Jliruuic gtihscfft GTjiurant Twintig met Russen gaan Maandag te Parijs Westelijken onderhandelen Streeft Romme naar een breed kabinet onder leiding van dr Drees? Gewonde Korea-strijders landden op Valkenburg Tussen Seoel en Kangnoeng staan 31 Noordelijke divisies Wist U VRIJDAG 2 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375 Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuaslitft Iï gfitbltvm mjn fieri In tegbenspnt" Een en dertigste Jaargang No 8164 Nog steeds te weinig verkeersvliegers Voor het eerst enige Couleur Rose"! Amerika sceptisch ten aanzien van verwachtingen De hoop der mensheid herleeft. Zal van „Parijs" de victorie beginnen? Rusland neemt deel aan de besprekingen der „plaatsvervangers" van de „Grote Vier" te Parijs. In totaal 20 Russen komen naar de Lichtstad. De Amerikaanse delegatie bestaat uit 11 leden. De kopstukken: de Ame rikaan Philip Jessup, de Rus Gromyko, de Brit Ernest Davies en de Fransman Parodi. Hoe vurig wenst men, dat met ernst aan het opstellen van de agenda zal worden begonnen en alles niet zal uitlopen op een „parodie"! Reeds Maandag 5 Maart begint dit grote diplomatieke spel. De visa voor de Russische gedelegeer den zijn reeds bij de Franse ambassade te Moskou aangevraagd. Zaterdag zullen de vliegtuigen op het vliegveld Schoene- feld bij Berlijn aankomen. Ofschoon de reacties der Westelijken op dit belang rijke Russische besluit verdeeld zijn, be seft het Westen wel, dat de agenda-con ferentie te Parijs beslissend kan zijn voor de verdere betrekkingen tussen Oost en West, voor de eerstvolgende jaren. Waar worden precies de onderhande lingen gevoerd? Het is in het „Palais Rose een copie van het „Petit Trianon Paleis" te Versailles, dat de plaatsvervan gers bijeenkomen. In 1949 hield daar ook de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken appèl. De Amerikaanse spoorweg- magnaat Jay Gould liet het Rose Paleis indertijd voor zijn dochter Anna Gould bouwen. Gromyko heeft de Westelijke ambas sadeurs de tekst overhandigd van het Russische antwoord op de nota's van 19 Februari j.L, waarin werd voorgesteld een conferentie der „Grote Vier" te beleg gen. Ditmaal was de tekst kort en bon dig: Slechts twintig regels machineschrift. De plaatsvervangers doen dus het voor bereidend werk, waarop later eventueel de „Grote Vier" kan voortbouwen. Tot de Russische gedelegeerden behoren be halve Gromyko, oa. Anatole Lavrentief, de politieke adviseur van de Russische bevelhebber in Duitsland en Vladimir Semeonof, gevolmachtigd minister Oost-Duitsland. Welke zijn nu de kansen voor een gelijk? Volgens een woordvoerder het Amerikaanse ministerie van Buitenl. Zaken, McDermott, wijst de Sowjet-nota niet op een werkelijke wijziging in de houding van Moskou, die de hoop kunnen aanwakkeren op een gunstig sultaat. Westelijke diplomatieke kringen te Moskou wijzen er op, dat uit de Rus sische nota wel de bereidheid spreekt, de voorbereidende besprekingen te Parijs te houden, maar is het lot der voorstellen der Westelijke Geallieerden, gedaan In de nota's van 19 Februari, overigens vol komen onzeker. Maar, als men nu bedenkt, dat er sedert 1947 geen contact meer tussen de „Grote Vier" is geweest, dan betekent de Paryse comparitie in ieder geval een bescheiden, maar vaak tot mislukking gedoemde, „poging tot verzoening". De Russen krij gen de gelegenheid te bewijzen, dat zij het werkelijk menen. Bewapening of ontwapening in Europa, met Duitsland als hoofdthema, dat zal, •Idus Reuter, het essentiële probleem zijn. Koningin opent sluis Gaat naar Den Briel en Oostvoorne Koningin Juliana zal op Donderdag 26 April de Hartelse sluis bij Spijkenisse officieel in werking stellen. Tevens brengt Hare Mejesteit een bezoek aan Spijkenisse, Oostvoorne en Rozenburg en 2al Zij de