Jlieutve £riJtsrlje ÖTounmt Erfenis van Koning Willem I Overste M. P. fl. den Ouden in de strijd voor de vrijheid gesneuveld V.N.-troepen door een strijdmacht van 100.000 man omsingeld Heeft nu ook Zapotocky wat op zijn kerfstok? Geallieerden opnieuw met omsingeling bedreigd Wist U H. Walenkamp Zonen woensdag 14 februari 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20403. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per rnaand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slanlvasttclj is gfie&Ieoea myn hert in tcgljenspotf* Een en dertigste jaargang No 8150 Vrijwilligers in Korea verloren hun commandant Luitenant-kolonel m. p. a. den ouden, commandant van het Nederlandse detachement Verenigde Naties op Korea, is in de om geving van Hoengsong gesneuveld. Met diep leedwezen heeft de Neder landse regering dit bericht van het hoofdkwartier van generaal McArthur uit Tokio ontvangen. Majoor W. D. H. Eekhout voert thans het bevel over het Nederlandse detachement. dat ik hun commandant ben", aldus Uit frontberichten blijkt, dat de Neder landse vrijwilligers evenals bij de terug tocht van enkele weken geleden uit Won- joe, ook bij het opgeven van Hoengson de aftocht van de Amerikanen hebben gedekt. De Amerikaanse, Franse, Neder landse en Zuidkoreaanse troepen werden daar gisteren door een vijandelijke strijd macht van 100.000 man omsingeld. De Nederlanders zelf konden zich pas van de vijand losmaken, nadat zij een Chinese aanval hadden moeten afslaan. Op weg naar het verder Zuidwaarts ge legen Wonjoe moesten de Nederlanders zich vechtend een weg banen door eer vijandelijke versperring. Het is niet uit gesloten. dat luit.-kol. Den Ouden bij deze achterhoedegevechten om het leven is gekomen. Volgens een Nederlandse militaire woordvoerder in Tokio sneuvel de de commandant Maandagavond laat. Hart voor zijn mannen De omgekomen officier is in Oud-Gastel (N.-Br.) geboren. Hij was veertig jaar oud en gehuwd, doch had geen kinderen, In 1929 trad hij in militaire dienst. Drie jaar later ging hij naar Indonesië, in hel K.N.I.L. Na de oorlog kreeg hij als ma- 1 joor het commando over een eenheid var O.V.W.'ers, het le bataljon Jagers. Daar na ging majoor Den Ouden over naai het regiment speciale troepen en were 1 hij commandant van de opleidingsschool voor parachutisten te Tjimahi. In 1949 repatrieerde hij. De commandant was het type van de velddienstofficier, een goed organisator en een man met hart I zijn mensen. Niet voor niets werd hij i door zijn mannen „De ouwe" genoemd, j Administratieve rompslomp verafschuwde hij. De practijk ging hem boven alles. Het j deerde hem niet als zijn soldaten I punt nr. zoveel van de reglementen I traden, als zij maar goede soldaten w Toen de gelegenheid kwam zich op te geven voor Korea, was hij een der eer sten, die zich aanmeldden. Na zijn be noeming tot commandant verklaarde hij. <iat hij deze taak niet voor zijn pleizier op zich had genomen, maar het als zijn plicht voelde een steentje bij te dragen aan het werk van de Ver. Naties. Kort voor zijn vertrek werd majoor Den Ouden bevorderd tot luitenant-kolonel. Laatste boodschap Het overlijdensbericht werd dooi de Nederlandse missie in Tokio bijna gelijktijdig ontvangen met een bood schap die voor Nederland op de gra- mofoonplaat was opgenomen. De op name werd vier dagen voor de dood van de commandant gemaakt op zijn commandopost, die hij „vuil, maar gezellig" noemde. „U kunt trots zijn op Uw mannen en ik ben er trots op, Jhr mr Tjarda van Starkenborch Stachouwer, de oitd-gouverneur- generaal van Ned.