Mcuun» £ciiwrtje GTminuit Verbonden legers dicht bij Seoel Oud-minister Clementis is sinds enige dagen nergens meer te vinden Honderden ambtenaren zonder vorm van proces aan de kant gezet Krupp gaat als vrij man eerst eens goed slapen DEKEN- en STOFFEHWEVERS Zuid-Wester raasde over West-Europa Wist U Ambon biedt twee bataljons aan voor Korea MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 BUREAUX. Stoenstr'aat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: t 018 per millimeter 'Bij contract belangrijke korting) I Een en dertigste Jaargang No 8142 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELI1K-NATIONAAL DAGBLAD Vooj Leiden en Omstreken .Stantuastiefj Is gfaiUoea mun bert in tcgljeaspoet" In de Tsjechoslowaakse heilstaat De „zuiveringsbacil" vindt in de Tsjechoslowaakse regering nog steeds een goede voedingsbodem. Reeds zijn bij de overheidsinstanties enige honderden ambtenaren ontslagen. De Tsjechoslowaakse minister van Justitie, dr Stefan Rais, heeft „goed voorbereide processen" aangekon- j digd. In het land heerst grote onrust en verwarring. Verschillende berich ten wijzen er op, dat de voormalige communistische minister van Buit. Zaken, Vladimir Clementis. gearresteerd is of naar 't buitenland gevlucht. Uit de toespraak van de, hierboven genoemde, dr Rais. blijkt, dat er spoedig in Tsjechoslowakije processen zullen volgen, met het doel om een iegelijk, die niet zuiver in de leer is, in de kerker te werpen. Een der voornaamste taken der „volks rechters", zo heet het, dit wel i strafrecht als in het bur gerlijk recht, bestaat uit het beschermen van de socialistische eigendommen tegen de aan vallen der „ver raders". Die strijd is reeds r zal eigener beweging, nam hij in Maart 1950 als zodanig ontslag. Op het congres de Tsjechoslowaakse communistische partij werd hij beschuldigd van „vijand schap jegens de Sowjet-Unie" en istische. nationalistische neigingen' Voorts wordt verwacht, dat spoedig in het bestuur der Tsjechoslowaakse com munistische partij mutaties zullen wor den aangebracht. Bij Ass. Press lezen wij, dat een grote verandering reeds is door gevoerd. Mevrouw Maria Svermova, de weduwe van de communistische verzets held. Jan Sverma, zou gearresteerd zijn, als plaatsvervangend secretaresse- generaal gedaan gekregen hebben. In West-Oostenrijk zijn twee hooggeplaatste Tsjechoslowaakse functionarissen aange komen. namelijk de plv. min. van Justi tie Schwarz en kolonel Vaverlia. staf chef van het leger. Prinses Wilhelmina in Berner Oberland Prinses Wilhelmina is gistermiddag met het K.L.M. lijnvliegtuig voor Buenos Aires in Zürich aangekomen. Onmiddel lijk begaf zij zich naar haar vacantie- verblijf in Spiez in het Berner Oberland. Zij was vergezeld van drie dames, onder wie mevrouw L. Th. de Beaufort—Baro nes van Hardenbroek, dame du palais. Met een klein koffertje in de hand heeft de Prinses Zondag geruime tijd op het platform van Schiphol staan wach ten op het vertrek van het vliegtuig. Zij was gekleed in een bruin mantelpak, waarover zij een grijze, zwart gestreepte „Tito- bontjas droeg. Zij had een zwart hoedje heid toenemen. De binnen- buitenland; vijanden zullen sla gen, de partij discipline ie I breken. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig en wij weten nu, wat er in Tsjechoslowakije gaat geschie- veroordeeld tot gevangenisstraffen 4 tot 13 jaar, beschuldigd van „hoogver raad en spionnage". Onder hen bevinden zich drie ex-secretarissen van verschil lende aarsbisschoppen, w.o. Beran. Veel opzien heeft het feit gebaard, dat sinds enige dagen de verblijfplaats van Cle mentis. oud-min. van Buit. Zaken, on bekend is. Na zijn aftreden in Maart 1950 werd hij benoemd tot chef der afdeling effecten van de Centrale Bank. Nu is Clementis sedert enige dagen niet meer op de bank verschenen en hij kon ook niet aan zijn woning worden bereikt. Waar rechercheurs in burger het huis bewaakten. Wij herinneren eraan, dat Clementis. een 48-jarige Slowaakse communist, in de oorlogsjaren in Londen vertoefde. In 1948 werd hij min. van Buit. Zaken, maar Haags Gemeentemuseum Prof. Van Thienen directeur Crt j Naar de Nieuwe Li 1 verneemt staat voor de benoeming directeur van de Dienst voor Schone Kunsten in Den Haag (Gemeentesumeum) op de voordracht aan de gemeenteraad i prof. dr F. W. S. van Thienen, zulks als opvolger van mevr. dra Hefting. I Prof. van Thienen is hoogleraar I Rijksacademie van Beeldende Kunsten te i Amsterdam. Hij werd in 1901 te Delft geboren. Na zijn gymnasiumopleiding te I Delft, studeerde hij aan de universiteiten van Utrecht en Berlijn kunstgeschiedenis. 1 In 1929 promoveerde hij cum laude tot doctor. Van 1933 tot 1938 was hij docent en conservator van de Academie I Beeldende Kunsten in Den Haag én durende drie jaar wetenschappelijk Bistent van het Gemeentemuseum. Van 1938 tot 1943 was hij conservator, totdat hij in 1945 benoemd werd tot hoogleraar te Amsterdam. Hij heeft verscheidene publicaties op zijn naam staan. o.a. over Ned. costuums, over Vermeeer en Pieter de Hoogh, terwijl hij medewerker tal van bladen op kunsthistorisch gebied en redacteur van het tijdschrift Apollo. Prof. van Thienen werkt nauw samer met Cruys Voorbergh en heeft bijzondere belangstelling voor de costuums, die thans naar Den Haag komen. Het komt ons voor, dat wanneer de ge meenteraad deze zeer bekwame kunst kenner benoemt, Den Haag een uitste kende keus doet. Hij hoopt, dat men hem in het oude bedrijf weer terugneemt Het Ding hleei nog een laadsel Toen Prins Carnaval in Bergen op Zoom Zaterdagavond wou gaan ont hullen, wat het geheimzinnige „Ding in de kist" is, dat nu al weken lang elke Zaterdagavond vele radioluiste raars in spanning of ergernis houdt, viel Ger de Roos, dirigent van het Orkest Zonder Naam en de baas van Het Ding, de Prins in de rede. Hij eiste de kist, die de Prins juist zou gaan openen, op omdat het zijn eigendom zou zijn. Handlangers van Ger de Roos wisten de kist te roven. Daarmee bleef het geheim een geheim. De Carnavals prins verzekerde echter, dat, wanneer de kist Maandag in Zandvoort aan de golven zou zijn toevertrouwd, hij Dins dagmorgen in Bergen op Zoom zal zijn aangespoeld, zodat de identiteit van Het Ding in Bergen op Zoom kan wor den vastgesteld. Britten willen West- Staaken terug De Britse commandant van Berlijn gen.' maj. g. JC- Bourne, heeft in een schrijven aan de Sowjetrussische bezettingsmacht verzocht, West-Staaken onder Westber- Hjns bestuur te laten. Zoals gemeld, is West Staaken vorige week door Oostduitse autoriteiten in bezit genomen. op. Apothekeres te Rijswijk door stroom gedood De apothekeres mej. A. M. D. is dezer dagen in haar woning aan het Jaagpad te Rijswijk dodelijk getroffen, toen zij :n aanraking kwam met eert smeed-ijzeren schemerlamp. Vermoedelijk heeft zij de lamp naar zich toe willen trekken, terwijl deze tengevolge van een defect onder stroom stond. Het slachtoffer was 31 jaar De roemruchte Duitse wapenfabrikant Krupp, die met vier generaals en 24 andere Duitse politieke gevangenen werd vrijgelaten, werd door zijn vrienden met open armen verwelkomd, toen hij de gevangenis verliet. Alfred Krupp (links) wordt met gelukwensen overladen door zijn broer Berthold. De 21 Duitse oorlogsmisdadigers, onder wie Alfred Krupp, zijn, zoals Zaterdag reeds vermeld, vrijgelaten uit de Ameri kaanse gevangenis te Landsberg. Alfred Krupp, grijs cn vermoeid uitziende, werd afgehaald door zijn jongere broer Ber thold. Krupp, die snel in een auto ver trok, hield later op de dag reeds een „persconferentie." Hij