C.H. Kamerleden spraken te Leiden over problemen-van-de-dag Ds H. Bogers nam afscheid van Katwijk aan Zee Zestig jaar C.J.M.V.-arbeid te Alphen aan den Rijn NIEUWE LETOSCHE COURANT 2 MAANDAG 5 FEBRUARI 19$ Kameikiing in de Haimonie „We moeten ons bezinnen op wat ons bindt" Pe Kamerkringvereniglng Leiden van de Chr. Hist. Unie ls Zaterdagmiddag in de Harmonie te Leiden in ledenvergadering bijeengeweest. Vele kiesverenigingen lieten zich vertegenwoordigen. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dat Jezus Christus heeft gewaarschuwd op te passen voor de verleiding. Ook heeft Hij ge zégd: Weest niet beangst. Er zijn genoeg verleidende geesten in deze tijd. En er is ook genoeg dreiging om een angststemming onder de mensen te brengen. Wij mo gen dankbaar zyn dat wij het Woord van God hebben. Als we nu eens geen bodem onder de voeten hadden, hoe zouden we dan zonder vrees en zonder angst kunnen fcljn! defensie zullen op de internationale moeten worden afgestemd. De commissie tot herziening van het beginselprogramma en de sat ut en is met ftaar werk klaar. Het ligt in de bedoe ling. dat de gewijzigde stukken op 10 Februari a.s. te Utrecht in een vergade ring van het hoofdbestuur zullen worden behandeld. De Kamerkringvereniging Leiden mag zich door twee personen la ten, vertegenwoordigen. Hiervoor werden gekozen de heren Steenbakker van Bent- üüizeri en Van der Kwaak te Leiden. Het jaarverslag 1950 had gunstiger kunnen zijrt. Men is van plan dit jaar weer een „toogdag" te houden, in ver band met de financiële positie soberder van opzet dan voorheen. De heer Steen bakker moest nog steeds een geest van matheid, passiviteit en ongeïnteresseerd heid constateren. Daar moeten we van af zien te komen, zei hij. We mogen toch van onze leden wel verwachten, dat er politieke belangstelling is. Er was slechts één vrouw ter vergade ring. En nog wel een lid van de Tweede Kamer, freule Wttewaall van Stoetwegen. Zij behandelde enkele problemen van de dag. Het gebed voor de overheid Vorige wéék Zondag zat ze in een van de Haagse Hervormde kerken onder het gehoor van een jongere predikant. Be grijpelijk, dat de freule de dingen, die ons volk in de laatste weken hebben be roerd. bij de ingang van de kerk niet van zich had kunnen afschudden. Ook voor haar werd het 's nachts vaak twee uur, half drie. Zij was enigszins teleur gesteld. dat de predikant niet bad voor onze Koningin en in deze dienst niets, maar dan ook niets naar voren had ge bracht, dat ook maar even duidde op de gebeurtenissen van nu. Nu wens ik op de preekstoel geen politieke verhandelin gen, aldus de freule. Maar het is toch algemeen bekend, dat de Hervormde Kerk ten aanzien van de politiek wel een en ander heeft gesproken. Hoe was het dan mogelijk, dat deze jonge predi kant op die morgen aan al die dingen voorbijging alsof er niets was gebeurd? Het gebed voor de Koningin zou zeker niet misplaatst zijn geweest.'Zijn wij wel met de politieke gebeurtenissen, die toch diep in ons volksbestaan kunnen ingrij pen, bezig? De' kabinetscrisis is voor ons volk be langrijk. We moeten deze zién tegen de achtergrond van de zeer moeilijke inter nationale situatie. De toekomst is niet rooskleurig. Als wij fantastische bedra gen moeten uitgeven voor de defensie, zal zich dat op andere terreinen laten gelden. Maar we moeten meedoen met wat er internationaal gebeurt. De spreek ster heeft eens een predikant horen pra ten over de Amerikaanse en de Russische oorlogsophitsers. Is dit wel goed? Mo gen wij zo spreken als de noodzaak van de bewapening er is? Als we niet mee werken. kunnen we niet bestaan. Onze nationale economie en de nationale De zaak van Nieuw-Guinea heeft de kabinetskwestie eigenlijk aan het rollen gebracht. Maar de defensie heeft Nieuw- Guinea enigszins naar de achtergrond gedrongen. Het kabinet zal waarschijn lijk in gewijzigde vorm terugkomen. De grote vraag is, wat de heer Stikker zal doen. Allerlei interne besprekingen spe len hierbij een rol. Het nieuwe program ma zal niet mals zijn. De grote post voor de defensie werpt het probleem op, hoe al die gelden gedekt moeten worden. En:1 hoe het spook van de inflatie te ontko- Ten slotte zei freule Wttewaall nog een en ander over de Chr. politiek. We moe ten ons bezinnen op wat ons bindt. We zijn niet gebaat bij verdeeldheid. Chr. politiek geeft een eigen verantwoorde lijkheid. Er wordt op ons gelet. Vele din gen worden teruggekaatst op het Chris tendom. De sociale politiek zal in de komende tijd voor grote moeilijkheden komen te staan. Naar meer eenheid Ook mr dr Schmal was aanwezig. Hij merkte op, dat het kabinet van dr Drees geen kabinet is geweest, dat steunde op de vertrouwensmannen van vier partijen. Op z'n hoogst waren het vertrouwde mannen. De heer Schokking heeft geheel voor eigen rekening in het kabinet ge zeten. Verder wees spr. nog op het voor dcel van een eenheid tussen C.H.U. en A.R.P. Het zou wel goed geweest zijn, als er vóór de kabinetscrisis één Prot.