-Indië, plaatsver vanger van minister Stikker in het permanente orgaan van de Noord- Atlantische Raad in Londen, werd gisteren door de kabinetsformateur ontvangen. Geen gedwongen lening in Nederland? De geruchten, die op de beurs te Am sterdam de ronde doen over een te ver wachten gedwongen grote Nederlandse staatslening zijn volgens bevoegde krin gen in Den Haag volkomen uit de lucht gegrepen. Eerste Meikever gesignaleerd Na het vroege plevierenei, dat in Dordi-echt gevonden is (en voor een ikievitsei werd aangezien) kondigt de jvondst van een meikever in Ommen het (voorjaar aan. Wilde zwijnen hebben aan de Bel- jgisch-Duitse grens tal van lijken van Duitse soldaten opgegraven, die daar sneuvelden tijdens het Ardennenoffensief van Von Rundstedt in de winter van 1944—1945. - - de luitenant-kolonel. Het deed hem genoegen, dat zijn bataljon een goede reputatie genoot, maar hij dacht, dat het frontnieuws dikwijls overdreven was. Luit.-kol. Den Ouden was door zijn resoluut optreden en zijn kalmte in de strijd een van de opmerkelijkste figuren aan het centrale front in Korea, schrijft Reuters correspondent Warren White. De vele keren dat ik met hem sprak, was hij alleen ongeduldig als het te rustig ging naar zijn zin. Het laatste wat Den Ouden tot me zei, aldus White, was dat de oorlog in Korea bewees, dat het leger van de Ver. Naties in Europa goed zou kunnen function- neren. Dit grondde hij op de algemene lof voor de Amerikaanse tactiek te velde, de wapens en de uitrusting, die thans door Europa worden overgenomen. Majoor Eekhout, die zal optreden als waarnemend commandant, stond in Indo nesië aan het hoofd van de compagnieën parachutisten, die door de opleidings school te Tjimahi werden afgeleverd. De luchtlanding bij Djokja tijdens de tweede politie-actie stond onder zijn bevel. Koreaanse dank: „Nog nooit een leger gezien, dat zó vecht" „Uw leger is zo goed getraind en strijdbaar dat onze 30 millioen men sen nog nooit een legeronderdeel ge zien hebben dat zo goed vecht". Dat schrijft mevr. Helen Kim, de leidende figuur in de Zuidkoreaanse vrouwen beweging en oud-minister van Voor lichting, in een brief aan de Neder landse vertegenwoordiger in de V.N.-commissie voor Korea, mr A. H. C. Gieben. „Wij zenden u onze warmste dank baarheid en innigste gebed. Wij dan ken u nogmaals onder tranen voor de krachtsinspanning die uw land ten behoeve van onze vrijheid bijdraagt. Wij hopen dat God uw land eeuwige vrede zal geven, uw land dat zulke prachtige soldaten en civiele afge vaardigden heeft", schrijft Kim in haar brief. Raadslid krijgt een proces-verbaal Voor het stelen van lood en zink Een van de communistische raadsleden in Finsterwolde, T. N„ is geverbaliseerd wegens het stelen van stukken lood en zink. Samen met nog twee andere Fin- sterwoldenaren trok hij langs de boerde rijen en stal hij links en rechts van de daken dit vrij kostbare materiaal. Hij heeft thans ontslag genomen als raadslid. Hij motiveerde zijn ontslagaanvrage met jde mededeling „dat hij niet paste in het 1 gezelschap van de C.P.N.'ers. Mijn gedrag staat niet toe, dat ik nog langer als ver tegenwoordiger van deze partij deel uit- LUITENANT-KOLONEL M. P. A. DEN OUDEN t Gevallen op het veld van eer. Collins eist meer land strijdkrachten Sterke vloot en luchtmacht nimmer voldoende Generaal Lawton Collins, chef van d- generale staf van het Amerikaanse leger, heeft op een bijeenkomst van de „Nati nale Persclub" medegedeeld, dat indien men wil beletten dat een bepaald gebied door de vijand wordt bezet, dit slechts kan worden verhinderd, indic dedigers ook voldoende landstrijdkrach ten inzetten. Zwakte van deze laatsten niet worden goedgemaakt door overwicht in de lucht en ter zee. overwicht in de lucht en ter zee was voldoende om de opmars der ten op Korea tegen te houden. Deze mededeling werd door de luisteraars uit gelegd als een weerlegging van het door ex-president Hoover naar voren gebrach te denkbeeld, dat de Verenigde Staten zich vooral moeten toeleggen op het op bouwen van een uiterst sterke vloot er luchtmacht, in plaats van legers, hetgeen volgens hem voldoende