Nationaal-socialisme was geen exclusieve Duitse aangelegenheid Thijs Booy sprak gisteravond over: Europese jeugd, waarheen? Plechtige herdenking 376ste verjaardag der Universiteit Beslissingswedstrijd Ons Eiland-V.E.S. 2 om plaats in le klasse R. Barkema bracht een foutief offer en verloor van Bey LEERT ENGELSanders brengt in Australië niet ver Neemt geen meubelen mee, wel kleren, beddegoed en geld u 't is t>ir EEN •HEER? NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 Zeer grote belangstelling voor actuele avond in de Burcht Europese jeugd, waarheen? Met een enorme zweep zwaaide Thys Booy gis teravond door de grote zaal van de Burcht. Het was een geestelijke zweep en soms striemde en knalde zy. Stampvol was de zaal en oa, waren verscheidene predikanten aanwezig, zowel Gereformeerde als Hervormde. Intens is er geluisterd, volkomen was de stilte, toen de laatste woorden van de spreker hadden ge klonken. In de pauze waren allen het volkomen eens, dat hy allen wat had meegegeven. Ds Geursen. die de spreker inleidde, i Dit alles, aldus spr. is de grote achter- opperde de mening, dat deze avond grond van het jonge geslacht. Van het grote gevolgen kan hebben voor Leiden politieke toneel is Europa verdwenen en en omgeving. Thijs Booy laat een storm vandaag gaat het beeld op: „een men-, waaien door de empirische Kerk, aldus alleen loopt door een lange, lange straat n het midden wüde spreker. „Wie het deel niet in het geheel be grijpt, begrijpt het in het geheel piet", j aldus begon Thijs Booy met een citaat 'i<\ van de Nederlandse wijsgeer Bolland, f een spreuk, die in alle milieus op gaat. De jeugd is een integrerend deel van maatschappij en cultuur. Wanneer nu de .1 balans in Europa wordt opgemaakt, is 3 het dunne ijs. waarvan Nietzsche eens I sprak, gebroken. Er zijn twee zuilen van het Europese beeld, die nu niet meer bestaan: het Evangelie, waarin „gij zult Uw naaste lief hebben als U zelve" en J het humanisme met het „edel zij de mens, hulpvaardig en goed" van Goethe, van spr. het karakter laten. Europa zag spr. als een bepaald beeld Van een mens. dat totaal is ondergegaan: „daar ligt de grijsaard in het stof". Spr. bezocht in 1947 het beruchte concentra tiekamp Auschwitz in Polen. Tienduizen den tandenborstels en schoenen lagen jw daar, die alle eens toebehoorden aan mensen. Daar beseft men, wat het na tionaal socialisme was: een cultuur zonder medelijden. Auschwitz was het resultaat en daarna is het bederf doorgegaan, Wat hebben wij nu nog met het nationaal socialisme te maken, was het niet een exclusieve Duitse aangelegenheid? Thijs akker bedorven! Er was eer Solidariteit aan Europese schuld en d< Duitsers hebben slechts het karwei ver richt. Wanneer we zeggen, dat de mens in gevaar is als een mens, terwijl de erfenis der jeugd vertwijfeling is. generaliseren we dan niet? Er zijn millioenen. die leven in het geloof in Christus. Maar de stabiele groepen zijn slechts oasen, die niet represen tatief zijn en Thijs Booy stelde de droevige vraag, of deze hun signa tuur niet hebben gemaakt tot een signatuur van de natie: een Christe lijk Europa bestaat slechts op de studeerkamers. In vele landen van Europa heeft spr. met bevoegde per sonen gesproken en aan de hand van cyfers toonde hij aan, hóe droevig het met de kerkgang e.d. is gesteld. - We moeten er daarom vanuit gaan, dat we nog steeds Europees ge dacht leven in een maatschappij, die heidens is en geseculariseerd en waar het kruis van Golgotha niet meer in het midden staat. hij heeft maar één ding: angst". De omstandigheden dwingen steeds verder naar het nihilisme. Wanneer er nu een reveil opkomt, dat de accenten iets an ders legt dan voorheen, moet er dan geen gejubel zijn in de Kerk? Waarom geen critiek? Hij, die dissonanten aan wijst, heeft ook