Jlietuue £eiitscl)e (üimrant In IJmuiaen wordt 'n helling gebouwd franse regering gevallen na stemming over het nieuwe ontwerp kieswet Auriol zoekt „krammer" voor de gebarsten coalitie Voorbereidingen voor massaal Chinees offensief Wist U DONDERDAG 1 MAART 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en 'dertigste jaargang No 8163 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticfjisgl. n tnyn frcrt ia tcgfj'enspuef Premier Pleven gestruikeld »t Franse coalitie-kabinet van premier Pleven is afgetreden, na bijna iht maanden aan het bewind te zijn geweest. Pleven diende het ontslag in zijn kabinet in, aan het einde van een langdurig debat over de voor stelde kieswethervorming. Blijkbaar kon geen compromis worden be- ikt tussen de M.R.P. en de Radicalen over de wijze, waarop de Fransen de komende verkiezingen in November hun stem zullen moeten uit brengen. Na de zitting der Nationale Vergadering, begaven de ministers rich naar het Elysée. President Auriol heeft ditmaal het ontslag kabinet Pleven aanvaard. j Twee uur. na het aftreden der egering Pleven te hebben geaccepteerd. President Auriol reeds met be prekingen over de vorming van kabinet. Hij ontving de voorzitters an de Senaat en de Nationale Vergade- ing. Volgens Reuter verwacht men. dat e president binnen 48 uur een candi- oor het premierschap zal uitkiezen, literaard blijft het kabinet-Pleven ver- ntwoordelijk voor de behandeling der apende zaken. Het. in de Nationale Vergadering in- rediende. amendement op het regerings- twerp voor een nieuw kiesstelsel, is ;t egn geringe meerderheid verworpen. )it amendement voorzag in één stem- onde. Dc stemmenverhouding was 311 egen 295 stemmen. De Volksrepublikei- (de MR.P), deel uitmakende van coalitie-kabinet hadden verklaard, e regering te zullen treden, indien iet stelsel met één kiesronde zou wor- len verworpen En zij zouden hebben ge- •ild, dat de Assemblée ook over het rsteem van twee kiesronden had ge temd Volgens het systeem van één kiesronde. >u gestemd zijn op candidaat-lijsten met fén lijst voor elke partij, welke zoveel candidaten zou bevatten als er zetels zijn in een departement. Het „twee-ronden" stelsel voorziet in twee stemmingen met een week ertussen. Indien dus bij de eer ste stemming, de stemmen verdeeld zou den zijn over een groot aantal candida ten, zou de tweede stemming gelegen heid bieden tot samengaan met die didaten, welke de meeste kans hebben gekozen te worden. Politieke waarnemers verwachten, dat Auriol misschien eerst Pleven zal verzoe ken, „zijn eigen opvolger" te worden. Mocht Pleven niet slagen, dan houdt men Bidault (M.RP.) of Queuille (Radicaal) voor de meest waarschijnlijke candidaai Beiden zijn, zoals men weet, reeds eerder premier geweest. Vermelden wij nog, dat Pleven zelf lid is van een splinterpartij, namelijk de Democratisch-Scbialistische Unie van het Verzet. Ds Meerburg Woensdag naar Korea De nieuwbenoemde legerpredikant bij de Nederlandse Korea-vrijwilligers, ds Ph. P. Meerburg uit Maastricht, vertrekt reeds Woensdag 7 Maart a.s. Schiphol naar Tokio, via Bangkok Hongkong. Met dit toestel zullen in totaal twintig militairen en nog enige burger passagiers van Schiphol vertrekken. Ds Meerburg is een buitengewoon spor tieve figuur. Hij beoefent verschillende soorten van sport. Vooral als kanovaarder maakte hij naam toen hij met een sport vriend twee jaar geleden per kano Het Kanaal overstak naar Engeland. Door deze training voelt dominee Meerburg zich veilig opgewassen tegen de normale