Jlieuwe Gtmirant Prof. Romme aanvaardt een onbegrensde informatieve opdracht Duitsland zet alle invoer uit West-Europa stop Pleven bood Auriol ontslag der regering aan Vijf arbeiders zwaar gewond bij ontploffing te Woensel Wist U WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8162 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticf) fs gbetfcoen myn hert to tcgbenspocf ^ejong Kijkt U eens op pagina 6 Na vijf weken kabinetscrisis: Mr Burger twijfelt aan een program, aanvaardbaar voor P.v.d,A. èn A.R. H.M. de Koningin heeft aan de heer Romme opgedragen te informeren, welke mogelijkheden er iijn tot de vorming van een kabinet. Aldus een mededeling van het Kabinet der Koningin, welke gisteravond laat werd verstrekt. De mededeling zegt voorts, dat „derhalve" in deze opdracht niet is vervat de vorming zelve van een kabinet, doch dat zij aan de informatie geen grenzen stelt. De heer Romme heeft deze opdracht tot informatie aanvaard. Toen nadat de fractievoorzitters Maandag reeds waren gehoord een nieuwe opdracht aanvankelijk scheen uit te blijven, gingen sommiger gedachten reeds in de richting van een „geheime opdracht". Het zou niet de eerste keer zijn in onze politieke geschiedenis, dat zulk een opdracht werd verstrekt. Mor gen is het juist een kwart eeuw geleden, dat de heer De Geer een opdracht kreeg, welke niet gepubliceerd werd. Drie dagen later kwam hij met een kabinet te voor schijn. Gisteren verluidde echter reeds, dat ditmaal niet in deze richting de op lossing werd gezocht. Wel werd de mo gelijkheid opengelaten, dat de aanwijzing van een nieuwe formateur enige dagen op zich zou laten wachten. De aanwij zing van de heer Romme tot in formateur be hoeft hiermede svaarlijk niet in «trijd te zijn. De ingewikkelde toestand van het ogenblik staat de aanwij- Op deze basis zou de P.v.d.A. zich zelfs niet verzetten tegen een A.R. vertegen woordiger in het kabinet. De heer Burger betwijfelde echter of men ooit gram zou kunnen opstellen dat ring de A.R. beide aanvaardbaar zijn. Handhaaft de K.V.P. haar stand punt inzake Nieuw-Guinea. dan gaat de P.v.d.A., zij het ook schoorvoetend, mee. In politieke kringen heerste vandaag de ;rwachting, dat prof. Romme in het kader van zijn informatieve opdracht tal personen zal raadplegen. Vandaag hü waarschijnlijk een program werkzaamheden opstellen. Prof. Romme werd niet vóór morgen in Den Haag wacht, om dan een aanvang te maken met zijn consultaties. De hoofdredactie van ,,De Volkskrant' deelt mede, dat prof. mr C. P. M. Rom me gedurende de tijd, dat hü zich wijdt aan de opdracht om te informeren, welke mogelijkheden er zijn tot vorming kabinet, generlei bemoeiing zal hebben met „De Volkskrant", waarvar hij zoals bekend staatkundig hoofd redacteur is. formateur ïnigermate De heer Romme is thans 54 jaar. iij is, zoals men weet, fractie- voorzitter van !e K.V.P. in de Tweede Kamer. Van 1937 tot minister van Sociale Zaken geweest het vierde ministerie-Colijn. Wij menen reden te hebben, om aan nemen dat aan deze informatieve op- dracht aan de heer Romme contact tus sen hem en mr Burger, de fractievoorzit ter van de P.v.d.A., is voorafgegaan. Mr Burger heeft gisteravond te Dor- drecht het woord gevoerd op een open bare bijeenkomst van de P.v.d.A., waarbij i hij verzekerde, dat de P.v.d.A. geen crisis- i winst wenst te maken, doch ook geen po litiek verlies wil aanvaarden. Zaterdag avond nog, vertelde hij, met de heren Mansholt en Lieftinck tot de conclusie gekomen, dat er spoedig I nieuw kabinet zou zijn, maar tot hun