Haar wij denken er zó over BANDJIR NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 24 FEBRUARI 195! Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Bioscoop en film I Het is toch wel tekenend, dat wij als Christenen propoganda moeten gaan ma ken voor de bioscoop en het recenseren van films moeten gaan stimuleren. Is het niet bedroevend, dat volgens de heer v. d. B. de kerkmensen steeds meer de bioscoop bezoeken? Als het inderdaad zo is, dan kan ik helaas slechts constateren dat wij ons op een hellend vlak bevinden. En dan vervolgt hij: „Dat kan men niet meer tegengaan". Anders gezegd: de zonde die er in de wereld is, kunnen wij niet meer tegengaan, ergo.... maar zon digen? Als wij wat het bezoek aan de bioscoop betreft verzadigd zijn, wat komt er dan aan de beurt?? Dancing, café enz,? Gaan wij die richting in, dan is de tijd niet ver meer, dat de waarschuwing om niet we reld gelijkvormig te worden haar kracht heeft verloren. Want waar is het eind? Wij zijn tenslotte wel i n de wereld, maar wij moeten toch tonen, dat wij niet van de wereld zijn. Indien de redactie recensies over films zou geven, dan zou zij consequent moe ten zijn en ook de voctbalverslagen van Zondag moeten brengen. Vergeet niet, dat de NLC een Christelijk dagblad is, dat wil dus zeggen, dat het aan een bepaald beginsel gebonden is. En dat moet ook in de practijk tot uitdrukking komen. En dat vasthouden aan het be ginsel is niet. zoals tegenwoordig ver keerd wordt uitgelegd, een zeker conser vatisme. Juist in deze ontkerstende tijd moeten wij op maatschappelijk, politiek en kerkelijk terrein onze beginselen vast houden en er pal voor staan. Ook zelfs het feit, dat er veel niet- kerkelijken abonné van de N.L.C. zijn. mag geen vrijbrief zijn om het principe maar aan de kant te zetten. Wellicht zul len zij de NLC juist om haar standvastig heid prijzen. Laat de NLC inderdaad een Christelijk blad zijn en blijven. Wij heb ben tegenwoordig meer behoefte aan een gefundeerd Christendom dan aan de bio scoop. Daarom: geen propaganda voor de bioscoop en recensies van films. A. HOLLEBEEK. Lelden. P. J. Blokstraat 11. Bioscoop en film II Het zal naar mijn mening een stap in de goed richting zijn, als u in de toe komst inderdaad tot het bespreken van goede films overgaat. Zeer moeilijk is de vraag, wat wij onder een goede film verstaan. Ofschoon dit een vraagstuk op zichzelf is en momenteel niet ter sprake, wil ik er toch iets over zeggen. Wij, Ohristenen, moeten bij het beoor delen van een film onze maatstaven niet te eng nemen. Niet alleen de inhoud, de strekking, maar ook de techniek, het spel. is van groot belang Een film af te keu ren alleen om het feit. dat de inhoud niet bepaald degelijk is. lijkt mij onjuist. Men moet de films ook kunnen waarderen als film, gelijk, men een muziekstuk en een opera waardeert als compositie, En dan zijn er tegenwoordig werkelijk nog wel goede films in omloop, al wordt door me nig Christen graag het tegendeel be weerd. Toch zullen deze recensies, stel dat het inderdaad zo ver zal komen, slechts door een bepaald genre bioscoopbezoekers ge lezen worden het genre, dat een goede film wil zien. dat dus de films nog uit zoekt. Die andere groep bioscoopbezoe kers echter leest geen recensies. Zij pikken toch wel hun wekelijkse bio- scoopjes, soms uit verveling en meestal uit sleur Dit zijn de mensen, die de films uitsluitend zien als een tijde lijk verdovingsmiddel, dat hen voor en kele uren uit de harde realiteit trekt. Zij zijn inderdaad niet meer in staat een goede film van een slechte te onderschei den, zoals de heer v. d. B. het uitdrukte in zijn stuk van 10 Februari. Maar helaas moet ik de heer v. d. B dus teleur stel len als hij meent, dat de recensies juist voor deze mensen van groot nut zullen Als vertegenwoordiger van die eerste groep filmliefhebbers kan ik u in ieder geval verzekeren, dat uw recensies van harte welkom zullen zijn. Hoewel ik geen moment zou twijfelen aan de kwaliteit van deze filmbesprekingen, moet de re dactie echter we] bedenken, dat zij hier mee een geweldige verantwoordelijkheid op zich neemt. Voorschoten C. P. R. Bioscoop en film III Het doel mU leed. dat de heer v, d. B. er op aandringt, dat de Chr. kranten recensies zullen gaan geven over goede films, want al geeft de heer v. d. B. i dat er steeds meer kerkmensen de bio scoop bezoeken, dat men dit