ïliruwe geiltstfft GTnunwl Attlee hekelt de vredespropaganda van de Sowjet Unie Italiaanse dorpen door water en lawines geteisterd Roden doen massale aanval in Centraal Korea Wist IJ DINSDAG 13 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantnasticlj Is gfjrblmo mynhert ia tegfjeospoef Een en dertigste jaargang No 8149 Niagara-waterval gebruikt voor sensatie Politiek tournooi in het Lagerhuis lüe orgeltjes Eden: Labour heeft „laverende verwarring gezaaid! In het Britse Lagerhuis heeft men de degens gekruist over het beleid der buitenlandse politiek. Premier Attlee, namens de Labourregering een verklaring afleggende, sprak op minachtende wijze over de „schandalige vredespropaganda" van de Sowjet-Unie. Hij wees op het feit, dat juist Rusland, na de laatste oorlog, nimmer ontwapend heeft en in tegendeel, de defensie van het Sowjetblok enorm is opgevoerd. Engeland is niet van plan af te wijken van zijn politiek van hulpverlening aan de politie actie der V.N. op Korea. Echter zijn de Britten tegen het zenden van ver bonden troepen over de 38ste parallel, vóórdat met de Verenigde Naties opnieuw overleg is gepleegd. Premier Attlee, die van tevoren een I besluit terug te komen en gedelegeerden aanval van de Conservatief Eden te ver- naar de conferentie te zenden." duren had, gaf tekst en uitleg van de Eden besloot met de woorden: Britse weigering om zich achter de Ver. geen ontkomen aan de harde noodzake- Den Haag en Dellt hoorden harde slag Inwoners van Den Haag, Delft en an dere plaatsen hebben vannacht om vijf minuten voor twaalf een lichtstraal waar genomen, die gevolgd werd door een har de slag. Vooral in Delft was het geluid vrij hevig. Men zou de lichtstraal van Zuidoostelijke naar Noordwestelijke rich ting hebben gezien. De politie stelt een onderzoek in. .Anna Mussolini in Argentinië De jongste dochter van wijlen de fascistische dictator van Italië, Anna Maria Mussolini, is naar Argentinië gegaan, waar zij in Buenos Aires voet aan wal zette. Zij zal voorlopig inwonen bij haar broer, Vittorio, die Staten te scharen, ten V.N.-resolutie, waarin om sancties tegen China gevraagd werd. Rij achtte een der gelijke houding onzakelijk. Ook thans nog stelde hij op de voorgrond, dat de deur voor verdere onderhandelingen moest worden opengehouden. Volgens hem had communistisch China het laatste woord nog lang niet gesproken. Hij vertrouwde, dat ook Amerika in de toekomst Peking zou erkennen, evenals Engeland reeds gedaan had, terwijl communistisch China tot de V.N. diende te worden toegelaten Daarna roerde Attlee het punt der Duitse herbewapening aan: Een oud ge luid! De Duitse eenheden moesten zo danig in een defensiestrijdmacht worden opgenomen, dat er niet opnieuw een Duitse nieuwe dreiging zou kunnen ont staan. In geen geval kon er een „militair luchtledig" blijven. Onmogelijk konden de bezettingstroepen worden teruggetrok ken met een dusdanig gevaarlijke buur man naast zich. Merkwaardig genoeg, legde hij er de nadruk op, dat de vrij lating van Alfred Krupp, welke heel wat critiek heeft verwekt, „geheel en al een Amerikaanse aangelegenheid" was. Ten aanzien van een eventuele „Vier- tnogendhedenconferentie" mocht deze zich in geen geval beperken tot de Duitse kwestie alleen en er moest gestreefd wor den naar samenwerking tussen de demo cratische vrije en de totalitaire wereld. Hiertoe is echter in de eerste plaats nood zakelijk, het communistisch blok er toe te bewegen, zijn strijdkrachten tot rede lijke proporties in te krimpen en de im perialistische politiek op te geven. Anthony Eden, de vice-voorzitter var de Conservatieven, oordeelde, dat de La bourregering door steeds maar te „laver ren", verwarring gezaaid heeft onder de Britten. Labour is tekort geschoten in haar taak, om leiding t-s geven. Het was hoog tijd, dat een officiële verklaring van het Foreign Office eens de puntjes op de i zette, voor het probleem