Jlieumc €ei hzche (iToumnl c Trouw aan vaderland van kleinzoon van Haags verwoestte leven Van Heutsz zenuwarts hoort wegens meineed 1 jaar tegen zich eisen Versteviging der banden tussen Moskou en Peking Wist U Nieuw hoofdstuk Amerikanen tot het knooppunt Hoengsong opgerukt WOENSDAG 21 FEBRUARI 19S1 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8158 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantnastich f« ghfblewo myn fieri ia t«g!jenspaet" ..HET STAAT HELEMAAL VOL MET HELIUM ZIE PAG. 3 Englandspiel opnieuw ter sprake (Van een onzer verslaggevers) MINDER DAN EEN UUR heeft de Haagse rechtbank, gepresideerd door mr A. Hilbingh Prins, gisteren nodig gehad, om de meineed zaak tegen de Haagse zenuwarts dr J. B. van der W. te behandelen. Na een zeer ernstig requisitoir eiste de officier van Justitie, mr dr J. C. Maris, tegen de dokter een gevangenisstraf voor de tijd van een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. De verdedi ger, mr J. Klazinga uit Den Haag, vroeg de rechtbank om verdachte, indien zij overtuigd was van diens schuld, een voorwaardelijke straf van geringere omvang op te leggen. De uitspraak werd bepaald op 6 Maart I a.s. 's morgens om kwart voor tien. Er waren in deze zaak twee getuigen i naar Engeland teruggingen heeft hij gedagvaard. Zowel de rechtbank, de offi- riAr dp vprdpHivpr ai. dp vprdarhtp de boodschap meegegeven, dat alle af 1 dachte de tenlaste gelegde feiten toegaf. In de zittingen van Woensdag 25 Mei 1949 en 24 Januari 1950 heeft de heer Van der W. voor de Parlementaire Enquête-Commissie verklaringen afge legd. De eerste maal zei hij. reeds vóór de oorlog bekend te zijn geweest met het werk van de Britse geheime dienst in Nederland. Eén van zijn patiënten was de bekende Payne Best en deze was zéér bevriend met de groep van Delftse hoogleraren: Schoemaker en Mekel, die later groten deels werd opgerold. Na Mei 1940, aldus de verklaring, waren er dus nog mensen in Nederland, die over directe verbindingen met Londen be schikten. Professor Mekel zou o.a. aan verdachte gevraagd hebben „mee te doenHij had daarna met zeven Engelse agenten, die geregeld in War mond zaten, contact. Waarschuwing aan ge heime agenten Hij werd in hun werk ingescha keld door een zekere Mc Patrick, die vergezeld was van een alleen Engels sprekende dame. Voor zichzelf zeide dr. V. d. W. bij het onderzoek de Parlementaire Enquête Commissie dus te weten, dat er in Nederland een groep Engelse agenten werkte en hij had herhaaldelijk gewaarschuwd, dat het mis ging met de in Nederland werkende Nederlandse agenten. Reeds voor Mei 1943 zou hij waar schuwingen naar Londen hebben doen uitgaan. De hoogste mannen als Giskes en Huntemann, aldus dr Van der W. verder, waren omge kocht en hij heeft zijn best gedaan, dit aan Londen bekend te maken. Van Schreieder vertelde hij toen, dat die reeds vóór de oorlog was omge kocht.... Aan alle agenten, die Dr Nikijuluw kreeg zijn ontslag Meningsverschil over de toekomst van Ambon Het bureau Zuid-Molukken deelt mede, dat ontslag is verleend aan de algemene vertegenwoordiger der republiek Z.M. in Nederland, dr J. P. Nikijuluw, arts te Rotterdam. Als reden tot dit ontslag, het welk door minister Lokollo verleend werd, wordt opgegeven een meningsver schil ten aanzien van de toekomstige sta tus van de Zuid-Molukken. Dr Nikijuluw is voorstander van autonomie binnen het staatsverband van de republiek Indone sia, terwijl de regering van de R.Z.M. volledige souvereiniteit wenst. Verder zijn de heren E. A. Kaijadoe en ds W. H. Tutuarima, die met dr Nikijuluw het bestuur van het