koop/ "GOEMAAT Kinderhygiëne in Zuid-Holland moet Mogelijke therapie krachtiger aangepakt Een aanval op Joegoslavië zal niet worden geduld NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 7 VRIJDAG IS FEBRUARI 1951 Nieuwsflitsen uit de omstreken ALPHEN AAN DEN RUN Het crediet voor „Avifauna" Na rijp beraad is het college van B. en W. tot het inzicht gekomen, dat na de overneming door de gemeente van de werken voor inrichting \an parkeerter reinen bij het vogelpark voor een bedrag van f50 000 er voorshands voor de ge meente geen aanleiding bestaat tot ver dere stappen van deze of soortgelijke strekking ten aanzien van deze instel ling. De intrekking van het raadsbesluit tot verstrekking van een crediet van f 50.000 aan bet vogelpark wordt dan ook voorgesteld. 20-Jarig bestaan M.V. „Meisjesroeping" In de kerk aan de De Ruyterstraat, dio een feestelijke aanblik bood, herdacht de Geref. M.V. „Meisjesroeping" gister avond haar 20-jarig bestaan. Er was veel belangstelling, toen de presidente, mej. H. de Kleer, een welkomstwoord sprak, waarna het bondslied gezongen werd. Nadat Annie de Vries een declamatie getiteld „Het Leven" had doen horen, beantwoordde Miep Sutterland in haar inleiding op duidelijke wijze de vraag: „Waarom geloofsbelijdenis op onze M.V.?" „Drie vriendinnen op een flat" was de titel van een door Jo van Zoomeren aan trekkelijk samengesteld propaganda- pt ukje. Namens de kerkeraad feliciteerde de heer Van der Heiden, voor de Jeugdcen- trale de heer J. Raatgever, die de jarige vereniging een encyclopaedic aanbood. Na de pauze sprak Jo van Zoomeren over: „Verantwoordelijkheid". De 20 ja ren passeerden in vogelvlucht door mid del van lichtbeelden. Er werd een tableau opgevoerd getiteld „Een vaste burcht". Mede door zang van een koortje, decla matie en muziek verliep dit feest prettig. De presidente ontvjng bloemen. Ds G. Mulder, die het slotwoord sprak, was verheugd, dat de belangstelling voor de vereniging thans weer stijgende is. Burgerlijke stand. GEBOREN: Leenaert. z. van D van Oeveren en N van Wageningen; Christi na, d. van B Borreman en A Breeveld; Pauline H. d. v. F van Zwieten en L C v Assenberg van Eijsden; Janny, d. van J Boerhout en G Slokker; Sijtje, d. van T A van Gemeren en A v d Neut; Henri- cus J. z. van B C Rombouts en C G Sim- merman; Wilhelmina J, d. van W de Jeu en C Koppe; Michael P D, z. van H J Oosterwaal en A van den Brink; Jacoba J, d. van R Dolfing en, J M van Eijk; Ni- colaas, z. van B G Koppenaal en W P v d Beek; Robert, z. van G van de Werken en A Letter; Johanna J, d. van LPG Frijters en J J Franken. ONDERTROUWD: J Luteijn, 56 j en S P Beerens, 53 j; S Ter Louw, 29 j. en A M den Ouden, 29 j.; C de Vries, 28 j. en J van Berkel, 27 j.; H Windhorst. 38' j. en A van der Landen, 35 j.; J de Wit, 22 j en M van der Neut, 21 j.; M J Blok. 26 j. en M Spaan, 22 j.; H den Hamer, 20 j en C A Rijlaarsdam, 18 j.; J Jeeninga, 23 j. en W. Stuivenberg, 27 j. GEHUWD: M Breedijk, 31 j. en W. C van Kreuningen, 22 j. OVERLEDEN: A H M Seijsener, 2.; A van Donk, vr. van J van der Ben, 71 j. BENTHUIZEN Hervormde Gemeente beroept De Ned. Hervormde Gemeente heeft in de komende vacature van ds J. J. de Heer een beroep uitgebracht op ds G. H. van Kooien te Brandwijk. Schaakuitslagen. De uitslagen van de competitiewed strijden zijn: F. BrouwerJ. Spruiten- burg 01, G. PosB. de Ruiter 10, H. MerbisM. Klomp afgebroken; M. BrouwerK. Merbis 10, M. Brouwer M. Pos 1—0, M. Spruitenburg—F. Brouwer afgebroken. Correspondentieschaak De derde zet van dokter Huisman (wit* loper fl—c4 werd door de schaakclub beantwoord met Pg8f6. Burgerlijke stand. ONDERTROUWD: L. Roggeveen, 44 j- en J. van Veen, 45 j. GETROUWD: IJ. de Pelnder en W. Mets. HAZERSWOUDE Verkopingen school met de Bijbel Op Dinsdag 20 Februari des middags om 2 uur en des avonds om 7 uur en op Woensdag 21 Februari dq£ avonds 7 uui houdt de school met de Bijbel haar jaar lijkse verkopingen in het gymnastiek lokaal. Een ieder is welkom. Er is in de gemeente een folder ver spreid. Hierin valt te lezen, dat er weei verschillende verrassingen wachten. Men zal weer kunnen sjoelen en raden naar hartelust. De koffiestand zal ook niet ont breken. Wanneer men