der Duitse herbewapening betreft. Eden merkte op, dat de Russen in het Oosten in kracht blijven toene men, terwijl zij de Geallieerden protest nota's naar het hoofd slingeren, omdat deze voor de noodzakelijkheid staan West-Duitsland te «erdedigen. Het troe- penpotenticel in Roemenië, Bulgarije en Hongarije overschrijdt de limiet der vredesverdragen en vormt een beangsti gende bedreiging voor Joegoslavië. Over de besprekingen te Parijs, waar Frankrijk. België en Nederland zul len confereren over bet Europese leger, zeide hij: „De Britse ambassadeur zal daar alleen als „waarnemer" aanwezig zijn, maar ik verzoek de regering op haar lijkheid, dat de Britse defensieve kracht vergroot moet worden. Alleen daardoor kan de diplomatie haar essentiële taak volbrengen. Wij moeten een oorlog ver mijden, maar anderzijds het niet slechts enkelen mogelijk maken een oorlog te overleven." De debatten worden nog voortgezet. Kabinetsformateurs ontvingen ir Staf De kabinetsformateurs dr Drees en mr Van Schaik hebben gistermiddag een onderhoud van ongeveer een uur gehad met ir C. Staf, directeur-gene raal van de Landbouw. Ir Staf zou gepolst zijn voor de por tefeuille van Verkeer en Waterstaat. Vanmorgen hebben de kabinetsforma teurs een onderhoud gehad met minister d. Brink. Hedenmiddag ontvingen zij minister Stikker en jhr Tjarda van Starckenborgh Stachouw Jeugdige vader liet baby vallen Andere dodelijke ongelukken in A'dam, Weaaem en Rilland-Bath Prinses Elizabeth in Engeland teruggekeerd Prinses Elizabeth van Engeland is gis teren per vliegtuig uit Malta te Londen teruggekeerd. Zij heeft ongeveer drie maanden bij haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, vertoefd. Deze dient op de Britse vloot, die thans voor oefenin gen in de Middellandse zee van Malta is vertrokken. reeds enige tijd in het land van Pe- ron vertoefde. Op 15 Januari had zij Napels verlaten, na daar afscheid genomen te hebben van haar moeder Rachele Guido-Mussolini en haar oud ste zuster Edda Ciano, de weduwe van de vroegere Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken. De aan komst van Anna in Buenos Aires. Aantal slachtoffers in bedolven Zwitserse plaatsen nog gestegen In verschillende delen van Noord-Italië Is het verkeer door lawines, aardverschui vingen en overstromingen tot stilstand gebracht. Het zwaarst getroffen is Mon- rerrato in Piemont, waar de rivieren bui ten hun oevers traden en de huizen in Nizza, Monferrato en Canelli onder water zetten. Door een aardverschuiving wer den in Cervinia 700 skilopers van de bui tenwereld afgesloten. Een enorme lawine heeft vrijwel alle huizen in het Italiaanse Alpendorpje Canza verwoest. Gisteravond am men eerst iets van deze ramp, ■door zes of zeven personen onder de uw begraven liggen, omdat de wegen geblokkeerd zijn en de telefoonlijnen weggevaagd waren. Reddingsploegen zijn aar het dorpje vertrokken. Reddingsploegen van het leger hebben nog twee lichamen gevonden van slacht offers, die door een lawine op het Zwit serse dorp Airoio werden bedolven. Het aantal omgekomen personen bij deze ramp. waarover reeds gisteren werd ge meld. is daardoor gestegen tot zes. Het andere Zwitserse dorp, dat door een lawine geheel werd bedolven, ^is Frasco, gisteren ook reeds bericht. Frasco heeft de gehele nacht gezwoegd De Nederlandse oorlogscorrespon-' dent op Korea, de le luitenant W. Dussel, vertelt in zijn jongste brief, dat hij tijdens een opmars op bezoek was bij de verbindingsdienst, die in een oude, kapotte school gelegerd was. De wind waaide ijzig door kie ren en spleten. De jongens hadden al een kachel „versierd", gemaakt van een oud vat. Toen vroeg een soldaat om muziek. Hij had fn de kampong twee orgeltjes ontdekt en hij wou wel eens wat anders horen dan artillerie- gedonder. Het voorstel vond bijval en de orgeltjes werden aangesleept. Met behulp van zaklantaarns werd het inwendige aan een