Jlictuue geihsctft (üouratil m?' Romme kreeg gisteravond opdracht een (reeds gereed) kabinet te vormen DEKEN en STOFFENWEVERS Wist U Franco zond 4 oorlogsschepen naar Barcelona f WEERBERICHT -(WOENSDAG 14 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8174 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantüasticft Is gfjebfeoen myn btrt ia tcgljenspott" De dingen, die voorbijgaan... Einde van de kabinetscrisis f-V.P., P.v.d.A., C.H.U. en tenslotte ooi de V.V.D. bereid deel te nemen (Van onze Parlemenlsredacleur) lis informateur is prof. Romme gisteravond naar Soestdijk getogen om lan H.M. de Koningin rapport uit te brengen en als formateur is hij pr reer vandaan gekomen, nadat hij was ontheven van zijn informatie- ipdracht. Hij kreeg de opdracht tot de vorming van een kabinet. Deze ipdracht heeft hij, oudergewoonte, in beraad gehouden. Uiteraard is leze opdracht in feite louter een formaliteit: het kabinet is immers al in ruiken en kannen, gelijk wij gisteren reeds konden laten blijken door .et opnemen van de volledige ministerslijst. Vóór prof. Romme naar Soestdijk kon »an is er echter nog heel wat gebeurd, jistermiddag om twee uur had de infor mateur de wnd. fractie-voorzitters, resp. factievoorzitters van de K.V.P., de Lv.d.A., de C.H.U. en de V.V.D. bij zich éroepen. Toen legde hij hun de vraag por, of zij bereid zouden zijn aan een prtijgenoot, die wordt uitgenodigd deel jt te maken van een kabinet, te advi- kD iren, aan zulk een uitnodiging gevolg geven. Vóór prof. Romme deze vraag ielde, had hij de voorzitters ingelicht ver het verdere verloop van zijn onder- bek en over de stand van zaken (waar- tr. uiteraard ook de namen van de ge biste ministers aan de orde zijn geko- f!ii). Voorts had hij er op gewezen, dat gelijks de noodzaak was gegroeid var jn zeer snelle beëindiging van de crisis i het belang van het land. Wij zijn ge- eigd. enig verband te leggen tussen Êze laatste opmerking en het bezoek, dat tof. Romme Zondagavond op verzoek Sn H.M. de Koningin op Soestdijk lacht. jBij dit onderhoud tussen prof. Romme a de fractie-voorzitters bleek er behoefte bestaan aan nader beraad. Dit gold let name de VVD. die. gelijk gisteren >eds gemeld, tegen vier uur een gecom- ineerde Tweede en Eerste Kamer- tactievergadering had uitgeschreven. !In verband hiermee werd de bijeen- pmst geschorst en zou zij na dit VVD- eraad worden voortgezet. Bij de VVD is er toen een zware wijs p gegaan. Gistermiddag, vóór deze frac- jEvergadering, heerste algemeen de in ruk, dat de VD overwegende bezwaren ad tegen de formatie-Romme. Van vier lir tot half zeven is er vergaderd. Ook ir Stikker woonde deze vergadering bij. Ie wnd fractievoorzitters van de KVP li de PvdA waren eeneens in het Kamer- ebouw aanwezig en wachtten, min of leer zenuwachtig, op de uitslag van de (VD-vergadering. Na afloop spoedde mr •ud zich naar prof. Romme en later op e avond kon deze een communiqué ften uitgeven, waaruit bleek, dat de VD over de bezwaren was heengestapt, (it betekende dus, dat de vier partijen, w. KVP. de PvdA. de CHU en de VVD ereid waren, hun medewerking te ver men aan de totstandkoming van een abinet van een politieke samenstelling Is hun door prof. Romme was voorge- !gd en op de grondslag van het hun oor de informateur voorgelegde en reeds por hen aanvaarde ontwerp-program. Weinig veranderd Wanneer men de lijst van ministers be- Êkt, dan valt het op. hoe weinig er enlijk veranderd