Achter het weerbericht staat waaraan honderden mensen Berichten uit vele landen rollen dag nacht uit de telex van 't K.N.M.I. apparaat, werken De nieuwe kampioen van de Leidse schaakbond Tóch zal Ambon eens onafhankelijk zijn! Met Esperanto soms duidelijker dan met de eigen taal SURINAME - een land met vele problemen 151 ^NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG S MAART 19S WAT ZEGT DE BILT? I Op de grond heeft men radio-ontvangers, en waarmee deze fluittoon wordt opgevan- (Van een onzer verslaggevers) ALS U DE STELREGEL „De morgenstond heeft goud in de mond" huldigt en over een radio beschikt, kunt u om 6.40 uur de stem be luisteren van een juffrouw, die aankondigt: „Hier is het K.N.M.I. te. De Bilt. Hief volgen de berichten voor land- en tuinbouw." Die stem klinkt eenzaam zo vroeg in de morgen. En van Maart tot November is De Bilt zelfs een uur vroeger in de aether. Achter deze ene stem evenwel staat een apparaat, waaraan 200 mensen dag en nacht werk vinden. teorologen om de drie uur een kaart by. De landen, steden en rivieren zijn reeds met enkele eenvoudige lijnen aange geven, zodat men de gegevens „maar' in te vullen heeft. Dan krijgt men die kaarten met isobaren, lijnen, die de ge bieden met gelijke luchtdruk aangeven. Bij vergelijking van opeenvolgende kaarten kan men het goede of slechte weer als het ware zien aankomen: de pressies en hoge drukgebieden, we nen het allemaal van de weerpraatjes over de radio. Ook vindt men met één oogopslag op zo'n kaart hoeveel graden het vriest in Siberië of Canada en hard de wind blaast in het midden de Atlantische Oceaan. En als men dat alles zo ziet, zal tellen over De Bilt, dat er weer heerlijk „naast" is geweest. Tenslotte kan het K.N.M.I. geen weerszeker- heden, maar weersverwachtingen men geen flauwe mopjes meer ver geven en het weer wordt nu eenmaal niet door mensen geregeld. I Het meisje, dat de Nederlandse boerenstand al die goede inlichtin- 1 gen geeft, zit in een doodgewone kast, die door een geluidbeschermende be- timmering van board enigszins het aanzien van een „studio" heeft ge kregen. Er staat een telefoon, een microfoon, die de verbinding geeft met de Hilversumse studio en aa' wand zit een geluidssterktemeter. Dat is alles! Het kleine berichtje op pagina één In de dagbladen: „Weerbericht" is óók het i resultaat van de werkzaamheden van wie zal het eigenlijk zeggen hoe veel mensen. Want het K.N.M.I. kan slechts de verschijnselen in de lucht boven Nederland waarnemen. En dat is maar een klein stukje van de grote koe pel, waar de aardbewoners tegenaan kijken. Er is echter een drukke uitwisse ling van berichten tussen de weerstations ©ver het Noordelijk halfrond. Daarvoor zorgt een batterij telexmachines, die De Bilt verbinden met Londen. Frankfurt, Hannover en Pa'rys En ook deze stations zijn centra, waar de berichten van vele stations samenkomen, zodat, als tenslotte De Bilt een weersverwachting uitspreekt, men niét zal kunnen zeggen, dat men over één nacht ijs ging. De berichten die ieder uur uit de telex- rollen bestaan enkel uit cijfers, een in ternationale code. Een meteoroloog, die zo'n bericht, bestaande uit zes groepen van "ijf cijfers, in handen krijgt, zal bij voorbeeld direct van een bepaalde plaats kunnen zeggen: