Mi; 4 In IJmuiden wordt gebouwd aan scheeps helling voor vissersboten en coasters NIEUWE LETOSCHE COURANT 3 DONDERDAG 1 MAART 1951 Een der modernste van Europa Vooral de Katwijkse vloot zal er bij gebaat zijn Nog dit jaar zal in IJmuiden een sleephelling gereed komen, die een der modernste van Europa zal zyn. De nijvere voorhaven van Amsterdam zal dan weer een scheepshelling ryk zijn, die het sinds 1941 heeft moeten ontberen. De nieuwe hel ling, die „half nat, half droog" wordt, zal van groot belang zyn voor de vissers schepen van IJmuiden en Katwijk. Voor een groot deel moesten zij immers naar Amsterdam, Katwijk, Woubrugge en andere plaatsen varen om een survey te ondergaan. Bovendien is de helling van zodanige afmetingen, dat ook kleine kust vaartuigen er op behandeld kunnen worden. Men voelt zich bepaald nietig als door de grote put loopt, waarin de hel ling wordt gebouwd. De afmetingen zijn er dan ook wel naar: de lengte bedraagt 188 meter, de breedte is 27 meter. Het diepste punt ligt 9 meter beneden N.A.P. en als men aan de bovenzijde van de hel ling staat, is men al weer 7.22 meter boven dit N.A.P. verheven. Een kleine berekening leert dus, dat de helling 1 op 12meter bedraagt. Onder directie van de Rijkswaterstaat hebben de gemiddeld 60 arbeiders Juni van het vorig jaar het werk ter hand genomen. Toen lag op de pli waar nu mensen als nüvere miere: de diepte werken, nog duinterrein. Niet minder dan 70.000 m3 zand moest den weggegraven, dat wil zeggen 18.000 auto's vol. Stalen damwandplanken uit Luxemburg werden in de grond gedre ven en zorgden er voor, dat het losse duinzand niet in de punt schuift. Daar mee was de beschoeiing van de nieuw „arm" van de haringhaven gereed ge komen. Afgezien van deze „planken" is verder alles Nederlands fabrikaat. Nu diende het bedje voor de toekom stige bezoekers van de helling gespreid te worden, waarmee men nu nog bezig is. Twee banen krijgt de sleephelling: een grote en een kleine. Voor deze ba nen moesten 500 betonnen palen in de grond geheid worden. Toen kon worden begonnen aan het beton-storten voor de banen. Op deze betonnen banen zullen de rails bevestigd worden, waarop de beide wagens komen te lopen. Deze wa- Voor de Haagse politie rechter Drie itaanden gevangenisstraf legde de Haagse jolitierechter op aan een land-' arbeideniit Noordwijkerhout. wegens het verduistren van bloembollen. Hij zou voor eet fabriek bloembollen kweken. Hij deeódit ook. maar bij de oogst hield hy een deel van de bollen achter en bracht d onder bij een zwager. Uit deitukken las de politierechter dat verd. béènd staat als iemand die het niet zo auw neemt. Ook was hij reeds eerder ïroordeeld wegens het clan destien .Tiever stoken. Hij had veel aan zwarte ftidél gedaan doch zou nu aan de grond zien. aldus las de politierechter uit het roport van de politie. Inderdtd beweerde verd. ter zitting dat hij uit anoede zo gehandeld had. In zyn-equisitoir deelde de officier mede. da de gedeeltelijk achterhaalde schade irtotaal f375 had bedragen. Ge zien de itecedenten van verd. en het feit dat fer misbruik van vertrouwen was gema:t, vroeg de officier vier maan den gevaienisstraf. De rechter deed èr Beroe op noodweer had succes „Ik vimhet beroep op noodweer van verdaehte;chtelijk geslaagd, het gepleeg de feit dntengevolge niet strafbaar en ontsla veachte van alle rechtsvervol ging". zei e Haagse politierechter in de zaak