Kamerlingh Onnes vijf-en-twintig jaar geleden stierf HET VOGELLEVEN in de Sleutelstad is toch ook zo rijk „BLOEMLUST III", de klap op de vuurpijl NKUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1951 Het staat helemaal vol met helium Professor De Haas vertelt ïzien ;rlka Toen in 1882, door het emeritaat professor Rijke, het ambt van professor in de theoretische natuurkunde vaceerde, weifelde men wie men tot zijn opvolger sou aanstellen: een zekere Duitse hoog leraar W. K. Röntgen of Heike Kami Kngh Onnes. De eerste, die later bekend cam- zou worden door zijn „röntgenstralen", urn» werd het niet. De andere, die grote chu-1 zou verwerven door zijn onderzoekingen vrii»! op het gebied van extreem lage tempe raturen. werd het wèl. Vandaag is het 25 Jaar geleden, dat de grote Kamerlingh e 0p Onnes, naar wie het laboratorium aan de Steenschuur genoemd werd, overleed. Cr yog een-laboratorium De oorspronkelijke bedoeling was. dat het laboratorium, dat er aanvankelijk minder gecompliceerd uitzag, een ge bouw zou zijn. waar het gehele gebied der natuurkunde bestreken werd. Kamer lingh Onnes noemde het een „Huygens- -i laboratorium" Maar allengs ging deze geleerde zich meer en meer op één ter rein van deze uitgebreide wetenschap toeleggen: dat der zeer lage temperatu ren. En zo werd het gebouw, dat later over de gehele wereld zulk een grote be kendheid" zou genieten, een cryogeen- laborntorium. Een laboratorium, dat zich bezig houdt met het onderzoek naar deze temperatu ren. heeft behoefte aan ruimte. Ruimte voor de ingewikkelde en uitgebreide machinerieën voor het vloeibaar ma ken van gassen als zuurstof, stikstof, terstof en helium. Hiervoor zijn o.a. c pressoren nodig, die de gassen tot 200 atmosfeer kunnen samenpersen, en pom pen, die de druk der gassen zoveel moge lijk reduceren. Onder Kamerlingh On nes kwam dan ook de uitbreiding van het gebouw tot stand tot het complex foals we het thans kennen. Vloeibaar maken van gassen aaB Waarvoor dat onderzoek naar die zee laar-, jage temperaturen", zo vraagt de leek.Wat dag. heeft de wetenschap daar aan? En wat voor practisch nut heeft het? De geleerden waren het er al lang over eens, dat de materie bij zeer lage tempe raturen zeer aparte verschijnselen ver toont. De onderzoekingen hebben dan ook aan 't licht gebracht, dat. om r te noemen, vele metalen bij zeer lage temperaturen hun electrische weerstand Verliezen en supergeleidend worden, dat de heliumvloeistof bij 2.19 gr. K in een ftieuwe toestand overgaat en een warmte- geleidend vermogen krijgt, 800 maal groot als dat van het metaal koper, het- welk op één na de beste warmtegeleider ichta1 js men kende. rock i De methode om tot zeer lage tempera- 15060 turen te geraken, is uiteraard te ingewik- keld om hier te behandelen. Populair gezegd komt het hier op neer: wanneer een gas wordt samengeperst, wordt het ®ri vloeibaar. Haalt men plotseling boven jd® I de vloeistof de damp weg, dan gaat de vloeistof koken. De hiervoor benodigde Warmte wordt aan de vloeistof onttrok ken en deze wordt dus kouder. Wanneer men deze temperatuur ge- invi* bruikt voor een tweede hoeveelheid gas, «n enkele malen het bovenstaande her- i haalt, bereikt men uiteindelijk een zeer lage temperatuur. Dat is één methode. Het zij voldoende te vermelden, dat het bereiken van zeer lage temperaturen mengaat met het vloeibaar maken gassen. En omgekeerd. Stikstof, zuurstof en waterstof wa iamelijk handelbare gassen, doch het vloeibaar maken van het heliumgas Als (hog niet gelukt. Niet in Nederland Don- ,niet in het buitenland, n de Totdat op de 10de Juli 1908.... Een ooggetuige u re Aan de Rijnsburgerweg woont iemand, aan die de gedenkwaardige dag, de schoonste dag in het leven van Kamerlingh Onnes, i_.rj jheeft meegemaakt: professor dr W. J. de Haas. thans oud-hoogleraar in de na tuurkunde. tijdens de onderzoekingen van Kamerlingh Onnes diens assistent. Deze professor De Haas zou later als hoogleraar nieuwe lauweren oogsten het laboratorium aan