|ïieutue £ciltórt)e Gfourant Herv. Finse school opent 1 Maart Hebben Meer wij nog 20 voor de Amerikaanse troepen Europa noodzakelijk jaar mobilisatie boeg? naar Wist U Clementis in Tsjechoslowakije in arrest gesteld I Schuld en verwijten Een kwart millioen Amerikanen strijden voor de vrijheid DINSDAG 27 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8161 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastich is gljtbieoett myn bert in tegtienspoct" Generaal Bradley is pessimistisch Generaal Omar Bradley gaf in de „commissie voor de strijdkrachten" van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden het volgende sombere beeld van de internationale toestand: De precaire situatie, die reeds geleid heeft tot gedeeltelijke mobilisatie van 3Vz millioen Amerikanen, kan nog wel 15 a 20 jaar voortduren. Naarmate de omstandigheden slechter worden, zal dit cijfer zelfs nog verhoogd moeten wórden. Het is gevaarlijk ons in slaap te laten wiegen door een vermeend gevoel van veiligheid. Men verwacht, dat de Congrescommissie zal adviseren geen 1 limiet aan de Amerikaanse troepenzendingen naar Europa te stellen. I Omar Bradley is n.iet van oordeel, dal de bedreiging van Amerika's veiligheid en die der landen van West-Europa spoedig zal verminderen. Momenteel wordt een wetsontwerp bestudeerd, om de dienstplichtige leeftijd van 19 op 18 Jaar te brengen Zulks, omdat volgens Bradley, de Amerikaanse strijdkrachten hiet door vrijwillige dienstneming oj peil kunnen worden gehouden. John Sherman Cooper, de Amerik. ge delegeerde bij de Ver. Naties, en Repu blikeins adviseur bij het min. van Buit. Zaken, verklaarde, dat het tot de grootste nederlaag in de geschiedenis zou leiden, nis Amerika niet meer troepen naar Europa zendt. De Republikeinse senator raft is echter van oordeel, dat het Ê'teloos" is, ook zelfs maar zes divisies Europa te zenden, indien de V.S. definitieve toezegging krijgen over agen van de Europese bondgenoten [elf. Het is zelfs mogelijk, 18 divisies Europa te zenden, als het Cocgres i [een limiet stelt. Voor zover men kan beoordelen, aldus raft, konden in Europa slechts 37 divisies, met inbegrip van de zes voorgestelde Ds Ph. P. Meerburg gaat naar Korea Opvolger van ds Timens Ds Ph. P. Meerburg, Ned. Hervormd jredikant te Maastricht, heeft op verzoek an de hoofdlegerpredikant de benoeming önvaard tot legerpredikant bij het Ne- prlands contingent op Korea. Ds Meer- lirg is 30 jaar oud en sinds 1945 reservé- [gerpredikant. Hij zal de plaats innemer an wijlen ds H. J. Timens, die op 12 ebruari sneuvelde. Ds Meerburg was van 1945 tot 1947 pre- (kant te Nieuw-Beerta en sinds October 147 te Maastricht. Hij werd in Terwinse- p geboren en studeerde in Groningen Leiden. Hjj is gehuwd en vader van [ee jonge kinderen Cifo-communisf in raad van Delit Wanneer ons land zou worden aange- gjg llen zou de aanvaller, wie hij ook is, - communisten tegenover zich vinden, t verklaarde het communistische kdslid Heiligers gistermiddag hftse gemeenteraad tijdens de algemene Schouwingen over de gemeentebegro- appers, g De heer Heiligers onderschreef Parys, rverband de wens. geuit door de heer loderne (c.