onderzoek on derworpen, want de orgeltjes weiger den elk geluid. „Niks waard, brand hout", werd geoordeeld. „Wacht maar", beloofden er twee. „Binnen1 het uur is het hier warm en hebben j jullie muziek". De heren begonnen met alle toetsen van beide instrumenten op een hoop te gooien en vervolgens allerlei in gewikkelde onderdelen te demon teren. tot er slechts twee kasten over Niemand, behalve de beide orgel bouwers, weet wat er bij het licht van de zaklantaarns allemaal gebeurd is. maar een dik uur later speelde een van de orgels, met toetsen en een blaasbalg of zo uit het andere orgel tje. De kachel brandde best, met het overschot van orgeltje nummer twee. En de mannen zongen de liedjes die alle soldaten op alle avonden in alle landen ter wereld zingen: Home on the range, Oh give me a home, en de top-hit: Good night, Irene Commissie voor „goede diensten" gerepareerd De Mexicaanse afgevaardigde bij de V.N., Luis Padilla Nervo, heeft aan de voorzitter van de Assemblée, Nasrollah Entezam, medegedeeld, dat hij een be noeming in de „commissie voor goede diensten" inzake Korea zal aanvaarden. Met inbegrip van de Zweedse afgevaar- Sven Grafstrom, is de commissie thans compleet, en men veronderstelt, dat zij haar werkzaamheden terstond zal be ginnen. LEGPENNINGEN VOOR BEST VERZORGDE VIS Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal het Bedrijfschap voor de Visserij, dat tegen Maart officeel de jaarlijkse prijs voor de best verzorgde haring of vis zal uitreiken, de beman ning en reder van het bekroonde schip een fraaie legpenning aanbieden. Vorige jaren volstond men met een oorkonde De schipper krijgt dan bovendien nog de beker Nederlandse dank voor Canadese wapenhulp Uitrusting bestemd voor territoriale troepen Er bestaan plannen om over enige tijd op de een of andere wijze uiting te geven aan de erkentelijkheid van Nederland voor de Canadese wapenhulp. Hoe dat gebeuren zal, maakt nog een punt bespreking uit. Zoals men weet. heeft Canada aan _JH -derland de uitrusting geschonken voc de slVchtoffere te bevrijden, terwijl1 bewapening van een divisie. Dit materieel nieuwe sneeuwmassa's dreigden neer tepast niet geheel in de Amerikaanse orga- storten op dezelfde plaats. Zes slachtoffers inisatie, waartoe ons leger is overgegaan, worden nog vermist. Voor hun leven wordt gevreesd. Het Zwitserse instituut lawine- onderzoek meldt gevaar voor nieuwe lawines op de Zuidelijke Alpen-hellin- 6 Door nieuwe lawines is de spoorlijn door de St Gothardpas wederom ver sperd Men verwacht, dat de lijn niet voor hedenavond laat vrij zal zijn. Nieuw-Guinea krijgt voorlichtingsdienst gesneden. De mannelijke bevolking De 20-jarige L. werd in de Driebergen- straat te Deventer onwel terwijl hij met zijn vijf maandeu oude dochtertje op de arm de trap van zijn huis afdaalde. Hij liet de kleine vallen. Ze kwam zeer on gelukkig terecht en overleed vrijwel direct. De vader liep geen letsel op. Op de De Ruy terkade te Amsterdam werd de 55-jarige H H., berijder van eer 1 bromfiets, door een vrachtauto aangere den en op slag gedood. Een driejarig zoontje van het echtpaar L. uit Wessem (L.) is tijdens het spelen op een in de Maas liggende „steenbre ker" in het water gevallen en verdron ken. De vader, die in de buurt aanwezig was, had van het ongeluk niets gemerkt.t Toen het kind geruime tijd niet was ge zien, werd begonnen met het dreggen. Na enige tijd werd de kleine gevonden. Op de rijksweg bij Rilland-Bath reed Ursufa-kliniek~de 66-jarige religieuze de 48-jarige M. Kramer ^^dam m*t Conradete verbonden aan deze kli- zijn auto on een stilstaande vrachtauto. I iek door een auto uit de richting Leiden Hij werd op slag gedood in zijn totaf' gegrepen Zij werd op slag gedood. Twee voetgangers te Wassenaar gedood Het verkeer op de Rijksweg te Wasse- laar heeft weer twee doden geëist. Van morgen om elf uur werd ter hoogte vernielde waged Tomi K de Bij Set „„„„„„iehtig oversteken va.. naderde, moest hij voor een 'e8v,I>11'8Sf,rlniiv«traatweg tn het Kerkehout te Was- werd gistermiddag de 80-jarige R. uit de Jacobastraat aldaar door een I personenauto aangereden. De chauffeur, Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zullen morgenochtend per KLM van Schiphol naar N.