ïlieume £ritecl)c (üburant Jongens bestrijden misdaad Kabinetsformatie thans opgedragen aan oud-minister M. P. L. Steenberghe !v' Krachtige figuur, met internationale vermaardheid Attlee lapt Stalins aanklacht aan zijn Britse Labourlaars Chinezen gebruikten kapitein Linzel als barricade voor mitrailleur Wist U Een nieuwe man MAANDAG 19 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwasticlj is gfjebleoca myn hert io teghenspoef Een en dertigste jaargang No 8154 Zeilde lichtlijn als aan Drees en Van Schaik De nieuwe formateur is te Leiden ge boren en 51 jaar oud. Hij behaalde op 21-jarige leéftyd in Utrecht de meesters titel en was daarna tot 1934 directeur van een textielfabriek te Goirle. Op internationaal terrein is mr Steen berghe zeer dikwijls werkzaam geweest en heeft hij zeer belangrijke opdrachten vervuld. In 1923 vaardigde de werkloos- heldsraad hem af naar het internationale congres in Luxemburg, en in 1925 ver tegenwoordigde hij de Nederlandse werk gevers op een congres te Stresa in Italië. Hij nam in 1927 als vertegenwoordiger van de Nederlandse regering deel aan de economische conferentie te Genève en trad in 1928 op als gedelegeerde der De Koningin heeft aan oud-minister mr M. P. L. Steenberghe opdracht gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten, zo heeft het Kabinet der Koningin meegedeeld. De heer Steenberghe was Zondagavond op Soest- dijk ontvangen. Hij heeft zijn opdracht, die letterlijk dezelfde formulering heeft als de teruggegeven opdracht van de heren Drees en Van Schaik, in beraad gehouden. Mr Steenberghe is Rooms-Katholiek. Colijn over de geldpolitiek. Hij was voorstander van een devaluatie. Ver volgens was mr Steenberghe minis ter van Economische Zaken in het vierde kabinet-Colijn (1937-1939) en in het tweede ministerie-De Geer (1939-1940). In Londen bleef hij tot 17 November 1941 minister. In opdracht van de Nederlandse regering vertrok mr Steenberghe in 1942 voor een studiereis naar Ame rika. Hij werd daar benoemd tot voorzitter van de commissie vooi economische en scheepvaartaangele genheden van het Koninkrijk voor het Westelijk Halfrond. Uit deze functie werd mr Steenberghe op 1 Mei 1946 eervol ontslag verleend. Na zijn terugkeer uit Amerika in 1947 verklaarde mr Steenberghe zich terug te willen trekken uit het po litieke leven en zich geheel aan he zakenleven te willen wijden. De heer Steenberghe is groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau. In het zakenleven Op het ogenblik woont mr Steenberghe in Goirle (N.-Br.). Hij is algemeen advi seur van het kledingconcern C. e: Brenninkmeyer. Daarenboven vervult hij enkele commissarisfuncties, o.a. bij Verenigde Blikfabrieken en de Rotter damse Bank. Met de actuele Belgisch-Ne derlandse kanalenkwestie is mr Steen berghe goed op de hoogte, want hij maakt deel uit van de commissie-Cauwelaert- Steenberghe, die aan de Belgische er derlandse regeringen advies heeft uitge bracht. Voorts is de nieuwe formateur ook voorzitter geweest van de Nederland se delegatie op de luchtvaartconferentie I unie van de volkenbondsverenieïncr on te Montreal. Over de problemen rond de kabinets formatie heeft de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. Zaterdagavond ir gebouw ,van de Kamer een vergadering gehouden. unie van de volkenbondsvereniging op het economisch congres te Praag. Ook heeft mr Steenberghe een zeer voor name rol gespeeld by de ondarhandelin- gen over het handelsverdrag tussen Ne- Iderland en Duitsland, waaraan hy als vertegenwoordiger van de regering heeft deelgenomen. In 1934 volgde hij minister Verschuur 1 op als minister van Economische Za- ken, maar op 6 Juni 1935 trad hij af wegens een verschil van inzicht met Canberra levert basis