- Chr. motie was geweest. We moeten de moed hebben om één lijn te trekken. Freule Wttewaall diende enkele vra genstellers nog van antwoord. Waarom de meningen in de Chr. Hist, fractie inzake de motie-Oud verdeeld? We moeten meer als één man naar vo ren treden, zei iemand uit de vergade ring. De leden van de Chr. Hist, fractie, aldus antwoordde de spreekster, zijn het er over eens, dat de politiek inzake Nieuw-Guinea allerminst bewonderens waardig was. Er waren mensen ii fractie die dachten: als ik maar eve kans krijg zal ik de regering afstemmen. Anderen echter vroegen zich af: wat zal er gebeuren als de zaak komt te vallen' Laat men er alsnog van maken wat ei van te maken is. Voor een innig contact met de A.R.P. was de freule niet zo bijzonder geest driftig. Zullen we dan nog wel wat te zeggen hebben? Wel zou zij een samen gaan op voet van gelijkheid toejuichen. In dit verband wees zij er op, dat ook de C.H.U. een eigen karakter heeft, eigen geest ademt. Nodig is dat er wordt samengewerkt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Schmal, Steenbakker en Terlouw herkozen. De heer Verboom begint al op leeftijd te komen en had bedankt. In de volgende vergadering zal iemand in deze vacature worden gekozen. De penning meester, de heer Van Diepeningen, meldde dat Zaterdag een bedrag van 1630 84 in kas was. Een afgevaardigde van Valkenburg kon dit bedrag niet rijmen met de in deze vergadering ge uite klachten over de financiën. Hel antwoord was duidelijk genoeg: vergeet niet dat we niet zo heel ver meer verkiezingen af zijnDe heer Van Iterson 'bracht nog verslag uit namer pers- en propagandacommissie. Ook hij wekte op om toch vooral aan de gelde lijke verplichtingen te voldoen. De voorzitter zegde de heer Verboom nog dank voor zijn vele werk als be stuurslid. Hij schetste hem als een trouw en eenvoudig man, bij wie de Chr. Hist, beginselen werkelijk leven. Kwaliteit gai de doorslag Expositie van werkstukken van studenten geopend Bij ontstentenis van de rector magnificus werd de tentoonstelling van de studentenwerkgroep Beeldende Kunst in het prentenkabinet der universi teit Zaterdagmiddag geopend door prof. dr A. W. Bijvanck. Prof. Bijvanck bracht daarbij uitdrukkelijk de welwillendheid en de goedkeuring van de academische senaat naar voren: „De senaat ziet gaarne initiatieven van de studenten". Vergeleken bij sprekers studententijd is er wat dat betreft veel veranderd, ook op artistiek terrein. Deze nieuwste activiteit van de studenten is zeer stellig een aanwinst. Het is scheppend werk, wat hier geleverd wordt, zo goed als weten schappelijke arbeid scheppend is. Het vereist concentratie om een „kunst"-werk te maken en de senaat kan deze concen tratie niet anders dan toejuichen. Dat deze tentoonstelling werd ingericht, was daarbij natuurlijk een stimulans. Spr hoopte dan ook, dat de expositie dooi meerdere zal worden gevolgd, speciaal in de tijd van diesviering, waarin zij zinrijk is! Gevestigde en vertrokken personen Week van 29 Januari3 Februari Gevestigde personen. I. H. Abdel-Rahman en fam., lector Universiiteit, Sterrenwacht 6; C. Th. van den Akker, dienstbode, Herenstraat 83e; J. Bleeker en fam., ass. psych. afd. praev. geneesk., Roodenburgstraat 5; J. Bloe mendal, huishoudster, v. OldenbaTnevelt- straat 25; C. J. Bossaert, huis- en deco ratieschilder, Balistraat 64; L. Bosscher, Koestraat 15a; J. K. J. Bratengeijer, liefdezuster, Zoeterwoudsesingel 33; J. Breijer, verpleegster, Zoeterwoudsesingel 99; A. Bronmeijer, slager, Koninginnehof 14; A. G. M. Cornelisse, 1.1.-verpleegster, Stationsweg 37; H. C. Dickhoff, Kanaal straat 6; F. Diepenveen, militair, Haar lemmerweg 8; C. H. van Dorsten, fröbel onderwijzeres. Rijnsburger weg 128; W. v. Egmond en fam., expl. auto-rijschool, St. Jacobsgracht 2a; C. P. Engelfriet, War- jhonderweg 51; C. G. van Es en fam., gem.