Sociologisch experiment te Noordwijkerhout Hoitap Karpetten Wilton Toch geen recreatie-oord in Noordwijkerhout NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 4 MAANDAG 5 MAART 1951 Rode Kruis vraagt donors, leden en colonnisten Afdeling Rijnland hield jaarvergadering te Oegstgeest Onder leiding van de heer J. C. Bau- mann, oud-burgemeester van Oegstgeest, vergaderde Zaterdag de afdeling Rijnland van het Rode Kruis in „Het Witte Huis" Uit het jaarverslag van de secretaris mi J. G. Bergmeyer bleek, dat het aantal leden met 20 was vermeerderd en ni bedraagt. De transportcolonne mag zich ii. verdere groei verheugen. De verstand houding met de EHBO is nog meer vooi verbetering vatbaar. De heer J. H- de Groot bracht het finan cieel verslag uit. De jaarcollecte in Oegst geest heeft f 668.85 opgebracht, in War mond f 587.34. Rij-ngburg -hield geen col lecte. Er is een nadelig saldo van f 1841.87. De bestuursverkiezing gaf als resultaat. Visserijgolfjes Om het damkampioenschap van Nederland Keiler na spannende Zaterdag-ronde nog steeds aan de kop Bexgsma vergat een schiji van het bord te halen (Van onze dammedewerker) De vele damliefhebbers, die Zaterdag naar „de Pollepel" in de Residentie ge trokken waren om getuigen te zijn van de wedstrijden om het persoonlijk dam kampioenschap van Nederjand kregen wel een zeer overdadig menu opgediend. Aan vrijwel alle borden ontwikkelden zich levendige en interessante partijen, zodat de analyserende toeschouwers hun belangstelling moesten verdelen om al thans van de finesses van enkele par tijen te genieten. De meeste belangstel ling ging ongetwijfeld uit naar de ont moeting tussen Gordijn en Laros en zonder aan de overige partijen tekort te doen terecht. Het scheen, dat de Ha genaar zijn oude vorm weer te pakken had. Bij zijn 27e zet bleek het, dat de oud-kampioen van Nederland vast van plan was dit keer scherp op1 winst to spelen. Hij bracht op dit moment nl. een fraai schijfoffer. De IJmuidenaar kreeg hierdoor een hele serie gedwongen zet ten. Op het beslissende moment faalde de Hagenaar echter, en wel in een stand, die hem verreweg de beste kansen gaf. Wel jammer voor de Hagenaar, dat de vruchten van zijn urenlange zwoegen op deze wijze verloren gingen. J2 partij tussen de beide oude spelers bemerkten de vergissing eerst dat Jurg zijn'zet reeds gedaan 1 Reglementair kon toen de fout niet rr hersteld worden. Na enige zetten werd daarop tot remise besloten. Door deze resultaten heeft Keiler de leiding genomen met een kleine sprong op zijn stadgenoot Metz. Met nog 3 ronden te spelen kan er echter nog heel wat gebeuren. De uitslagen van Zaterdag luiden: A. JurgP. Bergsma 11. H. de Jongh R. C. Keiler 0—2, W. de Jong—H. On- nink 11, H. LarosF. Gordijn 20, A. v. AaltenJ. Metz 11. De stand is thans: Keiler 11 (uit 7), Metz 10 (7), Bergsma 10 (8), Haasdonk en W. de Jong 8 (7). Laros 7 (7). v. Aal ten 7 (8). H. de Jongh 6 (7), A. Jurg 5 (8), Gordijn en Onnink 4 (7). Voorwedstrijden persoonlijk damkampioenschap In de voorwedstrijden van het persoon lijk damkampioenschap van Nederland 1952 werden Zaterdag te Doetinchem de volgende partijen gespeeld: Hofman Bizot 02; Bandstra—Roozenburg 02; Hartgers—Dukel 02: Van Zuilekom— len Keiler en Herm. de Jongh wist de ^raa,ne Par*Ü Drenth Stahiberg 10-voudige kampioen van Nederland door werc* uitgesteld, uiterst nauwkeurig tempospel, afgewis- seld door enkele lichte dreigingen, een kleine zwakte in de rechtervleugel van zijn clubgenoot keurig uit te buiten. Tegen het einde brak Keller met schijf winst door naar dam. Dit bleek juist vol doende om op beide punten beslag te leggen. De debutant v. Aalten kan in dit tour- nooi uitstekend