de Steenschuur. als voortzetter van de arbeid, waaraan was. niet gir.g ns 187 Taxichauffeurs in Rotterdam beboet Ze werkten veel te lang Dezer dagen stonden voor de Rotterdam se kantonrechter 187 garagehouders en Chauffeurs terecht, aangesloten resp Werkzaam bij de coöperatieve Rotter damse Taxi Centrale, wegens overtre ding van het Rijtijdenbesluit. Er werd veel te lang gewerkt- De werkgevers hadden de chauffeurs wel geschreven, dezen verantwoordelijk waren voor onjuiste invullen van de werkboek maar de ambtenaar van het OM id, dat de garagehouders verantwoor ding jdelijk blijven- Hij eiste in de eerste zaak itand «es maal f 30 boete tegen een garage- Tn (bedrijf en zeven maal f 10 tegen een ehauffeur- i jn zafcen Van de garagehouders zal 14 dagen schriftelijk vonnis worden De chauffeurs werden veroor- it elk zeven maal f 5 boete, antal overtredingen in een pe- weken in 1949 bedroeg Het verbaal van dit tienmaandse lerzoek besloeg 700 pagina's. :ter. pver U - hr, rd Het R* Bnderzoel ging Moeder en kind gedood door gasverstikking In West-Terschelling zijn de echtgenote in een loods en hun enig kind door gas- srstikking om het leven gekomen. Waar- üiijnlijk is de vrouw, die aan shocks leed nacht naar de keuken gegaan en tegen B gaskraan gevallen. De loods vond ►rouw en kind, toen hij terugkeerde van tuin Wn nachtdienst, levenloos in de woning. ;r G- 6et jongetje - JttMjfr1 laten steld- verjaardag t juist die dag zijn elfde Voor het laatst iük. Oude kwartjes en stuivers rorig men inwisselen See*" t/m 30 Maart zal een laatste ge- oa' fcgemheid worden gegeven tot inwisse- ger" tng van zilveren en zinken kwartjes en bikkelen en zinken stuivers, die op 15 Augustus jl. buiten omloop werden ge- merlingh Onnes was begonnen. Professor De Haas zou het laboratorium de nieuwe naam „het koudste plekje van 't heelal" bezorgen, door het benaderen van het absolute nulpunt tot op 1/4000 gr., door zijn adiabatische demagnetisatie-methode. „Kamerlingh Onnes", zo vertelde pro fessor De Haas ons, „was er in die dagen slecht aan toe. U moet weten, dat hij één keer gemeend had, dat het hem gelukt was. het heliumgas vloeibaar te maken, en hij had daar over geschreven. En toen bleek het niet waar te zijn. U kunt wel hegrijpen, dat het voor hem nu een zaak was, het heliumgas alsnog vloeibaar te makep. wilde hij zich niet belachelijk maken voor de gehele wetenschappelijke ereld. Elke dag stonden Kamerlingh Onnes professor Schreinemakers. professor Kuenen en ik bij de instrumenten. Onnes had geen tijd meer om naar huis te gaan. Zijn vrouw kwam hem het eten op het laboratorium brengen. Op zekere dag, de 10de Juli 1908, stonden we weer mistroostig voor de installatie, toen Kuenen opeens uit riep: „Het is gelukt! Het staat hele maal vol helium!" We konden het eerst niet geloven. En aanvankelijk zagen we niets in de buis, waarin het vloeibare helium zich zou moeten bevinden. Helium, moet U weten, is zeer blank als vloei stof en heeft een vlijmscherp opper vlak. Maar toen we goed keken, za gen we dat Kuenen inderdaad gelijk had. Nooit zal ik de grote blijdschap van Kamerlingh Onnes vergeten, toen hij het zeker wist, dat zijn proef geslaagd was." og een tijd praatte professor De Haas door over de grote natuurkundige. „Hij een levenswijze man. Een uitstekend verteller. Een prima debater. Altijd op gewekt. Leefde in zeer nauw contact met zijn assistenten. Beurde hen in tegen spoed op, en leefde mee in hun particu liere leven. Zijn huis was een zeer gast vrij huis. Twee jaar voor zijn dood. polste hij me of ik er voor voelde, zijn opvolger te worden. U weet, ik bèn het geworden. Het was een hele eer. En financieel een vooruitgang. Want als as sistent begon ik met f 250 per jaar. Later werd dat f 500." Het ging niet zo best op school H.B.S.-er wilde met vals paspoort ontvluchten Het stond er op school met de Haagse H B S.