niet i kan tegengaan en dat de mensen het goede van het kwade niet meer kunnen onderscheiden, de oorzaak ligt slechts in het feit, dat men niet meer leeft Gods Woord en dat men hongert i hét kwade en niet naar het goede. Een Chr. dagblad heeft nu eenmaal de taak om zich te houden aan datgene, wat God van de mens vraagt en niet aan de mens wil. Christus zegt toch: Onder zoekt de geesten of ze uit God zijn. En wij zijn er toch van overtuigd, dat in de bioscoop onder de film Gods geest niet te vinden is. Laten wij bidden om onder scheiding van de geesten en onze ogen zullen geopend worden. Laat de redactie zich houden aan de beginselen, die God in Zijn Woord heeft neergelegd Laat z'ii de wil des Vaders doen en zij is verantwoord. A. DURIEUX, Voorschoten. Erasmusstraat 7. Bioscoop en film IV Filmrecensies? Blijkbaar behoort de heer v. d. B. ook tot de „kerkmensen", die de bioscoop bezoeken. Goed. Andere „kerkmensen" gaan naar voetbalveld of dancLng, en wel op Zondag. Maar weet de heer v. d. B. het verschil tussen goede en slechte films? Schitterend. En blijft de heer v. d. B. bij een slechte film thuis? Wat is echter goed en wat is slecht? De Roomse bladen geven ook recensies, maar dacht u, dat de mensen bi) een slechte recensie thuis bleven? In tegendeel. Maar de zaak Is, dat d kerk mensen geen behoefte hebben aan de bioscoop, En vetweien doen ze zich ook niet, want er ls kerkewerk genoeg, waar andere „kerkmensen" geen tijd voor hebben. Als mijn (grote) kinderen eens naar een film willen, zoals „Scott naar de Zuidpool", laat ik ze gerust gaan. Verder praten ze er niet over. Met de bioscoopdirecties hoeft men geen mede leden te hebben, dat ze klanten te weinig hebben. Staan er bij onze kerken rijen mensen te wachten? Voor de kerk is et' vaak zogenaamd geen geld, maar voor uitgaan? Samenvattend: geen filmrecen sies in de N.L.C., uitgezonderd natuurlijk /an de Chr. Filmactie. J. W. BAKKER Sr.. Voorschoten. Leidseweg 377. Hierbij mag wel worden opgemerkt Iets wat de inzender blijkbaar niet dat voor de Chr. Filmactie meestal films draaien, die enige tijd ge leden reeds in de bioscopen werden ver toond. De Chr. Filmactie beoordeelt dus wél. of een film goed of slecht is. Deze actie gaat er tevens van uit, dat er b(j de kerkmensen wèl behoefte is aan de film. Red. N.L.C.) Bioscoop en film V Het Ingezonden stuk van .de heer v. d. B. heeft mijn volle instemming. De film is een deel van het leven geworden en het doodzwijgen van film en bioscoop ls struisvogelpolitiek. Hit is zo, dat de jeugd, ook die uit de Christelijke gezin nen, toch naar de bioscoop gaat en zon der voorlichting van de ouders of van de Kerk rijp en groen ziet, zeer tot schade. Men heeft hier de plicht te «preken en te leren onderscheiden. Het ls zeer eenvoudig, stomweg te ver bieden, maar daar komt men geen stap verder mee. Ik stem toe, dat het voor lichten veel moeilijker ls dan het ver bieden of negéren, maar laat men toch, ook in Christelijke kring, niet altijd, de weg van de minste weerstand volgen. En laten de ouders proberen te begrijpen, at er In de jeugd van heden leeft. Dat de N.L.C. haar kolommen zou openstellen voor bespreking van belang rijke films, zou zeer toe te Juichen zijn. En lk hoop, dat zli deze weg op gaat, cri- tiek en tegenwerking ten spijt. De Chris telijke pers heeft hier zeker haar woord te spreken en het is zeer te betreuren, dat een bepaalde groep dit niet vermag ln te zien. Ook de Kerk mag hier niet zwijgen. Het is mijn overtuiging, dat ds Geursen een zegenrijk werk verricht door eerlijk en openhartig over deze dingen te spre ken en daar waar de film geen oplossing brengt, de boodschap van de Kerk te laten horen. Ik kan me Indenken, dat men bedenkingen heeft tegen deze wijze van Evangelieprediking, maar laat men niet onmiddellijk gaan afbreken wat moeizaam wordt opgebouwd. Belangrijk ls: toezien dat de jeugd niet ondergaat ln geestelijk nihilisme. Lelden. L. W. L. Bioscoop en film VI Zoudt U ook willen opnemen, wat ds Geursen schreef ln het Lelds Hervormd Kerkblad. Ik bedoel vooral het volgende: „Verder over de moeilijkheden, die ouders met hun kinderen hebben. Ik ge loof, dat die moeilijkheden alleen maar groter worden, als zij ten aanzien van de film hun kinderen voorhouden: Van de duivel! Laat men toch eindelijk eens be ginnen een poging te doen hier goed en kwaad te leren onderscheiden. Duizenden