physieke moeilijkheden van de te ver wachten veldtochten in Korea. Vleesoorlog in 't Noorden breidt zich uit De vleesoorlog in Groningen duurt or verminderd voort en breidt zich zelfs z sterk uit, dat men zich afvraagt of de slagers in de stad Groningen hun oude prijzen nog wel kunnen handhaven, nu velen er een lange reis naar de Veen koloniën voor over blijken te hebben om aan goedkoop vlees te komen. In Ap- pingedam kost het rundvlees bij alle sla gers 1,30 per pond, dat is tien cent goedkoper dan bij hun vakbroeder, die enkele dagen tevoren de vleesoorlog Appingedam over deed slaan. Ook ir sen en Beilen zijn de prijzen aangepast. Trechter van 5 meter Straaljager neergestort bij slotgracht in de Betuwe Jonge piloot uit Rotterdam gedood Een tweemotorige Gloster Meteor straaljager is gistermidag op 2000 meter hoogte boven de Betuwe in moeilijkhe den geraakt en vrijwel loodrecht beneden gestort. De machine kwam tij dens een oefening in een vrille en ver dween even later in het dorp Leeuwen Boven (gemeente Wamel) vrijwel ge heel in de slotgracht van een oud kas teeltje. De piloot, de 21-jarige sergant- vlieger E. B. Kraayo uit Rotterdam, werd op slag gedood. Hij was ongehuwd gedetacheerd bij het 323e squadron op het vliegveld Twenthe. De straaljager kwam neer op de rand in de slotgracht en boorde daar trechter van vijf tot acht meter diepte, die onmiddellijk vol water stroomde. Enorme massa's klei spoten als een fon tein omhoog en werden tientallen ters in het rond geslingerd. Van de stal- /an boer Jeuken, op vijf meter af stand. werden door de luchtdruk grote stukken uit het dak en de muren wegge slagen. De eigenaar en zijn huishoudster schrokken geweldig en dachten aanvan kelijk, dat het huis door bommen werd getroffen. Zij liepen geen letsel op. Romme gaf nachtelijk program reeds aan de vijf fractie-voorzitters Hij had eerst een onderhoud met Drees, Lieftinck, Mansholt en Van den Brink (Van onze Parlementsredacteur). Prof. mr C. P. M. Romme, die van Hare Majesteit, de Koningin de opdracht heeft ontvangen te informeren welke moge lijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet, heeft gisteren de stukken bestu deerd. Prof. Romme heeft hierin aanleiding wonden, de ministers Drees, Lieftinck. an den Brink en Mansholt uit te nodi gen voor een informatieve bespreking verschillende zakelijke punten. Deze bespreking heeft nog gisteravond plaats gevonden. i dit onderhoud met de vier demis ure ministers, dat duurde van acht tot middernacht heeft prof. Romme een groot deel van de nacht besteed aan de samenstelling van een concept-rege ringsprogram. Wij mogen aannemen, dat Jhij hiervoor gebruik heeft gemaakt van de bouwstoffen, bijeengebracht door zijn (Voorgangers-formateurs en informateur. Vanmorgen om twaalf uur heeft prof Ingezonden stukken" van The Times1 De rubriek „Ingezonden stukken" is van groot belang voor een krant. Men leert daaruit kennen, wat er leeft in de hoofden en harten der duizenden lezers. Zulks geldt natuur lijk ook voor het wereldberoemde Engelse blad „The Times". Nu heeft in een .ingezonden stuk" een abonné dezer dagen de jammerklacht geuit, dat dit Engelse blad niets waard is voor hetaanmaken van kachels. Deze uitdaging hebben trouwe lezers van „The Times" niet op zich laten zitten. Van alle kanten kwamen de stemmen los. De een schreef: Mijn exemplaar van „The Times" brandt prachtig, vervangt hout en bespaart. Een ander merkte op, dat „The Times" een extra groot formaat heeft, waar door het blad een huishoudeliike „schat" is, voor het bodekv-on van planken en kasten. Weer een ander prees de inhoud, maar vond het En gelse blad bij uitstek geschikt, om er nat gootsteenafval in te doen. Die lezers tochI Romme op het departement van Econo mische Zaken de vijf fractieleiders tegelijk ontvangen. Dit waren nu de heren mgr Stokman, wnd fractievoorzitter van de K.V.P., mr Burger (P.v.d.A.), dr Schou ten (A.R.), Tilanus (C.H.) en mr Oud (V.V.D.) Deze fractieleiders heeft de informa teur zijn ontwerp-program aangeboden en toegelicht. Uit deze procedure blijkt, dat het prof. Romme ernst is met het zoeken naar een brede basis. Het merkwaardige in zyn wijze van handelen is, dat hij ditmaal dc fractieleiders tegelijk heeft ontvangen, zodat zij allen gelijktijdig en in de zelfde mate op de hoogte zijn van zijn bedoe lingen. Deze procedure lijkt ons in de gegeven omstandigheden juist en wij zien daarin een onderstreping te meer vai het verlangen van prof. Romme, tot eci kabinet te komen op de breedst mogelijk* basis. Dat hierbü ook de kwestie van di portefeuilleverdeling als zodanig, zonder nog te letten op de personen, die minis terszetels zullen bezetten, aan de orde komt .spreekt welhaast vanzelf. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat prof. Romme van de fractie voorzit ters binnen niet al te lang* tijd antwoord wacht, hoe hun politieke vrienden over zijn concept-program denken. Vandaag en morgen zullen de Kamer-fracties dan ook wel bijeenkomen om hun standpunt te bepalen. Zonder diploma's ontvanger van Groningen Het is thans gebleken, dat de op 18 Januari wegens malversaties gearresteer de gemeente-ontvanger van Groningen D. het gemeentebestuur ook heeft mis leid bij de verkrijging van deze functie. Hij deelde bij zijn sollicitatie namelijk mede, dat hij de benodigde diploma's tij dens de oorlog was kwijtgeraakt. Het is uitgekomen, dat P. nooit die diploma's heeft gehad. Ir Geesink, waarnemend hoofd van de Indonesische centrale stichting wederop bouw te Djakarta heeft medegedeeld, dat zijn kantoor een plan zal indienen om voor 50 millioen roepiah volkswoningen te bouwen, a 10.000—14.000 r het stuk. Als met bakken werd de klei óvèr de boerderij uitgestort. Acht perenbomen, die naast de hofstede stonden, werden met wortel en al uit de grond gescheurd. Meters verder kwamen ze, vreemd ge noeg, weer rechtop neer. Het vee heeft niets geleden. Alleen tien kippen werden gedood. Het kasteeltje werd licht be schadigd, doordat het nog even door het vliegtuig geraakt werd. De berging van het toestel zal zeker een week duren. Etfblijke kubieke ter klei moeten verplaatst worden. In het dorp Ochten, tien km Noordelijker, zijn delen van het vliegtuig gevonden, zodat de machine al eerder in moeilijk heden moet zijn geraakt. De eerste oficiële foto van Koning Gustaaf VI Adolf van Zweden en Koningin Louise, nadat zij aan het bewind kwamen. De opname werd gemaakt in het koninklijk paleis in Stockholm, terwijl de koningin een cheque tekent ten bate van een fonds, da tde kinderen uit de grote Zweedse steden in slaat wil stellen, de hele zomer in kinderkampen op het land door te brengen. De bankroetierspolitiek in Den Haag Doodsklok over de K.P.M. Indonesië wil een staats bedrijf De Indonesische minister van Verkeer, ir Djoeanda, heeft aan Aneta medege deeld, dat de Indonesische regering bin nenkort een staatsscheepvaartbedrijf zal oprichten. Zodra de vloot van dit staats bedrijf sterk genoeg zal zijn, is de taak de K.P.M. afgelopen, zeide hy, en de regering zal uitbreiding van de K.P.M.