bazing hoorden zij enkele uren later, dat mr Steenberghe de opdracht had terug- gegeven. Hiervan kon mr Burger geen j enkele verklaring geven. De P.v.d. zal, zo zeide hij, zich, hoewel met reserve, niet verzetten tegen kabinet op brede basis, mits het program acceptabel is en er voldoende waarborg wordt gegeven dat het wordt uitgevoerd. De kabinetscrisis Communisten willen ook gehoord worden De Tweede Kamerfractie van de com munisten wenst bij de besprekingen ove: een nieuw te vormen regering en haar 'program te worden ingeschakeld, -protesteert met kracht tegen het feit, dat Idti tot nu toe niet is gebeurd. Aldus eer schrijven, dat de communistische Tweed (Kamerleden vandaag hebben verzondei aan de fractie-voorzitters van de overige partijen, uitgezonderd de S.G.P. heer Weiter. De communisten zijn van mening, dat de kabinetscrisis is ontaard stand van geheime besprekingen Verklaring van dr Nikijuluw Het belang van Ambon gaat boven alles Dr Nikijuluw heeft het volgende com muniqué uitgegeven: De afgelopen week heeft in de pers een bericht gecirculeerd over een tussen verschillende Ambonse vertegenwoordi gers hier in Nederland gerezen zoge naamde politieke controverse, die o a. tot gevolg heeft gehad, dat de heer P. W- Lokollo, gevolmachtigd minister van de republiek der Zuid-Molukken. onderge tekende heeft ontslagen als voorzitter van het bureau der Zuid-Molukken in Den Levenslang voor Poos en Slagter De R. v- C- veroordeelde vanmorgen de voormalige Haagse politiemannen L. A- Poos en M- Slagter, tot levenslang. Zij werkten Jnee aan de arrestatie van 97 illegale werkers en werden deswege door het Haagse B. G. tot de doodstraf ver oordeeld. De R. v. Ca. verwees de zaak naar het Amsterdams B. G. dat beiden 18 jaar oplegde. De proc-fiscaal van de R. v. C. had geconcludeerd tot 20 jaar zowel voor Poos als Slagter. Misf op Rijnbrug: vijl auto's tegen elkaar zware mist die gisteren boven de Rijn hing, heeft op de Rijnbrug tc Arhem hem een gecompliceerde botsing tussen vijf auto's veroorzaakt, waarbij veel ma teriële schade werd geleden. Een Deense vrachtauto en een personenauto stonden stil op de Zuidelijke afrit. Een andere vrachtwagen botste tegen de personen auto. Een Volkswegen ramde de vracht auto. Ten slotte drukte een bus de Volks wagen onder de .laadbak van de vracht auto. De inzittenden konden nog net de Volkswagen verlaten. Haag. Dit bericht is juist. De rechtmatigheid van het hem gege ven ontslag uitdrukkelijk in het midden latend, wenst 'ondergetekende er geen twijfel aan te laten bestaan, dat de be langen der bevolking van Ambon voor hem in ieder geval en onder alle omstan digheden prevaleren Met volledige handhaving van zijn po litieke opvattingen, welke bekend mogen worden verondersteld, heeft ondergete kende derhalve besloten zich voor de Ambonse zaak te blijven inzetten. Als vertrouwensman van het Ambonse volk zal hij de leniging van de nood der Ambonnezen met al zijn krachten blijven bevorderen. Ondergetekende doet tenslotte een be roep op alle Nederlanders om de steun, die zij tot dusver gaven aan de Ambonse bevolking, te blijven verlenen. Nog al tijd is er op Ambon groot gebrek aan voedsel, kleding en medicamenten. VASTGELOPEN Nederland wordt met ramp bedreigd De Westduitse regering heeft Dinsdagavond een tijdelijk verbod afgekon digd van de invoer van alle goederen uit landen van West-Europa, aldus heeft een woordvoerder der regering te Bonn aan Reuter medegedeeld. Vorige week reeds waren alle goede- •n uit de landen der Europese Beta lingsunie, welke