-Guinea vertrekken de heren P. A. Wansink (vroeger verbon den aan het Alg. Handelsblad en aan de Rijksvoorlichtingsdienst te Makassar) en W. E. Tausent (vroeger verbonden aan ons blad en daarna aan het Bataviaas Nieuwsblad) om aldaar een begin te ma ken met de organisatie van de Rijks voorlichtingsdienst op Nieuw-Guinea. Noorse zeeman overleden in vliegtuig op Schiphol De Noorse kapitein Reinius uit Oslo is dezer dagen overleden enige minuten dat hij op Schiphol aan boord was gaan van het vliegtuig, dat hem r Oslo zou brengen. De kapitein was Antwerpen ziek geworden en per auto Amsterdam vervoerd. Mevr. Reinius in zijn laatste ogenblikken aan zijde. Het stoffelijk overschot zal per vliegtuig naar Oslo worden overgebracht. dimmen, waardoor hij waarschijnlijk SSJSHfljJSfi met volle vaart op de vraohtauto inreed, i v personenauto aau„ Wat Canada Eisenhower die in de richting Den Haag reed, tracht- te het ongeluk te voorkomen door krach- biedt. j tig te remmen. Hij kon echter niet ver- hinderen, dat de grijsaard door het spat- Ook Luxemburg krijgt kanonnenl borcj Van de wagen werd gegrepen Hei Canadese lid van de raad van plaatsvervangers van 't Atlantische Pact welke le Londen vergadert, heeft bijzon derheden verstrekt van het Canadese herbewapeningsprogram. De volgende punten werden .genoemd: 1. Canada zal de Europese leden van het pact wapens van Brits type blijven verstrekken. 2. Het zal 'n gevechtsgroep ter sterkte van 'n re giment oeschikbaar stellen voor de geïn tegreerde strijdmacht onder generaal Eisenhower; 3. De defensie van alle Ca nadese havens zal worden voltooid. 4 De luchtmacht zal worden vergroot tot 40 escadrilles, waarbij 3000 vliegtuigen no dig zijn. Elf escadrilles komen onder Eisenhowers commando. Canada heeft voorts aangeboden 1.800 man luchtmacht- personeel van de pact-landen op te lei den. De omvang van Canada's troepen wordt vergroot tot 115.000 ma: defensie-uitgaven voor het volgende be lastingjaar zullen 1.600 millioen dollar bedragen en over de volgende drie jaren vijf milliard dollar. 6. Canada zal Luxem burg kanonnen leveren- Wiel over 38ste parallel zonder overleg Tegenoffensief dreigt terreinwinst van 18 dagen ongedaan te maken ONGEVEER 60.000 MAN communistische troepen zijn aan het centrale front een hevig offensief begon^n. Over een frontbreedte van 50 km vielen de Roden de Zuid-Koreaanse troepen aan, die in wanorde terug trokken. De stad Hoengsong in rechte lijn 80 km ten Oosten van Seoel gelegen, werd na een lijf aan lijf gevecht met de geallieerde verdedigers, door de Roden bezet. de Oostkust de 38ste breedtegraad zou hebben overschreden. De Zuid-Koreanen voldoende Amerikaans materieel zal zijn aangekomen, bestemd worden voor de uitrusting van de territoriale troepen. Als zodanig en als overkoepeling leemte in de vorming van een parate strijdmacht wordt de Canadese wapen- hulp in militaire kringen zeer op prijs gesteld. De Canadese ambassadeur in Den Haag, Pierre Dupuy, is vandaag per vliegtuig in Montreal aangekomen voor een fami liebezoek, dat een week zal duren. Mr Hazelhoff Roelfzema naar Nederland De heer Hazelhoff Roelfzema wordt 17 dezer per vliegtuig in Nederland ver wacht, waar hij enige weken hoopt te blijven om op vele plaatsen van het land het woord te voeren en besprekingen met de autoriteiten van de republiek der Zuid-Molukken en de stichting Door de Euwen Trouw te houden over zijn bezoek Ambon en de ten gevolge daarvan opgestelde plannen tot voortzetting van de strijd voor het zelfbeschikkingsrecht van het volk der Zuid-Molukken. Constellation vloog 