Jlieuurc £ciJisrlje GTounmt Amerikaanse divisies naderen thans de Chinese sleutelposities J koop. Wist U De balans tussen Oost en West nog niet in evenwicht MAANDAG 12 MAART 1951 BUREAUX Steenstruat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 5 15 p kwartaal. f 172 per maand: f 0 40 par week ADVERTENTIEN l 018 per millimeter <B1J contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.-. H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvastlcfi fs abfbleorn mgn bert in ttgfyeaspoti" Een en dertigste Jaargang No 8172 Ds Timens - sober, aangrijpend Russen baas in Mandsjoerije Felle zoeklichten beschermen de ver bondenen tegen rode nachtvechters Enorme zoeklichten, in het betreffende Reutertelegram „kunstmatig paanlicht" genoemd, zorgden voor een beschermende zee van licht boven het oprukkende leger der Ver. Naties in de middensector van het (oreaanse front. De Chinezen staan namelijk bekend als uitstekende (jachtvechters. Het front der verbonden troepen is nu recht getrokken tp minder dan 40 km van de 38ste breedtegraad, en de opmars duurt Dog steeds voort. Het bruggenhoofd over de Han nabij Seoel werd een Kantal kilometers uitgebreid. Drie Amerikaanse divisies naderen de Chinese sleutelstellingen. i In een communiqué van McArthur lirordt verklaard, dat de verbonden troe len nog steeds terreinwinst van beteke- 's boeken. Er is een uitstekende samen werking tussen de troepen van het Britse nebest. de Amerikanen. Grieken en tuid-Koreanen Op het Amerik. hoofd- ?r weet men niet, wat feitelijk van tactiek der Chinezen te denken. Nu s verlaten zij zonder een schot te los- goede stellingen, dan weer houden in zwakke posities stand, tot zij ge lood worden. De Amerikanen zijn van oordeel, dat lij sinds het oversteken van de rivier de Ban. een gehele Chinese divisie hebben jedood. gevangen genomen of gewond. De communistische hoofdmacht heeft zich [lijkbaar teruggetrokken op de Hongtsjon, ""Sen zijrivier van de Poekhan, die 13 km en Zuiden van de 38ste breedtegraad, Oostelijk van Tsjoentsjon stroomt. Voorts concentreerde zich de strijd rond Ie berg Taemi. op 15 km ten Noord westen van Pangnim. die door de Ameri kaanse infanteristen bij herhaling be- itormd werd. en waar de Noord-Koreanen Jet onderspit dolven. Geallieerde vliegers lebben in de afgelopen 24 uur circa 850 fanvalsvluchten gemaakt. Luchtverken- Jers hebben een reusachtig convooi waar genomen, hetwelk zich in de richting van Seoel beweegt. Wederom duiken geruch- jen op. wijzende op een typhus-epidemie jn zelfs zouden 20.000 Chinezen en Noord- Koreanen de laatste maanden aan deze ziekte zijn bezweken. Volgens de Chinese, nationalistische informatie-dienst, zou de Sowjet-Unie Mandsjoerije thans volledig beheersen. Het heet, dat er een nieuwe commissaris Mandsjoerije is benoemd, die recht streeks opdrachten ontvangt van de Rus sische raadgevers. Ook in China zou een uitgebreide „zuiverings-actie" aan de l zijn. Doorgedraaide groente niet vergoed Minister weigert toeslag van 8 millioen Minister Mansholt is niet bereid op en kele producten van de koude grond uit |e tuinbouw-oogst 1950 een toeslag te ver lenen. Zoals men weet had de Stichting fan de Landbouw om een toeslag van in Etaal f8 millioen gevraagd. De kwekers uden dan voor de onverkochte groen ten driekwart van de kostprijs vergoed krijgen. De minister is echter van mening, Jat de gevraagde toeslagen de moeilijk heden in de tuinbouw niet zouden ver lichten, maar verzwaren. Hij