Jlicutue £ci&srl)<> GTouraitl Leidse raad nog niet klaar Kabinet kon niet meer zich op versmalde basis handhaven Koningin raadpleegt adviseurs over nieuwe formatie Laat ons met z'n vieren alle kwesties bepraten Zeven landen op zoek naar vreedzame oplossing een Wist U If ill DONDERDAG 25 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8133 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tanlvaslicfj Is gfjebltueo myn hert ia tegenspeel" Samen uit, samen thuis TTET KABINET DREES heeft dus inderdaad, zoals we gisteren reeds ver- XX wachtten en in een deel van onze edities nog konden melden, aan H.M. de Koningin zijn ontslag aangeboden. Nadat de Koningin de minis ters Drees en Van Schaik. die Haar het besluit van het kabinet meedeel den, op het paleis Noordeinde in audiëntie had ontvangen, begon Zij onmiddellijk met het raadplegen van de adviseurs, die bij een kabinet gewoonlijk door Haar worden gehoord. Deze adviseurs zijn o.a. de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de vice-president van de Raad van State. Als eerste werd de voorzitter van de het geval by' het aftreden van Spaak, de Tweede Kamer, dr Kortenhorst, in Belgische minister van Buitenlandse audiëntie ontvangen. De oriënterende be- Zaken, die vóór mr Stikker het voorzit- spreking duurde bijna een uur. Om terschap van de O.E.E.S. bekleedde, kwart voor zes verliet de Koningin het Grote bezorgdheid blijkt de kabinets paleis Noordeinde en keerde Zij per auto crisis te hebben gewekt bij de autoritei- uit Den Haag naar Soest dijk terug. Reeds vroeg in de ochtend hield Ko ningin Juliana vandaag op het Paleis Noordeinde opnieuw audiëntie, Zij ont ving de vice-president van de Raad van State, jhr mr F. Beelaerts van Blok land, de voorzitter van de Eerste Ka mer, prof. mr R. Kranenburg en de lei der van de fractie der KVP in de Tweede Kamer, prof. mr C. P. M. Romme. Daarmee schijnt dus het con sult met de fractievoorzitters te zijn aangevangen. Grondslag ontvallen j Officieel ia omtrent het ontslag nemen van het kabinet meegedeeld: „Waar het ministerie in hoofdzaak op samenwerking van vertrouwens mannen van vier partijen was ge grondvest, is door de opzegging van het vertrouwen aan minister Stikker door de Tweede Kamerfractie van de V.V.D. en door zijn daaruit voortge vloeide ontslagaanvrage, de oor spronkelijke grondslag aan het kabi net ontvallen. 'Dit is voor het kabinet aanleiding ge weest de portefeuilles ter beschikking van de Koningin te stellen, teneinde Hare Majesteit de gelegenheid te geven zich te beraden over de wenselijkheid een an der ministerie met de behartiging van 's lands zaken te behartigen. Dit omvat tevens een aanbieding van een ontslagaanvrage der staatssecretaris- _sen. Hare Majesteit, de Koningin heeft aan de ministers en de staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven verrichten, wat zij in 's lands belang noodzakelijk achten, tot het tijdstip van een eventuele ambtsaanvaarding van nieuwe ambts dragers." Stikker uit O.E.E.S. Een van de eerste gevolgen van mi- nister Stikkers ontslagaanvrage is,'1 dat hij zijn functie bij de Organisatie voor^Europese Economische Samen- werking (O.E.E.S.) niet kan blijven j vervullen. De minister heeft afgezien j van een grote reis, die hij voornemens was als mandataris van de O.E.E.S. naar verschillende landen van Euro- pa te maken. Anders zou hij vandaag l naar Scandinavië zijn vertrokken, i Een functie btj de O.E.E.S. valt met het ministerschap. Dit was indertijd ook Kol. Hasselman tijdelijk luitenant-generaal Ontslag Kruis op de meest eervolle wijze Het officiële bericht omtrent de muta- ties in de hogere legerleiding is thans verschenen. Dit luidt: I Bjj K.B. is m.i.v. 1 Februari 1951 gene- I raai mr H. J. Kruis, op de meest eer- I volle wjjze ontheven van de functies van I chef van de generale staf en voorzitter van het chefs van staven comité: luitenant-generaal