tegeieen postbode te Hillegom. Deze w gedagvaard wegens mishan deling vaimevr v. d. L. Verdachte wist aannnemek te maken, dat hij haar ge slagen ha om zijn vrouw te ontzetten. Na de rue is er in deze inwonings- kwestie g<n kwaad woord meer geval len! De oflier had f 20 boete geëist. Vissergolljes Woensdajiarkt deed zyn i De midenweekse markt was ditmaal weinig flossant, want de meeste prijzen zakten onenks de goede roep, die er van de Woenscgmarkt uitgaat. De opvang- regeling teft het daardoor zelfs druk gehad met'ijting, die ondanks de prach tige kwaliit bjjna geheel tot de puf- schuit wer veroordeeld en een zelfde lot was de leine schol III beschoren, die ook al in ;ote hoeveelheden in de hal stond. De <ote koolvis, die alle grenzen nog steeds icht vindt, kon het niet hoger brengen da tot 2S.50 per 125 kg, ter wijl de grot schelvis een gemiddelde van 46 haalde n de braatjes 30 noteerden, waarnaast en enkel partijtje tot 8 in- eenplofte. e tongprijzen veranderden weinig, maade grove slips haalden zelfs weer wat o tot ƒ1.40 per kg. Grote schol varieele tussen ƒ21 en ƒ28 en de klein middelsoorten bleven ook in trek, zodat er f6;voor gegeven werd. Vadaag drie trawlers Vandaag -aren aan de afslag de Su matra met 90, de Herman met 1000 en de Tzonne n?t 1100 kisten. Voor de rest van de weekziet het er schraal uit. Be halve de Tuantia, die morgen thuis- stoomt, kan er weinig meer verwacht worden, zoda de loggers en kotters, die in groten getle naar huis onderweg zijn, de aanvoer gan bipalen. De tongvang sten van de :ustvisserij lopen op het ogenblik tery, maar de schol laat zich ln toenemendihoeveelheden verschalken. In en uit Gisteren kiumen binnen: KW 6, KW 21, KW 1S9 ei KW 77. Naar zee gigen: KW 90, KW 66, KW 6. KW 77, KW 189, KW 21 en Sch 112. Magerop de Haarlem na De Limburg- had gisteren de markt niet erg mee «1 moest na een 2-weekse reis tevreden yn met 10625, de Johan nes Poldermai bracht het er beter af door in 12 dajen 16.500 te besommen, de Vios haaldede rentabiliteitsgrens niet met ƒ17.880 v.or 14 dagen en de Haar lem kwam dair net boven uit met 19.730 voor B dagen. De KW 6 werd de hoogste logger met 4.370 en bij de kotters werd de WR 7 de beste met ƒ1.770. gens, die een schip kunnen torsen, wor den tegen de langs-helling opgetrokken door middel van lieren. De lier voor de grote helling heeft al geschiedenis ge maakt. Hjj werd door de Duitsers weg gevoerd en later in Frankrijk terug gevonden. Zijn oorspronkelijke dienst zal hjj nu toch gaan verrichten. Bezettingswee IJmuiden heeft al eerder scheepshel lingen gehad. In 1941 werden n.l. drie hellingen afgebouwd vlak bij de plaats, waar nu de nieuwe gemaakt wordt. Toen deze echter klaar waren, werden ze op last van de Duitsers weer afgedamd en de aldus ontstane put moest dienst doen om er de fundamenten in te leggen voor de kolossale S-bootbunker, die nu kalk zandsteenfabriek gaat worden. Zo zag IJmuiden zich van zijn scheepshellingen beroofd.'Slechts een dok je kon hun taak overnemen voor een deel slechts, want de scheepvaart in IJmuiden is zeer intensief. De nieuwe scheepshelling is een krui sing tussen het Belgische en het Engelse systeem. De Belgische helling is geheel droog, de Engelse geheel nat. Op de IJmuidense helling, waar een schip dus in kan varen tot het op de wagen is. zorgen de lieren verder, dat de boot op he-t droge komt. Bij het begin van de helling pompen de