voor Japans accoord Tussen de vertegenwoordiger var President Truman, John Foster Dulles, en de ministers van Buitenl. Zaken Australië en Nieuw-Zeeland zijn te Can berra besprekingen gevoerd- In een muniqué wordt gezegd, dat geen stéllen tot herbewapening van Japan zijn besproken. Het ging hoofdzakelijk om een vredesregeling met Japan ei gemene vraagstukken inzake de veilig heid in het gebied van de Stille Oceaan- Japan mag geen machisvacuum blijven, dat maar al te gemakkelijk door ..on vriendschappelijke" krachten zou kun nen worden opgevuld. Het oude Japan se militarisme mag niet hersteld wor den. Japan dient samen te gaan met de vrije democratieën. Volgens Reuter heeft de plv. voorzitter van de Australische Labourpartij, Herbert Evatt, verklaard, dat geen enkele ondertekenaar van de „wapenstilstands-overeenkomst" met Ja pan in '45. 't recht heeft de voorwaarden inzake de bewapening te verandi zonder de toestemming van Australië- Volgens dit verdrag had Japan afgezien van bewapening en oorlogsindustrie. Duidelijk is, dat Australië garanties eist tegen eventuele Japanse aggressie. In dit verband zij nog vermeld, dat de Ja panse premier Josjida een kabinetsmis sie naar Washington zal zenden, om de besprekingen over een vredesverdrag voort te zetten. Tito Thans geen wapens uit het Westen...! Maar, dat kan veranderen Wat zal er nu weer uit de bus komen? De Sowjet-Russische minister van bui tenlandse Zaken, Andre Wysjinski, heeft de ambassadeurs van de V.S., Engeland en Frankrijk te Moskou, hedenmiddag ontboden voor een onderhoud. Men verwacht, dat de ambassadeurs tevens het antwoord van hun regeringen op het Sowjet-voorstel voor een vier- mogendhedenconferentie zullen overhan digen. Het onderhoud vond plaats om half twee Ned. tijd. Sint Gotthardtunnel vrij gemaakt met dynamiet De massa's sneeuw en gesteenten, die de St. Gotthardtunnel versperren, zullen met dynamiet worden opgeruimd. Alle andere pogingen hebben tot nu toe ge faald. Voor het midden van deze week zal het verkeer waarschijnlijk niet hervat worden. In de laatste 24 uur is er weer sneeuw in de Alpen gevallen er nog meer bijkomt, is het optreden lawines te verwachten. In Engadin zijn twee kippen kakelend te voorschijn ge komen, toen tonnen sneeuw van een vier weken oude lawine waren opgeruimd. Nieuw proces Ambon K.P.M. Ven beroep in cassatie wordt afgezien De advocaat van de republiek der Zuid-Molukken, mr K. van Rijckevorsel, deelt mede: Namens de regering der R.Z.M. is besloten, geen cassatieberoep in te stellen tegen de uitspraak Amsterdamse gerechtshof in het proces van de R.Z.M. tegen de K.P.Mwaarbij het Hof zich onbevoegd heeft verklaard. Het besluit is genomen uit overweging, dat een beoordeling van de mogelijk ver keerde toepassing van de volkenrechte lijke regel, waarop de onbevoegdverkla ring van het Hof steunt, niet behoort tot de taak van de cassatierechter, zodat geval cassatieberoep zou worden inge steld, de Hoge Raad zodanige toepassing voor rekening van het Hof zou laten dus zelf geen beslissing dienaangaande Een nieuwe procedure op andere grondslag dan de thans beëindigde zal echter binnenkort tegen de K.P.M. aar hangig worden gemaakt. 