hij over de kwestie van bases op de Zuid-Molukken had gesproken. Ameri kaanse financiers hadden hem gevraagd of het geen tijd werd, geld te steken in de Zuid-Molukken en spr. waarschuwde, dat als Nederland niet voortmaakt, do Zuid-Molukken in de Amerikaanse be langensfeer zouden komen, waarbij hij herinnerde aan het Fox-contract. West-Duitse ambassade in Nederland De West-Duitse Bondskanselier Ade nauer heeft in een brief aan het hoofd der Ned. Missie de voldoening van df Bondsregering uitgesproken over hel voornemen van Nederland om wee' diplomatieke betrekkingen met West Duitsland aan te knopen Tevens ver klaarde hij. dat de Bondsregering he: plan heeft in Nederland ambassade te vestigen. Ir Peters op 29 Maart naar Nederland Het vertrek van gouverneur ir L. A. H. Peters van de Nederlandse Antillen die benoemd is tot minister van Unie zaken. naar Nederland, is voorlopig vast gesteld op 29 dezer. Eerste tomaten zijn er al weer Aan de Poeldijkse veiling werden door de kweker G. van Leeuwen al weer de eerste tomaten aangevoerd. Ze brachten 30 cent per stuk op. De Franse regering heeft ingestemd met het plan om de alg. vergadering van de V.N. dit jaar in Parijs te houden, mits deze niet v o o r 6 Nov. aanvangt. Bij het treffen van voorbereidingen voor het komende niet optimistisch genoeg zijn. Deze badmannen sjouwen al met stoelen over het strand, misschien in de hoop dat de zomer dit jaar een beetje vroeg zal komen. Maar het weer is op dit ogenblik nu niet bepaald bemoedigend voor de mensen, die niet van de wind, maar van de zon moeten leven.... Engeland protesteert en dreigt met Internat. Hof van Justitie E STRIJD OM DE PERZISCHE OLIE is met één knal tot ontbranding gekomen: de moord op premier Ali Razmara, die tegenstander was van nationalisatie der olievelden, was er voor het Iraanse Majlis (parlement) geen beletsel meei de naasting vastere vormen te doen aannemen. Met algemene stemmen heeft het parlement het plan tot nationalisatie goedgekeurd. Groot was het enthousiasme toen de uitslag der stemming werd bekend gemaakt. Vanuit de publieke tribune viel op juichtoon te horen: „Dit heeft acht gram kruit bewerkt" Engeland heeft hierop gereageerd met jn nota, waarin het Iran er op kalme, ïaar vastberaden wijze van verwittigt, dat dit besluit onwettig is en dat alle geschillen aan het Internationale Hof van Justitie dienen te worden voorgelegd. Uitdrukkelijk wordt in de nota betoogd, dat het juridisch onmogelijk is, dat Per- zië de Anglo-Iranian nationaliseert. Voorts wordt er in te kennen gegeven, dat de maatschappij bereid is over een nieuwe concessieregeling te onderhandelen, op grondslag van gelijke winstverdeling. Reeds in 1949 had Engeland er in toe gestemd, dat de Perzische regering een groter aandeel uit de winst zou krijgen, maar het Perzische parlement heeft deze overeenkomst nooit bekrachtigd. Dean Acheson, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft giste ren de hoop uitgesproken, dat beide lan den een oplossing zullen vinden voor hun meningsverschillen inzake de olie. waardoor hun beider belangen zouden worden verzekerd en tevens zou worden bereikt, dat de belangrijke uitvoer var Perzische olie naar dezelfde markten zov vloeien als voorheen. De New York Times merkt in 'n hoofd artikel op, dat er achter de Perzische maatregel meer schuilt. „Het is tevens fase in de koude oorlog," aldus het blad, dat er verder op wijst, dat Rusland vroeg of laat toch de weg naar de Per zische olievelden zal weten te vinden er dit zonder de Perzische regering omvei te werpen. Volgens het blad ligt de schuld van de nationalisatie bij Engeland en Amerika. Engeland heeft te lang gewacht met Perzië de helft van de winst aan te bieden en Amerika heeft de Perzen, die de onafhankelijkheid van hun land widen, te weinig gesteund. ..Ziezo, het karretje rijdt weer!" Moeder en zoontje in Schie