bureau vormden, van hun functie ontheven. De heer Wairata. vertegenwoordiger van de Ambonese burgers en militairen op Java, is thans voorzitter van het be stuur; leden zijn de heren J. Patty en Th. O. Kuhuwael. Naar wij van dr Nikijuluw vernemen, beschouwt deze zich nog steeds als ver tegenwoordiger van de R.Z.M. en hij heeft van de regering dier republiek nog geen mededeling van dit ontslag ontvan gen. Omtrent de reden van dit geschil wilde hij zich niet uitlaten. In verband met deze gebeurtenissen verklaart dr Nikijuluw, dat het secretariaat van het bureau is overgeplaatst naar Pleinweg 170b, Rotterdam Zuid. tel. 76420. In tegenstelling hiermede vernemen wij, dat het bureau van dr Nikijuluw niet door minister Lokollo wordt erkend, zodat het bureau der Zuid Molukken gehandhaafd blijft op Bazarstraat 55, Den Haag, tele foon 323256. Beveiliging der industrie Vrijwillige luchtafweer in de Zaanstreek Militaire autoriteiten hebben het Zaanse bedrijfsleven verzocht op basis van vrijwilligheid aan burgerlijke lucht afweer in te stellen, hoofdzakelijk be stemd voor de industrie. Ook voor 1940 had de Zaanstreek een dergelijke dienst, die echter onder particuliere leiding stond, terwijl thans het ministerie van Oorlog er achter zal staan. De Zaanstreek is het eerste gebied in Nederland waar een dergelijke proef wordt genomen; slaagt het experiment, dan gaat men het ook elders proberen De vrijwilligers zullen een nader te be palen soldij ontvangen. Zij zullen ge woon in de industrie blijven werken. Dienstplichtigen komen niet in aanmer king. boven Nederland werden gedropped, door de Duitsers werden opgevangen en dat de Duitsers seinden met hun codes. Dit bericht zou hij zeker aan veertien agenten hebben meege geven. (Zie vervolg op pag. 4) Prins Bemhard nog vóór Pasen op reis Naar Trouw verneemt zal Prins Bern- hard nog vóór Pasen (25 Maart) ons land verlaten voor zijn voorgenomen tweede naar Zuid-Amerika. De Prins zal gedurende deze reis, die geheel per vliegtuig zal worden gemaakt, Argen tinië, Chili en Uruguay bezoeken. Het is zijn bedoeling om eind April naar Neder land terug te keren. Dronken automobilist ria stengunvuur gegrepen In snelle vaart ging vannacht bij Die ten een kleine auto, die door een agent was gesommeerd voor controle te stop pen, er vandoor in de richting Naarden. De politie in deze gemeente werd telefo nisch gewaarschuwd en even later zagen twee politiemannen, die zich met rode lantaarns hadden opgesteld, de wagen voorbijstuiven met een snelheid van 90 km. De politiemannen openden met stenguns het vuur, waarop de auto tot stilstand kwam. Een kogel had de ver deelkop van de wagen afgeschoten, zo dat verder rijden onmogelijk was. De be stuurder, een zekere S. uit Bussum, ver keerde blijkens een bloedproef onder de invloed van sterke drank. Hij kon geen rijbewijs tonen. Februari doet met ons, wat hij wil. De ene dag zon, de andere dag regen. Deze foto werd op zo'n miezerige, natte dag genomen. Gisteren bijvoorbeeld, maar het zou evengoed morgen kunnen zijn.... Stalin. Mao Tse Toeng Co Bevindt de Chinese „Führer" zich eveneens weer in de Russische hoofdstad? De banden tussen Peking en Moskou worden steeds nauwer aangehaald. Een uitgebreide Chinese handelsdelegatie, onder leiding van de plaatsver vangende Chinese min. van Handel, Yao Yi-Lin, voert te Moskou momen teel belangrijke besprekingen. Krachtens het Chinees-Russische bondge nootschap zal de samenwerking op het gebied van handel en economie worden verstevigd en zal deze nieuwe aspecten openen. Men beweert, dat ook de Chinese leider Mao Tse Toeng weer