101-Iarige overleden in Gouderak In de ouderdom van 101 jaar en vie maanden is gisteren te Gouderak over leden de weduwe Neeltje Blom, geboren Van Duyvendijk. Een ontzenuwend verweer Niet Engeland is aggresief, maarhet Kremlin De Britse regering heeft prompt ge antwoord op de beschculdigingen van Stalin, als zou de premier Attlee aggres- sieve bedoelingen hebben. Zaterdag heb ben wij de aanklacht van Stalin, via radio Moskou, uitvoerig weefgegegven. Sir William Strang, de secretaris van het Foreign Office te Londen, heeft een nota aan de Russische ambassadeur Zarubin overhandigd. In dit verweer wordt o.a. vastgesteld, dat het de Rus sische obstructie is, welke de onafhan kelijkheid van de vrije naties van West- Europa ondermijnt. Het State Depart ment te Washington acht Stalin's be schuldigingen eveneens geheel in stryd met de waarheid en stelt Moskou ver antwoordelijk voor de aggressie op Korea. Het is onder deze omstandigheden, dat alles in het werk gesteld wordt om de besprekingen der vier plaats vervangers tóch te doen door gaan. De Wes telijke Drie zul len vandaag of morgen aan het Kremlin een nota overhan digen, met het doel de confe rentie der „plaatsvervan gers" der Grote Vier op 5 Maart te doen plaats- ATTLEE vinden. Alsdan moet een agen-"",?c agrreasor da worden opgesteld. De atmosfeer is er door Stalin's felle beschuldigingen niet beter op geworden. Nu de antwoordnota van Engeland: volgens Ass. Press was deze nota oor spronkelijk bestemd, om eerst begin volgende week te worden overhandigd. Men heeft de datum nu vervroegd, om dat het hier een aantal punten betrof, die door Stalin in zijn interview werden aangeroerd. Het Britse antwoord is vijf pagina's lang en bevat een groot aantal punten, waarvan de meeste de Sowjet- Unie verwijten, hetzij ondermyningswerk te steunen, hetzij overeenkomsten tussen de „Grote Vier" of in de V.N. te hebben verhinderd. Vastgesteld wordt: 1. Rusland heeit uc aanval op 2 'id-Korea ondersteund. 2. I Rusland houdt geen re. Koningin reikt in A'dam onderscheidingen uit Aan mevr. B. J. Fick-Gemmeke en R. ZwoIsman Koningin Juliana zal op Woensdag 28 Februari dn het paleis aan de Dam te Amsterdam onderscheidingen uitreiken mevrouw B. J. Fick-G-emmeke te Wassenaar, de tweede vrouw na Prinses Wilhelmdna, die ridder in de Militaire Willemsorde is geworden, en de heer R. Zwolsman te Den Haag, aan wie als leider van een voormalige verzetsgroep de Bronzen Leeuw is toegekend. Beiden werden reeds van deze onderscheidingen in kennis gesteld medio Juli 1950. Moordenares in Australië opgehangen Voor het eerst sinds 56 jaar is in Australië aan een vrouw een doodvonnis door de strop voltrokken. De 31-jarige moeder, Jean Lee genaamd, werd met twee mannen opgehangen wegens moord op een 73-jarige bookmaker, in 1949 ge pleegd. Twee keer is de terechtstelling Jean Lee uitgesteld. De Engelse Kroonraad beschikte tenslotte afwijzend :en beroep te haren gunste. Hall uur lang zich dood gehouden „Overste Den Ouden is niet gedood door eigen munitie en liep niet in een val" KAPITEIN IAN LINZEL uit Wassenaar, veilig en wel in een hospitaal- bed te Tokio, is niet verwonderd dat men hem als gesneuveld had opgegeven. Hij heeft zich namelijk een half uur lang dood moeten hou den, toen Chinese soldaten hem als dekking gebruikten om de Neder landers met mitrailleurvuur te bestoken. Dat gebeurde bij Hoengsong, kort nadat luitenant-kolonel Den Ouden was gesneuveld. Dat half uur, en de vele uren daarna, tot de kapitein eindelijk in Wondjoe was ge bracht, waren de verschrikkelijkste van zijn leven. Kapitein Linzel noemde in een in terview de berichten, dat overste Den Ouden gedood zou zijn met Ne derlandse munitie, belachelijk. „Wij wisten drommels goed dat het geen Zuidkoreanen waren. Het is niet waar dat wij in de val zijn gelopen." „Een wachtpost van het hoofdkwar tier maakte alarm om ongeveer tien uur fi.'a^yv 3r -&*■ •r; ^■n£^Xm£/&r „Ben gewond en bevind mij in Tokyo-hospital, stop. Hoop je spoedig te zien. Stop. Beste groeten. Stop. Jan Linzel". Dit was het telegram, dat de dood gewaande kapitein uit een ziekenhuis in Tokio stuurde naar zijn vrouw in Wassenaar. Westerling is weer verdwenen Westerling, die volgens A.F.P. reeds week in Tanger verbleef, is volgens dit zelfde persbureau Zondag