is. Het oude kabinet fas uitgeleefd en vermoeid, had het nog D lang volgehouden, eigenlijk alleen laar wegens zijn innerlijke zwakte. Zal et met het nieuwe kabinet beter gaan? j Natuurlijk kan men er over spreken, at er bij verschillende partijen vreugde eerst. Bij de KVP, omdat haar „big oss", prof. Romme het toch maar klaar jeeft gespeeld, een door hem uitgedachte brmule van een brede, zij het niet de reedste, basis te verwezenlijken. Bij de •vdA, omdat al haar oude ministers zijn sruggekeerd en zij dus geen enkel poli- iek verlies heeft geleden. Bij de VVD, mdat het werkgeverselement in het jeuwe kabinet is versterkt door het op- jemen" van prof. Albregts en de heer femmers en omdat Oud's lievelings theorie van de „derde macht" officiële waardering heeft genoten van niemand minder dan prof. Romme zelf. En ten slotte bij de CH, omdat deze getoond heeft, in moeilijke tijden toch maar weei klaar te staan, het land te dienen. Maar waar zoveel vreugde is bij hete rogene groepen op zoveel verschillende grondslagen, kan het kabinet alleen blij ven leven, omdat ieder der verantwoor delijke partijen bang is, dat reeds e kleinigheid tot gevolg kan hebben, dat vreugde moet worden ingeboet. Deze bangigheid geeft tenslotte de AR vreugde, omdat zij niet in een van de andere vier soorten vreugde behoeft te delen en daarom ook niet in de „bangigheid* Ad Interim Gisteren schreven wij reeds, dat nister Van Maarseveen overgaat Binnenlandse Zaken. Hier krijgt hij ook te maken met de grondwetsherziening, die vóór de verkiezingen haar beslag moet krijgen. De plaats van mr Van Schaik als vice-ministerpresident en nister zonder portefeuille zal worden in genomen door mr Teulings, thans m ran Binnenlandse Zaken. In deze functie zal hij tevens deel uitmaken de Raad van Economische Aangelegen heden uit de ministerraad, hetgeen eer versterking van het roomse element ir deze Raad betekent, omdat mr Teulingf op economisch terrein deskundiger is dar ,r Van Schaik. Het lykt ons niet uitgesloten, dat het departement voor Uniezaken eerst poosje ad interim door een andere katholieke minister zal worden beheerd. Gouverneur Peters van de Antillen zal zich immers niet op stel en sprong uit zijn huidige functie kunnen losmaken, al hij wel voor deze zetel bestemd. Zaterdag regerings verklaring Het ligt in de bedoeling, dat, als het enigszins kan, Zaterdagmiddag om twaalf het nieuwe kabinet zich aan Tweede Kamer presenteert. Dan zal regeringsverklaring worden afgelegd. Het debat hierover zal dan Maandagmiddag aanvang nemen. Het spreekt vanzelf, dat deze regeringsverklaring niet identiek behoeft te zijn met het regeringspro gram. Gewoonlijk staat in een dergelijke verklaring minder dan in het program, waarop de verschillende partijen zich hebben verenigd. Zo is het bijv. best gelijk, dat in de regeringsverklaring niets wordt gezegd over het ScheldeRijn kanaal, hoewel in het program hieraan :en zinsnede is gewijd. Wij mogen als bekend veronderstellen, dat van Anti- Revolutionnaire zijde hiertegen reeds be en bestonden, en dat juist op dit punt een voorbehoud was gemaakt. Ook bij de VVD schijnt men met deze para graaf niet al te gelukkig te zijn geweest. Misschien heeft prof. Romme de oplossing gevonden, door in de regeringsverklaring hierover te laten zwijgen. Hedenmiddag om 2 uur werd op Plein 1813, in het kabinet van dr Drees de zgn. constituerende vergadering gehouden. een bijeenkomst van de formateur