NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 24 JANUARI 195J „Bloemlust"-expositie breekt eigen records glansrijk Verbluffend sortiment in beste kwaliteit (Van onze speciale verslaggever) Terwijl de jubelzangen van de laatste Kersttentoonstelling nog nagalmen en de vaderlandse vakpers er nog steeds niet over uitgeschreven is. ging daar gisteren „Bloemlvst"-tentoonstelling numero twee van start! En wat de N.V. Verenigde Bloembollenkwekers daar aan tulpen en narcissen biedt, doet die Kerst tentoon stelling enigszins in het niet zinken. Het sortiment is zó groot en de kwaliteit zó best, dat .Jiloemlust" met deze show alle bestaande records op dit gebied in één klap brak. liet de feestelijkheden dit keer beginnen Hij belichtte de ontwikkeling van de 31oemlust"-tentoonstellingen die inder tijd in de lange smalle pijpenla in Sas- senheim werden gehouden. Het gebouw tje was bij de vakmensen meer bekend onder de naam ,,Monte Carlo". Toen tij dens de krijgsbedrijven het gebouw de weg ging. die vele houten gebouwen die' tijd gingen» begon men echter in Lisse plannen te maken om de tentoonstellin gen in het vervolg daar te houden. Bij zonder prettig vonden de Sassenheimers dat niet. maar men zag al gauw in. dat tegen het Lissese paard niet te gapeh viel De spijt duurde overigens niet lang! Het karakter der tentoonstellingen verander de sterk en trok ook veel meer belang stelling der liefhebbers. En dat is, aldus de heer Warnaar. belangrijk. Want het publiek is uiteindelijk de koper van onze producten. En het is verschillende keren gebleken, dat de outsiders er een andere smaak op na houden dan de vakmensen. In dit verband werd de bekende mendel Early Queen genoemd, die men eens in vakkringen maar zo-zó vond en die later en nu nóg een goede soort is ge worden. Wat de reclame betreft: alle clame is waardeloos, als er geen goed product achter staat. Wat er op deze tentoonstelling nu alle maal te bezichtigen valt? Veel tulpen vooral narcissen. U ziet daar grote groe pen nieuwe, nieuwere en aller- ste tulpen van Gebrs. Nieuwenhuis, Lisse Gebrs. Eggink, Voorschoten. Gebrs Van Zanten, Hillegom. Jac. Uittenbogaard. Oegstgeest. diverse Bro^iproevenbedrij ven, enz. Verder enorme inzendingen narcissen, waarvan die van de fa Warnaar Sassenheim, wel het leeuwendeel haar rekening nam. Hyacinten zijn er wat minder dan op de Kersttentoonstelling, maar toen brak U er ook de benen over. Mechanisatie-tentoon- stelling Op de mechanisatie-afdeling: voor elck wat wils. Hele series tractoren, v mingsinstallaties. hijs-installaties nodige bloembollenmachines naast kunst mest- en compost-stands, terwijl ook de Voorlichtingsdiensten daar uitermate leerzame stands hebben. Zéér veel belangstelling trokken de nieuwe creaties van S. A. de Vries, Leeuwarden, de firma, die de eerste goe de sorteermachine in de handel bracht. Men had nu een apparaat in elkaar gezet, laat lopen en ze dan in een zeefmachine mikt. De snelheid van de leesband is re gelbaar, terwijl deze machine is uitgerust met patent-platen, die zonder haperen narcissen kunnen sorteren. En daar was beslist gebrek aan. Verder eenverbéterde zes-plaats-sor- teermachine, waarbij de manden met bol len niet meer opgetild behoeven te wor den. De stortbak zit slechts «en halve meter boven de grond. Een elevatortje transporteert de bollen naar boven de zeefplaten. Ook hiervan is de snelheid regelbaar. Handig was ook de Agria van A. E. v. d. Voet. Leiden, een machine, waarmee men practisch_ van alles kan doen: ploegen, eggen, cultiveren; en men kan haar zelfs als trekkertje gebruiken. De prijswinnaars Visserijgohjes Gisteren was het wel heel pover Er stonden maar 150 kisten wegge drukt in een hoék van de IJmuidense vishallen. waar de handel met-onverho len lusteloosheid aan begon te knabbe len. Men had nl. de dag tevoren meer dan genoeg tong kunnen hamsteren en de ware gretigheid ontbrak te enen male. Er werd door de liefhebbers nog f 2.25 per kg. betaald en de grove slips kregen f 2. De grote schol, die weer wat ex portkansen gaat krijgen, kwam niet ho ger dan f 48 per kist. maar de klein mid del soorten wipten plotseling omhoog tot f 80 voor een kist. De wijting was niet erg gewild en de bovenkantpr-ijs bleef op f 26 liggen, terwijl de minste kwaliteiten met f 10 werden afgescheept. De KW 40. die als enige logger aan de afslag was, maakte i 3290 voor een visreisje. Vandaag iets meer De Eveline en de Catharina Duyvis zorgden vandaag voor een wat florissan- ter beeld. De Duyvis, die oorspronkelijk voor Donderdag bestemd was, kwam vervroegd binnen, doordat de Flamingo naar Grimsby werd gedirigeerd en er dus een prachtig gaatje openbleef. De Eveline heeft in totaal 870 kisten vis w. 0. 