-H.) dat vele vrijwilligers zicb -'inter^ ien melden als de overheid een beroep de bevolking moet doen. PPER Belgisch oorlogskruis GEEST voor Prins Bernhard fee Belgische ambassadeur E. Graefft !ft gistermiddag tijdens een intiemt bhtigheid op Paleis Soestdijk aar ns Bernhard meegedeeld, dat de Ko- plijke Prins Boudewijn aan ZKH. Oorlogskruis 1940 met palm heeft feeken d om diens bijzondere diensten l België bewezen tijdens de oorlog 1945 De militaire attaché, gene- 1 Woussen speldde het ereteken op de Bt van Prins Bernhard. Tonnen graan gingen in Oude water verloren e graanmaalderij van de firma Six Oude water (en niet te Gouda zoals ieren in een deed onzer edities ld vermeld) is door brand pield. Er zijn tientallen tonnen «n in de vlammen opgegaan. Vermoe- jk is de brand veroorzaakt door kort- ting. Met vijftien stralen bestreed de »dweer de vlammen. Brand- chade zijn zeer aanzienlijk, doch den door de verzekering gedekt. Ünti-Franse partij in vtarokko veroordeeld Sultan van Marokko heeft zijn goed- ïng gehecht aan een verklaring var (grootvizier, waarin deze de anti- ise partij in dit land veroordeelt. Ver- (lende Marokkaanse bergstammen be ien in het afgelopen weekeinde steeds ihtiger te demonstreren tegen de in-rechtse anti-Franse partij, die de Amerikaanse, in uitzicht worden gesteld, ..onvoldoend leger". Voorts diende het Congres de eindbeslissing te hebben. Het gaat niet aan, dat het Amerikaanse volk opzettelijk wordt misleid met het denkbeeld, dat slechts overwogen wordteen paar divisies aan land strijdkrachten naar Europa te Resumerende legde Taft er de nadruk op, dat de V.S. verstandiger deden hun bijdrage aan manschappen tot heft leger het Atlantisch Pact tot zes divisies te beperken. Vice-admiraal v. Holthe met pensioen Commandeur A. de Booy genoemd als opvolger Over enige maanden, zo verneemt De Tel., zal vice-admiraal jhr E. Holthe, chef van de marinestaf, die als opvolger van generaal mrH. J. Kruis voorzitter is geworden van het comité chefs van Staven, aftreden er pensioen gaan. Als zijn opvolger is voorbestemd mandeur A. de Booy, thans wnd. chef an de marinestaf. Mr Stikker begon zijn besprekingen Minister Stikker is gisteren te Wash ington met Amerikaanse functionarissen informele besprekingen begonnen over de toewijzing van schaarse grondstoffen. Hij zal trachten een zekere samenwerking tot stand te brengen tussen de internationale 2 voor schaarse grondstoffen en de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking, Juist by zijn kórhst in Washington hield de koper, zink en lood, e« issies voor grondstoffen, haar openingsbijeenkomst. Mr Stikker voerde besprekingen met j directeur van de E C.AWilliam C. Foster. Hij verblijft in de Nederlandse ambassade als gast van ambassadeur Van Roijen. In het gebouw van de E.C.A. kamer voor minister Stikker be schikbaar gesteld. „Belastingbiljet" op de voorruit van auto's? Verzoek aan de ministers Door het aanbrengen van een kenmerk op de voorruit van de auto's, zoals dat ook in Engeland gebeurt, zou de controle op de motorrijtuigenbelasting aanmerke lijk worden vereenvoudigd, want de wa gens zou men dan niet meer staande be hoeven te houden. Het juridisch, misch en verkeerstechnisch college heeft de ministers Lieftinck en Spitzen zocht deze vereenvoudiging in ov< ging te nemen. Ze zou al in 1935 zijn licht- 8 dezer, ddelste- ner, mier! Duitse grens ook dicht voor onze groente Plotselinge maatregel van regering te Bonn Naar de Nieuwe Leidsche Crt ver neemt heeft West-Dnitsland met onmid dellijke ingang de Invoer van groente uit Nederland stopgezet. Dit geldt ook voor de groente die vanavond reeds aan de grens zou zijn. Er wordt van Nederlandse zijde ge poogd imet Bonn tot overeenstemming ta komen om in elk geval deze groente nog toe te laten. Men verkeert hier Ln de kringen, die regelmatig contact onderhouden met Duitse instanties, nog steeds in het on zekere wat de oorzaak