- vloot, die een concurrent kan zijn van het staatsbedrijf, verbieden. Naar de me ning van de minister zou de vervanging de K.P.M. door een staatsbedrijf in tien jaar geschieden. Garoeda wordt Indonesisch Djoeanda zeide voorts, dat de Garuda Indonesian Airways binnen negen jaar volkomen Indonesisch zou zijn en dat aan het gemengde bedrijf een einde zou ko men. P. H. Davy, vertegenwoordiger van de Hawker Sideley Group for India and the Far East, vertoeft te Djakarta om de plaatselijke agent van dit concern, J. F. Hartman, te installeren. Het concern is de grootste organisatie van het Britse ge menebest en bouwt vliegtuigen, machines en gasturbines. Voorts leidt het vliegend personeel en technici op. Voor het eerstoefenen met scherp Onze jongste militairen ondergingen de vuurdoop Echte brisantbommen sloegen vlak voor de infanteristen in Van een onzer verslaggevers) EEN 700 MAN lagen gistermiddag in de Oldenbroekse heide plat op hun buik. Zij hadden helmen op, gecamoufleerd met takjes, zwarte vegen op hun gezichtn enscherpe patronen in hun geweren. Rechts van hen, in het voorterrein, stonden 12 stukken 9-veld in stelling. Deze vuurmonden zouden voor het eerst in de geschiedenis van de Kon. Landmacht met échte 25-ponds brisantgranaten vuren vlak voor de aanvallende infanteristen. Deze oefening, Unito genaamd, werd uitgevoerd door een bataljon van de 44 Regimentsgevechtsgroep, samengesteld uit dienstplichtigen van de lichting 1949- II, de eerste Nederlandse eenheid, die volledig bewapend en geoefend is voor een Europese oorlogstaak. Wel heeft echter het Nederlands V.N.- detachement in het najaar van 1950 met scherpe munitie geoefend. Maar vele van deze jongens hadden in Indonesië al de vuurdoop ondergaan. Oefenen met scherp. Het klinkt staal hard en menige moeder zal de angst om het hart geslagen zijn. Dat was niet no dig geweest! Van de observatieheuvel af hebben we met eigen ogen gezien, dat Per dienstauto uit Norg ontvlucht Worden strafgestichten opgeheven? Een gedetineerde van de strafgestichten Norg heeft Dinsdag met een nieuwe dienstauto de vlucht genomen. Gisteren pas werd dat ontdekt. De auto werd een zaam en verlaten op de Afsluitdijk aan getroffen, maar van de vluchteling wa geen spoor. Hij had zich vermoedelijk ii de garage laten opsluiten en is e nachts vandoor gegaan. De bezetting van deze strafgestichten zal binnenkort aanzienlijk worden inge krompen. Een aantal van 150 a 180 be wakers en gestichtswachters heeft ontslag aangezegd gekregen. De 21 gestichtsboer derijen zullen, op enkele na, aan parti culieren worden verkocht. Er wordt zelfs gesproken van opheffing der gestichten. Dit wordt van officiële zijde niet tegen gesproken. Drie broers in Delft bruidegom In Delft zijn gisteren drie broers op dezelfde dag in ondertrouw gegaan. Het zijn de machinebankwerker B. Massar. de koster J. J. Massar en de timmerman L. Massar. Zij wonen op de Vlouw 14 en treden resp. in het huwelijk met de dames B. J. M. Wilmer. A. M. A. Tersmet- en J. Th. v. d. Kraay, allen uit Delft. Zoals we nog in een deel van onze editie konden melden werden gisteren in Den Haag de huwelijken voltrokken van twee dochters en een zoon uit het gezin Van den Bosch in de Tak van Poortvliet- straat. Zes personen werden gedood en 80 gewond, toen een trein in de Braziliaanse hoofdstad Rio de Jnneiro van de spoor dijk stortte. Tot besluit van de opleiding van de lichting 1949-11 werden op het ter rein van de legerplaats Oldebroek de