meekomen. Het eindspel blijkt echter niet zijn sterkste zijde te zijn. Ook tegen Metz, nog wel één van de kanshebbers voor de titel, kwam de man uit Huissen in een voordelig eind spel terecht. Een nadere analyse zal moeten uitmaken of v. Aalten ook nu de winst verzuimde. In ieder geval mocht de Amsterdammer met de puntenverde ling tevreden zijn. Onnink en Wim de Jong speelden ook een aantrekkelijke onregelmatige partij met de Haarlemmer enigszins in hot voordeel. Door een kleine finesse wist de Geldersman echter de remise uit het vuur te slepen. Het rustigst verliep nog de partij tus sen Bergsma en A. Jurg, althans tot het eindspel. Nadat de Almeloër door een zwakke voortzetting in het eindspel een gering voordeeltje had prijs gegeven, maakte hij even later opnieuw een ver gissing, waardoor hij zelfs verloren kwam te staan. De Fries liep ongehinderd naar dam. Bij het slaan verzuimde hij echter één schijf van het bord te nemen. Beide Oud-burgemeester J.' C. Baumann inspecteert de transport-colonne met helpsters onder commando I I van arts F. C. Stam. Terlouw en v. d. Weteringh favoriet voor jeugdtitel (Van onze dammedewerker) In Den Haag werd Zaterdag de laatste ronde gespeeld om het jeugdkampioen schap van Zuid-Holland. Bij het ingaan van deze ronde was de stand zodanig, dat nog 4 spelers kans hadden op de eerste plaats, wel een bewijs, dat de candidaten voor deze titel weinig of niets voor el kaar onderdeden. De Vries uit Rotterdam, die één punt op zijn naaste concurrenten vóór was. verloor echter zijn laatste partij tegen Terlouw uit Bodegraven en definitief af. In de andere partij ti v. d. Weteringh (Leerdam) en de jeugd kampioen van de Haagse dambond De Koning, trok de Voorburger aan kortste eind. De einduitslag luidt daardoor: 1 Terlouw en v. d. Weteringh 5 p.; 3. De Vries 4 p.; 4. en 5. De Koning en Koppe laar 3 p. Terlouw en v. d. Weteringh zullen ni een herkamp. waarbij de eerste winst partij beslissend is. uitmaken, wie var hen de eerste jeugdkampioen van Zuid- Holland zal worden. Maximumprijs voor katoen in Amerika De Amerikaanse regering heeft Zater dag uniforme maximumprijzen vastge steld voor ruwe katoen met een basis i 45,76 dollarcent de pound voor wit extra-wit middling 15/16 de inch Noord- en Zuid-Carolina. Thans kunnen de katoenbeurzen, die sedert 25 Januari j.l. gesloten waren, weer open gaan. JUDO Aanvang nieuwe lessen Donderdag 8 uui SPORTSCHOOL KOOREMAN Breestraat 145 (ingang Steeg) Telefoon 23728. Persoonlijk kampioen schap van de L.D.D.B. Huisman en Heemskerk raakten een punt kwijt De strijd om het persoonlijk kam pioenschap van de L.D.D.B., waarvan momenteel de finale aan de gang is, leverde enkele verrassingen op. Noch dc oud-kampioen \V. Huisman, noch de kam pioen W. Heemskerk konden tegen de Alphenaar C. Zylstra de volle winst be halen. S. v. d. Mejj (Voorschoten) werd kampioen le klasse. De partij tussen W. Huisman Zijlstra was zeer interessant. Zijlstra toog direct ten aanval en zette, vooral in het middenspel, scherp voort. Huisman kon door een goede zet net op tijd het gevaar afwenden. Daarna nam hij het initiatief. Zijlstra kwam in moeilijkheden en slechts doordat de Leidenaar in tijd nood de juiste voortzetting miste, Wist hij nog remise te behalen. W. Heemskerk kwam in zijn partij tegèn Zijlstra met een nieuwtje voor de dag. Dit verraste zijn tegenstander totaal. Heemskerk had echter veel tijd nodig. Hij wikkelde niet goed af en kwam door tijdnood verloren te staan. Niettemin slaagde hij er nog net in remise te maken. Daar de ontmoeting tussen W. Terlouw (Bodegraven) en J. Slingerland (Leiden) in remise eindigde, zullen deze spelers een driekamp spelen om één plaats finale. In de