van deze plotse linge maatregel is. De veronderstelling, dat zij gelegen is in de huidige financiële moeilijkheden van West-Duitsland, ligt voor de hand. Of deze moeilijkheden echter worden aangegrepen door de regering te Bonn om tegemoet te komen aan het protec tionistische drijven van bepaalde ele^ menten in de West-Duitse Boerenbond kan men wel vermoeden, maar uiter aard niet bevestigen. Zoals men weet is sinds de nacht Woensdag op Donderdag de invoer fruit reeds stopgezet. Laboratorium in*Leeuwarden opengehoest De commissaris der Koningin ln Friesland, mr H. P- Linthorst Homan, opende gisteren in Leeuwarden het nieuwe bacteriologische laboratorium van het Provinciaal Instituut voo Volksgezondheid- Hij deed dit niet door een lint door te knippen of zoiets, maar door te hoesten op een bloedagarplaat- Gevluchte generaal houdt persconferentie... Nieuwe relaties met Spanje De Nederlandse gezant in Madrid, graaf ran Rechteren-LimLimpurg, heeft in het nationale paleis zijn geloofsbrieven overhandigd aan ge neraal Franco. Voor het eerst sinds 1946, toen de Nederlandse gezant in Madrid werd teruggeroepen, heeft ons land dus weer een diplomatieke vertegenwoordiger in Spanje. Men zal zich herinneren, dat de UNO- aanbeveling, om de betrekkingen met Franco-Spanje zoveel mogelijk te beperken, eind vorig jaar door de Verenigde Naties werd herroepen. De Spaanse gezant in ons land, mar kies De Santa Crug, heeft inmiddels ook weer zijn geloofsbrieven aan H.M. de Koningin overhandigd. Ge neraal Franco flinks) en dc Neder landse gezant begeven zich hier naar de troonzaal, na de plechtigheid in het nationale paleis in Madrid. Ver melden wij nog, dat generaal Fran co's dochter. Carmen, gisteren in het paleis El Pardo het leven heeft ge schonken aan een dochter. r dagen hebben de communistische bonzen vergaderd, onder leiding van premier Zapotocky, waarna een rapport werd uitgebracht. De cijfers betreffende zuivering" gelden voor de tweede helft van 1950. Clementis is uit het hoofdbestuur, uit de party zelf. en uit de Tsjechoslowaékse Nationale Vergade ring gestoten. Wij weten. niet. of Clementis wel eens ..Nacht in de Middag" van Koestier heeft gelezen, maar anders zou die lectuur hem kunnen vertroosten. Ook thans heb ben wij weer te maken met een schit terend staaltje van bewyzen, waarop ka meraden over kameraden oordelen. Hier het kameraad Bastovansky. die rapport heeft uitgebracht over de spion Clemen- de vijandelijke activiteit van een burgerlijk nationalistische groep in de communistische partij van Slowakije. t verscheidene anderen, heeft men Clementis. Husak en Novomesky bij de kraag gepakt. Vermoedelijk heeft Cle mentis niet veel kans gehad, zirh te ver dedigen en heeft kameraad Bastovansky hem een stroef en verbeten „basta" toe gevoegd! Hoe kan men anders handelen zo'n „verrader", die geheimen prijs an vertegenwoordigers van imperia listische landen. Ook is, volgens het rapport, gebleken. De torpedobootjager „Van Galen", die medio Maart uit Den Helder naar Korea vertrekt ter aflossing van de „Evertsen" wordt in gereedheid gebracht voor de grote tocht. De bemanning heeft in Amsterdam reeds de tropenuitrusting ontvangen. Een kwartiermeester controleert enkele Jantjes in de keurige witte uniformen De vroegere Duitse parachutisten- generaal Bernhard Hermann Ram- che, die midden Januari uit Frank rijk naar West-Duitsland vluchtte, vertelt hier aan verslaggevers dat hij bereid is, voor een gerechtshof te verschijnen, dat uitsluitend is sa- mengesteld uit generaals. Ramche, die