NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 4 DINSDAG 30 JANUARI 1951 Keuze tussen vrijheid of slavernij Enthousiaste propaganda-avond van S.W.G. te Alphen aan den Rijn Helaas was het Nutsgebouw te Alphen aan den Rijn niet geheel bezet, maar zy die de gisteravond gehouden propaganda-byeenkomst van „Steun Wettig Gezag" bywoonden, 7-ljn stellig niet teleurgesteld- Ds B. A. Bos zei het zo raak: ..Het moest in een overwegend Chr. gemeente als Alphen aan den Ryn niet eens nodig rijn, dat een dergelijke avond gehouden wordt". De onbegrijpelijke laksheid van ons volk Is scherp gegeseld. Het is vóór of tegen. En als de vrijheid ons lief is, bovenal de geestelijke vrijheid, dan moet er de bereidheid zyn, iets te doen voor bot behoud daarvan. Burgemeester Witschey, voorzitter S.W.G, was door ziekte verhinderd wezig te zijn. Nu opende de heer J. Berg, wethouder, namens het gemeente bestuur. De leiding berustte verder bij de heer A. Kroon. Hij wist er de gang houden, hoewel het programma wat laden was. De eerste toespraak J. Termaten. directeur Reserve. Hij zei iets o situatie, die het bestaan S.W.G. dringend noodzakelijk maakt De meer zakelijke kant werd besproken door kapitein R. H. van Roosmalen, die een beroep deed op de aanwezigen de bereidheid te tonen om door samenbun deling van krachten de vijand in eigen land bet hoofd te bieden. Verblijdend was, dat ook nu het principiële woord niet ontbrak. De aalmoezenier, pater C. Laurent, weeg er op, dat de ernstigste bedreiging van kolonel de Nationale de algemene het instituut ALPHEN AAN DEN R1IN „Weten wij ons nog geroepen...?" Jaarvergadering der A.R. kiesvereniging De A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje" hield in „Concordia" haar jaar vergadering. De heer W. J. v. d. Brink had de leiding. In zijn openingswoord stelde spr. de vraag, in verband met het feit, dat in eigen kring zo'n lauw heid is: „Weten wjj ons nog geroepen tot een heilige taak?" Als dat het geval is, zullen wy niet zien op succes en resul taat, maar trouw aan de gegeven op dracht, onze taak vervullen. De eerste secretaris, de heer A. J. Dekker, bracht het jaarverslag uit. Hij releveerde het heengaan van de heer W. Brouwer als wethouder en bracht hem namens de kiesvereniging dank voor wat hij voor de gemeente deed. De penningmeester, de heer E. J. v d. Neut. kon melden dat het financiële tekort, dat vorig jaar ruim f 670 bedroeg, door giften weggewerkt was, het nadelig saldo was nu slechts f 16,74. Tegenover de verplichtingen die men heeft (o m. f 1.25 voor het Centraal Co mité. waarvan alle leden in het ver volg een maandblad zullen ontvangen) zijn de gemiddelde contributies te laag- De vergadering ging er mee accoord het jaarlijks bedrag tweemaal te doen in nen, waardoor het mogelijk is financieel rond te komen. Er zijn 340 leden. In de bestuurs-vacatures Joh- de Jong en E- J. v. d. Neut werden gekozen de heer L. Kleiweg en de heer G de Graaf- Na de pauze trad als spreker op mr dr E. P. Verkerk van Boskoop, lid der Tweede Kamer over: „De AR-partij en de Middenstand". Spr. wees eerst op de vastheid van het A.R.-beginsel, daar het gefundeerd is de op Schrift. Maar we hebben er niets aan, als we er niet uit leven. Het zuiver belijden en beleven geeft rust, temidden van de politieke golven. Tot zijn onderwerp komende schonk spr. aandacht aan de algemene en natio nale betekenis van de middenstand, die een werkingssfeer heeft ten dienste van de gehele bevolking. De waarde wordt niet uitgemaakt door getal of macht- De Chr. middenstandsorganisatie grondt haar bestaansrecht op haar le vensbeschouwing. Dat het nodig is tot gezamenlijke actie te komen toonde spr. aan, in verb&nd met de zware last die de fiscus op deze bevolkingsgroep legt, en die spaarmogelijkheden in de weg staat. Hoe helpen we de middenstand van het lage niveau waarop deze is ver zeild geraakt? Dit is een vraag die ook leeft in de AR-partij. Spr. betreurde, dat niet veel meer gebruik wordt ge maakt van de diensten van het econo misch instituut voor de middenstand. Enkele gevaren werden scherp be licht; ze bedreigen het zelfstandige be staan. Spr. wekte op door eensgezinde actie er voor te zorgen dat het praedi- caat „nationale middenstand" steeds meer ingang vindt. Hij stond nog in het bijzonder stil bij de roeping van de Chr- middenstander en besloot zijn boeiend betoog met een heenwijzing naar het Goddelijk licht in de donkerheid van deze wereld. Vinger ernstig gekneusd De 7-jarige C. K. uit de Emmalaan is een pechvogel. Vorig jaar werd bij ongeval een van zijn tenen blijvend minkt. En Zondag geraakte bij het spel zijn rechterhand bekneld toen een ijzeren hek. waar hij achter gedoken zat, werd dichtgeduwd. Zijn