Jlicume jCeiïtsrfje (üauranl Truman „te laat" en toch op tijd Ris China de „aggressor" is, dan is een accoord uitgesloten Vonnis in V.N., ook gesteund door Neder land, haast in kannen en kruiken tast Min. Stikker zoekt en weer verder zal afhangen van de houding der Partij van de Arbeid Veel Wist U DINSDAG 30 JANUARI 195! BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58938 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTEN'rtEN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastfcfi is ghtbfeoen tnyn hert ia UgJjcnspoet" Een en dertigste jaargang No 8137 Peking over de Amerikaanse resolutie De „politieke commissie" der Ver. Naties zal communistisch China als aggressor op Korea brandmerken. Volgens Ass. Press hebben reeds 35 van de 60 leden zich uitgesproken vóór de Amerikaanse resolutie, die de veroordeling van Rood China eist. Dit getal houdt echter, aldus Reuter, ook die landen in, welke hun steun onthouden hebben aan het tweede deel der resolutie. Hierin wordt aan de commissie voor collectieve maat regelen verzocht, het toepassen van sancties te overwegen. In feite is dus hier het Amerikaanse voorstel verzekerd van de meerderheid. In de Assemblée is echter een meerderheid van twee derden vereist. drie punten van de Chinese minis- van buitenl. Zaken Tsjoe En-Lai bevat. Tsjoe deelt mede 1) dat hy bereid is opheldering te verschaffen wat betreft het Chinese standpunt t.a.v. de voorstel de V.N.; 2) dat zyn regering Wij herinneren er aan, dat er ook een gewijzigde „Aziatisch-Arabische reso lutie" bestaat, o.a. voorstellende een „zevenmogendhedenconferentie" over de kwesties van het Verre Oosten te houden. Het is dus best mogelijk, dat nog een discussie volgt over de vraag, of eerst over de Amerikaanse resolutie dan wel over die van de „Groep van twaalf" zal worden gestemd. Voor zover het thans te overzien valt, zullen naast de Ver. Staten, o.m. Enge land, Frankrijk, Nederland, België, Noorwegen, Denemarken, IJsland, de PhUippijnen, Israël, en alle Zuid-Ameri kaanse landen vóór stemmen. Dr Tsjang, de Chinees-nationalistische afgevaar digde, zal uiteraard eveneens de Ameri kaanse resolutie steunen, ofschoon hij haar slechts een „halve maatregel" vindt. Hij bestreed op soherpe wijze de houding van India, die volgens hem neerkomt op de domme erkenning, dat tenslotte com munisme nog te verkiezen zou zijn boven oorlog. Hoe is nu het standpunt van India? Sir Benegal Rau heeft in de „politieke com missie" medegedeeld, van de hoogste autoriteit vernomen te hebben, dat als de Chinese volksrepubliek bestempeld wordt als aggressor, er geen hoop meer zal zUn op een vreedzame regeling van het conflict. Hij drong er bij alle V.N.-leden op aan, de Aziatische resolutie te steunen, ten einde een oorlog te voorkomen. De ge gevens, waarover Rau van India beschikt, wijzen er op, dat Peking de aanvaar ding der Amerikaanse resolutie zal be schouwen als een vijandelijke daad. Voorts is er nog sprake van twee amendementen van Libanon. Volgens hel eerste amendement zou in de Ameri kaanse resolutie moeten worden opge nomen: „Peking heeft de voorstellen voo: een „staken van het vuren" niet aan vaard. Het tweede amendement wil een rapport over eventuele sancties tegen Rood-China opschorten. Die sancties zouden dan afhangen van het rapport der „commissie van goede diensten". Opmerkelijk is wat in Aziatische krin gen bü de V.N. wordt verklaard, n.1. dat de mededeling die de Indiase delegatie gisteren van haar ambassadeur te Peking heeft ontvangen, een boodschap Aitlee bijt door Toch 4.7 milliard voor de bewapening klaard, dat Engeland op 1 April 800.000 man onder de wapenen zal hebben. Ge durende de zomer zullen 235.000 reser visten 15 dagen oefenen er door het op roepen van 6.600 reservisten voor dc vloot kunnen meer schepen volledig in dienst worden genomen. Tegen 1953—1954 zou Engeland zijn produotie van tanks en vliegtuigen ver viervoudigd hebben, terwijl de bouw van schepen tegen duikboten en mijnen wordt versneld, de eerste orders zijn geplaatst voor een viermotorig straal- bommenwerper en de productie van twee-motorige bommenwerpers zal wor den vergroot. Er zullen geer reservisten worden op geroepen, die de industrie in geval van mobilisatie nodig zou hebben.