op het ogenblik in Schleswig woont, is door de West-Duitse minis ter van Justitie aangemaand, terug te keren naar Frankrijk, omdat an ders de Duitsers, die nog in Frank rijk gevangen zijn, de dupe kunnen worden van zijn vlucht. Deze foto werd gemaakt in het huis van Ram- cke in Schleswig. Twee Adammers, L. T. M. P. (20 j.) L. H G. (22j.) en H. T. N. (22j.) wer den wegens inbraken te Zutphen. Oegst- Jegraat vormde van het inmiddelsIgeest en Schiedam (buit f17.500) resp. de sultan ontbonden kabinet. veroordeeld tot 18, 12 en 12 tnnd. Felle communistische aanval op Soekarno Op 20 Februari j.l. is te Soerabaja ge houden het congres van de communisti sche mantelorganisatie Pemoeda Repu- blik Rakjat Indonesia (jeugd der Indo nesische volksrepubliek), waarbij o.a. gouverneur Samadikoen het woord voer de. Na hem sprak een der oprichters, Ibnoeparna. die zeide, dat het volk beu is van Soekarno en Hatta, die het inca pabel acht voor hun functies. Tevens ver heerlijkte hij de guerillastrijders in de bergen. Een ander bestuurslid, Abidin Effendi, zeide, dat de Republiek Indone sia voor het volk niets betekent en de zg. onafhankelijkheid zich slechts tot een bovenlaag beperkt. Kabinet Pleven aan een zijden draadje Pessimisme kenmerkte igisteren de stemming onder de Franse ministers, toen zij. na een kabinetsvergadering van vier uur, uiteen gingen. Er werd geen over eenstemming bereikt tussen de Radicalen, die aandringen op een tweeledig verkie zingsstelsel en de M.R.P., die aandring' enkelvoudig stelsel. Vandaag zou en volledige kabinetsvergadering worden gehouden onder voorzitterschap van Vincent Auriol, de president der Franse republiek. Nog steeds hangt het lot der regering aan een zijden draadje. DAT mr K. P. v. d. Mandele. voor zitter van de R'damse K. v. K., in Gro ningen verklaarde het advies van de S.E.R. te betreuren, daar geen langere werktijd wordt aanbevolen. DAT in het kader van de Marshall hulp weer een productiviteitsgroep uit de textielindustrie voor een studiereis naai- Amerika is vertrokken. DAT Ged. Staten van Noord-Brabant zich hebben uitgesproken tegen ge meentelijke bijdragen in de bouwkos ten van ondernemingen, die uitsluitend of overwegend met meisjes werken. DAT als voorzitter van de Chr. Ver eniging van Natuur- en Geneeskundi gen in de plaats van prof. dr G. J. Sizoo is gekozen dr C. C. Jonker, lector de V.U. DAT op 1 Maart te Parys 54 West- Europese houtexperts vergaderen de Hagenaar W. Boerhave Beekman. DAT in de vacature wijlen D. J. Melle- ma (CHU) tot Statenlid van Groningen is benoemd L. ter Veld. Noodtoestand in Nw.-Zeeland afgekondigd In sympathie met de havenarbeiders, die al een week staken, heeft vandaag in Nieuw-Zeeland een aantal arbeiders van electriciteitsbedryven. mijnen, spoorwc- en abattoirs het werk neergelegd, nadat militairen waren ingeschakeld het lossen van aan bederf onderhevige goederen. Er begint gebrek te komen vlees en meel. De regering heeft de nood toestand afgekondigd. De premier, Hol land, zal vanavond via de radio tot het volk spreken. Nu ook crisis onder de W.