voorkomen op de vrije lfsten, door een dergelijk verbod getrof fen, doch nu wordt dit uitgebreid tot de gecontingenteerde goederen. De West duitse regering wil volgens de woord- Nasleep van aanslag op Truman Aanklager eist de elec- trische stoel Voor een federale jury in Washington is een aanvang gemaakt met het pro ces tegen Oscar Collazo Dit is de Por- toricaanse nationalist, die er van beschul digd wordt een poging tot moord op President Truman te hebben onderno men en daarbij een wacht van het Witte Huis te hebben gedood- De openbare aan klager verzocht de beklaagde schuldig te verklaren en hem tot de electrische stoel te veroordelen. Collazo zou in het ziekenhuis tegen een verpleegster heb ben erkend, dat hij President Truman wilde vermoorden. Als motief gaf hij op. een Portoricaans nationalist te zijn en hij derhalve om politieke redenen een aanslag moest plegen op „Blair House", dat is de woning van de President. ■Hhet leven volk diep zal ingrijpen. De kabinetscrisi. zou veroorzaakt zijn door een buiten landse mogendheid. De eisen, dit Amerika na het bezoek van Eisenhowei aan ons land heeft gesteld, zijn zowel de aanleiding tot de crisis als de grote moeilijkheid by de oplossing daarvan, meent althans de C.P.N. Het werk v Öe Kamers mag niet langer stil liggen, het bijzonder omdat overleg over nieuwe loonsverhoging en de invoering Van een priisstop dringend nodig is Worden. aldus het communislisc Ichrijven verder. Vliegdekschip voor Formosa's kust Nationaliteit onbekend...? Reuter meldt uit Taipeh (Formosa): Een met-geïdentificeerd vliegdekschip wordt gesignaleerd op 20 mijl, buiten de Westkust van Formosa. Vliegtuigen van ae Chinese Nationalisten staan tot op- Hijgen gereed. (Voorshands, zonder na- lere gegevens, vallen betekenis en waar- Ie van dit bericht nog niet af te meten. Misschien betreft het hier slechts „ver- renning" of „patrouille-activiteit" ter tee. Elders in dit nummer, onder de be lichten inzake Korea, wordt reeds mel ting gemaakt van voorbereidende lan- lingspoglngen, bedoeld als actie tegen Eilandjes van Hainan. Wij wijzen erop, lat het ingrijpen van de Ver. Staten op Sorea o.a. ook diende ter beveiliging fan Formosa, hetwelk Washington niet venst prijs te geven. Formosa wordt loor de Chinese nationalisten bezet ge louden. In de wateren rondom Formosa jorgt de Amerikaanse Red.). Inm heeft, volgens een later Reu- 'erberic een woordvoerder van de Sntse marine te Hongkong meegedeeld, la: het een Brits schip zou kunnen zijn. imdat het Britse vliegdekschip „Warrier" randaag uit Noordelijke wateren te ïongkong werd verwacht. Dat is alles lus „storm in een glas water!" Truman wil maar springen 1 Springen is altijd mijn lust en mijn leven geweest" aldus verklaarde President Truman tijdens een audiëntie voor parachutisten op het Witte Huis. „Het was in het jaar 1943 en toen was ik nog Senatortja, toen wilde ik per se uit een vliegtuig springen, maar die vervelende generaal-majoor verzette zich hiertegen. Ik heb er al tijd op gevlast en ik hoop vurig, dat ik toch nog eens een keer de gelegen heid zal krijgen, een sprong per para chute te maken" aldus ontlenen i A.P. Beroep van v. Geelkerken verworpen Voor de Raad van Cassatie concludeer de hedenmorgen de proc.