^ De totale begroting van defensie voor drie jaar zal mogelijk 4,7 milliard pond sterling bedragen en hij herhaalde, (zo als wij Zaterdag reeds weergaven) dat de Britse regering maatregelen tot voor- raadvorming van voedsel en grondstof fen zal nemen. Winston Churchill ver klaarde, dat de oppositie al deze voor stellen „eerlijk en goedwillend" zal over wegen. „Wij zullen erover zeggen, wat wij op het hart hebben, zonder enige gedachte dan aan de veiligheid van ons bedreigde vaderland", aldus Churchill. Was mr Kamphuisen geheim agent Een extreem-nationalistisch weekblad in Cairo schreef gisteren de de vermoorde correspondent van Het Vrije Volk, mr G. Kamphuisen, volgens een hooggeplaatste woordvoerder optrad als geheim agent tussen een niet bij name genoemde Ara bische staat en Israël. Hy zou moeten onderhandelen voor een permanent desverdrag. Mr Kamphuisen zou zich in de Soedan verborgen hebben gehouden toen de on derhandelingen op niets uitliepen en eér aanslag gevreesd hebben. De politie verklaarde van dergelijke be richten niets te weten. Het onderzoek duurt voort. accoord gaat met het voorstel van de „twaalf" voor het houden van een zeven landenbespreking, die in de eerste plaats tot doel zou hebben tot een staking van het vuren te geraken; 3) dat aanvaar ding van de Amerikaanse resolutie waar in China een aggressor wordt genoemd „een vyandige handeling" van de V.N zou zün en dat China in dat geval niet zou kunnen onderhandelen. In dit verband zij nog vermeld, dat Nederland zich eveneens vóór de Amerikaanse resolutie verklaarde, met het Libanese amendement er in ver werkt. Von Balluseck zei-de, zich te zullen onthouden bij de stemming over de resolutie der Aziatisch-Arabische groep. Het Amerikaanse voorstel, aldus de Nederlandse afgevaardigde, laat de deur voor een vreedzame regeling nog wijd open. Het fert bleef bestaan, dat ook Nederlandse troepen op Korea strijd leveren tegen de Chinese communisten. Deze strijd kan eerst gestaakt worden na „vruchtbare en eervolle besprekin- Polen en Rusland volgen nu nog als i sprekers in het debat, maar de „politieke j commissie" is tot vandaag, 16.45 Neder landse tijd, uiteengegaan. De stemming zal nu spoedig volgen. Ned. vliegers komen niet buiten Ulster Havenarbeiders in Cork lossen weer De Nederlandse vliegers die thans in Ulster oefenen, hebben van hun comman dant de order ontvangen zich niet in de Ierse republiek te begeven, ook niet in burgerkleding. De grens tussen Noord en Zuid-Ierland ligt enkele kilometers van de vliegbasis Eglinton, waar zij ge- stationneerd zijn. De Nederlandse officieren zyn ontvan gen door de premier van Noord-Ierland, Sir Basil Brooke. Gisteren hebben de Nederlanders de parlementsgebouwen be zocht. Zij werden er door Sir Basil rond geleid. De havenarbeiders te Cork zijn terug gekomen van hun besluit om de lading van twee uit Nederland aangekomen sche pen niet te lossen. Het betreft hier het Engelse schip Kingsgate, met superfos faat uit Rotterdam en het Nederlandse ms. Gruno met zaaihaver uit Kopenhagen. De commandant van het Nederlandse detachement Korea, luitenant-kolonel M P. A. den Ouden (derde van links), brengt een bezoek aan zijn mannen in de stellingen van Korea. Rechts ds