-Duitse communisten de moeilijkheden in de tische partijen in Tsjechoslowakije Italië, is thans in West-Duitsland crisis gaande. Terwijl in drie Staten reeds partijvoorzitters van hun postej zyn ontheven, verwacht men binnenkort in de andere acht staten belangrijke mutaties. Vrijdag zal immers te München een nationale conferentie der partij den gehouden, die als „bijeenkomst critiek en zelf-critiek" is gebrandmerkt. De ontslagen partijleiders zijn: Robert Nacht in de Middag" Circa 170.000 communisten weggezuiverd en Bastovansky zegt: „basta"! CLEMENTIS is in Tsjechoslowakije gearresteerd. Aldus is officieel te Praag medegedeeld. Diens kameraden hebben verklaard, dat het ge val Clementis heeft opgehouden een politieke zaak te zijn. Er is nu werk aan de winkel voor de veiligheidsorganen en de rechtbanken. Clementis behoeft zich overigens niet eenzaam te voelen, wantbij de zuivering in de Tsjechoslowaakse communistische partij zijn 169.544 leden en candi- daat-leden afgevoerd of uitgestoten. dat. de gisteren genoemde ..verrader" Ot to Sling een aanslag had beraamd op president Gottwald. Er was vastgesteld, dat Sling en mevrouw Svermova. die hy in Moskou had leren kennen, vijf. jaar te Praag hadden samengewoond. In huisje in Moravië ontvingen zy in geheim Britse bezoekers. Er zou daar een radiozender gevonden zijn, terwijl mede als bezwarende omstandigheid geldt, dat Sling een Engelse vrouw had. Uit een document was duidelijk ge bleken dat hij voor de Engelse Geheime Dienst werkt. Vermelden wij nog. dat ook het Franse instituut te Praag tot nader order gesloten is. Ook Revai „Titoïstisch"? Hongaren dol op Cervantes! Volgens een Reuterbericht heeft de Hongaarse min. van Onderwijs. Jozsef Revai, critiek geleverd op communisti sche ..bekrompenheid." Ambtenaren va zyn ministerie hadden onlangs een 500-tal auteurs op de zwarte lyst geplaatst. Tot deze auteurs behoorden de wereldbe roemde Cervantes en Jonathan Swift. Een nieuw geluid: De Hongaren willen het volk niet van de Westerse cultuur isole ren. Ja. zei Revai wy lezen Dickens. Balzac, Molière, Dreiser en wy willen ook Verdi horen en Rembrandt zien. Het is onwaar, dat de Hongaarse literatuur „gerussificeerd" wordt. Wie zo iets be weert. behoort tot diegenen, wier cultu reel leven zich beperkt tot Coca Cola ei kauwgom. Ook was het noodzakelijk, dat studenten in Hongarije meer op de hoogte werden gebracht van de wereld geschiedenis. (Minister Revai speelt hiei toch niet de rol van de paladijn Sancho Panza bij zijn edele ridder Stalin, Don Quichotte? Red.) Westelijke commentaren op Russische nota Spelletje met cijfers... Maj. Kremer verlaat generale staf Kol. C. D. Kamerling van de infanterie is overgeplaatst naar de generale staf. Majoor H. C. Kremer van de generale rekenen van 15 Januari j.l. geplaatst naar het regiment veldartillerie Van Essen. Eervol ontslag na bevorde ring tot kolonel is verleend aan luit.-kol. J. P. T. H. Makkink van de verbindings dienst en op zijn verzoek aan luit.-kol. M. P. Kokje van de infanterie. Bij het garderegiment grenadiers en jagers is als grenadier geplaatst maj. T. Beets van het regiment infanterie Oranje Gelderland. Maj. C. M. B. Wichers van het regiment infanterie Johan Willem Friso plaatst bij het garderegiment Prinses Irene. De „oorlogsmisdadigers" van Landsberg Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft de advocaat van de zeven Duitse oorlogs misdadigers, die in de gevangenis van Landsberg op hun terechtstelling wach- dagen de tijd gegeven, om eer herbehandeling van de zaak door de Hoge Raad te verkrijgen. Hierdoor zal de te rechtstelling der veroordeelden tenmin ste weer 30 dagen worden uitgesteld, daar de Amerikaanse regering de Amerikaanse functionarissen in Duitsland gelast heeft de executies uit te stellen zolang de zaak juridisch nog voortgang vindt. De Atlantische marine Engeland voorstander van Amerik. opperbevel De Britse premier, Attlee, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Britse rege ring nog