Jlieume £ciïtsrt|c (Touranl Verbonden legers ondanks zware regens weer in het offensief Duitsland staakt de invoer van vrije goederen „Canberra" verbrak alle records en versloeg bijna de zon Wist U Scheepsramp voor Nederlandse kust eiste 23 doden C3 DONDERDAG 22 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij cbntract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8157 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .Stantoastich it ghebleoen myn hert ia tcgljenspoet" NERTZEN bijten door Korea één grote modderpoel Canada zendt met spoed 5000 man keurtroepen Generaal Ridgway, de opperbevelhebber der V.N.-troepen op Korea, heeft gisteren de troepen van vijf landen aan het centrale front tegen de communisten in de strijd geworpen. Zulks over een linie, die loopt van Jangpjong aan de Han tot Oostelijk van Wondjoe. 96 km breed. Dit nieuwe geallieerde offensief heeft reeds een terreinwinst van 16 km op geleverd, ondanks de ononderbroken heftige regenval, die de soldaten doorweekt, tanks doet wegzakken, eenmansgatén doet vollopen en de ellende der frontgevechten nog erger maakt. Een woordvoerder van de Britse rine te Tokio heeft verklaard, dat de kruiser „Belfast" en de torpedobootjager „Warramunga" in het kader der opera ties uit de wateren ten Noorden van de 38ste breedtegraad waren teruggeroepen. De schepen, die by Wonsan beschietingen Alfred van Sprang naar Korea Hedenmiddag om kwart over vijf is onze reizende correspondent Alfred van Sprang per vliegtuig van Schip hol naar Korea vertrokken om vér slagen over de oorlog voor ons blad te schrijven. Hij gaat via Londen en Hongkong en hoopt Maandagmiddag a.s. in Tokio te arriveren. Nadat hij daar bij het hoofdkwartier van Mac Arthur is geaccrediteerd, vertrekt hij naar het front Uitvoerden, zijn zoals wy gisteren in een deel onzer edities meldden terug getrokken ten Zuiden van de 38ste breed- tegraad. Werd eerst de Britse houding ten aanzien van hét overschrijden vai jarellel in de berichten als oorzaak loemd, deze woordvoerder gaf zijn tegen gestelde mening in de volgende twi woorden: „absolute onzin". In de eerste uren van het offensief verd door de patrouilles, die voor de loofdmacht uittrokken, weinig of geen egenstand ontmoet van de Chinezen, die naar verluidt bezig zijn, zich op nieuwe Stellingen ten Noorden van Hongtsjon, 15 km ten Noorden van Wondjoe terug e trekken. De geallieerde strijdkrachten ilaagden er in, de communistische zak het front bij Wondjoe op te ruimen wisten de poging te verijdelen om de inie Wondjoe-Tsjoesjan te doorbreken. Aan het Westelijke front werd de ver- onden troepen verhinderd om bij Seoel e rivier de Han over te steken. Berichten van het front meldden, dat Italië wil als „gelijke" in Ver. Naties Italië heeft een zetel zonder stemrecht de Trustschapsraad der V.N. gekregen, iaar reeds een dag later en dat was gis- heeft de Italiaanse gedelegeerde om olledig stemrecht verzocht. De afge- aardigde te Lake Success verklaarde, at zijn land aanspraak maakte op „ge- jke rechten" wegens de verplichtingen beheerder van Somaliland. Italië had ij de ondertekening van het vredesver- rag, de overtuiging, dat de „Grote Vier" jn toelating tot de Ver. Naties zouden n. De Argentijnse ïu, per resolutie, het verzoek alië gesteund. het gehele gevechtsterrein in Korea een grote modderpoel is, terwijl voor som mige troepen de hevige regenval de eerste mogelijkheid sinds weken voor een goed stortbad betekende. Superforten, die hun basis op Okinawa hebben, bombardeerden spoonvegen en opslagplaatsen bij Hamhoeng, 200 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad, hoe wel het zware weer het aantal V.N.