f Advertentie) Jonge mensen van onze Kerk zien min of meer regelmatig films. Moet de Kerk die mensen maar prijs geven met een vroom gebaar en met een stuk of wat kreten van „Daar hoor je niet thuis", of moet de Kerk met een critische bezinning deze jonge mensen begeleiden? Het is mijn persoonlijke overtuiging, dat dit laatste de enige verantwoorde houding ls." Tot zover ds Geursen. Kunnen we In dit stukje in plaats van „Kerk" ook niet heel goed „de Christelijke pers" lezen? Leiden, V. Bioscoop en film VII Dè heer v. d. B. wilde filmrecensies in de Chr, krant. Hoe bestaat het. Och, me- lleve, de mensen die zo hard naar ver makelijkheden lopen, zijn er meestal zó aan verslaafd, dat ze heus niet een lijstje zullen vragen waar ze met fatsoen heen kunnen gaan. Nee, het gaat als met de lectuur, velen willen juist iets prikke lends hebben. En heus niet alleen de jongeren. Komen er geen boeken ln huls, waar van de Inhoud beneden peil is en waarin Gods Naam ergerlijk wordt misbruikt? O ja, dan wordt het soms uit piëteits- gevoel doorgekrast, maar het hoort er toch maar in. En zoiets wordt ook op de Zondag gelezen, misschien zo uit de kerk. En als er recensies worden gegeven, brengt het al weer tweedracht waar nu nog mensen thuis blijven. De een zal het een motief vinden om te gaan. Neem bi.i voorbeeld man en vrouw, de een kan zijn principe niet prllsgeven, wil dit ook niet, de ander wel. Dus: tweespalt, eveneens tussen ouders en kinderen. Degenen, die altijd uitgaan en niet bulten dergelijke vermakelijkheden kun nen, wachten heus niet op het lijstje, zij géén. En de gezellige hulselilk-aangeleg- den blijven thuis. Gelukkig! Leiden. Wed. Van H.-B. Bioscoop on film VIII Gaarne wil ik adhaesle betuigen met het artikel van de heer v. d B. Voor het film-,,probleem" mogen w\j de ogen niet meer sluiten. Als de Chrlstelilke pers eer lijk haar mening over de wekelijkse films zegt, zal zij in een behoefte voor zien. We moeten niet vergeten, dat weke lijks ook zeer vele Christelijke mensen de bioscoop bezoeken. Hun aantal ls zeker niet gering. Een actie van Christelijke zijde, mits grootscheeps opgezet, zal zeer zeker ln de toekomst enige Invloed op de film-produ cers kunnen uitoefenen. Laten wij de ogen niet sluiten, maar actief meewer ken, de film van schadelijke invloeden te zuiveren. Geen struisvogelpolitiek, maar laten w!1 de films onbevooroordeeld zien en crltiseren. DICK STIGTER Jr. Rotterdam. Beukelsweg 39a. (De vorige week schreven we al dat we niet alle ingezonden stukken over dit onderwerp kunnen plaatsen, omdat de serie dan tè uitgebreid zou worden. We ontvingen namelijk nog vele andere brieven en briefkaarten. Contra de me ning van de heer v. d. B., maar de meeste pró. Enkele grepen mogen we nop wel doen: „Wij zien graag een goede film, waar in 'Strekking zit." „Het is met diepe smart in mijn hart, dat ik de pen opneem, om de mening va?( de heer v d. B. te bestrijden." „Geen bespreking van films in i Chr. Nat. Dagblad." „In de bioscoop wordt God niet ge- „Het weekblad De Hervormde Kerk geeft al van de oprichting af filmbe sprekingen, maar wij willen gaarne iets ouer de Leidse films vernemen. „Volgens mij schuilt er geen kwaad ln, om als meelevend kerklid de bioscoop te bezoeken." „De heer v. d. B.. deze stakker, wil de hele Christelijke pers doen wan delen op de weg, die ten afgrond voert. Neen: tot de Wet en de Getuigenis!" Namens mijn gehele kennissenkring: Roerend eens met de heer t>. d. B." Maar dan alleen die films, die de goedkeuring kunnen wegdragen." „Met bespreking wordt juist het ver langen naar de bioscoop bevorderd." „Een ernstig Christen heeft hier geen behoefte aan." Zoals men ziet: de meningen lopen sterk uiteen. Het is ons opgevallen, dat van beide zijden ernstig werd ge tracht, het probleem van Bijbels stand punt uit te benaderen. Men wilde als Christen zijn mening ten beste geven, zoals ook vaak bleek uit voor de redactie bijgevoegde regels. Evenzeer echter ontkwamen we niet aan de indruk, dat men vaak zijn mening maar heel moeilijk wist te argumenteren, bleef dikwijls een gevoelskwestie. Mis schien is dit probleem dat ook wel uooi een zeer belangrijk deel. De redactie is dankbaar voor dii goede en veelvuldige contact met de le zers. Zij moge tenslotte besluiten met de woorden, waarmede zij deze discussie ook opende woorden, die reeds bij voorbaat haar standpunt