480 wijting en de Catharina Duyvis 665 kisten, w.o. 400 koolvis. De „kruiser" Duyvis De Catharina Duyvis heeft een zware geschutstoren opgevist. Het was eerst al een heel karwei om deze scheep te krij gen en toen het geval zonder al te veel schade aan de netten op dek lag. was het practisch onmogelijk de zaak weer over boord te zetten, zodat de trawler, sierd met een geschutskoepel, op huis aan ds komen stomen. Gisteravond kwam het schip in IJmuiden binnen morgen heeft het. nog steeds met de be wapening aan dek, de vangst in de markt gebracht. In Grimsby Vandaag zijn in Grimsby aan d< markt de Thorina, de Vios en de Fla mingo. de laatste met 670 kisten. Tij dens de laatste visreis heeft de Thorina een deel van het vistuig verspeeld, zo dat in Engeland nieuwe spulletjes moes ten worden aangeschaft. Met de hand tussen de drijfriem Tijdens het vissen, raakte de monteur van de Prinses Marijke (Sch 9) met de hand tussen een drijfriem. Hij kon dit lichaamsdeel weliswaar tijdig terugtrek ken, maar hield er toch een wond aan de bovenarm van over. Nadat een dokter van het Rode Kruisziekenhuis in' Den Haag radio-telefonisch geconsulteerd was. besloot men de reis toch voort te zetten en de monteur, als het nodig is, met een thuisvarende logger mee te ge ven. Haring uit Noorwegen Gisteren iwamen weer een paar wa gons haring uit Noorwegen in IJmuiden aan, die de rokerijen opperbest konden gebruiken, omdat men momenteel zo goed als zonder zit. In Engeland is de situatie nog wat erger, want daar denkt men er zelfs over een aantal v-iscon6er- ven fabrieken wegens gebrek aan grond stoffen te sluiten. Er komt weer plat- en fijnvis Het betere weer en de ruimere vang sten. zullen tegen het weekeinde een aanmerkelijke toeneming van de plat- en fijnvisaanvoeren veroorzaken. De week- loggers en een paar overweekse loggers, zowel van de Katwijkse als van de Scheveningse vloot, kunnen Vrijdag of Zaterdag al heel wat binnen hebben, zo dat de trawlers voor deze dagen nog wat concurrentie krijgen. Inmiddels is de kans niet gering, dat de Bergen en de Hoop, die beide voor de Donderdagmarkt worden verwacht, op het laatste moment Grimsby nog prefereren, zodat de logger- yloot alleenheerseres wordt. Constellation Tilburg moest terug Noodlanding op Schiphol Na het verlate vertrek van de Constel lation Tilburg, van Schiphol naar New York en Curacao, bleek vannacht dat iets aan het neuswiel haperde. Het vlieg tuig vloog terug naar Schiphol en landde op de beide hoofdwielen. Gezagvoerder J. C. Pool wist de machine in deze moei lijke stand te houden tot enkele meters voor het einde van de baan. waar zij tot stilstand kwam. Toen zakte het toestel naar voren, waarbij de neus werd be schadigd. De bemanning en de 44 passagiers ble ven ongedeerd. Vanmiddag om één uui zouden de onfortuinlijke reizigers op nieuw vertrekken. smmHij-Sbeter worden worden worddd Diamanten in schoen hakken De Amerikaanse politie heeft e< drietal diamantsmokelaars gearresteerd, die de smokkelwaar verborgen i de hakken van hun schoenen Twee vrouwen werden resp te M/iami en wald gearresteerd. Een van hen. Belgische emigrante, wasregelrecht per K LM toestel uit Nederland gekomen. De derde, een Oostenrijker, werd gear resteerd. toen hij, uit Brussel in de V S aankwam. Rechter sceptisch over „leugen-ontdekker" De wisselbeker voor de beste collectie hyacinten! Gebr. Segers, Lisse; idem voor hyacinten, decoratief opgesteld: Gebr. Segers, Lisse; idem voor tulpen: Gebr. Van Zanten, Hillegom, met lof van de jury; idem voor beste particuliere inzen ding tulpen, na loting tussen Gebr. Eg gink te Voorschoten. Gebr. Van Zanten te Hillegom en J. Uittenbogaard te Oegstgeest, die allen 42 pnt hadden, kre gen de Gebr. Eggink de beker; de andere twee kregen een certificaat; ;dem voorj particuliere inzending tulpen: Gebr. gevoelig type zal er wellicht toe kun- Nieuwenhuis. Lisse: idem voor narcissen: nen worden gebracht de feiten te be- Warnaar en Co. passenheim. met