832 km per uur De „Wings of the Morning", een con stellation van de Pan American Airways heeft een nieuw snelheidsrecord voor passagiersvliegtuigen gevestigd. Op het traject New YorkBermuda vloog het toestel, dank zij een zeer stevige wind „in de staart", een gemiddelde snelheid van 632 km per uur. De Chinese en Koreaanse communisten hebben door hun hevig tegenoffensief aan het centrale front een gevaarlijke diepe wig gedreven in de geallieerde linies ten Zuid-Westen van Hoengson Verder wer den Zufd-Koreaanse strijdkrachten op verschillende punten ingesloten en van de geallieerde hoofdmacht afgesloten. Amerikaanse officieren deden wanho pige pogingen de Zuid-Koreanen opnieuw te verzamelen, die door de hevige aan val in paniekstemming raakten en in wanorde terugtrokken. De communisten vochten lijf aan lijf met de geallieerde verdedigers op het wegenkruispunt bij Hoengsong. Later heroverden de commu nisten de strategisch belangrijke plaats. De Chinezen hadden de stad van drie kanten ingesloten en de Amerikanen ver loren artillerie en voertuigen, toen zij zich losmaakten uit een val ten Noorden van deze stad. Het tegenoffensief dreigt de grote terreinwinst der geallieerden van de laatste achttien dagen aan het cen trale front ongedaan te maken. Het hoofdkwartier van het 8e leger neemt de toestand in het gebied van Hoengsong „beweeglijk" en sprak het bericht tegen, dat de Zuid-Koreaanse kapitaaldivisie aan hadden de stad Jangjang niet heroverd Medegedeeld werd, dat het bericht op een vergissing berustte, daar de Zuid-Ko- later gedwongen werden terug te trekken, toen zij vlak bij de breedte graad Aan het Westelijk front valt, behalve artillerievuur van beide zijden, weinig melden. Het is bovendien gelijk, dat de Zuid-Koreanen aan Oostelijk front gedwongen werden snel Zuidpoolgebied in bezit zal i Het geheim der „vliegende schotels" thans onthuld Ballonnen met instrumenten voor de studie van kosmische stralen en atomen „Vliegende schotels bestaan, maar het zijn niets anders dan reusachtige, van plastic vervaardigde ballonnen, die wer den gebruikt voor de studie van kosmi sche stralen." Dit heeft dr Umerliddle, hoofd van de afdeling ter bestudering van kern splitsing van het bureau van onderzoek der Amerikaanse marine, medegedeeld. „De ballonnen werden met instrumenten losgelaten, opdat wij te weten kunnen komen wat er zou gebeuren, indien kos mische stralen in de atmosfeer atomen treffen. Zij kunnen tot ongeveer 30.000 meter hoogte stijgen. Soms worden zij door de wind met een snelheid van km per uur voortgejaagd. In de schemering verlichten de dan schuin In het paleis te Teheran Is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de Sjah aan °erzië en de 19-jarige dochter -jan een Hoogwaardigheids bekleder Saraya Isfandria Bakhtia- rim. Een recente foto van bruid en bruidegom. I DAT een grete werkplaats van de Mijl DAT de Plantenziektenkundige Dienst Zeeland in Vüssineen binnenkort gereed te W^geningen gaarne braakballen is voor het onderhoudswerk san bear'uilen, roofvogels en reigers zou ontvan- DAT op Set bedrijf van i. Bosschieter eigeE Bchepe°' g™ ="^oek van ratten- in Den lip (N.-H.) wegens pseudo-vogel-1 DAT prof. ror H Kranenburg, pest 90 kippen zijn vernietigd. tegen de grond werd gesmakt. In zorg wekkende toestand werd de oude man de Diaconesseninrlchting Bronovo vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden, Zij boden hun oog voor een bestaan Twee Oostduitse vluchtelingen te Ber lijn hebben elk één van hun ogen aan geboden, in ruil voor een beetje men selijke zekerheid. Wanhopig door lang durige werkeloosheid liepen een man en een vrouw het kantoor van een pers bureau binnen om te vertellen, dat zij bereid waren een operatie te ondergaan, om door hun ogen aan twee blinden het gezicht terug te geven. In ruil daarvoor vroegen zij een tehuis en een plaats bui ten de Sowjetzone om te werken. De man