windrichting. wind- Sterkte, het zicht, het weer van nu en dat van enkele uren geleden, de baro meterstand, de temperatuur, de soort van de bewolking en de verandering in de barometerstand Een hele roman, die in één regel geschreven wordt. Moeilijk? Weln-e, dat went zo! Leveranciers Talrijk zijn de waarnemingen, die het K.N.M.I. in De Bilt doet. De hoofd stations in Den Helder, Vlissingen, Maas tricht en Groningen doen daar hun niet geringe portie bij en ook alle militaire en burger-vliegvelden zenden hun resul taten ieder uur nagr het hartje van Ne derland. De buitenlandse stations beho ren zoals, we reeds schreven;, ook tot de leveranciers en dan zijn er nog tien schepen, die op vaste punten in de At lantische oceaan liggen. Nederland heeft twee van deze sche pen, de Cirrus en de Cumulus, die met hun buitenlandse collega's bij toerbeurt een post bezetten. Soms in de Golf van Biskaije, dan weer ten Westen van Ier land of tussen IJsland en Groenland. Alle landen, die deelnemen aan het trans atlantische luchtvaartverkeer, doen aan dit boompje-verwisselen op de wijde wateren mee. Van deze schepen af doet men waarnemingen, die speciaal voor de i luchtvaart van belang zijn. Tenslotte dragen veel „gewone" sche pen, het hunne bij óm De Bilt zijn weer kundige voelhorens zo ver mogelijk te doen uitstrekken. Al met al krijgen de meteorologen een uitstekend inzicht in het weer op het Noordelijk halfrond óók in Siberië wat neerkomt op de ontvangst van 25.000 weerrapporten per etmaal. Al deze gegevens zouden geen zin heb ben als ze niet werden verwerkt 'op kaarten van het Noordelijk halfrond. Van de gebieden waar Nederland direct belang bij heeft, houdt een staf van me- Russische uitvinding In de tuin van het vroegere buiten, aarin het K.N.M.I. is gevestigd, wemelt et van instrumenten: ingewikkelde en kinderlijk eenvoudige. Thermometers nemen er wel een zeer belangrijke plaats in; overal komt men ze tegen. Het inte ressantste instrument is echter de radio sonde. Dat is een samenstel van een thermometer ,een barometer en een •ochtigheidsmeter, die in verbinding staan met een miniatuur-zendertje. Iedere nacht om 3 uur wordt zo'n appa raat opgelaten aan een luchtballon en bereikt dan een hoogte van 1518000 m. In West-Europa laat men dagelijks 50 deze vernuftige toestellen de lucht in gaan. Van de stjjgkracht maakt men ge- gen. Met het herleiden v« tot getallen is ongeveer twee uur moeid. Op deze manier krijgt men kijk op de gesteldheid in de bovenluch ten, wat weer van belang is bij het ken van weersvoorspellingen, terwijl de luchtvaart er bij gebaat is. De richting van de wind kan men tuurlijkook bepalen door de ballon te volgen met kijkers. In het buitenland is op dit gebied de radar reeds ingeschakeld, wat veel meer mogelijkheden biedt. Klapt de ballon tenslotte uiteen, dan zorgt een parachute er voor, dat de terugkeer op moeder aarde zo weinig mogelijk brokken maakt aan het vrij kostbare apparaat, dat pl.m. lVzkg weegt. De eerlijke vinder krijgt een premie als hij de radio sonde weer opstuurt naar De Bilt. Een 60 procent keert terug wijls gaat een radiosonde voor de derde of vierde maal de lucht in. En men heeft het ons in De Bilt bezworen het bespionneren var de bovenluchten door middel van eer klein zendertje, is een Russische uit