lof derlkennnen, waaraan hij zich niet heeft jury; idem voor beste collectieve inzen- schuldig gemaakt. ding: Van der Hoeks broeiproevenbedrijf.l Zoals wij meldden, heeft de Groes- Oude Niedorp; definitieve prijs voorlbeekse wachtmeester, die op 8 Februari mooiste gemengde inzending: Uittenbo- in hoger beroep in Arnhem terecht zal gaard te Oegstgeest; certificaat uitgereikt'staan wegens medeplichtigheid aan de aan G. van der Mey's Zonen te Lisse voor I Nijmeegse vals-geld-affaire, na een ver- de hyacint Fharos; idem aan Warnaar hoor met de „leugen-ontdekker" enkele voor mooiste amateurrnarcis. bekentenissen afgelegd. De president van het Arnhemse ge rechtshof, mr dr baron J. A. G. de Vos Stgenwijk, staat sceptisch tegenover de resultaten, verkregen met de Ame rikaanse „leugen-ontdekker", waarmede de Groesbeekse wachtmeester R. langs op eigen verzoek is verhoord. Dr de Vos van Steenwijk meent dat de uitkomsten tè veel afhankelijk zijn de persoon van de verdachte. Een Raad van Woubrugge verdeeld over schenking van gedenkraam Hoogmade krijgt 5 of 8 arbeiderswoningen De raad van Woubrugge kwam gister-volgens art. 13 van de L.O.-wet 1920, avond voor de eerste keer in 1951 in ver- werden ingewilligd. De Chr. Nat. school gadering bijeen. De burgemeester hield zal vergoeding krijgen in de kosten van een korte rede. waarin hU memoreerde, een vakonderwyzeres. dat in 1950 24 inwoners overleden zijn, De president-kerkvoogd der Ned. Herv. waaronder het raadslid J. Zwetsloot, de Kerk verzocht de burgerlijke gemeente oudste inwoner, de heer A. de Graaf, een gedenkraam in de gerestaureerde pastoor A. J. van Schaik en A. G. Pran-jkerk te willen plaatsen. Over dit punt gers, hoofd der school te Hoogmade.'kon de raad het niet eens worden. De Voorts liet spr. verschillende uitgevoer- heer van der Eng verklaarde zich tegen de werken de revue passeren. De plan-de schenking. Hij wees er op, dat de ge- v°ór _de n,cuwe bru& zullen zeer j meente de toren van de kerk onderhoudt Dat is klaardacht men Dijk bij Zuidbroek toch doorgebroken: kilometers land onder water Twee schepen sloegen met het kolkende water door dijkgat naar binnen WAT NIEMAND gisteren meer verwachtte, is gebeurd: de Oostelijke dijk van het Muntendammerdiep, ongeveer midden tussen Zuidbroek en Muntendam in Oost Groningen, is gebroken. Een kolkende stroom stortte zich in de twee polders van het waterschap De Munte, door een gat. dat met het uur breder werd en vanmorgen al een breedte van 25 meter had. Kilometers land staan blank. Honderden militairen, arbeiders van Rijkswaterstaat en hoeren zijn de gehele nacht en morgen in de weer ge weest. Maar de toestand is nog vrij hopeloos. dagenlang te voren gewaarschuwd, heb ben de gehele nacht bii het Sat in de dijk gewerkt. Honderden zakken zand wer den in het water gesmeten, maar wat hielp het?'Men hoopte het gat vandaag voorlopig dicht te krijgen, als het water peil in polder en diep ongeveer gelijk zou zijn en er dus geen krachtige stroom meer zou wezen. Aanvankelijk .was men van plan het gat met bulldozers nog wat groter te ma ken om des te spoediger een gelijk peil aan beide zijden van de dijk te bereiken. Later achtte men dat niet meer nodig. Spoorwegautoriteiten kwamen ook naar de plaats des onheils, omdat men er rekening mee houdt, dat ook de spoor dijk, waarover de lijn Zuidbroek-Stads kanaal loopt, gevaar loopt. Als het water in het tempo van gisteren blijft stromen, zullen de duikers in deze dijk zeker be zwijken. Er is één hoop: dat het water, dat nu nog aangevoerd wordt door het Winschoterdiep en het Foxholstermeer, in worden gestuit. Duizenden mensen stroomden Zuidbroek toe. De politie had druk werk met het omleggen van het verkeer, dat anders over de dijk van Zuidbroek Muntendam v.v. gaat. Val op de wachte aanzienlijke was op de Waal en de Rijn is gisteren uitgebleven. Vandaag werd veeleer val dan was ver wacht. Langs de Waalkade en de Waal dijken bij Nijmegen kon men de water- drang volkomen beheersen. Bij Nijmegen heeft men het tot Kleef uitgestrekte wei land De Ooy, bijna 1500 ha, dank zij het dieselgemaal zo goed als geheel van kwel water vrij kunnen houden. waarschijnlijk binnenkort verwezenlijkt worden. De uitvoering van de verkeepswet en het verkeersreglement werd uitvoerig be sproken. Tenslotte werd een voorstel van W. om de maximum