-ambtenaar, Snouck Hurgronjestr. 17; M. J. H. Evers, marinier. Noordeinde 2a; N. W. L. Everts, luit.-kol. K.L., Boer- haavelaan 18a; R. B. Francken. H. de Vriesstraat 17; W. K. H. Groeneveld, planter, Boerhaavelaan 25; wed. M. A. A. Teunissen Bruggink-Gutjahr, Rijnsbur- gerweg 93; D. W. de Haan, arts, Dijk- straat 37; P. ter Haar, Wittesingel 19! A. J. Hagmari, matroos, Prinsenstraat 96a; wed. J. C. Gaykema-v. d. Heijden, Plant soen 1; N. M. Hoekstra, kantoorbediende, Fagelstraat 36; G. D. Jégere, Rijn en Sdhiekade 41; G. L. Jongbloed, Rapen burg 7; E. F. Keller-van Kessel. L. Zand straat 25a; W. Keijzer, Tollensstraat 2; L. Klap, betonwerker, Toussaintkade 9a; P. Knol, schipper, Korevaarstraat 39; N. Knottenbelt, arts, Rijnsburgerweg 10; J. Lammerse, serg.-vlieger K.M., Kastanje kade 17; W. Fasseur-van Leeuwen en fam., Kanaalstraat 18; B. C. van der Lin den, kok, Parkstraat 29; C. N. van der Loo en fam., inspecteur van een Verz. Mij., Morsweg 66; W. A. A. van der Meer, Kapteynstraat 21; J. P. Murre, Tromp straat 72; A. J. Niessen en fam., onder wijzer, v. d. Brandelerkade 15; C. M. Pieters, naaister, Levendaal 95; wed. D. Limberg-Prins, v. d. Brandelerkade 15; F. Reekers, ambtenaar Min. v. Oorlog, Snouck Hurgronjestraat 23; M. E. Reu vers, Kagerstraat 2; G. Rietberg, ass. Jeugdhulp, Zoeterwoudsesingel 99; E. W. Lammerée-Romeyn, Rijnsburgerweg 37; J. van Rij, chauffeur, Morsweg 7a; J. B. Schalks, onderwijzeres, Maredijk 2; F. T. Tan, Fagelstraat 15; W. F. H. Timan, Boer haavelaan 22; G. Vennema, burgerschrij ver Dep. van Marine, Munnikenstraat 81; J. G. Ventevogel, vliegtuigmaker, Bees tenmarkt 7a; L. Verboom, dienstbode, Hooigracht 84; J. H. van der Vliet, ver koper, Jac. Catslaan 87; C. M. v. Weizen, Rapenburg 92. Vertrokken personen. C, M. Ammerlaan, Rembrandtstraat 27, Hontenissè, Groenendijk 15; W. G. Apel- ;$at 32, Opdam, Dorpsstraat 154; H. A. Arnold, Rijn Schiekade 114, Nijmegen, Madoerastr. 10; H. v. d. Burger-Baier en fam., Heren straat 73, Den Ham, Vroomshoop Ton- nenrijk 63; Z. de Vos-Boom, Kooihof 28, Warmond, Herengracht 4; A. G. Borgman, Herengracht 33/35, Rotterdam, Mathenes- serlaan 491! J. M. Boutelje, De Wetstr. 1, 's-Gravenhage, Nieuwe Parklaan 130; P. M. W. Egbers, Tollensstraat 30, Rotter dam, Rotterdamse Rijweg 60; C. van Geel, Watersteeg 4, 's-Gravenhage, Korte Hout- Straat 6a; A. M. S. de Goede, Haarlem merstraat 101, Renkum, Wald. Pyrmont- laan 8; J. S. Gouweloos, Marienpoelstraat 19, Oegstgeest, Leidsestraatweg 11; J. K Heil, Brederostraat 1, Vlaardinge::, Madoerastraat 45; A. Degens-Heijmans fam., De Sitterlaan 25, Noordwijk, Kon. Wilhelmina Boulevard 7; M. P. van Hove, Nieuwe Rijn 61a. Oegstgeest, Wijt- tenbachweg 87; E. A. Hulst en fam., Zoeterw.singel 21, Groningen, Ooster straat 53a; B. D. Jager en fam., Haarlem merstraat 112a, Australië; C. de Jonge, Spieghelstraat 21, Zwolle, Celebesstraat A. J. F. van de Kar, P. de la Court- straat 62, Oegstgeest, Rijnzichtweg 60; S. J. M. Karis, Nieuwe Rijn 23a, Groningen, Kapteynlaan 40b; F. H. Kemner, Tromp straat 68, Doorn, Driebergestraatweg 1; G. A. van Kleef en fam., Zoeterwoudse singel 50. Gouda, Gouwe 113; A. G. Kok, J. de Wittstraat 18, 's-Gravenhage. Laan Meerdervoort 381; A. G. Koster, Aloëlaan 27, Katwijk, Wassenaarseweg H. Kwee, Burggravenlaan 28, Oegstgeest, Regentesselaan 43; H. Lager- eij, Molenstraat 4, Soest, Soesterbergse- straat 125; C. H. Leffelaar, Kaarsen makersstraat 7, Amsterdam, Willems parkweg 109; H. C. Montanus, 3 October- straat 37a, Australië; J. P. Mulder, Nieuw- steeg 33a, Amsterdam, Van Breestraat 48; C. K. Nab, Noordeinde 2a, Rotterdam, Rubensstraat 36a; wed. H. R. de With- Osinga, Roomb.weg 3, Dordrecht, Singel "l; M. C. Kriek-Otten, Oosterdwarsstraat I, Tilburg, Schalkburgerstraat 36N; J. ter Haar-Pasman, Herenstraat 108a, 's-Gra venhage, Soestdijksekade 167; A. M. C. Peterse, Noordeinde 31, Nieuw Zeeland; C. Jonsen, Boerhaavelaan 32, Australië; R. W. Sumabrata-Poppeck en fam., Aal markt 20, Rotterdam. Harddraverstr. 15b; M. Postma, Rijnsburgerweg 11. Amster dam, Scheldestraat 189; R. L. H. Regout. Bemmelenstraat 23, Ver. Staten van Noord-Amerika; M. G. Rood, Groen- hovenstraat 9, Amsterdam. Röntgenstr. 