machines gestaag het water weg, dal uit de haringhaven naar binnen sieperi Als alle werkzaamheden klaar zijn zal dat water vrü binnen mogen komen. De grote put zal dan zelfs geheel volgeheveM worden. Het laatste woord is tenslotte aan de baggermolen. Deze zal de dam. die de haringhaven nog scheidt van de sleephelling, wegvreten. IJmuiden heefl dan een sleephelling gekregen de ex ploitatie blijft in handen van de rijks waterstaat waarbij scheepvarend Ne derland gebaat zal zijn. Prol. dr Ivo Lapenna naar Leiden Lezing voor esperantisten De geleerde en redenaar prof. dr Iv Lapenna, hoogleraar aan de Universiteit te Zagreb, zal in Maart een reeks lezin gen houden in ons land onder auspiciën van de Ned Esperantisten-vereniging Amsterdam. Reeds sinds Oictober 1949 reist prof. Lapenna in opdracht van de universele esperanto-bond door Europa Tientallen lezingen zijn door hem gehou den, in Frankrijk, IJsland. Engeland en Italië. Ook bij niet-esperantisten ont moette hij grote belangstelling. De Leidse esperantisten -hebben deze spreker uitgenodigd om naar Leiden te komen, waarop prof. Lapenna gunstig heeft beschikt. De lezing vindt plaats op Maandagavond 5 Maart om 8 uur i Turk. Een overzicht werkzaamheden. De kraan op de voorgrond staat negen meter beneden de waterspiegel. Foto Meijer Eduard Flipse dirigeert K. en 0.- concert Het laatste abonnementsconcert van de en O.-muziekserie, dat ditmaal ver zorgd werd door het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse, bracht voor de pauze Beethoven (Egmont) en Brahms (piano- ert in Bes), daarna Badings en Stra- winsky. Groter tegenstelling dan deze program mahelften is nauwelijks denkbaar. Jam- genoeg demonstreerde deze tegen stelling zich ook in de uitvoeringswijze. Zocht Flipse het na de pauze in de (soms zelfs aristocratisch!) verfijnde orkest klank, vóór de pauze was de massale, de robuste, de tè nadrukkelijk gedramati seerde klank aan bod. Toegegeven, dat de acoustiek van de Gehoorzaal niet bepaald ideaal is en dat b.v. de compacte, monstrueuze Brahms alle aanleiding tot luidruchtigheid geeft. Paul Baumgartner was solist in het tweede pianoconcert van Brahms. Dit concert stelt ongelooflijk zware eisen aan techniek en uithoudingsvermogen van de solist. Het orkest heeft het Baumgartner niet bepaald gemakkelijk gemaakt; het rea geerde te traag en te luidruchtig. Hoe wel de pianist met grote muzikaliteit, met dito souplesse en doorzichtigheid zijn partij speelde, vermocht dit concert toch EDUARD FLIPSE. niet te bevredigen; de tegenstelling solist orkest was het sterkst merkbaar in het Scherzo. Het programmadeel na de pauze gaf blijk van intense voorbereiding; hier eer gemetamorphoseerde orkestklank, die d< minder gelukkige momenten van vóór de pauze spoedig deed vergeten. De vertolking van de symphonische variaties over „Het waren twee Conines- kindren" van Henk Badings was waarlijk subliem. In dit werk, waarin de componist op geniale wijze de meest uiteenlopende po- lyphone middelen toepast, trok de buiten gewoon welluidende en weloverwogen orkestklank bijzonder de aandacht. :t een respect afdwingende uitvoe ring van ,,L' Oiseau de Feu" van Stra- winsky werd dit concert besloten. Een avond, (ondanks de bedenkingen aan het begin) met een ruim artistiek batig saldo. A. I. Laatste dienstplichtigen vóór 1 April terug Verwacht wordt dat de laatste in Indonesië vertoevende dienstplichtige mi