zeide, dat als hij opnieuw „in het oude bedrijf" zou kunnen werken, hij zulks zeker zou doen. Gevraagd naar zijn verdere plannen, antwoordde Krupp: „Ik ben nog pas enige uren uit de gevangenis en dien eerst de omstandigheden, waarin ik als „vrij man'" verkeer, onder ogen te zien. Wat ik tenslotte ga doen, weet ik nog niet. Ik denk eerst maar eens goed uit te rusten en te slapen Van de overige, vrijgelaten mannen, toonde ex-generaal Lan-z zich geërgerd, toen de fotografen hem op de plaat wil den vastleggen. Er deed zich nog een dramatisch incident voor. Kort voor het uur der vrijlating haastte zich een ver grijsde, oudere dame door de menigte, die de gevangenis stond te wachten, heen, en ging naar binnen. Haar echtge noot, Oswald Pohl, had vorige week een verzoek om clementie laten indienen. na afwijzing, zal het doodvonnis toch worden voltrokken. Pohl heeft het bevel gevoerd over „vernietigingscolon- in Oost-Europa. Agent bij ongeluk van eigen kind geroepen Ongevallen in Harskamp, Dordt en Scharmer In de Dorpsstraat te Harskamp (ge meente Ede) kwam het vierjarig zoontje van de familie Michels plotseling aohter een stilstaande auto de rijweg opgelopen. Het kind werd door vrachtauto gegrepen en op slag gedood Tragisch is, dat de vader van de ongelukte jongen, een politie-agent, werd gewaarschuwd, dat er een ongeluk gebeurd. Eerst toen hij op de plaats het ongeluk was gekomen, moest hij varen, dat zijn eigen kind het slachtoffer De 46-jarige K Soeteman te Dordrecht botste op de Toulonselaan aldaar zijn bromfiets tegen een personenauto In het ziekenhuis is hij overleden. De 39-jarige arbeider J. Smit, te Schar mer, is in de aardappelmeelfabriek „De Woudbloem" aldaar van een hoogte 5 meter gevallen en kort daarop c leden. Met ingang van 15 Mei wordt u evenals voor de oorlog, een extra-bootrein ingelegd tussen Noord-Duitsland en Hoek van Holland. Dit gebeurt ten behoeve van de dagdienst naar Harwich, waarvar een steeds drukker gebruik wordt ge- maakt. De "trein zal lopen via Oldenzaal. Franse DC-4 neergestort Kwamen de 29 inzitten den om het leven? Drie overlevenden ontsnapten uit brandend Superfort In het Britse mandaatgedeelte van Kameroen in Afrika is een DC-4 Sky- master van de Air France neergestort. Het toestel was op weg van Brazzaville Parüs en zou in Algiers een tussen-, landing maken. Britse en Franse vlieg tuigen ontdekten het vliegtuig nabü Bouea, waar de wrakstukken her en der ■erspreid lagen. Gevreesd wordt, dat de 23 passagiers en zes leden der beman ning zijn omgekomen. Een superfort van de Amerikaanse luchtmacht is bij het Engelse dorp Abington Pigotts brandend neergestort. Van de bemanning kwamen het leven, terwijl drie overige leden ongedeerd uit de staart van het wrak stapten. 't Was Westerling toch niet Eein glanzende Amerikaanse auto met Belgisch nummerbord gleed gistermid dag over de bekende internationale brug bij Irun van Frankrijk Spanje binnen „Dat is de auto van Westerling" riepen de wachtende journalisten en vlogen meteen naar de telefoon om het ni< van de aankomst van „de Turk" Spaanse bodem door te bellen. Maar toen zij terugkeerden ontdekten zij dat niet Westerling, doch een Neder landse journalist in de wagen zat. die hun op hun vraag welwillend mede deelde, dat hij op weg was naar San-tan- der. De oorzaak van heit misverstand ligt een bericht uit Brussel, dat deze auto Westerling „ergens in Frankrijk zov pikken en vervolgens doorrijden naar Bilbao in Spanje." Intussen breekt de politie in drie landen (Frankrijk, België en Spanje) zich het hoofd de vraag: „Waar is Wes terling?" Hongaarse diplomaten Mogen thans Londen niet meer uit Met ingang van heden is de bewegings vrijheid van leden der Hongaarse diplo matieke missie te Londen beperkt tot een