op weg is naar de Russische hoofdstad. In Paryse diplomatieke kringen wijst op, dat aan Mao's bezoek Moskou in December 1949, eveneens de aankomst van een Chinese handelsdele gatie voorafging. Ja, men acht het geenszins uitgesloten, dat Mao reeds nu in het hol van de Russische leeuw aan wezig zou zijn. Wij herinneren eraan, dat tödens het bezoek van Mao Tse Toeng op 10 Decem ber 1949 het uiterst belangrijke Chinees- Russische „verdrag van vriendschap en wederzUdse bystand" tot stand kwam. Het resultaat dezer Chinees-Russische „Entente Cordiale" hebben wy kunnen ervaren by de verwikkelingen op Korea. De vele speculaties betreffende een des- Integratie der Chinees-Russische belan gen, Chinese achterdocht en nayver in zake de Russische invloedssfeer in Oost- Azië, zyn tot nu toe niet bewaarheid geworden. C.H.U. wenst een „echt" nationaal kabinet Mr Schmal sprak in Honselersdijk Er ls geen enkele aanleiding om te ver onderstellen, dat op het ogenblik in de kring van de C.H.U. de voorkeur naar iets anders zou uitgaan dan naar een echt nationaal Kabinet, waarin ook de ,g. „derde macht" volledig is vertegen woordigd. Een buitenstaander, die tot op zekere hoogte met de C.H. beginselen in stemt, zal in geen geval als een vertrou wensman van de C.H.U. worden aange merkt Dit verklaarde het Tweede- Kamerlid mr J. J. R. Schmal, die gisteren het woord voerde op de jaarvergadering van de Chr.-Historische kiesvereniging te Honselersdyk. Mr Schmal was van mening, dat het demissionnaire Kabinet nooit op vier partijen heeft gesteund. De C.H.U. heeft ten opzichte van het Kabinet-Drees altijd volkomen vry gestaan. Het optreden van Schokking was in dit verband niet betekenis, omdat bü' de portefeuille aanvaard heeft op eigen risico, aldus de heer Schmal. M. Rademaker te Halle is tot 5 Mei 1965 uitgesloten uit de journalistiek en aan T. C. J. Knol te A'dam is het certi ficaat geweigerd. Tassoula vraagt gratie aan Griekse koningin Tassoula. de vrouw van Kosta, heeft be vestigd. dat zij van plan is de koningin van Griekenland te bezoeken om gratie voor haar echtgenoot te verkrijgen. In middels heeft Kosta bekend gemaakt, dal ook zijn advocaten pogingen zullen doer, aot vonnis van twee jaar hechtenis ongedaan te maken. Meeuw contra straaljager De Canberra, de eerste 2-motorige Britse straaljager, heeft bij een tocht over de Atlantische Oceaan lichte schade opgelopen door een., botsing met een zeemeeuw. Even nadat de grote machine, waarmede Engeland alle transatlantische snelheidsrecords hoopt te breken, van het vliegveld Warton in Engeland vertrokken was, vloog een zeemeeuw tegen het toestel aan. Hierdoor ontstond in de rechter vleugel tussen de motor en de romp een klein gat. Zodra de machine ge repareerd is. zal de bommenwerper vertrekken naar Gander in New Foundland, vanwaar hij zal doorvlie gen naar een luchtbasis in Ohio. Weer verschillende dode lijke ongelukken In Groningen, Maastricht, Amsterdam en Pijnacker 58-j. vertegenwoordiger J. Winter uit Thesinge is met zyn auto te Boven- Knijpe tegen een aanhangwagen gebotst n een gracht gereden. Hy is over- In Maastricht werd de 68-jarige ge- pensionneerde P. H. Janssen dodelijk ge wond, toen hij naast de bestuurder zat een jeep die tegen een vrachtauto De 34-jarige voorman Lyenberg uit Amsterdam, die ernstig werd gewond toen in de centrale Noord te Amsterdam i compressorpomp uit elkaar sprong, thans overleden. Dit ongeluk heeft dus twee mènsenlevens geëist. De 24-jarige C. v. d. B. van de Klap- wykseweg te Pynacker is dezer dagen toen hy per fiets de weg overstak door een auto uit Berkel