dam in het Brielse Gat bezich tigen. Dit heeft burgemeester Bliek van Spijkenisse gisteravond in zijn gemeente-1 vele^ gelegenheden raad meegedeeld. Reeds verluidt, dat de Sowj et-Unie in haar antwoord geen gewag maakt van een eventueel onderzoek der aangelegen heden betreffende het Verre Oosten. Van nacht vertrekt de Amerikaanse delegatie per vliegtuig naar Parijs. Bevin treedt af Reuter meldt uit Londen, dat minister Bevin heeft besloten af te treden als mi nister van Buitenl. Zaken, aldus wordt vernomen uit gewoonlijk betrouwbare bron te Londen. Zoals bekend is in het Hoger en Lager huis, zowel van socialistische zijde als door de oppositie op vervanging van Bevin aangedrongen. De gezondheid van over. Velen achtten hem lichamelijk niet Bevin liet de laatste tyd veel te wensen in staat om de zware verantwoordelijk heid. die zijn functie meebrengt, te dra- Bevin, die volgende week 70 jaar wordt, zal misschien als minister zonder portefeuille in de regering blijven. Voor hy zijn besluit nam, had Bevin een on derhoud met premier Attlee. Men verwacht geen officiële medede ling, voordat over de opvolging van Be- van een beslissing is genomen. Zal Eidault de eerste „ronde" winnen Radicalen volharden in verzet Zoals gisteren in een deel onzer edities reeds werd vermeld, weigerde Pléven, na zijn aftreden, opnieuw als kabinets formateur te fungeren. Daarna ontving oud-premier Bidault van President Auriol de informatieve opdracht, om een nieuw kabinet te vormen. Deze zal on middellijk de leiders der politieke par tijen raadplegen en vandaag nog uitsluit sel geven. Direct zijn er de moeilijkhe den: Immers de Radicalen verklaarden, dat zij slechts zitting willen nemen in een kabinet, bereid een kiesstelsel met twee stemronde door te voeren. Dit nu is een voorwaarde, die Bidault niet kan aanvaarden, omdat zijn partij, de katho lieke M.R.P. sterk gekant is tegen een dergelijk stelsel. Zij wenst één stem ronde. Bidault's pogingen strekken tot het vormen van een kabinet op brede basis, hetwelk dan uitsluitend deze urgente kwestie zou behandelen. Aan het parle ment zal eventueel worden gevraagd, de verkiezingen vroeger te houden, bijvoor beeld in Juni, in plaats van in de herfst. Mocht Bidault niet slagen, dan komt Herriot, voorzitter der Nationale Verga dering aan de beurt, om als formateur op te treden. Zoals men weet is Herriot vry bejaard. Prins Bernhard was in Engeland Prins Bernhard is gistermorgen per vliegtuig in Engeland aangekomen voor het afleggen van een particulier bezoek- De Prins vloog 's avonds weer Soesterberg terug. De zeven en dertigste crisisdag fractieleiders traden nader met de informateur in contact Drie Wapenfabriek in Breda eind Juli gereed De werkzaamheden aan de Zwitsers- Nederlandse wapenfabriek Hispano Suiza te Breda vorderen goed. Over enkele dagen zal met de bovenbouw worden begonnen en de eigenlijke fabriek kan vermoedelijk eind Juli worden ingericht. In de rijkswerkplaatsen is men al bezig met de opleiding van arbeiders. Zoals men weet zullen onmiddellijk 500 man in de fabriek werk vinden. Er zullen ook wapens voor vliegtuigen worden ver vaardigd. Mr N. de Brot heeft opdracht ge kregen, een kabinet voor de Antillen te vormen, dat het vertrouwen heeft van de Staten. (Van onze Pailementsiedacteur) Gistermiddag en -avond hebben de vijf fractieleiders, die van infor mateur Romme zijn concept-program hadden ontvangen, dit ernstig bestudeerd. Was het program tijdens een „ronde-tafel-conferentie" aan geboden en (summier) toegelicht, aanstonds was reeds de mogelijkheid opengelaten, dat de fractievoorzitters ieder voor zich nog afzonderlijk overleg met prof. Romme zouden kunnen plegen. Van deze mogelijkheid is gebruik gemaakt door mgr Stokman (K.V.P.), mr Burger (P.v.d.A.) en dr Schouten (A.R.). Gisteravond zijn nog fractie-vergade ringen gehouden door de Partij van de Arbeid en de Katholieke Volkspartij. De Anti-Revolutionnairen de Christelijk- iHistorischen en de volgelingen van nu Oud kwamen hedenmorgen in fractie vergadering bijeen. Het is duidelijk, dat prof. Romme iets andere tactiek volgt dan zijn partij genoot en voorganger mr Steenberghe. De laatste immers had een program op gesteld en nam klaarblijkelijk het stand punt in, dat dit nagenoeg niet kon wor den geamendeerd. Prof. Romme daaren tegen heeft zich uitdrukkelijk openge steld voor nader contact, waarvan enige fractieleiders nu reeds gebruik hebben gemaakt, nog vóór zij met hun fractie in overleg traden. Uit dit alles blijkt wel en in poli tieke kringen neemt men zulks ook aar Alle blikken gericht op... Gromyko Amerikanen vonden in Hoengsong lijken van de gesneuvelden (Van een onzer verslaggevers) VIER GEWONDE NEDERLANDSE SOLDATEN uit Korea zyn vandaag op het vliegveld Valkenburg aangekomen. Het waren lopende patiën ten. Dit bleek ons uit Amerikaanse foto's in de ochtendbladen. Dat de aankomst op Valkenburg zou zijn, wisten we van het Amerikaans pers bureau Associated Press. Van officiële Nederlandse zijde heeft men alles gedaan om ons deze gegevens te onthouden. staan met hart en ziel achter deze zaak. En nu ontgaat het ons, dat wij wel ge legenheid krijgen de montere soldaat te beschrijven, maar dat men ons wil be letten de geslagene te ontmoeten Het een behoort bij het ander. Wij moeten in deze tijd van verschrikke lijke dreiging om ons. niet al te benauwd zijn voor het onder de ogen zien van de werkelijkheid. Het Nederladse volk heeft er recht op deze werkelijkheid uit de mond van hen, die haar dragen- Daarom, hoeg raag wij de weergekeerden hun rust gunden, zijn wij het niet met de beperkende bepalingen te omdat buitelandse persbureaux wel be richten over de gewonden gaven. Van daar, dat we vandaag op eigen gelegen heid naar Valkenburg gingen om althans een glimp van de aankomst op te van gen. Het vliegveld wsa in damp verbor gen en het zou wel middag worden eei het vliegtuig zou landen. Lijken gevonden Uit Korea meldt A- P-: De Amerk- mariniers, die vandaag Hoengsong bin nengetrokken zijn, troffen een ontruim de stad aan, waarin her en der lyken van de gesneuvelden der verbonden troepen lagen. Vele van de slachtoffers behoorden tot het Ned- detachemen-t Een van hen was J- Mulder uit Delft, correspondent van de Prinsestad, Bur gerrecht en de Bedrijfspost. niet de bedoeling, dat bij komst op het vliegveld een fotograaf of verslaggever aanwezig zou zijn. „Deze jongens hebben zoveel ellende meege maakt, dat men ze nu met rust moet la ten", zo luidde het officiële standpunt Wij hebben daarvoor geen onverdeelde bewondering. Het uitzenden van de Ko- reavr ij willigere is van -het begin af ge zien als een zaak va heel het Neder landse volk. Daarvoor zijn wij door die zelfde officiële instantie bij herhaling in het geweer geroepen bij de aanmelding het geweer geroepen bij de aanmelding, de keuring, de opkomst, het afscheid en Wij hebben dat I steeds met vreugde gedaan. Want wij De Russen komen naar Parijs, om te praten. Komen ze werkelijk met de be doeling, serieus van gedachten te wisselen over de wereldproblemen? Alle blikken zijn, wat dit betreft, gericht op Gromyko, de leider van de Sowjet- delegatie. Links: Parodi, de Franse onderhandelaar, midden Jessup, de Ameri kaan en rechts: de Rus Gromyko, tot wie de hele wereld zou willen zeggen: toe, doe eens een beetje vriendelijk in Parijs! Haak-in: reeds i 200.000 voor kankerbestrijding In één maand tijds een ton Gisteravond overschreed het resultaat van de Haak-In-actie voor de kanker bestrijding de 200.000 aan giften en toezeggingen. In een maand tijds werd de