steeds voorstandster is van dc keuze van een Amerikaanse opperbevel hebber der marinestrijdkrachten van hel pact in de Atlantische Oceaan. In tyd var. oorlog zou echter een Britse admiraal het bevel voeren over alle marine-eenheden in het Oostelijk deel van de Oceaan, de zeewegen naar Engeland en de Britse wateren. Ook over alle Amerikaanse heden, die zich in die zeewegen zouden bevinden. „Ondanks Engelands grote tra ditie kan het niet de verdediging Oceaan alleen op zich nemen", aldus Attlee. Communisten van Helgo land verwijderd De zeven communistische jongeren zijn door Britse officieren en West-Duitse politie van het eiland Helgoland verwij derd. De Britse autoriteiten hebben offi cieel toegestemd tegen Maart 1952 eiland als bombardementsterrein op te geven. Een Brits Hof van Onderzoek te Cuxhaven heeft Adalbert von Blanc, hoofd van de mijnenveegdienst, die De Britse regering staat sceptisch tegenover de jongste Russische nota. De Amerikaanse regering te Washington spreekt van een „statistische truc", doeld om het „niet-demobiliseren" door Rusland na de oorlog te rechtvaardigen. Als de Russin beweren, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten grotere strijdkrachten hebben dan Rusland, dan vergeten de Sowjetheren er bij te ver tellen, dat in de Russische nota 1939 ah basisjaar voor een vergelijking werd ge kozen. En in dat jaar hielden de Weste lijke landen er zeer kleine legers op In de Sowjetnota werd voorts geen mel ding gemaakt van de troepen der Oost- Europese landen en die van communis tisch China. verspreidde zich gisteren hardnekkig een merkwaardig gerucht. Het kwam hierop neer, dat de heer Steenberghe er Zaterdagavond als formateur het bijltje bij zou hebben neergelegd op een moment waarop hij vrijwel tot overeenstemming zou zijn gekomen met de P.v.dA. Wat de socialistische leiders, zo heette het, dan ook verwacht mochten hebben niet dat de formateur zo plotseling zijn pogin- igen zou hebben opgegeven. Het verzoek van de formateur om ontheffing van zijn opdracht zou in socialistische kring ont steltenis en verbijstering hebben gewekt wij lazen zelfs ergens, dat de moge lijkheid van een „afschuwelijk misver stand" niet is uitgesloten. Men zal toegeven, dat het een merk waardig gerucht is. Prof. Romme schryft vanmorgen in de Volkskrant, dat we moeten wachten tot er een verant woordelijk minister is. die kan openleg- t feitelijk gebeurd is. Maar zullen we het horen? In hoeverre is een formateur, die w*el geslaagd is. gehou den verantwoording af te leggen van de gedragingen van de formateur die aan hem voorafging en die niet geslaagd is? Geen wonder dan ook. dat er over wat werkelijk gebeurd is. verschillende lezingen lopen. De eerste kan men min of terugvinden in een artikel in het socialistische partyblad van gisteravond. Daarin heet het van de heer Steen berghe. dat het wel lijkt, of hjj terstond na een begm te hebben gemaakt met de nadere besprekingen, die de socialisten hoogst noodzakelijk achtten, kopschuw geworden is en voor verdere moeite heeft bedankt. De tweede lezing is die, zoals deze terugvinden in een beschouwing i de parlementaire correspondent van de Volkskrant. Deze vraagt zich af, of i van de P.v.d.A. misschien daarom zo luidruchtig betogen, dat zij de oorzaak van de jongste moeilijk heden zijn geworden, omdat het niet zo prettig is, de schuld te dragen voor onnodige verlenging van de kabinets crisis. En deze correspondent voegt daaraan dan nog toe, dat er geen aanwij zingen zijn, dat andere oorzaken dan de van de