rechterwijsvinger werd ernstig gekneusd en op dokters advies moest hij direct naar een der Leid- se ziekenhuizen worden overgebracht. De knaap had hevige pijn. LISSE „Trou moet blijeken" In de zaal Jos van Riel verzorgde het harmonieorkest „Trou Moet Blycken" gisteravond de eerste van de twee dona teursuitvoeringen. Het eerste deel van de avond was geresveerd voor de mu ziek, het tweede voor het toneel. De orkestleden maakten reeds dadelijk een goede indruk door hun uniform- kleding. Het spel sprak die uiterlijke verschijning niet tegen. De dirigent, de heer L. van der Hoef, leidde zijn kanten met zekerheid en flair ei hen zo als vanzelf mee. Verschillende spelers onderscheidden zich door goede toonvorming en voldoende f-1—u~ bedrevenheid. De structuur van het geheel niet op alle ogenblikken ev maar toch ook vaak te prijzen. De samenstelling van het programma mocht er ook zyn. Behalve twee pittige marsen, bij begin en slot, hoorde men o a. een Semiramis-fantasie (Gadenne). een paraphrase over „Grootvaders Klok1 (Wiest) en de wals „Donauwellen" (Iva- novici). We denken, dat bij de leden van „Trou Moet Blycken" de trouw al gebleken is; anders zouden ze zeker niet zó kunnen 6pelen als ze het nu deden! Na de pauze schakelde een aantal orkestleden, daarbij geassisteerd door enkele dames van de leden, zich de toonkunst naar het toneelspel de met veel succes de klucht „Vrijdag de Dertiende" op. i hecht, Christus wegneemt uit het openbare leven, dan gaat de basis, waaróp de ware vrijheid rusten kan, verloren. Het Chr. West-Europa kan om die reden deze naam dan ook niet meer dragen. Heel het leven moet staan in dienst van God. Dan alleen vare vrijheid en ook de bereid willigheid om daarvoor te strijden. Enthousiast was de toespraak vi legerpredikant ds B. A Bos. die ei ernst op wees, dat het nationaal bewust zijn steeds meer verloren dreigt te gaan ;en volk zonder idealen is geen volk Onze zaak is geen verloren zaak ree het volk, dat vandaag niet n wordt voor zijn eigen ideaal. Schril tekende spr. de gevaren. Een land, dat zich vandaag niet dedigt, is een verloren land. Er is geen tussenweg: de keuze moet gemaakt tus sen vrijheid of slavernij. Het dubbelmannenkwartet „Euphonie' d.Lv. de heer D. van Vliet maakte weei een goede beurt; de Amerikaanse oorlogs film „Verdeel en heers" herinnerde aar jaren 1940—1945. Een aantal jongeren gaf zich nog op als lid. KATWIJK AAN ZEE Ko Plu Ko blijft actief. Gisteravond werd in „Casa Cara" een vergadering gehouden van Ko Plu Ko. De voorzitter, de heer J. N. Sibie, sprak een woord van weikóm. Er was een nieuw lid in te schrijven. De in Novem ber gehouden tentoonstelling was een goed geslaagde sportieve expositie, die ook financieel geslaagd mag heten. Be sloten werdi om ook het volgend jaar eer een tentoonstelling te houden, zo ogèlijik in Rijnsburg. Binnenkort za-1 een film worden ver toond over postduiven, terwiijl er ook een spreker zal komen, die een causerie zal houden over konijnen. De contributie werd iets verlaagd. Vele kleintjes maakten één grote! In het Jeugdhuis werd gisteren de jaarlijkse overdrachtsavond gehouden van de vijf-centsactie der Ned. Herv Gemeente. De voorzitter, ds J. J. van der Krift. begroette in zijn openings woord het bijna volledige ministerie van predikanten, de kerkvoogden, de wijk commissieleden van de vijf-centsactie en m groot aantal collectanten. Spr. noemde deze avond een glorie- avond van de organisatie. Hier wórdt immers het resultaat bekend van het afgelopen jaar. Dit resultaat spreekt va-n samenwerking, vriendschap en offer vaardigheid. „Zolang deze geest er is. .1 onze actie blijven bestaan." De secretaris, de heer A. de Jong. gaf zijn zevende jaarverslag. De zesde pre dikantsplaats is in het afgelopen jaar »n feit geworden door de overkomst »n ds P. Moerenhout. Hierna kwam aan het woord de pen ningmeester. de heer L. Z. Lagermaat, de resultaten bekend te maken. Aan het begin van het jaar was er de ge dachte, dat het niet mee zou gaan vallen. In de eerste drie maanden was er reeds achterstand van f600. Tot ieders grote blijdschap kwam er in October sterke opleving en het totaal resultaat viel mee, want er werd onge- f 1500 minder ontva-ftgen dan het vorig jaar. Er kwam f 16.181.35 binnen, als volgt erdeeld: wijk Noord f4075.63; West f 2849 95; Zuid f4433 42; Oost f4717.35. Het bedrag, verminderd met enige onkosten, werd overgedragen aan de kerkvoogdij. De heer D. J. Kleen dankte enkel woord. Nog werd mede gedeeld. dat in de afgelopen zeven jaar i totaal f 134 595.79. is verzameld. Een aardige attractie was het raden van dit bedrag, waarvoor een aantal boeken beschikbaar gesteld was. Chr. Geref. Kerk Morgenavond om 8 uur spreekt in de