tweede ton bijeengebracht. In kas was gisteren 170.000, aan toezeggingen was vóór het begin van de steravond 5000 geteld en tijdens de avond kwam er nog een 7000 aan giften bij. De N.C.R.V. gaat met haar actie door tot de laatste steravond op 24 Mei. Motorordonnans gedood in Wassenaar De 22-jarige motorordonnans van de luchtmachtstaf H. C. C. Deckers uit Hil- varenbeek is gisteren bij het viaduct over de Rijksstraatweg te Wassenaar dodelijk verongelukt. Hij botste in volle vaart tegen een tankauto, die onder het via duct uitkwam. Doordat het viaduct hem het uitzicht belemmerde kon de motor rijder niettijdig uitwijken. Controle op Amerika's export naar Sowjetunie Amerika heeft op de uitvoer van strategische goederen naar de Sowjet unie en onderhorige landen een contróle ingesteld. Exporteurs moeten eerst ver gunning aanvragen. Truman vraagt 1.454 millioen extra President Truman heeft het Congres gisteren om 1.454 millioen dollar extra gevraagd, ten behoeve van de defensie en de programma's voor de burgerlijke verdediging. Chuzchill gekweld dooi een steenpuist Winston Churchill, de leider der Britse conservatieven, moet op advies van zijn artsen enkele dagen het bed houden. Vol gens kringen, die in nauw contact staan met Churchill, wordt de 76-jarige staats man behandeld voor steenpuisten. dat prof. Romme inderdaad uit Is op de voorbereiding van de vorming een kabinet op de breedst mogelijke basis. Overigens heerst ook de indruk, dat prof. Romme in ieder geval zal Immers, zijn opdracht is zo ruim ge steld. dat hij alle kanten uit kan. Lukt het hem niet op een basis van deel neming door vijf partijen, dan kan hy rustig gaan aftellen: vier. drie of twee partijen. Wij hebben de indruk, dat het program van prof. Romme op bepaalde punten iets concreter en meer uitgewerkt is dar dat van mr Steenberghe. Overigens kun nen wij niet aannemen, dat het in grote lijnen van het vorige program afwijkt Wel heeft de ervaring gedurende de crisis met name de rechtse partijen ge leerd bijzonder op hun qui vive te zijn. Hiertoe dringt uiteraard ook de figuur van prof. Romme, waarvan zijn eigen blad wel kan schrijven, dat waar hij komt, gordiaanse knopen als vanzelf uit eenvallen. maar het is toch evenzeer buiten kijf, dat prof. Romme ook buiten gewoon goed de kunst verstaat, zijn be doelingen „aan te kleden". Het komt ons dan ook voor, dat 't be zoek, dat dr Schouten nader aan de heer Romme gebracht heeft, tot doel heeft gehad omtrent bepaalde punten van het program nu eens precies te weten te komen, wat met bepaalde formuleringen bedoeld en wat daar al of niet achter zit. Dat er, ook bij de rechtse groepen, de wil voorzit, indien het maar enigszins mogelijk is binnen het kader van grondprincipes, mee te doen aan werkelijk nationaal kabinet, is buiten kijf. Maar wel moeten er op verschil lende punten zekere waarborgen zijn, die de toekomst verrassingen uitsluiten. Senzelfde houding is bij de P.v.d.A. t« bespeuren, zij het, dat men daar nog altijd min of meer verliefd schijnt op twee-partijen-kabinet. Kennelijk ziet aan die zijde deze mogelijkheid lang niet uitgesloten, temeer omdat Romme M eens vaker iets gedaan heeft, v Den Ouden posthuum onderscheiden Met Amerikaanse zilveren ster Aan luitenant-kolonel M. P. A. Den Ouden, de op 12 Februari gesneuvelde «commandant van het Nederlandse Deta chement in Korea, is posthuum wegens moedig gedrag de Amerikaanse zilveren ster verleend. Telefonisch dreigement van Manus Oly De Haarlemse groentemen R. Wig- chert. die achterop zijn auto een bord aanbracht met de woorden „Ik ben Ma- Oly niet", omdat hij voor deze uit breker werd aangezien, werd dezer da gen opgebeld. Toen zijn vrouw de tele foon van de haak nam. hoorde zij een dreigende mannenstem: „Zeg maar tegen nan, dat ik