H. J. Timens, die postpapier aan de Neder landers uitreikt. Rondom de Kabinetsformatie Morgen wordt Prinses Beatrix al 13 jaar 1 Voortaan „de was" in vijf minuten? Gorsselaai vond waspomp uit De heer E. Koers in het dorp 't Joppe (Gorssel, Geld.) heeft een apparaat uit gevonden, waarbij een normale witte was vijf minuten kan worden „gedaan", meldt de Volkskrant. Gebruik ervan kost bovendien minder zeep en minder moeite. ,vas wordt by dit machientje, dat op fietspomp lijkt, niet meer door het zeepsop geslagen, zoals in een gewone wasmachine, maar het werkt juist an dersom: de zeepsop wordt door het was goed gejaagd. In de „fietspomp" bevindt zich nameiyk samengeperste lucht. Het apparaat wordt in de wasketel ge it, waarna men de lucht onder het was goed laat ontsnappen. Het water gaat schuimen en de fijne zeepbelletjes drin gen tot in de fijnste vezel, waardoor binnen enkele minuten al het vuil is opgelost. Het toestelletje, dat binnenkort in se- e wordt gefabriceerd, zal veel minder kosten dan een handwasmachine en daar maar klein van omvang is, kan het elk huis worden opgeborgen. Emi granten hebben al laten weten, dat zij dergelijke „waspomp" in hun koffer willen meenemen. Millioen man in Amerik. vreemdelingen-legioen? Inlijving van een millioen West-Euro peanen in het Amerikaanse leger, aldus de democratische senator Edwin Johnson, zou een einde kunnen maken aan de Amerikaanse dienstplicht voor 18-jarigen. Dit wil de senator als voorstel indienen bij de commissie voor de Gewapende diensten. Het „vreemdelingen-legioen" in het Amerikaanse leger zou volgens hem een oplossing kunnen zijn voor het ge brek aan arbeidskrachten en voor de moeilijkheden met Frankrijk en Duits land over de Duitse herbewapening. Na een diensttyd van vijf jaar zouden de militairen Amerikaans staatsburger kun nen worden. Ook van uit de landen ach ter het „IJzeren Gordijn" zou dan wor den gerecruteerd. Engeland gaat beginnen aan de bouw van een tweede „Brabazon", het grootste vliegtuig ter wereld, dat evenals het eer ste exemplaar twaalf millioen pond ster ling zal kosten. ken vergadering van de Raad voor Eco nomische aangelegenheden uit de mi nisterraad by wonen- Deze begon om Parlementsredacteur) »e in verband met zijn informatie-opdracht ge- (Van Minister Stikker heeft tot sproken met prof. Romme, vi de heer Tilanus, voorzitter va de ministers Dree6, Van Schaik, Van den Brink dag lunchte met zyn ambtgenoot van Oorlog ei voor de zgn. derde macht, waarin WD, CHU zouden zijn geconcentreerd. irzitter van de KVP-Tweede Kamerfractie en met de CHU-fractie. Voorts had hy een onderhoud met Lieftinck, terwül hy gistermid- iarine, minister s' Jacob. Ook op andere fronten is er gisteren politieke activiteit geweest. Zo had wij deelden het reeds in een deel onzer editie mede minister Van Schaik een samenspreking in het gebouw van de Tweede Kamer met prof. Romme. Gisteravond heeft er echter een waar schijnlijk van veel groter belang zijnde ergadering in het gebouw van de Tweede Kamer plaats gehad. Daar kwa- immers by een de fracties van de d.A. uit Tweede en Eerste Kamer, tezamen met de socialistische ministers het thans demissionaire kabinet. Wij kunnen aannemen, dat hier verslag is uitgebracht over de besprekingen, in de laatste tijd in verband met de kabinets crisis gevoerd. Er "is reden te over om te veronderstellen, dat minister Stikker het zoekt in de riching van een naionaal kabinet, althans een kabinet op brede basis, waarvan het accent iets meer naar rechts ligt dan thans het geval is. Mi nister Stikker zal ongetwyfeld prüs stellen op een aan de regering blyven deelnemen van de P v.d.A. Zou dit niet gelukken, dan zou hy ernstig overwe- aan H M. de Koningin zijn opdracht terug te geven. Daarom