le klasse werd S. v. d. Meij uit Voorschoten, door van F. v. d. Velde (Leiden) te winnen, kampioen. De strijd om de tweede plaats ging tussen P. v. d.hoofd te kunnen bieden Hij zag o a voor Velde (Leiden) en A. v. d. Eijkel (Rijns- de bouwerij meer mogelijkheden, indien burg). Eerstgenoemde wist zijn rivaal te de ondernemers maar zouden samen wer- kloppen. ken. Ook wees spreker op de noodzake- 2e Klasse: J. Schiphorst (Leiden)F. lijkheid van ambachtsonderwijs Dit jaar Bosman (Leiderdorp) 1—1. i nog zou er een avond-ambachtsschool J Machinefabriek, waar iedereen „meneer" is, begon te draaien Vier van de negen fabriekshallen, die de machinefabriek Noordwijkerhout N.V. zullen uitmaken, zijn gereedgekomen. Een verheugend verschijnsel. Wel zeer tref fend is, dat deze vier hallen in een zo korte tyd gebouwd zijn, dat men van uniek kan spreken. Half December werd de N.V. opgericht, men begon direct met bouwen en thans reeds vinden 30 mensen werk in de twee weliswaar nog niet geheel afge werkte hallen. Maar het plan is om in Juni de gehele fabriek gereed te hebben. Dan vindt de officiële opening plaats en zullen 40 man uit Noordwijkerhout en om geving er werken. Het systeem van werken zal geheel afwijken van alle tot dusverre bestaande regels en mag misschien wel als enig gelden. Vandaar, dat er van regerings zijde grote belangstelling voor dit expe riment bestaat. De arbeider zal geen nummer zijn, maar zijn eigen naam hou den en met ,,u" worden aangesproken. Een prikklok zal men in de gehele fa briek niet vinden. Er is geen verschil tussen de werkers met het boordje en die met de overall. De werklieden zullen samenwerken in kleine groepen van 10—20 man. Teamgeest zal het bedrijf beheersen, waar iedereen „als heer" be handeld wordt. De geestelijke vader van dit nieuwe systeem is de directeur van het bedrijf, de heer H. J. M. Verschure. Het Noordwijkerhoutse bedrijf is een geheel losstaand onderdeel van de fa briek te Amsterdam, waar 1000 man per soneel is. Men heeft in de bollenstreek dan ook terdege rekening gehouden met uitbreidingen. Het aangekochte terreir is 10 ha groot en zeer gunstig plegen nabij de grote verkeerswegen. Verder n hier sprake van een industrie, die naai de arbeiders ie toegekomen. Immers: Noordwijkerhout is de snelstgroeiende gemeente van Nederland en het traditio nele bollenvak biedt weinig mogelyk- ^IiTeen Haarlems bedrijf zijn reeds tien man opgeleid, zodat men in Noordwijker hout direct kon gaan draaien. Er wo™en kleine machine-onderdelen vervaardigd en precisie-gereedschappen. In bediijt Vanmorgen om 7 uur was het ogenblik gekomen, waarop Floor Duivenvoorde. Dorpsstraat 17 te Noordwijkerhout de eerste sollicitant, die aangenomen werd de schakelaar voor de electriciteit op ,in" zette- De directeur, de heer Ver schure, sprak tot de weinige aanwezigen enkele woorden Hij vestigde er de aan dacht op. dat dit het eerste bedrijf van enige betekenis is in Noordwijkerhout. Oorspronkelijk was het de bedoeling de machines op 21 Maart in werking te stel len. doch dank zij de voortvarendheid de aannemersfirma J. W. v d. Klugt Zn was meti 16 dagen op het werk vooruit. Spr- overhandigde dan ook een enveloppe met f 200 voor het personeel De fabriek zal een deel van de moei lijkheden, die de bevolkingstoename mei zich mee zal brengen, kunnen opvangen zo zei de heer Verschure. Noordwijker hout zal echter alle zeilen moeten bij zetten, om een grote werkloosheid he' voor metaalbewerkers moeten komen, waaraan technici uit het nieuwe bedrijf kosteloos willen meewerken. Spr, sprak tenslotte zijn dank uit aan de Leidfee SLF voor de medewerking. Met enthousiasme vertelde de heer Verschure ons over zijn grootse