vluchtte in 1949 uit de Sowjetzone en de vrouw, eertijds sportleidster bij de com munistische vrije Duitse jeugdbeweging, volgde in September van het vorige jaar. DAT Simon de Waard Donderdagavond voor Philips' televisie zijn vogelfilms zal vertonen. DAT bij het sanatorium Zonnestraal te Hilversum de eerste steen is gelegd voor een nieuwe chirurgische afdeling.. DAT de toevoer van gediplomeerde sla gers nog steeds afneemt, hetgeen te Utrecht werd meegedeeld op de jaarver gadering der Ver. tot bevordering van het slagersvakonderwijs. DAT de A'damse politie geregeld een scherpe controle zal gaan uitoefenen op vrachtwagens, die de hoofdstad binnen rijden. DAT de personeelraad der Ned. Spoor wegen gisteren in Utrecht t.g.v. zijn 25- jarig bestaan een receptie hield. DAT de Averdijk van H.A.L. gister avond bij Terneuzen aan de grond is ge lopen, doch vanmorgen met behulp van zes sleepboten weer vlot kwam- DAT ir A. J. Markvoort, hoofdinspec teur van de D.U.W. in Noord-Brabant, per 1 Mei is benoemd tot hoofd der in spectie Overijssel en districtshoofd in Utrecht, Gelderland en Overijssel. Eerste Kamer, namens het Ned. UNAC-comité In Fraoeker de inrichting in een complete kinderbewaarplaats in Israël heeft eangeboóen. DAT bij de gemeenteraad van Vlaar- dingen plannen voor de bouw van 1.000 woningen (voor een groot deel Simplex- montagebouw) zijn ingediend. DAT', op de Noordhollandse groente veilingen vorig jaar f55,7 millioen werd omgezet tegen f56,2 millioen in 1949, ter wijl Grootebroek de grootste omzet had (f7,4 millioen). DAT van een trottoir te Bussum een cylinder met het zeer gevaarlijke gas chloor-methyl is weggenomen, wellicht door kinderen. DAT Kaatsheuvel plannen heeft de bouw'van een bejaardenhuis met 48 afzonderlijke woningen. (Kosten een millioen gld). DAT Heerlen met de Ned. Spoorwegen in beginsel overeenstemming heeft be reikt over de bouw .van een nieuw sta tion en voorts een nieuwe schouwburg, een museum en ondergrondse parkeer terreinen op zijn programma heeft muizensoorten. DAT een Haarlemse speelgoedwinke- Toen we gisteren op een koste lijke Lentezon werden getracteerd was er op Scheveningen al i gezellige voorjaarsstemming, de terrasjes koesterde men zich in de prille zonestralen bij een k ko//ie en het gesprek draaide i deze twee punten: dat de zee mooi was en dat we het zó nog maar even mochten houden Maar vandaag was het al weer mis voor die Lente-enthousiasten terug te trekken om zich in veiligheid ta brengen, als de doorbraak aan het cen trale front niet wordt gestuit Het eerste Belgische contingent voor Korea, een bataljon ter sterkte van on geveer 700 man. is thans gevormd. De Belgen willen nog een tweede contingent vormen als reserve voor het eerste, dat eind April naar Korea zal vertrekken. De Ver. Staten zijn het met Engeland er over eens, dat er tussen de Verenigde Naties overleg moet worden gepleegd, alvorens haar strijdkrachten bevel krijgen de 38ste breedtegraad met een sterke strijdmacht over te steken, aldus vernam Reuter gisteren in Washington.. Reeds enige tijd werden hierover bespre kingen gevoerd. President Peron van Argentinië heeft bij het vertrek van een Zuidpool-expe- ditie verklaard, dat zijn land „voetje voor voetje" de betwiste gebieden in het vallende zonnestralen het onderste ge deelte van de ballonnen, waardoor het lijkt alsof het-schotels zijn. De ballonnen, die „hemelhaken" (sky hooks) worden genoemd, werden het eerst in 1947 gebruikt. Het is thans uit wetenschappelijk oogpunt niet langer noodzakelijk geheimhouding te betrach ten over het gebruik dezer ballonnen, die door de volksmond „vliegende schotels" werden genoemd" Spaanse anarchisten roeren zich weer Wilden op Franco's residentie een bomaanval doen De Franse veiligheidspolitie heeft be slag gelegd op een vliegtuig, dat door Spaanse anarchisten gebruikt werd om geld en personen beide landen binnen te smokkelen. Vorige