prof. Romme met de aangezochte ministers. Na afloop bracht prof. Romme verslag It aan H.M. de Koningin, waarna de ministerslijst officieel bekend gemaakt heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: Vestestraat 1 E e (nog voorlopige) ministerslijst Minister-president en minister van Algemene Zaken: dr W. Drees (P.v.d.A.): Vice-premier en minister zonder porteleuille: mr F. G. C. J. M. Teu lings (K.V.P.): Financiën: prol: P. Lieltinck (P. v.d.A.): Economische Zaken: prol. dr J. R. M. van den Brink (K.V.P.): Sociale Zaken: mr A. M. Joekes (P.v.d.A.): Oorlog en Marine: ir C. Stal (C.H.U.): Onderwijs. K. en W.: prol. F. J. Th. Rutten (K.V.P.): Wederopbouw en Volkshuisvesting: mr J. In 't Veld( P.v.d.A.): Binnenlandse Zaken: mr J. H. van Maarseveen (K.V.P.): Landbouw, V. en V.: S. L. Mans- holt (P.v.d.A.): Justitie: mr H. Muldeiije (C.H.U. Verkeer en Waterstaat: H. H. Wem- mers; Uniezaken: ir L. A. H. Peters (K.V.P.) al wordt dit dep. waarschijnlijk eerst door een andere K.V.P.- minister ad interim beheerd): Minister zonder porteleuille, belast met productieverhoging: prol. A. H. M. Albregts (K.V.P.). kon worden. Waarschijnlijk heeft morgen de beëdiging der nieuwe bewindslieden plaats. Vanmorgen bracht dr Drees in verband hiermee een bezoek aan het paleis Soestdyk. Na de beëdiging zal de ministerraad bijeen komen om de laatste hand te leggen aan de Zaterdag af te leggen regeringsverklaring. Uit V.V.D.-kringen vernamen wij, dat bij de beslissing van deze partij, toch mee te doen aan het nieuwe kabinet, over wogen is, dat het als een winstpunt moet worden gezien, dat mr Van Maarseveen Binnenlandse Zaken verhuist. Voorts en tevreden, omdat vast is komen te staan, dat t.a.v. Nieuw Guinea geen stappen ondernomen zullen.worden zon der vooroverleg met de Tweede Kamer. Tenslotte ziet men in de benoeming van Peters op het ongedeelde departement n Uniezaken en Overzeese Rijksdelen n versterking van het rechtse element n de K.V.P. Ir Peters zou nl. de econo mische inzichten van prof. Van den Brink Moderne Diogenes moet weg uit Aerdenhout Zonderlinge Fransman leeft in houten karretje Aerdenhout (gemeente Bloemendaal) heeft sinds enkele dagen een inwoner, die leeft als een moderne Diogenes. Zijn nachtverblijf is echter geen ton, zoals dat van de Griekse wijsgeer, maar een driewielig, langwerpig karretje, waar mee hij uit Frankrijk is komen wande len, aldus de Tel. De zonderling noemt zich een „pelgrim-dichter" van de schepping. Hij zwerft al sinds de afloop van de oorlog door Europa, nadat hij in 1944 bij de invasie al zijn bezittingen verloor. De man heeft zich in Aerden hout geïnstalleerd op een stukje land aan de Houtvaartkade en wordt door omwonenden rijkelijk voorzien van etenswaren en versnaperingen. Hoewei op het karretje in het Frans staat ge schilderd „Ik beA niets en ik weet niets", vroeg de politie gisteravond zijn pas poort te inzage. Het bleek dat de vreem deling Frangois Roland heet en 18 Fe bruari bij Baerle-Nassau over de grens is gekomen. Hij kregg order de gemeen te te verlaten, omdkt „kamperen zonder vergunning" verboden is. Melk op de bon in Boedapest In Boedapest is de melkrantsoenering weer ingevoerd. Kinderen beneden een jaar zullen een liter per dag ontvangen lit is het hoogste rantsoen. Volgens officiële bekendmaking is zuks het gevolg van hamsteren. Nederlandse vliegers verlieten Noord-Ierland Officieren van het Nederlandse lucht eskader dat in