aangereden en aan de gevolgen overleden. De jongeman heeft de wagen vermoedelyk niet opge merkt. Met een schedelbasisfractuur, eer gebroken been en een gebroken voet werd hy naar het ziekenhuis te Rotter dam overgebracht, waar hy de volgende aan zyn verwondingen is bezweken. Het slachtoffer was pas kort geleden uit Indonesië teruggekeerd. Een 94-jarige zit nog steeds Pétain in het openbaar herdacht Voor de eerste maal, sinds hy wegens verraad tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, zal ex-maarschalk Pétain in het openbaar worden geëerd. Franse veteranen uit de eerste wereld oorlog hebben geprotesteerd tegen het feit, dat de naam van hun vroegere com mandant tydens de officiële viering van de 35ste herdenking van de slag van Verdun, op a.s. Zondag, verzwegen zou worden. De advocaten, die de oude maar schalk hebben verdedigd, zullen Zater- tg een „contra-plechtigheid" by wonen. (Waarom de 94-jarige Pétain niet vry, i de poort van Landsberg in Duitsland tor de ernstigste oorlogsmisdadigers is opengegaan? Red.). De oorlogsmisdadigers Mogelijkheid van beroep bij Hooggerechtshof Het Amerikaanse Hof van Appèl heeft gisteren geweigerd, de executie van de zeven Duitse oorlogsmisdadigers tegen te houden. Het Hof heeft echter de mo gelijkheid opengelaten, dat de verdedi gers van de veroordeelden de zaak voor het Hooggerechtshof brengen. In Oost-Berlijn zyn gisteren zes gewe zen Duitse S.S.-ers ter dood gebracht. Zij hadden tijdens het nazi-regiem anti fascisten mishandeld. Een rekening voor Duitsland om van te duizelen Naar verwacht wordt, zullen de Wes telijke mogendheden Duitsland een defensie-rekening aanbieden van meer dan 9 milliard mark per jaar. Hoge ge allieerde functionarissen deelden mee dat deze enorme som West-Duitslands bijdrage tot de gemeenschappelyke de fensieinspanning zou zyn, in afwachting van een besluit over de herbewapening van Duitsland. De nieuwe kabinetsformateur mr Steenberghe heeft het al zeer druk met zijn opdracht. Hij verlaat hier het departement van Economische Zaken, waar hij besprekingen voer de met verschillende fractieleiders. DAT Zeeland voorlopig geen gas uit de mynstreek krygt, daar de min. van Econ. Zaken de voorkeur geeft aan een gas leiding van de cokesfabriek in Sluiskil (Z.-Vl.) naar midden Zeeland. DAT op 20 Maart de bouw wordt aan besteed van een flat in Vlissingen waar 75 echtparen en 78 alleenwonenden kun nen worden gehuisvest, alsook een rust huis en een tydeUjk ziekenhuis kunnen komen. DAT de voorz. van de bedryfsraad voor de byenhoudery, burg. Ridder van Rap- pard van Gorinchem, Zaterdag in Hil- varenbeek de eerste prpef-bijenstand van ons land zal openen. DAT het echtpaar B. WijlandJoltinga te Heerenveen (beiden 84 j. oud) morgen 60 j. is getrouwd. DAT de deskundigen uit de Marshall- landen, o.a. uit Nederland, deze week de steenkoolproductie in het Ruhrgebied be studeren. DAT op de volkshogeschool te Bergen (N.-H.) van de zomer cursussen worden gegeven om buitenlanders met ons land kennis te laten maken. DAT Vrijdag by de Kromhoutkazerne te Utrecht een monument wordt onthuld voor de gesneuvelden (19451949) van het reg. technische troepen. DAT de commandant strijdkrachten te velde, de gen.-maj. A. T. C. Opsomer, in Wezep by de W. de Zwygerkazerne een bijgebouw opende voor het Vrijw. Op leidingscentrum. DAT er plannen zyn om een Amster dams pierement voor de tyd van één jaar Suriname te zenden. Dat gisteravond in Hardingxveld de Prins Frederik Willem (2800) ton de My Zeetransport te R'dam (Oranje- lyn) van de helling gleed. DAT de coöp. zuivel-exportver. Frico te Leeuwarden vorig jaar f 62% millioen aan deviezen exporteerde, terwyl de totale opbrengst der producten f 104 mil lioen bedroeg. DAT in Maastricht 8 j. is geëist tegen c' 44-j. grondwerker H. J. R. aldaar, die getracht zou hebben de 59-j. vrouw M E. de C.