M. R. H. Calmeüer op de meest eervolle wijze ontheven van de functie van plaatsvervangend chef van de generale staf. Bij hetzelfde K.B. is benoemd en •aangesteld bij de generale staf, tot generaal-majoor kolonel B. R. P. F. Hasselman, van het wapen der cava lerie. Generaal-majoor Hasselman is benoemd tot chef van de generale staf. Tijdelijk, voor de tijd, dat hij de functie vervult van chef van de generale staf. is generaal-majoor Hasselman benoemd tot luitenant- generaal. Aan generaal mr Kruis en luitenant- generaal Calmeijer is de dank van H.M. de Koningin betuigd voor de vele dien sten door hen in verschillende gewich tige betrekkingen en onder dikwijls moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Volgens de V.Crt. blijkt er bü een aantal hoge- en opperofficieren ernstige ontstemming over de benoeming van de nieuwe chef van de generale staf te be staan. In 1947 heeft de kolonel (die reeds enige dagen ziek is) blootgestaan aan een beschuldiging, dat hü als hoofd van hef onder Duits toezicht staande afwik kelingsbureau van het ministerie van Defensie in de jaren 1940—1942 met juist zou hebben gehandeld. Na een diep gaand onderzoek heeft de Kroon kolonel Hasselman volledig gerehabiliteerd, om dat de bezwaren, welke tegen hem wa ren ingebracht, ongegrond bleken te zün Desondanks beschouwt een aantal of ficieren, hoofdzakelük verbonden aan d< generale staf, de te benoemen stafchef als een onaanvaardbare figuur, aldus het blad. Zü overwegen hun ontslag i dienen. ten in België. Men stelde de vraag of een man als Stikker, die de wereldvraagstuk ken de problemen van de O.E.E.S. zo goed kent, vervangen zou kunnen wor den. Het besluit tot de ontslagaanvrage van het kabinet werd, zoals we nog ge- deeltelük berichtten, genomen na een kort beraad. Minister Drees had dit ba,- raad in de Kamer aangekondigd na de stemming over de motie-Oud, die vol gens de fractieleider der V.V.D. beoogde een afkeuring van het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea uit te spreken. Dinsdagnacht had, zoals men weet, mi nister Stikker verklaard, dat hü niet zou kunnen aanblijven, wanneer hü niet de steun had van zijn politieke vrien den (de V.V.D.). De motie werd ver worpen met 66 tegen 26 stemmen. Voor stemden de gehele V.V.D.-fractie, de Anti-Revolutionnairen,de Staatkundig; Gereformeerden en de Christelük-Histo- i rische Kamerleden Schmal, v. d. Feltz en v. d. Wetering. Op verzoek van minister-president dr Drees besloot de voorzitter tot opschor ting van alle werkzaamheden der Kamer, waarbü ministers of staatssecretarissen zün betrokken. ,,Nee mijnheer, valt u mij maar niet lastig, ik heb u niets te zeggen", aldus minister Stikker gistermiddag tot de journalist, die hem enkele vragen stelde na de historische Tweede Kamer-zitting in de Ridderzaal. En daarmee was het interview ten einde Het Westen antwoord! Moskou Maar het „Kominform-recept" inzake Duitsland slikken wij niet ENGELAND, Frankrijk en Amerika hebben toegestemd in een conferentie der „Grote Vier". Echter op voorwaarde, dat Rusland er mede accoord gaat, dat niet slechts de kwestie der Duitse herbewapening, maar ook de andere problemen, die een gevaar vormen voor de wereldvrede, onder de loupe worden genomen. Zoals men weet. betreft het hier de conferentie de voorgenomen wapening antwoorden der Westelijke Geallieerden van Duitsland en andere Duitse vraag- op de jongste Sowjet-nota, voor het stukken zouden zijn. In de voorstellen houden van een viermogendheden-confe- van Praag wordt aangedrongen op een rentie. Een andere voorwaarde der drie Westelijke Geallieerden is, dat eerst te Parijs een „voorbereidende conferentie" over internationale vraagstukken zal worden gehouden. Daarna, na zifting dus. kan men uitmaken, welke kwesties op de conferentie der „Grote Vier" zullen wor den aangesneden. In geen geval mag de Kominform-resolutie, zoals die te Praag was opgesteld, als