llirtaue iTciterl) (üimrant Militair en de accoord gesloten tussen Japan Verenigde Staten De Amerikaanse bases zullen gehandhaafd blijven Zuid-Koreaanse eenhedeji over de 38ste breedtegraad In één dag groeide een huis als een paddenstoel uit de grond Wist IJ MAANDAG 12 FEBRUARI 195!, BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoaslicfj is gfjefcleoen mgn Bert io tcgfjenspoct" Een en dertigste jaargang No 8148 Van de sportvelden Dulles herstelt evenwicht in Azië FOSTER DULLES, de Republikeinse adviseur van het Amerikaanse ministerie van Buit. Zaken, heeft met de Japanse premier Josjida gedurende veertien dagen besprekingen gevoerd. De resultaten: Amerika en Japan zijn het eens geworden over de hoofdpunten van een defen sieve overeenkomst, welke gesloten zal worden, nadat het vredesverdrag met Japan zal zijn getekend. Een „veiligheidsregeling" is opgesteld, waarbij Amerikaanse militaire bases in en om Japan zullen worden in gericht, afgezien van de vorm van het nog af te sluiten vredesverdrag. Foster Dulles vertrok weer uit Tokio en vloog naar ManUla, de hoofdstad der Philipptinen. Vanuit Manilla reist h|j dan verder naar Australië en Nieuw- Zeeland, waar hy 18 Februari verwacht wordt. Touwtrekken Er zijn op het congres van de P.v.d. A. rare dingen gezegd over de kabinetscrisis. Dat is gedaan door Kamer leden, dus door mensen die als ze wat zeggen ook geacht kunnen worden wat te weten. We mogen aannemen, dat ze an ders zouden zwijgen. En wat ze zeggen is des te waarschijnlijker naar mate het met grote stelligheid wordt gezegd. Welnu, op het congres clan heeft het Kamerlid Suurhoff gezegd, dat er thans tijdens de kabinetscrisis touw wordt ge trokken om het levenspeil van de kleine man. „Onze ministers in onze fractie zul len dit levenspeil tot het alleruiterste ver zorgen", zo lezen we verder zijn woorden in het uitvoerig verslag dat het dagblad van de P.v.d.A. van zijn rede bracht. Touwtrekken dus. En dan herinneren we ons nog eens de woorden van mi nister-president Drees juist voor het uit breken van de crisis. Hij roemde toen de samenwerking binnen het kabinet. Moch ten we zyn woorden geloven, dan wa ware de motie-Oud niet gekomen, geen reden om te vrezen, dat het met de treffelijke harmonie binnen het kabinet nog eens anders zou worden. Nu echter horen we, dat de heren het touwtrekken zyn. Het is een Kamer lid van de P.v.d.A. die het ons vertelt. We blijven erbij: het is een rare crii Groot en klein Er is nog een woord, gesproken op het congres van de P.v.d.A., waarbij we wel even de vinger moeten leggen, j Het is een woord van mr Burger, de waarnemend voorzitter der Tweede Kamer-fractie. Men heeft het in ons blad j kunnen lezen. I Mr Burger zei, dat de grote partijen in het kabinet moeten domineren. Geeft men, zei hij, aan personen uit kleine par tijen sleutelposities, dan worden die par tijen verheven tot een plaats die hun niet toekomt. Het zijn eerlijke woorden. Indien nog kleine partijen zijn, die op de een j andere manier bij de kabinetsformatie betrokken worden, dan heeft mr Burger hen gewaarschuwd, waar ze aan toe zijn. Van gelijkwaardigheid zal geen sprake zijn, zelfs niet van principiële gelijkwaar digheid. De groten moeten domineren. Voor de groten zijn de sleutelposities. En Er zyn over het verhandelde twee ficiële communiqué's verschenen: Foster Dulles gewaagt er in van de, reeds ge noemde „voorlopige veiligheidregeling." De Japanners hadden hem ervan over tuigd, dat zij de bescherming van de Ver. Staten willen aanvaarden. De Japanner, de kleinen? denken we zo. We blijven er n Misschien de schijr r by: het is Motivering Het behoeft waarlijk niet te wonderen, dat de gratie, verleend j aan de Duitse oorlogsmisdadigers Aus der Fünten en Fischer, in wijde kringen