litairen, ongeveer 1500 man, vóór 1 April zullen worden ingescheept om terug te keren naar Nederland. Een militaire ie van pl.m. 600 man zal er nog blij- Er bevinden zich 'thans eveneens man op thuisreis aan boord van de Nelly en de Johan van Oldenbarneveldt. F 150 boete voor Rijnsburgse tuinder Dat de tuinder M. H. uit Rijnsburg oor de Haagse economische politierech ter moest verschijnen was een gevolg van het emigreren van zijn broer. Deze had een lening afgesloten om de reis kosten te betalen en de familie was borg Met zaad van zijn broer had H. op een bepaald stuk grond kool en rode peen geteeld om deze lening af te betalen. Dit was hem echter niet toegestaan want hij had geen teeltvergunning en opsporings ambtenaren maakten proces-verbaal op Tot overmaat van ramp viel er ook nog niets te oogsten want de gehele produc tie ging door waterschade verloren. Zeer kwalijk nam de officier het vera dat deze de opsporingsambtenaren zc onheus bejegend had. Zo was hij b.v .schuimbekkend" op de ambtenaren toe gevlogen en had minder vriendelijke woorden geuit. De off eiste tenslotte f 250— boete subs 30 dagen, de politie rechter maakte er f 150— subs 30 da gen van. HAZERSWOUDE Het Russische communisme De A.-R. propagandaclub „Schrift er Historie" vergaderde om te luisteren naar een inleiding van de heer H. van Velde over het Russische communisme. Uitvoerig stond spr. stil bij de historische ontwikkeling van het Russische volk Rusland vormt momenteel een dreigende macht. Daarom: te wapen, zowel moreel als materieel, aldus spr. De heer J. Bol gaf nog een politiek overzicht. HILLEGOM Voetbal Zaterdag gaat Sizo op bezoek bij AGT De wedstrijd vangt aan om 4 uur. Uitvoering Het Chr. Jeugdkoor „Hosanna" geeft op Zaterdag 3 Maart een uitvoering in de zaal van hotel „Flora". De dirigent de heer S. P. Visser. Boze wethouder De Neef van Oegstgeest stelde zijn portefeuille beschikbaar De zaad ging hiermede echtei niet accoord D >E GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST heeft zich gisteravond gehouden bezig grond door de gemeente Leiden. De wethouder i Openbare Werken, de heer L. de Neef, toonde zich over de gang van zaken teleurgesteld, dat hij ontheffing vroeg uit zijn functie. De raad ging toen in comité-generaal en het slot was, dat de heer De Neef mee kon delen, dat hü als •ethouder aanbleef. De pap wordt nooit zo heet gegeten In de maand dat deze kwestie gaande bereikten de raad mededelingen ov de kwestie. Er is hard gewerkt, maar n veel bereikt. B en W. van Leiden toe den zich niet bereid veel inlichtingen verstrekken over de aankoop. Slechts werd geantwoord, dat de hoeven in hel belang der gemeente Leiden werden ge vorderd. Besprekingen werden o.m. ge voerd met jhr mr J. M. de Beaufort, ge machtigde van de eigenaresse der hoeven. Nadat wethouder De Neef zijn verkla ring had afgelegd, deelde wethouder Dijs- selbloem mede, dat het door B. ei gevoerde beleid zijn volle instemming had. Hij stemde destijds vóór de motie omdat hij daarin een teken van bezorgd heid van de raad over de toekomst var de gemeente had gezien en niet een af keuring van het beleid van B. en W. De heer Oosterom (prot.