-er F. E. P. R. niet te best Hij besloot naar het buitenland te gaan en verkreeg daartoe met de hulp van eer vriendje, een vals paspoort. Op het per ron kon R. echter nog worden terugge houden. Tegen hem werd heden voor de Haagse rechtbank 200 boete subs. 3C dagen geëist. Zijn vriend, A. de V., die zijn personalia verstrekte en de aanvraag voor een paspoort tekende, hoorde 75 subs. 25 dagen hechtenis tegen zich ei,r Uitspraak 6 Maart. Padvinders herdenken Lord Paden Powell Op 22 Februari herdenken de padvin ders over de gehele wereld de geboorte- van Lord Baden Powell. De padvind- sters zullen die dag tevens de verjaardag m Lady Baden Powell vieren. Baden Powell, de stichter van de we reldbroederschap van padvinders, over leed 8 Januari 1941 op 83-jarige leeftijd. Boycot van slagers te Zaandam verboden De saneringscommissie voor de slage rijen te Zaandam, die het enkele slagers onmogelijk maakte vlees te betrekken, omdat zij beneden de vastgestelde prijs verkochten, is door de Haarlemse recht bank in het ongelijk gesteld. De commis- werd veroordeeld tot het ongedaan maken van de boycot binnen twee dagen en betaling van de kosten van het geding 172). Voor iedere dag, dat de boycot wordt voortgezet, moet een dwangsom 100 betaald worden. Jan de Hartog gaat in zeetjalk wonen Een van de weinige zeetjalken die o land nog rijk is, werd door een weekblad gekocht van de heer K. Bartels uit Delf zijl, om in Haarlem te worden verbouwd tot woning voor de schrijver Jan de Har tog, die thans in Parijs verblijft. ]e moei er oog voor hebben Hoe vaak wordt er niet gezegd, dat onze steden zo arm aan vogels zijn? Dat valt erg mee en het is typisch hoe steeds meer vogelsoorten zich aanpassen aan het stadsleven en de omgeving van de menselijke woning. Hoeveel ver schillende soorten kUMnen we niet midden in onze stad zonder veel moeite waarnemen? De aardigste ontmoetingen en interessantste aanpassingen kunnen we in de stad heieven. oude plaatsjes tegenkomen en die bij wijze van nestkastjes vroeger Het is toch wel opvallend, dat de hout duif zich soms met heel weinig bomen tevreden stelt. Op het grote gebouw van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Histo- kunnen wij ze elk jaar broedend zien het is aardig hoe zij zich daar thuis voelen. Een vogel die zich vroeger zelden of nooit in de steden vertoonde. Kalm de houtduiven op straat voedsel zoeken, zo nu en dan even wegvliegend fietser of een paar spelende kin deren, om direct weer neer te strijken. Ook de Vlaamse Gaai gaat zich steeds dichter bij de huizen vestigen. Op ver schillende plaatsen in Nederland werd dit verleden zomer reeds vastgesteld. Zelfs had een paartje het nest tegen een huis gebouwd De merel, die een parkachtig landschap schijnt te verkiezen, vinden we in kleine stadstuintjes en in parken, soms neste lend in klimop tegen een huis of in een boompje naast de voordeur, waar dage lijks toch tientallen mensen vlak voorbij gaan. Ook de merel is nog niet zo lang stadsbewoner. Nadat men, op de Engelse wijze, parken is gaan aanleggen, heeft men naar het blijkt een geschikt biotoop voor de merel geschapen. Wat is immers geschikter dan: een grasveldje, wat laag hout met nog wat besdragende heesters, heggen en grote bomen? Volop gelegenheid voor voedselzoeken en- broeden. Langzamerhand breidde zich deze ge woonte der merels uit, zodat er al vogeldeskundigen zijn, die menen, dat er twee soorten merels zijn, en wel de „stadsmerels", die ik dan lie ver „tuinmerel" zou willen noemen, en de „bosmerels". Inderdaad zijn er wel verschillen aan te wijzen. De „stadsmerel" heeft minder behoefte „eg te trekken, maar blijft buiten de broedtijd in het broedgebied, omdat er genoeg voedsel bij de menselijke woning te vin- 's. Iets dergelijks vin- we ook wel bij me- roodborsten e.d. In het voorjaar gaan de „stadsmerels" hierdoor eerder tot broeden over dan de „bosmerels", die eerst hun broedgebied sr moet gaan bezetten verkennen. De stede lingen gaan dus vanzelf eerder in het voorjaar zingen. Zij zijn immers aanwezig op het broed gebied en tevens in staat grotere en meer broedsels in een jaar