Manus Oly ben en als hij nog eens mijn naam misbruikt, kom ik persoonlijk met hem afrekenen". Bij de woning van de groentehandelaar is alle zekerheid een politiewacht ge plaatst. Luchtgevecht met twaali Migs Na verbeten bajonetgevechten bij Hoengsong, verbondenen 7 km opgerukt "P\E CHINEZEN worden nog steeds teruggedrongen, maar te oordelen naar diverse telegrammen van Reuter en Ass. Press, zijn zij klaar- welJ Malr blij kei ijk voornemens, om ten Zuiden van de 38ste breedtegraad st^Me houden. Daar zullen zij dan wachten op het sein van Peking, om een offen sief te beginnen. Generaal McArthur bevestigde, dat langs het front van Seoel naar Kangnoeng, aan de Oostkust van Korea, nog steeds 31 Noorde lijke divisies opgesteld staan. zei, dat hij het nooit zou doen. In C.H.-kringen stond men. naar wij ernamen, de vorige week ook enigszins huiverig tegenover de Nieuw Guinea- paragaaf in het program-Steenberghe. Wij achten het niet uitgesloten, dat prof. Romme op dit punt een iets steviger standpunt heeft ingenomen, doch het is de vraag, of 't de Anti-Revolutionnairen ;r genoeg gaat. Ook de portefeuille-verdeling zal nu eer een rol spelen. Bij de C.H. is op dit punt enige verdeeldheid. Sommigen voelen wel iets voor handhaving van mr s'Jacob als toch in wezen Christelyk- Historisch. Anderen daarentegen menen, dat, wil de C.H. in het kabinet ver tegenwoordigd zijn, dit moet geschieden door een rasecht C.H.-lid. Vandaag ligt het zwaartepunt dus nog bij de fracties. Hebben wij het wel. dan wilde prof. Romme hedenavond om zes uur bekend zijn met de verschillende standpunten. Pas daarna zal hij kunnen bekijken, of er sprake kan zijn van een vyf-partijen-kabinet, of dat hij moet gaan aftellen. Wü hebben bepaalde indicaties ontvan gen, die er op wyzen, dat prol'. Romme bepaalde moeilijkheden met de P.v.dA. bij voorbaat heeft willen omzeilen. Hy dit willen doen, door dr Drees voor I bestemmen tot het ambt van premier. Men weet, dat de P.v.d.A. er op staat, dat zy geen politiek verlies zal lijden regeringsploeg zonder een haar volkomen welgevallige leiding tot gevolg zou moeten hebben, dat er ten aanzien van het program deugdelijke, zwart op wit staande, waarborgen zouden moeten zijn. Door het aanbod van het eerste ministerschap aan de enige hier voor aangewezen figuur uit P.v.cLA.- krlngen zou prof. Romme hopen, de P.v.d.A. soepeler te maken met betrek king tot het aanvaarden van een zo breed mogelijke basis voor het kabinet. Prof. Romme heeft vanmorgen enige leden van de K.N.V_P.-Tweeöe Kamer fractie ontvangen, die na de fractiever gadering van gisteravond nog enige na dere inlichtingen kwamen wagen over het ontwerp-program. Cor v. d. Lugt Melsert in liet ziekenhuis De acteur-regisseur Cor v. d. Lug'. Melsert is gisteren in het Rode Kuis-113~Noord-Koreaanse divisies, verdeeld ziekenhuis te Den Haag opgenomen voor vier gereorganiseerde corpsen aan operatie wegens een plotselinge gal- Oostelijke en Westelijke flanken, aanval. I Tegenover deze Chineze troepénmacht De zware verliezen van de laatst tyd •chijnen het communistische, defensieve potentieel in de nabijheid breedtegraad niet te hebben aangetast. Ondanks tactische successen van de troe pen der Ver. Naties, gaven de Noorde lijken niet gemakkelijk grondgebied prijs. Bovengenoemde troepensterkte bestond 18 Chineze divisies, verdeeld legercorpsen aan het Centrale front, DAT de Centr. ver. voor de markt-, straat- en rivierhandel in Utrecht be sloot tot invoering van een embleem, uit te reiken aan alle leden ter bevesti ging aan kraam of wagen, en voorts tot subsidiëring van een in het leven te pen stichting vakonderwijs voor deze handel. DAT op de (oude) Binnenweg te Rot terdam een winkelcentrum is geopend voor de zaken van Ter Meulen. kleding bedrijven