—T., die evenals hy in Limmeler- broek in een woonwagen woonde, te ver moorden. DAT de Limburgse electr. my in Maart te Limmel een tweede hoofdschakelsti tion gaat bouwen en er in Maastricht voc f 1 millioen voorzieningen voor nodig zy'n. DAT Nymegen de econ. mogelijkheid zal nagaan tot exploitatie van een stads- verwarmingsnet DAT de overweg in de Ceintuurbaan te Deventer op 5 Maart flikkerlicht krygt. DAT Zwitserland op de komende Utrechtse jaarbeurs van de party zal zijn o.m. met een stand waar men kan zien hoe horloges worden vervaardigd. DAT het gezelschap Utrechts Brand eer tijdens de viering van het 100-j. be staan op 6 Maart zal worden opgeheven, daar het overbodig is geworden nu het vrijwilligerskorps is omgezet in beroeps brandweer. DAT voor het A'damse Hof bevesti ging werd geëist van het rechtbankvon- nis (12 mnd„ waarvan 6 voorw.) over de ex-ver-zekeringsagent G. v. d. B„ die by verschillende maatschappyen in totaal f3000 verduisterde. DAT het kamp Vught is geopend als woonoord voor gerepatrieerden een van de mooiste van ons land moet zyn. DAT het afwikkelingsbureau KNIL te Nymegen op 1 April wordt op geheven en naar Den Haag wordt ver plaatst voor afdoening van de nog lo pende zaken. DAT de politie te Bergen op Zoom woning in de Lieve Vrouwestraat aldaar van onder tot boven heeft doorzocht het lyk van de sinds Aug. '46 vermiste, 81-j. Zeeuwse boer Kees Schreurs, doch niets werd gevonden. DAT het bouwen van een betonnen havenloods (25.000 m3) met graansilo t< Zutphen is gegund aan de laagste inschrij- ir, G. Keyzcr aldaar, voor f464.700. DAT de eendenkooikers, om de een denstand te behouden, beschermingsmaat regelen hebben gevraagd, daar door drooglegging e-d. de laatste 50 j. het aa tal „werkende" kooien met een derde verminderd tot 120, waarin thans p seizoen gemiddeld byna 1600 vogels worden gevangen. DAT de A'damse stadsingenieur ir W. Clerx, door B. en W. aldaar wordt aanbevolen ter vervulling van jhr ir J. E. van Heemskerck van Beest als x. van de Publieke Werken. DAT uit een groothandel in manufac turen aan de Plantage Middenlaan te A'dam een kleine brandkast met f3800 gestolen. DAT de prov. N.-Holland byna fl% millioen beschikbaar stelt voor de aan koop ven het Apeldoornse Bos ten beh. de verpleging van geestesgestoorden uit N.-Holland. Na de opening van de bloemen tentoonstelling te Lisse: van links naar rechts: de heer Segers, voor zitter van ,J3loemlust"burgemees ter Oud van Rotterdam, burge meester De Graaf van Lisse en 1 Oud. Foto N. van der Horst. Welk veischil van inzicht met geneiaal Kzuls Het Tweede-Kamerlid Bruins Slot (A.R.) heeft minister s'Jacob schriftelyk gevraagd of de redenen, die tot het ont slag van generaal Kruis hebben geleid, in het communiqué van 23 Januari vol ledig zyn weergegeven. Zo ja, welk verschil van inzicht bestond er dan tussen de bewindsman en de hoogste le gerleiding omtrent de wyze, waarop de strydkrachten moeten en kunnen worden georganiseerd? Is de mededeling, die van bevoegde zyde aan het A.N.P. werd ver strekt (over „steeds weer andere plannen van geheraal Kruis" e.d.), namens de minister van Oorlog gedaan? Ook infor meert dr heer Bruins Slot, of het besluit om het drie-divisies-plan uit te breiden tot een vyf-divisies-plan werd genomen na de ontheffing van generaal Kruis uit zyn functie en door wie dit