9; D. Rijnsburger, Munnikenstraat 46, Australië; H. Seijffers, Levendaal 8, Amsterdam, Ruysdaelstraat 1221; A. Siemnansma, Rijnhburgerweg 10, Wijm- britseradeel, Westhem 42; H. W. Siewerts van Reesema, Rapenburg 12, Rotterdam, Burg. Wijnaendtslaan 32; C. J. van der Sluis, Boeirhaavelaan 9, Alphen aan den Rijn, Stationsplein 1 rood; A. J. Spuij, Rijnsburgerweg 10, Schiedam, Lange .Nieuwstraat 127; M. van Swaay, Gerecht Prof. Bijvanck werd ingeleid door de directeur van het prentenkabinet en jurylid, prof. dr H. van der Waal, die een korte verantwoording deed van het werk van de jury. „Kwaliteit heeft de doorslag gegeven", aldus prof. Van der Waal. Een aantal als tijdsbeeld interessante werken werd in portefeuille ter bezichtiging neergelegd, omdat de kwaliteit van deze producten niet aan het peil van de ten toonstelling beantwoordde. Spr. knoopte hieraan de raad, zich voor al ook technisch te bekwamen. Hij hoop te, dat de groep een eigen atelier-ruimte zou kunnen vinden. Waarmee spr. dacht enigszins in de voetsporen te zijn getreden van zijn voorganger als directeur van het prentenkabinet. Humbert de Superville, die ook vzoorzitter was van het schilders genootschap „Ars aemula". Kapstok met aanhang verbrand Op de le étage bij de familie R., wonen de in de Wasstraat is gisteren brand ont staan onder een kapstok, vermoedelijk door een vonk van een sigaret, die tussen de kleren was gekomen toen de bewoners uitgingen. Enige kledingstukken, de traploper en een gedeelte van de vloer werden een prooi der vlammen. Buren zagen rook en waarschuwden de brand weer die het vuur spoedig doofde. Zilveren Instituut voor Arbeidersontwikkeling Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, afdeling Leiden, bestaat op 25 Fe bruari 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt op Zaterdagmiddag 17 Februari in het Gulden Vlies gerecipieerd. Heel wat lezingen, cursussen en film voorstellingen zijn in de loop van de kwarteeuw georganiseerd- De bloeitijd had de afdeling in jaren 1936-'37. Het Instituut vindt zijn aanhangers onder de socialistische partij en vakbeweging. Kenmerkend zijn de filmvoorstellingen op Zondagochtend. Voorzitter der afde ling is de heer H van Woudenrbeg secre- aris de heer H Zunderman Jr, leider an de „.scholendienst" de heer P. de Tegen oud-referendaris vijf jaar geëist Vij jaar met aftrek werd dezer dagen voor de Arnhemse rechtbank geëist te gen de oud-referendaris G. W. F. v. d. H. van het departement van sociale za ken. Hij was reeds vóór 1940 wegens nationaal-socialistische symphatieën en spionnage ontslagen. Tijdens de bezetting trad hij te Nijmegen op als bemiddelaar tussen de S. D. en handlangers daarvan. Uitspraak over 14 dagen. 5, 's-Gravenhage, Nieuwe Parklaan 84; A. M. Tanis, Cronesteinkade 32, Lisse, Kanaalstraat 81; G. van der Tuuk. Os en Paardenlaan 5, Oegstgeest, Duiven voordestraat 14; N. Verboom, Herenstr. 143, Zuid-Afrika; S. de Vrieze en fam., M. Treublaan 13, Australië; G. J. Weij- land, Sohelpenkade 34, Amsterdam, Van Eeghenstraat 91b; T. M. Witvliet, Witte singel 27, Zevenhoven, Dorpsstraat 131; H. J. ten Wolde, echtg. van v. d. Tuuk. Os en Paardenlaan 5, Oegstgeest, Duiven voordestraat 14; T. L. van der Zee, Groenhovenstraat 20, Bolsward, Hengste- pad 12; J. Zoetendaal, Meidoornstraat 20, Oegstgeest, Warmonderweg 50. Vanavond: K.M.K. Er wordt nog herinnerd aan het jubi leumconcert, dat de Kon. Mil. Kapel vanavond in de Stadsgehoorzaal geeft. Het jubileum betreft het feit, dat Koning Willem III 75 jaar geleden aan de kapel, die in 1829 werd opgericht, het prae- caat „Koninklijke" verleende. Mag het korps dus oud in jaren zijn, het bleef jong in musiceren. Overal, waar zij kom', heeft zij dan ook succes. De baten van vanavond komen ten goede aan de bond van militaire oorlogsslachtoffers en van de militaire fondsen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna C, d van P J van Iperen en T Half; Cornells, z van C A Marquenie en J M Polane; Geertje H, d van H v d Torre en H Meijer; Gerardus J L, z van G.Tvd Zon en C M de Jong; Eegje, d van F v d Bosch en W Briedé (Advertentiën) (Ingez. Med.