gebied rond 30 km van het centrum van Londen. Dit als repressaille op soort gelijke maatregelen tegen Britse diplo maten in de landen van het Sowjet-blok. Gelijk men weet is eenzelfde maatregel vorige week in Washington tegen Hon gaarse diplomaten genomen. Duitse automobielbouwer Horch overleden Na een langdurige ziekte is Zaterdag te München op 83-jarige leeftijd overle den de bekende Duitse automobielbou wer dr August Horch. In 1900 bouwde hij zijn eerste auto. In 1907 construeerde hy de eerste zescylinder-motor. In 1953 1 millioen Fransen onder de wapenen De Franse minister van landsverdedi ging Jules Moch, heeft verklaard, dat zijn land tegen het einde van het jaar zal be schikken over vijf divisies op oorlogs voet en vijf divisies, die binnen drie dagen kunnen worden gemobiliseerd. In 1952 zal Frankrijk 15 en in 1953 20 divi sies hebben. Zo men weet, noemde ook generaal Eisenhower in zijn rapport aan het Amerikaanse Congres deze cijfers. Frankrijk zal in 1953 circa 9.000.000 man schappen bij land-, zee- en luchtmacht onder de wapenen hebben. Boycot in Dublin geëindigd De boycot van de Nederlandse handel in Dublin (Ierland) werd Zaterdag avond als vrijwel geëindigd beschouwd, doch de commissie die haar heeft geor ganiseerd als protest tegen het verblijf van Nederlandse militaire vliegtuigen Ulster, zou vandaag nader beslissen. Honderd kilometer van de atoombom af Beschamend aanbod Bijna (Advert heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: Vestestraat 1 E Een seconde voor deze foto werd genomen waren de straten van Las Vegas, in Nevada (V.S.), in nachtelijk duister gehuld. Doch toen 100 kilometer verder de derde proef met de atoombom werd genomen en een fantastisch licht schijnsel aan de hemel verscheen, was het volop dag in Las Vegas. De aarde dreunde en de ramen rinkelden; zó zwaar was de explosie, die op een afstand gelijk aan die tussen Leiden en Den Bosch plaats had. Op de voorgrond .-iet men duidelijk de auto's staan. De inwoners van Nevada en wijd er om heen zijn gewaarschuwd, dat er nog meer atoomontploffingen zullen komen. Amerika gesteisterd door strenge vorst Niet alleen in ons land, maar ook In overig West-Europa, heeft een felle Zuid- Westerstorm gewoed. Windsnelheden van 120 km per uur werden zelfs waargeno- en alle schepen bleven binnengaats. Die op zee waren, hebben het zwaar te verduren gehad. De storm gereikte gis termiddag eerst de Britse Eilanden, trok later de Noordzee over en via Ne derland naar de Noord-Duitse kust. Het Britse troepenschip „Devonshire" liep in de Golf. van Biscaje averij aan de machines op. Het 11.275 ton metende schip zond noodseinen uit De Neder- Rondom de kabinets formatie Tijdens het weekend hebben slechts weinig besprekingen plaats gevonden, diie in rechtstreeks verband staan met landse sleepboot „Zwarte Zee", die zich de buurt van Ierland bevond, ging op weg naar de „Devonshire". Later werden echter de noodsignalen ingetrokken, omdat men het schip weer onder con trole had. Van de Deense motorschoener „Mo- gens" had men sinds 31 Januari niets vernomen. De schoener was op weg Noorwegen. Gisteravond kreeg de Noorse kustwacht eerst radiocontact. Lekgeslagen werd de Franse trawler „Jeune Helene" nabij de Scilly-eilanden. De bemanning, waarschijnlijk uit België afkomstig, heeft het zinkende schip laten. Het Noorse schip „Lyra" heeft gister avond s.o.s.