plannen. Er zijn reeds machines aangekocht, die werk kunnen bieden aan'75 man. Het ge hele gebouw zou 150 mensen kunnen ber gen. De heer Verschure spreekt niet over arbeiders, maar over uitvoerders. De „ba zen" zijn de organiseerders. De ders beschouwt hij als de leveranciers van hetgeen zij presteren aan de fabriek-, die de klant is- Alles, wat in strijd is met de mense lijke waardigheidook fabrieksfluit en loonzakjes wordt gemeden. De uit voerders mogen ook roken onder het werk en de fabriekshallen, die kaal zijn, krijgen verschillende frisse kleuren, zodat men er zich zal thuis len- De grote transportgang tussen de twee-hal-complexen (6 m breed en f hoog) zal slechts matig verlicht zijn niet verwarmd. Ook weer opdat de voerders zich meer thuis zullen voelen in hun lokaal- Velen van hen. die vanmorgen werk togen, zijn oud-militair, die ge schoold zijn op de Rijkswerkplaats De uitvoerders krijgen een Amerikaanse overall zonder mouwen Zij moeten ontblote onderarmen werken leveren gevaar op bij de machines. De fabriek krijgt een eigen wasserij. De uit voerders werken op C A O., doch de groe- Kff 44 „op de helmstok binnen." De kotter KW 44 kreeg tijdens het laat ste visreisje averij aan de stuurinrichting zodat het schip vervroegd moest binnen komen. De ouderwetse helmstok is aan te pas gekomen om de kotter, die het weer geheel mee had, in behouden haven te loodsen. Kotter liep vol. Zaterdagmiddag werd bemerkt dat de kotter Walrus (IJM 211), di^ nabij het droogdok in- de IJmuidense vissershaven gemeerd lag. in zinkende toestand ver keerde. De machinekamer stond al hele maal blank, maar met behulp van de pomp van het sleepbootje „Triton" heeft men erger weten te voorkomen. Zaterdagmarkt gaf v Het algemene beeld i markt was niet eens z( visprijzen kregen ïer wat hoop. an de Zaterdag- slecht. De fijn duwtje i' de goede richting, zodat de grot weer f2.60 per kg opbracht en de grove slips de f 1.50 haalde. Maar aan de andere kant 'kon de kleine schol III het niet bolwerken, zodat vele partijen hiervan ter pufsehuit werden veroordeeld. Tussen de fijnvis en de kleine schol echter lagen de visvelden. die het over het algemeen behoorlijk deden. Schelvis b.v. hield goed prijs (ruim f 50 voor de grote en tot f 40 voor de braat) en ook de zwarte kolen brachten het tot f33 per kist. De kleine silverpit-haring bracht gemiddeld f 15 op.. Maandagse overvloed. In de vroege beurt lagen vanmorgen de Bergen met 1100 kisten en de I" Hattum met ruim 1000 kisten land en de Dirkje met 600 kisten silver- pitten. Het voorbeeld van Claesje Dirkje is dus nagevolgd, zodat vandaag al diverse loggers met haring voor de wal lagen. De KW 85 en de VL 85 hadden elk bijna 500'kisten bij zich en in de lat< beurt bracht de Arend (KW 7) er no; 400 kisten overheen. Wanneer dit liet genoeg mocht zijn geweest, ston den 15 kotters en 34 loggers tezamen 23.000 kg tong, 1250 kisten grote schol. 650 kleine schol, 145 schar. 40 stijve kabeljauw, 160 wijting en 365 diversen af te leveren. Morgen gaat het beter. Aan de Dinsdagmarkt zullen de Norma Maria en de 'Simonde Danser present zijn, die tezamen met de Batavia onge- 2800 kisten hebben. De Norma heeft daarvoor 500 kisten haring, de Simon 225. Voor de Woensdagmarkt is de wawleraanvoer reeds verzekerd, want de Abraham is voor deze dag thuissto- mend met ruim 2000 kisten, terwijl öf Donderdag öf Woensdag de Thorina, de Allan Water en de Hoop kunnen worden acht. Voor de rest van de week wordt het dan hoogst waarschijnlijk heel schraal. Strop i r Tubantia. dat jkvr- M. van Heurn-Heijnen en i heren J. Panhuysen, dr K. de Snoo J. F. M. Steenmetser bij acclamatie we den gekozen. Hierna werd op het terrin van „Rhyn- geest" het nieuwe gebouwtje van de af deling bezichtigd. Een keurig geheel, waarin alles Is te vinden, wat nodig kunnen zjjn by een ramp. Te meer dwingt dit gebouwtje bewondering af. omdat het oorspronkelijk een directiekeet is ge weest, die door de leden van de thans- portcolonne zelf geheel is opgeknapt. In de vervolg-vergadering heette de heer Baumann in het bijzonder de beide wethouders van Oegstgeest welkom. Spr. verzocht het gemeentebestuur om morele steun, daar het doel nog niet is bereik: In alle drie de gemeenten ontbreekt iets het werk voor het Rile Kruis. War mond staat bovenaan met zijn donors, Rijnsburg met collonneleden en Oegst geest met de bloedtransfusiedienst. Spr. droeg vervolgens het gebouwtje in het gemeentebestuur over en dankte )or de ontvangen gelden. Ook richtte de heer Baumann zich tot de colonneleden n tc t dr Stotijn. De heer Baumann bracht vervolgens dank aan allen, die in de jaren 1940'45 hun beste krachtten aan het Rode Kruis hebben gegeven en wenste hen geluk met het „Herinneringskruis 1940'45. De gedecoreerden zijn: H. Bertel, G. J. Bon, Ees, A. J. van Gerrevink, C. Grif fioen, F. E. E. Haverman, C. Th. J. v. d. Horst, G. A. J. Hogervorst, mevr. dr A. A. S. HöwelerWieten, W. H. Hulsteijn, E. E. v. d. Laan, H. v. d. Meij, prof dr G. O. E. Lignac, J. Smit, mr L. Spreij, B. Star, M. W. van Tol, A. Versteeg, W. Versteeg, Jac. de Visser en H. A. F. M. Walenkamp. Namens het gemeentebestuur felici teerde wethouder De Neef de gedeco reerden met hun onderscheiding en de afdeling met het nieuwe gebouwtje. 225 x 325 mtr rvA f 135.- (V ^0 2x3 mtr. 230 x 330 mtr. fr* f165.- f250.- GEBR. MEIRINK, - Sluisweg 86 KATWIJK AAN ZEE „Katwijk" had zilveren jubilaris Het aantal zilveren jubilarissen bij de tf.V. sociëteit vor chemische industrie .Katwijk" is weer uitgebreid. De heer M. Ouwehand, Van der Veg'.estraat 24, heeft de fabriek 25 jaar lang in verschil lende functies gediend. De laatste jaren behoorde de jubilaris tot het n personeel. Hij werd gehuldigd directie en personeel. Achtereenvolgens werd hij toegesproken door de heer A. Roosdorp, drs G. C. Th. van Dorp, de chef-monteur, de heer H. Zomerveld, en de heren A. van Dijk en J. van Duyn, De jubilaris kon verscheidene geschen en een enveloppe met inhoud in vangst nemen. Hoog en laag water Dinsdag 6 Maart: hoog water 2.21 14.40; laag water 10.24 en 22.52. Gemeenteraad van Lisse Investering van kapitaal slechts urgente gevallen Uitbreiding personeel openbare werken bij i Het gebouwencomplex van De Machinefabriek Noordwijkerhout, waar de machines vanmorgen be gonnen te draaien. Floor Duiven- i voorde schakelde de stroom in. I Links de directeur, de heer H. J. M. Verschure. Foto N. v. d. Horst. De trawler Tubantia van de rederij Limburgia, die nog maar weer kort in tart is, besomde na 40 dagen slechts f 10.260. Van de loggers waren de KW 122 de KW 129 de beste met resp. f6240 f5790 en onder de kotters kreeg dc BU 3 met f3250 de beste besomming. Binnengekomen. Zaterdag zijn binnengekomen: KW !5. KW 104, KW 166. KW 162, KW 170. KW 64, KW 27, KW 77. KW 34. KW 129 KW 25. KW 44, KW 130, KW 12, KW 17, KW 155, KW 227, KW 94. KW 124, KW 107 KW 122, KW 59. KW 128. KW 121, KW 84, KW 169, KW 210, KW 28, KW 16. KW 22, KW 89, KW 19. KW 67, KW 65, KW 97. KW 139, KW 69. KW 176, KW 91, KW 24, KW 108f KW 53, KW 50, KW 51, KW 57, KW 72, KW 37, KW 78. KW 73, KW 54, KW 41, KW 114 en KW 85. Zondag kwa men nog binnen: de KW 161, KW 29. KW 56. KW 7 en KW 86. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Lisse heeft de heer Van Kesteren verslag uitgebracht het onderzoek van de gemeentereke ning 1948- Het trof de commissie, dat ver schillende posten nog open staan. B. er W. werd verzocht hiernaar een onderzoek stellen. Voorts vond de commi het niet prettig, dat de gemeente-i vanger in de samenkomst van de o niet tegenwoordig was. Een niei instructie voor deze functionaris kwam haar gewenst voor. De voorzitter zegde 'n onderzoek omtrent de open posten toe. B. en W. overwegen om over te gaan tot vaststelling van een nieuwe instructie, omdat de nu nog geldende verouderd is. De gewone dienst van de gemeentereke ning liet een batig saldo van f 126.182.9i 'en, de kapitaalflienst een nadelig saldo in f 645.263.89. Het voorstel tot verlening van een cre- et en aankoop van grond voor verbre ding van de Delfweg werd van de agenda afgevoerd in verband met de beperking de kapitaalsuitgaven en omdat Noordwijkerhout nog niet tot verbreding an zijn gedeelte overgaat. Vervolgens kwam de beperking kapitaalsuitgaven aan de orde. De itter lichtte dit uitvoerig toe. Dit moet worden gezien in het Iiclit van de be zuinigingen van overheidswege. Slechts by urgente gevallen zal investering kapitaal mogelyk worden. Dit zal door een daartoe aangewezen instantie worden beoordeeld. Het voorstel werd, nadat de voorzitter nog verschillende vragen liad beantwoord, aangenomen. Bij het voorstel tot aanleg van de Gre- velingstraat en de Hyacintenstraat vroeg de heer Van Kesteren of het wel nodig was beide plannen uit te voeren en of niet kon worden volstaan met één straat. De voorzitter achtte dit niet mo gelijk. De aangelegenheid is urgent. Ook wethouder Lefeber wees op de nood zakelijkheid hiervan. Bij de bespreking van het voorstel tot het aangaan van een regeling met de heer Mastenbroek in verband met de verbreding van de Gladiolenstraat merkte de heer Van Leeuwen op, dat de besprekingen te laat zyn begonnen Alval geen alval meei Binnenkort inzameling tegen betaling van oude materialen Er gaat voor millioenen in de vuilnisbak TTEBT U OUD PAPIER, oud ijzer, blik, karton, lompen, koper, lood, j 1-L dat U niet meer gebruikt? Bewaar het zorgvuldig. Verzamel het. Graven van een meer op de lange baan geschoven Noordwijkerhout kan weer iets ruimer ademhalenZoals bekend istoen men de plannen openbaar maakte, om in Noordwijkerhout een recreatie-oord te gaan fabriceren, hebben met name de bollenkwekers aldaar niet bepaald van plezier de vlag uitgestokenMen kent dat planeen kunstmeer van niet min der dan 90 ha plus wandelterreinen en wat er meer bij zo'n oord behoort. To taal 110 ha. Noordwykerhout nam dat niet- Onder die nogal doods-aandoende grond schijnt zeer behoorlijke bollengrond te zitten En wat dat meer betreft: deskundigen waren van mening, dat dit weinig goed zou doen aan de waterhuishouding in de omliggende akkers pen zullen ook weer op collectief tarief werken. De stichting van de fabriek kwam tot stand zonder financiële medewerking van de gemeente, zodat Noordwijkerhout van daag wel een belangrijke bladzijde aan zijn geschiedenis heeft toegevoegd. Nu misgunt Noordwijkerhout de stede ling recreatie-oorden niet. Maar afgezien van het feit, dat ze die gronden zelf zo uitstekend kunnen gebruiken, vroeg men zich af of het geen onzin is om een kunst- meer te gaan graven als er twintig minu ten verder een groot -.rneer" de Noordzee! ligt- En verder wees men er op, dat de ligging allesbehalve ideaal was. De verbindingen nog veel minder Kortom: achter de coulissen voerden de Noordwijkerhoutse instanties met veel voortvarendheid de strijd om het Lange- veld. En nu is men. naar in doorgaans zeer goed ingelichte kringen wordt medege deeld, zo ver, dat in ieder geval dat gra ven van dat meer op de lange baan is geschoven. Verder is het helemaal niet zeker meer. dat het andere gedeelte van dat recreatie-oord