Chr. Geref kerk ds P. van der Bijl. Hoog en laag water WóènSdag 31 Jartuari: hóóg watér 846 i 21.15 uur; laag water 4.19 en 16 uur. NOORDW1JK Spreekbeurt Geref. Bond Ds A. G. Abma. Ned. Herv. predikant te Rotterdam, spreekt morgenavond om in het gebouw aan de Juliana- straat 27 vóór de Geref. Bond. OUDE WETERING Groene Kruis-film „Wit Wint" is een leerzame en boeien- Ie film, die morgenavond om half 8 in hotel „Meerzicht" door het GrOêne Kruis zal worden vertoond. Ledenvergadering Vrijdagavond om half 8 is er een le denvergadering van de vereniging voor Chr. nationaal onderwijs in de Chr. school- TER AAR Chr. volksonderwijs vergaderde Gisteravond werd een geanimeerde le denvergadering van de vereniging voor Chr. volksonderwijs gehouden. De heren Vliet en N. den Hollander pleitten aanleiding van de notulen voor handwerken na schooltijd, maar dan met vergoeding van de gemeente. Drie voor delen werden gezien: het onderwijs wordt beter, het bevordert de orde bij de les sen en de onderwijzeres verdient meer. Het bestuur zal overleg plegen met de inspecteur. Het jaarverslag van de penningmees ter. de heer A. Cats, luidde gunstig. Ook de secretaris, de heer C. Mulder, dankte de zegeningen in het afgelopen jaar. De raad van beroep stelde het be stuur in het gelijk in de zaak-Van Dus- seldorp. die ontslagen en wachtgeldei de school werd. De school heeft 124 leerlingen. Als echter alle Hervormde ouders hun plicht verstaan, is dit aantal zeker op te voeren. De oude banken kon den verkocht worden. De heren E. Langelaar. C van Vliet er D. Boerefijn vormen de nieuwe kascom- missie. In het bestuur werden gekozen G. E. Rosenboom en E. Langelaar. De laatste bedankte. Toen werd gekozen de heer Jac. van Cliet Czn. In de rondvraag pleitte de heer K. van Harten voor een Septemberschool. De heer L. Balvers vond een schoolreisje met een bus beter dan met een boot. Het bestuur was het hiermee eens. J. Froolik op de noodzakelijkheid van een overdekte rijwielbewaarplaats. De ouderavond is voorlopig gezet op 16 Februari. Op 1 Augustus is het 50- jarig bestaan van de school aan de orde. Nadat nog dank was gebracht aan de scheidende bestuursleden A. Cats en W. Woudenberg sloot de ere-voorzitter, ds H. van Amstel, de avond. VOORHOUT Herwonnen levenskracht De afdeling van „Herwonnen kracht" hield tot versterking van haar financiële toestand een toneelavond het parochiehuis. De voorzitter, de heer H. J. van der Lans, zei. dat in het afge lopen jaar ƒ535 was uitgege' kenverpleging. De donateurs hebben 1000 bijeengebracht. De toneelvereni ging „Nut en Vermaak" uit Warmond voerde het spel „Een Moeder' bedrijven op. De regie had de heer J. C. van Vliet. Het muziekgezelschap „Schop pen Zes" verleende ook medewerking. VOORSCHOTEN Geref. vrouwenvereniging Donderdagavond óm 8 uur vergadèrt de Geref. vrouwenvereniging. Mej. N. de Mooy zal een inleiding houden over art an de Geloofsbelijdenis en mevrouw Boesveld zal een opvoedkundig onder werp behandelen. Aanrijding Gisterochtend om ongeveer kwart voo: acht reed een melkauto van de fa F. v d. K. uit Leidschendam achteruit van hel naar de boerderij van Van Zanten de Veurseweg op. De bestuurder keek echter niet uit of er verkeer op de weg met het gevolg, dat een luxe auto bestuurd door de heer T. de W. Krimkade, ondanks krachtig aanrijding niet meer kon voorkomen. De motorkap schoof onder de vrachtwagen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De materiële schade was groot. Brandje Om ongeveer half tien gisterochtend reed de brandweer uit op een alarm van de autosloperij De G. op de Haagweg. Het bleek, dat een zuurstoffles in brand gevlogen. De brandweer zag kans de fles te sluiten en met een straal water af te koelen, zodat verdere ongelukken uitbleven. A.R. kiesvereniging Gisteravond vergaderde de A.R. kies vereniging in het gebouw voor Chr. Be langen. In een kort openingswoord wees de voorzitter, de heer W. F. van Spron- op de mogelijkheid om als eenvou dige leden van de kiesvereniging ook in deze tijd van verwarring opbouwend werk te doen. Hierna sprak de heer C. D. van Oosten over „Parlementaire incidenten". Spr. gal een overzicht van de Nederlandse parle mentaire geschiedenis sinds 1848 waaruit hij die voorvallen nader belichtte welke als „incident" oorzaak waren van de val van de verschillende kabinetten. Nadat in een bespreking enkele vragen warer beantwoord werd de goedbezochte ver gadering door de heer Van Oosten ge Gevonden en verloren Gevonden: kindertasje, hoes van para- pluie. kinderwantje. 