harmonie gehoord! Als er één boodschap valt te geven, is het deze, dat de Kerk vernieuwd moet worden en spr. meende met het volgende n groot aantal jongeren te spreken, toen hij zei: „Laat de Kerk Kérk zijn en geen club. De Kerk moe: eigenlijk helemaal geen deuren of ven sters hebben, maar slechts een dak, waaronder het Evangelie! In de Kerk moet plaats zijn voor verschillende r taliteitstypen. De Kerk moet oecumenisch zijn in denken en werken en geen c menisch spel bedrijven. Zij moet worden de „Moeder der gelovigen" het hart van de moeder is vooral bij de moeilijke en lastige kinderen". Er is een eeuwige boodschap, aldus spr.. maar deze moet worden gebracht in concrete situaties. Allen moeten bou wen aan deze ene Kerk van Jezus Chris tus, die zegenend boven Europa staat. Nog lange tijd is er van gedachten ge wisseld. Deze avond werd georganiseerd door de fa B. de Kier. Nederlands aandeel niet groot In de Ver. Noordatl. zeemacht Gezien het feit, dat Nederland slechts p bescheiden schaal zal deelnemen dc verdediging van de verbindingslijnen ter zee, ligt het in de verwachting, dat het Nederlandse aandeel in de Verenigde Noord-Atlantische zeemacht niet groot zal zijn. De plannen voor de gecombi neerde zeemacht der Atlantische pact- landen zijn thans practisch voltooid. Ad miraal Fechteler zal vrij spoedig tot hoofd van hét geallieerd opperbevel worden benoemd. Dit commando van de Amerikaanse admiraal zal niet onderge schikt zijn aan dat van Eisenhower. - Jan Greshoff, de dichter en criticus in Kaapstad woont, komt begin Juni r Nederland en zal ook Parijs. Brus- en de Ver. Staten bezoeken. Altijd weer indrukwekkend __J-t is altijd weer een indrukwekkend moment, als bij plechtige gebeurtenissen als de viering van de verjaardag van de universiteit, de lange rij van hoogleraren binnenschrijdt: in zwarte, met fluweel omzoomde toga's en met de zwarte baret op het nog donkere, of reeds in de weten schap vergrijsde hoofd. Toen gistermiddag in de Zuiderkerk ;n orkestje van studenten o.l.v. mr Harm Smedes op het verschijnen van de beide pedellen met hun zilveren staven muziek uit de balletsuite „Les petits riens" van Mozart inzette, was weer een hoogtepunt in het universitaire gemeenschapsleven bereikt. De volle kerk ontving de ver- Eerste vrijwilligers voor Korea gekeurd Opgewekte stemming onder de jongens Uit alle delen van ons land waren gisteren 20 militairen naar de Riouw Straat 142 in Den Haag gekomen om zich te laten keuren voor het tweede detache ment Koreavrijwilligers. Zij zijn de eer- Sten. De volgende week m.i.v. 15 Febr. komen de burgers die zich meldden de beurt. Dan zullen er 150 a 200 per week worden gekeurd. Het aantal aanmeldingen heeft thans de 600 bijna bereikt De meeste vrijwil ligers zijn in Indonesië geweest en teke nen nu een verbandactie van één jaar. j Waarom ze naar Korea gaan? De één is beroepsmilitair, de ander wil wat van del wereld zien en de derde gaat belust op avontuur. De achtergrond van deze aanmeldingen ls echter, zoals een militair het ons ver telde en wij geloven dat hij gelijk heeft, dat zij niet gemakkelijk meer kunnen wennen aan het burgerleven. Het mili taire leven zit ze in het bloed. Ze kun nen niet meer buiten de troep. De stemming was erg opgewekt. De vrijwilligers hoopten zo spoedig mogelijk te kunnen vertrekken. Vooral Tokio zouden ze graag eens willen zien. Daar is het zó, en eén stak zijn duim omhoog. Iiy kon het weten, want hij was er al eens eerder geweest. De -keuringen staan o.l.v. luit.