- luchtaanvallen tot de helft deed minderen. Brigade-generaal Rockingham, Cana dees bevelhebber, heeft medegedeeld, dat tussen de 5000 en 6000 man speciale troepen spoedig naar Korea zullen trekken om zich te voegen by de Cana dese strijdkrachten, die reeds in Korea zijn. Prinses bracht bezoek aan „Kerk en Wereld" Prinses Wilhelmina bezocht gisteren de academie van de stichting Kerk en Wereld te Driebergen. Zij sprak uitvoe rig met de rector, dr F. Boerwinkel, enige directoren. de hoofddocent prof. dr W. Banning en ds G. P. Klijn, hoofdre dacteur van het evangelisatieblad De Open Deur. Daarna woonde de Prinses het colleg: bij van prof. Banning over het commu nisme. Zij onderhield zich vervolgens met een aantal studenten, bezichtigde hun woongelegenheid en de kapel er vertrok tenslotte naar Soestdijk. Filmpje voorat aan bezoek van Prins Bernhard In dé bioscopen der Zuidamerikaanse landen, waar Prins Bernhard een bezoek gaat brengen, zal eerst een filmpje den vertoond, waarin de bevolking kan zien hoe de Prins in ons land leeft. Aan het slot van het filmpje zegt de Prins: Hasta muy pronto, hetgeen be tekent „Tot zeer spoedig". De Russische onderwijzeres, Oksana Kasenkina, die in 1948 uit het raam het Sowjetconsulaat te New York sprong, mag in de Ver. Staten blijven wonei De koning is in Nepal terug Koning Tribhoevan van Nepal, die enige maanden in ballingschap heeft ge leefd in India, is thans teruggekeerd zijn land. Er zijn strubbelingen geweest zijn persoon en daarom achtte hij het enkele maanden geleden beter, naai New Delhi te gaan. Doch nu de geschil len bijgelegd zijn, kon ook de koning de troon weer bestijgen. Met zijn twee •ven vloog hij dezer dagen naa hoofdstad van zijn vaderland, Khat- mandu. Rechts: minister-president Mohun Sliumshere, met wie de koning ernstige meningsverschillen heeft gehad. In het midden: de twee vrouwen van koning Tribhoevan en links: de gezant Voor Nederland een slag van vijftig millioen per maand fest-Duitsland heeft de invoer van vrije artikelen gestaakt, hetgeen voor Nederlandse handel een schade betekent van vijftig millioen gulden aan Stvoerproducten per maand, vooral de uitvoer van eieren en van Philips- ikelen wordt daardoor rechtstreeks getroffen. Bovendien wordt gemeld, dat de Duitse boerenorganisatie de Duitse regering heeft gevraagd om bescherming tegen in voer uit het buitenland en om een krasse verhoging van de prijzen hunner voort brengselen. In de eerste plaats willen zij steun voor de melk en boterproducenten beperking van de invoer van marga- e en margarineproducten. Ook groen en fruit willen zij beschermd zi [Volgens de officiële mededeling der' stduitse regering zal dit slechts enkele duren, doch het zal enige weken voor er een nieuwe basis voor >rtzetting van de handel zal gevonden Tevens heeft West-Duitsland met in- gisteravond de Nederlandse n fruit gestaakt tot 15 Maart Geallieerde kringen te Bonn delen het optimisme van het communiqué Westduitse regering en menen, dat de bgnose van Duitslands moeilijkheden i November j.l. te optimistisch is ge- Deze zijn niet van tijdelijke aard i hebben diepere oorzaken. Er is geen tzicht op een snelle oplossing en een •el der bevolking zal zijn levenspeil verlagen. ieuwe hoop voor onze uitvoer jranties voor Amerik. Hing troepen in Duitsland ?Teï Pe E.C.A. in Den Haag wil onderhan den met de vertegenwoordigers var )t Europese commando van het Ameri- janse leger over een grotere uitvoer Nederlandse landbouwproducten de in Duitsland en Oostenrijk ge- gerde Amerikaanse troepen. Het toe- fnomen aantal dier troepen en de bij- indere eisen, welke