Noord-Ierland zijn ge deeltelijke opleiding ontving, brachten gisteren een officieel afscheidsbezoek ten stadhuize te Belfast. Vandaag vertrok het eskader naar Cornwall (Zuid-Engeland). Verbondenen rukken verder op Succes met „bestuurbare" bommen De verbonden troepen hebben hun langzame opmars voortgezet langs het gehele Koreaanse front. Er was echter weinig of geen contact met de tegen stander. Aan de Oostkust zijn de Zuid- Koreanen de 38ste breedtegraad tot op 35 km genaderd, aldus Reuter. Aan Ass Press ontlenen wij dat er nog steeds berichten binnenkomen over grote munistische aanvoeren uit Noordelijk Korea naar het front. In de afgelopen 24 uur zijn meer dan 1500 voertuigen ge signaleerd, hetgeen erop wijst, dat grote veldslag ten Zuiden van de 38ste parallel verwacht kan worden. In drievoudige opmars naar het belangrijke Hongtsjon, basis voor de communisten, maken de Geallieerden gestadig vorde ringen. De Amerikaanse luchtmacht maakt thans met succes gebruik van be stuurbare ,.Tarzan"-bomme-n. Deze 8 mete-r lange bom weegt ongeveer zes ton De Chinese regering heeft arbeiders en boeren in- China gelast, meer steun te verlenen aan de „vrijwilligerseen-heden" op Korea. De Chinese radio maakte be kend. dat Chinese zakenlieden in Indo nesië circa 32.000 gulden voor hulpver lening aan Noord-Korea hebben geschon- Fortuinlijke klap Een zestienjarige boerenjongen te Vado. een Italiaans dorp ten Zuid-Oosten van Florence, die door een oogziekte het ge zichtsvermogen verloren had. heeft a:l onverwacht teruggekregen. Zulks vond' plaats, nadat zijn driftige moeder hem een klap in het gezicht gegeven had. om dat hii een melkbus als „slag-instrument" bewerkte. Het heeft vannacht flink gestormd, over ons landje. In Den Haag, op de Prinsessewal, moest een zu boom het ontgelden. De reus boven op een kiosk en vernielde bovendien een trammast met een gedeelte van de tramleiding. Ar beiders zijn bezig, de schade te herstellen. V Op alles voorbereid Springladingen in vijftig Duitse bruggen Tien afgevaardigden van de rechtse „Duitse Rijkspartij" hebben de regering Bonn vragen gesteld over het feit. dat Amerikaanse genie-troepen in 50 bruggen in Beieren gaten hebben ge boord, voor het aanbrengen van spring ladingen. Gevraagd werd, wat de rege ring denkt te doen, teneinde te voorko- dat de Amerikanen de vernietiging der bruggen voorbereiden, in verband een eventueel te volgen tactiek der „verschroeide aarde". Een woordvoerder de Amerikaanse hoge commissie voor Frankfort heeft het feit bevestigd, maar zeide, dat het Amerikaanse leger hier- verantwoordèlijk is. Aardschokken in Lim burg waargenomen In Utrecht en Den Haag ook schokken gevoeld In heel Zuid-Limburg hebben zich van morgen, evenals op andere plaatsen in West-Europa, duidelijk waarneembare aardschokken voorgedaan. In Roermond hielden de schokken ruim 4 seconden aan. De verschijnselen werden geconstateerd n 12',2 minuut voor elf uur. In Bonn (West-Duitsland) zijn geduren- b tien seconden om 10.48 u. (Ned. tijd) aardschokken gevoeld, die de huizen de den schudden. In het Bondsdaggebouw snelden de ambtenaren naar buiten om zien wat er gaande was. Ook in Brussel is kort voor elf uur een lichte schok gevoeld, die tien seconden aanhield. Later is echter gebleken dat de schok ken ook in Den Haag en Utrecht zijn ge voeld. Ir LEONARD ANTON HUBERT PETERS (K.V.P.) ....Uniezaken.... DAT de onbew. overweg in de Hoofd raat te Genderen (Gld.) op 