-fiscaal, prof Dangemeijer, tot verwerping van het be roep van de tot levenslang veroordeelde plaatsvervangend leider der N.S.B., Corn. Geelkerken, hoofdstormer van de Nat. jeugdstorm en inspecteur-generaal van de Ned. Landwacht. Besprekingen van mr Stikker Minister Stikker heeft gisteren te Washington besprekingen gevoerd met de Britse ambassadeur, sir Oliver Frans later zou hij een ontmoeting hebben t Trumans adviseur voor buitenlandse zaken, Averell Harriman, en met de plaatsvervangend minister van econo mische zaken, Willar Thorpe, over dt schaarse grondstoffen. Geen communisten bij Frans atoom-onderzoek Manus-manie speelt Haarlemmer parten Tussenhooldstuk r ^r-cnr ïurvv van Hp kabine' Marianne weid zenuwachtig J~\E HAARLEMSE groenteboer R. F. I I Wigchert heeft zich genoodzaakt ge- De president heeft zulks geweigerd, gezien de internationale toestand De Franse premier, Pleven, heeft gisteravond aan president Auriol het ontslag van zijn kabinet aangeboden, maar de president heeft dit niet ge accepteerd, aldus meldt Reuter uit Parijs. Even tevoren was het kabinet zijn ondergang nabij geweest, tijdens de stemming in de Nationale Verga dering over een „motie van vertrouwen", betreffende de nieuwe kieswetten. Pleven kwam met de hakken over de sloot, want hij behaalde slechts een meerderheid van 27 stemmen. De officiële cijfers bij de stemming waren: 243 vóór de regering en 216 te gen, dus het behaalde overwicht bleef aanzienlijk beneden de volstrekte meer derheid. Onmiddellijk na de stemming, riep Pleven zijn kabinet in speciale zit ting bijeen, omdat hij de uitslag als een morele nederlaag opvatte. De vertrou wenskwestie was gesteld, naar aanleiding van een regeringsvoorstel, om het ont werp, hetwelk voorziet in een kiesstel sel met twee stemmingsronden in behan deling te nemen. De afgevaardigden heb ben zich derhalve door hun stemming voerder in de eerstkomende dagen •oerbepalingen herzien in verband met de herziening van de gehele economische politiek. Deze opschorting geschiedt bij wijze van voorzorg, totdat de nieuwe bepalingen gepubliceerd zullen worden. Men verneemt voorts, dat de Duitse minister van economische zaken, Erhard, plan is, dezer dagen naar Washing ton te vliegen en zal pogen om een grote Amerikaanse lening te krijgen, teneinde Duitsland te redden uit zijn betalings moeilijkheden met de E.B.U. In Nederlandse handelskringen was ten bij het vernemen van dit bericht ;er somber gestemd over de duur dezer laatrcgelen, die voor verschillende pro ducten minstens enige weken zullen gel den. Doch in elk geval hebben we hier .slechts" met een tijdelijke maatregel te maken. „Op verzoek van de Hongaren" Alle vetten en zeep op de bon Terwijl in de ene Russische vazalstaat, Tsjechoslowakije, brood en meel weer op de bon is, is men er in een andere Rus sische satellietstaat, namelijk Hongarije, toe overgaan, boter, vet. spek en zeep te distribueren. De communistische Hon gaarse regering heeft in Boedapest en elf industriële streken in de provincie op- ,v deze artikelen „op de bon" ver klaard- Dit geldt dus niet voor de land bouwgebieden. Op 1 Jan. j.l. werden sui ker, meel en aardappelproducten gerant soeneerd. Volgens de regering, schijnen hamsteraars en zwarte handelaren de be voorrading in gevaar te hebben gebracht en werd de distributie ingevoerd verzoek der bevolking". niet verbonden tot de concrete voorstel len. die in het ontwerp zijn neergelegd. Pleven, leider van de zeven maanden oude coalitie, heeft dus zijn besluit ge in, gegrond op onenigheid in het kabinet over de wijze, waarop de vol gende verkiezingen zullen worden ge houden, namelijk enkelvoudige of eer tweeledige stemming. De M.R.P., de sterkste groep in de regering, heeft aar de stemming geen deel genomen. Executie te Landsberg „onbeperkt" uitgesteld Het Aimerik. min. van