-kolonel C. Lekkerkerk. Oplichter Wreszynski houdt vier jaar Het Amsterdamse Hof heeft vanmor gen de statenloze Siegfried Wreszynski, die zich zelf millionnair noemt, wegens voortgezette oplichting veroordeeld tot 301 vier jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest. Dat betekent eindelijk het slot van een langdurig proces. Al thans voorlopig, want hij mag nog cas satie aantekenen. Deze internationale oplichter werd door de rechtbank tot vier jaar met aftrek van een jaar voorarrest veroordeeld, na- 431 dat vijf jaar met aftrek was geëist, we- «gens het oplichten van een aantal Neder landers, wie hij beloofd had door de Duitsers gearresteerde familieleden vrij te zullen kopen. Omdat hij misbruik heeft gemaakt van de nood en de angst, waarin zijn slachtoffers verkeerden, ziet het Hof geen aanleiding de tijd vai voorarrest in mindering te brengen. tegenwoordigers der wetenschap met ge paste eerbied: staande, zwijgend. Hier geen jovialiteit als bij de entrée der studentenvertegenwoordigers, hoe officieel deze overigens ook ontvangen werden: geen door allen meegezongen „Io vivat" geen knikjes en lachjes. Halzen werden uitgerekt en onder voorzichtig fluisteren wees men elkaar een enkele maal eln geliefd hoogleraar, of een fonke lend rode of stralend blauwe mantel over toga-zwart: buitenlandse onder scheidingen, evenals de schitterende ridderorden, die hier en daar gedragen erden. Dan voelt men, dat er in Leiden wetenschappelijk werk van wereldwijde vermaardheid wordt geleverd. Een opvallende verschijning was ook de gasthoogleraar vanwege de Neder lands-Amerikaanse universitaire stichting, prof. dr Frank L. Kidner. econoom aan de universiteit van California (Berkeley). Links van het spreekgestoelte hadden verder familieleden van de rector magni ficus en bijzondere gasten plaats ge nomen, rechts het curatorium der uni versiteit o.w. ook burgemeester jhr. mr F. H. van Kinschot. Vooral het eerste gedeelte van prof. Bok's dies-rede werd met spanning be luisterd. Blijkbaar leefden de grieven, die spr. tegen de regering had, in veler harten. Na het zingen van het Wilhelmus trok de stoet van hoogleraren weer onder het spelen van dezelfde'muziek. De ceptie vond niet, zoals vorige jaren, in de foyer van de stadsgehoorzaal, i in het groot-auditorium plaats. Nederlandse klanken uit Korea Hoe maken de Neder landers het in Korea'. Dat is een vraag, die on: in Nederland allemaal interesseert. De res( eerste luitenant W. Dus- sel, correspondent het Nederlandse detache ment Verenigde Naties begon dit jaar een serie brieven aan allemaal". Deze brieven geven eer dagelijks rapport uit Korea betreffende de si tuatie van onze vrijwil ligers. Luitenant Dussel maakt daarbij gebruik met welk apparaat hij al verschillende reportages maakte voor de Neder landse omroep. Tijdens een van de opnamen: rechts'van hem de beide assistenten korporaal P. G. Kruit uit Den Haag en sergeant R. Wever Zeist. Competitie van de C.K.B. Oranje-Nassau en T.O.P. krijgen de vuurdoop Eindelijk kan Zaterdag de beslissing vallen, welk twaalftal de negende plaats zal bezetten in de le klasse Z.-H. (N.). Ons Eiland en VES 2 eindigden gelijk in de promotiestryd en zullen nu op onzijdig terrein de beslissingswedstrijd spelen. Een voorspelling is moeilijk te geven, de Leidenaren verloren eerst met en wonnen daarna met 32. Het is dus afwachten. Na de 32 overwinning van Pernix op VES krijgen de Leidenaren de zware uit wedstrijd tegen Excelsior. Wanneer de oranjekragen morgen wat meer inge speeld zijn, schiet er misschien een be scheiden overwinning op over. Rotterdam-Zuid start met de plaatse lijke ontmoeting tegen DIO, dat deze ipetitie niet zwak is. Toch wordt het overwinning voor de kampioenen. TOP en Oranje-Nassau spelen hun eer ste wedstrijden in de le kl. C.K.B. tegen VES, resp. Vriendenschaar. Het is waar schijnlijk, dat belde „nieuwkomers" ver liezen. In de le klasse Z.