niet mee zijn hotel teruggekeerd. Hij zou zich Casablanca hebben begeven. Westerling heeft een Nederlands paspoort met de naam Lambreoht. Mevrouw Kruis waarnemend commandante V.H.K. Mevrouw Kruls-Dijxhoorn. echtgenote van generaal Kruis, fungeert thans als waarnemend commandante van Vrouwen Hulp Korps ie Kijkduin, E. Smit-Dyserinck voo haar functie neer te leggen. Ambonnezen besluiten tot vertrek De Ambonnese militairen, die tijdelijk de K.L. status hebben, besloten Zaterdag als één man naar Nederland te reizen. Men hoopt, dat de Kota Inten Maandag zal vertrekken, waarna de Atlantis zal volgen, voornamelijk met vrouwen en kinderen. Hedenmiddag zullen 1000 Ambonnezen met hun gezinnen zich inschepen op de Kota Inten, die Dinsdag vertrekt. Woens dag vertrekt de Atlantis met 900 perso- In totaal moeten uit Oost-Java 4500 personen vertrekken. Maandagavond. „De Chinezen zjjn er!" riep hy. We hoorden druk schieten. Ik zag drie k vijfhonderd Chinezen op mis schien zestig meter afstand. Zij bliezen op hoorns en schreeuwden en stormden op ons in. Wij konden hen niet tegen houden. Er waren ongeveer honderd Nederlandse officieren en manschappen op de post, die het moesten opnemen tegen vijfmaal zoveel Chinezen. Ieder een maakte iedereen af." „Ik zag dg kolonel niet getroffen wor den, maar de anderen die het wel za gen, zeiden dat hij door het hoofd werd geschoten. Hij viel neer naast een jeep. Een andere Nederlander riep om hulp. Chinezen schreeuwden: „Okay". Toen schoten zij hem driemaal door het hoofd. Alles wat branden kon, brandde rond- Drie schotwonden Toen het gevecht voorbij was, kon kapitein Linzel niet wegkomen. Hij had drie grote schotwonden opge lopen: in een knie, in de rug en in schouder. „Er kwamen Chinezen. Ze tilden mijn hoofd op om te zien of ik dood was. Ik hield me zo. Zij schopten me tegen mijn knie om te zien of ik reageerde. Ze gebruikten me als barricade voor een machine geweer." mische eenheid te behandelen. 5. Rus land vertraagt het economisch herstel West-Europa. 6. Rusland weigert met de organisatie der V.N. samen te werken misbruikt het recht van veto. 7. Rus land steunt de communistische rebellen Malakka en Indo-China. S. Rusland stichtte de Kominform, teneinde iedere communistische agitatie en actie de grootst mogelijke uitwerking te gev 9. Rusland weigert plannen voor de c< tróle op de atoom-energie en de v mindering van de bewapening te accep teren. 10. Rusland heeft zijn strijdkrach ten zo sterk mogelijk opgevoerd en ook in Oost-Duitsland een militaire strijd macht opgebouwd. 11. Rusland isoleert het volk van de buitenwereld en boe zemt dit haat in voor de Westelijke naties. 12. Rusland heeft het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk ver hinderd. Tenslotte verklaart de Britse nota, dat de Noord-Atlantische alliantie tot stand is gebracht omdat de aggressieve Russische politiek de Westelijke naties dwingt, hun zelfverdediging te organi- komen- seren. Geenszins heeft de Britse regering de bedoeling in Duitsland het „milita-j Grote groepen arenden, dooa- de risme" te doen herleven. Engeland blijft sneeuwstormen uit de bergen verdreven, steeds bereid, met Rusland de problemen vallen het vee aan in de omgeving van op te lossen. Brescia in Italië. Tien dagen geëist tegen Statenvoorzitter De advocaat-generaal te Willemstad heeft tien dagen gevangenisstraf geëist met aftrek van 10 dagen preventieve hechtenis tegen de voorzitter der Sta ten van de Nederlandse Antillen. W. R. Plantz. omdat hij zonder overleg met de ondertekenaren een naam zou hebben bijgevoegd op de candidatenlijst voor de verkiezingen van 17 Maart 1949- Geen brood in Soerabaja Aangezien bijna alle bakkers in en bui ten Soerabaja zonder meel zitten heb