groot te bren gen doordat de levens condities beter zijn. De grootste vijanden die zij hebben zijn de katten, die overal rondsluipen om vogel te pakken te kunnen krijgen. Ook werd geconsta teerd, dat de merels in de steden 's morgens vroeger wakker worden en eer ier in de morgen begin nen te zingen dan de .bosmerels". Door ver keer en straatlantaarns zouden zij immers aan gestoken worden en vroe ger „uit de veren" komen. Aardig is het te horen, hoe één zingende mannetjes- merel in de vroege morgen al zijn soort genoten in de omgeving kan wakker ma- en in minder dan geen tijd is er soort vogelkoor te horen. De straatjongens, onze huismus tegen de huizen opgehangen werden. Op het ogenblik verzamelen zich tegen zonsondergang grote troepen spreeuwen bij het Academisch ziekenhuis. Van alle kanten komen zij dan aangevlogen om daar in troepverband te gaan slapen. Het zijn broedvogels van het Noorden, die zodra het maar even zachter weer wordt, hun eigen broedgebied weer gaan op zoeken. De gezellige kokmeeuwen en zilver meeuwen brengen de winter in de stad door. Soms zien we er zelfs de veel gro tere mantelmeeuw bij. Aardig is te we ten, dat er wel eens een zilvermeeuwpaar een broedsel groot bracht op een plat dak van een huis in een stad. We kunnen de roep van die zilvermeeuwen alweer horen. De roeken zien we 's morgens nestbomen inspecteren, die zij ieder jaar trachten te bezetten achter het Stadhuis, op de Steenschuur en de Garenmarkt. Voedsel voor hun jongen en zichzelf zoeken zij tijdens de broedtijd dan in omliggende gras- en bouwlanden. Welke leuke ontmoetingen had ik niet in de kleine struikjes rond de oude Burcht. Ik kon er tijdens de trek aller lei Noordelijke bezoekers ontmoeten, zoals goudhaantjes, vinken, kepen, koper wieken en rondtrekkende mezensoorten. En in de pestvogeljaren ontbreken ook zij niet in het najaar en de winter op de besdragende heesters in onze parken. Dan kunnen we die prachtig gekleurde Noordelijke gasten uit Lapland van heel nabij in onze parken bekijken. Als de vorst de koude zucht over het land doet gaan, komen de wilde eenden, die we dan al gepaard zien, onze grach ten bevolken. Soms bezoeken ook andere Gevleugelde vrienden die zich aan het stadsleven aanpassen prachtige voedseloase in de barre winterkou is. Een andere frappante aanpassing in _ize steden is de zwarte roodstaart, die al heel vroeg in het voorjaar uit het Zuiden terugkomt. Het is een broed- vogel van de rotsgebieden in Midden- Europa, die zich geleidelijk naar het Westen uitbreidde. In onze gebombar deerde steden broedden zij tussen het puin en zijn nu broedvogel op grote ge- geworden. Zij voelen zich er best thuis op zo'n geïmiteerde rotswereld. In Maart kunnen we 's morgens vroeg al het hakkelend liedje horen van boven het Stadhuis. Zelfs de gevleugelde roofridders, de torenvalk en de kerkuil, zijn broedvogel stad. Elk jaar broedt er een paar- ?en onzer kerktorens en onlangs kwam ik in de avondschemering een geruisloos vliegende kerkuil tegen op de Nieuwe Rijn. Er waren tijden dat ik hem daar geregeld zag en ik was blij met deze hernieuwde ontmoeting. En horen we in de stad ook niet in rustige stille najaarsnachten of nog kille lentenachten de drukke roep van de oeverloper, de geheimzinnige kreet van ralachtige, de melodieuze wulpen- roep of het over en weer antwoorden •ertrekkende Noordelijke lijster soorten? Hoeveel soorten kunnen we dan niet horen. Dan word ik 's nachts ens wakker van de roepende c trekkende vogels en zou ik wel mee wil len trekken over landen naar onbekende oorden Er is ook in de stad veel van onze gevleugelde vrienden te zien, maar we moeten er op letten en er oog voor hebben! Jaap Taapken Schilderij in Lisse Sortiment en kwaliteit overtreffen stoutste verwachtingen De derde „Bloemlusf-tentoonetelling pleegt altijd de meeste belangstelling te trekken. En toen voorzitter Segers de aanwezigen van harte welkom heette in de „lusthof" was het niet anders. Eerst werd dank gebracht aan de