van ons volk grote bevreemding heeft gewekt. Van beiden staat vast, dat zij een groot aandeel hebben gehad in de uitmoording van Joden in Nederland. Nu weten wij wel, dat de gratieverle- ning behoort tot de prerogatieven van de i Kroon, en het is verre van ons. dat wij de prerogatieven van de Kroon zouden willen aantasten. Het is ons ook bekend, I dat de Regering er bezwaar tegen heeft, dat de richtlijnen worden gepubliceerd, welke bij de verlening van gratie worden gebezigd. Maar de huidige toestand is onbevredi gend. In de ernstige mate onbevredigend zelfs. Aan enkele van de ergste oorlogs misdadigers wordt gratie verleend. Wij achten het begrijpelijk, dat van de kant van enige Joodse instellingen is aange- j drongen op nadere toelichting. Dat schijnt 1 ons toch wel het minste, dat gevraagd mag worden, i Ligt het trouwens niet voor de hand, j dat, wanneer straks het hoofdstuk van de politieke berechting geheel is afgeslo- I ten, de richtlijnen welke gevolgd zijn om Josjida, zegt in zyn verklaring, dat de Japanse regering „van harte" de veilig heidsregeling verwelkomt, die dus in houdt, dat de gewapende strijdkrachten van de Ver. Staten in Japan zullen wor den gestationneerd. Uit een en ander blykt duidelyk, dat een aanval op Japan beschouwd zal wor den als een aanval op de Ver. Staten. De omvang en vorm van de Japanse bijdrage voor de defensie zal worden bepaald naar de omvang van het Japanse econo mische en industriële herstel. Er moet dus eerst een vredesverdrag gesloten worden en dan worden, aldus Reuter, Amerikaanse troepen in Japan gestation- Het komende vredesverdrag zal Japan zyn volledige souvereiniteit hergeven, zijn recht op zelfverdediging erkennen, voorlopige handelsbesprekingen openen en de weg bereiden voor Japan's intreden in de Ver. Naties. De Japanse politieke leiders hebben over het algemeen de ver klaring van Foster Dulles goedgekeurd. De enige crltiek leverde de voorzitter van de socialistische (oppositie) party, die de belofte van de Japanse premier „dat Japan zich zal herbewapenen, na de ondertekening van het vredesverdrag", veroordeelde als „geheime diplomatie." Volgens berichten uit Kanton, hebben gisteren meer dan 100.000 arbeiders ge demonstreerd tegen de bewapening var Japan en het brandmerken van China als aanvaller op Koi Geallieerde opmars decimeert rode horden Verbonden troepen in en om Seoel terug getrokken ten Zuiden van de Han yUID-KOREAANSE TROEPEN hebben aan het Oostelijk front de 38ste breedtegraad weer overschreden. De kapitool-divisie bezette Jang- jang, een kuststad 8 km ten Noorden van deze breedtegraad. Bij Seoel gaat het de verbonden troepen niet naar wens. Zondagavond laat werden alle troepen in het gebied v$n Seoel ten Zuiden van de Han teruggetrokken, nadat een Zuid-Koreaanse patrouille tot in 'het hart van de stad was door gedrongen. De roden gaven zeer zwaar kanon- en mortiervuur af. Vanmorgen vroeg begon de Ameri-1 heeft aangenomen." Volgens een corres- kaanse 25ste divisie Seoel met artillerie pondent van de „Prawda" is het sterfte- te beschieten. De communisten, die de cyfer op sommige plaatsen 90%. ruïnes van de stad schijnen te willen ver- I De vyand heeft door de geallieerde dedigen, deden een aanval, waardoor eenheden van de 25ste divisie werden teruggedreven. Deze waren kort na mid dernacht de Han overgestoken bij een poging buitenposten in Seoel te vestigen. Amerikaanse gevechtwagens en infan terie, benevens Zuid-Koreaanse mari niers, die Zaterdag uit landingsboten in het heroverde Intsjon aan wal zyn ge gaan, rukken thans verspreid op in Noordelijke richting. Heuvels, 16 km ten Noordwesten van Intsjon, werden na hevige gevechten bezet. Van het centrale front wordt gemeld, dat het 10e Amerikaanse legercorps de laatste, nog in