plannen heeft, vaste planten voor de huiskamer te ko pen. wacht dan nog even tot deze ver koping. Er is nog veel meer. Men rekent op aller medewerking. De folder is zeer optimistisch gestemd. Het slot is dan ook: „Wij zijn nog nooit teleurgesteld". HILLEGOM Burgerlijke stand. GEBOREN: Margaretha W M, d. Ruigrok en P C M Sturkenboom; Cornelia M, d. van J W J van der Klugt en Hogendoorn; Lucia G, d. van J A Tongeren en G M Nederstigt. ONDERTROUWD: H Willemse Blokker; ;P van Zanten en M de Jonge; J den Braven en M J Imanse. GEHUWD: G. Stoops en G M van Loon. OVERLEDEN: G H Menses, 62 j.; Wed F. Kool-Mol, 72 j. KOUDEKERK a/d RIJN Jaarvergadering A.R. kiesvereniging Onder leiding van de voorzitter, d< heer T. Molema. kwam de A R. kiesver eniging in hotel „De Bruin" in jaarver gadering bijeen. De heren H. van Leeu wen en P. Geerlof brachten resp. secretaris en penningmeester de jaarver slagen uit, die getuigden van een gezond verenigingsleven. De aftredende bestuurs leden, de heren D. Reijneveld en P. Geer lof werden herkozen. Na een uiteenzet ting van de secretaris werd besloten de contributie te verhogen. Tevens zal wor den overgegaan tot maandelijkse inning. waartoe de gemeente in wijken werd verdeeld. De heer W. van Veen behandelde het onderwerp: „Coalitie ook nu nog". Ach tereenvolgens stond hij stil bij de tijd dr Abr. Kuyper, de organisator der kleine luiden, de periode van dr H. Colijn, waarin de partij zich consolideer de, de na-oorlogse jaren van hergroepe ring der politieke partijen en tenslotte de positie van de A.R. partij thans en in de toekomst. LEIDERDORP Vanavond gemeenteraad. Vanavond vergadert de gemeenteraad. Van de agendapunten noemen wij: voor stel inzake geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel; idem tot inbreng grond in het grondbedrijf; idem tot handhaving van de verordening op de registratie van volkstuinen; idem tot ver lenging subsidie Wit-Gele Kruis voor uit zending van kinderen; idem. tot verkoop in bouwterrein. Over het laatste voorstel het volgende: het betreft hier verkoop van bouwterrein de N.V. Ned. Electrolasch Mij en de N.V. Holl. Constructie-Werkplaatsen. De grond ligt langs de Kastanjelaan en is be stemd voor een blok van vijf woningen :en van zes. Door deze verkoop zal begin worden gemaakt met de vol tooiing van de dorpskern. In het ver kavelingsplan voor dit deel is nog plaats 53 woningen. 8 winkels, 2 openbare gebouwen en enkele garages. De gemeente bouwt hier zelf 7 woningen. De uitslagen van de gisteren gespeelde wedstrijden om het schaakkampioenschap Leiderdorp zijn: A. van Klaveren C. Boon 10, C. van TolVan der Helm 1—0, P. C. v. d. LeekJ. Neuteboom 10, D. BraamG. de Koning 1—0, A. van KlaverenW. Leek 10. A. van Klaveren heeft nu 3 uit 3, tot nog toe de mooiste prestatie. LISSE Plaatselijke V.V.V. opgericht De gemeer gingen c Lisse bezit veel verschillend terrein, maar eer V.V.V. was er tot nu toe niet. De burge meester heeft de stoot gegeven om to de oprichting daarvan te komen. Gister avond werd in „De witte vergadering gehouden, waarin de burge meester de giote wenselijkheid besprak Weliswaar bestaat er een vorlopig comité dat vorig jaar het toeristenverkeer heeft geregeld, maar dit comité heeft de wens geuit, een V.V.V. op te richten. De heer Woltjer zette daarna uiteen, dat het vreemdelingenverkeer is geba seerd op gastvrijheid, de verzorging van de gasten naar geest en lichaam, de die daarvan uitgaat en tenslotte bet voordeel, dat men hiervan heeft. Hij vestigde de aandacht op het bezighouden de geest door middel van de vond- op oudheidkundig gebied in Lisse, door huize „Dever", dat uit de 13e eeuw dateert, door de oude kerk enz. Voorts staat Lisse als centrum van de bloem bollenstreek bekend om zijn tentoon stellingen, bet rijkslaboratorium voor bioembollenonderzoëk, enz. Wanneer de geest voldaan is, moet men ook de lichamelijke mens verzadigen en zich toeleggen op het verstrekken van goede waar en een goede accommodatie. Daarvan gaat de allerbeste propaganda uit. Om het doel financieel voordeel te bereiken, moeten allen medewerken. Een gedachtenwisseling en goede tips volgden en éeh voorlopig- bestuurs zal Door serieuze oriëntering en voortdurend