verdronken Spoorwegwerker en kleuter doodgereden Doordat een personenauto in de Delfs- havense Schie reed, zijn gistermiddag te Rotterdam de 31-jarige mevr. E. deGoyer- Van Zanten uit Schiedam en haar vijf jarig zoontje verdronken. De auto kwam uit de richting Den Haag en reed op d< Abraham van Stolkweg, toen hij plotse ling naar rechts zwenkte en het water in tuimelde. Voorbijgangers snelden toe, maar konden de portieren van de wa gen niet openkrijgen. IJlings werd de brandweer gewaarschuwd, die met be hulp van een staaldraad de auto zover boven de waterspiegel bracht, dat de in zittenden er uit konden worden gehaald Alleen de bestuurster, de 33-j. mevr Penders-van Zanten uit Rotterdam, kon nog bij kennis worden gebracht. Op een der spoorlijnen aan de Bossche- weg te Vught is g4 middag de 24-jarige spoorwegwerker ^-.Pinksteren door een goederentrein J'.ab -d-_ dood. HJj laat een vrouw en een kind ach ter. Een drie-jarig zoontje van het echt paar W. te Goorsel is gisteravond gedood onder een trailer met oplegger Andere ongelukken De 41-jarige gehuwde sergeant D. T. uit Groningen is gisteren op de Mep- peler straatweg te Zwollerkerspel op zijn motor tegen een loslopend paard ge reden en vrijwel op slag gedood. Het zesjarig jongetje C. Cremer stak plotseling de Boortorenweg te Hengelo (O.) over. Hij werd door een auto dodelijk aangereden. Op de Meppelerweg bij Steenwijk kwam een kolenauto met een hevige klap tegen een plotseling remmende truck opgevlogen. De 30-jarige kolen- handelaar W. Hagendoorn uit Meppel werd gedood. Vijftien buspassagiers gewond Volle bussen botsten tegen elkaar in Vogelenzang Vijftien buspassagiers werden vanmor gen gewond, toen in Vogelenzang (tussen Leiden en Haarlem) twee volle bussen van de N.Z.H.V.M., rijdende op de dienst HaarlemNoordwijk v.v. met elkaar in botsing kwamen. De bussen werden ir beschadigd. De gewonden, onder de beide bestuurders, werden ter plaatse behandeld. Een van hen had levensgevaarlijk letsel opgelopen. De bussen botsten tegen elkaar doordat een van beide bij het passeren van een wagen aan de linkerkant van de weg be landde. Het verkeer moest worden om gelegd, doordat de twee wrakken de rij weg blokkeerden. Later zijn de bussen weggesleept. C. N. V. beraadt zich over lonen en prijzen Het voltallig bestuur Van het C.N.V. zal zich Maandag beraden over de loon- prijspolitiek, in het bijzonder naar a leiding van de recente stijging van kosten van levensonderhoud. jaar gewoon bestaan, wanneer deze kin deren nóg ondei'Wtfs ge/lieten of voor een beroep worden opgeleid. Hetzelfde geldt voor gebrekkige kinderen. De nieuwe leeftijdsgrens van 16 jaar zal op 1 Jan. a.s. ingaan. Tegelijkertijd vervalt het bij zondere tarief voor inwonende minder jarige kinderen. Vennootschap De verhoging van de vennootschapsbe lasting betekent, dat het thans geldende GAZELLE (Advertent RIJWIELEN reeds vanaf 139.55 geheel compleet met lamp, jas- beschermer, slot enz. DAT een koe, die door de slagers van Arcen (L.) van het klooster St. Paul was gekocht (4 km van Arcen) de volgende morgen weer voor de kloosterpoort lag te loeien om binnengelaten te worden. DAT de akkers in Noord-Limburg on danks hardnekkige vervolgingen veel te lijden hebben van de voorjaarstrek der wilde zwijnen. DAT heel Huizen gisteren het zilveren bedrijfsjubileum van de Balatum-fabrie ken meevierde. DAT meer dan 60 Walcherse boeren zich hebben opgegeven voor de N.O. Polder, hetgeen 20 meer is dan waarop en rekende. DAT de 48 in Heiligerlee gegoten nieu- e klokken voor het carillon van de Lange Jan te Middelburg naar de plaats bestemming zijn gebracht kleinere zijn opgeslagen tot de nieuwe torenspits in 1953 gereed zal zijn DAT A. Atema, hoofdcommies ter ge meente-secretarie van Ooststellingerwerf, benoemd is tot burg. van Hindelopen. DAT de ver. Nederland—U.S.S.R. de regering heeft verzocht te protesteren tegen de herbewapening van Duitsland een geleidelijke internat, ontwapening te propageren. DAT G. P. Luden, Ned. gezant in Ko penhagen, zijn geloofsbrieven gisteren in de Deense Koning heeft overhandigd. DAT 42 leerlingen en docenten van de Franse luchtvaartschool een tweedaags bezoek aan Schiphol hebben gebracht. DAT de veehouder N. van N. te Maas- drie! wegens knoeien met t.b.c.