zou zijn, om df Sowjet-Unie van een aanval in Europa tt weerhouden. Generaal Collins deelde verder no| mede. dat de V.S. nieuwe lichte, middel zware en zware, met kanonnen uitge ruste gevechtswagens hebben vervaar digd, die in hun klasse „volkomen onver gelijkbaar" zijn. Tenslote zeide hij nog, dat er enige waarheid schuilt in de critische opmer king, dat de Amerikaanse troepen Korea te gemechaniseerd zijn. Het nisterie voor het leger bestudeert thans echter plannen om „lichte divisies" naai Korea te zenden, die speciaal zijn inge steld op de strijd in het ruwe Koreaanse terrein. Herhalingsoefeningen 7 tot 42 dagen De duur van de herhalingsoefeningen in 1951 is vastgesteld op zeven tot 42 dagen. Voor korporaals en manschappen van de 7-Decemberdivisie is de duur van het verblijf in werkelijke dienst 28 dagen: onderofficieren en sommige nader te wijzen groepen korporaals 42 dagen. Voorts zullen dienstplichtigen van dertig bataljons infanterie, zes afdelingen lichte luchtdoelartillerie en van 22 :n van oorlogsbevelhebbers en terri toriale commandanten worden opgeroe- voor oefeningen van veertien dagen korporaals en soldaten en van 28 dagen voor onderofficieren en sommige nader aan te wijzen groepen korporaals Dienstplichtigen van vier transport bataljons. twaalf verbindingsafdelingen ijftien logistieke afdelingen worden opgeroepen voor 28 dagen (soldaten en korporaals) of voor 42 dagen (onderoffi- n en sommige nog aan te wijzen groepen korporaals). Dienstplichtigen van alle onderdelen der luchtstrijdkrachten orden opgeroepen voor herhalingsoefe ningen van zeven dagen. Poging tot moord op vrouw en kind Speciale gasleiding aangelegd De garagehouder M. K. te Nieuw e St Joosland (Z.) is aangehouden onder verdenking van een poging tot moord op zijn vrouw en dochtertje. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Op 31 Januari werden K's vrouw en zijn 2*£-jarig dochtertje bedwelmd in de slaapkamer gevonden. Het bleek dat zij bewusteloos waren geraakt door gas. dat via een speciaal geconstrueerde leiding van een draaiende automotor naar de slaapkamer werd gevoerd. Deze leiding was door K aangelegd. Op de bewuste ochtend is hij vroeg op gestaan om een klant te helpen. Hij ging naar de garage, sloeg de motor van de auto aan en liet het gas van de uitlaat door de leiding naar boven gaan. Het kind herstelde spoedig, de vrouw ligt nog steeds in het ziekenhuis. De politie deelde niets mede over de mo tieven tot deze moordaanslag. De Zaterdagse productie der mijnen Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt'zijn er Zaterdag j.l. in de Lim burgse mijnen 43.069 ton kolen gedolven Normaal wordt op Zaterdagen als er slechts een halve dag gewerkt wordt 30.400 ton naar boven gebracht. De eerste maal. dat men langer werkte op Zaterdag (27 Januari j.l.) was de pro ductie 42.638 ton. De Russische zuiveraars te Praag Tsjechisch kabinet vergadert, maar de premier wordt „verdonkeremaand" GISTEREN hield het Tsjechoslowaakse kabinet zijn wekelijkse bijeen komst. Deze stond onder leiding van vice-premier Fierlinger, aan gezien de minister-president afwezig was. In dit bericht van „Ceteka", het officiële Tsjechoslowaakse persbureau, wordt de naam van de premier Zapotocky niet genoemd. Evenmin wordt een verklaring gegeven, waarom de Tsjechoslowaakse premier op de zitting schitterde door afwezigheid, Dit feit is natuurlijk een rijke bron voor allerlei vermoedens en beschouwin gen. Zo schrijft de diplomatieke corres pondent van het Britse blad, de „Daily Telegraph": De afwezigheid van de pre mier op een ogenblik, dat Russische functionarissen in het land bezig zijn om zich met Tsjechoslowaakse aange legenheden te bemoeien kan veel be tekenend van strekking wezen. Misschien is dit wel het eerste teken van een open lijke breuk in de Tsjechoslowaakse rege ring. Hoogstwaarschijnlijk