heer Van der Lee en de zijnen, die de allesbehalve benijdenswaardige taak kregen om de vele tè veel! bloemen eep plaats te geven. Vervolgens kwam de heer Segers op het punt, dat er deze week niet minder dan drie tentoonstellingen van stapel lopen. En dat is Inderdaad wel een beetje te veel van het goede. Ook „Bloemlust" betreurt het, dat dit plaats vindt, maar lke directe of zijdelingse beschuldiging dat zij ©r de oorzaak van is, moet ten sterkste worden afgewezen. Nu wordt in de strijd tussen Flora— van bloem en naar men beweert: geen Heemstede en FloraKeukenhofLisse door de voorstanders van Heemstede de stelling geponeerd: „dat een tentoonstel ling gehouden moet worden, waar d< traditie haar gevestigd heeft". Met eer variant op deze stelling zou de heer Se gers willen zeggen: „dat een tentoon stelling moet worden gehouden op eei tijd. die de traditie gevestigd heeft' .Bloemlust" heeft al vijf-en-twintig ja- en achtereen haar grote show in deze week gehouden. Als men dus wil wijzen op 'historisch recht en traditie, dan mag „Bloemlust" dit zeer zeker doen. Burgemeester Oud, die de tentoonstel ling opende, schetste het verband tusser Rotterdam als 'haven en de bollenstreek als export-centrum. Hij kon zioh de angst voorstellen van de bollenexporteurs, als het werk in de havens staakt. Dit sn is dat één week het geval ge weest en prompt werd de heer Oud op- gebald door een bollenexporteur. die vroeg of Rotterdams burgemeester niet kon zorgen, dat de kisten met bollen op weg gingen Als blijk van erkentelijkheid werd mevrouw Oud een fraaie bloemenmand aangeboden. De heer Oud werd verzoch om een naar hem genoemde narcis ter doop te houden door er het naamkaartje bij te zetten. Deze nieuwe narcis, die door D. W. Lefeber, Lisse, gewonnen is. had ddreot at succes: certificaat van „Bloem lust". Daifodil-shovr Deze derde tentoonstelling wordt ook wel de daffodil-show genoemd. En men bij wijze van spreken dan ook de ^.^.i over de narcissen. Vrijwel alle erkende cracks uit de streek kruisten de narcissen-degens; het was de firma War- naar uit Sassenheim die de drie beschik bare narcissen-bekers in de wacht sleepte. In de stand van deze firma vond men in keur van narcissen: van de vrolijk- gekleurde ine. Yankee Clipper en Top- score tot de statige witte trompet Beers- heba, de fraaie gele trompetten Joseph Mac Leod en Moonrise. de beste bicolor Music Hall en daarnaast de bicolor-der- bicolors: Oklahoma. Een narcis, die in alle opzichten af is: best van bouw, fors bolrot. Er zijn weinig bioolors, men dat kan zeggen! Een grote „set" Flower Carpet Belle Teeuwsn, Lisse. deed het best. Een prima narcis! Uitstekende groepen hadden ook T. Vos Zn en G. Zand- bergen-Terwegen. Sassenheim. We noteerden hier Golden Gastle, warm- geel met gevulde trompet. Peeping Tom, die het beste te vergelijken is bij een grootbloemige cyclammus een zeer opvallende aanwinst! de prachtige witte trompet Scapa. de beste tr. Golden Marvel en Dutch Master, terwijl ook Jules Verne sterk opviel. Hyacinten waren er, gezien de tijd van het jaar, nog knap veel. U ziet daar naast het handelssortiment verschillende nieuwe aanwinsten, zoals de rose-rode Royal Present, de paarsblauwe Gen. Eisenhower, de eigenaardig gekleurde Heliotroop, de rose Mirandelle, de witte Angora, enz. En de tulpen? Eén bonte sliert zonder eind! Van de nietigste tot de grote Orange Sun fantastisch mooie oranje tulp is dat! en de vlammend-rode Parade en Franklin D. Roosevelt. Daar tussen de merkwaardige Gudoechnik, gele ondergrond en als met rose poeder be stoven, de bizarre tulpen Don Alma en Bronze Glory, de schitterende lslie- bloemige tulpen, zoals de oranje Stams- lauw, en de mooie lila-rose China Town. Wat de aanleg betreft: men heeft er de heer Van der Lee en de zijnen op los gelaten en die hebben een heuvelland schap. compleet met beekjes, waterval letjes, enz., in elkaar gezet. Tussen de bomen een schat van kortom; het is een schilderij! Prijswinnaars de prijzen zijn: War- naar