-H. (N.) krijgt Pernix 2 in Delft een zware dobber aan DES, :eer zeker in deze competitie een be langrijke rol gaat spelen. Misschien zit er gelijk spel in. Ijsvogels zien we van Fiks winnen, hoewel dat ook niet makke lijk zal gaan. Bij KVSVEO ligt een ge lijk spel in de lijn der verwachting en dat is ook het geval bij ODIBlauw Wit. Pernix 3 start in 2A tegen KVS 2. Aan vallend is de ploeg wel in orde, maar ver dedigend moet zy haar kracht nog. be wijzen. Overigens moet van KVS 2 ge wonnen kunnen worden. TOP ontvangt Fluks. De Noord wijkers hebben de beste papieren. In 3A speelt Pernix 5 tegen het pas ge promoveerde Ons Eiland 3 en heeft kan sen. Bij Fluks.2—Ons Eiland 2 en VKC- Warmond houden we het op de bezoe kers. Drie wedstrijden zijn vastgesteld ii Pernix 6 bezoekt Warmond 2 en dat kon wel eens een gelijk spel worden. Wat Fluks 3 in Waddinxveen tegen PATS zal doen, is moeilijk te zeggen, daar dit nieuwe club betreft. „Katwijk" ontvangt TOP 2, dat ons iets sterker lijkt. Het programma luidt: le klasse C.K.B.: ExcelsiorPernix; Rotterdam-Zuid—DIO; Oranje-Nassau— Vriendenschaar; VES—TOP. le klasse Z.-H. N.: DESPernix 2; Ijs vogels—Fiks; ODI—Blauw Wit; KVS— VEO. 2e klasse A Z.-H.N.: Pernix 3—KVS 2 (3.45 uur); TOP—Fluks. 3e klasse A Z.-H. N.: Pernix 5Ons Eiland 3 (2.15 uur); Fluks 2Ons Eiland 2; VKCWarmond. 4e klasse A Z.-H. N.: Warmond 2 Pernix 6; PATSFluks 3; Katwijk TOP 2. Promotie le klasse Z.-H. N.: Ons EilandVES 2 (besl.wedstrijd). WATERPOLO De Zijl II—G.Z.C. III 4—4 wedstrijd tussen De Zijl II en G.Z.C. III, die gisteravond in de „over dekte" werd gespeeld, verliep zeer span nend. Tot driemaal toe namen de Gouwe- s de leiding, maar de Leidenaars wisten steeds weer de balans in even wicht te brengen. Persoonlijk kampioenschap L.S.B. P. Mulder (L.S.G.) voert de tweede klasse aan De tweede ronde van de finale om het persoonlijk kampioenschap van de LSB was er een vol met verrassende wendingen. De kampioen 1950, A. Barkema, kreeg een veelbelovende stelling, vergiste zich daarna en verloor. Wakka gaf de In hevige tijdnood verkerende mr ir Westra een stuk cadeau en Posthuma riskeerde in de opening veel en won toch van Van der Berg. Een emigrant vertelt (Van onze medewerker Leo 't Hard BATHURST, 10 Januari. TOEN IK na aankomst van de Sibajak in Melbourne ging „passagie ren", zat er een monteur uit Den Haag in de autobus. Hij ging er ook op uit. De conductrice kwam. „Two karetjes". zei onze man. „What do you mean?", vroeg de conductrice. „Two karetjes", herhaalde de Hollander en hij wees op de ticketstrommel. „To wich stop?", informeerde de conductrice. Ja, dat ging de reiziger vér boven z'n Engelse pet. De conductrice stopte hem maar een kaartje in de handen; hij gaf een tien shilling biljet en kreeg een handvol munten terug. Tijdens de rit heeft de Hollander samen met z'n vrouw proberen uit te vinden, wat elk muntstuk waard was. legen, zodat over de „proviandering" enz. overleg moest worden gepleegd. Er viel dus heel wat te praten en te ver tolken. De Hollander en z'-n vrouw heb ben het aanbod geaccepteerd. Hoe hij het de eerste maanden op de fabriek moet maken en z'n vrouw aan proviand moet komen, is voor mij een raadsel. PUZZLE- PR OMINENTEN le prijs: mej. Ans Bekooij, War monderstraat 14, Leiden: 2e prijs: mevr. B. Rijkschroeff, Resedastraat 8, Leiderdorp; 3e prijs: mej. C. A. van Beveren, Hoofdstraat 81, Noordwijk aan Zee. Oók een emigrant, heb ik gedacht, Wat moet zo'n man beginnen, ie ergens werk krijgt! Toen ik later met hem een praatje maakte, vertelde de man dat hij als monteur heel goede kansen verwachtte. „En de taal?" heb ik hem gevraagd. „Nu ja, dat komt wel", sprak hij opti mistisch. Zo den-ken er heel wait a.s. emigranten in Nederland over: die taal. die leer je el zo in een paar weken! Weg baanl Dat zal hun opbreken hier. Ik ken hier een prima vakman; electro- en radio-monteur. Hij had in Holland een goede baan, maar nu gaat hij hier de fabriek in. Het