contact met de beste inlichtingenbronnen be treffende aanvoer en prijzen van textiel, kunnen wij naar beste weten slechts één ding adviseren ,t is ut« eiscu helu,lM Vlotte dames fantasieschortjes vanaf f 2.88 Fijne linksgeweven dameskousen f 2.95 Gestreepte badhanddoeken f 1.35 IJzersterke theedoeken slechtsf 0.75 Washandjes in diverse kleuren f 0.28 Herenoverhemden in diverse tinten f 7.20 RIJNSBURG VLIET N.Z. 28 TEL. K 1718/2030 99 werden uitgebracht, er werd gezongen en oök wedstrijden waren van de partij. Tevens werden enkele onderwerpen be handeld. Ds Eerland sloot de geslaagde bijeenkomst. NOORDWIJK De nieuwe spuit is er Gistermorgen was het voor de Noord wij kse brandweer een grote gebeurtenis, toen de nieuwe brandspuit voor het eerst water gaf.. Na lang wachten was eindelijk de nieuwe spuit gearriveerd, want reeds in 1947 was deze besteld bij de fa. Van Bergen te Heiligerlee. De fonkelnieuwe vuurrode Dodge, uit gerust met de modernste hulpmiddelen, trok begrijpelijkerwijs zeer veel belang stelling, toen de wagen om 10 uur op de Voorstraat arriveerde. In tegenwoordigheid van het voltallig college van B. en W., benevens de meeste raadsleden, werden de slangen aange koppeld en kon de demonstratie begin- Als proefobject werd eerst gekozen de toren van de Ned. Herv. kerk te Noord- wijk-Binnen, die een filnke hoogte heeft. De omloop, die 36 meter boven de be gane grond ligt, werd zeer gemakkelijk bereikt door de krachtige waterstraal. Ook als meerdere slangen aangekoppeld werden, werd een behoorlijk resultaat bereikt. Na deze proeven op de water leiding werd naar de Noordwijkerhoek getrokken. Daar werd, met als reservoir de watering, met niet minder dan ze^ de opbouw van de V.V.V. zorgen.stralen geëxperimenteerd. Ook' deze proef Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer J Verkerk, Stationsweg 166, bij v zich ook als lid kan aanmelden. Ds J. J. Verleur. samengesteld door de Kerk te Zaandam. Chr. Geref. jeugd. Onder leiding van ds Eerland kwam gisteravond de Chr. Geref. jeugd bijeen voor het houden van haar feestelijke jaarvergadering. Na de opening was er gevarieerd programma. De verslagen slaagde buitengewoon goed.. Na afloop van de demonstratie maakte de wagen een tocht door de beide Noord- wijken. De autoriteiten verklaarden, zich over de nieuwe spuit zeer tevreden. NOORDWUKERHOUT Medische Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen zal in verband met het feit, dat dokter Van Praag morgen afwezig is. reeds morgen ingaan. De dienst wordt waargenomen door dokter Wösten. Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK Afdeling wederopbouw De afd. Wederopbouw van het bureau gemeentewerken is tot nadere aankon diging voor het publiek geopend Dins dags van 14 tot 16.30 uur en Donderdags van 9 tot 12 uur. KATWIJK AAN DEN RUN Jaarvergadering A.R. Kiesvereniging. In de zaal achter de Geref. kerk werd de jaarvergadering gehouden van de A.R. Kiesvereniging. De voorzitter, de heer J P. van den Nagel, sprak een kort woord ter opening. Na de notulen werden de jaarverslagen van de seretaris en de pen ningmeester gelezen. Het afgelopen jaar was rustig verlopen. De bestuursverkie zing bracht een herkiezing van de heren v. d. Nagel en A. Wassenaar, terwijl in de vacature-Jac. Zuijderduijn werd geko zen de heer A. van Veen. De heer Adr. Durieux Jr. gaf een politiek overzicht. KATWIJK AAN ZEE Varen zullen w». De schipper van de KW 138 hoorde, gisteren terecht «taande voor de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam, door de inspecteur voor de Scheepvaart C. Moolenburgh de lichtste straf tegen zich eisen, zijnde een berisping, voor het feit, dat hij na thuiskomst van de haring visserij in de afgelopen zomer scheepsjournaal in IJmuiden niet middellijk had ingeleverd, hoewel hij op de Noordzee een aanvaring had gehad. Met de „Wilhelmina 2" (KW 138) w< hij in aanvaring gekomen met een andere logger. Het ontstane lek had hij, volgens verklaringen, die ter zitting van de raad werden afgelegd, zeer vakkundig laten stoppen, waarna hij de visvangst had voortgezet en niet naar de haven teruggekeerd. De inspecteur-generaal voor de scheepvaart had een klacht tegen hem ingediend wegens het blijven