voelt pas poor steunverlening wanneer daardoor Ie bedrijfstak gezond kan worden ge naakt. De weigering van de toeslag geldt niet Poor princessebonen. Op dit punt is de minister bereid tot nader overleg. Ook verkoop margarine en vet onder controle Ook de aflevering van margarine en bak- en braadvet is thans onder controle besteld. Het bedrijfschap heeft de pro ducenten verplicht, per week, niet meer van deze producten af te leveren, dan bemiddeld in de weken van 7 tot 28 fanuari. Dit geldt zowel voor margarine en bak- en braadvet in verpakking van een half pond en een pond als voor mar garine in buikverpakking. Deze maatre- gel is gelijk aan die voor tarwebloem, ►meel en -griesmeel en heeft ten doel l een einde te maken aan de speculatieve il Poorraadvorming en geforceerde Man van 80 jaar aan kolendamp overleden Het bejaarde echtpaar Muyres-Meesen te Wijlre (L is dezer dagen door kolen- ,damp bedwelmd geraakt. Beide oudjes werden naar het ziekenhuis overge bracht. De tachtigjarige echtgenoot is joverleden. JR i62;Siamees vliegtuig tegen berg te pletter °P Alle 26 inzittenden werden gedood lis Een Siamese Skymaster met aan boord af- 18 passagieis en een bemanning van 8 koppen is gistermorgen tijdens een dichte mist op de hellingen van de berg Mount Parker op het eiland Hongkong te pletter jgevlogen. Geen der inzittenden overleef de de ramp. »r- Voorts is een Amerikaans Superfort In de straat van Gibraltar in zee gestort of op zee gedaald, aldus een mededeling van si- het Britse ministerie van Luchtvaart. Het en toestel had 6 personen aan boord. Over m. het lot der bemanning is nog niets be- 17. kend. Op ongeveer 13 km van Anzio zijn ln de Middellandse Zee drie lijken waargeno- er men, vermoedelijk de stoffelijke resten van drie der acht mannen, die werden o vermist bij de ramp van het Amerikaanse transportvliegtuig, dat, zoals gemeld, 00 vorige week voor de Italiaanse kust in qq *ee stortte. 30 50 Andere naam voor de Mount Everest? 4 Communistisch China wil de Mount j Everest, de hoogste berg ter wereld, 0 andere naam geven. Een te Peking 1 schijnend blad beweert, dat niet George Everest, een Brits genie-officier, naar wie de berg is genoemd, de top het eerst heeft beklommen, maar Tibetaanse ontdekkers, en wel 135 jaren, voordat Sir Everest dit deed, nl. In 1717. De berg be hoort eigenlijk Chu Mu Long Ma te heten, d.i. „Berg van de wateren van d< heilige moeder", aldus het blad. Het atoomwapen Eisenhower zal bom zo nodig gebruiken Hij acht zulks moreel verantwoord Over het gebruik van de atoombom ls blijkbaar het laatste woord nog niet ge sproken. Thans meldt Reuter uit Wa shington, dat generaal Eisenhower een verklaring heeft afgelegd. Hij deed dit voor de Senaatscommissies voor „buiten landse betrekkingen" en „gewapende strijdkrachten". Deze verklaring, luidt dat Eisenhower Ingeval van oorlog onmiddellijk de atoombom zou gebruiken, als dit de afloop van de slag ten goede zou komen. Volgens Eisenhower is het gebruik van de atoombom moreel verant woord, omdat Amerika Immers geen oor log zal beginnen. Hij heeft er aan toege voegd: „Het dopiste ding, dat het Krem lin zou kunnen 'uithalen, is een uitput tingsoorlog tegen de Ver. Staten aan te vangen." In tegenwoordigheid van H. M. Koningin Juliana en Haar jongste twee dpch- tertjes werd Zaterdag in het gemeentehuis van Zoelen in Gelderland het huwelijk voltrokken tussen de heer W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, particulier