Employment Office had hier vier prachtige banen voor hem, maar de man kent vrijwel niets van de Engelse taai, zodat de baan hem voorbij ging. En hij is heus niet de enige; bij tientallen, bij honderdtallen zijn ze er! Een landbouwer uit Leeuwarden vroeg me met hem mee te gaan naar een boer, waaT hij een huis kon huren, maar hij begreep niet wat er nog meer aan ver bonden was, omdat hij die farmer niet kon verstaan. Er was inderdaad nog ir bonden, want de voorwaarde was dat de Hollander enkele dagen per week op een nabij gelegen fabriek zou gaan werken, waarin de farmer blijkbaar financieel geïnteresseerd is. Dan zou hij hel huis kunnen huren en wanneer des Zaterda; (fabrieken werken dan niet) de Hollan der de farmer wat kwam helpen, gratis kunnen wonen. Huis en boerderij waren nogal alge- Zonder tolk had de man het niet klaar gespeeld aan het huis te komen. Dit zijn slechts heel enkele voorbeelden uit de trieste practijk voor hen. die aan hei emigreren slaan, zonder althans iets var de Engelse taal te kennen En don nog... Ja, dan heeft men heus nóg wel pro-1 blemen tijdens de gesprekken, want je] school- of cursus-Engels wykt aardig, wat af van Australisch Engels. Men ver-l telt dat een Hollandse vrouw die in hel hospitaal moest worden opgenomen, in tranen uitbarstte, toen de arts hier zei: „You comes here to „daay\ omdat de uitspraak van dit laatste woordje „dag" hier overeenstemt met dat voor „sterven." Als het verhaaltje niet wóar is, dan is het in elk geval toch wel aardig om aan te tonen, dat over de betekenis van heel wat woorden in Australisch-Engels misverstanden kunnen ontstaan. Zolang men in kampen zit. kan men steunen op anderen die wélde taal machtig zijn; bovendien ka-n men hier met Duits aardig terecht. Doch dit is slechts zeer tijdelijk en dan staat men als de kat in het bekende vreemde pak huis. Wat meenemen? gR is nog het hoofd over breken, n.l. hetgeen r iee zal nemen. Maak u zich niet teveel bezorgd het mooie salon- en huiskamer-ameuble ment; boven alles gaat: zoveel mogelijk geld meenemen. Dan heeft men geen zorgen, zoals er nu hier talloos velen zijn, die hun kostbare goederen hebben opgeslagen, waar zij vaak, slechts door zeil afgedekt, beschimmelen vocht. En er wordt hier lang niet zich-tig met uw spulletjes omgesprongen! Bovendien is transport vrij kostbaar. Naast gereedschappen, die de man voor zijn werk kan gebruiken, is het mee nemen van goederen in zeer beperkte mate aan te bevelen, zoals wandversie ring, waardoor u wat eigen omgeving kunt scheppen; voorts kleding; directe gebruiksvoorwerpen, die onmiddellijk aanschaffen daarvan kunnen voorkomen. En, vooral om deze. laatste reden, is het meenemen van bed en beddegoed te bevelen. Ameublementen zijn hier volop te koop. tegen prijzen, die eerder lager, dan hoger zijn in vergelijking met die in Nederland. De aanschaffing op termijnbetalingen fs-'in Australië algemeen. Maar hoe minder uitgaven in de eerste jaren, des te spoediger men tot aankoop of bouw van een eigen huisje over kan Want de emigrant die in Australië zijn „pennen wil vastzetten", heeft dit eerste punt op zij-n programma! Agent 15 meter onder tram meegesleurd Ontsporing in Amsterdam liep goed af Een uit de rails gelopen tramwagen heeft Woensdag, tijdens 't spitsuur, op het drukke kruispunt MuiderstraatRapen burgerstraat in de Amsterdamse binnen stad een ernstig ongeluk veroorzaakt, dat nog goed is afgelopen. De 39-jarige ver keersagent P. Z. uit de De Kempenaer- straat werd met stopbord en al gegrepen en 15 meter ver door de baanschuivers onder het voorbalcon van de bijwagen meegesleurd. De 57-jarige PT.T.