visser met het schip. Na terugkomst in IJmui- DE KAAG (Advertentie) Bij slager Kruys aan De Kaag zijn de prijzen nog steeds laag. Een ieder die dit weet en bij ons zijn geld besteedt, bespaart elke week. Komt U eens even aan. De prijzen staan U zeker aan. Huigsloterdjjk 398 t.o. de Kaagpont. had de schipper zijn logger onmiddel- in een dok laten opnemen, waarna hij met zijn journaal naar Katwijk was gegaan. De raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Wijk Zuid der Ned. Herv. Gem. bijeen. Gisteren werd in het Uni-gebouw een ayond gehouden van,de wijk Zuid der 'Ngd. Herv. Gem. De wijkpredikant ds J n Ieperen- opende. Hij sprak er zijn blijdschap over uit, dat zo velen waren samengekomen. Ds P. J. J. Monster sprak daarna over: „Hoe lees ik mijn Bijbel?" Spr. begon met de vraag te stellen: „Waarom heeft God de Bijbel gegeven?" Wanneer het antwoord bekend is. kunnen we Bijbel op de juiste manier lezen, komt tot de mens door middel van de Bijbel, maar de mens komt ook tot God in het Nieuwe Testament wordt God zelf Wat een verschil met andere gods diensten, waar de mensen op ontzagwek kende afstand van de Godheid staan. De centrale gedachte in de Bijbel is dan bok, it er geen grote afstand is tussen God i de mens. Wanneer we de Bijbel aandachtig lezen, erken we, dat de grote „geloofshelden" eigenlijk mensen zijn als wij met licha melijke en geestelijke noden. Wanneer we deze dingen zien, wordt de Bijbel levend boek. Spr. beval het lezen van Bijbelse dagboeken en vooral ook van kinderbijbels aan. Vervolgens ver-telde ds Van Ieperen over Dieppe, waarbij een groot aantal lantaarnplaatjes werd vertoond. De heer C. Kwakernaak zorgde voor een gezel lige wedstrijd, waarin hij al sprekend een 8-tal dieren liet optreden, waarvan de namen geraden moesten worden. Verder gaf een kwartet uit UNI enkele mooie muziekstukken weg. Chr. Fröbelschool De Chr. Fröbelschool, de Julianaschool. hoofd mej. Couvee, zag zich door het gebrek aan plaatsruimte genoodzaakt, al vast te verhuizen naar de achterzaal de Herv. Kapel. Dit is van tijdelijke aard, omdat de Fröbelschool imme nieuw gebouw krijgt. Geslaagd in de medicijnen De heer A. den Dikken slaagde te Lel den voor het doctoraal examen medi- Hoog en laag water Zaterdag 17 Februari: hoog water 12.22 laag water 7.36 en 20.21 u RIJNSBURG Brandweer krijgt nieuwe spuit. De brandweer met nieuwe helmen 1 jassen oefende gisteren in het Noordeimde. Onder de belangstellenden bevond zich ook burgemeester mr Höweler. Al is de spuit wat ouderwets, kwam toch flink water uit, al stotterde hij nog wel even. Binnenkort zal de brandweer echter een nieuwe spuit krijgen. Voor Diaconessenhuis en Groene Kruis. De collecte, gehouden op de avond van ds M. J. J. Bonting in de Grote Kerk, braoht 128.31 op. Dit geld komt ten goede aan het Dianocesserahuis en het Groene Kruis. Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna A. dr v. L. A. van Delft en A. de Mooij, Vliet Z.Z. 49. ONDERTROUWD: T. Urbanowitz, 30 en J. H. Wischmeijer. 26 jr. GEHUWD: M. van der Pompe, 30 jr, 1 Anna Koot, 26 jr; M. H. Boekee, 28 jr, K. J. van der Kwaak, 24 jr. OEGSTGEEST Ouderavond van de Gevers- Deutz-kleuterschool Het gebouw „Irene" was gisteravond geheel bezet, toen de voorzitter dagelijks bestuur, de heer J. Berg. de ouderavond van de Gevers Deutz-kleuterschool opende. Na het z: gen van een gebed door kleuters sprak Heer Van den Berg een woord van w kom en deed enkele mededelingen o: trent de school. Nog steeds mag deze zich in een flinke bloei verheugen, maar het is jammer, dat elkens nog aanvragers teleurgesteld moe ten worden wegens plaatsgebrek. Dank zij de verhoogde subsidie van f6.25 op f25 per kind per jaar is de financiële positie beter. Spr. memoreerde de op stapel staande regeling voor het kleuter onderwijs, waardoor dit er financieel op vooruit zal gaan, daar de subsidie f40 zal bedragen. De oudste kleuters der school lieten zich onder leiding van de onderwijzeres sen van hun beste zijde zien in „Hansje- maat", kleutergymnastiek, „Net als Vader doet ons Jantje" en een sneeuwspelletji ijzondere bijval kreeg het stukje Orkest speelt", waarbij Tjapke Broekema zich een goed dirigent toonde. De verkiezing voor