secretaris van de Koningin en mevrouw M. A. Pennink, de ver zorgster van de prinsesjes gedurende een reeks van jaren. Terwijl het bruids paar het gemeentehuis verlaat, strooien prinses Margriet en prinses Marijke bloemen. Egypte en Frankrijk Amerika dringt nogmaals aan op „matiging" Abd el Krim stookt het vuurtje aan e Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Jefferson Caffery, heeft een be zoek gebracht aan de Egyptische minis- er van Buitenl. Zaken en hem gevraagd .gematigdheid" aan de dag te leggen in verband met de gebeurtenissen in Ma rokko. Er zou geen sprake zijn van Amerikaanse tussenkomst in Ma rokko. Het ontbieden van de Egyptische ambassadeur in Parijs bij de Egyptische minister van BuitenL Zaken, hetgeen hierna geschiedde, wordt door het Waf- distische blad Al Misri uitgelegd als een soort diplomatiek protest tegen de hou ding van Frankrijk tegenover Egypte. De ambassadeur deelde mee, dat er in Frankrijk afwijkende meningen bestaan Marokko en dat de toestand in Ma rokko volkomen rustig is. Ongeveer 15.000 Marokkanen hebben te Settat ge demonstreerd voor samenwerking met Frankrijk. Intussen heeft Abd' el Krim, de voormalige leider van de Riff-opstand in Marokko, alle Noordafrikanen opge roepen zich tegen de gemeenschappelijke vijand Frankrijk te verenigen. De Egyptische minister van Buitenl. Zaken heeft verklaard, dat de politieke missie van de Arabische liga het niet nodig acht Abd' el Krim uit te nodigen haar bijeenkomsten bij te wonen, neer zij de toestand in Marokko zal gaan bespreken. Kol. Mathon bij Atlantisch opperbevel De kolonel van de generale staf, T. E. E. H. Mathon, is met ingang Maart benoemd tot hoofd der liaison- groep, die de Nederlandse strijdkrachten vertegenwoordigt bij het Atlantisch op perbevel in Europa. Tevens is hij bevor derd tot generaal-majoor der cavalerie. Kolonel Mathon is 50 jaar oud, Hij maak te o.a. deel uit van de Ned. delegatie op de vredesconferentie te Parijs in 1946, de conferentie met de Ned. Antillen en Su riname in 1948 en de R.T.C. Thans is hij een van de Ned. afgevaardigden op de bijeenkomst te Parijs over een Europees leger. Voorts is in de liaisongroep^ be noemd de luit-kol. der militaire lucht vaart H. P. Zielstra, die tevens tot kolo nel wordt bevorderd, Prins Beinbaid dineerde op de Willem Ruys Prins Bernhard was een van de gas ten, die Zaterdagavond aan boord van de Willem Ruys in de Rotterdamse ha- aan een diner aanzaten ter gelege heid van het eeuwfeest van de Konin lljke Roei- en Zeilvereniging De Andere gasten waren mr L. A. Kesper commissaris der Koningin in Zuid- Holland, burgemeester Oud, de scho bij nacht C. W. Slot, commandant z macht Nederland, de schout bij na Reynierse en de generaal-majoor M. de Bruyne, commandant der Zij werden ontvangen door de v /an de vereniging, de heer Ruys, en mr K. P. v. d. Mandele. Kame heer in buitengewone dienst Koningin. Koningin ontbood prof. Romme bij zich De West en Nieuw-Guinea onder Binn. Zaken? (Van onze Parlementsredacteur) Blijkens een mededeling van het Ka binet der Koningin heeft prof. Romme gisteravond op verzoek van H.M. de Koningin een bezoek aan het paleis Soestdijk gebracht, teneinde haar in te lichten over het verderf verloop en de stand van zaken van zijn*onderzoek naar de mogelijkheden tot het vormen van een kabinet. Het is een ongewone figuur, dat prof Romme verzocht moest worden, verslag te komen uitbrengen. Gewoonlijk doet een (in)formateur zulks