-seinen opgevangen, maar duidelijk verstaan. Scheveningen-radio deed pogingen om bijzonderheden krijgen, maar tot nu toe hebben die geen resultaat gehad. Liepen de ongelukken in West-Europa nog betrekkelijk goed af, in Amerika dit niet het geval. Daar is een sleep boot van het Amerikaanse leger bij Gol den Gate gekapseisd. Van de bemanning drie koppen en zeventien passagiers konden er veertien worden gered. D« kustwacht van Auckland heeft vanmor gen radiocontact gekregen met het ver miste jacht „Argo", dat met een beman ning van zes koppen deelnam aa; Oceaantocht van Wellington naar Lyttle- ton. De jacht mislukte, omdat de schepen kort na de start door de storm werden overvallen. In het Midden-Westen van Amerika heerst strenge vorst In Florida daalde de temperatuur tot 13 graden Fahrenheit. Te Greensburg in Indiana werd 35 graden vorst genoteerd. In de Oostelijke staten sneeuw. Het aantal doden, omgeko men door koude, branden en andere met weer in verband staande oorzaken, bedraagt reeds meer dan 200. De uoorzitter van de Tweede Kamer fractie der CJi.U., de heer H. W. Tilanus, werd Zaterdag door dr Drees ontvangen, in verband met de kabi netsformatie. De heer Tilanus verlaat het kabinet van dr Drees op de fiets, de kabinetsformatie, aldus vernemen wij van die zijde van de kabinetsformateurs. Zaterdagmiddag heeft dr Drees ruim een uur gesproken met prof. Lieftinck. Vandaag werd ministerraad gehouden, waarbij ook de formateurs dr Drees en mr Van Schaik aanwezig moesten zijn. DAT mevr. Smitt-Avis, particulier secretaresse van de Koningin, te Utrecht een vergadering der Nationale Unie Soroptimistenclubs bijwoonde. DAT drie inzittenden van een personen auto (een dame en twee heren) te Hoeve laken ernstig werden gewond bij een bot sing met een Deense vrachtauto, die bovendien een andere vrachtwagen ramde doordat de chauffeur door slaap overmand. DAT de stremming van de scheepvaart op het Winschot er diep en het Munten-1 dammerdiep (ten gevolge van een dijk doorbraak) is opgeheven. DAT in de Zaandamse haven het lijk is opgehaald van de 27-jarige Groningse stuurman E. Bakker, die op 10 December verdronken. DAT by de pluimveehouder Porsjes te Oostzaan ruim 400 dieren wegens pseudo-vogelpest zijn vernietigd. DAT de politie te Haarlem een 3-jarig kind heeft bevrijd uit een meterkastje en de 28-j. vader, die het had opgesloten, na het een pak slaag te hebben gegeven, werd aangehouden. War ■*- DAT in Eerbeek (Gld-.) het herstel lingsoord Dr J. A. Verschuylstichting de vereniging tot bevordering der gezondheid in de grafische vakken is ge opend. DAT een lichtmatroos iin het zieken huis terecht kwam en een Mexicaanse machinist dn de cel na een „gezellig avondje" op de Ned. kustvaarder R.P.S. te Amsterdam, waar een steekpartij ont stond om een geknelde vinger. DAT Nederland in 1950 voor f 70 mil lioen aan kleding exporteerde en er 55.000 mensen in deze industrie werken, o.w. 80 pet vrouwen. DAT wy in 1950 voor f 1500 millioen agrarische producten exporteerden, de zuivel en eieren inbegrepen. DAT Zwolle's vierling van de familie Kiffers, Papaverstraat 10 aldaar, morgen 4 jaar wordt. DAT te Hengelo een zekere K. is ge arresteerd, die zeide te collecteren voor de (niet bestaande) Alg. Reclasserings- vereniging, doch het geld in eigen zak stak. DAT van de perschef van de gemeente Amsterdam, mr P. J. Mij-ksenaar, begin April een boek uitkomt, waarin een be schrijving van de hoofdstad van 1275 tot 2000 wordt gegeven. DAT minister Mansholt Woensdag in Groningen een lezing van de Westduitse minister van Voedselvoorziening, prof. dr W. Niklas, zal bijwonen. DAT de Bond Heemschut in het Rijks museum te Amsterdam zijn 40-jarig be staan heeft gevierd. DAT de Philips Communicatie Industrie (N.S.F.) te Hilversum het oude veiling lokaal Irene te Bussum, een voormalige Ned. Herv. kerk. heeft gehuurd voor h beproeven van televisie-zendapparaten. DAT een propagandageschrift je over het Ned. Studentensanatorium te Laren binnenkort verzonden zal worden alle studenten, uitgezonderd die te Lei den. in welke stad later een actie begint. DAT E. Meihuizen en R. Rykens zyn benoemd tot adj.