het oudercomité Het Wit-Gele Kruis in Zuid-Holland is voornemens zeer binnenkort een traal internaat voor de opleiding kraamverzorgsters te stichten. De plaats vestiging is nog niet bekend. Het is de bedoeling daar 25 a 30 kraamverzorg- 15 maanden op te Daarnaast overweegt de Federatieve Commissie voor Kinderhygiëne in Zuid- Holland een reorganisatie der moeder cursussen in die zin, dat ookde vaders de „opleiding tot ouders" betrokken worden. Er komen voorts een bibliotheek cursussen voor artsen om hen deskun dig te scholen voor het leiding geven aan de kleuterbureaux. En tenslotte zoekt men wegen, om te komen tot groepsbesprekingen tussen ver schillende ouders, die gezamenlijk de problemen» die er om hun toekomstig gezin rijzen kunnen, bepraten. Deze plannen werden ons dezer dagen ontvouwd op 'n persconferentie, die, onder leiding van het lid van Gedep. Staten mevrouw mr Ch. M. de Ruyter-de Zeeuw in het provinciehuis in Den Haag gehou den werd door de Federatieve Commissie voor kinderhygiëne in Zuid-Holland. Deze commissie werd opgericht door de Groene- en Wit Gele Kruisverenigingen samenwerking met plaatselijke vereni gingen voor zuigelingen- en kleuterzorg. Er zijn één arts nl. dokter J. P. Boekhold uit Leiden in vaste dienst aan verbonden drie kinderartsen in halve %ienst. Bin nenkort zullen deze dokters door tien districtsverpleegsters ter zijde worden gestaan. Deze dames dienen de plaatse lijke wijkverpleegsters met raad en daad. De commissie geeft thans in de provin ce 140 moedercursussen; er zullen in 1951 in totaal 32 met rijkssubsidie wer kende kraamcentra in werking zijn. Het ideaal is: bij iedere kraamvrouw diplomeerde kraamverzorgster - fing v bakers. Er zijn voor de zuigelingenzorg 200 bureaux, die op het platteland beter be zocht worden, dan in de stad. Het is de bedoeling via deze bureaux de immuni- satie tegen diphtherie, kinkhoest en t.b.c. krachtig te propageren. Naast dit alles zijn er 80 kleuterbureaux i Zuid-Holland wat veel te weinig is. Ten behoeve van die bureaux heeft men de artsencursussen georganiseerd. De federatieve commissie spant zich in A. P. Kraaij en de heren W. Versteeg en W. van Leeuwen bij acclama tie werden herkozen. Met de dames Van der Kamp en Kostelijk en de heer A. H. v. d. Berg werd het oudercomité zonder hoofdelijke stemming gevuld. Na de pauze werd een film vanwege de Stichting „Het vierde Prinsenkind" ver toond. voorafgegaan door een propaganda- woord. Wit-Gele Kruis sticht centraal internaat voor kraamhulpen de kinderhygiëne in de steden precies voortreffelijk te organiseren als op het platteland, waar zij wordt gedragen door de particuliere kruisverenigingen. In to taal tellen zij (Wit Gele en Groene Kruis te zamen) in Zuid-Holland 202.000 leden, wat voor dit omvangrijke en belangrijke werk veel te gering is. Onze soldaten verlaten Indonesië Op 9 dezer zou er volgens luchtpost- berichten een kranslegging zijn op het ereveld Pandoe te Bandoeng door over ste Van Hurk, rayoncommandant te Ban doeng en Tjimahi in tegenwoordigheid van alle compagnieën van het binnen kort naar Nederland vertrekkende 436ste bataljon der K L. en deputaties van an dere onderdelen. Op 7 dezer zijn enkele honderden manschappen van het 434ste bataljon infanterie garderegiment Prin ses Irene met de Thedens van Soerabaja naar Djakarta vertrokken om 20 dezer op het Engelse schip Nelly naar Neder land te reizen. Dan zal nagenoeg het ge hele bataljon Oost-Java verlaten hebben. Op 8 dezer vertrokken 250 Nederlandse militairen van het garderegiment Grena diers en Jagers van Semarang naar Dja karta, vanwaar zij spoedig naar Neder land hopen te gaan. In Semarang blijven nu nog 200 Nederlandse militairen over. Daarnaast zijn er nog 1250 Ambonnese militairen met 3250 vrouwen en kinderen Wanneer deze zullen vertrekken, is nog niet bekend. De eerste Ambonnese mili tairen, die naar Nederland vertrekken, zijn die uit Bandoeng en Tjimahi. De stemming onder de Ambonnese mi litairen is volgens de Locomotief uitste kend. Zij zijn opgetogen, dat zij nu ook eens Nederland zien zullen. Daar zij •lechts tijdelijk zullen gaan. hebben zij geen bezwaar tegen het koude land. ALPHEN AAN DEN RIJN In Korea gesneuveld Op 