vyf-divisies- plan werd opgesteld en ingediend. Effectenkantoor komt tonnen tekort Het Hilversumse effectenkantoor M. F. Hasselaar is gesloten, omdat het zich [in betalingsmoeilykheden bevindt. Naar verluidt gaat het hier om een tekort van enkele honderdduizenden guldens, j Inmiddels wordt nog getracht een ac- coord met de schuldeisers te bereiken. Vandaag zou een vergaderiing van cre diteuren worden gehouden. De kabinetsformateur te storen in zijn werkzaamheid is het laatste wat onze bedoeling kan zijn. De eerste verdienste zijn werkzaamheid schuilt al dadelyk hierin, dat hy anders begonnen is dan zijn beide voorgangers. Hy heeft terstond besprekingen gevoerd met de voorzit ters der vyf grootste fracties dat be hoeft nog niet te betekenen, dat het „dus" gaat in de richting van een nationaal kabinet. Maar de mogelijkheid is er en zy is groter dan by de beide voorgangers van de formateur, die het blijkbaar niet nodig hebben geoordeeld, aUe vyf fractie- voorziters by zich te verzoeken. Komt er nu geen nationaal kabinet, dan geschiedt dit „ondanks" het feit dat de formateur wel contact met de fractievoorzitters heeft gehad. In de pers is de ontvangst van de nieuwe formateur, hoezeer onderling ver schillend, zeker niet ongunstig geweest. Wel zyn de socialisten gereserveerd. Dat is te begrijpen. Dr Drees was een man hun hart en dat hij niet slaagde be tekent een teleurstelling. Tekenend is de vraag in het socialistische partijdagblad, mr Steenberghe, „gezien zijn positie de ondernemerswereld", wel de aan gewezen man is om minister-president te zyn in „een kabinet, dat een politiek van rechtvaardige lastenverdeling zal moeten doorvoeren". Daaraan wordt dan nog nadrukkelyk de verzekering toege voegd, dat de P.v.dA. zich voUedige vrij heid van handelen moet voorbehouden, zowel wat betreft het program als wat betreft de personen. Wat het program betreft, verluidt,'dat de socialisten zelf een lystje van hun en hebben opgesteld en dit aan de formateur hebben voorgelegd. Wat ons aangaat, het behoeft nauwe lijks betoog, dat onze wensen gaan in de richting van een nationale politiek, een politiek krachtens welke ons volk zo een drachtig mogelyk de enorme moeilyk- heden welke wachten, tegemoet kan gaan. Dit standpunt behoeft op zichzelf niet te betekenen, dat het kabinet dat zulk een politiek voert ook uit zoveel mogelijk partyen zijn ministeriële krachten trekt. Wel kan het nationale karakter van de :ren politiek daardoor te sterker uit komen. Zouden belangrijke stromingen j volksleven niet in het kabinet zyn terug te vinden, dan moet men daarvoor wel byzondere redenen hebben. Nationale politiek dus. Ook hierin uit komend dat belangryke nationale stro mingen niet worden gedegradeerd. En dan moeten wij helaas nog herinneren de woorden van mr Burger op het congres van de P.v.d.A., woorden waarin n tweedeling scheen te wülen ma ken tussen grote en kleinere partyen en waarby de kleinere partyen zo'n beetje een dominerende positie van de grote partyen moeten laten welgevallen. Dat wyst dunkt ons. niet bepaald in de richting van nationale politiek en wy moeten het betreuren dat de heer Burger tot dusver niet van een ander standpunt biyk heeft willen geven. Dit standpunt van mr Burger betekent Dor ons een onaangename herinnering m de weinig aangename periode waarin de heren Drees en Van Schaik een kabi net poogden te formeren. Zy beiden zyn als formateur heengegaan, maar de heer Burger is gebleven en met hem zyn party. mm er een nieuw hoofdstuk wordt begon- i, waarboven wy straks graag de titel „nationale politiek" zouden willen schrij- is