-chr.) vond de consequentie van wethouder De Neef eigenaardig. Het was volgens hem geen motie van afkeuring, maar één van zorgdheid. Spr. vroeg de heer De Neef te willen mededelen, waarom juist hy deze conclusie trekt, daar de motie richt was aan het gehele college var De houding van wethouder Dijs- selbloem verwonderde spr. Ir De Gruyter (v.v.d.) kon zich me' het standpunt van wethouder Dijssel bloem verenigen en mr Valentgoed merk te terloops op. dat deze besprekingen geheime zitting thuis horen. Burge meester Du Boeuff wilde hier juist overgaan, maar eerst wilden ook nog de heer Blomsma, mevr. Kramers (p.v.d.a.) de heer Van Kerkhof (k.v.p.) hun mening zeggen. De geheime zitting nam ruim een in beslag. Toen de deuren weer geopend werden, bleek er algehele overeenstem ming bereikt te zyn. Wethouder De Neef trok zyn ontslagaanvrage in, de raad applaudisseerde hierop hartelijk en de r gaf de wethouder een stevige handdruk. De „gewone" zaken Allereerst vond de beëdiging en instal latie plaats van het nieuwe raadslid, de heer J. Th. van Vugt. Onder de ingekomen stukken bevond ch een schrijven van de algemene eniging voor bloembollencultuur, met het verzoek te willen meewerken, dat cul tuurgrond niet voor bouwgrond zal wor den bestemd. Tegelijk met het uitbrei dingsplan zal dit adres t.z.t. worden be handeld. Het bestuur der Ned. Herv. school verzoekt medewerking voor de aanschaf van leermiddelen. Hierop volgt prae-advies. B. en W deelden de raad voorts o.m. mede, dat Ged. Staten bun goedkeu ring hebben onthouden aan het raads besluit tot aankoop van grond aan de Rijnzichtweg by het viaduct. Mr Va lentgoed hield naar aanleiding hier van een juridisch betoog, waarin hy tot uitdrukking bracht, dat het zyns inziens gewenst was in beroep te gaan. Hoewel volgens B. en W. ter zake geen beroep mogelyk was. was mr Valentgoed van oordeel, dat dit uit geen enkele wet kon worden op gemaakt. Gezien de wyzigingen in de plannen van de Rykswaterstaat, waar door deze bezwaren maakte, achtte de burgemeester het uit het oogpunt van doelmatigheid niet gewenst om beroep aan te tekenen. By een even tueel winnen van het proces zouden in de gegeven omstandigheden de al daar te bouwen woningen veel te duur komen. Het ging volgens de heer Den Ouden (prot.-chr.) niet om het beroep, doch om het effect. In dit licht bezien legde ook de raad zich hier by neer. Z.h.st. werd vervolgens de verkoop van grond aan prof. dr S. W. Tromp goed gevonden. Bij het voorstel om de fachou- tenburgerstraat te verbreden met de gra tis ontvangen strook grond van de V.C. Proper, achtte de heer Van Nieuwkoop (prot.-chr.) het beter thans niet alleen het trottoir te verbreden, zoals was voor gesteld, doch ook de smalle rijweg. Voor de aan te leggen leidingen bij de bouw der woningen aan deze weg moet de straat toch open en kan alles in één moeite doorgaan. De kosten, 1500. zijn nog wel ergens vandaan te halen, was zyn oordeel Eenzelfde geluid kwam van de zijde van de heren Blomsma (p.v.d.a.) Oosterom (prot.-chr.). welke laatste wordt in IJmuiden een scheepshelling de modernste van Foto Meijer er een voorstel van maakte, dat echter met 10 tegen 4 stemmen werd verworpen. Het voorstel tot verplaatsing van de tijdelijke gedenksteen aan de Koningin- nelaan gaf de heer Blomsma aanleiding om een historisch betoog te houden. Hij wilde de steen laten waar hy was. De heer Oosterom achtte het verzoek van het comité „Herdenkingsmonument' om de steen te verplaatsen naar de plaats van het definitieve monument gerecht vaardigd. Ook de heren Blansjaar (prot.