23-jarige leeftijd is Elis van der Horst, De Langestraat 13, te Alphen aan den Rijn, als vrijwilliger in Korea ge sneuveld. Hij was drager van het ere teken van Orde en Vrede, wegens zijn 4-jarige dienst in Indonesië. (.Advertentie) De bril van Dean Acheson: Over de kwestie der 38ste breedtegraad, een sfinxhouding ELKE AANVAL op Joegbslavië, hetzij van de Sowjet-Unie, hetzij van de Kominform-landen, dus de directe buurstaten, kan de wereldvrede ernstig in gevaar brengen. Aldus de Amerik. min. van Buitenl. Zaken, Dean Acheson, in een exposé voor de journalisten. Van groot belang ach ten wij, dat hy weigerde, zich uit te laten over de vraag, of de verbonden had als resultaat, dat de aftredende ledenj troepen op Korea al dan niet beogen de 38ste breedtegraad te o\eischrij en. ir u— w standpunt* van het State Depart- het al dan niet overschrijden der 38ste ment inzake Korea is dus nog: ,„t kan parallel, besproken worden, vriezen 't kan dooien". De Ver. Staten Een ander punt: Amerika is met van voeren tweemaal per week een bespre- plan druk uit te oefenen op West-Duits- king met de landen, die strijdkrachten land, teneinde het op Korea hebben. Op zo'n vergadering, a5»n de defer aldus Acheson, kan ook de kwestie van issenjgolhes (Advertentie) Voor Waterloo-Rijwielen P. ZUYDERDUIN VOORSTRAAT 31 KATWIJK AAN ZEE TELEFOON 2954 De P.v.d.A. en de A.R. beginselen In de bovenzaal van de Geref. kerk vergaderde gisteravond de A.-R. kies vereniging onder leiding van haar voor zitter, de heer D. Hortensius. De heer R. Gosker, adjunct-secretaris van het Centraal Comité, sprak vervol gens over „De P.v.d.A. en de A.R. begin selen". In een gedocumenteerd betoog toonde spr. aan, aan welke totale koers wijziging het moderne socialisme onder hevig is. De grondslag van het oude socialisme wordt door de P.v.d.A. geheel verloochend. Ten aanzien van de demo cratie. het leger, het gezag, de sociale wetgeving enz. neemt de P.v.d.A. een geheel ander standpunt in dan het vroe gere socialisme. Bovendien zijn de aard het karakter van de P.v.d A. anders is een door en door burgerlijke partij t een zeer burgerlijke inslag. Het ge- ._jr van de P.v.d.A., aldus de heer Gos ker, schuilt voornamelijk hierin, dat zij vaste principiële grondslag ontbeert en dientengevolge een zeer opportunis tische politiek voert. Daartegenover stelde spr., dat de be ginselen van de A.R. partij wel een vast uitgangspunt bieden, waaruit een vasté gedragslijn voortvloeit. De kracht vj P.v.d.A. ligt in haar organisatie, zwakheid van de A.R. partij ligt in haar gebrekkige organisatie. Na deze met grote belangstelling ge volgde rede volgde een zeer geanimeerde bespreking, waarin spr de gelegenheid werd geboden op verschillende dingen nog nader in te gaan. TER AAR Aanrijding. Gistermiddag omstreeks kwart vooi twee wilde het vierjarige dochtertje var de heer A. Hoogervorst onverwacht over steken bij de kleuterschool aan de Aar- dam. Het meisje werd daarbij aangereden door een luxe auto en liep een lichte hersenschudding op. Meisjes opgepast! Gisteravond stopte een luxe auto Inblikken aan boord Op de Vios heefit men proeven geno- ien met het verduurzamen van lever en filets in volle zee. Drie arbeiders van de conservenfabriek maakten de reis mee en het experiment kan geslaagd genoemd worden. de Vierambachtspolder bij een 18-jarig geen fietsend meisje. De bestuurder had blijk baar minder goede bedoelingen met het meisje. Dit sloeg op de vlucht, waarna de auto er met grote vaart vandoor ging. VOORSCHOTEN Etalageverlichting. De economische controledienst heeft reeds enkele malen de étalageverlichting dorp gecontroleerd. Bij dé eerste eontróle werden 20 overtredingen gecon stateerd, bij de tweede nog tien. De étalages mogen verlicht zijn v« ondergang af tot half 9. In het vervolg zullen overtredingen afsluiting van de electriciteit ten gevolge hebben. Dit op bevel van Den Haag. WARMOND „Ziekenhuisverpleglng" bield Jaar vergadering. De vereniging voor ziekenhuisverple- ging en operatie hield de jaarvergade ring. De voorzitter, de heer F. Slager, zijn openingswoord op, dat de financiën lang niet rooskleurig zijn. Een contributieverhoging is noodzakelijk ge worden. Men wil nog even de gang