-adv.) f is een parfum pas. als het past bij de persoon, die er door wordt omgeven. Jean Patou werd beroemd door Amour - amour"i geur voor een jong, blond meisje; Carven ontwierp „Ma griffe", dat doet denken aan eikenmos, gras, sandelhout, vreemde bloemen en amber en dat past bij een donkere, romantische vrouw, temperamentvol, meeslepend Van Helena Rubinstein zijn het meer de schoonheidspreparaten, die haar be kend maakten. En toch ontwierp ook zij een parfum, dat er zijn mag; fris als appelbloesem. Jacques Fath, de grote modekoning, schiep een nieuw parfum, dat „Canasta" heet en bestemd schijnt voor de vrouw, die haar geestkracht en humor bewaarde door vele tegenslagen heen. Lancöme prikkelt de verbeelding met „Marrakech", een suggestie van zwarte ogen. Oosterse tuinen en ruisen- crèmes i de fonteinen. Deze en vele andere parfums hebben wij in voorraad. Wij helpen U graag bij Uw keuze. Ook bij het kopen poeder zucht menige „verdrinkt" in de enorme hoeveelheid merken, waarvan zij wel de reclame heeft gezien, maar de deugdelijkheid pas na vele proefnemingen kan consta- de beroemde collecties van Elisabeth Arden. Dorothy Gray. Helena Rubin stein. Lancóme e.a. Dat legt ons ook de verplichting op iedere Daartoe bieden wij de cliènte, di zeker wil zijn van de juiste lipstick, rouge en poeder, ook een make-up aan. Immers voor een zo natuurlijk moge lijke opmaak is het kiezen van de kleur van deze ingrediënten allerbelangrijkst. Het is dan ook een kwestie van vak manschap en langdurige ervaring en die vindt U bij ^^V:cC.(BCanv STEENSTRAAT 57, TELEF.'21721 TELEF. 24119 *11. BREESTRAAT 1' Lente- en zomermode in 1951 Uiterst slank moet de vrouw van 1951 zijn om aan de mode-eisen voor lente en zomer te voldoen. De toiletjes, die door Londense modehuizen werden vertoond, waren bijna alle nauw aangesloten. Man telpakken hadden strakke rokken met een enkele plooi erin om ruimte te ge ven. Dikwijls hadden japonnen schuin overgeslagen rokken, en vele geklede namiddagtoiletten volgden de *Pagode- lijn". die strak loopt tot op de "knie en van daaraf wijd uitspringt. Veel variatie was er in de jasjes van mantelpakken. In de Stiebel-collectie waren deze ge drapeerd en opgevuld op de heupen, zo dat de taille hierin uiterst slank leek. Digby Morton vertoonde jasjes, die kor ter waren dan de conventionele stijl en meer het effect gaven van een heren- vest. Hartnell lanceerde korte losse jas jes, die op japonnen werden gedragen en gevoerd waren met helgekleurde stof. Deze waren veelal gesloten met .zes of zelfs twaalf knopen. Hoe ziet de toekomstige auto er uit? Een voorproefje van de soort auto's, die in 1965 mischien over de wegen rij den zal dit jaar op het Festival of Bri tain te zien zijn. De auto heeft een tur bine motor achterin, ruimte voor zeven personen, en voor de chauffeur een zit plaats die ver vooruit is gelegen en wat doet denken aan de cockpit in een vlieg tuig. Het ontwerp van dit model, waar aan door de Britse Council of Industrial Design in samenwerking met experts van de automobielindustrie is gewerkt, is hoeften, zoals vastheid op de weg, ma noeuvreerbaarheid. comfort, waaraan de moderne auto moet voldoen. De auto heeft geen straalaandrijving. Na 47 jaren Op 72-jarige leeftijd als hulpprediker Na een 47-jarige ambtsperiode heeft ds H. Bogers gisteravond in de Nieuwe Kerk afscheid genomen van de Ned. Herv. gemeente te Katwijk aan Zee, waaraan hü sedert Mei 1944 als hulpprediker ver bonden was. De 72-jarige prediker richtte zich alvorens zijn prediking te beginnen tot de gemeente. „Ik ben verblijd, dat ik in de gelegenheid ben, vanavond het Woord te mogen bedienen. Het is een zegen dienaar des Woords te zijn. Mijn predi kant zijn is een vrucht van het gebed van mijn moeder. Als ik nog jong was, zou ik wéér dominee willen worden". Spr. dankte de Kat- wykse gemeen te, want spr had veel goeds van haar ont vangen. Hierna bedien de ds Bogers het Woord Gods, n.a.v. Markus 10:32, 33 en 34. Jezus heeft zich verwijderd van Zijn discipelen, maar als Hij weer tot „Falend regeringsbeleid" De heer Chr. van den Heuvel sprak te Alphen aan den Rijn Tal van vragen in de A.R. hulpcentrale 1952, Jaar van Kamerverkiezingen, komt in zicht. Mede met het oog daarop is het nodig, zich een oordeel te gaan vormen van de toestand van ons land, zoals die zich in de na-oorlogse jaren heeft ontwikkeld. En de drie achtereenvolgende kabinetten op één lijn plaatsende, kwam de heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Ka mer, op een bijeenkomst van de hulpcentrale Alphen der A.R. kiesverenigingen, Zaterdagmiddag gehouden, tot de conclusie, dat het regeringsbeleid van 1945 tot heden op de hoofdpunten heeft gefaald. Aan de leden van de kiesverenigingen de Rijnstreek was een schets gezon- ^;n. naar aanleiding waarvan vragen ge steld konden worden. Nu, daar bleek wel behoefte ?an te bestaan De heer Van den Heuvel sprak eerst een inleidend woord. De schets ademde een vrij