snelheid in de kom der gemeente op 15 km te stellen, met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. dat zij met f 10.000 in de restauratie kosten heeft bijgedragen. Wethouder Schraverus en de voorzitter toonden zich voor dit geschenk, maar bij de stemming staakten de stemmen: 3-3. Het voorstel werd aangehouden tot de volgende vergadering, j Eén van de vier in aanbouw zijnde Verzoeken van de heren W. J. Peetersmiddenstandswoningen, wilden B. en W. en E. A. v. d. Voorn, inzake vergoeding j als duplex-woning ingericht zien. De kos ten hiervan zullen vermoedelijk f 600 of f 700 bëdragen. Dit voorstel werd z.h.s. HILLEGOM Jonge Kerk Op de vergadering van de Jonge Kerk. die hedenavond om 8 uur in Weltevreden wordt gehouden, zal de heer P. v. d. Jagt spreken over ..Wereldcatastrophe". Jaarvergadering Maandag 29 Januari a.s. houdt de Ned. Chr. Landarbeidersbond een feestelijke jaarvergadering in hotel Sistermans. De toneelclub van Sizo zal medewerking verlenen. Uitvoering De Chr. Gymnastiekvereniging ,,Jahn" hoopt op 13 en 14 Februari as. de jaar lijkse gymnastiekuitvoering te geven 11 deconcertzaal Flora. LISSE Christen-vrouwen en Ambon De afdeling Lise van de Ned. Christen vrouwenbond hield gisteravond een ver gadering in de Ned. Herv. kleuterschool, waarin mevr. J. C. ^Valderpoort-Wierts van Coehoorn Sprak over: „Ambon door -j de eeuwen heen". Zij vertelde op uitvoe rige wijze het ontstaan van Ambon als Nederlandse bezitting en hoe de Ambon- nezen zich tot de Nederlanders voelden aangetrokken. Zij gewaagde van de ont roerende trouw aan ons Vorstenhuis. Het chr. gedeelte van de bevolking bezit grote Bijbelkennis. Voorts vertelde zij, op welke wijze'de Ambonnezen steun ver leenden aan de Nederlanders in de Ja panse kampen. Zij riep de aanwezigen op de Ambonnezen in hun grote nood te steu nen. Mevr. Jongeboer, voorzitster, bracht de spreekster dank. Onvoorzichtig gefietst Het 9-jarig zoontje van mevr. R. kwam gisteren door onvoorzichtig rijden met zijn fiets op de Hereweg in aanrijding met een vrachtauto. Met een gebroken ondervoet moest de jongen naar een zie kenhuis worden gebracht. RI]NS BURG Spreekbeurt Ds W. Vroegindeweij, Ned. Herv. pre dikant te Huizen, hoopt Vrijdagavond om half 8 in „Vliethof" te spreken. Twee stropen voor de kantonrechter Twee gemeentenaren moesten voor de Leidse kantonrechter terecht staan wegens stroperij. In een Novembernacht waren zij 's nachts zonder vergunning of jachtacte ln de Elsgeesterpolder aange troffen. Hoewel de politie een schijnsel had gezien, ontkenden zij met een licht bak gejaagd te hebben. Een van hen had en „opgehangen" haas vervoerd, die had hU gevonden, zei hij. Toen de rechter vroeg, wat zij daar deden, zei dat zij een wandeling voor de ge zondheid maakten. De politie had in een schuurtje van een der stropers een licht bak, een jachtgeweer en een haas ge vonden. De eigenaar van het schuurtje verklaarde niet te kunnen begrijpen, hoe die dingen daar terecht waren gekomen. Het O.M. vond dat zij, die er „blozend" uitzagen, geen wandeling voor de gezond heid hoefden te maken. De kantonrech ter veroordeelde elk tot 30 of 15 dagen. De man, die de haas vervoerde kreeg 20 of 8 dagen extra. De lichtbak, het ge weer en de opbrengst van de verkochte haas werden verbeurd verklaard. aanvaard. Bij de bespreking van de bouwplannen te Hoogmade, stelden B. en W. voor om van het eerste plan, de bouw van twee woningen voor de politie, een arrestan tenlokaal en een brandweergarage, af te zien. Zij suggereerden de bouw van 5 of, zo mogelijk, 8 arbeiderswoningen. De raad ging hiermede accoord. Er zal binnenkort een begin gemaakt worden met de aan leg van een weg naar het bouwterrein. De rondvraag leverde niets van belang op. Sinds vorige week Donderdagochtend de duiker kapot sloeg, had men de dijk als een troetelkind verzorgd. Ruim 8000 zakken zand en tientallen kubieke meters puin gingen in de kolkende watermassa verloren. Gistermiddag echter dacht de kroon op het werk te kunnen zetten, toen de laatste heipaal ln de grond ging en men het water zo goed als gekeerd had. Om vijf uur hadden de autoriteiten nog een kort onderhoud over de men voorzorgsmaatregelen voor de nacht. Men was vol goede moedMaar tien minuten later kwam de tijding: de dijk scheurt! Men spoedde zich in allerijl naar df plek. Juist daar, waar