ben zij vorige week hun winkels twee dagen gesloten. Het was toen nog onbe kend of er nieuwe voorraden zouden Maarschalk Tito heeft op een bijeen komst van communistische kopstukken verklaard, dat Joegoslavië momenteel geen wapens zoekt in het Westen. Bij een dreigende aanval op zijn land door de Sowjet-Unie of de Komlnform-landen, wordt de situatie echter anders. Boven dien zal Joegoslavië de wapens ook die nen op te nemen als zijn bestaan door Aggressie elders in Europa wordt be dreigd. Op het ogenblik is het tactischer het Westen niet om wapens te vragen, om van de zijde der tegenstanders geen aanval uit te lokken. Dit neemt niet weg, dat Joegoslavië zich op alle eventualitei ten voorbereidt door zijn oorlogsindustrie t(e ontwikkelen en machines en grond stoffen aan te kopen in het buitenland. (Een groot gevaar achtte hij, dat het Kremlin nog steeds tracht i" T~-cgcJa"ië jonrust te zaaien, en aldus een opstand pis voorwendsel te gebruiken voor een Snval. Een aanval der Kominformlanden staande bepalingen van het „Engels- op Joegoslavië zou het sein zijn voor een Russische verdrag" en bouwt een coalitie algemene oorlog. Ingeval van oorlog kan op gericht tegen het Verenigde Konink- (Joegosiavië anderhalf millioen man on-1 rijk. (Dit verdrag dateert van 1942). 3. der de wapens brengen. Het huidige leger I Rusland heeft de Griekse opstandelingen Wordt geschat op 600 000 man. Ten aan-1 geholpen bü hun revolutionnaire actie, zien van Korea handhaaft Joegoslavië, 4. Rusland schendt de overeenkomst van ildus Tito, een „actieve neutraliteit". 1 Potsdam om Duitsland als een econo- Later gingen de Chinezen naar de linkerkant van het plateau. Ik hoorde stemmen van Nederlanders. Ik riep hen een korporaal, een van myn oud-ge- dienden uit de wereldoorlog, kwam naar toe. Hy zei: „We zullen voor u zor gen." Er kwamen een paar soldaten bjj. Ze haalden ergens een deur vandaan en legden me er op. Anderhalve kilometer verder was een Nederlandse compagnie commandopost. Daar stond een jeep. Ik moest op de motorkap gaan liggen. We gingen naar Wonjoe." Voor de tweede maal .Maar na twintig minuten rijden moest de jeep stoppen. Een wegver sperring. Er werd verschrikkelijk geschoten, met mortieren en ma chinegeweren. Er werd met granaten gegooid. Mijn begeleiders moesten uit de jeep vluchten om dekking te zoeken. Ik liét me van de motorkap glijden. Voor de tweede maal meen de ik mijn einde nabij. Ik bloedde nogal en ik dacht dat er geen redding meer was." ie zes of acht uren zijn de verschrik kelijkste van mijn leven geweest," ver volgde kapitein Linzel. „Maar ten slotte ben ik toch in Wonjoe gekomen. In een hospitaal werd ik voorlopig verbonden. Een ambulance bracht me naar Taegoe. Daar zijn de kogels uit mjjn wonden •erwijderd en werd mijn been gespalkt. En met een vliegtuig brachten ze me lar Tokio, naar hier Kapitein Linzel gaat goed vooruit, zei :n Amerikaanse verpleegster verder. De kapitein zal misschien over enkele we ken zover opgeknapt zijn, dat hij voor el naar Nederland kan terugkeren. - WÈ( Mevrouw Linzel: „Ik kon het niet geloven." Mevrouw Olga LinzelBaines ;e Wassenaar, de echtgenote van kapi tein Jan Linzel. -heeft ons verteld, dat zij aanvankelijk- niet overtuigd was van de waarheid van het doods bericht. „Ik ontving op 28 Januari een brief van mijn man, waarin hij zei :n een ziekenhuis bij Taegoe te liggen met een lichte wind- Dat was het laat ste wat ik van hem gehoord had, toen .ie gemeente-secretaris mij mede- ieling kwam doen van zijn overlijden. Ik kón het gewoonweg niet geloven. Ik begon pas overtuigd te raken, toen mij enkele officiële telegrammen werden getoond en ik het in de kran ten las". „U kunt zich voorstellen hoe geluk kig ik was toen bleek, dat -hij toch nog leeft Wij zeiden altijd al, dat hij een geluksvogel was en dat weten wij nu ook zeker. Ik hoop dat hij gauw herstelt en dat ik hem spoedig weer- kolen voor Zeeuwsch-Vlaanderen geheven. DAT de eerste electrotechnische school in Nederland, die aan de Nieuwe Vaart te A'dam, Zaterdag het gouden jubileum vierde. DAT Amersfoort vier Industriehallen gaat bouwen en de eerste in Juni in ge bruik zal worden genomen door de Zil- groba armaturenfabriek uit Baarn. DAT plm. 20 Westduitse architecten deze week in Amersfoort, Eindhoven en waarschijnlijk A'dam de woningbouw zullen bestuderen. DAT het unieke Notarishuisje te Amers foort o.l.v. de rijksarchitect C. W. Royaard* Schoor] <tel worden geres- DAT in de Maashaven te R'dam drij vende is gevonden het stoffelijk over schot van de sinds 11 Jan. vermiste Eng. bootsman A. C. Horm uit Glasgow. DAT de 48-j. C. G. van Eek, Cromme- linstraat 41, A'dam, sedert Vrijdag wordt ermist en men een ongeluk vreest. DAT de R'damse geüniformeerde po litie weer nummers krijgt en wel op de epauletten. DAT minister In 't Veld zal spreken op een gewestelijke bijeenkomst vai dem.-soc. jongerenver. Nieuwe Koers, te houden op 3 en 4 Maart in Amersfoort. DAT de Oostsluis te Wemeldinge we voor de scheepvaart is opengesteld. DAT de stichting medisch-opvoedkun- dlge bureaux te Amersfoort B. en heeft gevraagd een schoolpsychologische dienst op te richten. DAT mr W. C. Hassoldt benoemd is tot voorz. van de huuradvies-commissie te Amsterdam. DAT er nu weer op het bedrijf van P. Boer in Den lip (N.-H.) 400 kippen moe ten worden vernietigd wegens pseudo- vogelpest DAT de oudste inwoner van de Betuwe, G. Roelofs te Bemmel, Donderdag 100 j. hoopt te worden. DAT men het aantal deelnemers aan een emigratiecursus te Venray (L.) tof honderd heeft moeten beperken. DAT Jac. G. van Oord en Zn te Utrecht en het aannemersbedrijf Van Oord te Werkendam met bijna ƒ400.000 laagste inschrijvers waren voor het herstel van acht strandhoofden ln N.-Holland. DAT het R'dams Operakoor op 6 Maart in de Rivièrahal te R'dam een concert zal organiseren t.b.v. het Verdi-rusthuls voor oude musici ln Milaan. "rtBV Dader roofoverval in Huybergen gepakt Ook een juwelendiei in Brabant aangehouden De dader van de roofoverval, die op 19 Januari werd gepleegd op de heer J. A. Nelen, directeur van de Coöperatieve Zuivelfabriek te Huybergen, is gearres teerd. Bijna het gehele bedrag (ruim ƒ17.000 van de ƒ22.000) werd in de bossen de Wouwse Plantage opgegraven. De arrestant, een zekere T. B. uit Steenber gen, heeft een bekenten-is afgelegd. Hij ook de dader va-n een diefstal bij de handelaar De G. te Steenbergen, 4 ton aardappelen stal. Voorts is de 24-jarige L. uit Baarle- Nassau gearresteerd, die bij een reeks inbraken in het Westen van Noord- Brabant voor ƒ22.000 aan gouden den, ringen, horloges en zilveren werpen heeft gestolen. Hij wees de weg de heler, zekere Van V. te Breda. De gehele buit werd bij hem aangetrof fen; hij had er niets van durven ver kopen en was al eens van plan geweest alles terug te brengen. L. heeft na de oorlog al vier jaar gevangen gezeten wegens een overval op een winkelierster Baarle-Nassau en stond al maanden lang onder verdenking. Woonwagenbewoner bij Kaatsheuvel overreden Ook dodelijke ongelukken in Amsterdam en Katwijk De 54-jarige woonwagenbewoner Bur-, henne werd Zaterdagavond op zijn fiets bij Kaatsheuvel (N.