communistische handen zynde, pas, waardoor de toegang tot Se oel wordt beheerst, heeft veroverd. Deze pas ligt op ongeveer 7 km van Hongsjon, in Noordelyke richting. Andere verbon den troepen aan het centrale front vor deren, ondanks communistische tegen- Na Amerikaanse berichten over typhusepidemie in Noord-Korea, komt radio Moskou vertellen, dat de typhus epidemie in „het door de Amerikanen bezette Korea catastrophale afmetingen Enorme bosbranden in Australië Duizenden stuks vee en wild rennen voor de vlammen uit In de Australische staten Queensland. Victoria en Noord-Tasmanië woedden al dagenlang bosbranden. Van de lucht uit is waargenomen, dat duizenden stuks vee en wild vóór de vlammen uitrennen. Langs een stuk afrastering van drie km. lengte in de buurt van Charleville lagen minstens 700 dode kangeroes. De boeren in de bedreigde gebieden worden per dio gewaarschuwd. Een van hen zag het vuur en vertelde, dat hij het met snelheid van ongeveer 35 km. per zag voortbewegen, terwijl het een geluid maakte ofer een trein door een tunnel reed. In geen 50 jaar hebben de bosbran den, die in Zuidwest-Queensland ook eer millioen ha. grasland platbrandden zo'n omvang aangenomen. Zware lawines op Zwitserse dorpen een donderslag is een lawine neer gekomen op het in het kanton Tessino gelegen Zwitserse dorp Airoio. Tot heeft men de lijken van twee i en twee kinderen te voorschijn kunnen brengen. Vijf personen werden gered en zeven zyn nog bedolven onder ïeeuw. Wel was Zondagavond het dorp gewaarschuwd en veel huizen :n reeds verlaten, maar de lawine trof :n gedeelte, dat men veilig geacht had. In het dal Veerzasca is het dorp Fransco in hetzelfde kanton door lawine getroffen. Ongeveer zestien per- werden levend begraven. Skiërs meldden, dat het dorp volledig bedolven werd onder geweldige sneeuwma alleen de kerktoren bleef zichtbaar. opmars gedurende de afgelopen 16 dagen zeer ernstige verliezen geleden. Meer dan 60.000 roden zyn gedood, gewond of ge vangen genomen. Gisteren zyn boven Korea, in groten ge tale, MLg-15 straaljagers van Russisch maaksel verschenen, zy voerden drie aanvallen uit op jagers van de 5e Ame rikaanse luchtmacht. Er werden hierby geen verliezen geleden. Mist eiste één dode Andere dodelijke ongelukken te Rosmalen, A'dam en Arnhem Tengevolge van de mist is vanmorgen bij Ellerhuizen (Gr.) een met stenen be laden vrachtauto te water geraakt. De chauffeur H. Kwant uit Onderdendam (gem. Bedum) is verdronken. l-jarige gehuwde A. Kuypers uit Hintham igem. Rosmalen. N.-Br.) kreeg dezer dagen van een paard een trap tegen de buik en is Zaterdagnacht de gevolgen overleden. Kleine Eittenburgerstraat te Am sterdam is Zaterdag een 66-jarige werk- die op een steiger kalk stond af te bikken, naar beneden gevallen. Ook hij zyn verwondingen bezweken, es maanden oude zoontje van echtpaar H. in Arnhem is in zyn dekens verward geraakt en tengevolge daarvan gestikt. -jafige verkeersagent Van Zalin gen, die Woensdag op het Markenplein Amsterdam onder een ontspoorde tram kwam, is gisteren aan zijn verwoi dingen overleden. Koningin ontving nieuwe Finse gezant H. M. de Koningin heeft heden ten Paleise Soestdijk ontvangen de heer Aarno Sakari Yrjö Koskinen ter overhan diging van zijn geloofsbrieven als gezant Finland in Nederland. Vrij zacht overdag Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tameli;k heldere nacht met plaatselijk mist en lichte vorst. Morgen overdag nemende bewolking met la ter voornamelijk in de Oos telijke helft van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind hoofdzake lijk tussen Zuidoost en Oost. Overdag opnieuw tamelijk zacht wee: (Opgemaakt te 10 uur). I Dinsdag: zon 8.0117,48; maan 10.07- j 1.46 E.K. Ontploffing in schoorsteen; kinderen ongedeerd Zondagmorgen