vinding. Maar nu écht! Ook „platvloers" „De Bilt" zoekt het niet altijd zo hoog in de lucht; „platvoerse" waarnemingen worden er eveneens gedaan. In de tuin staan enige thermometers, die van even onder de oppervlakte af tot een meter in de grond reiken. Het is het domein, dat vooral voor de landbouw van belang is. Regenmeters en verdampingsmeters wor den gebruikt. Op dertig verschillende plaatsen in Nederland zijn narcissen, sneeuwklokjes en kievitsbloemen van de zelfde afkomst uitgezaaid om gewaar te kunnen worden, hoe het verband is tus sen de data, waarop verschillende stadia in de groei worden bereikt, en de weers omstandigheden. Verder bestudeert men de aardbevingen en het aardmagnetisme, het klimaat en de zeestromingen. Te veel om op te noemen en te ingewikkeld om met een paar woorden te behandelen. Het K.N.M.I. is een instelling, waarvan heel wat meer mensen pro fiteren dan de huisvader, die het weerbericht leest om te kunnen be slissen, of hij de volgende dag met zijn kinderen zal gaan fietsen of wan delen. (Aaveriet'xe, Poslhuma is een vechtjas eerste klasse Met 44 uit 6 (75 pet) werd D. Posthu- ma uit Alphen eerste in de zo juist ge ëindigde wedstrijd om het kampi schap van de Leidse schaakbond. Hier mede heeft hy een reeds lang gekoestei de wens in vervulling doen gaan. Meei dere keren nam Posthuma aan deze wedstrijden deel en altijd met zeei heerlijk resultaat. Zyn tegenstanders moesten zich steeds ten volle gevei hem te weerstaan. In 1947 was de laatste te spelen partij tegen Idema beslissend. In deze partij kwam Posthuma vrijwel gewonnen t« staan; een overhaaste zet deed de kan sen keren en hij verloor daarmee de par tij en het kampioenschap. Het te vlug spelen, te snel willen toe slaan is Posthuma's fout en de oorzaak, dat. hij partijen en daardoor wedstrijden verliest, waarin hij overwinnaar kunnen zijn. Posthuma leerde in 1935 (le match tussen Aljechin en Euwe!) het schaak- „Door de eeuwen trouw" Amerika gaat zich steeds meer voor de zaak interesseren De eerste maal, dat het Leidse comité van de stichting „Dóór de eeuwen trouw" voor het voetlicht trad, heeft het dat gedaan op een wijze, die de zeer talrijke aan wezige vrienden van Ambon gesterkt zal hebben in de strijd die zij voeren. Gister avond sprak in de foyer van de Stadsgehoorzaal mr Eric Hazelhoff Roelfzema over de toestand, waarin de strijd om de onafhankelijkheid van de republiek der Zuid- Molukken verkeert. Het deed mr Hazelhoff Roelfzema groot genoegen, dat het Leids studenten corps aanwezig was. Dit corps doet niet politiek en brengt, aldus spr., door aanwezigheid de kwestie Ambon het juiste perspectief: een nationaal pro bleem. Spr. begon met te constateren, dat de Zuid-Molukken zullen overwinnen. Indien dit verbazing wekt, dan bedenke men, dat men zowel door de Ned. als door de Indonesische regering eenzijdig voorgelicht. Spr. voerde enige motieven aan, waar- n de Zuid-Molukken zullen slagen. Mi litair gezien zullen de Ambonnezen, ook op Ceram, eens de overhand krijgen. Is de T.N.I. de bezetter van de stadjes en verkeerswezen, in de bossen woedt de guerillastrijd. De Ambonnezen bewape- zich met oorlogsbuit en „stunten" voedsel. Als de Ambonnezen hun gebied her overd hebben, dan zullen zij weer hun trede in de w ereldpolitiek kunnen