Buit. Zaken heeft gelast, dat de execiitie var ter dood veroordeelden van Lands berg „onbeperkt" wordt uitgesteld. Zulks hangende de behandeling der bij het Amerikaanse Oppergerechtshof ingedi de beroepen. Ds Ph. P. Meerburg, Ned. Herv. pre dikant te Maastricht, die benoemdis tot legerpredikant bij het Neder landse contingent op Korea, als op volger van de, kort geleden gesneu velde, ds Timens. In de Domaniale Mijn te Kerkrade ge raakten gisteren twee mijnwerkers, de 28-jarige houwer J. Dirks en de 31-jange hulphouwer J G- van Hout beiden uit Bleijerheide, onder een grote partij ko len bedolven. Zij stierven de verstik kingsdood. Beiden waren gehuwd laten resp. één en twee kinderen achter- de politie duidelijk te maken, dat hij Manus Oly niet is. Toen Wigchert in zijn auto een ritje door de Spaarne- stad maakte, vond een agent dat de be stuurder nogal op Manus leek. Het duur de niet lang of het hele politie-apparaat druk in de weer. De agent had het mer van de auto genoteerd en bij de griffie het adres van de autorijder op gezocht. Het werd doorgegeven aan allt politieposten. Wigchert werd thuis opgezocht. Het kostte niet veel moeite de agent te tuigen, dat Wigchert heus Manus Oly niet xvas, maar de politieman achtte het raadzaam dat de groenteboer toch m even naar het politiebureau zou gaan de zaak uit de doekjes te doen. Op weg daarheen werd de auto prompt aangehouden. Wigchert mocht doorrijden naar het bureau. Nadat de politie ook daar overtuigd was van s mans niet-identiek zijn met de beruchte inbreker, besloot Wigchert tot een drastische maatregel Hij plakte achterop zijn auto een groot vel stevig papier, met in vette letters er op geschil derd: ,Jk oen Manus Oly niet.'.'.'" In Den Haag begonnen de moeilijk heden echter alweer. Een agent zag het nummer en het rare bord, vertrouwde het niet, hield een andere begon een achtervolging. In Schiedam werd Wigchert aangehouden. Hij situatie uiteen en mocht doorrijden, mits hij het bord verwijderde. Dat wilde de geplaagde groenteboer niet en die wei gering bezorgde hem een proces-verbaal en voordat de politie kans zag het bord er af te halen, ging Wigchert er vandoor. De groenteman heeft daarna nog enige dagen ongehinderd door Haarlem ge toerd, zelfs enige tijd zonder te weten dat de jeugd het woordje „niet" hac weggepluktEn de politie maar zoe ken naar de échte Manus. Gas stroomde naar brandende kachel Huis uit elkaar gesprongen en honderden ramen vernield Een hevige gasexplosie heeft gisteren een deel van de benedenverdieping van een arbeiderswoning aan de Heemskerk straat 43 te Woensel verwoest. De 73 jaar oude heer J. v. d. Laar werd tegen de gangmuur geslingerd en zwaar gewond uit het puin bevrijd. Vijf arbeiders van het gemeentelijk gastbe- drijf, die voor het pand aan een gas leiding werkten, liepen zware snij- en brandwonden op. De oorzaak van het ongeluk moet wor den geweten aan nalatigheid van een der gemeentearbeiders, die de hoofd kraan in de voorkamer niet had afgeslo ten. Het ontsnappende gas kwam door de brandende kachel tot ontploffing. Een begin van brand werd geblust. Het interieur van vóór- en achterka mer werd volkomen aan stukken gesla gen. Honderden ruiten in de straat wer den vernield. Plafonds en raamkozijnen DAT de zaak van de oud-dir. van Fok ker. J. E. van Tijen, tegen het Ned. Be heersinstituut opnieuw voor de Raad vooi het Rechtsherstel is behandeld, daar mer niet tot overeenstemming kon komen over de herplaatsing van ir Van Tijen in het bedrijf, en uitspraak later volgt. DAT in