-B.) door een auto aangereden. Enkele uren later is hy de verwondingen overleden. De auto werd bestuurd door ds A. Vroegindewey, Ned. Herv. predikant te Veenendaal. Op de Amstelveenseweg te Amsterdam is een 80-jarige voetganger door een auto aangereden. Ook hij is aan de gevolgen overleden. Het 11-jarig* zoontje van J. Zoetendal te Katlijk (Fr.) werd in Mildam door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Datum van opkomst voor herhalingsoefeningen V- -io eerste groep Indonesië-vete- DAT er bij de haven van Volendam, waar nu slechts enkele gaslantaarns staan, waarschijnlijk electrisch licht komt. DAT de 31-j. J. A. van V. en de 21-j. M. J. van M. J. in Utrecht zijn geai teerd wegens diefstal van in totaal 600 kg koper en de 25-j. N. A. van S., die 35 kilo lood had gestolen. DAT B. en W. van Utrecht voorstel len, aan de raadsleden die telefoon heb ben ƒ60 per jaar uit te keren (de abon nementskosten) en ook de nieuwe a. sluitingen voor raadsleden te betalen. DAT vijf man bij Kerkrade zijn a< gehouden, toen zij Zaterdagnacht Duitse radio's in een bootje op de Worm trachtten binnen te smokkelen. DAT A. S. Keiler te West Hartfort (V. St.), een der functionarissen van E.C.A.-missie in Nederland, benoemd ♦r>f in de orde van O.-N. DAT de raadsleden van Utingeradeelr- voor K«rhalingsoefenlng°n door zelf op stap te gaan 120.000 bijeen de ofhueivi. het kader opkomen op brachten om.de bouw van 12 woningen 27 Maart en de overigen voor een deel (w-o. 8 duplexhuizen) mogelijk te r 5 April en voor de rest op 6 April. Dit DAT in Utrecht is besloten tot oprlch- wordt officieel meegedeeld in afwijking ting van één landelijke org. (in plaats van een Donderdag gepubliceede (even van de drie bestaande) van handelaren I eens officiële) mededeling, in antiek e.d., met als voorlopige be- i Voor enkele categorieën zal een iets af- stuursleden o.a. H. J. van Rossum du I wijkende regeling gelden. Overigens zul- Chattel te Leiden, H. Roelofs, Den Haag, len alle betrokkenen op hun oproep kun- F. A. v. d. Valk, Den Haag en W. Baars nen lezen, wannee zij precies moeten op- (secr.), Nunspeetlaan 33, Den Haag. I komen. Met spoed is op de mislukte pogingen van de heren Drees en Van Schaik d® aanwijzing van de nieuwe formateur ge volgd. Dat is op zichzelf al een verheu gend feit. De crisis heeft reeds te lang geduurd. Begrijpelijk is, dat men thans heeft uitgezien naar een geheel nieuw® figuur. De meeste anderen immers die aanwijzing in aanmerking konden komen, hadden vooral na de strub belingen met de volksvertegenwoordiging de mislukte pogingen van de heren Stikker en DreesVan Schaik geen schone lei meer. Daarom ook wellicht is prof. Romme niet aangewezen. Hij zal het niet betreu ren. Zoveel schijnt wel zeker, dat hij sinds lang geen ministerszetel begeert. Maar het is niet altijd even gemakkelijk in de dans te ontspringen. Tot dus- hij er in geslaagd. Thans moet hem •el bijzonder gemakkelijk gevallen zijn. nr Steenberghe de forma- onze bekwaamste econo- die reeds op zijn 35ste jaar zijn eerste ministerschap ging bekleden. die zich met name bewogen heeft op het gebied van de international® economische en financiële vraagstukken. Ligt op dit gebied ook niet een belang- ijk deel van de moderne problemen? len man ook, die van aanpakken weet. En aangepakt zal er moeten worden. De taak van de nieuwe formateur is dus wel ongemeen zwaar. De toestand is. .vooral na de mislukkingen van zijn voor gangers, uiterst gecompliceerd. Maar mis schien zal het moge vreemd klinken dit hem juist kunnen helpen. Ho® moeilijker de situatie is. des te mear zal toch tot het besef van ieder weldenkend moeten doordringen, dat er ee* oplossing dient gevonden te worden, eeiP oplossing in nationale zin. niet maar de formateur aUeen, de moeilijkheden staat. Het is heel ons volk, dat er voor staat. Juist daarom maken we ons bezorgd over op merkingen als prof. Romme zich nog in zijn krant van hedenmorgen veroorlooft. Hij zegt daar, dat.de K.V.P. in.de Twee de Kamer 32 leden telt (het was ons bekend) en de P.v.d.A. 27. (ook dit