thans aan de Ame- |taanse markt worden gesteld doen de tderlandse exporteurs verwachten, dat i troepen dit jaar meer Nederlandse eieren en kaas zullen verbruiken. hoopt men op de leverantie r Nederlands textiel, zoals lakens ssenslopen. Jongens door molen-as rondgeslingerd Vreselijk ongeluk in Drachten De negenjarige Sake Bool te Drach- en is gisteren in een zgn. Amerikaanse windmolen om het leven gekomen. Hij met zijn vriendje Siebe Tuinstra ir de molen aan het spelen. Hun jassen ge raakten rond de draaiende as van de mo len gewikkeld en de jongens werden rondgeslingerd, waarbij hun lichamen voortdurend tegen het ijzeren hekwerk kwamen. Toen arbeiders, die op het land aan het werk waren, de jongens bevrijdden, Sake Booi al stervende. Het andere jongetje is zwaar gewond naar het zie kenhuis te Heerenveen vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Volgend jaar is Breda Oranjestad In Juli en Augustus 1952 gaat Breda feest vieren, omdat het dan 700 jaar ge leden stadsrechten verkreeg. Er zijn grootse plannen opgesteld. Maandenlang zullen de vreemdelingen die langs het grenskantoor Wernhout van België ons land binnenkomen, van lieftallige jonge dames in nationale en oranje kleder dracht een corsage ontvangen, met een label er aan die de aandacht op Breda zal vestigen. Er wordt een uitgebreide historische Oranje-tentoonstelling gehouden, waar voor men al druk in de weer is. De tach tig toneelverenigingen die Breda rijk is zullen alle medewerken en dertig mu ziekkorpsen hebben hun medewerking al toegezegd. Er worden 23 congressen ge houden, o.m. het eer9te nationale gres van Oranje-comité's. De 32-j. R.A.F.-piloot A. E. Cullard, de commandant van de razend snelle machine. K.V.P. bereid een zetel af te staan? Mr Steenberghe pleegt overleg met mr Stikker (Van onze Parlementsredacteur) De kabinetsformatuer, mr M. P, L. Steenberghe gaat bij de voorbereiding van zijn program blijkbaar zeer syste matisch te werk. Na het overleg met de fractievoorzitters heeft het onderhoud gistermiddag met de demissionaire mi nisters Drees, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt geduurd van 5 uur tot ruim half zeven. Vanmorgen om elf uur bracht hy een bezoek aan minister Stik ker, teneinde zich te laten voorlichten over de internationale situatie. Hierdoor wordt wel enige waarde ontnomen aan de opvatting, in sommige bladen gehul digd, als zou mr Steenberghe, omdat bü het onderhoud van gistermiddag minis ter Stikker niet aanwezig was, van plan zyn, deze te ecarteren. Het lijkt ons voor dergelijke conclusie nog veel te vroeg. Kennelijk heeft mr Steenberghe zich gisteren laten voorlichten over de binnenlandse situatie, terwijl vandaag de internationale situatie aan de orde is gekomen. Wij hebben redenen om aan te nemen, ut men van KVP-zijde blijft vasthouden an de wenselijkheid van een op brede basis samengesteld kabinet. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn de rooms-katholieken zelfs bereid, hiervoor een offer te bren gen, teneinde met name de PvdA niet kopschuwer te maken. Zo hoorden wij de mening ver kondigen, dat de KVP bereid zou zijn haar aantal ministers met één te vermin deren terwijl zij voorts niet ongenegen zijn, één van de twee benoemings departementen (Justitie of Binnenlandse Zaken) af te staan aan de PvdA. Dit alles zou dan zijn bedoeld als compensa tie van het verlies van het minister presidentschap door de socialisten, ter wijl daardoor tevens een verbreding van de basis meer bereikbaar zou worden gemaakt. Truman houdt de moed Geleidelijk kan oorlogsgevaar verminderen President Truman heeft te Washing ton verklaard, da* wy geleidelijk