doen. Hun zaak zal onderzocht worden en alle iten zullen hun dan niee zitten. In Amerika is de Invloed van het State-Department („een organisatie van Schermerhorns"), dat aanvankelijk aan de zijde van de republiek Indonesië stond, danig aan het tanen, omdat de militaire adviseurs van Truman gaan inzien, dat Indonesië geen „vastigheid" is. Verder gaat ook de „businessman" zich voor de Ambonnese zaak interesseren Mr Hazelhoff Roelfzema zei, dat het hart van de Ambonnees nog steeds naar Nederland trekt. Maar de Nederlanders moeten oppassen, dat de steun niet uit Amerika gaat komen. Dan zal Neder land er wéér naast komen te staan. Nu is het ogenblik er, dat wij moeten zeg gen: „En nu is het genoeg geweest Heilige trouw De heer Wairata was gisteravond de Ambonnese spreker. De trouw van Am- bon is iets heiligs, zo zei hü en wij zijn God er dankbaar voor, dat wij trouw zijn geweest. Nog steeds strekt Ambon de handen uit naar het Ned. volk, want koloniale verhoudingen heeft het nooit gekend. Wij voelen ons gelijkwaardig bruik om een molentje aan de radio sonde te laten draaien. Dit molentje zorgt, dat de thermo-, baro- en vochtig heidsmeter beurtelings contact maken met het zendertje en dus ieder onderdeel op zijn beurt een fluittoon kan uitzenden. Lapenna op: „Zonder dollars bereiken wij feel als de Unesco mèt dollars". Te- hield dr Lapenna gisteravond een met lichtbeelden over Joego- Prof. dr Ivo Lapenna uit Joego-Slavië was gisteren in Leiden ^Wanneer men Esperanto heeft geleerd, kan men zich in die taal oven goed en ooms zelfs beter uitdrukken dan in de eigen taal". Aldus prof. dr Ivo Lapenna. tot voor kort hoogleraar aan de universiteit van Zagreb in Joego-Slavië, die gister avond in de Turk een lezing hield voor de Leidse Esperantistenverenigingen, waar bij ook niet-Esperantisten tegenwoordig waren. Dr Lapenna, thans in Parijs woon achtig, maakt momenteel een tournee door Europa met het doel meer bekendheid te geven aan het Esperantisme, vooral iri intellectuele en universitaire kringen. De bijeenkomst werd geopend door de mr S- ^ragano. die ook op deze verga- heer B- J- Hoope, waarna het Esperan- dering aanwezig was- tistenlied werd' gezongen- Het door dr Tot slot van zijn causerie merkte dr Lapenna gesprokene werd vertaald door mr A- J Kalma, secretaris van de Ned Esperantistenvereniging. Dr Lapenna merkte op, geen propaganda te willen maken, maar wèl te wollen proberen aan het probleem van een internationale taal meer bekendheid te geven Hierbij was het volgens spr. belang rijk, een groot vooroordeel weg te ne men. omdat Esperanto gewoonlijk een ..kunstmatige" taal wordt genoemd, ook in intellectuele kringen Spr. achtte het onderscheid natuurtaal-kunstmatige taal absoluut onjuist en merkte op. dat iedere taal tot op zekere hoogte bewust tot stand is gekomen. Als bewijs van de waardigheid van het Esperanto als taal noemde spr. o a- het gebruik er van in de wereldliteratuur. Vele bekende, wer ken zijn al in het Esperanto vertaald, zelfs ook reeds De Kleine Johannes, de Merijntje-Gijzen-eyclus en de Camera Obscura, door de Japanners graag gele- Volgens spr- kan het Esperanto vlug ger worden aangeleerd dan een andere taal of de moedertaal. (Zelf spreekt of leest dr Lapenna 14 talen). Hoewel geen enkele regering