wis ten wij), en dan zegt hij, dat omstreeks dertig mensen van één politieke richting betekenen dan de dertig zetels van A.R.. C.H.U. en V.V.D. samen. Kijk. dit is een touwtrekkersmentali- .jit waaraan ons land op dit ogenblik minder dan ooit behoefte heeft, een men taliteit welke nog geheel ligt in de sfeer van de tweeslachtigheid. Waarom zouden dertig zetels uit drie groeperingen (waar bij dan nog te rekenen zijn de twee zetels der S.G.P. en die van de heer Weiter) zoveel minder zijn dan, laten we voor lopig alleen zeggen, de 27 zetels van d® .d.A.? Of moeten we aannemen, dat e, prof. Romme iets aan gelegen was, terloops ook hieraan te herinneren, dat zijn fractie toch maar vijf zetels meer heeft dan de socialistische? We hopen, dat mr Steenberghe d® moeilijkheden royaal en in nationale zin zal aanpakken. Dan zal hij ook mogen rekenen op de steun van ieder die d« nationale zaak ter harte gaat. Nog één opmerking moeten we makem In zijn artikel van hedenmorgen zegt prof. Romme ook nog iets over de mis lukte pogingen van de heren Drees en Van Schaik. Is het waar. zo vraagt hy, dat zij niet slaagden omdat zij de for matie op brede basis niet royaal hebben aangepakt? Zelf meent hij van niet, zon der intussen genoegzaam aan te geven waarom hij dit meent. Met betrekking tot de heren Drees en Van Schaik zegt hij dan onder meer: „Dat zij de heer Schouten niet hebben gehoord, kan in het licht van het aan" zoek aan prof. de Gaay Fortman be vreemdend zijn, met name wanneer het inderdaad de bedoeling zou zijn geweest buiten de heer Schouten om de basisver breding naar Anti-Revolutionnaire zyde te bewerkstelligen. Maar dit zal toch eerst uit de doeken moeten worden ge daan. voordat men zich hierover een oordeel kan vormen: op zich zelf zou het een nogal zonderling pogen lijken, om op deze wijze inderdaad tot basis verbreding te komen". Inderdaad, dit alles is wel erg zonder ling. Maar zal er wel ooit iets anders uit de doeken komen? Professor dr E. Gorter vandaag 70 jaar Professor dr E. Gorter, de bekend® Leidse hoogleraar in de kindergenees kunde. vierde vandaag zijn 70ste verjaar dag. Met ingang van de komende cursus zal hij zijn arbeid neerleggen. Hij richtta het Instituut voor preventieve genees kunde te Leiden op. Wat is een bromfiets De regering tracht de vraag wat precies het onderscheid is tussen de bromfiets en de motorfiets, tot een oplossing te bren- De Rijks Automobiel Centrale heeft toestel geconstrueerd, dat de brom fietsen op de reeds opgestelde voorlopige kan controleren. Van alle fabrieken an elk type een model naar de R.A.C. moeten worden gestuurd. Indien de proeven bevredigende resultaten geven krijgen de fabrieken een certificaat om bedoelde typen in de handel te brengen. De voorlopige eisen zijn ter advies voor gelegd aan de R.A.I. en andere organi saties op verkeersgebied. Connally ziet het anders De Amerikaanse democratische senator, Tom Connally. stelt een resolutie op, vol gens wel-ke het Congres gemachtigd wordt, tot het zenden van een onbeperkt aantal Amerikaanse soldaten naar Europa. De jongste verklaringen, van Dean Acheson, Marshall en generaal Omar Bradley maken het volgens Co- nally noodzakelijk, dat de militaire hulp aan West-Europa, m he< belang van Amerika, zo krachtig mogelijk zal zijn. WEERBERICHT J Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht Ri-lt: Matige tot krach- ige en a -1 4' kust nu en dan harde w ..j u en West en Zuid-West V*-a« bewolking met enkele »«.•- spreid optredende buien, voornamelijk in het Noor den van het land. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Opgesteld te 10 u Dinsdag: zon 7.47—18.02; maan 16.20— 7.36 uur. 21 Febr. VJl -

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1