hebben wij te maken met twee partijen in de Tsjechi sche politiek. Enerzijds de stroming van president Gottwald en Zapotocky. Ander zijds die van dr Fierlinger, de vice-pre- mier en generaal Cepicka, de min. van Defensie. Deze twee stromingen dus zouden thans in openlijk conflict zijn. De heer Zapo tocky kan weliswaar niet worden be schouwd als iemand, die van de parttf- regels is afgeweken, maardeze oud leider der communistische vakbeweging »n communist van eigen bodem en De wisselende krijgskansen op Korea Macflrthur behoudt zich het recht voor de 38ste breedtegraad te overschrijden Korea verlegd en trekken thans langs bergpassen naar het Zuiden in een poging om de geallieerde linies tussen Wonjoe en Joedjoe te door breken. Indien (ie vijand dit lukt, zou hij in staat zijn, zowel in Oostelijke- als in Westelijke richting geallieerde troepen aan te vallen. In het gebied van Seoel zouden dan vier of meer divisies bedreigd worden, terwijl in het Oosten de eenheden van het tiende legercorps by Wonjoe gevaar zouden lopen. over overschrijden van de 38ste breedte graad, behalve dan door verspreide pa trouilles en volgens de tactiek van het ogenblik, is een puur academische kw De terugtocht uit Hoengsong, van welke stad w\j gisteren de val reeds meldden, werd o.a. door Nederlandse troepen gedekt, die bij de achterhoede gevechten eerst een Chinese aanval moesten afslaan, voordat zij zich konden terugtrekken. Op de weg naar het 16 km verder naar het Zuiden gelegen Wonjoe moesten de Nederlanders zich verder nog vechtend een weg banen door een vijan delijke wegversperring. Het ziet er echter naar uit, dat zich hier slechts een linkerflank bevond van de sterke vijandelijke strijdmacht, die geschat wordt op 120.000 man. In het gebied ten Westen van Hoengsoeng en ten Noorden van Tsjipjong, 30 km ten Westen van Hoengsoeng, zijn eenheden van ten minste zeven Chinese divisies samengetrokken, welke gisteren in groe pen van maximaal duizend man langs twee bergvalleien afgezakt zijn in de richting van de weg Wonjoe-Joegjoe, welke verder naar Soewon loopt. Gealli eerde vliegtuigen hebben vanaf lage hoogte deze troepen bestookt om te pro beren de bedreigingen van deze strate gisch belangrijke punten weg te nemen. Andere Chinese troepen, welke Tsjipjong omsingeld hadden, hebben gisteravond een aanval op de stad geopend, waar omheen de verbonden troepen zich had den ingegraven. Tsjipjong, dat nu het Noordelijkste geallieerde bolwerk aan het centrale front is geworden, is om singeld door 100.000 man vijandelijke troepen. Op de Westelijke flank van de centrale frontsector werd het offensief der ver bondenen krachtiger en hier wisten zij enige terreinwinst te boeken. Generaal- majoor Almond, commandant van het tiennde legercorps zeide, dat de toestand langs het centrale front nog niet ernstig Is. MacArthur, teruggekeerd in Tokio, verklaarde, dat „het van zekere zijde op geworpen idee om dwars door Korea een linie te vestigen en een stellingen-oorlog te beginnen, volkomen irreëel en illusoir is." Hij voegde er aan toe: „In het hui dige stadium van de campagne te spreken tie. Wat de toekomst voor Korea nog in petto heeft, blijft voornamelijk afhangen van. tot nu toe hier niet bekende, inter nationale overwegingen en besluiten." „Vanuit militair standpunt gezien", zo voegde de generaal er nog aan toe, „moe ten de verbondenen eerst de bestaande overmacht van de Chinezen beduidend verminderen, voordat wij er werkelijk ernstig over kunnen gaan denken, grote operaties ten Noorden van de 38ste breedtegraad uit te voeren". De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, oordeelde, dat slechts niet een, die in Moskou is opgeleid. Het is overigens bekend, dat Zapotocky on tevreden is over de politieke toestand in het land. Tot zover de beschouwing de „Daily Telegraph". Wij herinneren