P.v.d.A. doorslagge vend zyn geweest voor de formateur. WAT WIJ ZELF van het geval den ken? Wel, dat hier waarschijnlijk een complex van factoren heeft samengewerkt. Ons vermoeden is, dat de socialisten tegenover de formateur zijn gaan overvragen. Zij weten zoals wij gisteren reeds uiteenzetten dat velen hen niet graag in de oppositie zien gaan. Dat schept een sterke positie. Onze indruk is, dat de formateur in vrij sterke hun verlangens is tegemoet gekomen, maar het toen ook welletjes vond. Er moet, zal hij gedacht hebben, eind komen aan de concessies, iets voor de mannen van het oude kabi net stellig een vreemd en onverwacht geluid is geweest. Da tweede factor is, dat hier de u-aar- nemend fractieleider van de P.v.d.A. het in het onderhandelen uiteindelijk af heeft moeten leggen tegen de heer Steen berghe, die toch waarschijnlijk wel weet wat onderhandelingen en besprekingen zijn. Hij is, schrijft prof. Romme van morgen terecht, op dit punt waarlijk geen kleine jongen. En de heer Burger behoeft naar onze overtuiging heus niet wel een kleine jongen te zijn om hier de mindere te blijven. Hij is trouwens alleen maar waarnemend fractieleider. Wij nemen dan ook voorlopig maar aan, dat het inzicht van de heer Steenberghe in de situatie scherper is geweest en dat thans ln dit alles doorspeelt een zekere spijt van socialistische zijde, dat men op het beslissende moment is blijven over^ vragen. Deze spijt kan voor het vervoly heilzaam werken. (Zie vervolg op pag. 3) Ollensiel in Korea verstard Amerika en Engeland hebben thans accoord bereikt over 38ste parallel stand gekomen. De aanvoer naar het front is door de modderwegen en over stromingen bijna hopeloos. Vijandelijke troepenconcentraties achter het stelsel loop graven en versterkingen, 30 tot 50 km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, zouden een aanwijzing kunnen vormen voor een nieuw Rood-offensief. Overigens voeren de communisten achterhoedegevechten uit. Zuid-Koreaanse mariniers bezetten, na naar Peking vertrokken, waar zij bespre- Leibbrand van de staat Wuerttemberg-1 vorige Duitse „bezetting" van Helgoland Baden, Oskar Müller van de partij in was geschorst, omdat hij weigerde de Hessen en Willi Prinz, voorzitter van de Duitsers er af te halen, in zijn functie communistische partij te Hamburg. hersteld. DAT een Vrijdag om hoger loon uitgebroken staking bij Unitas te R'dam (uitvoerders van surveywerkzaamheden scheepsleveranties) heden werd op geheven en de arbeiders op de oude voor waarden het werk hervatten. DAT het Hof te Brussel gisteren een begin maakte met de zaak van de valse f 100 biljetten, welke in 1948 aan het licht kwam en waarbij 20 personen be trokken zijn, o.m. ook Nederlanders. DAT de bronzen leeuw is toegekend aan de eervol ontslagen res. Ie luit. E. B. van Hogezand van de infanterie. DAT het betonwerk voor het nieuwe Prot. ziekenhuis te Terneuzen is gegund aan de laagste inschryfster. Kortewegs bouwmij te Breda. Voor f 712.500. DAT de gebr. Wagenaar te Loenersloot met f 351.000 laagste inschrijvers waren voor de bouw van een vaste brug etc. bij het station te Zutphen (hoogste f 373 600). DAT de lonen van de kappersleerlin gen (zowel le als 2e jaars) en die der aankomend-bedienden talleen le jaars) zullen worden verhoogd krachtens [besluit van de ryksbemiddelaars. DAT een nieuw Noors schip van de Interocean Line in R'dam Is verwelkomd, de Moldanger (8500 ton). DAT de caféhouder Van der B. uit Beek-en-Donk (L-) is gearresteerd, daaf :'n klant Vogels uit Aarle-Rixtel, die schuld bij hem