was de P.v dA. vergadering van gisteravond zo belang- In dit verband is het merkwaardig, dat het links-socialistische dagblad „Het Parool" gisteravond een hoofdartikel bevatte, waarin een vurig pleidooi wordt gevoerd voor het sluiten van een ..gods vrede" tussen alle Nederlands-gezinde partyen, met als consequentie de vor ming van een nationaal kabinet- Een dergelijk geluid hebben wij tot nu toe van socialistische zijde nog niet gehoord- Alle commentatoren zyn het er wel over eens. dat de Nieuw-Guinea-kwestie die aanleiding werd tot de val van het kabinet, geheel op de achtergrond :s geraakt en dat alles in het huidige sta dium wordt beheerst door de bewape ningskwestie met de daaromheen lig gende sociale en economische gevolgen. De gisteren door het N.VV. uitgegeven verklaring wyst ook in deze richting. Sommige bladen komen tot de con clusie, dat mr Stikker zoekt naar een 5:5:5 verhouding, nl. 5 ministerszetels voor de KVP, 5 voor de P.v.d.A. en 5 :-redactioneel hoofdartikel beredeneert de Nieuwe Courant, dat mi nister Van Schaik in ieder geval minis ter-president kan worden en komt tot de volgende opstelling: Vier KVP-minis- ters (minister-president. Economische Zaken, Justitie en O. K. en W.; vier PvdA-ministers (Defensie, Sociale Za ken, Financiën en Binnenlandse Zaken of Openbare Werken-Verkeer); twee WD-ministers (Buitenlandse Zaken en Mannerheim zal rusten bij zijn soldaten Veldmaarschalk Mannerheim zal op de nationale begraafplaats te Helsinki. Finlands doden uit de Russische oorlo gen rusten, ter aarde worden besteld. De Finse regering heeft besloten haar grote zoon een staatsbegrafenis te geven. Mr Stikker ontving vanmorgen om 11 uur mr J. A W. Burger, die tegen twaalf uur het departement weer verliet. Om kwart voor twaalf arriveerde prof Romme, die om half één weer ging By vergadering van de REA waren ook ministers Mansholt en Spitzen aan wezig. alleen minister Van Maarseveen ontbrak. Minister Stikker naar Soestdijk Minister Stikker is vanmiddag om kwart voor één naar Soestdyk vertrok- om H.M. over het verloop der be sprekingen in te lichten. Hy verklaarde, nog geen nadere mededelingen te kunnen doen. Melkdistributie geheel van de baan Gisteravond werd in Den Haag tijdens en vergadering van 150 vertegenwoordi gers van melkbedryven uit het Westen des lands besloten niet meer tot melk distributie over te gaan. Een rantsoenering van melk is dus. althans voor dit melkjaar, definitief van de baan. Wel zag men de Overheid ver zoeken een zodanige verwerkingsmarge e staan, dat zy het risico voor het bykopen van de aanvullingsmelk zelf zal kunnen dragen. Men heeft deze beslissing kunnen ne en, omdat met April hei nieuwe melk jaar ingaat Hong. diplomaten mogen Washington niet uit Zonder speciale vergunning mogen Hongaarse diplomaten voortaan in Washington niet komen buiten een ge bied van 29 km om het Witte Huis. Deze maatregel is als represaille genomen soortgelyke beperkingen, die leden de Amerikaanse legatie te Boedapest zyn opgelegd. Volgens de „Daily Tel." valt ook het Roemeense legatiepersoneel in Washing ton onder dit verbod. ,fllijne heren, was er vanmorgen al geen nieuws genoeg?" was gisteren Romme's laconieke antwoord, toen hij bij het verlaten van Stikkers depar tement door journalisten werd om- minister zonder portefeuille, eveneens op Buitenlandse Zaken) en twee Chris- telyk Historische ministers, nl voor Landbouw c.a- en Openbare Werken- Verkeer. dan wel Binnenlandse Zaken. Wy voor ons wagen ons liever niet aan voorspellingen op dit ogenblik. Ook niet over deelneming van AR-zyde aan ee nationaal kabinet, al hebben wy by al de naam horen noemen van prof. de Gaay Fortman voor Sociale Zaken- Het verdere verloop der informatieve besprekingen