basis dienen voor de komende besprekingen. Wij herinneren er aan, dat Rusland ge- eist had, dat de enige onderwerpen ter Hondsdolheid teistert Elizabeth- ville in de Belgische Congo, waar tengevolge van een epidemie, mee 1300 honden heeft meten afmaken. Radio staat voor niets De N.C.R.V. heeft gistermiddag de vergadering van de Tweede Kamer, die aaii de ontslagaanvrage van het Kabinet voorafging, uitgezonden. Het was de bedoeling, dat dit een recht streekse uitzending zou zijn. Welnu, reporter Gerard Hoek in de Ridder zaal, en de technici in de auto op het Binnenhof, waren paraat. Maar toen de debatten goed en wel begonnen, was in Hilversum de nieuwsuitzending van één uur nog niet geëindigd. Er zat toen niets anders op dan de reportage uit Den Haag in de studio op een band op te nemen. Enige ogenblikken later kon men de band afdraaien. Om hia ten in de verdere uitzending te voor komen, moest men deze indirecte me thode wel tot het 'einde toe (tot bij half drie) blijven toepassen. Geen rantsoenering van consumptie-artikelen Wel vermindering van toewijzingen Rantsoenering van consumptie-artike len wordt thans niet overwogen. Aldus reagec-de men te bevoegder plaatse op hier en daar opduikende geruchten en berichten over op handen zijnde distri butie (aan producenten) en rantsoene ring (voor consumenten) van bepaalde artikelen. Internationaal is de toewyzing grondstoffen nog niet geheel geregeld. Het is mogelijk dat er verwerkingsver- boden voor bepaalde grondstoffen zul len komen, doch dan gemeenschappelijk in Europees verband. Voorts is het dan uitgesloten dat bepaalde toewijzingen zullen moeten worden verminderd. „Biussels lot" voor Stikker Een woordvoerder der Belgische regering verklaarde te Brussel, dat de Belgische autoriteiten zeer bezorgd zijn over de Nederlandse kabinetscrisis. Hij zei, dat de autoriteiten van het ministerie van Buitenlandse Zaken het ontslag van minister Stikker be- Volgens deze woordvoerder vragen deze aiUoriteiten zich af, of een man als Stikker, die de wereldvraagstuk ken en de zaken de O.E.E.C. betref fend, zo goed kent, vervangen zou kunnen worden. De hoop wordt uitgedrukt, dat een snelle oplossing gevonden zal worden voor deze ernstige crisis. Laatste beroep op Koningin Ambonnese soldaten zullen orders weigeren In een telefonisch onderhoud met Nederland hebben de vertrouwensi van de Ambonnese militairen te Djakarta medegedeeld, dat zij namen deze militairen opnieuw telegrafisch beroep hebben gedaan op H.M. Koningin Juliana in de hoop, alsnog afvoer naar N i e u w-G u i n e a gedaan te. krijgen. Het telegram sluit met de woorden: „Indien ons verzoek wordt afgewezen, zo kome dit Ambonnese bloed over het Nederlandse volk". Zij hebben tevens een telegram gezonden aan de Australische ister Spender en hebben er op ge en. dat zij inzake Nieuw-Guinea achter Australië staan, terwijl zij te aanbieden, om met Australië een bolwerk vormen tegen het communisme. Tenslotte hebben zij aan de legercom mandant medegedeeld, dat zij alle onrechtvaardige orders, die indruisen tegen de beslissing van de Nederlandse rechter, zullen weigeren en dat zij de legerleiding hiervoor onmiddellijk zullen aanklagen. Tezelfdertüd wordt bericht, dat radio- Peking de vraag stelde, waarom de Amerikanen wel in Korea ritten en niet de Molukken. waar tienduizenden sol daten van de Apri zijn, m.a.w.: deze laatsten streven hetzelfde doel na als de Noord-Koreanen. Gelijk men weet be vindt zich de communistische brigade Warouw in de Molukken. Het probleem Korea in de V.N.: verbod van re-mllitarisa-tie land. onmiddellijk sluiten van verdrag en het terugtrekken bezettingstroepen binnen een jaar na de ondertekening. Een woordvoerder van het Franse in Buit. Zaken verklaarde, dat het de bedoeling is over vraagstukken het Verre Oosten te gaan praten. daar deze door de V.N. behandeld worden. In dit verband wijzen wij er nog