-ambte- naar G. F. Noorlander. uit Betondorp, die per fiets passeerde, werd eveneens ge grepen en verdween met z'n rijwiel on der de wagen, om tien meter verder tegen en over de trottoirband te worden geworpen, waartegen ook de wagen zelf tot stilstand kwam. De agent werd met een gebroken sleu telbeen en een gebroken rib naar het ziekenhuis vervoerd. De P.T.T.-man bleef vrijwel ongedeerd. De volle bijwagen kantelde niet en geen der passagiers werd gewond. Tienlallen omstanders hebben de wagen omhoog getild, om de agent te kunnen bevrijden Gisteravond kwam op het Oostplein te Rotterdam een vrachtauto, geladen met 16 ton sinaasappelen, in botsing met een tram Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken, maar de schade aan de tram wordt op f 25.000- geraamd. Drentse D.U.W.-arbeiders klagen Gistermorgen is een delegatie van drie D.U.W.-arbeiders en een huisvrouw op het ministerie van Sociale Zaken ontvan gen. Zij kwamen klagen over de toestan- de D.U.W.-kampen, de afgelegen ligging van deze kampen, de slechte loon regeling en het inhouden van overbrug gingsuitkeringen op Kerstmis en Nieuw jaar. Het verblijf van gehuwde D.U.W.- arbeiders gedurende een week van huis, vormde een ander punt van bespreking. Het communistische Kamerlid Haken had vorige week dit onderhoud aangevraagd. Na een bespreking van ongeveer drie mr brachten de leden van de delegatie erslag uit aan 45 afgevaardigden van D.U.W.-kampen in Zuidoost-Drente, die in Amicitia bijeen waren. Zij waren ont vangen door een hoge ambtenaar en deze had de toezegging gedaan, hun bezwaren aan de minister over te brengen. Jan Rensen, de voorzitter van de bond van land- en zuivelarbeiders. leidde de ver gadering en drong op volhouden aan. On der de aanwezigen bevond zich het com munistische gemeenteraadslid Hovens. A. Barkema (Philidor) kreeg, zoals gezegd, tegen zijn clubgenoot Jerry Bey, die zich Slavisch verdedigde, een veel belovende stelling. De fout van Barke ma was, dat hij die stelling overschat te. Hij bracht een foutief paardoffer en verloor enige zetten later zelfs een tweede stuk. Daarvoor kreeg hij als compensatie twee pionnen en dat was ten enenmale onvoldoende- Posthuma permitteerde zich even eens risico in de opening In een half Slavische verdediging op de d4 van Th. P- v.d- Berg. ging hij al spoedig tot f5 over De Philidor-man kroop na deze zet in zijn schulp en Posthuma kon doen, wat hij wilde. Hij won een stuk op de 23e zet en dwong zijn tegenstander op de 27e zet tot overgave. Wakka maakte het mr ir Westra in een Dame Indische partij uitermate lastig. De L.S G-er had zoveel bedenk tijd nodig, dat hij voor de laatste tien zetten slechts 1 minuut over had. Wak ka, die nog een half uur kon nadenken, beging toen een blunder. Hij stond Dame- ruil toe, zette daarop een stuk in en kreeg daarvoor twee pionnen. Of deze voldoende zijn voor remise, zal de voort zetting van de partij leren. W. F. Schüss was vrij. In de tweede klasse onderstreepte P. Mulder zijn candidatuur voor de titel door zijn oi. ernstigste rivaal, W. Bey, te kloppen P. C v.d. Leek won vrij gemakkelijk van C van Tol, terwijl de partij tussen de clubgenoten Ouwer- kerk en Van Weizen werd afgebroken. In de eerste klasse luidt de stand Jerry Bey 22; D. Posthuma 22; mr ir J Westra 2lx; A. Barkema 10; W- F. Wakka 2—Ox; W. F. Schüss 1—0; Th- v.d- Berg 20. De ditslagen van de tweede ronde luiden le klasse: W F. Wakka (Philidor)- r ir J. Westra (LSG) x-x; Th- P. v d- Berg (Philidor)-D. Posthuma (Alphen) 0-1; A. Barkema (Philidor)-Jerry Bey (Philidor) 0-1- 2e klasseB- Ouwerkerk (Vrienden schaar)-H. van Weizen (Vriendenschaar) P C. v.d- Leek (..Leiderdorp")- in Tol (Philidor) 1-0; W Bey (Lei- then)-P. Mulder (LSG) 0-1. Hoe mijn club morgen uitkomt „LEIDEN": P. Brussee, d.; H. Meester en J. Domburg, a.; J. Geenjaar, J. Delfos en C. Laman, m.; C. Wassenaar, W. Nie- vaart, A. Windhorst, F. Lasander en v. d. Kraan, v. V.W.S.: J. Spruyt, d.: C. H. Kok