21 Maart flikkerlicht krijgt. DAT 60 R'damse M.T.S.'ers van 18—24 Maart verschillende fabrieken in Zwitser, land zullen bezoeken en zullen ver in de jeugdherberg Faellanden, bij Zurich. DAT de handelsbesprekingen met Hongarije en Tsjecho-Slowakije in Den Haag nog niet zijn begonnen, daar de Hongaren nog met de Indonesiërs onder handelen en de Tsjechen nog niet zijn aangekomen. DAT de huishoudbeurs in het RAI- gebouw te A'dam in 4\è dag (t.m. gis teravond) 45.000 bezoekers iheeft ge trokken. DAT 250 toeristen uit de Zwitserse stad Sankt Gallen, o.w. het stadsbestuur, journalisten enz., van 29 April tot 4 Mei Hilversum zullen vertoeven en vol gend jaar een tegenbezoek wordt ver- DAT het aannemersbedrijf A. Dub bels te Vianen voor f 1.609.000 laagste nschrijver was voor de bouw van een sluis en stuw in de Oude IJssel bi.» Doesburg (hoogste f 1.985.000) DAT er Belgisch-Duitse besprekingen zijn begonnen over het herstel van de spoorwegverbindingen via Zuid-L'm burg. en de burg. van Roermond sr Weert de besprekingen bijwoonden. DAT de 37-j. ex-ambtenaar van het min. van Oorlog en van de technische dienst vliegvelden. J. P. T. uit Enschede, wegens verduistering bij die dienst van f42.000. in Almelo tot 15 mnd. werd ver oordeeld. DAT de nieuwe brug over de Warn- servaart bij Warns gisteren officieel in gebruik is genomen en eigenhandig werd opengedraaid door de Comm. der Ko ningin, mr H. P. Linthorst Homan. DAT aan de nieuwbenoemde burg- van Bergen (L.) bij gebrek aan een beter geschikte woning een nog te restaureren vleugel is toegewezen van het kasteel Well, hetwelk dan na 150 jaar weer een kasteelheer krijgt- DAT 80 studenten uit Indonesië, Suri name en de Ned. Antillen volgende week een studiebezoek aan de stad Groningen zullen brengen. DAT van 30 Juni tot 9 Juli in Vught een intern conferentie wordt gehouden van R.-K. padvindsters uit 24 landen. DAT van 2630 Maart in het Zeister- slot een landelijke expositie wordt ge houden t.g.v. het 40-j. bestaan van de afd. Zeist van de Ned. Padvinders Ver en er op Tweede Paasdag een taptoe is van drumbands, o.m. uit Den Haag. DAT Zaterdag in Goes een vergade ring wordt gehouden van werkgevers en werknemers in de mosselvisserij, nu door het optreden van de mosselparasiet een zeer groot percentage van de vis sers failliet dreigt te gaan. DAT het Gedistilleerdbureau het bruik van alcoholhoudende dranken per hoofd der bevolking in 1950 becijfert op 4.05 liter tegen 4.30 1. in 1949. 4.73 1. 1948, 3.74 1. in 1947 en 3.13 1. in 1938. DAT tegen de soldaat K. J. v. S. uit Tiel die van zijn pleegouders een geld kistje met f 100 had gestolen, voor hel H.M.G. Hè jaar werd geëist (vonnis krijgsraad 2 jaar), DAT het Tweede Kamerlid Gortzak (Comm.) aan minister Mansholt schrifte lijk vragen heeft gesteld over de suiker prijs. DAT blijkens een uitspraak van dc Hoge Raad een hengel geen sleephengel wordt, indien hij als zodanig gebruikt wordt en daarom in een zaak tegen de apotheker J. G. T. te Assen geen straf werd opgelegd. DAT in A'dam 3 mnd. werd geëist tegen de 57-j. vertegenwoordiger van de R.K. begrafenisver. St. Barbara. J. T. A. van H„ die 150 leden van een concur rerende stichting, waarvoor hij vroeger had gewerkt, door bedrog naar Barbara" had laten overgaan. DAT T. Pirlo uit Lottum (L.) op de onbewaakte overweg tussen Lottum er Horst door een goederentrein werd ge grepen en gedood. DAT in Febr. In Rotterdam 982 zee schepen binnenkwamen (ruim 1,4 mil- lioen ton) tegen 830 in Febr. 1950 (1,2 millioen ton). DAT aan de Venlose raad is voorge steld het gem. slachthuis te doen uit breiden en moderniseren voor bijna 9 ton- Het nieuwe Kabinet NA precies zeven weken crisis krijgt ons volk dan nu zijn nieuwe kabinet. Een kabinet-Romme. Niet slechts mate rieel, maar ook formeel omdat te elfder ure de heer Romme van informateur formateur is geworden. Dat klopt trou wens met de feiten, al markeert het ook nog eens. dat de man die een belangrijke plaats heeft in onze volksvertegenwoor diging en als zodanig vrij behoort te staan tegenover de regering, in werke lijkheid niet vrij staat, wijl het kabinet zijn eigen schepping is. Was de heer Romme overigens wel vrij in het scheppen van dit kabinet? Zeer zeker niet. Wat bij het nieuwe kabinet moet opvallen is, dat het in wezen een voortzetting is van het oude. Van het oude kabinet keert de belangrijkste kern terug, compleet met Drees. Lieftinck, Joekes. Mansholt en waarom ook niet? Van Maarseveen. Van de vijftien mi nisters waaruit het zal bestaan, maakten er niet minder dan tien deel uit van bet oude kabinet. Het is niet met zekerheid te zeggen in hoeverre de heer Romme bij deze samen stelling heeft gehandeld naar eigen wen sen of onder druk van anderen. Die druk is er geweest. Druk van socialistische zijde. De P.v.d.A. heeft vernieuwing van het kabinet helemaal niet noodzakelijk geoordeeld. En waarom zou zij zich een vernieuwing laten afdwingen? Trouwens ook de heer Romme had reeds medege deeld, dat gestreefd behoorde te worden naar voortzetting in het beleid. TN de kern is dit nieuwe kabinet dus L het oude kabinet, de enige partij die beter uit de bus is gekomen is de C.H.U. Zij telt straks twee ministers, één aan Oorlog en één aan Justitie. Maar zal ze er zich onverdeeld over verheugen? Be tekent het geen versterking van de band aan het kabinet? Toen minister Schok king vervangen werd door minister s'Jacob bracht dit in de houding van de heer Tilanus tegenover het oude kabinet geen verandering. Hij vergenoegde zich met deze wijziging, die toch in werkelijk heid een verzwakking was van het C.H.- element. Thans heeft de C.H.U. twee ministers. En dat terwijl het heette dat deze partij geen ministers zou kunnen opbrengen. Dat de C.H.U. zich aan deze zware verantwoordelijkheid niet heeft willen onttrekken, kan liggen in dezelfde lijn als waarin indertijd de heer Tilanus .ervanging van minister Schokking door minister s'Jacob heeft aanvaard. Overigens moet het opvallen, dat de uiterst zware post van Oorlog op de schouders ligt van een minister uit een der kleinere partijen. Onwillekeurig vraagt men zich af of dit met een be paalde reden is geschied. En indien dit niet het geval is, dan moet men zich af vragen of het niet veel meer voor de hand had gelegen, dat een van de grotere fracties deze post voor zijn rekening had genomen. Voor het uiterlijk heeft dit iets van een afschuifsysteem. YP7IE bepaald ontevreden moet zijn. Ss W de heer Oud met zijn V.V.D. Het oude kabinet was in zyn ogen zwak en afgeleefd en zijn verantwoordelijkheid voor het landsbelang gaf hem de motie in, die de kabinetscrisis heeft ingeluid. Nu is het merkwaardig, dat het nieuwe kabinet in wezen weinig verschilt van het oude. Zeker kan men er niet al van zeggen, dat het sterker zal zijn dan het oude. Wie niet terugkeren, zijn de minis ters Van Schaik, Struycken. Spitzen en Götzen. We willen