op, dat de Amerik. min. van Buit. Zaken, Dean Acheson, de beschuldigingen van Rusland jegens Engeland en Frankrijk, verval in de nota van 20 Januari jl.. als een „onbe schaamde brutaliteit" van de hand ge- /ezen heeft. Maarschalk Mannerheim ernstig ziek Baron Gustaaf Mannerheim. de 82-jarige i'inse maarschalk en oud-president van de Finse republiek, ligt zeer ernstig ziek het kantonnale ziekenhuis te Lausan- waar hij een spoedoperatie heeft on dergaan. Volgens de behandelende artsen zijn toestand zeer zorgwekkend. Nadat H.M. de Koningin gistermiddag op het paleis Noordeinde de heren Drees en Van Schaik had ontvangen, toog zij weer naar Soestdijk De Koningin ontving Geref. jeugd Naar w'ü vernemen, heeft H.M. de Ko ningin Dinsdag vertegenwoordigers van de Gercf. jeugd ten paleize Soestdijk ontvangen. De delegatie stond onder lei ding van prof. dr G. C. Berkouwe Voor het studentencorps en F Q I. de theol. hogeschool te Kampen aanwezig de praetor, de heer H. B. Wey- land. voor het studentencorps van de V.U. mej. M. Schenk en de heer Vollen hoven, voor de S.S.R. de heer B. Ba- vinck. Verder waren aanwezig vertegen woordigers van de bond van J.V., de meisjes bond. Jeugd en Evangelie de Werkgemeenschap Geref. jongeren. Frankrijk wil praten over Europees leger Frankryk wil een conferentie houden ter bestudering van de vorming van een Europees leger, waarbij ook Engeland zal worden uitgenodigd. VL Amerika waarschuwt, zich door China niet om de tuin te laten leiden 'IA DE DELEGATIE van India heeft communistisch China een nieuwe boodschap tot de V.N. gericht. Hierin wordt de houding ten aanzien der „vredespogingen in het Verre Oosten" verduidelijkt. Daarop hebben de twaalf Aziatische en Arabische landen aan de „politieke commissie" van de V.N. een nieuwe resolutie voorgelegd. Er wordt aangedrongen op de in stelling van een „zevenmogendheden-commissie" ter oplossing van de be staande geschillen. Hiervan zouden Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland, India, Egypte en Rood China deel uitmaken. Communistisch China zou in haar jongste voorstellen de eis hebben laten allen, dat een dergelijke conferentie in China moet worden gehouden. Pandit Nehroe, de premier van India, heeft in een radiorede te New Delhi met nadruk betoogd, dat het Amerikaanse voorstel de V.N.. om communistisch China tot aanvaller in Korea te verklaren, slechts kan leiden tot verscherping der conflic ten. Volgens hem is het Peking diepe ernst, de vrede in het Verre Oosten tot stand te brengen. Zulks zou dus moeten blijken uit het jongste Chinese voorstel. Hoe reageert nu Amerika op dit alles? In.de „politieke commissie" van de V.N., het debat over een ..staakt het op Korea werd hervat, heeft Warren Austin het voorstel van Peking i de hand gewezen. Hij waarschuwde V.N.. zich niet om de tuin te laten leiden. Hij sprak van een „duister ant woord, bedoeld om in de V.N. verwar ring te stichten, haar leden te verdelen en bovendien beoogt het geen staken der vijandelijkheden". Overigens is Ame rika bereid, elke andere redelyke oplos sing te overwegen. In dezelfde commissie heeft Sir Bene- gal Rau het standpunt van Pandit Nehroe. dus van India vertolkt. Hij vond het Chinese voorstel wel „geruststellend". De Chinese boodschap had betrekking oo de verlangde zetel van Peking in de V.N. en het terugtrekken der buiten landse troepen uit Korea. Hoe is nu tenslotte de stand van zaken? De Arabische landen zullen aan de stemming over de Amerikaanse reso lutie niet deelnemen. Zeer tot ergernis Washington blijft Engeland aarze len. Frankrijk is tenslotte geneigd vóór de Amerikaanse resolutie, die China ver oordeelt. te stemmen, maar met heel veel voorbehoud. Australië en Paraguay 6teunen de Amerikaanse resolutie, maar eerstgenoemd land wil geen sancties, zonder de goedkeuring der Algemene Vergadering. De Nederlandse gedelegeerde v Balluseck. heeft voorgesteld de