3 sleuteltjes, bood schappentas. ballpoint, copieboek. kin derwantje. glacé herenhandschoen, blauw montuur van bril. Verloren: dameswant, gouden dames polshorloge, roodwollen kinderwantje lichtblauwe rechter handschoen, bruine leren damesportemonnaie met inhoud, ongecoupeerde poedel, kartonnen doos met nieuwe dameshoed, kinderwantje. Bordenwedstryden DES De bordenwedstrijden van de damver eniging DES. die de vorige week ge speeld werden, leverden de volgênde resultaten: J. van BemmelenW. J. de Graaf 20; G. van KuykF. C. Rosenvelt 20; J. M. de Bruvn—A. W. Zoetemelk 02; J. SimonsR D Thierry afgebr G. Ouds hoornS. H. Zitman 20; J. Overduin F. C. Bakker 20; K. JuG. Oóstergo 20; J. RotmanS v. d. Mey 02; W. H. OudshoornG. Weggen 11; J. Oos- teromW. van Egmond 02; H. v. d Velden—J. v. d. Velden 2—0: W. H. J. JuL. Hemmes 20; A. C. BinsC. G. Sirag 20. De wedstrijd S. v. d. MeyA. Tempel man, die de vorige wéék werd afgebro ken, eindigde in remise. Burgerlijke stand Géboren: Johannes M E, z v J H Wij- nands en M J Lamboo, Papelaan 156 b; Jacobus D, z v H van Veen en A C Oosterom, Nw Voordorpstraat 7. Ondertrouwd: A A van der Mey, 30 j en A P de Visser, 26 j. Gehuwd: A J H Steijlen, 23 j en A C M Parlevliet, 21 j. Overleden: A C Dijkman, m v E van Dorp, Pauwenstraat 1, 63 j, A var Rooijen, vr v G van der Nagel. Veur- eg 255. 62 j. P W G Berring, vr v H C F van Seventer, Papelaan 9 e, 57 j. ZOETERWOUDE De loop der bevolking Op 1 Jan. 1950 woonden er 5524 men n in onze gemeente en een jaar later 5602 De bevolking is dus uitgebreid me 78 zielen. Er werden 147 kinderen gebo en 32 personen stierven. In de ge meente vestigden zich 245 personen 282 vertrokken naar elders. Truman „te laat" en... toch op tijd Pleven wil Amerik. garanties voor Indo-China Principieel accoord tussen beide staatslieden reeds bereikt bleem der strategische grondstoffen aan de orde geweest en het tegengaan der prijsstijging dezer materialen. Pleven voelt de kwestie Indo-China als ?n brok in zijn keel, temeer daar men Franse kringen begin Februari een groot offensief van de Vietminh ver wacht. De Franse premier wil nu weten, welke hulp Frankrijk van Amerika kan achten als Chinese strijdkrachten de Indo-Chinese grens trekken. Amerika zou het standpunt innemen, ten van Indo-China zijn verplichtin- te komen, binnen het kader van het Handvest der V.N., zoals zulks in Korea is geschied. Volgens A.F.P. zou Pleven aan Truman verzekerd hebben, dat de Franse troepen in Indo-China zullen blijvèn strijden, ook als de Chinese communisten over de grens rukken. Pleven wenst de verzekering van Truman, dat Amerika Frankrijk zal steu nen als de Veiligheidsraad eventueel zou worden ingeschakeld om dan ook China als „aggressor" te bestempelen. Tenslotte is. aldus Reuter, verklaard, at er een fundamentele politieke over eenkomst tussen de Amerikaanse en de regering bestaat. Truman en hebben hun staven opdracht ge en studie te maken van het Ame rikaanse program, om meer wapens naar Indo-China te zenden. Naar verluidt aldus Ass Press, wil Pleven van Truman ook de verzekering zien te verkrijgen, dat de Ver. Staten een eventuele inval van de Russische legers in Frankrijk, on middellijk met het gebruik van dé atoombom zullen vergelden. Mr Laws vertoeft reeds enige tijd in ons land. Hij bezocht er vele bedrijven, hield besprekingen, gaf adviezen en nam daarbij in enige bijeenkomsten van lei ders en directeuren van bedrijven geen blad voor de mond. „Het is een vriend, die u uw feilen toont". Mr Laws heeft ondervonden dat dit spreekwoord Nederland opgeld doet. Voor de Nederlandse arbeiders heeft hij alle waardering. Ze zyn even geschikt en hebben dezelfde hersens als de Ame rikaanse. Maar ze moeten dezelfde om standigheden krijgen voor hun leven er werken. Ze zijn ook niet altijd op de juiste wijze geoefend. Veel gewoonten gaan over van grootvader op vader er zonder dat voldoende wordt ge rekend met de gewijzigde omstandig heden. Mr Laws meent dat men te veel klaagt over een gebrek aan geschoolde arbeiders. Naar zijn mening heeft men nog lang niet genoeg gebruik gemaakt van de ongeschoolden. Op een troon Over de ondernemers heeft mr Laws, die zelf veertig jaar in het bedrijfsleven werkzaam is geweest, ook een en ander te zeggen. „Er zijn er, die teveel op troon zitten. Ze hebben een prettig bu- en een aardige secretaresse. Men er een heel prettig onderhoud mee hebben en een kopje koffie drinken, zy kennen vaak hun arbeiders niet. Zij hebben er te weinig contact mee. er meer respect is voor de arbei der als arbeider, is er ook meer respect bij de arbeider voor de ondernemer. Dat stimuleert het werk en bevordert de productiviteit. Als ik vroeger in mijn be drijf was, hing ik mijn jas en hoed op en trok eerst de fabriek in. Ik wist hoe het mijn arbeiders was en miln arbeiders wisten dat ik mét hen in het bedrijf was." Ook in andere Europese landen heeft h\j dat gebrek aan