- chr.) en mr Valentgoed waren deze me ning toegedaan. De laatste vond het ook een kwestie van openbare orde. Het t stel werd met 10 tegen 4 stemmen genomen, zodat de steen weldra zal den overgebracht naar het bos van Wij- kerslooth Als hamerstukken werden vervolgens afgedaan de volgende voorstellen van B. en W.: een wyziging van de verordening op de heffing van een verlofs- en gunningsrecht. de vaststelling van voorschotten voor 1951 op de vergoedin gen voor het vakonderwijs lichamelijke oefening, de exploitatievergoeding vooi bijzondere lagere scholen, de beschik baarstelling van een crediet voor aan schaf van banken voor de openbare l.o school en het verlenen van medewer king tot aanschaf van banken voor de R K. Jongensschool. Het bezwaarschrift van de N.Z.H. inzake aanslag straatbe lasting werd ongegrond verklaard, ter wijl ten slotte het ingaan op een adres van de verenigingen van onderwijzers niet tot de competentie van de gemeente bleek te behoren. Oegstgeest 750 jaar oud? Tijdens de rondvraag vroeg mevrouw Kramers, of het niet wenselyk was het 750-jarig bestaan van de gemeen te passend te vieren. Zij stelde voor een commissie uit de raad te benoe men om deze materie te bestuderen. Burgem. Du Boeuff was er nog niet zo zeker van, dat Oegstgeest 750 iaar be staat. Wel is er in 1201 sprake van de ambachtsheer van Oegstgeest, doch een ambachtsheerlijkheid geeft volgens spr. juist ondergeschiktheid aan. Er is echter reeds een bespreking geweest, met het bestuur der Oranjevereniging. Een ge paste viering, alleen al om het bestaans- echt der gemeente naar voren te bren gen, zou niet ongewenst zijn. Over de suggestie van mevr. Kramers een ten toonstelling te houden over de historie der gemeente. Is eveneens reeds gedacht, was er van overtuigd, dat het be- der Oranje Vereniging spoedig met plannen naar voren zal komen. Voor de economische politierechter F 150 boete voor Rijnzburgse tuinder Dat een tuinder uit Rijnsburg voor d« Haagse economische politierechter moest verschijnen, was een gevolg van het emi greren van zijn broer. Deze had een le ning afgesloten om de reiskosten naar Canada te betalen en de familie was borg Met raad van zijn broer had de tuinder op een bepaald stuk grond kool en rode peen geteeld om deze lening al .e betalen Dit was hem echter niet toe gestaan, want hy had geen teeltvergun ning en opsporingsambtenaren maakten proces-verbaal op Tot overmaat van ramp viel er ook niets te oogs'.en, want de gehele productie ging door waterschade verloren Zeer kwalijk nam de officier het verdachte, dat deze de opsporings ambtenaren zo onheus bejegend had- Zo was hij bijv .schuimbekkend" op de ambtenaren toegevlogen en had minder vriendelijke woorden geuit. De officier eiste f 250 boete subs 30 dagen. Nogmaals beweerde verd.. dat hij niets dan schade van het geval had, doch de politierechter vond de zaak heel duidelijk en veroor deelde hem tot f 150 boete subs, 30 dagen. F 15 boete voor nalatigheid Een Leidse koopman werd door de Haagse economische politierechter ver oordeeld tot f 15 boete subs 10 dagen. I omdat hij de appels en de druiven op de er. waarmee hij ventte, niet geprijsd had Ook een kruidenier uit Alphen aan den Rijn verscheen voor de Haagse economi sche politierechter, omdat hy zijn waren niet geprijsd had. Voor f 5 had hij het kunnen afkopen Hij had het echter niet gedaan, omdat hij toch deze dag in Den Haag moest zijn en wel eens een kijkje bij de rechler wilde nemen. Het bleef f 5 subs 3 dagen- ,De