zaken gedurende dit jaar afwachten, om daarna met definitieve voorstellen te De secretaris en penningmeester brach ten hun jaarverslagen uit In 1950 werden 14 patiënten 174 dagen in ziekenhuizen opgenomen. Aan ziekenhuiskosten werd 1500 uitgegeven, aan dokters komende kosten 850. Er was een nadelig saldo van 1953. Tot leden van de kas- commissie 1951 werden benoemd de heren J. Welsimk en Th. v. d. Zalm. markt- en visserij berichten GOUDA, 15 Febr. - Kaasmarkt. Aanv 58 partijen; le kwal. met rijksmerk 2.13— 2.20; 2e kwal idem 2.05—2 12; extra kwaliteit bewegen deel te de defensie van West-Europa. Hierbij zij onzerzijds opgemerkt, dat van Amerikaanse zijde het Duitse voldoende klontjes gevoerd heeft, het „willig" te maken. Overigens was de Amerikaanse bui tenlandse politiek nog geheel overeen komstig de bekende verklaring van Tru- op 19 Juli 1950. De president stelde vast. dat iedere nieuwe aggressie moest worden opgevat als een direct ge- lar voor de wereldvrede. Het bezoek in Eisenhower aan Europa had in wijziging gebracht ln de Amerikaan- politiek. Volgens Dean Acheson is er geen spra- e van „neutralisatie" van Duitsland het conflict tussen Oost en West. Hij ontkende, dat de bijeenkomst der plaats vervangers van de ministers van Buit. Zaken der „Grote Vier" half Maart te Parijs zou worden gehouden. De berichten over de verdeeldheid in de Italiaanse communistische party, acht er groot belang. Naar zün oordeel, zou deze ontwikkeling zich in alle communistische partyen voltrekken. Britse staalindustrie staatseigendom Sluitstuk van socialistisch programma handel kalm. Sinds gisternacht is de Britse staal industrie staatseigendom. De grootste staalindustrie na die van Amerika Rusland is nu genationaliseerd en twintig procent van Engelands economische leven is in handen van de regering. Hier mede is na vüf jaren Labourpolitiek het sluitstuk van het socialistische programma voltooid. Voor de nationalisatie werkte de industrie op recordpeil ondanks een drei gend tekort aan grondstoffen en produ ceerde 16.2 min. ton in 1950 tegen 13 min. voor de oorlog en 25 pet. meer dan de -ecord oorlogsproductie. Dit is te danken aan een groot moderniseringsprogramma, dat met toestemming der regering ont worpen was en thans byna gereed is. Veel verandert er voorlopig niet. Dezelfde maatschappyen, directeuren en arbeiders werken voort onder dezelfde namen hetzelfde staal en de aandeelhouders ontvangen niet-stemgerechtigde aandelen in de regeringsmaatschappy, waarop de regering rente garandeert. Een tweede uitbreidingsprogramma is op komst. bleem een goede oplossing mogelijk is, zodra men het probleem zelve goed begrijpt. Daartoe is in „Diagnose" (zie ons blad van Zaterdag 10 Februari) eea poging gedaan. Het gaat om het bestaan van de be drijven en dus van ons volk. Daarom is het nodig de continuïteit van de pro ductie te verzekeren, en dus ook van de werkgelegenheid. Daartoe zijn investe ringen nodig, hetgeen kapitaal vereist en derhalve besparingen van de particu lieren en voldoende reserveringen van de bedrijven. We zullen nu in concrete aangeven, hoe we menen de oplossing naderbij te kunnen brengen. Uit onze diagnose vloeit voort, dat het arbeidspotentieel sneller groeit, dan da kapitaaluitrusting, en dat er dus grote bedragen geïnvesteerd moeten worden. Daarom is het nodig het sparen aan trekkelijk te maken. Als neveneffect be reikt men dan, dat de consumptie-beper king, welke momenteel dringend vereist is, vrywillig geschiedt. De Marshallhulp neemt immers af, en ook is het feit, dat de invoer voor 22 pet. te weinig gedekt is, van belang. Daarnaast is het nodig, dat de kapitaalinvesteringen zich in ver houding tot het gelopen risico beloond Als de fiscus geen rekening houdt met het feit. dat bij de gemiddelde mens het eigenbelang een overheersende rol speelt, komen we er niet. zoals de huidige situatie van kapitaalschaarste ons leert, evenals zyn gevolgen voor de betalings balans. Het is voorts van belang er op te wijzen, dat de kapitaalinvestering doelmatig dient te geschieden, hetgeen in zal betekenen, dat recreatie oorden en stationsverfraaiïngen niet urgent geacht kunnen worden, zolang er nog werklozen zijn. Investatie op dus