is door onbekende zaak een ontploffing ontstaan ir schoorsteen van de woning van de fami lie H. Holleboom in de Arnoldus Assel- begstraat te Bergen op Zoom. Opge schrikt door luide explosies dongen wonenden en voorbijgangers de woning binnen, waarin zich slechts twee kleine kinderen bevonden. De ouders waren naar de kerk. De kinderen bleven onge-11- A. Aler, morgenavond deed. In de voorkamer was grote schade acht voor de AVRO zal spreken aangericht. zyn Amerik. reis- Moderne Icarus De 55-jarige R. S. Ewers uit La Junta in Amerika heeft Zaterdag ge vlogen met een paar zelf gemaakte vleugels. Na door een auto vaart te hebben gekregen, zou hij met zijn vleugels van nylon en van sparrenhout met stalen en aluminium bouten en stan gen, zonder verdere hulp tot een hoogte van 130 meter zyn gekomen. Vier maal steeg hij op. De laatste keer bleef hij bijna een minuut in de lucht. De uitvinder is van mening, dat in de toekomst vluchten met een snelheid van bijna 50 km mogelijk zullen zijn. Kabinetsformateurs weer op Soestdijk De kabinetsformateurs, dr Drees en mr Van Schaik. zijn Zaterdagavond op het paleis Soestdijk door de Koningin in audiëntie ontvangen. Zij braenten een tussentijds rapport uit over de stand van zaken. Het onderhoud duurde on geveer twee uur- Gisteren hebben de formateurs geen besprekingen gevoerd. Mr Stikker uit Parijs terug Minister Stikker is gistermiddag uit Parijs teruggekeerd. Zoals men weet heeft hij besprekingen gevoerd in het verband van de Organisatie der Euro pese Economische Samenwerking. Ir H. Vos herkozen als bestuurslid P.v.d.A. Oud-minister i H. Vos ls op het Rot terdamse congres herkozen als bestuurs lid van de Partij van de Arbeid. Hij kreeg de meeste stemmen van alle candidaten. Men zag in het grote stemmental vs Vos (2528 van de 2635) een bewijs, dat de eendracht in de partij is hersteld. „De crisis is overwonnen", zei prof. Kranen burg, voorzitter van de Eerste Kamer, aan het slot van het congres. Voorts werden gekozen J. C. Deering, jh mr M. van der Goes van Naters, H. J. Hofstra. prof. mr R. Kranenburg, D. Roemers, G. J. N. Ruygers, prof. dr W. Schermerhorn, mr H. Willems, mej. mr E. Ribbius, E. H. Vermeer, J. M. Wil lems, J. Tuin, mr G. E. van Walsum. C. J. van Lienden. J. J. Vorrlnk als voozit- ter) en E. F. Albrecht (als secretaris-pen ningmeester). De heer K. Voskuil werd opnieuw be noemd tot hoofdredacteur van Het Vrye Volk. Vergadering der Ver. Naties toch in New York? De voorzitter van de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties ei secretaris-generaal hebben in een aan de afgevaardigden óvefgemaakt verslag bevolen, de eerstvolgende zitting te New York te houden. Linkerhand: een broodje rechterhand: de zaag Vele emigranten-in spé gingen met z'n allen naar de Zaan (Van een onzer verslaggevers) OM ONGEVEER ZES UUR Zaterdagavond floepten in Zaandam drie lichten aan in een huis, waarvan 's morgens om half acht alleen nog maar de fundamenten stonden. Dit betekende, dat het experiment van de aannemers Stapel en Baervéldt, om in één dag een huis te bouwen ge slaagd was. Notaris J. de Jong, die de merkwaardige opdracht had ontvan gen om van dit gebeuren een akte op te maken voor Australië, keek verge noegd, want hij kon zijn opdrachtgevers al vast wel een gunstig rapportje voorspellen. Zó groeide in één dag een huis Die hele gebeurtenis daar achter de houtzageryen van de Zaanstreek draaide om dit ene punt: een degelijke bungalow te bouwen in korte tyd; een huis voor de emigranten, die naar het woning-arme Australië gaan en die deze woning, keu rig ingepakt op de boot kunnen zetten. Want tot nu toe werden er heel wat zo genaamde pre-fabricated huizen ge maakt, die echter niet eens in Australië geplaatst mogen worden, omdat zij niet aan de