openbaar maak ten Het schrijven over Liebe '47 hield nog niet in, dat de N.L.C. voortaan elke week filmrecensies gaat geven." Red. N.L.C.). Huiseigenaren en de 15 pet. Naar aanleiding van de Blauwe Steen van 17 Februari wil ik graag het vol gende opmerken: Zelf huiseigenaar kan ik niet accoord gaan met oe mededeling, dat het kapi taalbezit is verdubbeld. Laat Baljuw de moeite maar eens doen naar het vendu huis in de Nobelstraat te Den Haag te gaan, waar op Dinsdag verkoping is. Dan zal hij zien hoeveel percelen tegen afbraakprijzen worden verkocht of opge houden, ja, zelfs om niet worden aan geboden. Dat het merendeel van de hulseigena ren -net de vijftien procent verhoging nog lang niet zijn kosten kan dekken, kan ik de Baljuw met cijfers uit mijn kasboek bewijzen. Wat denkt u van het onderstaande?: bezit winkelhuis met bovenwoning, huur f 1350 per jaar, verhoging vijftien pet is f 202.50. Daar is een nieuwe waterleiding in het winkelhuis gelegd, kosten het on nozele bedrag van f 598.37, is gelijk aan drie jaren derving van de 15 pet. Punt 2: een garage met dubbel bovenhuis, huur f900 per jaar, vijftien pet verhoging is f 135, Een nieuwe zinken goot f 298, dak KARDEX Vlakliggende kaartsystemen Voorraad controle Inkoop controle Verkoop controle Productie controle Personeel administratie Debiteuren administratie. B°EKHom "WMACHINes j SUPPLIES Ttemingttm. ftatuL DEN HAAG - Parkstraat 4 - Telefoon 112300 gedeeltelijk van nieuwe pannen voor zien f568, total f866. Is: zes en een half jaar derving van de vijftien pet. Zo ik kunnen doorgaan. Veertig, zegge v tig weekwoningen, huur f3.95 per week per perceel, vijftien pet verhoging, f0.55 per perceel. Achterstallige herstelkosten f 10.978,50 Laat Baljuw zelf maar rekenen. Deze percelen zijn in de oorlog geschilderd voor f3000. Een jaar later zat er totaal geen verf meer op, dus derom schilderen. Wanneer het enkele maatschappijen of groot-huizenbezitters goed gaat, is dat nog geen reden over de massa te zeggen, dat zij geld in overvloed verdient. Een dergelijk artikel heeft dan slechts tot gevolg, dat het publiek wordt opgeruid tegen de huiseigenaar. Voorschoten A. J. Kooper Woonark Rival 8, Krimkade. Christendom en Kunst De beweging rondom heit Concert gebouw-orkest geeft mij aanleiding de vraag te stellen waarom toch de Prot. Chr. samenleving zo weinig beslag heeft gelegd op het terrein van de Kunst. Met name geldt dit voor de muziek. Een feit is het, dat daartoe de noodzakelijke voe dingsbodem, n.l, het zelf musiceren, ont breekt. De beoefening van instrumentale muziek in huiselijke kring komt onder ons praotisch niet voor, voornamelijk, omdat het bespelen van strijkinstrumen ten nimmer ingang vond. Een rijk gebied van zuiver en Intens genot, het gebied der kamermuziek, blijft daarmede voor het Christelijk milieu vrijwel gesloten, Dit tot schade van onze goede smaak en zin voor het schone, welke maar al te zeer de invloed ondergaan van Bon Dinsdagavondtreln en wat dies méér zij. De R. (Al menen wij, dat inzender de toe stand wel wat erg somber bekijkt, met de grondgedachte van *zijn betoog kun nen we van harte Instemmen. Vandaar dat ons blad een vrij grote plaats in ruimt voor diverse manifestaties op kunstgebied. Het zèlf-musiceren moet inderdaad sterker worden gestimuleerd, waartoe we gaarne ons steentje bijdra gen. Red. N.L.C.). Ontstellend Zéér wérd ik getroffen door hét bèricht van 10 Februari onder het hóófd „In het aangezicht van de dood'. Ik zou degenen, die deze briefkaarten aan de ouders der gesneuvelde Korea-vrijwilligers s den. de vraag willen voorleggen, of zij zelf al eens een kind verloren, ongeacu' de omstandigheden waaronder dit ge beurde. Zij zouden zich dan zeker bewust zijn van het verdriet en de pijn, die verlies teweeg brengt. Waarom dus op zulk een grove wijze zijn afkeer gede monstreerd van wat deze vrijwilligers als hun plicht voelden: te gaan strijden in Korea? En is het niet mogelijk, dat zelfs tegen de wil van hun ouders v trokken? Waarom die ouders dan nog dieper leed berokkend? W E. TILANUS-TILMAN Verbrandhofstraat 71. Aa!:t (België). Nogmaals „Geeft acht 1" Met grote blijdschap mocht ik kennis ..emen van de mededeling van de heer Spijker, dat het aantal Leider.aars. dat acht géf voor „Pro Rege' thans is ge stegen boven de 200. Ik ben het echter roerend met de redactie van de N.L.C. eens, dat dit