-dir. van Levers zeep- maatschappij te Vlaardingen. DAT mr H. J. Reinink, secr.-gen. het ministerie van Onderwijs, door de minister benoemd is in het dagelijks be stuur van de stichting De Hoge Veluwe. DAT ir P. R. Everaars door de Stich ting voor de Landbouw is aangesteld de bestrijding van de aardappelmoeheid en de coloradokever samen te bundelen DAT de Ned. ambassadeur in New Delhi, A. M. L. Winkelman, licht ge wond werd by een autobotsing. i zijn de Djakarta teruggekeerd.v Het jongste aanbod van de vertegen- woordiger der republiek Zuid-Mo- lukken aan de Verenigde Naties vestigt nog eens de aandacht op het probleem Ambon. Het aanbod komt hierop neer, dat een aanzienlijk aantal Ambonnese soldaten ter beschikking wordt gesteld voor de strijd op Korea. Dat hieraan de voorwaarde verbonden wordt voor rechtsherstel van de Ambonnese bevol kingsgroep in Indonesië achten wij van zelfsprekend. De wijze, waarop het probleem Ambon tot dusver door de Verenigde Naties en in het bijzonder door de Veiligheidsraad is behandeld geworden of beter ge zegd: niet behandeld vormt een don kere bladzij (niet de enige) in de ge schiedenis van dit instituut. Zelfs rap porten van de Unci, de eigen commissie toch der Ver. Naties in Indonesië, weigert men tot op vandaag toe in behandeling te nemen. En toch spreken deze rappor ten duidelijk van aggressie der Indone sische regering tegen de bevolking van Ambon. Het is voor de Verenigde Naties wel bijzonder beschamend, dat van de zijde der republiek Zuid-Molukken dit aanbod in deze vorm moet worden gedaan. Het aanbod komt niet voor het eerst. Immers, reeds op 6 Juli 1950 werd Ambonnese militaire hulp voor de strijd op Korea in het uitzicht gesteld. Wel een heel verschil met de houding, welke de Indonesische regering in dit geschil aanneemt. Beschamend is dit voorstel. Want wat „:g er meer voor de hand dan dat het in stituut der Verenigde Naties een aan klacht van aggressie, ingediend zelfs door zijn eigen commissie, onvoorwaardelijk in behandeling neemt? Dat heeft men tot dusver geweigerd. Het wordt echter tijd, dat in Lake Success de ogen eens open gaan. Misschien kan het jongste aanbod daartoe op beslissende wijze bijdragen. Rechtsherstel Mogen we De Volkskrant geloven en er zijn weinig dingen, die we lie doen dan is men in de kringen, die daarbij betrokken zijn, bezig aan een soort rechtsherstel. In de eerste plaats weet het blad ta be richten, dat de arbeidsproductiviteit in Nederland thans is gestegen tot het peil van 1938. Dit zou blijken uit officiële cijfers, die echter nog niet zijn gepubli ceerd. Dat komt dus hierop neer, dat iedere arbeider thans gemiddeld weer evenveel produceert als in 1938. Welk jaar in zulke beschouwingen immers al tijd gekozen wordt als het vooroorlogse basisjaar. De totale pryductie is natuur lijk hoger dan in 1938, al was het alleen doordat er thans veel meer men- n het werk zijn. Die totale produc tie kan worden aangegeven met het cijfer 160, als men dat van 1938 op 100 stelt. Dit alles is natuurlijk nog geen rechts herstel. Wel is het sociaal herstel. Maar er schijnt nu ook zoiets als rechtsherstel te komen. Aan de Nederlandse arbeider is gedurende de na-oorlogse jaren steeds voorgehouden, dat. het jaar 1938 geno men als maatstaf, zijn prestaties achter bleven bij die uit andere landen. En dat de buitenlandse arbeider zyn productie spoediger hersteld had. En wat onder zoekt men thans? Wel. of die cijfers van 1938 wel in alle opzichten billijk zijn. Die cijfers zouden alleen dan billijk zijn, indien een Nederlandse en een bui tenlandse arbeider in 1938 evenveel ge produceerd hadden. Maar is dat wel zo? Men meent het te moeten betwijfelen. Een Nederlandse arbeider produceerde gemiddeld, naar men aanneemt, meer dan zijn buitenlandse collega. Maar