maand Werden 29 Spaanse anarchisten te Lyon gearresteerd, na een mislukte overval op een postauto, die 6 millioen francs vervoerde. In een vuurgevecht werd toen een politieman Men zal zich de jeugdige Kretenser gedood en een andere xwut ge^nd Vol_ gens het Franse blad „Ce Soir" bestond De Romeo en Julia van Kreta Familie-vete werd niet beslecht 1 Kosta herinneren, die Augustus vorige jaar, door zijn hartstochtelijke ge voelens voor de 19-jarige schone „Julia" van Kreta, (in werkelijkheid Passoula geheten), bijna een burgeroorlog ont ketende. Als nasleep der romantische ge beurtenissen, begon gisteren in Canae een proces tegen hem. Kosta wordt er van beschuldigd gewapende benden ge vormd te hebben, met het doel zijn bruid te schaken. Hij was indertijd met zijn zijn bruid de bergen van het eiland inge vlucht en keerde eerst weer terug, toen men hem met zijn „Julia" in een ver klooster in de echt verbonden had. Nog veel meer wordt Kosta ten laste gelegd, o.a. dat hij de zwager van de bruid dr Stravrakakis heeft aangevallen. Tassoula, die een kind verwacht, .s voornemens het proces bij te wonen, al thans als blijkt, dat het proces in het nadeel van Korta verloopt. De vader der bruid, de politicus Petracogiorge, is bezig een actie op touw te zetten om Tas- soula's huwelijk ongedaan te maken. Van uit de getuigenbank slingerde hij Kosta allerlei verwijten naar het hoofd. Van een verzoening tussen de families is tot nu toe niets gebleken. De held van het drama, Kosta, heeft met tranen in de ogen de gebruikelijke vragen van de rechter beantwoord. Kort en bondig ver klaarde hij: „Ik ben getrouwd en mijn vrouw is Tassoula". Op een bepaald moment ontstond er een dusdanig tumult in de rechtszaal, dat de moeder van Kosta flauw viel en de zitting voor enige uren verdaagd moest worden. Vijftig gendarmes hiel- 1 den de wacht bij het oude gerechtsge- lier, die uit België geïmporteerde alarm pistolen verkocht welke nauwelijks echte brownings te onderscheiden wi wegens overtreding van de vuurwapen- wet is veroordeeld tot f 10 voorw. boete. DAT de komst van de matrozen-oplei ding der Marine m Vlissingen een ver nieuwde activiteit heeft teweeg gebracht te geraken tot de stichting van zwembad aldaar. DAT A. J. Stibbe te Markelo een ste prijs (f75 aan boeken) won door humoristisch verhaal te schrijven w en groot aantal boekentitels w; verwerkt die in de herfstboekengids de Commissie voor de propaganda het Ned. Boek. en er t.g.v. de volgende boekenweek weer zo'n prijsvraag komt DAT prof. dr ir C. H. Edelman uit Wa- geningen is teruggekeerd uit India, 'ier weken lang namens de Ned. re gering o.m. congressen heeft bijgewoond. DAT de voorzitter van de Westduitse Boerenbond opnieuw bij de regering te Bonn heeft geprotesteerd tegen de invoer] bouw en onderzochten iedereen, die zich' van Ned. appelen en een spertijd tot 15naar de publieke tribune begaf, op wa- Maart heeft gevraagd. pens. het voornemen met het toestel een bom aanval te doen op een residentie van generaal Franco te San Sebastian. De Australische bosbranden Queensland voor 1/8 deel met vuur bedekt De twaalf afzonderlijke bosbranden, die reeds een week lang in het Zuid- Westen van de Australische staat Queens land woeden, zijn gisteravond in elkaar overgegaan. Hierdoor is een achtste van deze staat door een reusachtige vlam menzee overdekt. Het vuur woedt over een breedte van 190 km. Vele duizenden schapen worden vermist. WEERBERICHT Morgen opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en van nacht plaatselijk enige regen en in de nanacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag wisselende bewol king met slechts hier en daar een enkele bui. Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk uit uiteenlopende richtingen, later ZON EN MAAN Woensdag: zon 7.59—17.50; maan 10.28 -8.01 uur. 21 Febr. VJl

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1