aantal veel groter moet worden. En dat ka-n zeker in een stad als Leiden. Ik bén werkzaam op er: melijk groot kantoor te Leiden en als ik daar met zijn collega's wel eens spreek over het mooie en hoogst belang rijke werk van de stichting „Geeft acht!" dan moet ik vaak horen, dat er nog ve len zijn, die alleen van het bestaan van deze stichting afweten, omdat zij de laatste weken hierover iets in de krant lazen. Een propagandist of het bekende foldertje met twee inschrijvingsstrookjes zagen zij nog niet. Nu weet ik wel: deze mensen met het werk sym pathiseren en graag contribuant willen worden, dan is het een kleine moeitt zich even met de heer Spijker in ver binding te stellen. Maar we wet^n wel uit ervaring, dat er altijd zeer veel men sen zijn, die direct toestemmen, als he1 hun persoonlijk gevraagd wordt, doch er niet eigener beweging toe komen, zich op te geven als contribuant. Ik weet natuurlijk niet in hoeverre het propagandistische werk der afdeling Leiden zich thans al uitstrekt en ik ge loof ook wel, dat de 120 nieuwe contri- ooer £Jaoa y door LEO BROEKSMIT De inzittenden vielen in het water en de verongelukte boot bleef recht standig aan de vastgelopen kabel schommelen, ter hoogte van het bene- dendek. Mardjo greep Verhagen wild bij de arm. „Hier toean, boot!" Verhagen besefte, dat dit hun enige kans was. „Allen hier! Zoek iets om het touw door te snijden. Een mes of een bijl". Wanhopig keken de mannen rond naar iets dat dienen kon, maar er was niets. Mardjo deed een paar stappen naar een dekhut, waarvan de ruit was gebroken on keek naar binnen Alleen een bed en een omgevallen stoel. Maar plotseling schreeuwde iemand: „Glas!" en toen de Javaan het niet cfadelijk begreep: „Katja!" Met een stuk glas schuurde Verha gen het gespannen touw door nadat hij de slap hangende lijn vóór aan de boot aan de verschansing had vast gebonden. Toen het touw bijna door was en de laatste strengen door het gewicht van de bont losrafelden, ke ken veertien paar ogen gespannen toe Het was kruis of munt. Als de boot omsloeg, of vo] liep door de val, dan waren ze verloren. Wanneer de sloep goecr op het water kwam, hadden deze veertien levens nog een kans. Nog vóór de gedachte gevormd was, stortte de boot omlaag, dook schuin in zee en rukte wild aan de voorlijn. Maar de lijn hield en de boot dreef, wel voor een derde met water gevuld, maar toch hoog genoeg op de zacht deinende zee om .Ite blijven drijven. Er was echter geen minuut meer te verliezen. Het dek lag nu zo schuin, dat men er_ niet meer op kon lopen. Eén voor één lieten de mannen zich langs de lijn in de boot zakken. Ver hagen kwam als laatste, meer vallend dan glijdend, omdat hij slechts één hand kon gebruiken. Maar Mardjo ving hem samen met een andere man op en maakte toen de lijn los. Er lag slechts één riem in de boot, vastge haakt onder de stuurbank. Mardjo pro beerde achterop te wrikken, zoals hij wel eens voor zijn genoegen op een sampan had gedaan, terwijl Verhagen een vlonder liet stukslaan, om de losse planken als peddels te kunnen gebrui ken. Langzaam gleden ze weg van het steeds dieper zinkende schip, maar pas toen ze er een paar honderd me ter van verwijderd waren, durfde Verhagen een zucht van verlichting te slaken. „Hiér zullen we niet deor de zuiging worden meegesleurd Wij kunnen nu niets meer. cfoen dan wach ten en hopen dat een schip ons op pikt. God geve dat het een bondge noot is". In het schemerduister konden ze de andere reddingsboten niet zien, maar ze hoorden niet ver van hen af de Jap pen schreeuwen en elkaar korte com mando's toeroepen. Hun eigen boot deinde langzaam op de lichte golfslag en ze behoefden er alleen maar voor te zorgen, dat ze niet cfichter naar het zinkende schip toe dreven, waarvan de donkere omtrekken zich flauw te gen de horizon aftekenden. In de verte hoorden ze nog steeds het doffe ge rommel en nu en dan zagen ze in de verte weer dat felle licht opflitsen. Het was ongeveer een kwartier la ter, toen het grote Japanse schip zonk. Het kantelde opzij, verhief het ach terschip rechtstandig omhoog en zakte weg in de zee, die slechts een ogenblik hoger golfcre. De geluiden van de dere reddingsboten waren verdwenen en toen tenslotte ook het verre kanon gebulder ophield, werd het zo stil, dat Verhagens stem als een roep opklonk en hij onwillekeurig zachter ging spreken. „Dat gevecht ginder is voor