en 1 Holverda, a.; J. de Zwijger, H. Kok en Bracké, m.; W. l'Ecluse, R. Blok, L. v; Esdonk, J. Amoldus II en J. Arnoldus I „NOORDWIJK": M. v. d. Wiel, d.; K. v. d. Luyt en D. Plug, a.; G. Marijt, G. v. d. Wiel en P. van Rooyen, m; P. Har- teveld, N. v. d. Wiel, F. Koemans, A. van Rooijen en C. Tissing, v. Quick Boys: A. Bauw. d.; C. Ouwehand en H. van Beelen, a.; J. Blankert, J. de Best en L. Schaap, m.; N.N., G. Zand bergen, A. v. d. Oever, M. Verdoes D. Zuyderduyn, v. Opsporing van aardgas kost f 10 millioen Voor de opsporing van aardgas in de Nederlandse bodem is na de bevrijding reeds 27 millioen besteed. Dit jaar zal de Ned. Aardolie Maatschappij weer 10 millioen voor dit doel uitgegeven. In de loop van het jaar zal men de beschikking hebben over vier boorinstallaties, die anderhalf millioen gulden per stuk kos ten en bovendien zijn nog twee zware installatie buiten het gebied van Schoo- nebeek in gebruik. st is niet verantwoord, reeds thans buizennet aan te leggen ten behoeve de distributie van aardgas. Eerst moet men zekerheid hebben over de hoe veelheid gas, die in de Nederlandse bodem aanwezig is, zo heeft minister Van den Brink op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Vixseboxse ge antwoord. Het gewone aardgas, dat de Ned. Aard olie Mij niet zelf benut, zal tegen een redelijke prijs aan de staat worden ver kocht. Het rijk zal het dan weer aan derden kunnen verkopen. Men gaat thans na, hoe in de behoeften van de industrie kan worden voorzien door het invoeren an meer gas uit Duitsland. De huidige moeilijkheden bij de kolen- voorziening zijn voornamelijk een ge volg van een samenloop van omstandig heden. De minister verheelt zich echter niet, dat ons land steeds meer is aange wezen op invoer van brandstoffen uit het buitenland. Experiment te Zaandam Huis in één dag gereed Zaterdag zal in Zaandam onder toe zicht van een notaris een bijzonder ex periment worden gehouden op het ge bied van woningbouw. Een firma te Zaandam (Stapel en Baerveldt) zal in één dag een woning opbouwen. Om helf acht wordt met de bouw begonnen. In de loop van de dag komen de schilders en electriciëns. die het perceel tegen de avond geheel be woonbaar zullen afleveren. Hiervan zal een notariële acte worden opgemaakt. Dezei acte gaat naar Australië, waar men zekerheid wil hebben, dat de bouw in één dag kan geschieden. (.Advertentie) Evenmin is elk pijnstillend mid del Aspirin. Let er op, dat U As- pirin krijgt, wanneer U Aspirin vraagt Alleen Aspirin draagt het Bayerkruis en oranjeband. Mariefred won met 153 van Tilburg De Zweedse ploeg Mariefred, die \aa HHYC met 42 won, heeft, zoals te ver wachten was, in Tilburg een ruime over winning behaald. TYSC werd met niet niet mander dan 153 van de baan ge stuurd De wedstrijd werd gespeeld op een ijslaag, waarop enkele centimeters water stonden. Toch belette dit de Zwe den niet, de eerste twee speelperioden een 111 voorsprong op te nemen. De laatste speeltijd deden ze het wat kalmer aan. De eer voor Tilburg werd gered door De Laat. Cremers en Leynen. Welke wedstrijden er morgen zijn 3e klasse (A) KNVB: SunlightEx celsior M, ARCRijnsb. Boys, W. H. Crooy; CSVD„Noordwijk", T. Gressie; JAC—Quick Boys. A. J. Kattestaart; Die Haghe„Monster", A. J. van Vugt. 4e klasse A: R.C.L.„Katwijk", H. W. an Ballegooijen; „Leiden"Semper Altius, J. A. Hummelen; Ter Leede Ornas, P. J. van Deudekom; S.V.O.W.— „Woerden", A. P. Kling; Lisser Boys VWS. W. Vlak. 4c klasse B: P.T.T.—V.V.O.R., H. Veld huizen; V.O.G.—Jodan Boys, J. C. Snel; 's-Gravenz. S. V.