van minister Stikker eerst nog worden afgewacht. Vanmorgen moest mr Stikker de Zaterdag afgebro- Gesneuveld in Korea De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in Korea be gin Januari 1951 by aotie zijn ge-- sneuveld: A. A. van Balkom. sergeant ma joor, afkomstig uit Nymegen; P. K. Smit, soldaat, afkomstig uit Amsterdam. Nederlands proces om Nanno Sjoerd Tegen Amerikaanse autoriteiten De Nederlandse regering heeft haar consul in Bremen opgedragen, tegen de Amerikaanse autoriteiten bij de recht bank (het district-court) een proces aan hangig te maken ten einde de zevenjarige Nanno Sjoerd naar de ouders in Assen te doen terugbrengen. Zoals men weet weigeren de Ameri kaanse bezettings-autoriteiten in Duits land zorg te dragen voor terugzending naar de ouders van Nanno Sjoerd Mein- ders. Zij beschouwen de jongen, die thans in Bremen is by een pleegmoeder die het kind niet wil afstaan, als te be horen tot de ontheemden, voor wie wet telijke maatregelen geldend zijn. Door overwerk 12.000 ton kolen extra Op de eerste Zaterdag, waarop zy acht uur In plaats van zes uur werkten, heb ben de Limburgse mynwerkers 12.000 ton kolen meer dan gewoonlyk naar boven gehaald. Er werd 42.638 ton geproduceerd tegen 30.618 op de laatste zes-urige Zaterdag. DAT Jac. Vos te Amersfoort, die vele jaren de vraagbaak van de regering was voor vleestransacties met het buitenland, by zijn 75ste verjaardag benoemd is tot ridder in de oide van O.-N. DAT het toeristenbezoek aan Breda in 1950 ongeveer 5 millioen heeft opgele verd. DAT de 125-jarige A'damse verkeers politie een jubileumuitgave heeft ver zorgd en er morgen een verkeerstentoon- stelling in het Waaggebouw wordt ge- DAT tot gemeente-ontvanger van Zwolle DAT de oud-verzetstrijders is benoemd D. N. van Nes, hoofd van deigadering te A'dam door het (communis- gem. stortingsdienst aldaar, in afwyking tische) Verenigd Verzet 19401945 wer- in de voordracht van B. en W. den opgeroepen tot protest tegen de her- DAT de Schledyk, die met stukgoedbewapening van Duitsland. Havana koerste en reeds Wight DAT het radiotelefoonverkeer opend. DAT vergadering gisteren in R'dam gehouden ou van de V.3.N.A. (aardappel handelaren) haar tevredenheid uitte ovei het instellen van maximumprijzen ook de teler, maar betreurde dat deze regeling zo laat gekomen was. DAT de schade door de brand in Argentijnse Philipsfabrieken bij lange geen zes millioen pesos bedraagt, doch half millioen gld. (ruim 700.000 pesos), naar Philips Eindhoven meldt DAT de fa. Proper te Oegstgeest met f212.750 laagste inschryfster was voor de bouw van een nieuwe Herv. kerk Bruinisse «hoogste f235.450). DAT de 49-j grondwerker C. K. uit Rysoord die zyn zoon A.K. met een broodmes in de borst stak, in R'dam tot 10 mnd., waarvan 6 voorw. is veroor deeld. wegens verschuiving de lading te Rotterdam is teruggekeerd. DAT in Oudendijk (N.-H.) een nieuw gebouw voor kunstmatige inseminatie DAT de veilingver. De Tuinbouw te Grootebroek (N.-H.), een van de grootste het land iomzet in 1950: IVz mil lioen), het gebouwencomplex zal uitbrei den met twee pakhuizen. I DAT de landgoederen Oud-Bussum en De Beek te Naarden en Huizen voor het publiek zijn opengesteld. DAT de Ned. onderzeeboot Tygerhaai op haar tocht naar Curagao by storrr avery opliep, te Lissabon voor herstel werkzaamheden is binnengelopen en dt officieren er op de Ned. legatie werden ontvangen. DAT de luit.