woningvoorschriften voldoen. Hoeveel mensen zouden al niet met zo'n huis van een koude kermis thuis ge komen zijn? Betona echter heeft een mannetje naar Australië gestuurd, die Hoe groof is dit huis? De bungalow, zoals die Zaterdag in Zaandam in één dag is gebouwd heeft een slaapkamer van 3,60 bij 2.68, een slaapkamer van 3.60 bij 3,14, een woonkamer van 4,40 bij 4,37, een keuken van 3£0 bij 2.52, een gang van 1,10 bij 5 en een badkamer-bijkeuken van 3.68 bij 1,85 m. De totale vloer oppervlakte is 67 vierkante meter. Er hebben totaal 17 man gewerkt aan dit daar de woningbouw bestudeerde en na ging, wat er zoal niet en wèl mag op dit gebied. Ryk aan ervaringen kwam hij terug en ontwierp in Holland een bunga low, zoals die in het algemeen in Austra lië wordt gebouwd. Hy kreeg voor dit type reeds de toe stemming van Perth, Melbourne, Sydney en Adelaide. Zaterdag was er dan, zoals wy reeds een deel onzer lezers berichtten, voor Betona en voor vele journalisten een belangrijke gebeurtenis: de aanne mers zouden het huis in één dag optrek ken, kant en klaar met licht, water, verf en een gebloemd behangetje. De onder delen waren allemaal klaar uiteraard, maar evengoed was dit een groots expe riment, want de bouwer zélf had zijn bungalow alleen nog maar op papier gé- zien en nimmer nog zo'n huis gebouwd. Hij en alle elf werklieden, die in de sche mering om half acht aan het werk gin- Dif is het huis dan: kant en klaar, gebouwd in één dag door elf mannen enige „specialisten", zoals de electricien, de loodgieter, de behanger.. Jongen stichtte brand: werk zinde niet De grote brand bij de isoleermateria len-industrie van de firma Pull te Doorn op 25 Januari blykt te zijn gesticht door een vijftienjarige werknemer. Het mo tief was een svrok jegens zyn chefs, die hem werk hadden opgedragen, dat hem niet zinde. De jongen is ter beschikking van de Justitie gesteld. gen, stonden er dan ook tamelijk vreemd tegenover. Maar wat onmogeiyk scheen gebeurde; het huis groeide als, ja hoe, als kool? Welnee, veel sneller. Over de fundering kwamen de balklagen, roetsj, zagen, klop pen, schaven, klaar. Kozynen werden in een mum in elkaar gezet, de stylen van de woning rezen op, verstevigd aan de hoeken met windpennen; heus, het ge raamte van het huis stond er om tien uur. De skeletten van de gang, de keu ken, de twee slaapkamers, de woonka- DAT de Ned. parlementaire delegatie op haar reis door Engeland Zaterdag de universiteit van Cambridge bezocht. DAT Zaterdag in Utrecht op initiatief in de Bond van gepens. Indische amb tenaren een commissie is benoemd die middelen zal beramen om uitbetaling in Ned. courant van de achterstallige In dische pensioenen te verkrijgen. DAT staatssecr. Van der Grinten Za terdag in Ulft een nieuw confectie-ate- de N V. H. Berghuis damesmo- debedrijf opende. DAT een van de in Zaandam uitgeslo ten slagers de bestuursleden van de sane ringscommissie een proces in kort ge ding heeft aangedaan, hetwelk morgen in Haarlem zal dienen. DAT 9 vertegenwoordigers van de boekdrukkerijen, o.m. G. J. Scheepers, dir. van Levisson in Den Haag, nar Ver. Staten zyn vertrokken voor ECA-studiereis. DAT het werk op de werf van Figee te Vlaardingen gewoon doorgaat, daar de oliebrand van Vrijdag j-L het niet heeft beschadigd. DAT de carnavalsclub De Kikvorsen in Den Bosch uitgenodigd is om Mei de feesten tgv. het 2000-j. best: van Parijs tc komen op.uisteren- DAT de chef luchtmachtstaf, luit.