wel door zal gaan- Het hele geval zal nu opnieuw bekeken wor den- De Noordwijkerhoutse instanties kunnen zich alvast prepareren. en dat men reeds het werk heeft aan gepakt Tegen deze gang van zaken had spr. ernstige bedenkingen. De voorzit ter verklaarde, dat alles met de heer Mastenbroek was geregeld, maar dat een en ander niet zwart op wit was gezet. Door een verandering, die de heer Mastenbroek zelf aanhangig heeft ge maakt, zijn de besprekingen iets ver traagd. Na enkele informatieve vragen werd het voorstel aanvaard. Het voorstel om afwijzend te beschik ken op het adres van de onderwijzersor ganisaties met betrekking tot het toe kennen van smartegeld werd eveneens aanvaard. Bij het punt verkoop van grond aan de Wagenstraat vroeg de heer Romijn, waarom deze grond, die beter is dan die langs de Oranjelaan, f 2 goedkoper wordt verkocht. De heer Lefeber zei, dat de kwaliteiten niet zo veel verschillen. Ook de ligging spreekt -en woordje mee. Na behandeling van een reeks kleine 'oorstellen, die alle werden aangeno men, werd nog een voorstel aan de agenda toegevoegd. De voorzitter gaf een gedegen toelichting. Met algemene stemmen ging ook dit voorstel er door. Verdacht sterfgeval bij Harlingen Onder verdachte omstandigheden is dei 40-j. mej. P. in een afgelegen huis tus-' sen Harlingen en Kimswerd overleden.! Haar 53-j. broer die met haar samen-j woonde en marskramer is, werd gearres teerd, evenals een 25-j. vrouw uit Leeu-i warden. Voorschot alstublieit Oplichter bood boerderij te huur aan Een Haags advertentiebureau distri- j bueerde onlangs over verschillende dag- bladen een annonce, die een op 1 April ■te aanvaarden boerderij bij Gouda te huur aanbood. De steller van de advertentie W. d. B. uit Den Haag. bezocht talrijke gegadigden per auto en vertelde hun zonder namen te noemen, dat uit hen 5 j personen waren uitgezocht. Naar deze personen moest echter een onderzoek worden ingesteld, wat 37.50 tot f 50.— i kostte. Mede omdat de verzekering werd gegeven dat dit 'geld zou worden terug- betaald, voldeden veel toekomstige huur- dit bedrag. Binneiï een week zou den zij antwoord ontvangen. Toen dit i antwoord uitbleef bemoeide de politie I mee. en spoedig bleek dat men oplichter te doen had De boer derij bestond n.L niet. De. dader werd 1 door de Goudse politie in arrest gesteld. Auto te water, bestuurder verdronken Rangeerder in Schiedam onder trein gedood Zaterdag is aan het Prinsehoofd te Rotterdam door onbekende oorzaak een auto te water gereden. Toen de wagen I na anderhalf uur kon worden opgehaald, bevond de bestuurder zich niet meer in de auto, doch even later dregde men het levenloze lichaam op. Het bleek iater de "1-jarige automonteur G. A. Hoegee uit i Rotterdam te zijn. De 56-jarige rangeerder D. is Zaterdag morgen op het emplacement te Schiedam door een ongeluk onder een goederen- 1 wagen geraakt en ter plaatse overleden. I Prinses Elizabeth naar Rome Prinses Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, brengen van 11 tot 24 April op uitnodiging van de polo club te Rome een informeel bezoek I de Italiaanse hoofdstad. zink of tin Werp het veilige, plek. Binnenkort gaat het U geld De ondervakgroep „Opkopers van oude materialen en afvalstoffen" zal n.l. samenwerking met het departement i Economische Zaken, beginnen met in goede banen leiden van een in zameling van al dit materiaal. Liefdadige instellingen zullen ook meedoen dan krijgen zij uiteraard de opbrengst, maar met het oude systeem: inleveren bij een wykophaler, zonder dat er verder een haan naar kraait is gebroken. De bona fide handel wordt ingeschakeld en adver tenties in de bladen zullen U vertellen at de goederen, die U inlevert, waard