in dit verband aan de mysterieuse verdwijning van Gottwald Clementis, waarvan het rechte nog steeds niet officieel bekend is. Ongeveer jaar geleden heeft premier Zapotocky zelf bewerkt, dat Clementis als min. van Buit. Zaken aan de dijk werd gezet. Te Lake Success had Clementis een veel te „onafhankelijke" houding aangenomen. Hij ging niet ver genoeg met het inwilli gen van Russische wensen. Het State Department had toen een goede neus. met de opmerking uit te spreken, dat president Gottwald zelf nog eens het volgende slachtoffer zou zijn! de Verenigde Naties in hun geheel zul len uitmaken of de verbonden troepen de 38ste breedtegraad al dan niet zullen overschrijden. Ongeveer 8000 communisten zijn het gebied onmiddellijk ten Noorden van Wondjoe binnengetrokken. Zij bevinden zich op slechts vijf kilometer afstand van dit belangrijke verbindingscentrum. Ten Noordwesten van Wondjoe hebben vlieg tuigen een naar het Zuiden trekkende colonne van de tegenstander aangevallen. woordvoerder van het tiende leger korps beschreef deze aanval als volgt: communisten werden als het ware in de pan gehakt. Volgens de piloten is dat niet overdreven uitgedrukt. De rivier is rood van het bloed, ossen en karren lig- >n.in stukjes verspreid over het veld." De Amerikaanse luchtmacht heeft bijna 1000 vliegtuigen in de strijd geworpen. Lawinegevaar nog steeds acuut Rotsenmassa houdt net het evenwicht boven Italiaans dorpje Zwitserland heeft aan rijksbezit en spoorwegen meer dan 10 millioen gulden schade Met leedwezen Het is wel met groot leedwezen, dat wij melding maken van het sneuve len van overste Den Ouden. Ver van het vaderland ging hij heen. Onze gedachten zijn bij zijn echtgenote. Zij zijn ook bij onze jongens in Korea. Zij hadden in overste Den Ouden een commandant die hun vertrouwen genoot. Zulk een com mandant hebben zij thans verloren. In hun midden is hij strijdende gevallen. De dood van de commandant betekent een zwaar verlies. Een verlies in het kleinere verband met zijn troep, een ver lies stellig ook voor de geallieerde strijd krachten in hun geheel. Het is al wel bekend, dat de geallieerde legerleiding da Nederlandse commandant en zijn mannen waardering en achting toedroeg. Was hun blijkens de berichten welke wij ontvingen niet de taak opgedragen, de terugtocht van anderen te dekken? Een zware taak. maar een taak ook die getuigt van ver trouwen. Overste Den Ouden is gesneuveld. Gesneuveld in de strijd voor de vrij heid. de vrijheid die verdient verdedigd te worden, waar zij ook wordt aangerand. Daarom mogen wij weten, dat dit offer, het hoogste offer dat de mens brengen kan. het offer van het leven, niet voor niets is gebracht. Reëel geluid Elderu in ons blad vindt men een uitspraak welke het Chr. Nationaal Vakverbond gedaan heeft over het vraag stuk van lonen en prijzen en in -uimera jver heel het probleem van de hui dige economische en sociale toestand. Gaarne vestigen wij op deze uitspraak de aandacht. Zij verdient dc aandacht om de nuchterheid en realiteitszin waarmede zy de problemen benadert. De tijden zijn moeilijk en zij zullen nog wel moeilijker worden. Dan schijnt het verleidelijk, de lasten waaronder wij gebukt gaan, af te wentelen op de toekomst. Hiertegen kiest het C.N.V. positie. Wij mogen zegt het, de levensmogelijkheden van onze kinde ren niet opofferen aan onze vermeende belangen. Dit is een woord, dat instemming ver dient. Onlangs lazen wij het verschil tus sen een staatsman en een politicus op aardige wijze aangegeven. Een politicus, zo werd gezegd, denkt aan de volgende verkiezingen, een staatsman echter aan het volgende geslacht. Het is natuurlijk in zijn algemeenheid onbillijk, het zo te zeggen. Maar zullen straks ook in ons land velen niet zich los kunnen maken, dat er eens weer verkiezingen zullen ko men? Beter dan aan de komende ver kiezingen