een toestand bereiken, waarin een derde wereldoorlog kan worden voorkomen. Maar, dan moet Amerika de steun ont vangen van alle delen der bevolking. De morele krachten van het land dienden gemobiliseerd te worden, teneinde te verhinderen, dat bepaalde groepen door zelfzucht voordeel van de situatie zou den trekken. Iedereen, onverschillig, of het nu de President der Ver. Staten is, of een arbeider die graafwerk verricht, moet een offer brengen, om de ernstige toestand te boven te komen. Indien de Ver. Staten, aldus Truman, de gebieden der wereld tot ontwikkeling zouden kunnen brengen, zou zich een prachtig toekomstbeeld ontrollen! Het mysterie van de 1000 ongenode gasten Het mysterie der 1000 ongenode gasten op de huwelijksreceptie van de Sjah van Perzië heeft in hofkringen grote be roering gewekt. Enkele functionarissen zijn afgetreden en andere met verlof gegaan. Het paleis was op de avond receptie zo vol dat de gasten nauwelijks een arm konden oplichten. De Sjah heeft een commissie benoemd, die moet uit zoeken, waar de 1000 ongenode gasten, één een armband van bijna gulden stal, vandaan zijn gekomen. Minister Götzen heeft aan het Tweede Kamerlid Weiter geantwoord, er geen bezwaren meer bestaan tegen publicatie van het verdrag inzake economische steun tussen Amerika Indonesië. Graag een kop warme kollie" Britse straalbommenwerper vloog in 4 V2 uur over de „Grote Plas" In hun reddingskledij en zuurstofvesten stapten gisteren drie Engelse vlie gers op het vliegveld Gander van New Foundland uit hun, tot rust ge komen, „Canberra". De twee-motorige straalbommenwerper, die in één ruk van Noord-Ierland naar Amerika vloog, en alle records verbrak door in 4 uur en 40 minuten de Atlantische Oceaan over te steken, een afstand van 3400 km. Met het geluid van de gierende motoren nog in hun oren, was een kop warme koffie de eerste vraag van de piloten. De „Canberra" vloog over de Oceaan I macht het eerste ls. dat door de Ameri- met een kruissnelheid van ongeveer 720 kaanse tactische luchtmacht wordt over- km per uur, ondanks sterke tegenwinden. I genomen. Als het toestel slechts 40 minuten vlugger] Ter vergelijking nog de volgende by- geweest was ,zou de wedstrijd met de zonderheden: Een Constellation van de zon gewonnen zijn. Het tijdsverschil tus- K.L.M. vestigde in December 1949 een Ierland en New Foundland bedraagt record Aldergrove-Gander immers circa 3',uur. De licht beschadi ging aan een der vleugels, door een zee meeuw veroorzaakt zoals gisteren werd gemeld had na de restauratiewerk zaamheden blijkbaar geen invloed op de snelheid van het toestel. Het opmerkelijke van de vlucht is, dat voor het eerst een straalbommenwerper. zonder brandstof-bijlading tijdens de tocht, de „grote plas" is overgestoken. Bovendien bevonden zich drie personen aan boord, terwijl de, tot nu toe, over de oceaan gevlogen straalvliegtuigen alle éénpersoons-jachtvliegtuigen tijdens de vlucht werden voorzien door tankvliegtuigen. Vandaag zou de „Canberra" naa luchthaven bij Washington vliegen, het slanke vliegtuig voor Amerikaanse deskundigen demonstreert. Het is moge lijk, dat dit toestel van de Britse lucht- 28 minuten en een Mosquito-bommen- werper tijdens de oorlog een van 5 uur en 10 minuten. Britse regering ver betert zich Geen olie meer voor Rood China De Britse regering heeft bekend ge maakt, dat maatregelen genomen wor den om verdere verzending van olie van Hongkong naar Rood China te voor komen. Griffith, de min. van Koloniën, deelde in het Lagerhuis mede, dat er sinds 1 October 1950 geen leveranties hadden plaats gevonden. Hierop was slechts een uitzondering gemaakt, na melijk