ons heel lelijk geweest, mannen. Zonder dat zou men ons dadelijk hebben opgepikt, maar nu is het de vraag of men zal vinden." Een der mannen wees naar de glan- f If) OnjDte voknaakfe jllv rCI\l»1 vicQuiia-Sityuet A. J. BLOK SCHEVENINGEN zende olievlek, cfie de zee rond het gezonken schip over een lengte honderden meters bedekte. „I^aten we in elk geval hier blijven. Een vlieg tuig, dat op verkenning wordt uitge stuurd. moet deze plek vinden." Ze wachtten. Traag kropen de uren voorbij. Aan de eincfer kondigde een roze streep de nieuwe dag aan. Toen plotseling, lichtte een tipje van zonneschijf - boven de zee en zette de hemel in een gloed van rood en goud, die golvend weerkaatste. Mardjo stond op de achterplecht. Hij had de riem laten zakken en keek gespannen naar een punt in de verte. Opeens gaf hij een schreeuw en strekte de hand uit. „Toean. Kapal-" Allen wendden zich in de aangege ven richting, maar het duurde enige tijd, vóór ook zij het kleine zwarte stipje ontdekten. Zwijgend wachtten ze af. Het stipje werd groter en geen twijfel aan, dat het recht richting voer. Een kwartier later kon Mardjo het silhouet van een stoom schip onderscheiden. „Het heeft twee schoorstenen, die roken", kondigde hij aan, trots omdat geen der toeans zulke scherpe ogen had als hij. Naarmate het schip naderde, steeg de spanning. „Als het een Jap is, neemt hij landgenoten aan boord en laat ons ver rekken" zei één der mannen grof. hebben immers gezien, hoe ze die arme drommels in de ruimen lieten verzui pen, liever dan ze kans te geven zich met een stuk brandhout te redden". „Waarschuw ons als je een vlag kunt zien, of eei» band om de pijp", zei een ander tegen Mardjo. „Honderd gulden voor jou, als het een Amerikaan of een Engelsman is". De Javaan spande zijn ogen tot het uiterste in. Het schip kwam snel nader, maar de nationaliteit was niet vast te stellen. Iemand in de sloep had zijn witte jasje uitgedaan en zwaaide er opge wonden mee ln de lucht. „Er gaat een vlag aan de mast op en neer", zei Mardjo. Ze konden nu de commandobrug met z'n in de zon schitterende ramen al zien. „Wat is het voor een vlag achterop, Mardjo?" Dé stem van zijn toean klonk vreemd schor. ,Weet ik niet, toean. Hij is erg klein beweegt telkens". Is hij wit met een rode bol?" vroeg iemand achter hem. I(Wordt vervolgd). HOUVWOOP buanten zich niet allen spontaan opga ven. Maar ik mag de afdeling hartelijk aanbevelen, zo dit nog ndet is gebeurd: stel u eens in verbinding met de jeugd verenigingen van de diverse kerkgenoot schappen. Wanneer iedere jongen ieder meisje slechts 10 contribuanten, al is het maar uit eigen familiekring, kan op geven, dan zijn we ook te Leiden stuk verder. Zo gaat het ook te Katwijk en met verrassend resultaat. En wat is er mooier dan dat een jongen, die straks in militaire dienst is en zijn avondèn in een Chr. Mil. Tehuis doorbrengt, kan zeggen: „Aan dit tehuis heb ik ook nog een steentje helpen bijdragen". Katwijk aan Zee. p y (Het adres van de heer J. Spijker is: De tuinders en de rechts kundige adviseur Blijkens het in de plaatsèlijke bladen opgenomen verslag van de gemeente raadszitting van Maandag 19 Febr. J l- heeft wethouder A. J. Jongeleen bij de besprekingen in de raad van de belan gen van de gemeénté Leiden en haar pachters bezwaren geuit tegen rèchtskun- dig bijstand, welke tuinders inriepen Uit dat verslag hebben velen geconclu deerd, dat de bezwaren van de wethou der zich voornamelijk richten tegen de wijze, waarop de door hem bedoelde rechtskundige optrad. Uit een onderhoud, dat de secretaris de colleges van toezicht op de leden van de Nederlandse vereniging van rechtskundige adviseurs te dézer zake met de wethouder had, is gebleken, dat de grieven van deze wethouder zich niet richten tegen een georganiseerd rechts kundig adviseur (rechtskundige) Zij be treffen een buiten het rechtsgebied van het kantongerecht te Leiden gevestigde makelaar. Aangezien degenen, die niet nauwkeu rig met de feiten bekend zijn, misschien uit bedoeld verslag zouden kunnen af leiden, dat wethouder Jongeleen zich de nigrerend over het beroep, dat de leden van bovengenoemde vak-organisatie uit oefenen. heeft uitgelaten, menen wij. met instemming van de heer Jongeleen, te moeten publiceren ,dat zulks niet het ge- Ned. ver- van rechtskundige ad viseurs, Aug D Honing voorz Th J v d Heijden, secr. Hoge Rijndijk 