of belangrijke interna tionale instantie tot nu toe steun heeft verleend, noemde spr de resultaten, be reikt in de afgelopen 60 jaren, toch zeker niet onbelangrijk- In Japan leveren reeds 85 hoogleraren jaarlijks een dissertatie in het Esperanto en spr roemde het Neder landse initiatief, waardoor ook in Am sterdam thans college in het Esperanto wordt gegeven en wel door de Roemeen „Avifauna" wil apen importeren Expeditie in Alrika goed geslaagd De directeur van het Vogelpark Avi fauna te Alphen aan den Rijn, de heer G. v. d. Brink, is gisteren per vliegtuig naar Dakar vertrokken. Hij hoopt daar zyn zoon te ontmoeten, die reeds enkele maanden in de binnenlanden van Frans West-Afrika rondzwerft in gebieden, waar nog nooit eerder een blanke een voet heeft gezet. Zoals men weet, wordt de zoon van de heer v. d. Brink vergezeld door drie jagers, die zeldzame vogelsoor- tèn verzamelen. Men heeft deze methode gekozen omdat met het kopen en impor teren van vogels teveel deviezen gemoeid zijn. Het gezelschap leeft van de op brengst van de jacht. De vangst is zo goed. dat de zoon van de heer V. d. Brink een reis van veer tien dagen dwars door de jungle heeft gemaakt om samen met zijn vader de verdere mogelijkheden te bespreken. Men wil zeldzame apensoorten naar ons land overbrengen en dan weer exporteren. Avifauna bereidt zich weer voor op tienduizenden bezoekers. Een bus-onder neming uit Antwerpen zal in April en Mei 6000 Belgen naar Alphen brengen. daarom kunnen wy zulke goede vrienden zijn. Wij zetten de strijd om onafhanke lijkheid voort en laat dan het onrecht maar een tijd regeren. Wij weten, dat het zo niet zal blijven, omdat onrecht een zonde is en de Nederlanders hebben ons geleerd, dat Christus de wereld Het is onjuist te spreken over een controverse tussen de Ambonnezen hier te lande, vervolgde de heer Wairata. Wij kennen slechts één tegenstelling: tussen de Ambonnezen, die het met Soekamo eens zyn en zy die voor de on afhankelijkheid vechten. Deze strijd if gebaseerd op idealisme. De leuze van de Ambonnese studen ten, die op Java gevangen zitten, is: „Op de puinhopen van Ambon zullen wij Nieuw-Molukken bouwen". Weest er overtuigd, aldus spr., dat zolang er één Ambonnees deze ideeën heeft, stryd gevoerd zal worden, ongeacht hulp van derden. Ongeveer 500.000 Ambon nezen worden door deze wil saamgebon den. U kunt hen niet beter steunen dan voor hen te bidden. Dan zeggen wy kend of niet wy zyn volk!" De vergadering stond onder leiding prof. dr J. Prins uit Utrecht, die het doel van de stichting „Door de eeuwen trouw" toelichtte: het bevorderen van het zelf beschikkingsrecht van de volken var Ambon, Timor en de Minahassa, door wegen van steun, die geoorloofd zyn, te gebruiken. Het secretariaat de Leidse afdeling is gevestigd: Hoge Ryndyk 30. Een collecte bracht f 250.02 op. Peter Creutzberg voor Oost en West" De Koninklijke Vereniging „Oost en West", afdeling Lelden, heeft ongetwy- een goede greep gedaan, door de Leidse student Peter Creutzberg gister avond uit te nodigen om een en ander te vertellen over Suriname en de natuur- etenschappelijke expeditie van 1948-'49 in dit gebied. een kort welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. G. Slothouwer, kreeg de heer Creutzberg het woord. De meeste