infanterie-bataljons- geoefend in samenwerking met de artillerie en de luchtstrijdkrachten. Een batterij 25-ponders geeft een salvo „onder- drukkingsvuur" af. de granaten op wel zeer veilige afstand van de aanvallende infanteristen in sloegen. Vlaggen in het terrein gaven aan tot hoever ze bij de salvo' achter verplaatst werden naarmate de infanterie naderde, konden gaan. De af stand tussen de ontploffende granaten en de mannen bedroeg 500 meter. In oorlogstijd zal dit ongeveer 100 meter zijn. misschien wel minder. De mannen lagen daar in de hei n niet domweg te wachten tot iemand dat ze „voorwaarts" moesten. Tevoren waren zij volledig ingelicht over de taak, die hun wachtte zoals dit ook in logstijd gebeurt. Met behulp van zandbak was hun de situatie uitgelegd. Geen aarzeling De commandant strijdkrachten velde, gen.maj. A. T. C. Opsomer, had bij de oefeningen met de andere vijf bataljons iedere keer weer een andere indruk gekregen. Hij verwachtte, dat de mannen, nadat het gedreun van de ontploffende granaten was verstomd, aarzelend naar voren zouden gaan. Als één man sprongen de infanteristen ech ter op en van enige aarzeling bij het voorwaarts gaan, terwijl de artillerie het vuur verderop legde, was geen sprake! Hoewel het toch even een vreemde ge waarwording moet zijn, als je na maan den van rustig oefenen op een kazerne- terrefn, dreunende slagen om je heen hoort en de luchtdruk van de ontplof fing voelt. Zij waren direct vertrouwd met de toestand. Generaal Opsomer dan ook: „Ik durf zo, met deze gehele lichting, te velde te gaan." (Zie vervolg op pag. 5) Amerika wil zekerheid hebben: Wie er communist is en wie niet Bij het Amerikaanse ministerie van justitie moet de communistische partij thans een voleldge ledenlijst indienen- Het beroep van de partij-bij een, uit drie rechters bestaand, gerecht werd gisteren afgewezen De communisten wilden de re gering het recht ontzegd hebben om'I dergelijke lijst te eisen, volgens de 1 op de binnenlandse veiligheid Geconcentreerde actie bij Seoel Amerikaanse verliezen in totaal geschat op circa vijftigduizend man /"OFFICIEREN van de inlichtingendienst der V.N. bestuderen momenteel rapporten van Chinese krijgsgevangenen, waaruit zou blijken, dat de vijand nog deze maand een groot offensief beraamt. Drie en dertig divisies van het derde veldleger 300.000 man en 1000 vliegtuigen zouden hierbij worden betrokken. Men hecht aan deze rapporten veel waarde, omdat waarnemers vijandelijke concentraties tussen Seoel en Hoengsong hebben waargenomen. troe- Door tanks aangevoerde eenheden heb ben gisteren aan het Oost-centrale front in Korea in Noordelijke en Westelijke richting de vijandelijke flanken bestookt. Vanuit Pangnim is een patrouille opge rukt en bereikte Amidong, 50 km ten Zui den van de 38ste breedtegraad. Dit is de Noordelijkste penetratie sinds het begin van het V.N.-offensief. Zuid-Koreanen hebben 130 km ten Noorden van de paral lel ter hoogte van Wonsan aan de Oostkust, wederom een eiland bezet. Dit is het vijfde eiland binnen veertien dagen. De luchtstrijdkrachten bombardeerden met DAT een kermisexploitant, die met touwtjesirektent de Loterijwet overtrad, in Roermond een symbolische boete fl kreeg. DAT het Ned. consulaat te Aken bezuinigingsredenen op 15 Maart wordt opgeheven en zijn taak wordt overgeno- en door het iconsulaat te Kleef. DAT de DUW-arbeiders uit Hoeven, Etten-Leur en St Willibrord, die er be zwaar tegen maakten om in het kamp Baarschot te overnachten, het niet tot conflict hebben