-verkla ringen voor koeien in Arnhem werd ver oordeeld tot 6 weken en de veehandelaar J. V. uit Azewijn tot 2 mnd. DAT het sedert 1934 in Amsterdam ge vestigde bedrijf van De Cirkel (stalen buismeubelen e.d.) in September naar Zwanenburg-Halfweg verhuist, waar al enkele gebouwen in gebruik zijn. DAT naast de in Londen verschenen Eng. editie van het werk van prof. mr P. S. Gerbrandy „Indonesia" binnenkort bij J. H. Kok te Kampen een Ned. uit gave zal verschijnen onder de titel „De scheuring van het Rijk". DAT de oudste inwoner van Schouwen- Duiveland, Jan Kip te Dreischor, die on langs een der eersten in Zeeland was om zich op t.b.c. te laten doorlichten, mor gen 100 jaar wordt, en het hele dorp Maandag feest viert. DAT de Uraguayse ballpointmy giste ren in Amsterdam haar achtste octrooi proces heeft gewonnen (f 100 voor elke nog verkochte pen) en 2500 kantoorboek handelaren heeft gewaarschuwd nie! voort te gaan met de verkoop van pen- nen die op het octrooi inbreuk maken. Kinderaftrek straks niet meer tot 21 jaar, doch slechts tot 16 jaar /^ONMIDDELLIJK na het afleggen van de regeringsverklaring zijn van- daag twee wetsontwerpen ingediend, die neerkomen op een aantal belastingverzwaringen. Het gaat hier om een verhoging van de vennoot schapsbelasting en van de inkomstenbelasting, voorzover die wordt geheven van bedrijfswinsten. Bovendien zal men straks, als de plannen doorgaan, geen kinderaftrek meer krijgen voor de jeugd tot 21 jaar, doch slechts voor kinderen tot 16 jaar. Deze verschuiving van de leeftijdsgrens geldt zowel voor de inkomstenbelasting als voor de loonbelasting en de vermogensbe lasting. t punt wordt thans aansluiting I vaste tai. i oplopend tarief. Dit zal 46 pet belastbare -bedragen tussen a f 100.000, 47 pet voor bedragen tussen ƒ100.000 en ƒ150.000, 48 pet voor bedragen tussen 150.000 en ƒ200.000, 49 pet voor bedragen tusseen ƒ200.000 en 250.000 en tenslotte 50 pet voor belast bare bedragen van meer dan 250.000. belastbaar bedrag van minder dan ƒ50.000 is de belasting -42% pet het belastbare bedrag en bovendien achtste van de som, waarmee het belast bare bedrag de ƒ40.000 te boven gaat. Het nieuwe tarief gaat, wanneer het door de Kamers wordt aangenomen, in met het boekjaar 1951. Inkomstenbelasting In de verhoging van de inkom stenbelasting, die in het tweede wets ontwerp is geregeld, worden niet be trokken de winsten uit de vrije be roepen (dokter, advocaat enz.). Grondslag voor de aanvullende be lasting is de bedrijfswinst. Uitgezon derd zijn daarvan echter de bedragen, die zijn onttrokken aan de onbelast bare reserve en de voordelen uit ver vreemding van een zg. aanmerkelijk belang. Voor de middelbare winsten, 8000 tot 20.000, bedraagt de aanvul lende belasting vijf pet van het gedeelte der winst boven 8000. Voor winsten van 20.000 tot 50.000 is zij groot 600 plus zes pet van de winst boven 20.000, winsten van 50.000 tot 100.000 draagt zl) 2.400 plus zeven pet var winst boven 50.000 en voor winsten 100.000 en hoger is de aanvullende be lasting 5.900 plus ty» pet van de winst boven 100.000. Ook deze verhoging zal ingaan met 1951. Voorts krUgt de minister van Financiën de bevoegdheid om de toepassing der vroegde afschrijving ten aanzien van komstige Investeringen te begrenzen tot jaarlijks ten hoogste een tiende (in plaats van een derde) van de kostprijs der be drijfsmiddelen. Wanneer een werkgever na een waarschuwing nalatig blijft in het af dragen van de loonbelasting en ver eveningsheffing, kan de minister van Financiën de aanslag verhogen met tien procent, met een minimum van f5.