Wassen, Van Vorst schoenen magazijnen en Martins tearoom en res taurant. DAT de hoofdinsp- bij de Mij Houtvaart Rotterdam, C. de Wijs, bij z'n 40-jarig jubileum benoemd is tot ridder in de orde van O N- DAT de halte Deinum en het station. Dronrijp der N. S- niet zullen worden gesloten, maar wel het aantal stoppin gen zal afnemen, naar min- Spitzen op vragen van het Kamerlid Posthumus schrijft. DAT de Kon. Rott- Lloyd gisteren een ieuwe cantine met plaats voor 1000 ensen, feestelijk heeft geopend. DAT voor de R'damse rechtbank f 25 boete werd geëist tegen drie personen uit Rockanje, die onrechtmatig een sluisdeur openden uit angst voor het hoge water, t g waarvan grond in een bouw put in een weg werd weggespoeld. DAT de Ned. Wereldomroep thans tweemaal daags in het Frans Ned. nieuws ;n causerie uitzendt voor de landen achter het IJzeren Gordijn. DAT er gisteren 1-8 min eieren op de Barneveldse markt waren, die vlot handeld werden tegen f 11.5012,50 de honderd- DAT ir A. J. van Riessen en iï Guyot van der Ham, hoofding. bij het MUOR, benoemd zijn tot officier in de orde van O- N. DAT lt-kol. G. V. T. Cohen Stuart gis teren in Amersfoort het commando over de huzaren van Boreel overdroeg aan de luit-kol- W. Kloppenburg. DAT voor het Hof te Leeuwarden de zelfde straf, n-1. 6',4 jaar ma. werd ge- eist als de rechtbank had uitgesproken over de 32-jarige Duitse fabrikant S-, die veel illegaal werk in ons land had ge daan. doch na de oorlog kriskras door ons land 152 inbraken pleegde. DAT is opgericht de Academie beeldende kunsten, kunstnijverheid e__ dustriële vormgeving te Utrecht (secr- H G- Walstra. Nieuwe Gracht 161 b) DAT het sluiten van de Duitse grens jor onze groenten nog weinig invloed had op de Langendijker veilingen en al leen de uienprys bijna wegzakte. DAT de K. v. K. voor Maastricht e.o- actie zal voeren tegen de voorgenomen opheffing van het Ned- consulaat in Aken. DAT het hoofd van de ECA-missie in Nederland. Cl. E. Hunter, op 7 Maart enige honderden Gooise industriëlen in Naarden zal spreken. DAT in A'dam 4 j. werd geëist tegen •n zeeman en een chauffeur, vanwege de eerste van de twee overvallen op de juwelier van de Pieter de Hooghstraai aldaar. DAT tegen de 43-j. toneelspeler D. A. H. uit R'dam, die o.a. in Oosterbeek, Ubbergen en Velp pensionhouders en anderen heeft opgelicht, in Arnhem een jaar. waarvan zes mnd. voorw. en zonde: aftrek van de negen mnd. voorarrest werd geëist. DAT de Deense piloot O. Steinbeck, van de oudste verkeersvliegers Europa en sinds 19303 by de K.L.M. dienst, gisteren afscheid nam van cockpit. DAT het geheel onbrandbare nieu Noorse m.s. Skaubryn (10.000 ton), het welk uit Bremen is vertrokken voor emigrantenreis naar Australië, wellicht door de Ned. regering zal worden ge charterd voor emigrantenreizen. DAT bij de L.VJ)., Bazarstraat 7, Den aag, gratis een brochure verkrijgbaar is, getiteld Nederlands Veiligheid, een be schrijving van de internat, samenwerking voor verzekering van de Westerse veilig heid. DAT de politie nog steeds tevergeefs zoekt naar de sedert 21 Febr. vermiste 7-jarige Appie Verbeek uit de Gildstraat te Utrecht. DAT de Commissaris der Koningin in Groningen op 22 Maart in Appingedam het hotel Ekenstein zal openen (de vroegere Oude Burgt) en deze plaats s een openluchttheater en een schiet baan voor de L.S.K. krijgt. DAT de 54-j. seinhuiswachter C. J. D. it Haarlem aldaar tot 4 mnd. is ver oordeeld. daar hij de spoorbomen in de Westergracht op een passerende fietser heeft laten neerkomen en in een proces- baal een onjuist beeld van de toe dracht gegeven. kon generaal Ridgway. bevelhebber van het 8ste leger, 7 Amerikaanse divisies. 5 Zuid-Koreaanse divisies. 