zitting verdagen, in verband met het belang rijke voorstel der twaalf Aziatische Arabische landen. Met de respectieve geringen kan dan overleg worden ge pleegd. Aldus geschiedde en komt de eerst vanavond weer bi, De minister-president, dr W. Drees en de formateur van het huidige kabinet, minister Van Schaik, op weg uit de Tweede Kamer naar het paleis Noordeinde. De 12de Amerikaanse luchtmacht in Europa Er zal een twaalfde Amerikaanse luchtmacht worden ingesteld, omvattende alle Amerikaanse luchtmachteenheden in Duitsland en Oostenrijk. Deze twaalfde luchtmacht zal ressorteren onder het Europese commando te Wiesbaden, dat alle Amerikaanse luchtmachteenheden Europa. Groot-Brittannië en het Mid- dellandse-zeegebied onder zich heeft. V.N.-eenheid op 50 km van 38ste parallel Zoekplaat je Waar zijn de Chinezen? Afdelingen der verbonden troepen trachten steeds dieper in Noordelijke richting door te dringen. Zo is kleine gepantserde strijdmacht var verbonden legers via de stad Hoeng- n Centraal Korea, reeds doorgesto ten tot minder dan 50 km van de 38ste breedtegraad. Dit is het Noordelykste punt, dat de V.N. troepen sinds de val van Seoel hebben bereikt. Tegelyker- tyd rukte een andere V.N. strijdmacht onder dekking van nrtillerie en vlieg tuigen. de plaats Jongwol binnen, maai rij ontmoette slechts verspreide tegen stand. Hardnekkige geruchten houder dat in dit deel van het frontgebied reeds geruime tüd geen Chinese troe meer zün waargenomen. Langs de Westelijke sector van het Centrale front hebben de troepen der V.N. met de Noordelijken onderhouden. Zo kwamen by Itsjon eenheden der V.N. onder het vuur van de vijand. De Chinese eenheid werd geschat op de sterkte van een compagnie. Volgens het Amerik. dep. van Defen ce hebben de Amerikaanse strijdkrach ten op Korea de laatste week 1064 mar verliezen geleden, waardoor het totaal aantal doden, gewonden en vermisten tot 46.201 man gestegen is. Gesneuveud zyn 6500 man. Verdachten van steekpartij vrijgelaten Gisteren zijn de gebroeders D. uit Nijmegen, die betrokken waren bij de dodelijke steekpartij van Zaterdagmid- vrygelaten. Zij waren gearresteerd als verdacht van doodslag, doch het hoor heeft uitgewezen, dat hier ver: delyk van noodweer sprake is. Afgetreden Het kabinet is afgetreden. Afgetre den, nadat vier.moties tegen.zijil beleid met grote meerderheid waren ver worpen. En toch afgetreden. Dat is onge- ijfeld een opmerkelijk ding. Waarom treedt het kabinet af, enkele ogenblikken nadat gebleken is. dat het hier over een meerderheid in het parlement be schikt? De motivering van de ontslagaanvrage geeft hierover onvoldoende uitsluitsel. Er staat in. dat het kabinet in hoofdzaak gegrondvest was op samenwerking van ertrouwensmannen van vier partijen. Nu de kamerfractie van de V.V.D., aldus nog altijd de motivering, het vertrouwen minister Stikker h3d opgezegd en deze deswege zijn ontslag had aange- raagd, was de oorspronkelyke grond slag aan het kabinet ontvallen. Daarom, zo besluit de motivering, heef: het kabinet zijn portefeuilles ter beschikking gesteld. motivering, maar naar onze mening een onvoldoende motivering. Want in feite had de V.V.D. reeds lang ijn vertrouwen in het kabinet opgezegd, nog afgezien van de vraag, in hoeverre 'Jacob kon gelden als een ver trouwensman van de C.H.U. Wij zijn van oordeel, dat ons volk recht heeft oo een uitvoeriger motive ring. Onwillekeurig gaat men denken, dat er meer achter zit, nu het kabinet juist op dit ogenblik ontslag neemt. Ls het kabinet moe en heeft het de motie- Oud aangegrepen om heen te gaan? Ligt oorzaak op militair gebied? Mis- ook op financieel gebied? Spelen de interne moeilijkheden binnen de P.v.d.A. hier een rol .en is hier van in vloed geweest het verlangen van stellig verscheidencn binnen de P.v.d.A., da', deze partij nu maar een poosje in de oppositie moet gaan, opdat men de opgelopen wonden kan verbinden en het