critische geest en spr. wilde dan ook eerst' vaststellen, dat er ook wel ie waarderen zaken te noemen zijn. Maar in het.beleid van de hoofdzaken faalde de regering volkomen. Men heeft het lang willen tegenspre ken, maar, aldus spr., thans moet toch van socialistische zijde toegegeven worden, dat het kaartenhuis van de schijnwelvaart aan het ineenstorten is. En afgezien van de Kabinetscrisis is het dan ook niet te verwonderen, dat onze" Kóningin de ministers Van den Brink en Lieftinck tot een bespreking Herdenkingsdienst en receptie „ZEE, IK STA AAN DE DEUR EN IK KLOP". Deze woorden van de Heiland, uit de bekende brief aan de gemeente van Laodicea (Openb. 3 20), heeft dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te Den Haag, gisteravond de jubilerende CJJtf V, „Onderzoekt de Schriften" te Alphen aan den Ryn en een zeer talrijk verder gehoor meegegeven. Zyn ernstig, vermanend woord vond zyn climax in het vers aan het einde voorgedragen, met als slotregel: „Laat Hem er in, o, laat Hem er in". Zoals gezegd, er bestond voor de bij- Aan het einde van de dienst werden zondere jeugddienst zeer grote belang stelling. Het Ned. Herv. kerkkoor o.l.v. de heer A. Tollenaar zong enkele liede ren en na twintig minuten voorafgaande samenzang droeg deze herdenking een liturgisch karakter. Dr Van Itterzon, C.J.M.V.-bondsvoor- zitter, zei als inleiding op zijn predikatie, nen samen was gekomen om feest te vieren; om God te danken met liederen en gebeden. Ook om naar Zijn Woord te luisteren. Uw vereniging heeft, aldus ongetwijfeld felicitaties gekregen. Wellicht ook schriftelijke. In verband hiermede wees spr. op het euvel der ano- e briefschrijverij, waarvan veelal de bedoeling is, iemand te kwetsen, te prik- nu wilde spr. juist op deze avond ook iets zeggen uit een brief vol prikken, rvan de afzender niemand minder dan Jezus Christus. Een schrijven vol critiek tot die gemeente, die vol arro gantie zei: „Ik ben rijk en verrijkt ge worden en heb geen ding gebrek". En daartegenover het vlammende woord: weet niet, dat ge zijt ellendig, jam merlijk, blind en naakt". Dr Van Itterzon deed een hartstochte lijk beroep op zijn gehoor, om de klop pende Heiland toch open te doen. Dat be tekent Hem in volle overgave te dienen; het leven Hem geheel te wijden. En de vreugde van het volgen van Jezus, van Hem binnen te laten in het hart, Die het altijd weer opnieuw probeert, werd op duidelijke wijze getekend. Ook de droeve gevolgen van het weigeren, de Heiland plaats te geven. twee coupletten van het C.J.M.V.-bonds- lied gezongen. De receptie Zaterdagavond heeft het bestuur de jubilerende vereniging in de co torie van de. kerk aan de Julianastraat gerecipieerd. Dq belangstelling was daar bij zeer groot.' Dat men de zegen en het belang van het C.J.M.V.-werk erkent, moge blijken uit het feit, dat zoveel leden van de kerkeraad hun gelukwensen kwa men aanbieden. Predikanten en kerke raad zonden ook een fraai bloemstuk. Ook zusterverenigingen lieten zich op dit punt niet onbetuigd. Zo bood de sistorie, waar we ook aantroffen de voorzitter, ds Joh. Stehouwer, en de i leden, de heer A. Spruijt en C. Voets, gezellige aanblik. Lieftallige meisjes zorgden voor consumptie; de rokerij ont- uitgenodigd heeft. H.M. heeft zich getwyfeld op de hoogte willen Stellen van de ernstige toestand van ons land. Nu mag ook in deze dagen het socia listische N.V.V. met bepaalde eisen ko men, er zijn nu eenmaal keiharde econo mische wetten, die zich niet opzij laten dringen. Het bezoek van generaal Eisenhower aan ons land heeft wel, duidelijk gemaakt, dat een enorme militaire krachtsinspan ning nodig is, die totdiepingrijpende maatregelen moet leiden. Spr. heeft dan ook de indruk, dat de Kabinetscrisis de socialistische ministers niet onwelgevallig is. Men kan nu, los van het verleden, met een geheel nieuw, naar de eisen van dit ogenblik samengesteld programma voor dag komen. Gefaald en nog eens gefaald Geven we na dit inleidend woord iets uit de schets. Onder de paragraaf „ge faald beleid" wordt er op gewezen, dat de laatste vijf jaren ons Koninkrijk grotendeels ontbonden is. Het gaat niet om de schuld te werpen op de interna tionale omstandigheden. Het' onderhande len met de in revolutie en collaboratie geboren Republiek moest er toe voe- door deze revolutionnairen te wor den verteerd. Over het financiële beleid: de zware belastingdruk veroorzaakt precies wat 'n ons volksleven