men de laatste af sluiting van het gapende gat 'had aange bracht, was de dijk gescheurd. Het duur de maar even of de scheur was een kloof meter breedte. Met woeste snel heid joeg het water van het Munten dammerdiep, dat wordt gevoed door het Winschoterdiep en het grote Foxholster- door het gat. Tegen zes uur was dat tien meter breed. ommezien stond de polder blank. De meeste woningen waren al ontruimd. De families Brink en Mooy- bjroek moesten haastig hun boerderijen verlaten. Militairen en politie wisten nog enig huisraad te redden. En* toen deze boerenmensen bij gastvrije Zuidbroekers een onderkomen hadden gevonden, het gat ln het wegdek al 25 meter. Schepen door het gat Twee schepen, die in het kanaal lagen, erden door het gat in de dijk geslagen. Alle schippers in het kanaal kregen last, hun boten van de wal los te maken, om- anders kans hadden te kapseizen door de reeds dalende waterstand. De gehele nacht is het water blijven stromen. De sluizen hij Westerbroek en Winschoten yi het Winschoterdiep wer den gestolen. Die bij Zuidbroek zijn on bruikbaar, omdat ze naar de verkeerde kant sluiten. Men poogt er met balken schot aan te brengen om de stroom uit de richting Winschoten te stuiten Militairen uit de omgeving, reeds VOORHOUT Lustrumfeest E.H.B.O.-afdeling De plaatselijke afdeling der E.H.B.O. bestaat 10 jaar. Het tweede lustrum werd op feestelijke wijze herdacht in het Pa rochiehuis, met een geslaagde toneeluit voering. De voorzitter, de heer M. v. d. Vlugt, kon de wethouders Van der Nou- land en Deutekom en de dokters Bots en Niemeyer van Noordwijk welkom heten. Burgemeester De Graaff had bericht van verhindering gestuurd, omdat hij ziek Een aantal cursisten voerde een stukje toneel op. dat bedoeld was als propagan da voor de E. H. B. O. Verder verleen de het gezelschap „Eckerlyck" van Sas senheim medewerking door de opvoering het Amerikaanse blijspel „Gezwo- kameraden". Het gezelschap „Schop pen Zes" zorgde voor muziek. Oranjevereniging actief De Oranjevereniging heeft in haar programma 1951 weer een autotocht de ouden van dagen geprojeoteeerd. Als eerste actie daarvoor wordt in Februari avond georganiseerd, waarop het blij spel „Tot wederdienst bereid" zal wor den opgevoerd. Nieuws uit Alphen aan den Rijn De parkeerterreinen bij „Avifauna" „Avi- heeft de heer Van dgn Brink toestem ming ontvangen enkele gemeente-ter reinen te gebruiken en in te richten. De kosten kwam voor zijn rekening. Nu het seizoen 1951 weldra aanbreekt, moet deze aangelegenheid opnieuw wor den bezien, waarbij B. en W. van mening zijn. dat uitbreiding van de capaciteit der terreinen, mede gezien de gang van zaken vorig jaar. eis is. Bestendiging toestand, dat een derde op gemeentelijke eigendommen min of meer kostbare wer ken aanbrengt, achten B. en W. onge- Inzake een volledige beschikking door de gemeente over de parkeerte.- n hebben B. en W. met de directie het vogelpark onderhandeld. Deze laatste wil aan een regeling medewerken tegen- een billijke vergoeding :n koste gelegde bedragen. De directeur van gemeentewerken Is mi oordeel, dat deze kosten te stellen zijn op rond 50.000. B. en W. stellen de parkeerterreinen tegen dit be drag over te nemen, waarbij wordt op gemerkt. dat, wanneer de gemeente zich niet afzijdig kan houden van de exploi tatie der terreinen, het ook billijk is. dat zij de revenuen, althans een deel daar- dat tegen de uitgaven opweegt, ont- Opnieuw verhoging gasprijs In verband met de gestegen kolen- prijzen heeft de minister van Economische Zaken goedgevonden, dat ter compen satie van de verhoging van de kostprijs het gas de gasprijzen met een halve cent per m3 worden verhoogd. Nu de financiële resultaten van het gasbedrijf nog steeds ongunstig zijn, menen B. en W. oeten voorstellen van deze verho ging gebruik te moeten maken. De prijs bij normale afneming wordt dan 17 cent per m3. Agenda raadsvergadering. De agenda voor de morgenavond, 7.30 ur, te houden raadsvergadering telt 16 punten. Het voorstel inzake het aangaan een overeenkomst met P. A. Ver hagen betreffende het ontbinden van een met hem bestaand pachtcontract, is nodig verband met de bruggenbouw Emrna- laan-Hoofdstraat, waarvoor de grond- verken binnen enkele maanden aanbe steed worden. De boerderij van de heer Verhagen aan de Hooftstraat moet in verband hiermee afgebroken worden. Voor verplaatsing van zijn bedrijf stellen B. en W. voor de heer V. een schadeloos- stelling van ƒ15.000 te verstrekkeh. Ook is er een voorstel over garantie verklaring in verband met steunverlening aan kleine tuinders in de Veenstreek. 