kan men denken aan de ko mende generatie. Wie dat doet. wel, die valt het dragen van de zware lasten mis schien toch nog iets lichter. Bezonnenheid Wat uit het woord van het C.N.V. ook spreekt is de bezonnenheid. Er in onze dagen verscheidenen. die aandringen op beperking van de inves teringen om langs deze weg het tekort op de rijksbegroting te helpen bestrijden. Het is zeer wel mogelijk, dat hier naar enige beperking moet worden gestreefd. Maar het C.N.V. merkt terecht op. dat het dan op verantwoorde wijze dient te ge schieden. En dan vestigt het ook al terecht de aandacht op de samen hang tussen de investeringen en de toe komstige werkgelegenheid. Wat ligt meer voor de hand, dan dat in dit adres nog eens wordt aangedron gen op verhoging van de efficiency in de bedrijven en opvoering van de arbeids productiviteit? Deze gedachte is gelukkig ïeer gemeen goed geworden. Dezer dagen wilde Het Vrije Volk ons wijs maken, dat de productieverhoging een oplossing is. die de P.v.d.A. heeft gewe- Over zulk een eigengereidheid kan zich alleen maar vrolijk maken. Als ondeugend wilden zijn, zouden we willen antwoorden, dat productieverho ging lofwaardig is ondanks het feit, dat ook Het Vrije Volk er voor is. Meer dan deze eigengereidheid spreekt is toe de bereidverklaring van het C.N.V. tot constructieve samenwerking, •aarbij het besef niet ontbreekt, dat uit eindelijk aan Gods zegen alles gelegen is. Te Carbondale (V.S heeft de 38- Jarige echtgenote van de 102-jarige gees telijke J. D. E. Smith het leven geschon ken aan een zoon. Smith is in Amerika de oudste jonge vader. Vannacht werd bij reddingspogingen het door lawines zo zwaar getroffen Italiaanse dorp Frasco een 49-jange vrouw gered, die 25 uur lang onder weest. Te Airoio heeft men de hoop op gegeven de vier vermiste personen nog te vinden. Hier vielen totaal 10 doden. Oostenrijk is ook het. lawinegevaar v vergroot. De vallei van de Lesach in rinthië Is door een ontzaglijke sneei massa geheel afgesloten. Volgens schatting van de Zwitserse regering alleen het herstel van vernielde rijks, spoorwegbezit als gevolg van de lawines DAT het 5-j bestaan van het Humanis tisch Verbond Zaterdag in A'dam wordt herdacht waarbij minister In 't Veld, mr A Stempel en dr J P van Praag zullen spreken DAT 20 jongelui uit Bergen (N-H) 14 dagen met vacantie gaan in Keynsham (Eng), en zij daartoe uitgekozen wor den door hun burgemeester. DAT voor het Victoria en Albertmu- seum te Londen een collectie aardewerk is aangekocht van de pottenbakkers Zaal berg te Leiderdorp. DAT de begrafenis van B de Blok schipper van de reddingsboot Kon Wilhelmina en in Dec 1949 overboord geslagen en verdronken, gisteren in Stellendam grote belangstelling trok- DAT in R'dam straffen werden geëist tn 15 mnd tot een jaar waarvan 3 mnd voorwaardelijk tegen drie jeugdige Amsterdammers die een reeks diefstal len pleegden in Schiedam. Zutphen. Alk- ïaar en Oegstgeest DAT de kapt. t. z. S. Dobbenga be noemd is tot hoofd van het bureau han delsbescherming aan het ministerie van Oorlog en van Marine, en de kapt. t. z. J. Hogendoorn hem opvolgt als comman dant van het marine-opleidingskamp Hil versum. DAT de onbewaakte overweg in de Oirschotse grindweg bij Boxtel (spoor lijn BoxtelBest) 20 Febr flikkerlicht krijgt. DAT bij de viering van het 40 j be staan van de ver Het Grondbezit in Utrecht aan de voorzitter. H. Th. s'Ja- cob. zijn benoeming tot officier in de orde van O N werd bekend gemaakt en hij tevens het zilveren verzetskruis ontving. DAT de Limburgse scheepsverladers (mijnen. ENCI ed zullen toetreden tot de EVO (eigen vervoerders en verladers organisatie) DAT minister Spitzen blijkens zijn ant woord aan het Tweede Kamerlid Stokvis (comm.) geen gelden beschikbaar wil stellen voor verbouwing van het veer Anna JacobaZijpe. DAT de 17de grote Paasveetentoon- stelling 