en Co.. te Sassenheim, die de drie wisselbekers voor resp. 30 en 20 soorten veroverden. De wisselbekers voor 20 en 10 soorten hyacinten gingen naar G. van der Meij's Zonen te Lisse. De wissel bekers voor 30 soorten tulpen kreeg J. J. Gnullemans te - Lisse; die voor 10 en 20 soorten Gebr. Nieuwemhuis te Lisse en die voor tulpen van verschillende variëteiten J- J. Grullemans. De wissel beker voor de mooiste gemengde inzen ding had G. B. de Vroomen en Zn. Sas senheim: die voor de beste collectie tulipa's S. Reijnveld en Zn, Hillegom. De certificaten voor de beste prestatie kreeg G. Zandbergen Ter Wegen. Sassen heim; dat voor de grootste prestatie ont vingen H. de Graaf en Zn, Lisse; dat voor de hyacint Gipsy Queen G. van der Meij's Zonen te Lisse. Certificaat van „Bloemlust" aan nareis Oklahoma van Warnaar en Co., en aan narcis Burgemeester Oud van D. W. Lefeber; wisselbeker huisbroei de heer Willemebein; medaille de heer Vaas. Wijkverpleging „Phebe" aan Oude Vest opgeheven Gebouw verkocht aan Hervormde Gemeente NAAR WIJ VERNEMEN, Is de vereniging voor wijkverpleging „Phebe" aan de Oude Vest in een gehouden vergadering, die onder leiding stond van de voor zitter van het bestuur, dr G. Brouwer, opgeheven. Haar werkzaamheden zijn hier- samengevloeid met die van de Protestantse vereniging voor gezondheidszorg „Het Groene Kruis". De wijkverpleging is opgericht in De cember 1898. In 1948 heeft men het vijf tig-jarig bestaan herdacht. Wie aan „Phebe" dacht, dacht ook aan de fami lie Van Nes. die vele jaren haar beste krachten aan de wijkverpleging heeft gegeven. Aangenomen mag worden, dat haar verdwijning deze familie in het bij zonder niet gemakkelijk zal vallen. Een verzachtende omstandigheid is, dat het werk, met zo veel liefde en toewijding opgebouwd, niet verloren is gegaan, al zal de vorm ook geheel anders worden. Ook ds J. Riemens heeft tal van jaren de leiding van „Phebe" in handen gehad. In de liquidatievergadering verslagen uitgebracht door de heren J. C. Elsgeest, secretaris, en D. M. van Nes, penningmeester. De heer Elsgeest memo reerde in het kort nog iets uit de historie „Phebe". De financiële toestand was niet gunstig. Besloten werd bet gebouw aan de Oude Vest te verkopen aan de gemeen- André Gide. nobelprijswinnaar. overleden De eerlijkheid tot enige deugd verkozen Maandag in d irleden een schrijvers van de Nobel-prijs Gide. Gide. in ouderdom van 81 jaar de meest omstreden i tijd, de winnaar van >r letterkunde, André uit protestantse ouders geboren, heeft zijn ganse bewuste leven met een probleem geworsteld, met het probleem, dat kortweg is saam te vat ten in de vraagWat met de bereikte vrijheid aan te vangen? Immers, deze vraag, waarop hij het antwoord nooit heeft kunnen geven, doemt op in al zijn werken, in zijn romans, novellen en es says. Zij is er in zijn vroege tijd als hij strijd voert tegen het realisme en de pen voerder van het symbolisme is. Zij vi breert in zijn latere werken, waarin zijn activiteit, naar het woord van Mauriac. Mag een politieagent schieten Ja, voor zelfverdediging, bescherming en handhaving van het gezag Binnenlandse Zaken zegt: schieten moet beperkt en doeltreffend zijn In Maastricht heeft een politieagent onlangs een 9tudent, die wederspan- nig was neergeschoten. Te Leiden deed zich reeds eerder iets dergelijks voor. In Brabant legden rechercheurs een spervuur rond vluchtende boeven. Voor het paleis Soestdijk reed de ontvluchte gevangene Manus Oly door een gordijn van politiekogels toen hij weigerde de auto te doen stoppen waarmee hij er van door ging. Al deze gebeurtenissen, aangevuld met soortgelijke uit het verleden hebben velen de vraag doen stellen: ribu- Dg inwisseling zaj kunnen geschieden spreeuw, zijn al heel lang bij huis ir ZW bjj alle postkantoren, bij- en hulpkan - hof. Laten we ons eens die oude spreeu- torem dear posterijen en poststations. 