laten komen, en de gehuwden dichter bij huis zullen komen te werken. DAT het Groningse ms. Santa Lucia (396 ton) vanmorgen als 2000ste £<;hip dit jaar in R'dam arriveerde, en 2000ste schip van 1950 eerst op 7 Maart binnenvoer. DAT het Rijk het veilingcomplex aan de Persoonsdam te R'dam heeft gekocht een opslagplaats van mobilisatie materiaal en legering van enkele com pagnieën Kon. Landmacht. DAT het standbeeld van dr A. F. Phi lips bij het 60-j. jubileum van de Philips- fabrieken in Eindhoven geplaatst zal worden op de hoek van de Vestdijk en Volderstraat, en later op het nieuwe stationsplein. DAT de geboortedag van Prins Frede- rik, eertijds grootmeester van de artille- gisteren door het regt veldartillerie deze naam te Bergen op Zoom herdacht, o.m. met een mars en défilé. DAT in de Spaanse Polder bij R'dam de eerste van 25 nieuwe industriehallen onder de kap is gekomen, bestemd voor de lichtindustrie. teur te Doetinchem. DAT de schooljeugd gisteren DAT de oud-verzetsorganisaties Zater dag bij Rozenoord aan de Amsteldijk te A'dam een groot aantal verzetsmensen zal herdenken, die op die plaats werden gefusilleerd in 1945. DAT de 35-j. P. G., vertegenwoordiger van een Apeldoornse schrijfmachinehan- del, is aangehouden, daar hij carbon papier van zijn werkgever voor eigen re kening verkocht en zo 2000 opstreek. DAT Ford-technici uit vele landen van de wereld thans in de fabriek te A'dam werkzaam zijn om de assemblage te be studeren van de Consul, die buiten Enge land alleen daar wordt vervaardigd. DAT de Centrale ver. voor de markt-, straat- en rivierhandel in Utrecht ver gaderde en de Haagse motie tot verbre king van de banden met de vakgroep werd verworpen. DAT werkgevers en werknemers in een aantal grote Oost-Zeeuwsch-Vlaamse fa brieken het na 2H jaar onderhandelen nog niet eens zijn over een aantal eisen der arbeiders, en de organisaties nu spoe dig hun houding zullen bepalen. DAT ondanks Duitse protesten de ver koop door het Beheersinstituut van in Limburg gelegen gronden, die vroeger Duits eigendom waren, nog steeds voort gaat, DAT Lex Izaks, sedert 1921 sportred. van het Handelsblad, dezer dagen met zijn gezin naar Australië zal emigreren. DAT de kol. J. L. Dornbos. die be noemd is tot commandant bij de genie, door de kol. A. Jansen zal worden opge volgd als chef van het bureau aanleg, beheer en onderhoud van vliegvelden te DAT het aantal leden der bij het C.N.V. aangesloten organisaties in het laatste kwartaal 1950 met 3523 steeg tot 165.866. DAT de 67-j koopman A. W. B. L. in R'dam is veroordeeld tot 2% j. m.a. daar hij zich als hoofdvertegenw. van een textielfirma had uitgegeven en op die manier van twee oud-militairen f 1400 had losgekregen. DAT de kapt.-luit. ter zee Francis J. D Pemberton, 46 j. oud, benoemd is to! Canadees marine-attaché in Den Haag. DAT uit het water van de De Witten- kade te A'dam het stoffelijk overschot is opgehaald van de sinds 2 Febr. vermiste postbeambte V. M., wie vermoedelijk een ongeluk is overkomen. DAT de erepenning van Limburg is uitgereikt aan nir dr Ch. van Oppen te Maastricht, die 50 jaar advocaat en pro cureur is, DAT mr Th. Portheine i.v.m. het be reiken van de 70-j. leeftijd afscheid nam als pres. van de rechtbank te Middelburg, en daarbij meer duidelijkheid In de wet ten bepleitte, daar het niet billijk meer is aan te nemen, dat iedere Nederlander de wet kent. DAT de Bond van petroleumdetaillis- ten met 1200 leden in Amersfoort het bestaan vierde. behulp van radar aanvoerlijnen