niet beweren, dat zij zulke krachtdadige lieden waren, maar zij drukten zeker ook geen stempel op het kabinet. Toch heeft de heer Oud zich met het nieuwe kabinet tevreden gesteld. Waarom? Dat is voorlopig een raadsel. Het enige waarschijnlijke is, dat hij op het beslis sende moment door de knieën is gegaan, welke bezigheid hij in het verleden trou wens wel meer heeft beoefend. Men kan moeilijk zeggen, dat de V.V.D. in het nieuwe kabinet sterker voor de dag is gekomen. Minister Stikker zit er in, maar hij zat er ook al in. Ook is nu de heer Wemmers in het kabinet op genomen. Maar met hem is de V.V.D. helemaal niet content. (Zie vervolg op pag. 5) De onrust in Spanje Strenge represailles gearresteerde stakers moeten direct ontslagen worden DE SPAANSE REGERING heeft gisteren vier oorlogsschepen naar Bar- celona gezonden, waar door een gedeelte der arbeiders nog gestaakt werd. Een speciale trein met politieversterkingen werd naar de stad over gebracht ter ondersteuning van de plaatselijke politie. Er hebben massa- arrestaties plaatsgevonden. Franco heeft strenge maatregelen aangekon digd om een herhaling der gebeurtenissen te voorkomen. Het aanvanke lijke succes der opstandige beweging heeft te Barcelona een diepe indruk achtergelaten. De politie te Barcelona ging tot arres- het regiem van Franco niet langer kan tatie over van honderden personen, in verband met de Maandag uitgebroken on lusten en stakingen van 300.000 arbeiders. Later gaf de regering bevel alle gear resteerde stakers onmiddellijk te ont slaan. Voorts moeten alle werkgever, die hun arbeiders doorbetaald hadden voor de uren, welke tijdens de staking ver loren zijn gegaan, met de uiterste streng heid worden aangepakt. Volgens waarnemers zou de regering niet van plap zijn een verzoenende hou ding aan te nemen jegens de eisen der arbeiders, om de gearresteerden in vrij heid te stellen. De toestand is overigens nog onduidelijk, vooral waar vanmorgen een groot deel der stakers weigerde het werk te hervatten. Franse en Amerikaanse toeristen, die Dinsdagavond aan de Frans-Spaanse grens aankwamen, maakten melding van charges door de politie, waarbij een twin tigtal personen werd gewond. Zij ver klaarden de indruk te hebben, dat de staking spontaan was opgekomen en middellijk door een doelmatig werkende „geheime organisatie" in handen wal nomen. Onder de demonstranten bevon den zich vooral jongelieden en de kern werd gevormd door studenten. Het hoofd van de Catalaanse regering in ballingschap, Joseph Irla, heeft telegram gezonden aan Trygve Lie de V.N. Daarin wordt (je hoop uitgespro ken, dat de V.N. zal begrijpen, dat Spanje steunen daan o Spanje al het mogelijke worden ge- een democratisch regiem in vestigen. De Parijse conferentie „Wij gaan vóór. noch achteruit" en „wij draaien in een cirkel rond", dat is het oordeel van Britse en Franse delegatie leden over de conferentie der plaatsver- angers te Parijs. Na gisteren ruim vier n een half uur bijeen te zijn geweest, cerd geen overeenstemming bereikt iver enig voorgesteld agendapunt Alnemende wind Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Wisselend bewolkt met vooral aan- JJSTP» vankelijk enkele plaatselij- ke buien. Langs de Wadden- ^ust vanavond nog 6torm- achtige, overigens krachtige en later tot matig afnemen de wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 6.57—18.43; maan 9.32— 3.04 uur. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1