—. De nieuwe Vredespaleis- zegels In afwijking van wat de PTT eerder meldde, deelt zij thans mede dat de ve zegels voor het Internationaal Gerechtshof alléén aan het verzamelaars loket van het postkantoor in Den Haag verkrijgbaar zijn. Ze worden afgestem peld per serie verkocht. Gegadigden bui- Dit zijn de nieuwe postzegels van het Cour Internationale de Justice. De zegels van 2 en 4 cent stellen het Vredespaleis voor en die van 6, 10, 12, 20, 25 cent en een gulden dragen de beeltenis van Koningin Juliana. ten Den Haag kunnen zegels schriftelijk aanvragen bij de directeur van dit post kantoor, onder gelijktijdige overmaking van het bedrag op gironummer 211. Wegens het verschijnen van de niei serie zullen m.i.v. 19 Maart de reeds der voor het Hof uitgegeven waarden van 2 en 4 cent buiten gebruik worden gesteld. Na dien datum worden ze meer verkocht. DAT G. W. Foster, speciale handels adviseur in aangelegenheden van de af zet van levensmiddelen voor de EC A-, op een rondreis door 12 Westeuropese landen gisteren in Amsterdam vertoefde in de kring van zakenlieden, hoogleraren en studenten DAT Donderdagnacht uit het foto- atelier van de heer Vonk te Meppel duizenden guldens toestellen etc. werd gestolen. DAT de eerste oefenperiode van Reg. Lichte Luchtdoelartillerie Betuwe te Haarlem Woensdag met een eindpa- rade en een ouderdag wordt besloten. DAT U. F. M. Dellaert op 1 April 25 jaar dir. van Schiphol is. DAT de onlangs opgerichte Ver. tot bevordering van bezuiniging op de over heidsuitgaven in een adres aan de minis terraad vraagt om bezuiniging t.a.v. he' gebruik van dienstauto's. DAT een beschikking over het alge meen verbindend verklaren van bepa lingen van de C.A.O. voor het grafisch bedrijf in de Stcrt van 16 Maart is genomen. DAT de oud-rechercheurs van P.R.A., de Nijmegenaren V. W. en F. P., wegens het vernietigen van bezwarende stukken uit het dossier van een collabo rateur en het aannemen van steekpen ningen, in Arnhem ieder tot f600 boete zijn veroordeeld. Evertsen in Juni terug Na de aflossing door de Van Galen vertrekt de torpedoboot jager Evertsen. die tien maanden lang deel uitmaakte van de zeestrijdkrachten der Verenigde Naties in de Koreaanse wateren, in de laatste week van April naar Nederland, waar het schip in de eerste helft van Juni wordt verwacht. Japanse kruisers worden misschien gelicht De Amerikaanse vloot wil sommige Japanse oorlogsschepen, die in de laat ste oorlog tot zinken zijn gebracht, po gen te bergen om de waarde van h«t er aan verwerkte metaal. Aan parti culiere ondernemingen zijn offertes ge vraagd. Men wil het eerst proberen bij de eilanden Paulau, Saipan en Truk, de voornaamste Japanse vlootbases die door de Amerikaanse vloot en lucht macht werden vernietigd. Er liggen daar vier kruisers, vijf torpedoboot- jagers en dertien onderzeeboten op de bodam van da oceaan. T~)E KABINETSFORMATIE is niet in een hoek geschied. De kranten heb ben over het verloop van de crisis veel gepubliceerd. Zij waren daartoe meer malen uitdrukkelijk in staat gesteld. Daarom kan de regeringsverklaring wel ke hedenmiddag in de Tweede Kamer is afgelegd, ook nauwelijks nog verrassingen opleveren. Er was over het program van het te formeren Kabinet in de loop der zeven weken steeds meer bekend geworden, en nu de regeringsverklaring afgelegd is, kan worden vastgesteld dat hetgeen reeds ook door ons gepubliceerd werd in grote trekken juist blijkt te zijn. Opwekkende lectuur is deze regerings verklaring stellig niet geworden. Zij wordt beheerst door de vraag: hoe op militair gebied de vereiste maatregelen emen zonder tegelijk te geraken in economische uitholling met alle sociale gevolgen daarvan? Wij beogen hier geen herhaling te geven van wat in het stuk staat. Men leze