Narcis" had rustige vergadering Narcisvliegprobleem leverde discussie op DE NARCIS" heeft haar jaarvergadering achter de rug i rustig zelden zal die zó helemaal volgens program zün verlopen' Ach het viel eigenlyk nauwelijks te verwonderen. Voorzitter Van Leeuwen had het in zyn openingswoord al laten uitkomen, dat het de narcissenkwekers dit jaar voor bet eerst sinds lange tyd! naar den vleze was gegaan. Het gewas was ln de meeste gevallen ult- zonderlyk goed cn de pryzen waren niet minder'.Voeg daarbü. dat de gezond heidstoestand van het gewas over het algemeen zeer bevredigend is, wat wil men lan eigenlyk nog meer? Het was ten slotte bet narcisvliegprobleem, dat bü de ondvraag een levendige discussie ontwikkelde. Na het jaarverslag van secretaris Voors waarin o.a. een waarschuwend geluid tegen dc areaal-uitbreiding van de „rood- euppen" te beluisteren viel kwam hat uitvoerige rapport van de heer F. Lim burg, directeur van de keuringsdienst. Door de steeds toenemende mechanisatie - in de Anna Paulowna-polder was het fgelopen jaar meer dan de helft inge- ploegd! wordt ook de bestryding van de narcisvlieg moeilijker, zo niet prac- tisch onmogelijk. Kwam vroeger in de A.P.-polder de narcisvlieg niet voor, nu wel. Deze vlieg behoeft de mechanisatie niet in de weg te staan, als men maar bollen inploegt. die vrij van vliegaantas- ting zyn. Voor aaltjesziek behoetde evenals de 'oorgaande jaren weinig te worden af gekeurd. Het bolrot blyft nog steeds de aandacht vragen. Wel is de toestand over het geheel een stuk gunstiger geworden Men vermoedt in sommige kringen, dat door toedienen van warmte tijdens het bewaren het bolrot bestrijdt. Maar dat moet nog worden afgewacht, het virus-ziek gaat ook gestadig terrein ver liezen. Ten opzichte van het wortelrot erd ondanks wichelroedelopers! geen verandering geconstateerd. Of het moeten zijn, dat men nu ook die gronden voor narcissen ongebruikt liet. waarop men de laatste jaren met die kistjes" heeft geëxperimenteerd! En wat de financiën betreft: er komt vel is waar een nadelig saldo op de rekening voor van ruim 250, maar daar tegenover, dat men vorig jaar ƒ5500 had. die overgebracht zijn naa stille reserve. Op de vraag hoe groot dié reserve nu was, werd onthuld dat deze zo om en nabij ƒ20.000 is! De keuringen zullen in verband de te verwachten stijging van onkosten ,en salarissen beduidend meer gaan vra gen. In ieder geval is er bijna 7000 méér oor uitgetrokken. In de plaats van de heren Blokker Van Leeuwen werden gekozen de heren G N. Berbee Azn„ Breezand en R. Se- gers, Lisse. Na een zeer geanimeerde rondvraag waarbij prof. Van Slogteren verscheidene malen aan het woord kwam om het een of andere narcisvlieg-probleem duidelijk te maken werden de scheidende be stuursleden door de heer Hoog bedankt voor de vele diensten aan „De Narcis" bewezen. Tuinders en bloemisten bijeen De Leidse tuinder- en bloemistenvere niging „Door eendracht verbonden' hield haar maandelijkse vergadering. de voorzitter, de heer J H. Smit Staande werden de heren J G. Ballego jsn mevr. Zwart herdacht. Uit de jaarverslagen van de heren J can de Berg en A. de Bruin resp. secre tins en penningmeester, bleek, dat de toestand van de vereniging goed is De aftredende bestuursleden, de heren J van de Berg. A. de Bruin en W. de Pree werden herkozen. Na de pauze behandelde de héér Smit de cultuur van Calla's en hield de heer De Pree een causerie over heesters., waarvan de afgesneden takken in de ka mer tot bloei komen. Dit werd gedaan aan de hand van meegebracht r riaal Tot slot werden verschillende vragen over de behandeling van kamer planten beantwoord. VOOR ONS JONGELUI is een klein sigaartje je dat! 