uit eigen be weging. De activiteit van prof. Romme is dit weekeinde beperkt geweest Wij meldden reeds, dat hij Zaterdagmorgen de Chris telijk Historischen lr C. Staf en mr H. Mulderije heeft gepolst. Waarnemers ne men aan, dat mr Mulderije inderdaad bereid gevonden is, op te treden als mi nister van Justitie. Moeilijker schijnt het te liggen met ir Staf, die Verkeer en Waterstaat toebedeeld zou krijgen. Opnieuw zijn Zaterdag besprekingen gevoerd met de staatssecretaris van De fensie, vice-admlraal Moorman, terwijl prof. Romme voorts tezamen met prof. Albrechts, die voorbestemd Is voor een ministerschap zonder partefeuille, met speciale opdracht tot bevordering van de productieverhoging, een bezoek heeft ge bracht aan de minister-president, dr Verder schijnt prof. Romme contact opgenomen te hebben met een toekomstig minister voor het departement van Unie zaken. lid van de K.V.P. Het moet in de bedoeling liggen, dat het huidige depar tement van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen gesplitst wordt, waarbij alleen de Uniezaken een afzonderlijk hoofd krijgt, terwijl de Overzeese Rijks delen (met inbegrip van Nieuw-Guinea) zou worden ondergebracht bij Binnen landse Zaken, welk departement door minister Van Maarseveen zou worden be heerd. Door de splitsing op deze wijze zou prof. Romme tot uitdrukking willen brengen, dat de kwestie Nieuw-Guinea bezien moet worden, los van de Neder lands-Indonesische Unie. De polsingen, die prof. Romme ver richt ln de richting van de bekende „halve" V.V.D-er, wijzen er op, dat hij achteraf toch heeft gemeend, iemand van dit kaliber te moeten aanzoeken voor Verkeer en Waterstaat. Vanmorgen heeft hij hiertoe ontvangen de heer H. H. Wemmers, tot 1 Jan. 1949 directeur van het rijkskolenbureau en sedert dien di recteur van de Staatm)jnen. De heer Wemmers ls partijloos en beschouwt zich als een exponent Vaa de gedachte de „derde macht". bezwaar hebben gemaakt kabinet, >or de V.V.D. «en i worden opgeno- a dergelijke func- de partement Dr Drees z tegen deelneming ln naast mr Stikker al te zware figuur i men en zeker tegen tionaris op een zo als Oorlog en Marine. Daarom ligt de conclusie voor de hand, dat aan ir. Staf tenslotte toch Oorlog en Marine is aan geboden, hoewel het bekend is, dat diens lust in een ministerszetel in het alge meen, en in Oorlog en Marine in het bijzonder, niet bijster groot is. Deze gang van zaken heeft twijfel doen rijzen omtrent de uiteindelijke gezind heid bij de V.V.D, aan het kabinet deel Rovers, bonden vrouw aan tafelpoten vast In een buitenwijk van Almelo, aan de Leemslagenweg, heeft zich op klaarlichte dag een roofoverval voorgedaan in het huis van de fabrieksarbeider H. Toen deze van zijn werk thuiskwam, ontdekte hij dat zijn echtgenote met touwen en een ketting aan de poten van een tafel lag vastgebonden. Twee tot nu toe onbe kend gebleven mannen waren tijdens zijn afwezigheid de woning binnengedrongen en hadden de vrouw gebonden en ver volgens mishandeld. Ten slotte verdwe nen zij met een betrekkelijk klein bedrag aan geld. Vrachtauto te water: twee doden Zaterdagnacht reed te Eindhoven een vrachtauto door een veiligheidshek, dat langs het Eindhovens Kanaal stond- Twee personen, die maar even tevoren in dc wagen waren gestapt, verdronken: de 35-jarige J- W-, vader van zes kinderen, uit het woonwagenkamp te Eindhoven, en zijn 19-jarige zwager A. de S- Diens 17-jarige broer L., die achter in de laad bak zat. wist op de