contact ervaren, maar het is nergens zo erg als in Nederland. Klein© verbeteringen Verbetering van machines en fabrieks- uitrustingen? Natuurlijk, maar daan-oor zijn geen grote kapitalen nodig. Met kleine verbeteringen kan men zo veel bereiken. Er bestaat ook te veel onder- Na tien jaar weer ziende De Franse premier Pleven werd te Washington met geestdrift opgewacht door een groep van circa honderd Ame rikaanse hoogwaardigheidsbekleders. Pre- sident Truman was echter te laat voor de officiële verwelkoming en zo geschiedde het, dat bijna 45 minuten na aankomst Pleven. Truman zijn Franse gast in straat vóór het station kon begroe- Het eerste contact was er echter niet minder hartelijk om. Zoals men weet heeft Pleven een be hoorlijke „staf' van medewerkers en adviseurs medegebracht. De eerste con ferentie op het Witte Huis heeft reeds plaats gevonden. De volgorde van het i was: De kwestie Indo-China, andere Aziatische vraagstukken, de Franse bij drage tot de herbewapening van Europa het Franse voorstel voor een Europees leger. Verder is, aldus Reuter, het pro- Amerika eet minder vers fruit Ir v. d. Plassche sprak op studie dag te Utrecht De Amerikaanse fruitteler werkt voort varender en met meer vertrouwen in de toekomst dan de Nederlander, zodat hy sneller profiteert van verbeteringen die na een wetenschappelijk onderzoek wor den gevonden. In de Ver. StSten kan men, ó.a. door het gunstige klimaat, vooral in het Westen, goedkoper fruit leveren dan hier, maar de transportkosten maken de producten nog duur. Steeds meer gaat de Amerikaanse huisvrouw fruit als sap of andere geconserveerde vorm vragen De teelt van appelen voor vers gebruik loopt dan ook terug, terwijl de totale productie van fruit in Amerika sinds 1931 met de helft is toegenomen. De opper vlakte is echter met tien procent ver minderd. De directeur van de tuinbouw, ir A. W d. Plassche. zei dit vandaag op de landelijke fruitteeltdag over Amerika. Utrecht werd gehouden. Andere sprekers waren ir Joh. Bos over de werk wijze in de Ver. Staten, de heer M Paar- dekoper over sortering en verpakking, ir W. v. Soest, rijkstuinbouwconsulent Zeeland, over de verkoop en ir T. Hiele. rijkstuinbouwconsulent koelaangelegenheden, over de Ameri kaanse koeltechnieken. Duitsland vreest Nederlandse schildluis Voor de invoer van alle soorten Neder lands fruit eist West-Duitsland me onmiddellijke ingang San José-sehildluis certificaten. Deze verklaringen van geen -waar worden slechts verstrekt door ambtenaren van de Plantenziekten- kundige Dienst, zo heeft het Uitvoer Controle Bureau meegedeeld. Nieuw dievenalarm „De stille waker" is de nieuwste uit vinding tegen inbrekers, die in Groot- Brittannië wordt gefabriceerd. Dit die venalarm werkt volgens het principe van de geluidsversterker, waardoor b in grote fabrieken of warenhuizen het geluid van voetstappen, het openen sluiten van deuren, of hoesten, in vertrek van de nachtwaker meer 100.000 keer versterkt doorklinkt. Ook bij vacanties, als het woonhuis leeg staat, is het instrument een nuttig wa pen tegen inbrekers, want het kan dan op het huis van de buurman worden aangesloten. Een andere functie va ..waker" is die van baby-oppasser. Als baby in slaapkamer boven huilt, wordt moeder beneden met behulp van de geluidsversterker onmiddellijk gewaar schuwd. Omweg is kortste weg De berichten, die het A.N.P. te Am sterdam via de telex doorseint, maken een réis van 150 km om de Amster damse bladen te bereiken. Hemels breed is de afstand slechts enkele meters. Toch zou geen enkele loop jongen het langs de gewone weg zo vlug kunnen doen als de telex via de langere weg. Het Amsterdamse burèau van het A.N.P. is met ingang van heden ver huisd van het Polmanshuis naar Nooytgedacht. Het bevindt zich nu op enkele meters afstand van de Nieuwe Zijds Voorburgwal, waar de dagbladen Het Parool, Trouw. De Telegraaf, De Volkskrant en Het Algemeen Handels blad zijn gevestigd. Wanneer een be richt van het persbureau word door gegeven maakt het echter de volgende weg: de teleximpulsen worden opge vangen door de centrale Centrum te Amsterdam, gaan naar dè centrale Noord en komen terecht opde Nieuwe Z{jds Voorburgwal, waar het versterkersstation is gevestigd. Dan komen ze bij het versterkersstation in Den Haag (het A.N.P. voorziet de kranten centraal uan nieuws vanuit de residentie), vervolgens bij de plaatse lijke telefoondienst en de Haagse telexkamer van het A.N.P. en dan be gint de reis opnieuw in omgekeerde richting, thans naar de bladen. Wanneer iemand echter door de ramen van het nieuwe A N P.