1 Verder: vaststelling van een nieu electricitei'tsverordening 'en nieu eleotriciteitstarieven; voorstel inzake het vaststellen van een nieuwe gasverorde- ning; idem inzake verhoging van-de gas- prijs. K.A.B. vóór Zaterdagmarkt. In een gisteravond gehouden vergade ring van de Katholieke Arbeiders-Bewe ging (afd. Alphen) kwam de kwestie de stichting van een Zaterdagmarkt ter sprake. Besloten werd de actie, die ter bevordering hiervan gevoerd zou worden, steun te verlenen. Muntgastoestellen voor rekening gebruikers. Teneinde een hoog bedrag aan jaar lijkse onderhoudskosten van leidingen en toestellen voor gas het gemeentelijk be drijf te besparen, benevens administratie kosten, stellen B. en W. de raad voor de gas verordening in die zin te wijzigen, dat de toestellen, lampen enz. voortaan de verbruikers worden verkocht voor 2.50 en de in bruikleen uitgegeven leidingen aan de huiseigenaren voor 1.50. Natuurlijk hebben verbruikers en huurders dan voortaan ook de onder houdsplicht. De gestorte waarborgsommen zullen, j aanvaarding van het voorstel, worden terugbetaald. Ook avondschool voor technisch onderwijs? Het bestuur van dè Stichting voor Chr. Nijverheidsonderwijs heeft het gemeente bestuur het verzoek gericht mede te werken aan het verbinden van een avond school voor technisch onderwijs aan de technische dagschool. B. en W. wensen praeadvies uit te brengen. Afdeling voor slechthorenden, een gisteravond gehouden vergade ring is besloten tot oprichting van een plaatselijke afdeling van de vereniging voor slechthorenden. Voorzitter was de he^r J. C. van Leeuwen. Voor alle aan wezigen waren er toestellen, zodat het gesproken woord goed werd verstaan. Mr H. J. A. J. Niemeijer uit Amsterdam if een uiteenzetting van het doel streven van de vereniging. Mej. A. Heijst uit Leiden gaf een demonstratie liplezen en de heer J. Kanis Jr hield causerie over Oostenrijk, toegelicht met lichtbeelden. Schip klem onder Maasbrug Door de hoge waterstand van de Maas moeten de schippers allerlei kunstgrepen toepassen om onder de Venlose Bailey brug door te komen. Sommigen breken hun stuurhutten, af. of andere hoge ob stakels. De schipper van de rijnaak Tan- uit Amsterdam dacht het gevalletje te kunnen klaren door het voorschip vol ater te pompen, zodat dit dieper Maas kwam te liggen. De manoeuvr lukte echter doordat het schip te vlug voortdreef, voortijdig onder de brug kwam en klemvast geraakte. Het gevaar dreigde dat het schip kelderen door de druk van de brug, of bruggedeelte ontzet zou worden, De Venlose brandweer begon terstond hoeveelheid water van anderhalf mil- lioen liter in het scheepsruim te pompen. Het schip zakte en kon verder a De Maas is nu overal ver buiten zijn oevers getreden. Verschillende landerijen staan blank. In de Maasdorpen komt het water soms tot over de drempels huizen. Enkele veerdiensten zijn gestaakt. ZwUsers bedrijf verhuist naar Zaandam' Tegen het midden van het jaar zal in Zaandam gaan werken een Zwitsers bedrijf, de N.V. Meypro, fabricage van bind-, verdikkings- en geleermiddelen voor de levensmiddelenbranche en andere industrieën, benevens apprêteergrondstof en dergelijke middelen voor de textiel industrie. Grondstof is de pit van de Johannesbroodvrucht, die rondom de Middellandse Zee en in Portugal groeit. Het bedrijf van de Meypro te Weinfel- den (Zw.) zal naar Zaandam worden overgebracht. Schadevergoeding voor het overstromingsgebied Het communistische Tweede Kamerlid Borst' heeft minister Spitzen schriftelijk gevraagd of de overstromingen in Fries land en andere streken in het Noorden van ons land inderdaad door een te kleine bemalirigscapaciteit worden ver oorzaakt. Hij bepleit schadevergoeding voor de gedupeerden. Amerikaanse journalisten en Eisenhowers brief Een groep Amerikaanse dagbladredac teuren. die een reis door Europa maakt zich op de hoogte te stellen van de lier waarop de Marshallgeld^n wor den besteed en van de krachtsinspanning de defensie, is gisteren voor enkele dagen in Nederland aangekómen. Vooral de brief, die generaal Eisenhower na zijn bezoek aan ons land schreef aan de Ame rikaanse ambassadeur zal een belangrijk onderdeel uitmaken van hun activiteit hier te lande. TER AAR Chr. Hist, kiesvereniging De Chr. Hist, kiesivèreniging hield gis teravond haar jaarvergadering onder lei ding van de heer G. J. Huijgen. Onder de ingekomen stukken bevond zich de mededeling, dat op 13 Februari a.s. mr Beernink zal spreken over het onderwerp „Politiek \an heden". Uit het verslag van de penningmeester, de heer A. Broer, bleek, dat er nog f 73.58 in kas is. De heer H. de Vos liet het afgelopen jaar de revue passeren. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren Huijgen en W. van Wou denberg herkozen. Tot derde bestuurslid werd gekozen de heer G. E. Rosenboom. WARMOND De loop der bevolking De bevolking bedroeg op 1 Januari 1950 totaal 3750 personen. Er werden 99 kinderen geboren en er vestigden zich 265 personen in onze gemeente, terwijl 21 overleden en er zich 209 elders ves tigden. De bevolking vermeerderde dus met 134 zielen en zij is thans 3884 zielen Burgerlijke stand Geboren: Anna G d v D Roest en A Schier; Anthonie M M z v J G v Vliet A C Hogenboom; Cornelis J z v W Landman en J I v Kralingen; Engelina F M d v S P v Rijn en F A v Leeuwen; Maria C Th d v J J Kerkvliet en A M Ingenbleek. Gehuwd: A J J v d Voort, 28 j en W H J v d Geest, 28 j. Overleden: P J C Hetsen. 73 j; G F Spaink. wedn v ~G W v Gelder, 71 j; M v Winsen, 87 j. Vier „Mig"-toestellen neergeschoten V.N.-troepen opnieuw in Wonjoe Te Lake Success is thans in de eerste plaats de groep aan bod, die in de VN het voorstel tot het „staken van het vu ren op Korea" heeft ingediend. Het zijn twaalf Aziatische en Arabische landen. In een resolutie wordt door hen ver zocht. onverwijld een „zevenlanden- commissie" te benoemen. Die commissie moet worden gevormd uit: communis tisch China. Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk, Rusland. India en Egypte. Deze moet dan de Koreaanse kwestie be studeren met het doel, de vrede in het verre Oosten te herstellen. Hoogstwaar schijnlijk zal deze resolutie eerst na Woensdag (vandaag) worden ingediend. Dit wat de politieke zi.ide van het Kore aanse probleem betreft. Op het front wordt tussen de Verbon den Legers en de communisten vrijwel geen contact verkregen. Een bataljon van de Ver. Naties is opnieuw met verster kingen Wonjoe binnengerukt, en ook het vliegveld werd weer heroverd. Tijdens een luchtgevecht werden vier toestellen van het type Mig-15 onder vuur genomen en vernield, terwijl de 32 Amerikaanse Thunderjets ongedeerd bleven. Commu nistische guerilla's opereerden achter het Zuid-Oostelijk front bij Tanjang. Generaal Marshall verklaarde, dat de Amerikaanse troepen onder McArthur een nieuwe aanvoer van 15.000 man per maand nodig hebben. De divisies kunnen niet'eerder dan April op. normale sterk te worden gebracht. Geen sluier over de topsalarissen De jongste regeling van de topsalaris- «1 heeft vele Tweede-Kamerleden nog njet bevredigd. Men is van mening dat een vaste of tijdelijke toelage voor hoge ambtenaren met uitzonderlijke talenten worden toegekend op voor dracht van de minister van Binnenlandse Zaken, maar van de gehele ministerraad. De objectiviteit is dan beter gewaar borgd. Voorts moet het bedrag van f 150.000 voor toelagen ten behoeve van ambtenaren, aan wie buitengewone eisen worden gesteld, niet als een verzamel- post op de begroting voorkomen. Een be sluit tot toekenning van een toelage be hoort steeds ter kennis van de Kamer te worden gebracht. Tegen afzonderlijke regelingen ambtenaren met bijzondere taken heeft de Kamer geen bezwaar, mits zij goed op de hoogte wordt gehouden, aldus het voorlopig verslag over de betreffen- J wijzigingen. Nieuwe bespreking over ontslag bij C.C.D. Bij uitstel moesten twaalf man meer de laan uit Er moet op het ministerie van Land bouw een bepaald bedrag worden bezui nigd. Wanneer het ontslag van een aan tal C.C.D.