Amsterdam 6 mnd. voorw. werd geëist tegen de 68-j. Hilversumse koopman J. P.. die op 9 Oct. 1950 de 39-j. mevr. G. A. G. v. d. K. in dronken toe stand en opgehitst door buren met een broodmes had bedreigd. DAT de eerste paal is geslagen voor een 350 m lange tunnel (135 m overdekt) onder het toekomstige Stationsplein te Rotterdam, welke nog dit jaar gereed kom. DAT B. en W. van Amersfoort hebben voorgesteld voor f 225.000 een watergas installatie te laten bouwen. DAT de Eindhovense raad f 25.000 uit trok voor het ontwerpen van plannen voor een cultureel centrum. DAT de eerste Ned. ambassadeur in Australië, Jhr mr P. D. E. Teixeira de Mattos, gisteren met echtgenote en twee dochters per schip in Fremantle is gekomen. DAT de 26-jarige loodgieter I. uit Culemborg Is gearresteerd, ouders van meisjes bedragen van 1500 trachtte af te persen door anoniemt dreigbrieven. DAT volgens ingewijden uit de warm bloedfokkerij ongeveer 60% van de ge- importeerde slachtpaarden als werk paard wordt verhandeld Bij het Franse hoge commissariaat de atoomkracht zijn zes medewerkers ontslagen, wegens deelneming aan de communistische betoging tegen de aan- .„,TOi -„„ctia «mrHt hp wezigheid van generaal Eisenhower te fokkery door dit euvel ernstig wordt be- Parijs. Idreigd. i de inlandse DAT C. D. Matthijssen. hoofd van het bureau afwikkeling restitutie binnen schepen en voordien belast met de res titutie van vaartuigen in Duitsland, be noemd is tot officier in de orde van O.-N. DAT E. Vogelenzang na 30 j. afscheid heeft genomen als hoofd van de dienst der terreinen en rentmeester van de prov. landgoederen in N.-Holland, en hij benoemd is tot officier in de orde van O.-N. DAT drs J. H. Ruijsch van Dugteren, dir. Ned. Inst, voor Personeelsleiding, G. F. Evelein dir. voor sociale zaken van Philips en G. van Hoven, seer. Ned. Ver. van Chr. Technici, namens regering, werkgevers en werknemers van 12-17 Maart in Genève een bijeenkomst zullen bijwonen van Europese experts voo bedrijfskadertraining. DAT de R. v. C. de ex-onderluitenant van politie J. S. Kluter te Enschede tot 15 jaar (m.a.) veroordeelde (B.G.- nis 10 jaar) en de doodstraf handhaafde voor J. Alssema uit Stadskanaal, die beiden de dood van onderduikers op hun geweten hebben. DAT mr M. J. Bodifee, hoofd afd. fi nanciën en belastingen van de secretarie van Eindhoven, benoemd is tot gemeen tesecretaris. DAT op 20 Maart wordt aanbesteed het aanleggen van de tweede rijbaan van de rijksweg Dordrecht-Moerdijk-Zevenberg- schehoek op de al jaren gereedliggende aarden baan, en deze aanleg dringend nodig is daar er dagelijks 5200 auto's op rijden, 3Vi maal zoveel als in 1938. DAT Venray in het z.g. economische ontwikkelingsgebied is opgenomen, waardoor op de stichtingskosten van fa brieken 20% rijkssubsidie wordt gege- DAT de oud-kunst- en antiekbeurs ie in het voorjaar te Delft zou worden gehouden, niet doorgaat, doch misschien in het najaar wel. DAT de A'damse huishoudbeurs in het RAI-gebouw op 9 Maart om 1 uur wordt geopend. DAT A. W. Sijthoff, 67 jaar oud. de vroegere eigenaar van de Haagse Crt., Maandag te Den Haag is overleden en gisteren te Warmond begraven. DAT prof. mr H. J. Hellema uit Am sterdam vanavond van 22.3022.40 uur voor de radio (Hilv. II) de brochure van minister Lieftinck bespreekt. DAT de fabrieken te Dinteloord, Ze venbergen en Roosendaal van de ver. Coöp. Suikerfabrieken worden uitge breid, waardoor men dit jaar per dag 11.000 ton bieten per dag hoopt te kun nen verwerken (in 1950 10.250 ton). DAT de A'damse ziekenfondsen