het zenden van 308 barrels in December j.l., als afbetaling van een lening, die door de Chinese communis tische autoriteiten aan een Brits ber gingsvaartuig was verstrekt. Men zal zich herinneren, dat onlangs in Amerika scherpe critiek op Engeland werd uitge oefend, in verband met de voortgezette handel tussen Hongkong en het vaste- Rijdt Vrijdag in Engeland geen trein meer Een algemene spoorwegstaking in Engeland binnen 48 uur schijnt bijna zeker, nu de onderhandelingen tussen het bestuur van de genationaliseerde spoorwegen en de vakbondleiders werden afgebroken. Waar is de internationale „Paul Vlaanderen?" De mysterieuze verdwijning van de mentis, de Tsjechoslowaakse oud-m ter van Buitenl. Zaken, is nog steeds niet opgehelderd. Het is nu reeds twee weken geleden, dat hij is verdwenen. Officieren van de Geallieerde inlichtingendienst te Frankfort verklaarden gisteren, dat Cle- mentis door de communistische geheime politie is gearresteerd. Het lid van het Russische Politbureau, Beria, dat te Praag verblijft om de „zuivering" hand te nemen, zou bevel hebben gege- tot zijn arrestatie. Genoemde Geal lieerde inlichtingendienst hechtte geen geloof aan de berichten dat Clementis d.oor maarschalk Tito wordt beschermd of*zich in Oostenrijk schuil houdt (Met verwijzing naar een sensationeel radio hoorspel, kan men zich afvragen, waai de internationale detective „Paul Vlaan deren" blijft, om in deze mysterieuze verdwijning de oplossing te brengen. Red.). r Generaal Douglas Mac Arthur maakt aan het front in Korea een praatje met een neger-soldaat van het Ame rikaanse leger. De commandant van het leger der Verenigde Naties op Korea doet het geregeld; zo eens langs een troep lopen en dan ineens iemand aanspreken; hem vragen stellen over zijn vrouw, zijn moeder, zijn huis Ihr Michiels van Verduynen bij onder-min. Davies De Nederlandse ambassadeur te den, jhr Michiels van Verduynen, heeft gistermiddag een bezoek gebracht a? Britse onder-min. van Buitenl. Zaken, Ernest Davies. De reden van dit onder- hou de, dat overigens A.F.P. door de Ne derlandse ambassadeur was verzocht, ii niet bekend. Emigratieverdrag met Australië getekend Vandaag is in Canberra de emigratie overeenkomst tussen Nederland en Australië ondertekend. Zoals men weet, heeft een Nederlandse missie in Novem ber van het vorige jaar besprekingen hierovpr in Australië gevoerd. Engeland slaat goede ren in De Britse regering is van plan om voor 143 millioen pond sterling voorra den voedsel en grondstoffen te hamste ren. of liefst elf maal zo veel als vong jaar Hiervan wordt 72.5 millioen be steed aan voedsel. DAT A'dam een geldlening van f 5 mil lioen zal aangaan. DAT ook de jaarwedden van de hoofd stedelijke wethouders zijn verhoogd tot f 11.000. DAT de uitvoer van 40.000 kantjes haring naar Rusland de invoer uit dat land mogelijk maakt van plm. 25.000 ton kali. DAT het tekort van het thans gesloten effectenkantoor Hasselaar te H'sum ver moedelijk f 125.000 bedraagt en de cre diteuren vertrouwensmannen hebben oe- noemd om een accoord te onderzoeken waarbij zij 35 pet terug zouden ont vangen. DAT een 29-j. A'damse sportleraar ii gearresteerd wegens oplichting en ver duistering tot een bedrag van f 1300 door ®iddel van het aanbieden van DAT in A'dam 8 mnd werd geéist tegen de 32-j. Utrechter W. M. R., die op een avond toen hij 40 borrels op had, in een trein op het station A'dam C.S. met een agent had gevochten. DAT de beurtvaart thans boven het maximumtarief een toeslag van 50 pet in rekening ma brengen wegens de sterke kolenstijging. DAT zekere W. uit Helmond, pas uit de gevangenis ontslagen, gisteren in