zijn. Schatgravers Wij hebben altijd met een zekere af keer en medelyden gekeken naar de man- in vrouwen, die, terwijl wij de vuil nisbak juist buiten de deur gezet had den, zich beijverden de inhoud, waarnaar het kijken ons altijd een zeker gruwen bezorgt, met de handen om te woelen en papier, blik en andere, voor ons waar deloze rommel, uit op te vissen. Dat werd dan op een handkar of een bakfiets weg gevoerd. Immer prezen wij de politie, als zij de voddenrapers wees op het onsmakelijke ook ontoelaatbare van die handelin- Want wat heeft een ander met Uw vuilnisvat te maken? Intussen is het ons wel duidelijk' geworden, dat die scharrelaars en grab- belaars allerminst de meelijwekkende figuren zijn, die wij van hen maakten, wezen zijn het: moderne schatgra- al worden de schatten hen by mondjesmaat toebedeeld. Vorige week, tijdens een persconferen tie op het departement van Economische Zaken, werden ons n.l. de, aan de kop dit artikel gemelde mededelingen ge daan. Tegelijkertyd werd ons een over zicht gegeven van de millioenen, die met het oude materiaal weggeworpen worden. Millioenen, die ons allemaal, in de vorm export of van niéuwe producten, ten goede kunnen komen. Delft zag er geen been in.... Om U één voorbeeld te noemen: Het is vastgesteld, dat de gemeente Delft waar gelatine en lijmfabrieken zijn en men ten behoeve daarvan een beender- inzameling hield jaarlijks 15.000 ton aan restanten mergpijpen en andere ex- heerlyk botjes verloren doet gaan. Aan verschillende producten: beender meel, lijm, e.d. had daaruit voor 5% millioen gulden vervaardigd kunnen wor den. Als mei maakt had. uitgekomen! Delft zag i geen been in, die benen de benen te doen" n Dit voorbeeld geldt ook voor oud pa pier, waarvan pakpapier, carton en schrijf papier, maar voor 10 pet. ook kranten papier wordt gemaakt. Voor lompen, die bij de vervaardiging van kunstwol (van groot belang voor onze kledingindustrie) een voorname rol spelen en voor oude metalen en zgn. non-ferro metalen gaat hetzelfde op. In een tijd als de onze. nu er alom een grote grondstoffenschaarste is. betekent het oude materiaal een bron waaruit nieuwe artikelen en geld (in de vorm van uitvoer van grondstoffen) kan opborrelen. Vastgesteld is, dat slechts 37 pet. van het gebruikte papier weer ingeleverd wordt. Zo is het ook met andere artike len. Er gaat veel te veel verloren. Daarom: bewaart het Afval is geen af val meer. Zo dadelijk krijgt U er geld voor. MARKT- EN VISSERIJ BERICHTEN. Er kwam sinds vorige week weinig wijziging in de gang van zaken. Het zijn nog steeds alleen de groene kool en de boerenkool, die in de beste kwaliteit voldoende belangstelling hebben met lo nende prijzen. Spruiten en waspeen moe ten per sé van prima kwaliteit zijn om lonende prijzen te kunnen bereiken. Maar met de andere, grove producten is het in geen enkel opzicht iets gedaan. Gele kool bv, kan niet hoger komen dan f 9 tot f 10.50 en rode kool deed slechts van f 10.50 tot f 16.30 per 100 kg. Win terpeen wil ook met: de hoogste note ring was van f 3 50 tot f 6 50 per 100 kg. Ook voor knolselderij maar een lage prijs, van f 4 tot f 7 50, idem uien die het niet hoger brachten dan f 2 60 tot f 4.50 per 100 kg. Boerenkool ging vlot weg voor f 13 tot f 25.10 per 100 kg. en spruiten golden van f 30 tot f 48.20 per 100 kg. Kroten hebben ook geen belang stelling; hoogste notering van f 6.10 tot f 7.25 per 100 kg. Waspeen ging in de eerste soort redelijk goed weg, maar van lste kwaliteit is er maar weinig; de massa ligt beneden eerste soort. De note ring was va-a f 15 20 tot f 24 50. tweede soort ging voor f 7.10 tot f 13.40 per 100 kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4