eigen wapenarsenaal kan overzien? Naar onze overtuiging moet een onvol doende motivering van de ontslagaan vrage aan een oplossing van do crisis in de weg staan. Daarom heeft ons volk recht op meer licht in deze zaak. Verdiend iv eik- Achten wü de motivering, het kabinet voor zijn heengaan aan grijpt. onvoldoende, dat het is heengegaan kunnen wij niet anders dan toejuichen. Men kent de bezwaren welke wy had den tegen het regeringsbeleid. Het heeft geen zin. daarop thans in den brede terug te komen. Nu het kabinet zelf is terug getreden. is het te minder nodig. Wülcn wij toch iets noemen, dan moet dat zijn de Indonesische politiek. Het is niet toe vallig. dat het juist in deze sector immers bij de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea is geweest, dat het kabinet zyn besluit tot heengaan heeft genomen. Het heengaan is dus verdiend. Maar wij moeten hieraan terstond toevoegen, dat met het heengaan de oplossing nog is gevonden. Politiek bezien ligt de zaak uitermate moeilijk. Reeds het feit, da.t geen enkele motie uit de Kamer een meerderheid kon verwerven, spreekt hier boekdelen. Het ware stellig onjuist, hieruit te con cluderen dat men „dus" maar zün ver trouwen aan dit kabinet behoorde -e geven. Het kabinet heeft de aanspraak op vertrouwen verspeeld. Maar dat de op lossing moeilyk is. is buiten kyf. De kwestie Nieuw-Guinea heef. dit nog eens bijzonder aangetoond. Hoeveel verschillende standpunten kende men daarin niet? Zelfs binnen de combinatie van K.V.P. en P.v.d.A. liepen de menin gen uiteen. Zeker is. dat land en volk behoefte hebben aan een kabinet, dat sterk is en dat recht heeft op vertrou wen in brede lagen. Spoed de DAT de maatschappüen, verenigd R'dam Fruit Excange. gisteren in de Ahoy-hal een nieuw veilinggebouw heb ben gekregen. DAT tot burgemeester van Vollenhove benoemd mr R. W. Baron van Boetze- laer. ambtenaar ter secretarie te Rheden. DAT de haven van Lemmer na een maand weer van A'dam uit bereikbaar daar het ijsveld tussen Lemmer en Urk weggedreven. DAT mevr. de wed. Rooversvan Ber- kel te Cromvoirt (gem. Vught) op 21 Febr. 102 jaar hoopt te werden. DAT de volkshogeschool te Bergen op 10 Febr. e.v. een weekeinde over Frank rijk belegt. DAT de prov. Groninger slagershond binnenkort maatregelen zal beramen te gen de vleesoorlog in de Veenkoloniën, waarbij 15 pot van de slagers in deze provincie betrokken zyn. DAT de secr.-gen. van Economische Za ken; prof. Brouwers, gisteren de twaalf Amerik. journalisten, die ons land be zoeken. aan een diner verenigde met vele andere autoriteiten. DAT bij het 50-j. bestaan van de Alg. Ned. Zuivelbond een gedenkboek is uit gegeven onder de titel Van vader op DAT het 40-j. ziekenhuis Bethesda te Tiel is uitgebreid met een paviljoen, •in een röntgen-,baby- en kindcrafde- cn een laboratorium en bij de feest viering namens een comité ƒ21.300 werd overhandigd voor een nieuw ziekenhuis. DAT op de Meeuwenlaan in A'dam-O. de 35-j. fietser A. J. L. uit de Lange Vo gelstraat door een personenauto is aange reden en op slag gedood. DAT er gisteren bij Goeree niet alleen :n Stellendams vissersscchip aan de grond liep, maar ook een Fins vracht scheepje, 'hetwelk later op eigen kracht vlot kwam. DAT do Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf niet. zoals we gisteren meld den. georiënteerd is op de E.V.C., doch aangesloten is by de Ned. Vakcentrale. DAT de Zuid-Ned. Bond van Postdui- venhouders in het afgelopen seizoen het record-aantal van ruim 1% millioen duiven aan de vluchten liet deelnemen. DAT er nog een tekort is aan 1700 mijn werkers. hoewel er in de mijnstreek eind 1950 nog 1564 werklozen waren. DAT het dep. van Oorlog geen toe stemming meer kan geven tot opheffing van de spoorbaan door de Langstraat, die Ged. Staten van N.