St. Oedenrode een ruit insloeg bij de juwe lier Moonen en er met 30 gouden ringen en 30 polshorloges vandoor ging, maar enkele uren later werd gegrepen. Dat K. ter Laan aan de Groningse sta ten de tweede druk van zijn in 1929 uit gekomen Groninger woordenboek ten ge schenke heeft aangeboden, mits het werk spoedig ter perse wordt gelegd. DAT in Maastricht jonge leden van de Duitse C.D.U. zijn aangekomen cm in ons land te spreken met personen uit de K.V.P.. DAT uit de Maas te Maastricht het lijk is opgehaald van de 29-j. Belg C. uit Hasselt, die sedert half Jan. werd ver- DAT de K.L.M. t.g.v. de jaarbeurs die van 28 Febr. tot 4 Maart in Hannovei wordt gehouden, op haar dienst op Ham- 1- burg enige tussenlanding»" i" Honncv?i bond van veehandelaren zijn 35-j. bestaan op 11 en 12 Juli in de Haagse Dierentuin viert. DAT de Nat. Chr. onderofficierenver op 12 Juni in Utrecht de alg'. verg. houdt. DAT het Noorse rapport over de ramp met het K L.M.-vliegtuig waarmee Joodse DAT de onderzeeër Tijgerhaai op oefentocht door de Caraïbische wateren gisteren in Curacao is aangekomen. DAT het Zuiderzeemuseum te Enkhui- ;n met Pasen (25 Maart) weer opengaat a inmiddels is uitgebreid. DAT mr D. J. Cuipers, oud-kanton rechter te Harlingen, 75 j. oud in Huis ter Heide is overleden. DAT in Utrecht is opgericht de Alg. Ned. Textielbond (voor de détailhande laren), lid van het Ned. Verbond Middenstandsver., en in het voorlopig bestuur o.m. zitting hebben J. B. v. d. Waal uit Den Haag en G. J. Kreulen te Haarlem, secr.-penningmeester. DAT de sleepboot Rode Zee vai Stnit en Co. te R'dam een drijvende boor toren zal slepen van Maracaibo (Vene zuela) naar de Perzische Golf. DAT het Ned. vrachtschip Hildegaard t 1 ,ogte van Ouessant averij heeft op gelopen en naar Brest voer. DAT in Borculo geld wordt ingezameld om een reis mog~'ü'< te maken van de burgemeester naar Warren in Arkansas (V. St.), de stad die door Borculo werd geadopteerd toen zij door een tornado grotendeels werd verwoest. DAT het Centraal Ziekenfonds, instel- Slechts één man gered Franse vissersboot kapseisde onverwacht en bliksemsnel in zware grondzee T^EN VAN DE MEEST TRAGISCHE scheepsrampen die de laatste jaren -L' voor de Nederlandse kust zyn gebeurd, heeft gistermiddag het leven gekost aan 23 vissers van een kapseizende Franse - vissersboot nabij het lichtschip West-Hinder op klaarlichte dag, zonder dat er een reddingboot of een passerend vaartuig hulp kon verlenen. Slechts twee opvarenden, de kapitein Rique en zijn jongere broer, hebben zich urenlang aan de kiel vast geklampt en werden door een Amerikaans schip aan boord genomen. De kapitein stierf echter nog voordat het Amerikaanse schip Antwerpen had bereikt, ondanks de medische bijstand van twee Vlissingse doktoren, die aan boord waren gekomen. kiel vormde het enige bewijs, dat zich hier in enkele seconden een drama had afgespeeld, dat aan en kele tientallen mensen het leven had gekost. Om ongeveer halfvier begaven twee Vlissingse artsen zich aan boord van de American Counsellor, het schip dat de twee gebroeders Rique had opgepikt van de toen nog dryvende treiler. De kapi tein Rique is niet meer by kennis ge komen. Zijn jongere broer maakt het goed. De reddingboten van Oostende en Breskens, een sleepboot uit Vlissingen en een bergingsvaartuig voeren alle uit, maar keerden onverrichterzake terug. De sleepboot De Schelde is op de plaats van de ramp geweest, maar men kon er niets meer ontdekken. De Due de Nor mandie zal dus gezonken zyn. Manus Oly De Zaanstreek was gisteravond ander maal in beroering over een langs de wegen jagende auto met één brandende koplamp en