dan is het ook duidelijk, dat een hoger peil uit de vooroorlogse jaren thans minder gemakkelijk wordt bereikt. Dat alles schijnt men nu te onderzoe ken. En dan kon het resultaat wel eens zijn, dat men de Nederlandse arbeider er ten onrechte van heeft beticht, by zyn buitenlandse collega's te zijn achtergeble ven. Of dit onderzoek zin heeft? Naar onze mening heeft het wel degelijk enige zin. Al was het slechts om een ongun stige indruk weg te nemen, die wfellicht hier en daar in het buitenland kan zijn gewekt. Intussen verheugen we ons over het feit, dat te onzent het peil van 1938 voor de arbeidsproductiviteit per man thans toch is bereikt, al heeft het dan enige jaren moeten duren, voordat het zover Op voorwaarde van een Ronde Tafelconferentie het probleem van de repatriëring van Zuid-Molukkers naar hun vaderland tot oplossing kunnen brengen." Wat Djakarta er van zegt De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Voorlichting merkte hier over op: „Wij kennen in Nederland geen vertegenwoordiger van de Zuid-Moluk ken. Misschien wordt met die vertegen woordiger bedoeld iemand van het bureau :n niet-bestaande staat, die zich wel de „Republik Maluku Selatan" noemt Betreffende bovenbedoeld aanbod wijzen wy op het feit, dat sedert enige tyd deze Ambonnese leden van het voor malige K.N.I.L. tijdelijk de status van K.L.-militairen hebben. Tijdelijk, dat wil zeggen tot hun demobilisatie, hetzij in Indonesië hetzij in Nederland. Zij blijven gedurende die tijd en ook daarna het Indonesische staatsburgerschap behouden. Deze militairen zijn overigens na hun demobilisatie vrij om in Korea te gaan vechteen, uiteraard echter in vreemde krijgsdienst in welk geval zij tevens hun status van Indonesiër zullen verliezen", aldus de woordvoerder. De vertegenwoordiger der republiek Zuid Molukken in Den Haag heeft op 2 Februari in een uitvoerig schrijven aan de Veiligheidsraad het aanbod gedaan „dat twee bataljons van de op Java aan wezige Ambonnese militairen ter beschik king zullen worden gesteld van generaal Mac Arthur, onder mededeling, dat de modaliteiten van dit aanbod en de tech nische uitwerking nader zullen worden toegelicht door de algemeen vertegen woordiger van Ambon te Lake Success K. J. Vigeleyn Nikijuluw, die daartoe in het bijzonder is gemachtigd." In de brief wordt o.a. gezegd, dat een en ander zal geschieden „onder verant woordelijkheid en toezicht van de Unci, welke daartoe van de Veiligheidsraad of van de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties een uitgebreid mandaat zal moeten ontvangen tot rechtsherstel in Indonesië, waar het de belangen der Ambonnezen betreft. Een Ronde Tafel Conferentie van Ambonnezen en voor mannen van de republiek Indonesia onder arbitrair toezicht van de Unci zal op zeer korte termijn zowel het probleem van de status van de Zuid-Molukken, als Vader en zoon in vrijheid gesteld Na ruim twee dagen voorarrest zyn de 58-jarige boer H de V en zijn 23-jarige zoon uit Weesper karspel Zaterdagmiddag door de Rijkspolitie van Ouderkerk aan de Amstel in vrijheid gesteld. Het po litie-onderzoek heeft tot nu toe niets op geleverd waaruit zou kunnen blijken dat zij zich hebben schuldig gemaakt aan geweldpleging op de 28-jarige Hendrika Rip, die vorige week in de inrichting Zon en Schild te Amersfoort onder verdachte omstandigheden overleed. WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht tDe Bilt: Wisselende bewol king met enkele plaatselijke buien. Krachtige tot matige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht op de meeste plaatsen iets kouder. Over dag ongeveer dezelfde temperatuur als Zondag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.14—17.35; maan 8.40— 17.48 uur. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1