penconcentraties. Als opvolger van generaal-majoor Bryant Moore wordt genoemd de v malige Amerikaanse commandant Triëst, generaal-majoor William Hoge, die dan het tijdelijk-commando negende legercorps van generaal-majoor Oliver Smith overneemt. Ellende in Korea De marine van de Verbonden Troepen op Korea brengt met spoed voedsel medicamenten naar 30.000 Zuidkoreaanse vluchtelingen op twee eilandjes, ter hoogte van Intsjon, aan de Westkust. Deze mensen zouden vele dagen lang uit sluitend van wortels hebben geleefd, die zij uit de bevroren grond opgroeven. De strijdkrachten van de elf landen, die met Amerikanen en Zuid-Koreanen in Korea vechten, hebben tot half Februari 2634 man aan doden en gewon den verloren. Dit blijkt uit de cijfers van de V.N.-vertegenwoordigers op Korea. Dit aantal is ongeveer 12 pet van de, in totaal, 32.922 man, die deze landen in de strijd hebben geworpen. Het Franse contingent leed verhou dingsgewijs de zwaarste verliezen nl. 374 man of 1/3 van de 1122 Franse soldaten. België, Luxemburg en Siam leden nog geen verliezen. De verliezen van Neder land, Frankrijk en Amerika zijn als volgt: Nederland: (700 man in actie en versterkingen toegezegd): 24 doden, 2 vermisten, 76 gewonden. Totaal 102 (Volgens niet officiële cijfers i van nog geen bevestiging te krijgen is bedraagt het aantal verliezen 135 man). ankrijk: (1122 man onder de wa penen) 44 doden, 201 gewond, 3 vermisten, 126 buiten gevecht wegens ziekte of onge val. totaal 374 man. nerika: (210.000 man in de strijd) verliezen 49.191 man of ongeveer 23 pet. Engeland heeft gisteren bij monde in lord Henderson In het Hogerhuis :n beroep op communistisch China ge- lan, om toe te stemmen in vredesonder handelingen met de V.N. over Korea. Veel kans, dat Peking in gunstige zin hierop reageert, is er niet, gezien de houding te Lake Success. Te Londen en Parijs zouden berichten zijn binnengekomen, volgens] elke Rusland en Rood-China binnen kort pogingen zullen ondernemen om eer bijeenkomst van de Grote Vijf te orga- Tovenaar Romme OOK AAN DE REDACTIE van de Volkskrant is niets menselijks vreemd en we kunnen het volop begrij pen, dat ze een beetje trots is, nu haar staatkundig hoofdredacteur (zij het niet in deze functie) geroepen is als informa teur op te treden. Zeker, de heer Romme zal zwijgen, zolang hij informateur is, maar, zo schrijft het blad er zijn weinig meer eervolle redenen te bedenken, waar om een staatkundig hoofdredacteur ver stek moet laten gaan. En zo maakt da redactie dan van een verliespunt een winstpunt. We hebben het stukje in de Volks krant, zo recht uit het hart geschreven, met genoegen gelezen. De nieuwe taak, schrijft het blad, betekent voor prof. Romme een offer, maar hij brengt dat offer in *s lands belang. En thans moet hij, lezen we. na de reeds mislukte po gingen tot formatie van een kabinet de diverse barsten aanwijzen, de 6cherven tellen en.zelfs de nieuwe vaas uit kiezen. Achter dit laatste zullen we voorlopig maar niet te veel zoeken. Het zou kun nen beteekenen dat de heer Romme, na de schade te hebben opgenomen afscheid neemt van het oude kabinet en met iets geheel nieuws voor de dag komt. Wij nemen echter aan, dat de redactie van de Volkskrant op dit punt net zo min geïnformeerd is ais wie ook, vermoedelijk zelfs inbegrepen.... de informateur. Intussen, het blad aarzelt geen ogen blik, bij ons de beste verwachtingen op te roepen. Weinig politici, zo lezen we, zijn beter uitgerust dan de heer Romme. En dan lezen we de wonderbaarlijke taal: „Een