-kol. J. A. Busch Geert- sema, van de Verbindingsdienst, 51 j. oud, in Utrecht is overleden. DAT na de veerboten Kon. Juliana en Prins Hendrik ook de drie andere van de prov. oootdiensten m Zeeland radar krygen. DAT burg Oud op 14 Febr. aan dc Witte de Withstraat te R'dam het nieu we gebouw van Blikman en Sartorius kantoor machines e.d.) opent. Thailand 1 Maandag e Ned. tyd. DAT eei afloop van jongelui, Weg, smalle basis Sommigen hebben het blykbaar moeilijk met de aanwyzing van mr Stikker tot kabinetsformateur. Die moei- lykheden zyn er vooral voor degenen, die steeds het pleit hebben gevoerd voor een smalle rooms-rode basis. Ook voor hen is de ster van mr Stikker pylsnel omhoog gegaan. Hy is noch rooms noch rood, maarzy erkennen zyn verdiensten en willen hem gaarne in het landsbestuur behouden. Wanneer men dan op deze wijze van zyn smalle basis is losgeraakt, komt men soms plotseling tot redeneringen, welke wel volkomen omgekeerd zyn aan wat men tot dusver heeft beweerd. De meest opmerkelijke betoogtrant troffen wy aan in Het Parool, zoals men weet het blad van de linkervleugel der P.v.d.A. Ook dit blad is met de aanwyzing van mr Stikker tot informateur uitermate ingenomen. Het noemt hem zelfs al „formateur" en spreekt van zyn aanwyzing als van „een daad van internationaal-politieke wysheid". In de stijl van Het Parool betekent dit, dat het geweldig wys is. Maar voor wat hoort wat, natuurlyk. En daarom wil Het Parool er zelf nog een schepje bovenop doen. Het blad zet uiteen, dat ons land in een noodtoe stand verkeert, en deze noodtoestand noemt het dermate ernstig, datin n alleen een nationaal kabinet op de breedst mogelijke basis die nood zou kun- tegemoet treden". Het blad pleit voorts voor een „godsvrede ter verdedi ging van het gemeenschappelyk vader land". „Het zou", meent het blad, „een onbeschrijfelyke voldoening allerwegen in het land wekken, indien iets van dien aard geschiedde". Men ziet, dit is nog wel iets anders dan een smalle basis. Waarbij we haast zouden vergeten, dat anderen reeds lang met het oog op de ernst van de tijd hebben aangedrongen op een brede nationale regering, ook toen dit voor Het Parool nog onbekende kost scheen te zyn Nog eens Vos Over de terugkeer van ir Vos in het partijbestuur der P.v.d.A. heeft Het Vrije Volk enige mededelingen gedaan, die de achtergronden van de zaak niet helderder hebben gemaakt. Het blad zegt, dat de heer Vos by zyn terugkeer geen zijner opvattingen en gedachten heeft prijsgegeven. Iets anders hadden wij van ir Vos ook niet verwccht. Maar dat kan dan alleen betekenen, dat er wyziging is gekomen in de opzet en werkwyze van het partijbestuur. Ir Vos had immers be toogd, dat hy in de werkwyze van het partybestuur geen kansen en geen pers pectief meer zag. Zyn hem die nu wel geboden? Dan had dit. na alles wat over deze zaak gepubliceerd is, toch wel open- lijk gezegd mogen zyn. Het Vrije Volk merkt verder op. dat er binnen de P.v.d.A. over een aantal vraag stukken meningsverschillen zyn. soms zeer grote meningsverschillen. „Dat is ge lukkig in iedere democratische party het geval", schrijft het blad. Of het gelukkig is, weten we niet. Dat het zo is, willen we wel aannemen. Maar dat ze ook binnen de P.v.d.A. zyn, daar kijken we een beetje van op. Want ons is altyd voorgehouden, dat de meningsver schillen voor een wezenlyk deel veroor zaakt worden door dingen die met de po litieke formatie niets uitstaande zouden hebben, zoals confessionele bindingen. En we meenden begrepen te hebben, dat de „doorbraak" -an die bindingen aan dit alles een einde had gemaakt. Maar dan horen we het nu: het is in de P.v.d.A. net als overal elders De Russische vogelaar! Aanval van het Kremlin op het Atlantisch Pact Als Italië en Frankrijk neutraal blijven, schenkt Moskou „attracties" Het Italiaanse min. van Buit. Zaken heeft niet-officiële inlichtingen ont vangen, aldus Ass. Press, volgens welke de Sowjet-Unie op het punt staat, Italië en Frankrijk non-aggressie-verdragen aan te bieden, in ruil voor neutraliteit. Het doel hiervan zou zijn, beide