-gebouw een bericht zou overhandigen aan iemand fn het aangrenzende Handels bladgebouw, zou de telex hem nog inhalen. De omweg wordt dagelijks door on geveer 100.000 telextekens afgelegd. Amerikaanse arbeider kan beter een auto De halve cent kopen dan de Nederlandse een fiets Een vriend uil de Verenigde Stalen, die onze fabrikanten hun feilen toont EEN VERANDERING in de geestesgesteldheid van vele leiders van be drijven in ons land nauwere betrekkingen tussen deze leiders en hun werkers een grotere prikkel voor het vinden en gebruiken van arbeidskrachten, en een vereenvoudiging van de werkwijze. Dit zijn. kort samengevat, enige adviezen voor het opvoeren van de productiviteit in Nederland, welke door Henry M. Laws, adviseur van de E.C.A. in Parijs, worden gegeven. Hendrik Botha uit Johannesburg werd en jaar peleden aan beide ogen blind eze verre bloedverwant van de beroem de generaal Botha werd door een lief dadige organisatie en de Ned. Herv. Kerk in Johannesburg in staat gesteld naar Amerika te gaan, waar hij door middel hóornvliestransplantatie het gezichts vermogen heeft teruggekregen. Bij deze methode worde.n de hoornvliezen van een pas gestorvene overgebracht op de ogen de blinde. Op de foto ziet men Hendrik Botha aan boord van het schip op weg tiaar huis, waar hein een grote verrassing wachthij zal dan n.l. voor het z\jn twèe kinderen kunnen zien.' ling wantrouwén. Een voorbeeld? Een Importeur leverde In ons land bepaalde apparaten. Hy zei telkens dat men dat apparaat alleen zou hebben, want het was elders nog niet geleverd. Men kocht het. Op die wyze verkocht hü hetzelfde apparaat aan 30 bedrijven. Mr Laws vergeleek ook de lonen, die verdiend worden in de Amerikaanse auto-industrie en die in de Nederlandse rijwielindustrie en vervolgens de prijzen van een auto mét die van een fiets. Mr Laws concludeerde daarbij dat het naar verhouding voor de Amerikaanse arbeider gemakkelijker is een auto aan te schaffen dan voor de Nederlandse arbeider om een fiets te kopen. Verder moet men heen naar vereen voudiging in de Industrie. Al heeft men dan geen massa-productie In de strikte zin van het woord, er zijn vele stadia tussen de handwerksman, die zelf zijn artikelen vervaardigt, en een werkelijke productie. En ten slotte: „maakt een zo goed en goedkoop mogelijk artikel. Dat vindt altijd zün weg." Musici uit Gebouw geweerd Abonnementshouders ver kochten hun kaarten Gistermorgen half tien werd aan 61 leden van het Concertgebouworkest de toegang geweigerd tot het Concertge bouw, waar een repetitie zou plaats vin den. De houding van 19 orkestleden is nog onzeker. De orkestleden hadden met het engageren van Paul van Kempen liever gewacht tot hij de Ned. nationali teit had verkregen, mede i.v.m. de ge voelens van een deel van het publiek. Zij hebben niettemin vorige week dage lijks zonder enig protest gerepeteerd on der Paul van Kempen. Na de verklaring van de A'damse burgemeester meenden de orkestleden, dat er een sfeer, als ver eist voor het maken van verantwoorde muziek, aanwezig zou kunnen zijn. Nu die sfeer afwezig is gebleven heeft het orkest gemeend af te moeten zien van concerteren. Concertmeester Jan Damen verklaarde, dat hij „psychisch en physiek niet in staat was zijn werk te doen". Volgens de orkestleden had het orkest geen verbindingen met de raddraaiers en il dat ook niet hebben. De acties pro f contra Paul van Kempen staan, aldus het orkest, buiten het standpunt van de orkestleden Zij laten dit over aan de bevoegde Overheid. Een aantal abonne mentshouders heeft Zondag him toe gangskaarten afgestaan of verkocht aan de oproerkraaiers. Zelf durfden ze blijk baar de ordeverstoring niet aan- daar voor waren ze te netjes en ze lieten dat dus maar over aan de opgeschoten jongens. Dat dus niet die jongens, maar die zgn. nette mensen het bestaan van het orkest in gevaar brachten, daaraan blijkbaar niet gedacht. De communis- ..sche hoboïst Haakon Stotijn, die nog niet onder Van Kempen had gerepeteerd of gespeeld, verscheen gistermorgen plot seling bij het gebouw voor de repetitie en was stom verbaasd, dat deze niet doorging. De orkestleden vonden dat zij te weinig tijd hebben gehad om zich tijdens het Zondagmiddagconcert te be ramen. In A'dam is inmiddels een comité gevormd ter ondersteuning van de ont slagen musici. Merdeka dreigt Australië „De haat van Azië zal losbarsten" Vice-admiraal Bennik verliet zeedienst op zyn Wegens langdurige dienst verzoek eérvol ontslag uit de zeedienst erleend aan de vice-admiraal J. Bennik. Bovendien is hy eervc de functie van hoofd der Het Indonesische blad Merdeka, dat duidelijke communistische sympathieën heef!, doet een scherpe aanval op Austra- liës houding ten aanzien van Nieuw- Guinea Het blad beschuldigt het land van schending van Indonesië» souverei- niteit en dreigt: De pogingen van Australië óm de positie der Nederlan ders in Irian te handhaven wordt behalve door Indonesië ook door de andere lan den in Azië aangeduid als een poging om het kolonialisme in het Oosten en over Oosterlingen in stand te houden. 