-gen DAT de Utrechtse studenten die t.g.v. het 63-ste lustrum van de universiteit maskerade voorbereiden waarvan de Mongoolse heerser Dsjenghis Khan het middelpunt zal zijn in de Perzische stad Samarkand, de .Sjah van Perzië telegra fisch hebben gelukgewenst met zijn van daag gesloten huwelijk. DAT de invoering van veergeldheffing op de veerdiensten over de Westerschel- Liet van invloed is geweest op het jer. (In 1949 werden 2,6 millioen passagiers en 388.000 auto's vergezet, in 1950 resp. 3 millioen en 439.000). DAT de 46-j. mevr. Tak uit Den Boscn die vorige week tijdens het carnaval door een auto uit Oegstgeest werd aan gereden, Zaterdag is overleden. DAT de 84-j. „Ome Jan" (Jan van Honschoten) op 11 Maart a.s. 60 jaar jachtopziener in het Zandvoortse duin is voor de famillies Quarlcs van Ufford en Favange, terwijl twee zoons en kleinzoons hetzelfde vak ui'oefenen. DAT de 43-jarige monteur C. J. Kruijs uit Gouda bij contróle van de electnsche bovenleiding op het station in Den Bosch de spanningsdraden aanraakte, en v: een 4 m hoge ladder viel, maar niet 1 vensgevaarlijk werd gewond. DAT de Noordbrab. gedeputeerden e< commissie hebben Ingesteld voor i werkgelegenheidspolitiök. DAT de voorzitters van de drie grote middenstandsbonden morgen houd zullen hebben met min Brink over het verbod van etalagever lichting. DAT voor de R. v. C. tot 16 jaar (m.a.) geconcludeerd werd in de zaak tegen T. Soetebier uit Coevorden, ex-bewaker van het kamp Erica, die door het B.G.^ te Assen tot levenslang DAT een Zaanse verffabriek haar merk artikel van witte verf uit de fabricage heeft genomen, daar de grondstoffen, loodwit en zink, te duur worden. hel DAT voor onze witte kool t irst na vele jaren in de V. S. een afzetgebied is gevnden, aangezien daar veel groente is bevroren. DAT in Amsterdam drie in de Coenhaven, die hun arbeiders f 5 per week extra betaalden veroordeeld werden tot f 160 boete. DAT in de badkuip van een A'dam hotel het lijk werd aangetroffen 55-j pensiongast, die tijdens het baden door een hartverlamming was getroffen. DAT Ndevelt Goudriaan uit R'dam bij de Ned. Dok en Scheepsbouw Mij A'dam haar eerste tanker heeft beste id die de naam Sirrak (18500 ton) zal dra gen en in 1953 klaar moet zijn- DAT behalve in Heerlen ook in Maas tricht, Roermond en Vcnlo Benelux-co- mité's in oprichting zyn. DAT dr H. C. Beis-Koning, drs P. Bels en M. Mommers te Maastricht bezig zyn aan een overzicht vr i alle Zuidlimburgse paddenstoelvondsten. DAT men nooit sterke drank of bier moet drinken bij een maal:yd inktzwammen (corpinus atramentarius) daar er dan zeer onaangename vergifti gingsverschijnselen kunnen optreden. mer werden zichtbaar in het skelet van het geheel, tot men kloppend, metend, timmerend de binnenwanden van isola tieboard aanbracht en het huis al enigs zins wanden kreeg. Ondertussen begon men aan de bovenbalken (11 uur), de buitenwanden van asbestcement en zo- kwart voor een ging de vlag naar de nok, want de bungalow was al onder de kap. Eten? Niet veel tyd! Met de ene hand aan de zaag en de andere aan brood met pekelvlees ging het ook; het huis moest klaar. Glas, deuren, verf, dakpannen :n om vyf uur pronkten er zelfs al bloemen in het bakje by de gefineerde voordeur. Notaris De Jong (soms met stopwatch, maar dat was, omdat de foto grafen dat aardig vonden) noteerde zo dan iets op het tijdschema. De aan- had gezegd: om drie uur ben ik klaar. Maar dat werd een stuk later, der werklieden had een fout gemaakt, die twee uren werk extra kost- Maar om zeven uur 's avonds straalde toch overal uit het huis vrolijk licht, de behanger was toen nog bezig, maar goed, het huis was nagenoeg gereed, com pleet mèt badkamer! Toen kwamen de werklieden op ver haal en kregen ze een opfrissertje. De hele dag was het een drukte van jewelste geweest op de werf. Maar de aannemer liet het er Amerikaans toegaan. De spe ciaal gecharterde kok verzorgde iedereen, journalisten en de al even nieuwsgierige emigranten met koffie, bouillon, slaatjes, saucyzenbroodjes, asperges. Het kantoor van de firma was een mieren nest van in- en