niet moeten heb ben: verkwisting, afzien van groter arbeidsprestatie. De druk belet wat we zo broodnodig hebben: spaarzaamheid en kapitaalvorming. De methode van de regering, is foutief. Ze stelt zich een politiek voor als de wenselijke en zoekt dan de hiervoor nodige middelen te vinden. De volgorde behoort omgekeerd te zijn, n.l. bepalen wat opgebracht kan worden en dan een soort scheepsberaad houden omtrent het geen van de lading van het schip van staat overboord moet, om het meest van belang zjjnde te behouden. Op sociaal terrein: van een grote visie op dit terrein blijkt niets. Van een ster king der volkskracht door dit sociaal be leid is geen spoor te vinden. Integendeel heeft, wat geschied is, veelal de goede krachten in de maatschappij verlamd. Ook het defensiebeleid wordt aller minst geslaagd genoemd. Ondanks zeer grote financiële offers is het resultaat tot dusver weinig anders dan een grote generale staf met een weinig militaire Voorzitter Smits en zijn medebestuurs leden hebben tal van handen gedrukt. Er werden ook enkele geschenken aange boden. Verschillende oud-leden schonken n.l. een grotere of kleinere gift. Van het bondsbestuur werd het boekwerk: „Ge schiedenis der Christelijke kerk" van di De Groot ontvangen. Resumerend kan gezegd worden, dal deze receptie een prettig en ongedwon gen verloop had. En na de gisteravond gehouden her denking rest dan nog het jaarfeest, dat Donderdagavond in het Nutsgebouw ge houden wordt en waarvoor ongetwijfeld ook veel belangstelling zal zyn. hen terugkeert, komt Hij met een woord, n.l. om op te gaan naar Jt zalem. Voor de Here zelf is het i zo'n blij woord. In de diepste grond het ook voor Hem feest zijn, maar de andere kant zal het in 't geheel gi feest worden. Hij zal immers door ene poort Jeruzalem binnenkomen, m aan de andere zijde zal Hij de stad laten om op te gaan naar Golgotha. Jezus kent Zijn lot. Reeds zijn gehel| leven heeft Hij gelopen op de spitsn den, wetende wat nog komen moet. Ma; Hij weet, dat Hij Gods werk doet. wanneer het volbracht zal zijn, kan gaan voortbouwen aan het grote w> het nieuwe Jeruzalem voor Zijn loste kinderen. Die stad, die zelfs di een atoombom niet vergruizeld worden, is de stad waarheen Hij wyi Dat ligt immers ook opgesloten woorden: „Zie, we gaan op naai zalem". Het is de grote boodschap, die de Heilanj ook de gemeente van Katwijk toeroepj „Wat ik 47 jaren lang gedaan heb, w| ik ook heden zeggen. Komt, toeft lap ger niet. Gods genade wil zondaren red den". Met een hartstochtelijk appèl tot ge bed en aansluiting bij Jezus eindigde Bogers zijn prediking. Ds J. G. van Ieperen sprak de schi dende prediker namens de gemeente tr „Gij hebt geen gemakkelijke jaren dot gemaakt in Katwijk. De tijd was v' zwaar in allerlei opzicht. God h< echter kracht gegeven, uw opgelej kruis achter Jezus aan te dragen, danks uw hoge leeftijd hebt u getooi dat niets u te veel was. De laatste jar voor u zelf van veel betekenis g^ weest". Namens het ministerie van predikai ten sprak ds Van Ieperen woorden dank tot ds Bogers, die hij een vade lijke vriend noemde. Ook betrok evrouw Bogers in zijn dankwoordei De gemeente zong ds Bogers daarr staande Gezang 96 toe. Met een enk woord dankte ds Bogers de gemeen ds Van Ieperen. Minister gaat bemiddelen inzake Concertgebouw De minister van O. K. en W. heeft zj<j bereid verklaard om in samenwerkiij met het gemeentebestuur van A'dam 1 bemiddelen in het conflict tussen het b» stuur van het Concertgebouw èn h| Concertgebouworkest. De leden van de Groningse Orkestvei eniging hebben zich solidair verklaan met het Concertgebouworkest, doch a wensen zioh neer te leggen bij het stand punt van de regering, die Paul vd Kempen een werkvergunning verleend en bij dat van het A'damse gemeentj bestuur. Ter oriëntatie zij gemeld, dat 4 Ver. van Concertgebouw-orkestledd zelf schriftelijk alle orkesten vraagt o| een solidariteitsverklaring. Het Comit „Burgerrecht" heeft ook zijn bemiddj ling, aangeboden. -d.\y-z. t.a.v. de te vo* reü" cultuurpolitiek. Het Comité wil tag niet partij stellen iri de kwëslïé-VS Kempen. Ter oplossing van het geschil bij Concertgebouw heeft de minister Onderwijs hedenmorgen in audiënt ontvangen een aantal orkestleden, tijdens de gebeurtenissen in het Concerj gebouw, niet zijn weggegaan. Eveneei sprak de minister met enkele leden v het bestuur van het Concertgebouw. 