Nederlanders, aldus spr., weten rywel niets van Suriname af. De bij- ïaam „ondankbaar land" is aan deze on bekendheid niet vreemd. Millioenen guldens heeft dit land reeds opgeslokt >or allerlei objecten. Het Surinaamse kustgebied bestaat uit vruchtbare klei. In vroeger jaren ver- er dan ook talrijke cultures. Het grote probleem zyn echter alt^d de arbeidskrachten geweest. De inheemse bevolking Indianen voelde niets de agrarische arbeid. Aanvankelijk 1de men zich dan ook tot de slaven handel. Vele negers zochten echter in hel Surinaamse achterland een goed heen komen, waar zelfs strafexpedities weinig konden uitrichten. De afschaffing slavernij in 1862 bracht de plantages de doodsteek toe. Het arbeidsprobleem heeft men echter gedeeltelijk kunnen oplossen door immigranten uit Java en Brits-Indië. Ook de monopolistische posities, die Suriname met verschillende producten o.a. koffie en suiker bezat, heeft het voor een groot deel moeten prijsgeven, wegens zijn arbeidsprobleem. Toch is er op bepaalde economische sectoren weer reden tot optimisme. De pas begonnen rijstcultuur is bevredigend en men heeft zelfs al rijst kunnen expor teren. Ook cocospalmen en aardnoten verstevigen de economische positie van het land. Jarenlang hebben de houtwinnings- ondememingen een schadelijke roofbouw toegepast. Gelukkig heeft men ingegrepen en past men nu de meer geleidelijke bos bouw toe. De bauxietexploitatie levert Suriname nog het meest op. Dit strategisch belang rijke product komt steeds meer in de be langstelling te staan. Tenslotte vertelde de heer Creutzberg naar aanleiding van de film expeditie naar de nog vrijwel onbekende kuststreken van Suriname. Onder leiding van dr Geyskens bond een kleine groep pioniers de strijd aan tegen oerwoud, moerassen en talrijke andere obstakels. De moeite was echter niet voor niets. Talryke vogels en diersoorten leverden Prinses Wilhelmina exposeert te A'dam In de Kunstzaal Van Lier te Amster dam opende Zaterdagmiddag Burge meester d'Ailly een tentoonstelling van schilderijen en tekeningen vervaardigd door H.K.H. Prinses Wilhelmina. De Burgemeester zeide in zijn redevoering, dat deze expositie een zeer bijzondere is. omdat deze werken ons een inzicht ver schaft in het persoonlijke leven van onze voormalige vorstin, die naast de zware regeringstaak toch nog de gelegenheid vond zich in deze mooie kunst te uiten Zwavel en andere producten distributiegoed Blijkens de Staatscourant van heden (5 Maart) zijn aceton, zwavel en natrium- hydrosulfiet met ingang van morgen tot distributiegoed verklaard vanwege de onzekere aanvoersmogelykheden. Het ligt niet in de bedoeling deze pro ducten stringent te distribueren. Doo enquêtering wil men een inzicht verkrij gen in de positie van deze producten. overvloedig studiemateriaal. Vooral ook het bodemonderzoek nam een be langrijke plaats in. Honderden monster zakjes werden gevuld. Dank zij dit werk zeer een stuk dichter gekomen bij de openlegging van het nog onbe kende Suriname. Bouwstop heden weer in werking Aanvragen voorlopig niet behandeld De afgifte van ryksgoedkeuringen 'oor woningbouw is met ingang van heden weer opgeschort- Het doel van deze maatregel is te verhinderen, dat iveel huizen in uitvoering komen, waardoor de prijzen zouden stijgen. Zo als men weet was