-Brabant hadden wil len doen afbreken t.b.v. een verkeers weg, en er nu wellicht een weg i.aast de rails wordt aangelegd. DAT comm. G. H. Jutte, pl.v. chef van de A'damse recherche, na een 38-j. dienstperiode afscheid heeft genomen. DAT vandaag in Nederland een Oos tenrijkse delegatie werd verwacht om te onderhandelen over een nieuwe handels overeenkomst. DAT in R'dam 3 mnd. is geëist tegen de 51-j. bouwkundige A. de R. aldaar, die door ondeskundige arbeiders betonnen bouwplaten had ldten vervaardigen die niet deugden, t.g. waarvan de 40-j. arbei der M. de Kam op een bouwwerk bü een val ernstig werd gewond. DAT het vierjarige jongetje K. u.'t Velp in een rioolput is gevallen, toen hü het rooster op wou lichten en in de modder is gestikt. DAT prof. dr Hf P. Berlage in Maart a s. Indonesië zal vertegenwoordigen op de internat, meteorologische conferentie te Parijs. DAT C. P. v. Solingen benoemd werd tot onder-directeur van Philips. De fractie-voorzitter der V.V.D.mr P. J. Oud, die het kabinet torpedeer de en daarmee vooral de minister president in heftige opwinding bracht. Dreigbrief voor gezant in Ierland Juristen in Dublin: niet boycotten De Nederlandse gezant in Dublin heeft per post een dreigbrief ontvangen, onder tekend door de „Ierse republikeinse broe derschap". waarin wordt verklaard, dat de broederschap „verplicht is tot actie over te gaan", indien de Nederlandse rinevliegers in Noord-Ierland blüven oefenen. De politiebewaking bij de Nederlandse legatie en de Britse ambassade te Dublin is verdubbeld. De rechtskundige adviseur- van de ge meente Dublin hebben zich verklaard tegen een boycot van Nederlandse groen ten en fruit, waarvoor de gemeenteraad zich had uitgesproken. Dc laatste tüd komt het in Djakarta herhaaldelük voor, dat woningen Europeanen door onbekenden met stenen bekogeld worden. Meestal zün het jon gens van 12 tot 16 jaar. De politie heeft thans 7 jongens gearresteerd. Een hun ner had de telefoondraden naar woning doorgesneden. Het standpunt van de aanhangers der regering is geweest: hét moet onverantivoordelyk heten, in deze tijd het kabinet het vertrouwen op te zeggen. Het standpunt van mr Oud is geweest: het moet onverantwoordelijk heten, in deze tijd het kabinet het vertrouwen iet op te zeggen. Zeker is. dat de kabinetscrisis spoedig behoort te worden opgelost. Juist ook met het oog op de ernst van de tijd. rgt de nationale en de internatio nale siuatie. wel uiterst merkwaardig, dat het kabinet terwijl het toch in ruime mate rekening moest houden met de mogelükheid. dat het zich tot aftreden geroepen zou zien ingrijpende maat regelen heeft genomen op militair ge bied. Daarom gaat nu de politieke crisis militaire crisis gepaard. Dit samentreffen draagt er zeker niet toe bij, de grenzen van het eigen land het vertrouwen in de gang van zaken hier te lande te verhogen. reemde feit doet zich nu voor, dat de regering vergaande beslissingen, neemt met het oog op de legerleiding t er niet naar uit, dat hier geen problemen meer liggen en dade- lyk daarop, zonder daartoe constitutio neel gedwongen te zyn, zyn ontslag Het is nimmer in 's lands belang, wan neer een kabinetscrisis lang duurt. Meer dan ooit moeten wij thans voor land ea olk hopen op een bevredigende e a spoedige oplossing. Herleeft de Stahlhelm- organisatie Duitse oud-strijders, aldus AP., zijn an plan. op een. in Februari te houden, ergaderir.g de Stahlhelm-orgar.is3iie an oud-strijders weer op te richten, onder leiding van Prins Oskar van Prui sen. een zoon van de overleden keizer. Reeds eerder werd een poging in die richting gedaan, maar toen hebben de Britse autoriteiten zich hiertegen verzet. I WEERBERICHT Weer iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk veel bewolking, later enkele op klaringen. Vrijwel nergens neerslag. Matige tot vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid-Oost. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 30—17.15 uur; Maan» 21.16—09.55. 30 Januari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1