1 ligt in het voornemen nog andere orkesj leden te horen. kracht bezittend weermachtsapparaat. j Zoals reeds gezegd, er werden zeer vei vragen gesteld, die door spr. van het A.E beginsel uit belicht en beantwoord we» den op te waarderen wijze. Wat de positie van 's lands financic) betreft in verband met de opvoering vil het militaire apparaat, gaf spr. als zfy mening, dat men de oplossing zal zoi ken o.a. door het opleggen van indirect belastingen. En dat kan niet op weeldj of andere niet-noodzakelijke artikelr; (die koopt men dan immers niet) mas zal moeten geschieden door heffing (j de dagelijkse gebruiksgoederen. Dit of» zal ons volk moeten brengen. Spr. wekte op, de A.R. beginselen ms kracht uit te dragen opdat die ondj Gods zegen ons volk tot heil zullen zijt Vermelden we nog, dat' de matig b» zochte bijeenkomst onder leiding slocj van de heer P. Spreij uit Nieiiwveej De heer W. J v. d. Brink gaf een finan cieel overzicht en verantwoordde et- batig saldo van f 32.54. De heren Batelaa en V. d. Brink werden met algemea stemmen als bestuurslid herkozen. 1 Van bloemen, groenten en fruit Ds Joh. Stehouwer, erevoorzitter der C.J.M.V. Onderzoekt de Schriften', feliciteert het bestuur der jubilerende vereniging. Foto Laros. Veilingöverzicht „Bloemenlust' De laatste weken neemt steeds toe. Afgelopen week passeerden mooie partijen de klok. De handel was tamelijk graag en voor de producten werden goede prijzen betaald. Prijzenoverzicht: tulpen Coplands 0.75 0.85; Gen. de Wett 0.810.88; Pierson 0.65 —0.76; Crown Imperial 0.600.70; White Seal 0.80—0.95: Early Queen 0.81—0.89; Narcissen: Helios 0.410.54. Verder waren er nog enige partijen cyclamen en begonia's, die graag van de hand gingen. Veilingoverzicht „Flora" Veiling „Flora" heeft een tamelijk goede week achter de rug. Van eep stijgende kan. men echter nog niet spre ken. De zon houdt zich steeds schuil ach- dik wolkendek, zodat zij momen teel weinig invloed heeft. Dit is te mer- de matige aanvoer, maar ook aan de kleuren, die wat flets zijn. De vraag groter dan het aanbod, waardoor de prijzen stegen. Veel bloemen werden bo vendien nog geëxporteerd en ook de „vastenweken" spraken een woordje mee. Men pleegt dan meer bloemen in de R.K. kerken te zetten. Over 't algemeen bestond de handel uit goede kwaliteiten en zowel de kwekers als de handelaren kunnen tevreden zijn. Prijzenoverzicht: Tulpen: Copland 0.80 1.—; Edith Eddy 0.90—01.10; v. d. Eerde 1—1.20; White Seal 0.80—1; Bartigon 1.40 —1.70; Crown Imperial 0.750.90; C. Huil 11.30—1.60; Nansen 1—1.20; Hillegarda ,0.80—0.90; Sönober 0.90—1.10; Superba 'l.ip—1.30; Gen. de Wett 0.801.10; Meter 11.30—1.60; William Pit 1—1.20; Early Queen 0.70—0.90; P. bloesem 0.80—0.90; I Narcissen: Alfred 0.65—0.80; Helios 0.55 1—0.65; Koster 0.40—0.60; hyacinten: Bis marck 0.35—0.40; Wito 0.25—0.30; rose 0.200.35; geel 0.25; gemengd 0.25—0i| Gerbera 0.200.25; blauwe druifjes 01 —0.30. LEIDEN, 2 Febr. Groenteveiling; 1 Rode kool 10, savoyekool 6—9.70, groene kcj 7—950, boerenkool 19—24, prei 12—18, krotl 6.90, uien 4.10. peen 820, spruiten 124 andijvie 63—91. sla 62. witlof 13—33. postj lein 30. spinazie 91—106, salade 9 60—16J knolselderie 3—6, per 100 bos: peterselie I selderie 6-20—8.70. Tuinbouwoverzicht. Er was in de afgelopen week geen reden tot enig optimisme en schijnt regel te worden dat de prij: na het midden der week dalen. Dit deze week wel zeer bijzonder het gev zelfs voor producten, waarvoor stee nog vrij goede belangstelling wa: peen in de eerste soort, een anders mos goed gevraagd product en dat i iedere veiling verkrijgbaar is 1 heeft hiervoor- wel een extra n: deed ook aan de daling mee. Aanvs kelijk met een hoogste notering f 26.25 per 100 kg, liep deze einde w naar f 21. De notering voor spruiten 1 naar kwaliteit van f 2549; groene kc van f 13.25—14.50. Ook witlof deed b niet best. Een notering van f2536 niet lonend. Sluitkooisoorten liepen iets terug; ze waren toch al te laag. Ro kool van f9.5010.60; gele kool f 7.20—9.90 en groene kool van f 12 50 16.10 per 100 kg. Boerenkool deed aan de verlaging mee en kon het verder brengen dan f 913 per 100 Winterpeen ging slecht, notering f 3 504.50 per 100 kg. Ook kroten wa slecht gevraagd, notering van f 68 per 100 kg. Uien van f36 50 geeft la geen lonende opbrengst en met kn< selderie van f5.1013.60 is het niet bel gesteld. Men hoopt steeds op betere pr zen en de hoop doet leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2