vóór 1 Februari ook bouwstop van kracht- Daarna stroomden de nieuwe aanvragen weer binnen Deze aanvragen zyn ingewilligd. is deur opnieuw gesloten. Een uitzondering wordt slechts gemaakt Woningwetwoningen, waarvoo Centrale Directie van de Wederopbouw Volkshuisvesting reeds een schrifte lijke toestemming tot gunning heeft ge geven: 2- Woningen, die met toepassing var de premieregeling woningbouw 1950 ge bouwd zullen worden en waarvoor al schriftelijk premie is toegezegd; 3 Huizen die op basis van de materiële oorlogsschaden gefinancierd zullen worden. De maatregel gaat iets verder dan de vorige, want nu zal ook de behandeling van aanvragen voor premie of bijdrage van rijkswege enige tijd stil liggen. De financieringsvoorstellen volgens de wet materiële oorlogsschaden zullen echter normaal worden behandeld. De woningproductie zal van dit alles geen nadelige invloed ondervinden. M< il juist de schadelijke gevolgen va overbelasting van de markt voorkomen. Aanbesteding Diakonessenhuis Arnhem Bij de aanbesteding van de bouw v het diakonessenhuis te Arnhem was fa B. Molenveld te Hengelo laagste i schrijfster voor f4.380.000 (hoogste f 5.120.000. A.L.T.C. I kampioen 2e klasse (B) N.T.T.B. Door met 7—3 te winnen van Wibo 2 uit Den Haag. is A.L.T.C. I kampioen geworden van de 2e klasse B van de N.T.T.B. Proficiat! De Leidemaars zullen nog 4 andere teams strijden oir 2 plaatsen in de le klasse. De competi tie-uitslagen zijn: Heren 2e klasse: WiDO -A.L.T.C. I 3—7; A.L.T.C. 2—Dolfyn I 100; heren 4e klasse: A.L.T.C. 4Match I 3; A.L.T.C. 5—St. Vooruit 2 46; Matoh 3—A.L.T.C. 6 64; dames 2e klasse: Sleutels I—A.L.T.C. I 4—6; AL. T.C. IH.B.S. I 73; dames 4e klasse: A.L.T.C. 2—Dolfyn 1 10—0. Derde „I.L.S.Y." is veel belovend De derde Internationale Luchtvaart- show Ypenburg, welke Vrijdag 27 Juli be gint, zal door de toegezegde medewer king van de Luchtstrijdkrachten een goede basis verkrijgen. De L.S.K. zal met een vloot van niet minder dan tachtig vliegtuigen overvliegen. Ook de Meteor- squadrons van de L.S.K. zullen zich niet onbetuigd laten. De medewerking var vier buitenlandse luchtmachten, nl. var de Belgische, Franse, Engelse en Ameri kaanse is reeds verzekerd. De technische leiding van dit vliegfeest der KN.V.v.L. is wederom in handen van res.-kapitein vlieger J. L. Flinterman. spel. Zijn broer legde hem de loop der stukken uit, ze speelden samen en... de leerling won de eerste partij! Reeds onmiddellijk na de oprichting van de Alphense schaakclub trad Posthu ma als lid toe. Hier ontmoette hij de gebroeders Brunt, evenals Posthuma, schakers van nature. Vooral C. Brunt, voor wie het nooit te veel was om met zwakkeren te spelen, was Posthuma's leermeester Deze lessen, zijn aanleg en onverzettelijke wil om te winnen, maak ten hem tot een sterk speler. Dit kampioenschap is de beloning van een ongebroken wil om te slagen en een aanmoediging om vol te blijven houden. „Ik hoop. dat mijn persoonlijk succes een inspiratie zal zijn voor de Alphense schaakclub. Dan ben ik voldaan", ver klaarde Posthuma. Deze opvatting tekent de speler, getuigt van de goede clubgeest in de A.S.C. en is een kampioen waardig. Hier mogen nog enige karakteristieke partyen van de nieuwe titelhouder vol gen. Wit: J. Kanbier; Zwart: D. Posthuma (kamp. '47). 