een lekke linkerachterband. Zat Manus Oly achter het stuur? Een gepensionneerde politieagent hoor- le 's avonds om kwart over tien schoten n de buurt v&n de Bloemgracht in Zaandam. Even la-ter zag hij de auto voorbij snorren in de richting van Pur- merend. Hij ontwaarde één persoon in de wagen. Onmiddellijk werden alle wegen in de Zaanstreek afgezet en alle politieposten gewaarschuwd. Maar tegen middernacht bleek dat men het spoor van de wagen wéér bijster was. Manus Oly is 37 jaar oud en kwam reeds op 17-jarige leeftijd met de politie in aanraking. Van die tijd af is hij vaste klant van de Recherche geweest. Twee maal is hij uitgebroken. Zijn inbraken leverden nooit veel op. Hij gaat overi gens uiterst brutaal te werk. Hij be schouwt het een en ander blijkbaar als sport, want heeft de politie hem een maal te pakken, dan gaat hij zonder tegenspartelen mee. In 1948 ontpopte htf zich als bendeleider. In korte tijd had zijn bende 30 inbraken gepleegd. Om de goederen te vervoeren werden even vijf tien auto's gestolen. Normandie, uit Boulogne-sur-Mer trokken op weg naar de visplaatsen onder IJsland. Byna alle Franse treilers doen Vlissingen aan om te bunkeren. De enige overlevende, de jonge matroos Rique, meent dat het schip door het slechte weer en de hoge zee zoveel olie heeft verbruikt, dat de treiler nagenoeg onbestuurbaar was en dwarszees is ge raakt. De ramp voltrok zich zo snel, dat er geen gelegenheid bestond om een sloep te strijken of zelfs maar sig nalen uit te zenden. Een zware grondzee bracht de beslissende slag toe aan het schip. Het kantelde blik semsnel en de naar boven drijvende Voerman onder eigen wagen gedood Weer vele verkeersongelukken De 47-jarige voerman Van O. van een brouwerij wagen te Lieshout, werd giste ren, op zijn verjaardag, onder zyn eigen wagen gedood. Hij wilde op de bok gaan zitten en is vermoedelijk misgestapt. Het paard trok echter aan en de man kreeg wielen over zijn lichaam- In Deurne werd gisteren de achtjari ge Corry van Someren, toen zij onoplet tend de weg overstak, door een vracht auto gegrepen en gedood. In Helmond- werd- het driejarig zoon tje van de fam. Van der Heijden door een ATO-vrachtwagen aangereden slag gedood. Gisteren werd de 59-jarige stations beambte der N.S. te Heeze M. van dei L-, die op zijn bromfiets van de nacht dienst huiswaarts keerde, bij het over steken van de snelverkeersweg in Maar- heeze door een vrachtauto gegrepen en gedood. De motorrijder N. uit Wouw reed gis teravond op de weg Roosendaal-Breda tegen een (voldoende verlichte) staande vrachtauto op en werd op slag gedood. Het vierjarig zoontje van J. Stienstra is in de Spoorsloot te Sneek verdronken. Voor gestaakte busdiensten nog geen treinen De gestaakte busdiensten van de Ned. Spoorwegen in Groningen worden niet door treinen vervangen. De regering geeft namelijk geen toestemming voor extra kolenverbruik. De baanvakken zijn ongeschikt voor dieseltractie. Een ver gunning om bussen telaten lopen naar een dienstregeling, die voldoet aan de door de president van de Groningse rechtbank gestelde voorwaarden, is nog niet verkregen. Dc hoofdprijs van de 15de Zonne- straal-lotery voor de t.b.c.-bestrijding, een auto, is gevallen op nr 92.451. WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige en tijdelijk krachtige Westelijke wind. Wisselende bewolking met enkele buien, sommige ver gezeld van hager of natte sneeuw. Tijdens opklaringen in de nanacht hier en daar lichte nachtvorst Morgea overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 7.41—18.09; maan 20.21-» 8.14 uur. 28 Febr. LJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1