1 Deze houding is van top tot teen van ko loniale aard Zo zal de strijd, welke than? .au uouia uer 'en<frachtie óoór de volkeren van Azië afdeling ivelenschappeUjk 'on'dmöXj le8=" he' A'T'di df marinestaf, waarin hij werd op- "ch Aualralie nehlen De hut der - - - - - - azai losbarsten tegen het land Reuzentankschepen voor Amerika Twee reuzentankschepen zijn door de Verenigde Staten bij Britse scheepswer ven besteld. De tankschepen zyn res pectievelijk 32.000 ton en 31.000 ton groot. gevolgd door de vice-admiraal S. Pinke. Vice-admiraal b.d. Bennik blijft lid van de coördinatiecommissie marine-landmacht. De kapitein ter zee C. J. W. van Waning. te voren commandant van de Jacob van Heemskerck, is benoemd tot lid van de Rynvaartcommissie. De lui tenant ter zee 1ste klasss L. E. van La er is tijdelijk commadant van deze lucht verdedigingskruiser. Met het ss. Weltevreden repatrieert uit Indonesië commandeur K. van Don gen. te voren beheerder van de marine basis Soerabaja en commandeur der Koninklijke Marine te Soerabaja. Bureau Korea-vrijwilligers is verplaatst Het aanmeldingsbureau voor Korea- vrijwilligers wordt met ingang van mor gen verplaatst van de Casuariestraat 16 naar de Nieuwe Frederikskazerne aan do Van Alkemadelaan in Den Haag. Corres pondentie kan men richten aan res.- majoor J. de Groot, p/a Nieuwe Frede rikskazerne, gebouw E4, Den Haag. Gevaar voor lawines in Alpen geweken Het gevaar voor lawines is thans Zwitserland geweken, doordat de sneeu zich heeft „gezet". De bewoonde streken zyn veilig en ook de meest gebruikte skiroutes kunnen weer zonder gevaar worden gevolgd. Wanneer de winter ver der normaal verloopt zal de ramp van vorige week geen verdere nadelige ge volgen voor de sneeuwstand hebben, al dus het Instituut voor Sneeuw- en La wine-onderzoek bij Davos. Alle belang rijke wintersportplaatsen zijn weer nor maal per trein te bereiken. tn de kangoeroes. Tot zover heit blad. Deze rechtstreekse bedreiging tegen Australisch Nieuw Guinea is een teken de wand. evenals Soekarno's woor den te Manilla, waarin hij de Aziatische volkeren oproept tot een striid tegen de laatste resten van het Kolonialisme, d Nederlands en Australisch Nieuw Gui- Brits Noord-Borneo, Brits Malakka. de Britse Cocoseilanden en Portugees Timor Het Indonesische imperialisme heeft daarmee zijn grenzen niet bereik: want ook grote stukken van de Philip- pijnen zoals Mindanao staan op het pro gramma. Soekamo niet tegen het communisme In een rede voor het congress te Ma nilla heeft ir Soekarno verklaard, dat dien de meerderheid van het Indonesi sche volk het communisme begeerde, hij zich niet zou verzetten, eerste beginselen van h vernietiging van het godsdienstig geloot, zeide hij. en hij geloofde niet. dat de meeste Indonesiërs zich hiertoe ooit aangetrokken zouden voelen. Tevens riep hij alle landen van Zuidoost-Azië op om zich c.aneen te sluiten tenemde de laatste resten van het kolonialisme .pR is heel wat te doen geweest ove» de verlaging van de garantieprijs voo* de melk van 18 ct. op 17lfc ct per liter. De Tweede Kamer zowel als het georga- niseerd bedrijfsleven hebben op gedo- cumenteerde wijze aangetoond, dat het besluit van de minister van Landbouw onjuist is. De minister daarentegen laat geen gelegenheid voorbij gaan om te be togen. dat hij goede reden heeft gehad om de melkprijs een halve cent te ver lagen. Het lijkt er op. dat de beide stand» punten tegenover elkaar blijven staan» De minister heeft nu In de Tweede Ka- medegedeeld, dat hij een verslag de met de landbouworganisaties gehouden besprekingen aan de Tweede Kamer zal overleggen. Wij zullen nu af moeten wachten tot welke opmerkingen dit verslag de leden van de Tweede Ka- er aanleiding zal geven. Intussen kunnen de veehouders zich Dg maar moeilijk vinden in de genomen beslissing. Wij kunnen ons dit heel goed begrijpen. Want ook psychologisch is dit deel van de landbouwpolitiek een moei lijk te verteren brok. Terwijl alle prij- stijgen ook de productiekosten ae veehouders wordt de melk prijs voor de producenten verlaagd. In totaal betekent dit per jaar toch nog 8 mlllloen gulden, een congres van de Partij van d« Arbeid, onlangs te Zwolle gehouden, heeft de minister gesproken over de rode draad die door zijn landbouwpolitiek loopt. n.l. dat blijvend gestreefd zal wor- naar een redelijk bestaan van een sociaal- en economisch verantwoorde bedrijfsvoering. Wij houden niet van deze beeldspraak. De rode draad ls blijkbaar wat aan het rafelen of de mot zit er in! Niet alleen de