kant te komen. Er zijn weer enkele leden van de beruchte Siciliaanse bende van Giutiano voor de rechtbank gebracht. Eind vorige week reed een politiewagen hen naar Bari, waar een grote menigte voor het gerechtsgebouw stond, om een glimp op te vangen van de volgelingen van de bijna legendarisch geworden ban dietenkoning. Zoals men weet werd Giuliano in de zomer van 1950 dood geschoten tijdens een gevecht met de politie. „Manus Oly" liet zich arresteren „Nou moet het maar eens uit zijn. Ik ben Manus Oly. Twee maanden ben ik opgejaagd als een wild dier en ik heb er genoeg van. Waar is de telefoon? Ik moet de politie hebben en laten ze nou maar oppakken!" Aldus zei een flink aangeschoten man Zaterdag tegen eer caféhouder in de Hertogstraat te Nijme gen. En hij voegde er aan toe: „Straks zie je de straat afgezet met het hele po litiecorps ♦an Nijmegen." De kastelein wou liever geen herrie in zijn zaak adviseerde zijn klant dan even naar politiebureau te lopen. Daar bleek de be zoeker voor te vinden en hij vertrok, echter prompt aan de overkant van straat een ander café binnen te schieten. Even later kwóm de politie: een jeep met agenten, een motor met zijspan, rechercheurs. Het publiek dromde sam „Manus Oly" had intussen ook het tw de café al verlaten, een nabijgelegen eet gelegenheid bezocht en daarna een grenzende bar. Toen hij die verliet, werd hij in de kraag gepakt. Minzaam lachend besteeg hij de jeep als een vorst en liet hij zich naar het bureau rijden. Daar bleek al gauw, dat de man wel in de olie, doch niet Oly zelf was. Inbrekers stalen auto vol textiel Inbrekers hebben in de afgelopen nacht kans gezien uit de garage van de hande laar L. te Bussum een zo goed als nieuwe auto mede te nemen, die geheel was vol geladen met textielgoederen ter waarde van plm. ƒ10.000. L. had zijn auto klaar gezet om er deze week, zoals gewoonlijk, diverse markten mee in ons land af te reizen. Kort geding Omroepen tegen 't nieuwe blad Programma's overgenomen uit Vrije Geluiden „Het Radioprogramma", dat Zaterdag is verschenen als uitgave van de Vereni ging van Radioluisteraars (zoals wij in een deel der vorige oplaag meldden) en prompt in Amsterdam in beslag genomen werd, put zijn nieuws uit Vrije Geluiden, het blad van de ,r.P.R.O. Deze omroep vereniging heeft geenszins toestemming daarvoor gegeven en op grond daarvan heeft de advocaat van de vijf omroepver enigingen, mr dr P. J. Witteman, toe stemming verkregen van de president der Amsterdamse rechtbank om door de deurwaarder beslag te doen leggen op het nog te achterhalen restant van de op laag. In de boekhandel en op straat was het blad voor een dubbeltje te koop. Het bevat de volledige programma's der Be- neluxlanden en een beknopte weergave van andere programma's. Dit nummer telt 24 pagina's, maar de vereniging wil er spoedig 32 van maken. Tegen kostprijs wordt het blad verkocht. Het wordt ge drukt bij C. Misset in Doetinchem. De grote omroepverenigingen zijn voor nemens. een kort geding aanhangig te maken tegen de Stichting Het Radiopro gramma. De Stichting daarentegen was voorne mens vandaag nog de president van de Amsterdamse rechtbank te verzoeken het beslag op té heffen. Politieke voorlichting door de N.C.R.V.? Naar wij vernemen, overweegt het be stuur van de N.C.R.