3 brigades (een van het Gemenebest, een Britse en een Turkse) en andere kleine detachementen van verschillende landen stellen. Voor wat de jongste krijgsoperaties betreft, hebben nog steeds bloedige gevechten plaats bij Hoengsong. Het is merkwaar dig, hoe in deze gemechaniseerde oorlog, toch steeds weer gevechten van man te gen man plaats vinden, waarbij gebruik gemaakt wordt van de bajonet. Ameri kaanse mariniers slaagden erin zeven km op te rukken. Wij zijn nu weer de phase genaderd, dat de Noordelijken genood zaakt worden tot tegenaanvallen, om de opmars er verbonden legers tegen te houden. Voor het eerst sinds een maand is bo ven Korea weer een luchtgevecht gele verd. Het was in de buurt van Sinoeidjoe, dat vier Amerikaanse straaljagers wer den aangevallen door 12 Russische Migs. De piloten der Shooting Stars rappor teerden. dat zij drie van de rode straal jagers beschadigd hadden. De Amerikaan- toestellen keerden zonder letsel terug. Mr Stikkers besprekingen Minister Stikker heeft een onderhoud gehad met de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, die belast is met de zaken van het Verre Oosten. Later had hij een gesprek met John Foster Dulles, die het Japanse vr< desverdrag voorbereidt. Aflevering veevoeder voor Maart gehalveerd Van de veevoedertoewijzingen voor Maart wordt voorlopig slechts 50 pet be schikbaar gesteld. Het ligt niet in de bedoeling de veevoedernormen voor dit jaar te verlagen. Binnenkort mag een definitieve regeling worden verwacht Amsterdamse Bank De aandeelhoudersvergadering der Am sterdamse Bank heeft het dividend vast gesteld op 9 pet. De stijging der onkosten met 13 pet (Rott. en Twentsche Bank 8 pet) is een gevolg van de uitkering oan het personeel uit hoofde van verhoogd dividend. Dit volk wil wel Dit volk, het Nederlandse volk, is nog niet zo slecht. Men zou het. nu het zolang duurt voordat het een kabi net heeft, misschien wel denken. En zeker, de moeilijkheden bij de samen stelling van het kabinet hangen weer samen met de wijze waarop het parle ment is samengesteld, en dat is toch weer >n zaak van het volk. Maar dat Nederlandse volk is niet zo slecht. Als het moet, dan wil het ook wel. Het heeft het in deze zorgvolle tijden wa rempel niet breed, maar kan men het ervan overtuigen, dat voor een bepaald goed doel hulp geboden moet worden, dan is het heus niet te lamlendig om zijn steentje bij te dragen. Dan bestaat zelfs kans dat het na een poosje niet eer van ophouden weet. Neem nu de „Haak-In-actie" van de N.C.R.V. ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrij ding. Gisteravond kon voor de micro foon worden medegedeeld dat het be drag van twee ton is bereikt Ja. dat men daaral weer overheen is. Dit bedrag is opgebouwd uit duizenden gro tere, maar vooral kleinere bedragjes en betekent alles bijeen de vormgeving aan ;n machtig stuk solidariteit. Heus, dit volk is zo lamlendig niet. Dit tuigd te worden. En het wil graag over tuigd worden. En dan is het graag be reid „in te haken". Wij vinden deze actie van de N.C.R.V. een verblijdend en in deze donkere tijden toch ook een ver troostend iets. Want mogen we voor roepingsbesef niet dankbaar zijn? Aan boord van Hr. Ms. Jacob van Heemskerck" in de haven van Nieuwe Diep heeft schout-bij-nacht C. W. Slot gisteren het commando over de zee macht overgenomen van vice-admi- raal J. J. L. Willinge, die hier de erewacht inspecteert, samen met zijn opvolger (links). WEERBERICHT Koud weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met nu en dan opklaringen en hier en daar enkele lichte sneeuwbuien, meest matige Oostelijke wind. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst, morgen overdag tem peratuur slechts enkele gra den boven het vriespunt (opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 724—1822; maan 543—

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1