landbouwpolitiek! De minister mag el oppassen, dat zijn beeldspraak niet dezelfde uitwerking heeft als die van de bekende rode lap op de stier! OET wordt door ons toegejuicht, dat de boeren hun toevlucht niet geno- n hebben tot middelen die op staking gelijken. Het betreft hier niet een geschil ?n twee gelijke partijen. Wij beho- ook ln deze overheid als dienaresse Gods te gehoorzamen. Wij zeggen niet dat het stakings- of sabotagemiddel nooit gebruikt zal mogen worden. Maar op dit ogenblik moeten wij het middel afwijzen, zowel om prin cipiële als om practische redenen. Nu zijn er vele boeren in ons land die deze gedachtengang wel juist achten, dan toch terstond met de opmer king komen dat deze houding de kracht het georganiseerd bedrijfsleven be langrijk verzwakt. Indien zo rede- eert men de minister1 bij voorbaat eet dat de boeren hun argumenten geen kracht zullen bijzetten door be paalde daden, dan ziet het er voor de landbouw niet te best uit! En. helaas, in deze redenering zit een kleine kern van waarheid. Althans in dien de minister of regering overstag gaat voor dreigementen en stakingen. Soms lijkt het er op alsof de volksgroe pen die de meeste macht op dit gebied kunnen en willen ontwikkelen, aan het langste eind trekken. Maar ook deze redenering kan de onze niet zijn. We verlangen in elk opzicht van de regering dat zy ruggegraat zal tonen. Ook indien in andere sectorea stakingen dreigen of worden afgekon digd. Moeten wij hetzelfde wensen ali >nze eigen bedrijfstak betreft? Wij althans zouden het wijken voor intimi daties onjuist vinden. Neen. al lijkt het zwak. wij moeten de rechtsstaat waarin wij nog leven in deze ernstige tyd, niet verder uithollen ea geen middelen gebruiken die wij bij an deren afkeuren. Wij zijn er ten volle vaa overtuigd, dat de belangen van de land bouw en van het ganse Nederlandse volk beter gediend zijn met de wijze van ar gumenteren die tot nu toe in de kring van het georganiseerd bedrijfsleven ge bruikt is Daarop moeten wij ons daa ook met alle kracht blijven werpen. Mr W. RIP Uit de West Op 24 dezer bezocht de Nieuw Am sterdam Curacao met 700 touristen. de volgende dag de Empress of Scotandi, eens met honderden touristen, en de daarop volgende dag de Mauretan:ë 650 passagiers, terwijl spoedig de Oslofjord komt. De procureur generaal der Ned. Antillen, mr J. J. A. Ellis, is op eea dienstreis naar Nederland vertrokken- MARKT. EN Itige ten deel hiervan we Eelgie De tulpen; il Coplansoc tr in ruime mate. De kwaliteiten der tulpen rijn best De hyacintenaanvoer blijft onge- oe Ook c!e bolsoorten 2ijn van tamelijk ■yzenoverzicht: Tulpen Coplai .800 90; 1; Sönober 0 60—0 65; Kroon li 0 90; Sonja's 0.600 70; Banc Golden Harvest 0.85—1; Her; Superba 0 75—0.80; garda 0.75—0 90: Wi d Eer al 0 70— 0 90—1; [eraut 0 65—0 70; 1 25—1.30; Hllle- .20: Cor- dell Huil 158—160; Bartigon kant 1 10—1.20: Weber 0.90—1: Campfire 125 —1.35: Pink 0 50—0 60: Meter 130—1 15: Nan- sen 1—1 10: Crocussen 5 20—6 20: Narcissen: Helios 0 45—0 35: Alfred 0 50—0 70: Koster 0.55—060, Pink Parel 0 15—0.20: Hyandtenj Bismarck 0.15—0 20: diverse kleuren 013— 0.22; blauwe druifjes 0 20—0.30; Anjers ÏO— 12: Hilleboris 0 20—0 30: Gerbera 0 18—0 20J groen 0.30—0.65 in. Groenteveiling: rod® '0—11: groen* kool 8—1180; boerenkool 6—21; prei 14—21; kroten 4.80—8 70: gekookte kroten 5—17; uien 1—5; peen 9—25;: spruiten 12—37; an dijvie 33—86: sla 38: schorseneren 16—16; wit lof 12—40; spinazie 81—82: sla 6 60—7.90; knolselderle 6—12; peterselie 28; selderi* 4.50—10.60. ROELOFARENDSVEEN. 29 Jan. Bloe menveiling: Rose Copland 0 48—0.73, BI Cop land 0 40—0 55. White Sail 0.55—0.75, Piquant 0,75—0 80. E Eddy 0 90—0 95. V. d Eerden 0 64—0 81. Sonja 0 46—0 54. Crown Imperial 0 44—0.58. Sirius 0 85—0 90. Senober 0 48—0 34. Pink Gem 0 54—039. BrighUlng 0 54—0 59, 0,84—0.71. Golden Harvest 0.7O— 0 88. Corntfoi lage 0 46—0.61 0 99, 0 60—0 68. Peach Bloi 0 85. Helios 0 39—0 49. Early Glory 0 46—0.50. l'Innocerse 0 42—0 49. Cyclamen 0 28—0 65, Palar eist Nieuw-Guinea op bi Drupes o 13-020 p De Indonesische ambassadeur Palar heeft te Lake Success verklaard, dat zyn land de souvereiniteit over Neder lands Nieuw-Guinea opeist om dat eiland de onafhankelijkheid te verlenen. Hij beweerde, dat de Indonesiërs de bevolking onmiddellyk souvereiniteit zouden verlenen. Katjes 0 10—0 18 KATWIJK A/D RIJN. 29 Jan. Groente- velling: Waspeen I 14 50-26 50. idem U 9 40 —13 80. uien 6 10—6 80. gele kool 6 60—9 60, rode kool 5—14. breekpeen 2 30-3 40, groen* kool 7 30—16. kroten 6—8.75. spruiten 31—38, witlof I 37—39. idem II 15—26, witte bone» 70—70. alles per 100 kg; knolselderle 3—13 per 100 stuks,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3