beslo ten hebben de premie der vrijwillig ver zekerden 0.80 p. week) niet te ver hogen en de premie voor 65-jarigen en ouderen m.i.v. 4 Maart te stellen op 50 cent per week. DAT de heer W. de Jong te Rotter dam. lid van het college voor de vis serijen. benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. DAT de in A'dam gehouden collecte t.b.v. de tehuizen van de Prot. Chr. kinderbescherming 26.000 heeft opge bracht. DAT de politierechter te Roermond wederom twee looddieven veroordeelde en wel tot 5 en 6 maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. DAT de gemeenteraad zich in prin cipe accoord verklaarde met de plannen voor een natuurbad te Bergen op Zoom. werden ontwricht De gemeente-arbeiders H. v. d. Wiel, P. Theunissen, P. Aerts. H. Faassen en C. van Rooy werden de straat geslingerd- Van der Wiel kwam spoedig bij. Hij rende, hoewel hij ge wond was. het huis binnen en sloot de gaskraan af Daardoor werd een grote brand voorkomen Een steekvlam had de haren van de arbeiders geschroeid- De 72-jarige vrouw van de bewoner was juist weg voor een boodschap. Zij raakte volkomen overstuur, toen zij la ter bij haar huis kwam. De oude Van der Laar heeft op het laatste ogenblik nog gemerkt dat er gas in de kamer stroom de. Hij zag het kanariepietje van stokje vallen. Op weg naar de voordeur werd de oude door de ontploffing rast. Alle gewonden zijn naar het zieken huis vervoerd. De directeur van meente werken zorgde er voor, dat enige arbeiders nog gisteravond alle huizen de straat glasdicht maakten. Dit krasse dametje zou men het nog niet aanzien, dat zij de tien kruisjes weldra gepasseerd zal zijn. Het is de wed. C. M. Krouwels te Haarlem, die Vrijdag haar honderdste verjaardag viert en nog elke dag een wande lingetje maakt. Op de foto ziet men haar Jaffa's kopen. nieuwtussenhoofdstuk. Dat laatste tekent de situatie wel heel bijzonder. Die situatie is na vijf weken kabinetscrisis dermate verward, dat we thans weer toe zijn aan het begin: een informatieve op dracht. Nu kunnen we weer gaan schrijven wat we schreven toen (eind Januari) mr Stikker zijn opdracht tot informatie kreeg. Informeren, zo schreven we. is iets anders dan formeren. Het is, zo voegden toe, alsof men niet terstond tot het formeren durft over te gaan, be vreesd als men wellicht is voor misluk kingen. Informeren, schreven we ook, kan geschieden voor mislukkingen. Infor- schreven we ook. kan geschieden andere, wijl vertrouwelijker sfeer, dan formeren. En nu de sfeer aldus schreven we toen ook zo gespannen is, 'ertrouwen, ja, iets minder wantrouwen, zeker gebruiken. Dat alles schreven we op 29 Januari. En op 28 Februari zijn we even ver. Weer is een informatieve opdracht verstrekt. En dat waarlijk niet uit weelde. We moeten langzamerhand zuinig worden op mislukkingen. Ditmaal is de opdracht verstrekt aan de heer Romme. Eindelijk, zo zijn we geneigd te zeggen. Want als leider van de grootste fractie kwam hij stellig eerder aanmerking. Maar bekend was, dat streven zeer bepaald niet ging in de richting van het ministerschap. Waar- ook. kan men vragen. Want zijn positie als voorzitter van de grootste fratie is een machtige; zij verschaft hem weliswaar ook vele moeilijkheden, maar tevens tal van mogelijkheden. De moeilijkheden zijn hem niet alle bespaard de mogelijkheden heeft hij. de uitermate bekwame politicus, volop weten te profiteren. N DE INFORMATIEVE opdracht is de heer Romme echter tenslotte niet kunnen ontkomen. Maar wij vermoeden de uitdrukkelijke vermel ding. dat in de opdracht