(adio) V. via haar om roep politieke of staatkundige voorlich ting te geven, teneinde hiermede het tekort aan kennis op dit gebied zoveel mogelijk weg te nemen. Deze voorlich ting door bepaalde persoonlijkheden zal echter niet het karakter van partij politieke voorlichting dragen, aangezien het bestuur van oordeel is,, dat deze on verantwoordelijk zou zijn voor een om roep als de N.C.R.V. Wel is het de bedoe ling op dit gebied een nationaal geluid te laten horen. Wanneer op verstandige wijze hier iets zou kunnen worden be reikt, acht men zich verplicht dit niet te mogen nalaten. Zoals bekend, geeft de N.C.R.V. in de rubriek „De Vaart der Volken", welke wordt verzorgd door prof. dr L. W. G. Scholten, te Utrecht, ook voorlichting over de wereldpolitieke vraagstukken, welke voorlichting ook in brede kringen buiten de N.C.R.V. alge mene waardering ondervindt. In Pakistan is een einde gekomen een samenzwering tegen de regering Liaquat AU Khan. Deze foto laat der hoofdfiguren van de samenzweerders zien: de pas-benoemde chef van de gene rale staf, generaal-majoor Akhbar Khan, Hy is gearresteerd, omdat hij het plan koesterde, de huidige premier gedurende diens verkiezingstournée dood te schieten en in Pakistan een militaire dictatuur te vestigen. Generaal-majoor Akhbar Khan is schoonzoon van een lid der Pakistaanse wetgevende vergadering. DAT van de Ned. tanker Caltex- Utrecht gistermidag op 10 mijl van het lichtschip Goeree vermoedelijk een man overboord is gevallen, doch de redding boot Koningin Wilhelmina niets kon vinden. DAT de varkensmester R. Weis uit Delden (Ov.) Woensdag naar Brazilië vertrekt om de mogelijkheid van vesti ging van 300 Ned. gezinnen te onder zoeken. DAT het jongenshuis van het Leger des Heils te Amersfoort, waar 60 kinde ren worden verpleegd, dezer dagen 40 jaar bestaat en spoedig wordt uitgebreid. DAT Sayan Alvarez, voorzitter van delegatie van Peru bij het Int. Hof v Justitie in Den Haag, naar zijn land vertrokken voor overleg met zijn rege ring. DAT de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin dezer dagen Groningen, Uithuizen en Delfzijl bezocht, terwijl ook Leeuwarden, Bolsward, Workum en N.-O. polder op zijn programma staan. DAT men in Utrecht plannen heeft voor een gedenkteken van dr P. Focke- mae Andreae, die van 1914 tot 1933 bur gemeester was. DAT een 59-jarige Amsterdamse café houder, die als getuige per politie-auto naar het politiebureau werd gebracht, daar een 24-j. klant zijn fiets door de caféruit had geworpen, tijdens de rit aan een hartverlamming overleed. DAT van 16 April tot 15 Mei te We- ïn een tentoonstelling van Ned. che mische producten wordt gehouden (in lichtingen bij W. H. B. v. Eisen, Wingerd straat 86, Den Haag). DAT ir L. Hoest, voorzitter der Maas trichtse Kamer van Koophandel, morgen met vice-admiraal Booy van de Ned. missie te Bonn de voorgenomen ophef fing van het Ned. consulaat te Aken zal bespreken. DAT bij de overweg te Colmsgaten ln de spoorlijn DeventerAlmelo op 22 Maart een flikkerlichtinstallatie in dienst wordt gesteld. DAT de Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis (10.000 leden) op de jaarvergadering te Utrecht een motie aannam, waarin ge protesteerd wordt tegen de langzame pensionnering van invalide militairen. DAT de torpedobootjager Piet Hein, die in Augustus een wereldreis via Ame rika en de Grote Oceaan begon, half Mei terug wordt verwacht. DAT te Utrecht een reisclub vooraca demici c.s. is opgericht en in het be stuur o.a. zitting hebben mevr. E. J. Nij- bakker, Eikenlaan 36, Hilversum (secre taresse) en ir M. H. Hagenouw te Den Haag. DAT wegens belediging van het open baar gezag