1 wenpotten herinneren, die we nog wel (Kalenderfoto Nol Binsbergen) Noordelijke soorten, zoals kuif- en tafeleenden en ook wel het nonnetje, de kleinste der zaagbekken, het Galgewater, Mag een politie-agent schieten? Deze vraag is de laatste dagen van vele zijden belicht. Wij hebben haar voorgelegd aan de afdeling politie van het departement van Binnenlandse Zaken. Er is, zo vernamen wij, geen centrale regeling voor wélk politie-optreden ook. Alle gemeentelijke politiecorpsen in ons land zijn zelfstandig en staan onder de burgemeesters, die eveneens zelfstandige ambtsdragers zijn. Wel is er in 1947 een z.g. model-ambts instructie door de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, dr Beel, aan de gemeenten verzonden. Zij had alleen ten doel. bij het opstellen van regelingen als voorbeeld te dienen. Enige dwingende kracht mag men er dus niet aan ont- Toch geven deze model-bepalingen weer, wat er op Binnenlandse Zaken over deze materie gedacht wordt. De artikelen zestien en zeventien van die model-voorschriften gaan over hel gebruik van vuurwapenen door politie dienaren. Dat gebruik is toegestaan: ter zelfver dediging. ter bescherming van personen en goederen, voor het afdwingen van na koming van een rechtmatig door de poli tiedienaar gegeven bevel, tot het keren van geweld en, bij ontvluchting van dachten of veroordeelden. Het gebruik dient de perken van rede lijkheid en gematigdheid niet te bui ten te gaan. Het dient tot het uiterste lijk is. wordt van de vuurwapenen geen gebruik gemaakt, dan na overluide, vruchteloos gebleven waarschuwing, wel ke. wanneer men te doen heeft met een volksmenigte, welke uiteengedreven moet worden, wordt uitgesproken met de woorden: „Gehoorzaamheid aan het ge zag, verwijdert u of geweld zal worden gebruikt". Deze waarschuwing mi driemaal herhaald worden. Bij optreden onder leiding van mei deren mag alleen geschoten worden, i dat daartoe uitdrukkelijk last gegeven De bepaling: „beperkt, doch doeltref fend gebruik", diende om een eind te maken aan het schieten in de lucht, waardoor anderen gevaar lopen, terwijl destijds (1947) werd overwogen, dat de verhoudingen het gewenst maakten het gezag te versterken en de politie te hoe den voor desavouering door de rechter lijke macht. Al deze bepalingen heffen de verant woordelijkheid van de politieman voor zijn optreden evenwel niet op. Wapenge weld „dient de perken van redelijkheid en gematigdheid niet te buiten te gaan". Dat betekent dus, dat van de politie mannen zelfdiscipline gevraagd wordt, die. als zij niet aanwezig blijkt te zijn geweest bij een gewapend optreden, door de rechter gevoelig wordt bestraft. Zo kreeg en hield de agent, die ir. Floris Grijpstraat in Den Haag in 1948 een Delfts student neerschoot, zes n den gevangenisstraf. In Engeland geeft de gemeens <- de politieman een zekere bescherming. De massa keert zich daar tegen de. duizelingwekkend spel tussen af grond en hemel is- Zij is de beklemmen de achtergrond in zijn boeken, waarin de begeerte als stuwende macht wordt geschetst en de schrijver in zijn haat tegen alles wat de begeerte remt het luguberste kwaad tekent, daarbij van zichzelf zeggend,.mj^i taak is onrust te verwekken"-. Zij is in elk zijner werken, want zij zijn een program tot bevrij ding van de individuele mens. Die vraag, dit hem immer beheersende probleem, heeft hij „eerlijk" proberen lossen. Had hij niet de „sincérité". de eerlijkheid, tot enige deugd verkozen? Vandaar zijn zoeken her en der. dat hem onder andere tot het communisme leid- - gedesillusioneerd keerde hij terug, zijn „sincérité" had hem nu in staat gesteld de voosheid van het communis- :e doorschouwen. Achter de gevel zag hij de verrotting die hij na een bezoek aan Moskou in een beroemd ge worden boek verwierp. Vandaar ook zijn boeken die soms vervuld zijn van mystieke ascese (De enge poort b r en soms van het schandelijkste kwaad („De valse munters"). Vandaar even- het ogenschijnlijk paradoxale in zijn wezen, dat hem een christen zon der christendom en een moralist zonder moraal doet zijn. Begrijpelijk zal het zijn dat Gide's