dit een van de punten, welke ons besef toch eerst op bevredigende wyze behoren te worden herzien. De operaties op Korea Negertroepen veroverden Tsjoetsjonni, een geducht communistisch bolwerk Aan het Centrale Koreaanse front zetten de verbonden legers hun opmars voort. Amerikaanse negertroepen hebben Tsjoetsjonni, eenbelangrijk com munistisch bolwerk ten Noorden van Tsjetsjon, veroverd. De tegenstand der Roden wordt in dit gebied steeds zwakker. Volgens een woordvoerder zijn zy zelfs overhaast teruggetrokken. Zij zouden doden en vele voorraden hebben achtergelaten. Amerikaanse troepen naderen het we genknooppunt Hoengsong tot op korte afstand. Om deze plaats, die 15 km ten Noorden van Wondjoe ligt, verzamelen zich 30.000 Noordelyken. Troepen van het Britse gemenebest komen in de buurt van Tsjipjong; de Zuid-Koreanen op hun rechterflank biyven eveneens oprukken. Sterke geallieerde verkenningstroepen hebben een punt 8 km ten Noorden van Tsjipjong bereikt, voordat zU op Chinese tegenstand stuitten, die een terugtocht naar de 3Sste breedtegraad dekten. Van het Oostelyk front werd geen contact met de communisten gemeld. De verklaring van generaal Mac Ar thur over de 38ste breedtegraad zyn in Gezin radeloos door verlieidheid Een klein grensavontuur van de 18- jarige Jan Remmelts uit Almelo heeft de familie van de jongen in een wel heel lastig parket gebracht, meldt De Tele graaf. Vader, moeder en twee broers staan klaar om Vrydag uit Amster dam met de Grote Beer naar Australië te emigreren. Zonder toestemming zyn ouders is Jan dezer dagen de grens overgetrokken om afscheid te nt jeugdliefde, een Duits meisje uit Nordhorn. Op de terugweg werden hy en een vriend van 23 jaar door de douane aangehouden en naar Nordh^i overgebracht wegens illegale grensover schrijding. Het gezin is byna radeloos. Het heeft alle mogelyke instanties in het geweer gebracht om te trachten Jan uit de han- de Duitse douane te redden. De kleding van de jongen bevindt zich reeds boord van het schip. Het reisgeld is al betaald en bovendien mag Jan niet alleen nakomen omdat hy nog geen 21 jaar is Gisteravond laat was nog geen oplos sing gevonden. bevoegde Britse kringen met een zekere opluchting ontvangen. Op het Foreign Office, werd verklaard, dat het overleg over het overschrijden van de parellel tussen vertegenwoordigers van de rege ringen, die strydkrachten naar Korea hebben gezonden, voortduurt. De Britse min. van defensie, Shinwell. heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britse verliezen in Korea 145 doden, 442 gewon den. 244 vermisten en 61 gevangenen bedragen. De Amerikaanse verliezen 48.035, waaronder 8154 doden noemden Shinwell ernstig. De min. van oorlog, Strache:* had weinig hoop, dat het in Korea tot uitwisseling van krijgsgevan genen zou komen. De ernstige pogingen der regering om met de Noord-Koreanen In contact te komen hebben alle gefaald. Sterkste Europese radiozender voor AJF.N. De „American Forces Network", het radiostation van het Amerikaanse leger in Europa, zal een 150 kw zender krij gen ter vervanging van de huidige 10 kw zender naby Frankfort, die door andere sterkere zenders wordt gestoord. WEERBERICHT Guur weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot krach tige wind tussen Zuid-West en West. Wisselende be wolking met enkele buien, sommige vergezeld van hagel of natte sneeuw. Tydens opklaringen in do nanacht hier en daar lichte nachtvorst, overigens weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 7.43-18.05; maan 19.01- 8.03 uur. 28 Febr. L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1