14 Maart in Den Bosch wordt gehouden. DAT het kort geding tussen een Zaan- damse slager die door de saneringscom missie werd geboycot i.v.m. verkoop tegen lagere prijzen, in Haarlem werd behan deld en de president Dinsdag a.s. uit spraak zal doen. DAT in Utrecht is opgericht de Ver van correspondenten van sociale fond sen in de bouwbedrijven (bestuursleden om R Onderwij, Naaldwijk, N J van Duij venbode. Katwijk aan Zee en j w Smidt, Leiden) DAT op een landelijke bijeenkomst van de vakgroep detailhandel in krui denierswaren te A'dam de voorz. van de vakgroep groothandel. D E Schuite- ma pleitte voor een beperking van het assortiment. DAT de Duitse eenmansduikboot, die in Vlissingen werd binnengebracht, op het marineterrein aldaar wordt opgesteld. DAT de Zandvoortse raad f 310.000 ter beschikking stelde voor herbouw van het door de Duitsers afgebroken Zuiderbad, mits het ryk ruim f 121.000 bijdraagt. DAT ir K. v. d. Pols als dir. van de scheepsbouwmij „Nieuwe Waterweg" te R'dam is opgevolgd door ir J. J. M. Sluys DAT ir J. C. v. Reenen, hoofding. bij de R'damse Droogdokmij, benoemd is tot onderdirecteur. DAT de door de Culturele Raad Lim burg uit te geven volksalmanak ook op Belgisch Limburg betrekking zal hebben. DAT de Stichting van de Ned. Visserij m.i.v. morgen rs verhuisd van Helmstraat 28 naar Zeekant 58 in Scheveningen. DAT de Raad voor de Scheepvaart gis teren de eerste machinist R. Helmers van het bij Miami uitgebrande Ned. schip Doros (de enige overlevendei hoorde en later uitspraak zal doen. DAT de Soc. Econ. Raad Vrijdag in be sloten verg. zal beslissen over het rap port van de georganiseerde middenstand over het voorontwerp Vestigingswet, in de afgelopen weken meer dan 10 mil lioen gulden, kosten. Men heeft vijf doden geborgen uit de ruïnes van een huis in het Italiaanse dorp Canza. Een baby van acht maanden, die men reeds als zesde slachtoffer had be schouwd, bleek na een verblijf van 36 uur in de wieg, temidden van balken en sneeuw, nog te leven. Vrijwel het ge hele dorp werd verwoest. In de provincie Berga wordt het dorp Trabuchello met vernietiging bedreigd. Een enorme lawine is in beweging gekomen en sleepte grote rotsblokken in haar val mee. Deze kwamen terecht op een rotsplateau, dat door het geweld van de rotswand werd afgescheurd en thans in labiel evenwicht vlak boven een groot deel van het dorp hangt. Voorts werden zowel in Zwitser land als in Italië talrijke personen ge dood en gewond door deze natuurram- Van de muziek naar het kanon l Lt.-kolonel Ulrich de Maiziere, d in de oorlog aan het Oostfront vier jaar tegen de Russen gevochten heeft verdient als verkoper in een Han-1 noverse muziekhandel zijn Duitse boterham. Hij is thans benoemd tot West-Duits gedelegeerde naar de ko mende Parijse conferentie over een Europees leger. De regering van Bonn verklaarde met nadruk, dat de 39- jarige de Maiziere nimmer tegen de Westelijke mogendheden gevochten heeft. Nederlands sergeant gast van Truman Acht geallieerde onderofficieren, onder wie de Rotterdamse sergeant Th. J. C. Benningshof, waren gisteren de gasten van President Truman en militaire auto riteiten in Washington. Deze onderoffi cieren behoren tot de Europese militairen, die momenteel in de Verenigde Staten in opleiding zijn. t Advertentie) (Advertentie) HOOFDACENT voor LEIDEN en OMSTREKEN WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond venvacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of sneeuw. Meest matige Noord oostelijke wind. Temperatu ren om het vriespunt. Voor de rest van het land: Over wegend zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Matige tot •akke wind uit uiteenlopende richtin gen. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 7,57—17»52; maan 10,58— 4.12 u. 21 Febr. V M -

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1