niet de vorming zelve van een kabinet begrepen is. de informateur persoonlijk niet onschuldig is. Wij kunnen moeilijk aannemen, dat hier een standje-achteraf is gericht tot de heer Stikker, die ook informeren moest, maar aan wie wel verweten wordt dat hij tegelijk aan het formeren is ge slagen. Neen, de heer Romme wil be paaldelijk geen verwachtingen opwek ken. dat hij. als hij straks een geslaagd informateur is, ook nog formateur zal worden. Zijn taak is nu het ontwarren van de kluwen. In de opdracht staat uitdrukke lijk, dat zij ruim is. Zij stelt aan de informatie geen grenzen en gesproken wordt zonder meer van een kabinet. Wat betekent het. dat aan de informatie geen grenzen worden gesteld? Betekent het, dat de informatie behalve van louter polsen en peilen ook het karakter mag dragen van voorbereiden van een nieuw kabinet? Of betekent het, dat de heer Romme zijn voelhorens zo ver mogelijk mag uitstrekken en dat het zelfs in de geest van de opdracht is, wanneer hij mogelijk doet? Laat ons beide Want beide mogelijkheden liggen in deze opdracht vervat en zij sluiten elkaar niet uit. in v de heer Romme bij voorkeur gaan. Nog de laatste dagen heeft hij, zowel in woord als in ge schrifte. gepleit voor een breed kabinet. Ook toen het oude kabinet nog formeel de crisis was beland, betekende elke versmalling van de basis voor de heer Romme een reden tot gram en verdriet. Een brede basis dus. Waarby het moet opvallen, dat de heer Romme de laatste dagen enige malen een lichte waarschu wing heeft gezonden aan het adres der socialisten. Hij zei, dat het niet aan de K.V.P. mag liggen, wanneer de P.v.d.A. in de oppositie gaat iets wat reeds waarschuwing kan inhouden en hij voegde daaraan toe, dat de liefde van •e kanten komen moet en dat de d.A. niet alleen moet weten te ont vangen, maar ook moet weten te geven. Wat rest ons zelf. dan maar weer de hoop uit te spreken, dat de heer Romme slagen mag in het voorbereiden van een waarlijk nationaal kabinet? Zulk een zo herinneren wij ons hebben ook uitgesproken bij de vorige pogingen. Dat is- geen reden om het nu a te laten. Er is wel reden om in lands belang sterker dan voorheen nog te hopen, dat pogingen in deze richting uiteindelijk ook mogen slagen. De strijd op Korea Vorderingen in de centrale sector Communistische landing bij Hainan voorbereid? Ondanks de ongunstige weersomstan digheden bezetten de geallieerde troepen ten Noorden van de weg Hoengsong Pangnim. in de centrale sector van Korea, enige hoogten. Alles wijst erop, dat de Chinezen vast besloten zijn in deze be langrijke sector stand te houden. Austra lische infanteristen veroverden, met de bajonet, een heuvel ten Noord-Oosten van Tsjipjong, waarop een sterke tegen stander vier dagen lang de opmars der verbondenen had tegengehouden. Volgens AJ.P. maakt een Chinees blad melding van voorbereidingen om de Zuidelijk van Hainan gelegen eilanden groep aan te vallen. De communisten zou den landingsboten en jonken bij Hainan hebben samengetrokken. Verder zouden Russische officieren drie divisies Chinese marinesoldaten voor landingsoperaties op leiden. De Chinese troepen in de buurt van Hongkong zouden met 30.000 man versterkt zijn. Aanhoudend rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend hier en daar lichte vorst en plaat selijk mist. Midden op de dag dezelfde of iets hogere tempe raturen dar. vandaag. (Opge maakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 728-1818; maan 334 -1010 uur 6 Maart N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1