landen uit het Atlantische bondgenootschap met het Westen te dringen. Er is sprake van een groot scheepse aanval van het Kremlin op het Atlantisch Pact. Volgens „II Temp o", een der voor aanstaande Italiaanse onafhankelijke bla den. zullen Maurice Thorez en diens ge achte confrère. Palmiro Togliatti, de lei ders der Franse en Italiaanse communis- n 20-j. A'damse verkoper een fuifje met nog 15 andere in zyn colbertjasje, hetwelk trapleuning hing, een porte feuille met f 145 miste. DAT de dir. van Publieke Werken te A'dam, Jonkheer ir J. E. van Heemskerck van Beest, tegen 1 April ontslag uit de gemeentedienst heeft gevraagd, daar hy een functie krijgt by Van Leer's Vaten- fabrieken aldaar. DAT de /ARA dezer dagen het 250.000ste lid heeft ingeschreven. DAT op de terreinen van de myn Mau- rits te Lutterade een nieuwe gasfabriek in gebruik is genomen met een capaciteit als het R'damse bedrijf, maar m noofd- zaak voor ievering aan cokesovens. DAT Meyer en Co Scheepvaart My te A'dam, o.a. agent van de bekende „blauwpypers" 'Alfred Holt en Co. te Liverpood) op 11 Febr. 100 j. bestaat. DAT J. F. R. Nestelroy te Amsterdam is toegelaten als vice-consul van de republiek Honduras. DAT gisteren in Texel de 10.000ste In woner is ingeschreven. dit schone Russische aanbod Moskou mee terugnemen. Waar bestaat het uit? Rusland zal Frankrijk en Italië elk een non-aggressie- pact aanbieden en in ruil zullen beide landen dan Rusland plechtig garanderen, volkomen neutraal te blyven. Dit komt dus neer op een beëindiging van alle mi litaire en economische samenwerking met het Westen. Rusland zal Frankrijk en Italië waar borgen geven. o.a. dat het Franse over zeese gebied ongeschonden zal blyven, terwyl Italië via Russische hulp Triëst zal terugkrijgen. De Sowjet-Unie zou democratische regeringen in Frankrijk Italië ongemoeid laten, hetgeen dus ne Zwaar vergif gestolen te Wassenaar In Wassenaar of een der omliggende gemeenten is gisteren uit de auto een dierenarts een bruinieren koffer (citybag) met doktersgereedschappen er een hoeveelheid zeer zwaar vergif ont vreemd. Het vergif is een oplossing var 100 gram ;trychnine en van 50 gram cyaankali. Wie inlichtingen kan geven, wordt verzocht zich in verbinding stellen met het bureau van politie te Was senaar, afdeling recherche, tel. K 1751 3333 of 3672. Koningin nam aischeid van Finse gezant H.M. de Koningin heeft heden ten pa- leize Soestdyk de heer Asko Ivalo, de Finse gezant, in afscheidsaudiëntle ont vangen. komt op een stopzetten van alle agitatie. In economisch opzicht zouden handels verdragen tussen Frankrijk en Italië met de andere landen onder de Russische in vloedssfeer in O.-Europa. worden afgeslo ten. Tenslotte is er voor Italië nog 'n extra attractie, nameiyk Sowjet-steun voor Italië's toelating tot de Ver. Naties. Men verwacht nu. dat de Italiaanse premier De Gasperi in een rede, antwoord zal geven op deze verrassende Russische of ferte. Flade's doodvonnis vernietigd Het doodvonnis, dat zoals gisteren werd bericht, tegen de 18-jarige Oost-Duitse student Herman Flade werd uitgespro ken, is door een ,.hof van beroep" te Dresden vernietigd en veranderd in 15 jaar dwangarbeid. Flade was beschuldigd van tegen de staat gerichte propaganda en poging tot moord op een lid van de Oost-Duitse volkspolitie. WEERBERICHT Overwegend droog Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatse- lyke opklaringen en hier en daar tydelyk mist. Overwe gend droog. In de kustgebie den matige tot vry krachtige, elders aanvankelyk zwakke later matige wind, hoofdra- kelyk tussen Zuid en Zuid oost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag: zon 8.2317.24; maan 02.50— 11.01. 6 Febr. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1