worsteling zoals deze in vele zijner ken is verbeeld voor de christen oi vaardbaar is, Wel zal erkend dienen te worden dat André Gide een groot schrij- was in deze zin. dat hij een prach tig, klassiek proza schreef en in een bele, pure taal zijn visie en zijn strijd heeft verbeeld. Kinderpostzegels brachten acht ton op De m het najaar gevoerde actie voor de verkoop van kinderpostzegels en prent briefkaarten voor het kind heeft ongeveer f800.000 opgebracht. In 1949 bedroeg de opbrengst f700.000. Namen in 1949 onge- 140.000 kinderen uit 5600 schoolklas- aan de actie deel. in 1950 waren hel 240.000 kinderen uit 9500 schoolklassen. Toelatingsonderzoek H.B.S. Het schriftelijk onderzoek voor hen, die dit jaar wensen te worden toegelaten tot de eerste klasse van een openbare HBS ;n openbaar lyceum of tot de eerste klasse van een gesubsidieerde bijzondere HBS of een bijzonder lyceum, zal worden gehouden op 19 Juni Tydens het spelen is gistermorgen het driejarig jongetje K. N. (enig zoontje) de Roemersloot te Oostzaan geraakt dadiger en springt de politieman, die zijn „plicht doet", te hulp. In ons land keert de massa zich vrijwel altijd tegen de politieman en neemt het op voor de achtervolgde. Dat maakt het noodzakelijk de politiemannen in ons land te bewapenen. Maar zij dienen zich hun verantwoor delijkheid bewust te zijn. Heeft treden ernstige gevolgen, dan Het gebouw» Phebe. Zal er Hervormd jeugdwerk blijvend b* worden onder gebrachtAanwijzingen zijn er reeds. Foto N. van der Horst tecommlssie van de Ned. Hervormde Ge- het liquidatiesaldo geheel te gebruiken voor het pensioen van de wijk- zuster, A. M. Jasperse. Welke be stemming het gebouw krijgt, kon men ons nog niet zeggen. Het is echter niet uitgesloten, dat er Jeugdwerk in zal wor den ondergebracht. De Jeugdorganisatto „Phebe" heeft haar tenten hier al lang geleden opgeslagen. N.S.-bussen in Groningen vielen uit Passagiers de dupe van uitspraak In kort geding Alle busdiensten van de Nederlandse Spoorwegen op de lijnen Groningen- Roodeschoal en Groningen-Delfzijl zijn Maandag onmiddellijk gestaakt nadat de president ven de Groningse recht bank in kort geding de N-S. had verbo den passagiers in de kom der gemeenten op te nemen en had gelast, de sneldien- sten te staken, op straffe van een dwang som van f 2000 voor elke overtreding- Deze zeer plotselinge maatregel wek te grote ontevredenheid bij de honder den reizigers, die reeds in de bussen hadden plaats genomen, of bg de haltes stonden te wachten op weg van of naar fabriek, kantoor of school. De directie van de Gado (Groninger Autobusonder neming) die de diensten namens de Spoorwegen onderhield sinds de treinen op 22 Januari wegens de kolenschaarsts uitvielen, deelde mede dat het onmoge lijk was de busdiensten normaal te laten verlopen zonder in conflict te komen met de rechterlijke beslissing. Men zou nl- bij verschillende plaatsen moeten af wijken van de dienstregeling, waardoor men een ..station-tot-station-dienst" niet kan handhaven- Het kort geding was aanhangig go» maakt door twee andere busondernemin gen, die de NS--busdienst een oneer lijke concurrent noemden, omdat op be doelde trajecten al bussen reden. De N S.-bussen reden niet van station tot station, maar namen passagiers in de kom van verschillende gemeenten op en onderhielden een sneldienst- De pre sident van de rechtbank achtte een nood toestand of overmacht wegens kolen- schaarst» niet aanwezig. -De president-directeur van de N-S-, tr F- Q. den Hollander, verklaarde giste ren in een vergadering te Groningen, dat het verliezen van dit proces door heid En overigens: het psycho-technisch onderzoek, waaraan ieder, die bij de poli tie gaat dienen, zich dient te onderwer pen, vóór hij in dienst treedt, is er vooi om de rangen vrij te houden van hen., wier zenuwen een sterker drijfveer zijn i hem wordt beschouwd als de bevrijding in kritieke situaties, dan het verstand!1 van een reuzenstrop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3