103a. „Helpt Ambon in nood"... sloperswerk Van bevriende zijde vernam ik, dat gisteravond een vergadering zou wor den gehouden tot vorming van een Leids comité van de stichting „Helpt Ambon in nood" Ik geloof graag, dat de personen, die zich voorlopig voor een dergelijk comité hebben beschikbaar ge steld. te goeder trouw zijn. Zij voelen warm voor de zaak van Ambon en zul len zich voorstellen van harte mee te werken. T En toch zullen zij. Indien het te Lel den tot de definitieve oprichting van een comité komt niets anders doen dan sloperswerk. Want er bestaat te Leiden een comité ten bate van Ambon en net volk der Zuid-Molukken: namelijk het comité van „Door de eeuwen trouw de nationale stichting, welke allen om vat, die herrijzing van de repubhek der Zuid-Molukken voorstaan, de stichting, die de sympathie wegdraagt van meesten van ons volk- Waarom moest er verdeeldheid worden gezaaid, waar eenheid zo dringend no dig is? Waarom moet het volk in ver warring worden gebracht tot grote sohade van het mooie werk, dat enthou siast werd opgebouwd? Waarom werd drie maanden na nei tot stand komen van „Door de trouw" de stichting „Helpt Ambon in nood" in het leven geroepen? Waarom werd niet voldaan aan de van goed inzicht getuigende verlangens van mannen als prof. Gerbrandy. Lokol- lo, ds Koningsberger ea om toch de ar beid voor Ambon te concentreren in „Door de eeuwen trouw", welke reeds zo uitnemend werk had verricht? Waarom moest de verwarring worden vergroot door de onbekookte aanval van „Helpt Ambon in nood", bij monde van de heer Ziedses des Plantes? Waarom dit alles? Omdat men niet ln de eerste plaats voor ogen hield het belang van het volk der Zuid-Molukken. doch halsstarrig bleef vasthouden aan hetgeen men een maal in kortzichtigheid en eigenzinnig heid echter tot grote schade van de goede zaak in het leven had geroe pen De aanval op „Door de eeuwen trouw deed de maat overlopen De baten van „Helpt Ambon in nood" worden door het bureau Zuid-Molukken in geen enkele vorm meer aanvaard Of er enig verband bestaat tussen het conflict van beide stichtingen en de aan dr Nikijuluw en de heer Kayadoe ver leende ontslagen, weet ik niet. Zou het geld van „Helpt Ambon ln nood" naar 't bureau te Rotterdam gaan, dan wordt daarmee gesteund de richting die de zelfstandigheid der Zuid-Moluk ken voorstaat binnen het verband van de republiek Indonesië Eendracht maakt macht! Leidenaars, strijdt mede voor de volledige zelfstan digheid van de republiek der Zuid-Mo lukken door te steunen de arbeid van de stichting „Door de eeuwen trouw" Ver richt geen sloperswerk, waar bouwen plicht is- Leiden. H. J. Lamers. Hoge Rijndijk 30 Het lied der aetherpolven 26 FEBRUARI. HILVERSUM I (402 m). VARA 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram 8.30 Het Fokken van konijnen", eau» 8.40 Voor militairen. 9.12 Sportmededellngen 9 15 Verzoekprogram 9 45 „Geestelllk leven" causerie VPRO 10.00 Voor de Jeugd IKOR 10.30 Doopsgezinde kerkdienst. AVRO 12.00 Muzlek-etalage 12.40 Voor de Jeugd 12.50 Gram 1.00 Nieuws en weerberichten 1.15 Mededelingen of gram 1.20 Lichte muziek 1.50 „Even afrekenen. Heren" 2.00 Gramol 2.05 Kunst en cultuurrubriek 2.30 Concert gebouworkest en soliste (In de pauze FUm- praatje). 4.30 Sportrevue VPRO 5.00 „Tussen Kerk •eld". 5.20 slagen 6.30 Operamuziek 7.00 Radiolympu 7.30 Lichte muziek AVRO 8.00 Nieuws 8.1 Actualiteiten 8.15 „De Telefoon", opera 8.! Cabaret 9.20 Surinaamse muziek 9.35 AVH 11.15 Voordracht 11.20—12.00 Gram HILVERSUM II (298 m). NCRV 800 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram IKOR 8.30 Vroegdienst KRO 9 30 uur Nieuws en waterstanden 9.45 Gram 9.55 uur Hoogmis 11.30 Gram 11.40 Kamerorkest en solist. 12.15 Apologie 12.35 Gram 12 40 uur Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer 1.00 uur Nieuws, weerberichten 1.20 Lunchconcert 1.35 „Uit het Boek der Boeken" 1.50 Maas trichts Sted Orkest en solist 2.35 Gramot 2 55 „Vreugden en moellllkheden in net ge zin" 3.20 Ptano-Trto 4.00 Gram 4.10 „Katno- Hek Thuisfront Overall" 4.15 Sport 4.30 uur Vespers NCRV 5 00 Chrlstelilke Gerefor meerde kerkdienst 6.30 Gram 7.00 Kamer koor 7 15 ..Kent gU uw Bijbel?" 7.30 Nieuws, sportuitslagen en weerberichten KKO 7.45 Boekbespreking i üe gev ralender 11.30 Nieuws 11.15—12.00 Gram ENGELAND, BBC Home Service 330 m. 12.30 „Muslc Magazine". 