uitlopende mensen. Er zat spanning in en steeds, als er iemand terug kwam van een kop koffie, was het: ,Nou, zyn ze al weer zó ver.. Maar nu de prijzen. Daar gaat het de emigrant immers om. De bunga low kost f 5800.Met verzendkosten en allerlei kleinere materialen komt zo'n huis op f 9000. In Australië heeft de emigrant nog ongeveer 500Ó gulden kosten bij het vervoer, de koop van een terrein, werkloon, enz. Volgens een Austra lisch krantenbericht is de prijs van zo'n bungalow gestegen tot f18.000. Doch, in Nederland gekocht en be taald, valt het dus nog wel mee. Het huis, dat Zaterdag in Zaandam ge reed kwam, ziet er aardig uit. „Als je een spijker in de muur kunt slaan, kun je dit huis bouwen, wanneer je de handleiding maar goed leest" zei de aannemer. En van een emigrant, die de moed heeft, de grote stap over de oceaan te maken, wordt verwacht, dat hij inderdaad wel iets met een hamer en een spijker kan beginnen. Dronken student neer geschoten Negen dronken jongelui zyn Zaterdag nacht in de Grote Looierstraat te Maas tricht slaags geraakt met een agent politie. Eén van hen. die wegens zijn luid ruchtigheid werd gearresteerd, trachtte te ontvluchten, doch werd door de politie man in de buik geschoten. Het was de 23-jarige Cor M. L. van N., een student aan de Academie voor Beeldende Kun sten te Antwerpen. De agent had de jongelui, die enkele café's bezocht had den, reeds eerder tot stilte gemaand, maar het gezelschap trok er zich weinig van aan en liep zingend verder. Toen Van N. op de vlucht ging, werd hij ge sommeerd te blijven staan. Hij gaf daar echter geen gevolg aan, waarna de poli tieman een waarschuwingsschot loste. Na herhaling van de waarschuwing schoot de agent op de vluchteling. De jongeman bleef hevig bloedend liggen. Hij werd f levensgevaarlijke toestand naar het zi< kenhuis Sint Annadal overgebracht. Ned. verpleegster in ravijn gestort De 23-j. Ned. verpleegster mej. T. Edauw Apeldoorn is dezer dagen in de omgev. i Leysin (Zwitserland) in een veertig meter diep ravijn gestort en gedood. Zuster Edauw, die in het sanatorium t.b.c.-patiënten te Leysin werkte, ging 's midddags te voet naar het nabu rige dorp Corbeyrier. Toen zij 's avonds niet thuis kwam, werd dadelijk ee derzoek ingesteld en 's nachts werd haar stoffelijk overschot gevonden. Het meisje vermoedelijk op de gladde weg uitge gleden en over de afbakening heenge- Al 27.500 bezoekers op de R. A. I. De belangstelling voor de tentoonstel ling van motorrijwielen, rijwielen met hulpmotor en scooters in het RAI-ge- bouw te Amsterdam overtreft alle wachtingen. Na twee en een halve d3g bedroeg het aantal bezoekers al 27 500- Indonesische dagbladen gaan Aneta exploiteren De Perscrikatan Persoeratkabaran di Indonesia (verenigde dagbladpers in In donesië), waarbij alle Indonesische, Chi nese en Nederlandse bladen zyn aange sloten. zal met Aneta een overeenkomst aangaan betreffende de verdere exploita tie van dit bureau op coöperatieve basis met de dagbladen als deelnemers Rel van „vredesstrijders" in Amsterdam Demonstranten beletten vertrek van bus Met gummistok en blanke sabel moest de Amsterdamse politie gistermiddag optreden toen demonstranten wilden be letten. dat een bus havenarbeiders naar een munitieschip vertrok. De a:be:ders, in totaal zeventig zouden naar Buiten huizen by Velsen vertrekken, waar Zaterdagavond een schip met munitie uit Indonesië was gearriveerd. Toen zij op het Stationsplein in de bus hadden plaats genomen, schoten van verschei dene kanten mannen en vrouwen toe die onder het uitroepen var. leuzen te gen bewapening er. tegen herbewape ning van Duitsland het vertrek wilde» beletten Een van her werd gearresteerd nadat hy een brigadier had aangt .albn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1