van de vele kwaliteiten van deze scherpzinnige staatsman is. dat, waar hij komt. de gordiaanse knopen der politiek uiteen vallen en dat hij uit de meest ver warde situaties direct ce kern van de zaak losplukt." Men stelle zich voor: overal waar de heer Romme verschijnt, vallen de gor diaanse knopen uiteen. In onze onschuld meenden we, dat de heer Romme in het verleden ook wel eens knopen heeft ge legd, knopen die zelfs wel eens een beetje gordiaans leken. Die mening moeten we thans voor een betere laten varen. Waarbij we slechts moeten betreuren, dat het land vijf weken heeft moeten wachten totdat zulk een man de kans wil grijpen Maar nu is hij er dan. De gordiaanse knopen kunnen rustig uiteen vallen in 's lands belang." Op gelijke voet GISTERAVOND heeft informateur Romme zijn eerste besprekingen ge voerd, besprekingen met de heren Drees, Lieftinck. Van den Brink en Mansholt Overdag had hij stukken bestudeerd, die op de kabinetscrisis betrekking hadden Het ligt dus voor de hand, dat hij de draad heeft opgenomen waar de heer Steenberghe deze had laten vallen. Deze zaak moest eerst uit de doeken worden gedaan. De informateur behoort te weten wat er gebeurd is. Misschien horen wij het later nog eens van minister Romme. Hoofdredacteur Romme heeft immers dezer dagen geschreven, dat we maar moeten wachten tot er een verant woordelijk minister is, die kan open leggen wat er feitelijk is voorgevallen. Intussen heeft dezer dagen Het Vrije Volk geschreven, dat de heer Steenberghe toch maar een „riskante weg" had geko- toen hij met vijf fracties op gelijke voet in verbinding trad. De N.R.C. vindt dat een juiste opmer king en wil hier een sleutel zoeken voor de mislukking van de heer Steenberghe. Een riskante weg? Misschien weL Maar naar onze overtuiging een nood zakelijke weg. Noodzakelijk althans wanneer men werkelijk wil belanden bij een kabinet, dat steun op de vijf par tijen. Wij mogen toch niet aannemen, dat de heer Steenbenghe naar het oordeel van Het Vrije Volk met de vijf partijen maar op gelijke voet in verbinding had be horen te treden? Men kan van oordeel zijn, dat de heer Steenberghe zijn pogingen wat erg vlug heeft opgegeven en dat hij mede daarom betere helemaal niet als formateur had kunnen optreden. Maar men mag hem niet ten kwade duiden, dat hij met de vijf fracties op dezelfde voet in ver binding trad. De P.v.d.A. heeft de heer Steenberghe te minder te verwijten, nu aan enkelen van haar kopstukken een nadere bespreking heeft gegund daardoor de weg van de ongelijkheid toch een klein beetje is opgegaan. Laat ons tot welke partij ook be horend toch beseffen, dat de weg van de gelijke behandeling der vijf fracties, hij moge dan een riskante weg zijn, de enige is om tot een werkelijk breed ka binet te komen. Aan de idee van eerste- tweede-rangs-partijen mag geen voet worden gegeven. De oudste Europa-gevagvoerder Stein beck, die van 1930 aj bij de K.L.M. in dienst is geweest, heeft vandaag van het luchtruim afscheid genomen. Hij is van Deense nationaliteit en verzamelde in de loop der jaren tal van handtekeningen in zijn sigaret- tenkoker. Zeilde weertype Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met nu en dan overdrijvende volkenvelden VMJ en weinig wind. Vannacht -jW^iié en mor2enochten(i °P ver" schillende plaatsen lichte vorst en hier en daar mist Midden op de dag ongeveer dezelfde temperaturen als Opgemaakt te 10 uur). J1.06 uur. 7 Maart N.M. 7.26—18.20; maan 4.48

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1