—H.T.S.V., J. A. Wessel; R.V.A.H.B.S.S., W. Hüvermann; Unicum R.A.S., G. Overgaauw. Res. 3e klasse A: Quick Boys 2A.R.C. 2,M. J. Elenbaas; Rijnsb. B. 2Die Haghe 2, W. L. Bogaards; Ornas 2Ter Leede 2, F. G. Kühn. Res. 3e klasse B: Monster 2T.O.G.R. H. F. G. Gnoechi; Excelsior M. 2S. Altius 2, Tj. Saat; Jodan Boys 2C.S. V.D. 2. A. Maaskant; Zwart-Wi/t '28 2 Zwaluwen V 2, A. Kroon. Al deze wedstrijden beginnen om half Afd. Leiden le klasse A: Valken B. 1—Sleutels van Leeuwen; Koudekerk 1Hazers- oudse B. 1, A. Disseldorp; PJ3.0.V. 1 Woubrugge 1, W. Scheepmaker. le klasse B: R.C.L. 2—Koudekerk 2, A. Verhoef; Quick B. 3—Lisser B. 2. A. Braggaa^; A.R.C 3Leiden 2, P. Boogerd. 2e klasse A: Alphia 1—G.W.S. 1. Ph. Hakker; TAW 1—MSV I. J. van Bem- 2e klasse B: Woubrugge 2—ARC 4, M. v. d. Veer; Lisser B. 3—R.C.L. 3. J. van Kouwenhove; V.W.S. 2—S.V.O.W. 2, J. v. d. Zwart. 3e klasse A: Sleutels 2Katwijk 3. H. de Koning; Rijnsb. B. 4Noordwijk 5, J. Ooyendijk. 3e klasse B: Rouwkoop 2—G.W.S. 2, W. Plug. 4e klasse A: Hazersw. B. 2Quick B. 6, B. Proper; Noordwijk 6—Lisser B. 4, L. de Vries; N. S. A. 2—V. W. S. 4. M. Bervoets. 4e klasse B: Oegstgeest 2Leiden 5, M. de Graaff; Katwijk 4Rouwkoop 3, G. Jonker. 4e klasse C: Lei then B. 2—Oegstgeest 3, S. de Graaf; Quick B. 8Rouwkoop 4,' J. v. d. Brink. Jun. A: Leiden (a)Rouwkoop (a), 2.30 u. J. Stouten; Katwijk (a.)Ter Lee de (a.), 2.30 u. J. v. Leeuwen: Noordwijk (a.)—Lisser B. (a.), 2.30 u. B. de Kier. Jun. B.: Woubrugge (a.)—R.C.L. (a.), 2.30 u. H. v. Alphen; Alphia (a.)—Ha- e I zersw B. (a.). 2.30 u. M. van Wieringen; Sydney), waarover m.S.V. (b.)—S.V.O.W. (a.). 3 u J. den I Hertog. Jun. C.: Rijnsb. B. (b.)—Valken B. (a.) 30 u. M. van Toren; Quick B. (c.)A. ,C. (a.), 2.30 u. J. Wagemaker; Kagia (a.)—Quick B. (b.). 3.30 u E. Hillebrand. Adsp. A.: Hazersw. B. (a.)—Koudekerk 2.30 u. J. Tettero; A.R.C. (b.)—R.C. Ca.), 2.30 u. Alphen (a.)—A.R.C. <a.), 30 u. H. Hoeflak; T.A.V.V. (a.)—Wou brugge (a.), 2.30 u. B.: Quick B. (a.)— Roodenb. (a.), 2.30 u. C. de Groot; U.V.S. (a)L.F.C. (a). 3 u„ A. de Jong; Teur Leede (a.)— Noordwijk (a.), 3.30 u. N. Rynswou; Lugd. (a)—Rijnsb. B. a). 4 u. J. Lens; C.: Leiden (a.)Rouwkoop (a.). 2.15 u. C. v. d. Wilk; Lisser B. (a.) —Lugd. (b.), 2.30 u. P. v. Loon; Roodenb. -U.V.S. (b.), 4 u.; D.: V.N.A. (a.>— A.S.C. (a), 3 u Ph. Smittenaar; Noord wijk (b.)—U.V.S. <c.), 2.30 u.; Valken B. <a.)—O. Groen (a.). 2.30 u. J. v. d. Meer; E.: Noordwijk (c.)Quick B. (c.)f 4 u.; A.S.C. (b.)—Ter Leede (b.), 3 u; Lugd. (c.)—L.F.C. (b.). 2.30 u.; U.V.S. (d.)— Roodenb. (c.), 3 u; F.: Katwijk (b.)— Quick B. (d.), 2.30 u; Roodenb. (a Lugd. (d.), 2.45 u; L.F.C. (c.)— Lisser B. (b.l, 3.30 u.; Rijnsb. B. (b.)U.V.S. (e.), 2.15 u.; G: Oegstgeest (a)— Rijnsb. b! (c.), 2.30 u. A. Faas; Alphia (c.)—LT.C. (d.), 4 u.; R.C.L. (b.)Alphia (b.), 2.30 u.; Leidse B. (a.)—U.V.S. (f.), 3 u. H. OVERZICHT Voor A.R.C. wordt het morgen een be langrijke dag. De kans is namelijk aan wezig, dat de Racingclub in de thuiswed strijd tegen Rijnsb. Boys niet aan de volle winst zal komen. Het is nu eenmaal zo, dat het spel van de Rijnsburgers de Al- phenaren niet ligt. Wordt het een gelijk spel, dan vaart Quick Boys, dat zeker van J.A.C. zal winnen, daar wel bij. „Noordwijk" trekt naar Delft, waar CSVD immer moeilijk te verslaan is. Toch houden we het op de withemden. Excelsior M. wint van Sunlight, terwijl Die Haghe„Monster" wel eens een ge lijk spel kon opleveren. Ter Leede zal met enige moeite Ornas er onder kunnen houden, evenals „Lei den", dat geen punt meer verspelen mag. Semper Altius. RCL lijkt ons sterker dan „Khtwijk" en SVOW zal nog last genoeg hebben met „Woerden". Lisser Boys— VWS ls een strijd tussen twee vrijwel gelijkwaardige elftallen. Quick Boys 2 en Rijnsb. Boys 2 winnen in do res. 3e klasse A van ARC 2. resp. Die Haghe 2. „Koudekerk" zal tegen Hazersw. Boys weer eens de volle winst kunnen binnen halen. Valken Boys stuurt Sleutels met lege handen huiswaarts, evenals PBOV Woubrugge.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3