proces-verbaal is opgemaakt tegen mr Jan Derks, hoofdredacteur De Tijd, die in zijn krant de politie waarschuwde zich niet door een al te lichtvaardig gebruik van vuurwapenen by het volk gehaat te maken. DAT Balatum N.V. te Hulzen (400 personeel) Vrijdag recipieert t.g.v. het zilveren jubileum van de zaak, de gede legeerd commissaris M. A Salvador Nolte en de commercieel directeur Kranendonk. DAT de anderhalfmillioenste bezoeker van Rotterdam Ahoy, E. B. v. Putten uit Tuindorp (Utrecht) met zijn vrouv zoon op de Westerdam naar New York is vertrokken, waar men 5 dagen gast van de HAL zal zijn. DAT in Roermond 146 montagewo- nlngen (kosten f1,3 millioen) gebouwd zullen worden door een R.K. bouwver eniging en 109 woningen door de ge meente. DAT de fa Creusen te Roermond fabriekshal voor electrische apparaten zal bouwen. DAT Zaterdag een dodenherdenking werd gehouden in het Weteringplantsoen te A'dam, waar 6 jaar geleden een tal verzetsmensen is gefusilleerd. DAT enige dronken lieden, die de der de en laatste Stille Omgang in Amster dam, waaraan 34.000 personen deelnamen, verstoorden door de politie met gummi knuppels werden verdreven. DAT tengevolge van een door jongens gestookt vuurtje onder Ede 1.5 km2 den nenbos afbrandde en dit de eerste bos- brand van het. jaar was. DAT in het marinekamp te Hilversum een gedenkplaat is onthuld als geschenk van de Utrechtse zeeverkenners, die daar sinds 1945 veel hulp hebben onder vonden. Queuille geslaagd Nieuw Frans kabinet vrijwel hetzelfde als het oude Henri Queuille is er in geslaagd een euw Frans kabinet het veertiende i de oorlog samen te stellen. Dit stemtvrijwel overeen met het afgetre den kabinet-Pleven. De M.R.P.-leider, Georges Bidault, is als een der vice-pre- s opgenomen. Paul Giacobbi, de par tijgenoot van Queuille, die belast was met de heftig omstreden kieswetswijzieing is als enige achter de regeringstafel ver dwenen. Premier Queuille zal zelf Bin nenlandse Zaken houden, welke porte feuille hy ook in het oude kabinet be- Generaal De Gaulle heeft op een ver gadering verklaard, dat elke poging om het leven van het huidige Franse parle ment te verlengen, na het einde van de ambtsperiode in November, burgeroorlog zou betekenen. Italianen te Londen over Triest Tito voelt niets voor een //twistappel" Aan de besprekingen van de Italiaanse ministers De Gasperl en Graaf Sforza met minister Attlee te Londen, welke vandaag aanvangen, wijdt de Italiaanse pers belangrijke beschouwingen. Het gaat er in de eerste plaats om de betrekkingen tossen beide landen te verstevigen tot een soort van „entente". Van vele s(jden wordt er by beide staatslieden op aan gedrongen, dat z(j in geen geval dc Italiaanse belangen lnzrke Triest mogen opofferen. Graaf Sforza heeft vóór zijn vertrek verklaard, dat ook het probleem Triest te Londen wederom in het geding zal worden gebracht. Maar, zoals wjj reeds hadden vermeld, is ook te Londen een Joegoslavische delegatie aanwezig en „op last" van de Sowjet-Unie zou ook de kwertie Triest op de agenda der „Grote Vier" moeten voorkomen. Reuter noemde de volgende punten: 1. Defensie-problemen inzake de Middel landse Zee; 2. De positie van Italië ten aanzien van het Atlantisch Pact; 3. Be scherming der belangen van circa 40.000 Italianen in Libye en 40.000 in Eritrea; 4. Emigratie van een groot deel der Italiaanse werklozen naar de Britse ko loniën in Noord-Afrika. Inmiddels heeft maarschalk Tito van Joegoslavië zich uitgesproken