1. d4. d5; 2. c4, e6; 3. Pc3, Pf6; 4. e3, c6; 5. Pf3, Pd7; 6. Ld3, Ld6: 7. e4, dx e4; 8. Pxe4, Pxe4; 9 Lxe4, Pf6; 10. Ld-3. h6: 11. o—o, o—o; 12. Pe5, c5; 13. Le3, Dc7; 14 f4, exd4: 15. Lxd4, Lc5; 16. L x c5. D x c5t; 17. Khl, b6; 18. De2, Lb7; 19. Tadl, Tfd8; 20. h3, Td4; 21. b3, TadS; 22. Lc2, g6; 23. Kh2, Txdl; 24. Txdl, Txdl; 25. Lx dl, Dd4; 26 g3, Pe4: 27. Pd3, Pc3; 28. Db2, De4 en wit geeft op. Wit: W. H. va® der Nat; Zwart: D. Posthuma (kamp. 1948). 1. e4, e6; 2. De2, c6; 3. g3, d5; 4. exd5, cxd5; 5. Lg2, Pf6; 6. d4. Pc6; 7. c3. Ld7; 8. Lg5, Le7; 9. Pd2, o—o; 10. Pgf3, h6; 11. Lf4, Db6; 12. Pe5, Pxe5: 13 dxeö, Ph7; 14. Pb3, Lb5; 15. De3, Dc7; i6. Pd4, La6; 17. h4. g5; 18. hxg5, hx95; 19. Lx gó, Lxg5; 20. f4, LdS; 21. Df3, TeS; 22. Dh5?, Ld3ü; 23. Dg4t, Lg6; 24. Kf2, Db6; 25 b3, TacS: 26. Df3, Dc5; 27. Tacl, La5; 28. f5, Lxf5 (te vlug na exf5 wint zwart); 29. Ke2, Lg6: 30. Txh7t, Kxh7 veel beter was L x h7 de kenmerken de fout van Posthuma te vlug); 31. Thlt, Kg8; 32. Df6, Lh7; 33. Txh7 en remise door eeuwig schaak. Wit: W. G; Demmendal; Zwart: D. Posthuma (kamp. 1947), 1. e4, e6; 2. d4, d5; 3. Pc3, Pf6; 4. Lg5, Le7; 5. e5, Pd7; 6 Le3, a6; 7. Dg4, g6; 8. h4, h5; 9. Dg3, c5; 10. f4. Db6; 1L o—o—o, cxd4; 12. Lxd4, Lc5; 13. Pa4, Dc6; 14. Pxc5, Pxc5- 15. Lxc5, Dxc5; 16. Ld3?, Pc6; 17. Pe2, Ld7; 18. c3. o—o— o: 19. Kbl, KbS; 20. Lc2, TdcS; 21. Pd4, Db6; 22. Df3, Tc7; 23 g4, hxg4; 24. Dxg4, Pxd4; 25. Txd4. Txc3!; 26 Td2, T3c8; 27. Th3, Db4!; 28. Te2, Tc4; 29. Tb3, Dc5;, 30. Dg3, Thc8; 31. Dd3?f Dgl W. H. van der Na* N.Z.H. II—Katwijk III 6'/2-3V4 Na een prettige wedstrijd wist N.Z.H. II in de competitiewedstrijd tegen Kat wijk III de puntjes mee naar huis te brengen. De einduitslag was 6H3%. A.D.C. I promoveert naar hoofdklasse L.D.D.6. S.D.V. kreeg met 128 klop De promotiewedstrijden hebben voor het eerste tiental van de Alphense Dam club het gewenste resultaat opgeleverd. Doordat men gisteravond te Alphen aan den Rijn won van S.D.V. 1 uit Sassen- taeim, werd de overgang naar de hoofd klasse van de Leidse Districtsdambond een feit. Onze gelukwensen Het heeft overigens wel gespannen. Aanvankelijk stond men met 20 achter, daar J. Bogaard door Snel geslagen werd. Rijnberg bracht de partijen op ge lijke voet en de heer Van Tol hielp A.D.C. aan een 42 voorsprong. Zylstra moest zich tegen Krom met een verde ling tevreden stellen en zo was de stand 11 uur 53 voor Alphen. L. Jesse en T. Domburg deden de hoop op een Al phense overwinning stijgen, daar zy de volle winst behaalden maar daartegen over 6tond verlies van C. Rijnberg. Koopman dwong ook remise af, waar door de stand 106 was. De partijen Van Egmond—De Nijs en Van Berkel—Mole naar. die de beslissing moesten brengen, werden met grote spanning gevolgd. Toen de speeltijd verstreken was bleek dat aan beide borden een remise-stelling aanwezig was. zodat de overwinning van A-D C en de promotie een fedt waren. Gespecificeerd is de uitslag C. Zylstra (A. D. C. 1)W Krom (S.D.V. I) 1—1; L. Jesse—Bode 2—0; A. Rijnberg—v Duin 3—0; T. Domburg— J. Roos 20; H. v. EgmondC. de Nijs 11; C. RijnbergJ. de Jong 02; J Bo gaard—J. G. Snel 0—2; W. van Berkel— C. Molenaar 11; S. KoopmanJ. Cou- veé 1—4; N. L. V. TolN. Demmenie 3—0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3