danige wijze, dat er permanente werk gelegenheid geschapen wordt, verdient steeds de voorkeur. LAST deze maatregelen, die de kapitaalschaarste beogen op te hef fen, is het van belang de productiviteit de draaiende industrieën te verho gen. Dit kan op redelijk korte termyn ge schieden door de doelmatigheid en de or ganisatie te verbeteren, en door de scho- 't personeel, hetgeen 'i noodza kelijk maakt, de beloning voor geschool de arbeiders en kantoorbedienden te ver hogen. Tevens is het van groot gewicht de sfeer in de bedrijven te verbeteren, onder andere door de afstand tussen leiding en lager personeel te verkleinen. De leiding heeft veelal te weinig ge legenheid hieraan aandacht te besteden. De psychologische factor is evenwel van betekenis. Ln verlenging Van de arbeids- geen heil. daar de hoge kosten van overwerken en de toenemende arbeidsonlust. en dus de daling van pro ductiviteit per man hier de doorslag geven. Tevens kan men de productiviteit verhogen, door de afschrijving op ver- gingswaarde en naar de technische de economische levensduur toe te m. De huidige fiscale afschrijving is aag, en dit leidt uiteraard tot inkrim- g van het bedryf, terwyl uitbreiding vereist is! Elk jaar vragen er 20 a 30.000 werk, hetgeen 5 a 600 millioen vereist. het te optimistisch te denken, dat productiviteitsverhoging zonder meer voldoende is. Als de productiestyging gepaard gaat met een evenredig toe nemende consumptie, wordt de inflatie niet bestreden, en derhalve moet de loon stijging noodwendig achterblijven bij de eventuele productie-toeneming. Hier mede zijn wij allen gebaat Toen de loonsverhoging in de achter ons liggende jaren door de prysstijgingen ongedaan gemaakt werden, voelde ieder het zinloze de loonsverhogingen. Een onzer voorstellen, het aantrekkelyker maken van het sparen, kan ook voor de bestryding van de inflatie en het ver- kloof in de ver houding in- en uitvoer van grote be tekenis zijn. Hier is wel coördinatie tussen, integenstelling tot, zoals, in onze diagnose betoogd werd, bij het nemen de huidige maatregelen, die door hun neveneffecten elkaar tegenwerken, het geval is. rr*EN AANZIEN VAN de monetaire positie zyn we vroeger al tot een pessimistische conclusie gekomen. In een bevredigende economische be- dryvigheid moet men een lichte inflatie- tendenz voorkomen of genezen, en deze toelaten, als er een crisisperiode mocht zijn. De inflatiedreiging moet dus bestreden, vooral nu goedere.nschaarste de spanning tussen lonen en prijzen zaJ doen toenemen. Daarom is de aangekon digde besparing op de staatsbegroting izeer toe te juichen. De liberalisatie van de handel is in di1 verband van belang en meer nodig dan tevoren. Immers de internationale werk verdeling en het doelmatig gebruik, van arbeid en goederen worden er door' be vorderd. Deze vrijmaking van de hande.' zal echter op korte termijn reëel ge maakt dienen te worden door het ver lagen van tarieven. Ten slotte wijzen wi verband met het voorgaande nog oj de mogelykheid. dollars te verdienen aar de herbewapening, wegens de mogelyk heid, dat een deel van de gelden m he kader van het militaire hulpprogramm: Nederland besteed zal worden, terwij s land ook voor mdere Europesi landen kan uitvoeren, zoals op het ge bied van textiel en levensmiddelen. Samenvattend merken we op, dat d« kapitaalvorming overwonnen kan wor den, indien de Overheid dit stimuleer door de genoemde maatregelen ten aan de besparingen te nemen. Da, kunnen de investeringen toenemen, e: deze dienen doelmatig te geschieder overeenkomstig de behoefte aan perma verkgeleaenheid en het sluiten maken van de betalingsbalans. De be lastingen op de ondernemingswinsten e de fiscale afschry vingsvoorschrifte dienen herzien te worden, ten einde d zelffinanciering door reservering m d bedryven te bevorderen, en daardoc inkrimping van de bedrijven te vooi komen. De dreigende inflatie kan doe grotere productie, sanering van het staat: budget en gestimuleerde besparingen e reserveringen bestreden worden. Te slotte merken we nog op, dat die maa regelen gecoördineerd dienen te worde genomen. „Alles wat moeder voor mc maakt is op de groei berekend".

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 7