tegen het aansnijden op dit ogenblik van de kwes tie Triest, omdat zulks beter is voor de goede verstandhouding der volken van Joegoslavië en Italië. Men moet Rusland, aldus Tito, niet toestaan het vraagstuk Triest thans aan de orde te stellen. Hy waarschuwde het Italiaanse volk, zich niet door Rusland te laten misleiden. Vol gens hem is de kwestie Triest slechts een klein probleem, dat niet in de huidige spanning moet worden behandeld. Tweede week der plaatsvervangers te Parijs Wordt het verstandig „schipperen" of stoten op een Stalinistische klip? De Fransman Parodi, een der vier plaatsvervangers, is van oordeel, dat na een week van onderhandelen, de balans er nog niet erg bevredigend uitziet. In middels dringt de tijd, en het moet nu duidelijk worden, of de plaatsvervangers er kans toe zien een gemeenschappehjke agenda op te stellen, voor een conferen tie der „Grote Vier". Volgens Reuter geven de Westelyke gedelegeerden nog eerder de voorkeur aan een mislukking van de huidige besprekingen, dan dat men het laat komen tot een bijeenkomst van de „Grote Vier", die slechts de be tekenis zou hebben van een debating club. Inmiddels vloog de Britse gedelegeerde Davies gedurende het weekend naar Londen, om daar overleg te plegen met Morrison, zyn nieuwe chef. namelyk de minister van Buit. Zaken. Hy heeft erop gewezen, hoe noodzakelijk het is, dat de plaatsvervangers tot een compromis ko men, omdat de volkeren van Europa naar „Parys" uitzien, als een laatste hoop op een conferentie der „Grote Vier". Zo gaan de vier afgevaardigden van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rus land deze tweede week in, om over het opstellen van een agenda te beraadsla gen. Nadat Zaterdag door de Westelijken een nieuw ontwerp was ingediend be treffende de „oorzaken der internationale spanning", omdat de Rus op het punt der Duitse bewapening niet bevredigd was, zal dit nu vandaag ter tafel worden ge bracht Vermoedeiyk heeft de Rus Gro- myko hierover ruggespraak gehouden met zijn grote meester Stalin. Het nieuwe ontwerp der Westerse agen da luidt: „Studie der oorzaken van de internationale «panning in Europa en van de middelen ter verzekering ener duur zame verbetering in de betrekkingen tus sen West en Oost. Zoals; maatregelen tot het uitschakelen van vrees voor aggres- sie, nakoming van bestaande verdrags verplichtingen en bestudering van de huidige stand van bewapeningen en vraagstukken betreffende Duitsland. Het ziet er niet naar uit, dat Gromyko met de formulering van dit Westelyke voor stel accoord zal gaan. Het gaat er im mers by de Rus om, dat in geen geval de wapening van West-Duitsland zal doorgaan. De Russische bladen spreken van „een dubbel spel" van Amerika. En geland en Frankrijk. Laatstgenoemde twee landen doen het voorkomen, alsof zy achter de ontwapening van Duitsland staan, doch in feite steunen zij Amerika. .Tass" is van oordeel, dat de Westelijken ;en standpunt blyven innemen, hetwelk strydig ls met de belangen van het Euro pese volk. Zo ziet men de zaken du» door rode bril! WEERBERICHT Wisselend weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk opklaringen, t weinig wind en in de nacht hier en daar lichte vorst. Later weer toenemende be wolking met op vele plaat; sen enige regen of sneeuw en overwegend matige, tydelijï naar Oostelijke richtingeg draaiende wind. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 10 uur) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1