daartoe de uittreksels welke wij er van in ons blad heden opnemen. Daarom schrijven 'oor vandaag liever een woord over een woord naar aanleiding van deze door de regering afgelegde verklaring. Ï^EZE VERKLARING is door ons aan- U gekondigd als een vaag stuk. Dat was nog geen verwijt. Zij kon moeilijk anders zijn dan vaag. Ze geeft op vele vragen antwoord. Maar ze laat ook vele vragen onbeantwoord. En wanneer ze op vragen antwoord geeft, dan lokt dat antwoord vaak weer nieuwe vragen uit. Er staat veel in deze regeringsverkla ring. Maar er staat ook veel niet in. Men zal tevergeefs zoeken naar een woord over de pensioenen. Tevergeefs naar een mededeling over de kanalenkwestie. wel ke tijdens de formatie van het Kabinet enkele malen aan de orde kwam. Tever geefs naar de plannen met betrekking tot kinderbijslag voor kleine zelfstandigen, werkloosheidsverzekering en andere so ciale wensen en voornemens. Wat over de voorgenomen belastingen wordt meege deeld, stelt ons voor allerhande kwesties. Op al deze punten en nog veer meer zwijgt de regeringsverklaring of "be- - perkt zij zich tot bepaalde korte aan duidingen. Maar nogmaals hier verwijten wij niet, omdat zij onvolledig moest De regeringsverklaring hebben wjj ook aangekondigd als een in algemene trek ken aanvaardbaar stuk. Zij tekent wel uitermate somber beeld. Maar zij tekent een reëel beeld. Zij mag dan vele vragen onbeantwoord laten daarnaast roert zij vele %Tagen aan. Zy vertelt van norme lasten, welke de eisen der defensie straks op land en volk gaan leg gen. Zy verheelt niet hoe diep dit alles is volksleven ingrijpt. Zij verbloemt wat er straks van dit volk zal wor den gevraagd aan versobering aan ver hoging van de productie bij afgenomen consumptie. Zij laat niet in het onzekere dat het probleem van lonen en prijzen wel heel nijpend gaat worden en dat prijsstijgingen zullen komen, wellicht reeds heel spoedig. Het gaat nu om het bestaan van ons volk. Er staan, zegt de regeringsverkla ring, grote waarden op het spel. TVTEN KAN MET DEZE op verscheidene i*J- punten onvolledig regeringsverkla ring verschillende kanten uit. Maar er staat ook veel waars en veel reëels in en kan er ook de kant mee uit die in deze benarde en zorgvolle tijd geboden is. Het is al meer gezegd en wij moeten het vandaag herhalen: het komt aan op de uitwerking. De Regering staat voor een uiterst zware taak. Gaarne hadden wij gezien, dat zy was samengesteld op een wijze die meer hoop gaf op het wel slagen in het volvoeren van deze zware taak. Wij zullen haar waar mogelijk steunen in de volbrenging van hetgeen zij heeft te doen. Zeker, de tijd is somber en wat deze regeringsverklaring aan maatregelen in het uitzicht stelt is ernstig. De Regering hoopt, dat ons volk op gewekt en gesterkt zal worden door de herinnering aan wat wjj in de bezettings jaren hebben doorstaan. Wij erkennen gaarne dat het een waardevolle herinne ring is. Maar liever leiden wjj de gedach te boven deze aardse zorgen uit, naar Hem, Die het lot van mensen en volken, het lot van elk onzer in handen houdt. Deze Kabinetscrisis is voor een deel samengevallen met de Lydenstijd. Moet er dan eigenlijk geen reden zijn voor be schaming? Maar het is juist om mense lijke tekortkomingen en zonden dat Jezus heeft geleden. Tot onze nood is Hij in gegaan. In onze nood mogen wij tot Hem de toevlucht nemen. Zou het niet juist de grootste nood van ons volk zyn, wan neer het dat verzuimde? (Advertentie) WEERBERICHT Opnieuw enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar be- bewolkt met enige regen, maar 1 morgen ook plaatselijke opkla ringen. Matige tot krachtige en aan de kust wellicht tijdelyk harde wind t ussen Zuid en West. Morgen overdag op de meeste plaatsen iets minder zacht. (Op gemaakt te 10 uur). Zondag: zon 6.50-18.48; maan 12.38— 5.17.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1