had. een zware her senschudding heeft geslagen. DAT de kantonrechter te Leeuwarden )or 19 zaken tegen Harlingse winkeliers, die bij een St. Nicolaasactie de Loterywet hadden overtreden, speciaal hiervoor naar Harlingen kwam en daar boeten werden geëist van f 100 a f 25. DAT de Kon. Mil. Kapel is uitgenodigd van 11-14 Aug. te concerteren op de Fê- tes de Genève. DAT mr J. J. L. van Heest, griffier van de Gelderse Staten, tegen 1 Sept. a s. eervol zal worden ontslagen, met dank, en voor de opvolging worden gedragen mr N. H. Muller, griffier Friese Staten, mr H. A. M. v. d. Kallen, van min van Econ. Zaken en mr A. H. Wollenberg van de Gelderse griffie. DAT van 2023 Juni het 25-jarig be staan van de markt aan de Maashaven te R'dam feestelijk wordt gevierd. geallieerde vlootbombardementen, opnieuw een eiland bij Wonsan. Deze derde landing werd zonder hinder uit gevoerd. De verbonden legers hebben in de drie- oek Tsjipjong—Jongdoeri—Hoengsong slechts kleine terreinwinsten geboekt. Is dat ernst De Chinezen zouden op het punt staan hun Koreaans avontuur wegens enorme militaire verliezen te beëindigen. Zonder de ongelijke strijd op te geven, zal Pe king het zenden van nieuwe „vrijwilli gers" naar Korea staken en de daar aan wezige Chinese troepen langzaam terug trekken. Dit schreef volgens AP. Arthur Moore, correspondent van de „Hindustan Post", na een bezoek aan Peking. Een bericht, dat wij volledig heidshalve geven, maar waarvoor tot nu toe geen enkele aanwijzing is. Generaal Omar Bradley, voorzitter van commissie van stafchefs, heeft ver klaard, dat op het ogenblik een kwart millioen Amerikanen in Korea zijn. Dat dan alleen de landstrijdkrachten, want de marine en dat deel van de lucht macht, dat in Japan, Okinawa of elders gestationneerd, was bij het kwart millioen niet inbegrepen. Over hetgeen Omar Bradley verder heeft gezegd, leest men elders in ons blad. De Britse onderminister van Buit. Za ken, Ernest Davies, heeft in het Lager huis medegedeeld, dat Engeland grote mate" van o stemming hebben bereikt in hun overleg over de 38ste breedtegraad. Rode Kiuis-vliegtuig Een missie van het comité van het Internationale Rode Kruis onder leiding van president Paul Ruegger, is gisteren per wit geschilderd vliegtuig uit Genève. kingen zal voeren over hulpverlening op Korea. Het toestel neemt ook een zen ding medische artikelen mee voor Noord- Korea. Waarschijnlijk zal Ruegger ook spreken over de geallieerde krijgsgevan genen in Noord-Korea en de inrichting van veiligheidszones voor burgers. In schrille tegenstelling hiermee is het bericht, dat Amerikaanse soldaten bij Moemman. 16 km ten Zuid-oosten van Wondjoe, de bevroren lyken hebben ge vonden van tien Koreaanse burgers, die schotwond in het achterhoofd had den. De armen van de slachtoffers, onder kinderen, waren op de rug gebonden. De lijken lagen in een greppel, bedekt onder dennetakken. De raad te Bodegraven keurde de bouw van een nieuw raadhuis volgen* het ontwerp van de Wassenaarse archi tect Kropholler-Veendorp goed en ver leende hiervoor een crediet van f300.000. WEERBERICHT Nachtvorst Tot morgenavond verwacht e De Bilt: In de nanacht en ochtend hier en daar mist, J overigens enkele overdry- vende wolkenvelden cn bijna overal droo^ weer. Aanvankelijk zwakke tot matige Oostelyke wind, later weinig wind. Op de meeste plaatsen in' het bin nenland vannacht lichte vorst, midden op de dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.3118.16; maan 2.07— 9.22 uur. LX

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1