1.10 Critlekei 05 de tuin 3.30 Hoorspel 5 00 Opera orkest 6 01 Voor de kinderen 6.50 Causerie 6.55 Weer berichten 7.00 Nieuws 7.15 Symphonle ork koor en solist 8.45 Avonddienst 9.25 Llefds- dlgheldsoproep 9 30 Hoorspel. 10.00 Nieuws 10.15 Causerie 10.30 Hoorspel 11.30 Piano recital 11.52 Epiloog 1200—0.03 Nieuws ENGELAND. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 7.30 Orgelspel 00 Nieuws BRUSSEL. 324 en 484 m. 12.00 Licht orkest 12.15 Radiojournaal 12.31 Veerberlchten 12.32 Licht orkest 1.00 Nleuwi .15 Gram. 1.30 Voor de soldaten 2.00 Opera- luztek 3.30 Gram 4.00 Sport 4.45 Gramof 00 Symphonle orkest en solist 5.50 Gram .55 Sport 6.00 Pianorecital 6.30 Godsdien stig halfuur 7.00 Nieuws 7.30 Radlo-Bio- 8.00 Actualiteiten 8.15 Amusements- tk 10.00 Nieuws 10.15 Verzoekprogram 11.00 Nieuws 11.05—12.00 Dansmuziek. MAANDAG 26 FEBRUARI. HILVERSUM 1 (402 m). AVRO 7.00 Nieuws 7.15 Gram 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gramot. 9.30 Waterstanden 9.35 Gram 10.30 Voor de vrouw 10.35 Gram. 11.00 Op de Uitkijk 11.15 Gram 12.00 Orkestconcert. 12.30 Land- en TulnbouwmededeJingen. 12 33 „In 't spion netje" 12.38 Promenade orkest en soliste 1.00 Nieuws 1.15 AVRO-Allprlel 1.20 Promenade orkest en soliste. 1.50 Gram. 2.00 „Wat gaat er om ln de wereld?", causerie 2.20 Plano duo 2.50 Voordracht met harpspel. 3.05 Voor de vrouw. 4.05 „Adieu Cherie". muzikaal hoorspel 4.30 Orgelspel. 4.45 „Musicalender". 5.30 Voor de Padvinders. 5.45 Gram 6.00 uur Nieuws 6.15 Militair commentaar. 6.30 Dans muziek. 7.00 Gram 7.30 Muzikale causerie 7.45 Reg. ultz Landbouwkroniek 8.00 Nieuws 8.05 AVRO-Allerlel Grar 11.00 1 11.11 Grs tlek 7.30 Gram 7.45 Een woord voor de dal 8.00 Nieuws en weerberichten 8.10 Sportull slagen 8.20 Gewilde muziek 9.00 Gram. 9.3 Famllle-competltie 10.05 Gram. 10.30 Mot gendlenst 11.00 Gram 11.15 Gevar muziel 12.30 Land- en Tulnbouwmededelini Orgelconcert. 1.00 Nieuws. 1.15 M, muziek 1.45 Gram. 2.00 Schoolradio Gram 3.00 Voor de vrouw 3.30 Pil tet 4.00 BUbellezlng. 4.45 Vocaal-» 5.00 Voor de kleuters 5.15 Orgelcon Reg ultz Pater C. Meuwese MSC.: „Oudt 12.33 5.45 i Niet dansmuziek 7.00 Godsdienstig halft. Heuws. 10.00 Nieuws. 10.10 Lichte m 10.55 Nieuws. 11.00 Gram. 11.55 Nieuws. Voor de kinderen 6.15 Gram 6.45 Boekbe spreking 7.00 Nieuws en weerberichten 7.15 Engelse les 7.30 Sport. 7.40 Radiokrant 8.00 Nleuvys 8.05 „Wat drijft ons?", causerie 9.30 Alt en plano 10.00 Strijkorkest en solist 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws. 11.15- 12.00 Symphonie-orkest ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 1.00 Gram 1.25 Gevar. progr 1.55 Weer berichten 2.00 Nieuws 2.10 Sport 2.20 Licht orkest 3.00 Schoolradio 4.20 Strljkensemble 5.00 Interviews 5.30 Voor de vrouw 5.45 uur Voordracht. 6.00 Voor de kinderen. 6.55 Weer berichten. 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.20 Cau serie 7.30 BBC Northern Orchestra en solist 8.30 Klankbeeld 8.45 Hoorspel 9 15 Twintig vragen 9.45 Amerikaans commentaar 10 00 Nieuws 10.15 Hoorspel. 11.45 Parlementair overzicht 12.00—0.03 Nieuws ENGELAND. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 ..Mrs Dales Dagboek". 12.15 Balalai ka orkest 12.45 Hoorspel 1.00 Lichte muziek 1.45 Schots orkest. 2.45 Voor de kleuters 3.00 Voor de vrouw 4.00 Apache-orkest en soliste 4.30 Voor de soldaten 4.45 Lichte muziek 5.15 „Mrs Dale's Dagboek" 5.30 Pianospel 5.45 Hoorspel met muziek 6.45 Orgelspel 7.15 Hoorspel 7,30 Voor de jeugd. 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Hoorspel 9.00 Verzoekprogr 945 Hoorspel 10.15 Gevar program 11.00 Nieuws 11.15 Actualiteiten 11,20 Licht ork 12.00 Voordracht. 0.15 Lichte muziek 0.56— 1.00 Nieuws BRUSSEL. 324 en 484 m. 12.15 Amusementsmuziek 12.30 Weerber 12.33 Voor de boeren 12.40 Rhythmisch trio 1.00 Nieuws 1.15 Gram 2.00 Voor de vrouw 3.00 Gram 3.30 Amusementsmuziek 4.00 Int R U 4.30 Viool en plano. 5.00 Nieuws 5.10 Lichte muziek 6.00 Franse les. 6.20 Negro Spirituals 6.25 Financiële kroniek 8.jo Voor de soldaten 7.00 Nieuws. 7.30 Grém 7.50 uur Radlofeullleton. 8.00 Kamerorkest en solist 9.00 Actualiteiten 9.15 Dansmuziek 10 U0 uur Nieuws 10.15 Verzoekprogramma, ti.oo uur 11.0512.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL 484 m. 12.05 Instrumentaal kwintet l.oo Nieuws 1.10, 1.30, 2.00 en 4.00 Gram 4.30 Zang en Nieuw 4.50. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4