't Is eens wat anders staat zo vlot smaakt fijn ruikt zo lekker! En véél gezonder! Ik hoef niet meer te inhaleren om er echt van te genieten! Een klein sigaartje is óók een sigaar en mijn vader zegt altijd: U toch maar Je ware! MARKT- EN VISSERIJBER1CHTEN LEIDEN, 28 Febr. Groenteveiling:: rode kool 15.50, savoyekool 9.90—12.48. groene kool 11—25.90. boerenkool 8—30. rapen 4.10—9.80, prei 16—18. kroten 4 40—7 40. gekookte kroten 1517. uien 13 80. peen 1021. spruiten 12 —48. andijvie 64—87. sla 103—120. witlof 10— 30. spinazie 90—95. sla 13.20—14. knoUelderie 5—10, selderie 3.30—5 50. ROELOFARENDSVEEN, 28 Febr. Bloe- i enveihng. Piccadilly 0.68—0.72; Golden Hard est 0.45—0.71: Weber 0 54—0.58; Crown Im- ■erial 042—055: Rose Copland 0.46—065: W. Copland 0 45—058; v. d. Eerden 0.62—0.78; W. Pitt 0.58—0.77: E. Eddv 0.58—0.80: Purper Copland 0.60—071; Murlllo 0 52—0.62; Peach Blossom 0,540 66; v. d. Hoef 0.58—0.69; White Sail 0.62—0 81: Oranje Nassau 0.54— 0.65; Zenober 0 46—0 58: Pluviador 0.53—0.61: Bandoeng 0.72—0.78: Crater 0.61—0.67: Olym piade 0 60—0.68: Koster 0.28—0.34; Magnlfi- cense 0.46—0 54: l'Innocense 0.30—0.44: Am. Glory 0.50—0 60: Whrestler 0.45—0.54; Victo ria 050—0 58: Early Glorv 052—0.59; Affnes 0 40-0 46: Irissen 1 20-125: Aneiponen 0 60- 0 66: BI. Druifjes 0.13—0.19: Prunus 0.29—0.70: Freesia's 0.32-0 37 per bos: Calla's 0.30—0 36 per stuk. -10. KATWIJK AAN PEN RIJN. 28 Febr. Groentenvelllng: waspeen I 13.50—23.75. Idem II 7.25—14 50: boerenkool 15.20—23.10: win terpeen 3.30—S r; kroten 5.90-6.50: gele kool 820—850: rode kool 8 90-14 30; witte kool 6.50—6.80; uien 2 40—5 20: spruiten 37—48.80. alles per 100 kg; knolselderie 2—7.90 per 100 stuks. dlgst prtjze hoog gelopen, en als u dat Vaandag had durven voorspellen, had het hoongelach der grossier mijlenver ln het rond geklonken Het was eigenlijk Dinsdag al begonnen. Nu was er toen een hoeveel heid bloemen, die ln een klein uurtje was weggevelld en men schreef de stijvere prijzen dan ook eerder toe aan de geringe aanvoer dan aan een grotere vraag Maar gisteren, '"en men moeilijk over een gebrek aan bloemen kon spreken, lagen de prijzen zéker f 0.15 f 0 20 per bos hoger dan Maandag J.l. En het was nog een flink oplopende vei ling ook) Hier zijn de prijzen: Golden Measure f 0 90, Piccadilly f 1. Bandoeng f 1.10, Golden Har vest (vrij licht) f 0.95. Edith Eddy (licht) f 0.75 tot f 0.85. Korneforus f 1.05, All Bright f 1 (aan rood was beslist gebrekl), Wm Pltt f 0 75 voor matige kwaliteit. Peach Blossom 1.05. terwtil en mooie par'" gemengde dub- llep. i kwal per bosl Lichter f 0 65 tot f 0 75 Narcissen waren ook dui Beste Alfred tot f 0 70. Queen of the blcolors f 050 tot f 0 65. Helios f 0.40 tot f 0.50. Lau rens Koster f 0 30—f 0 35. terwijl Lady Moore. Agnes en Ornatus om de f 025 per boa ging. Hyac Inten deden al n f 5 tot f 18 r gelang v a kwall- RIJNSBURG. 28 Febr Groenteveiling; gel kool 6.70—8 30. kroten 6—7. waspeen 11.50 24. grof 6—10. uien 2 50-5. groene kool 10-34. boerenkool 12—26. spruiten 35—60. rode kool 11.20-14.90, knolselderij 12-16.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3