-ambtenaren later dan 1 April zou- ingaan, zouden tenminste 112 in plaats van 100 ambtenaren ontslagen moeten worden. Dit was niet gewenst er daarom is bij het overleg over de ontsla- haast gemaakt. De regering moest immers de opzeggingstermijn var drie maanden in acht nemen. De uitnodi ging aan de organisaties om besprekingen voeren is een dag tevoren gedaan. De opmerking, dat van daadwerkelijk over leg nauwelijks kan worden gesproken is onjuist. Dit heeft minister Mansholt ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Dassen (KVP). De be windsman ontkent, dat het resultaat van de afvloeiing ongunstiger zou zijn dan is afgesproken. Hij heeft er echter geen be zwaar tegen, in een nader overleg nog ens een toelichting te geven. Chr. mijnwerkers: niet op Zondag werken De Prot. Christelijke Mijnwerkersbond stemt in met verlenging van de korte Zaterdagsdienst tot acht uur in de pe riode tussen 1 Februari en 15 April. minister Van den Brink heeft gevraagd i.v.m. met het kolentekort. Echter wijst de bond af het denkbeeld om het delven van kolen op Zondag voortgang te doen vinden. De Algemene Bond van werkers ln het mijnbedrijf (georiënteerd op de E.V.C.) keurt verplichte werktijdverlenging op Zaterdag en Zondag af en stelt in plaats daarvan voor, op basis van vrijwillig heid vier Zondagen te werken. Naar men weet, zal morgen door de Mijn-In'dustrieraad worden beslist. Eerste Kamer accoord met staatssecretarissen De Eerste Kamer ging gistermiddag zonder hoofdelijke stemming accoord het wetsontwerp nadere voorzienin- voor de ambten van minister zonder portefeuille en staatssecretaris. De heer Jonkman (Arb.) voelde er veel voor. de staatssecretarissen tevens de functie van raadslieden der Kroon te geven, door te spreken van ..onze" staats secretarissen. De heer Woltjer (A.R.1 achtte het ambt niet vrij van tegenstrij digheden maar wenste de ontwikkeling af te wachten. In zijn antwoord zei mi nister Teulings, dat de staatscommissie grondwetsherziening geheel vrij is om aan het instituut meer relief te geven. Er is geen enkel bezwaar om voor de staatssecretaris een eigen politieke ver antwoordelijkheid te construeren. ©ok het wetsontwerp financiering we deropbouw publiekrechtelijke lichamen werd z.h.st. aangenomen. Minister Lief- inck verklaarde er naar te zullen stre ven, dat de molestuitkeringen zo spoedig mogelijk worden gedaan. Roem wil H.C. in Den Haag handhaven In een persgesprek te Djakarta heeft de Indonesische minister van Buiten landse Zaken, mr Moh. Roein, naar aan leiding van de plannen om de overeen komsten van de Ronde Tafel-Gonferen- tie te herzien, verklaard, dat zijn rege ring niet van plan is, het bureau van de Hoge Commissaris in Den Haag "te degraderen tot ambassade of legatie- Met Nederland' zouden geen nieuwe onderhandelingen geopend worden ten zij Nederland bereid is. de eisen in-- zake Nieuw-Guinea in te willigen. Vulaan Lamington weer tot rust gekomen De vulkaan Lamington op Nieuw-Gui nea, die zoals gemeld, in een hevige uit barsting, vermoedelijk enkele duizenden slachtoffers heeft gemaakt, is thans weer tot rust gekomen. De reddingswerk: De Amerikaanse „Zwaan-kleef-aan" De internationale politiek ontvout meer en meer de ingewikkeldheid vt haar structuur. Vooral in het Westel\ kamp draagt zij een weinig co karakter. Belangen-tegenstellingen oorzaken daar een soort van „splitsing proces". Met verschillende voorbeeldt valt dat aan te tonen. Zo zijn Engelan en Franrij wel volwaardige aandeelhoi ders van het Atlantisch Pact. maar landen vinden het „ontactisch", dat Ei hower in West-Duitsland onomwo heeft verklaard, de inschakeling Duitsers bij een gemeenschappelijk-Eurt pees leger als een fait accompli" te bt schouwen. Waarom deze Frans-Britse serve? Het antwoord luidt, dat Londen Parijs er nog steeds van dromen, via e „viermogendheden-conferentje" met Mi kou tot een accoord te komen. Ruslan wil immers in geen geval de wapenin van West-Duitsland, gelijk uit de jongst nota blijkt. Men oordeelt n, de kwestie der wapening van West; Duitsland maar op de een of andere icijzj van de baan was. er met Moskou gemak keiijker te praten zou zijn. De Amen kaanse formulering der problemen en dj Amerikaanse scherpe belichting, is voo Frankrijk, Engeland en1 vele Aziatisch landen „onaanvaardbaar". De realiteit zal uitwijzen, dat Duit# land in het conflict Oost-West geen n trale positie kan innemen en in Azië Pandit Nehroe tegelegenertijd, dezelfd ervaring opdoen. De jongste Russischi nota is overigens weer een frappi staaltje vain geprolongeerde „koude o_. log" en demonstreerd de hardnekkigheii der Sowjet-politiek, om de waarheid o; zijn kop te zetten Tot in den treure krij- gen wij te horen, dat niet te Moskot aggressors zetelen, maar in Parijs Londen bevinden zich de nieuwe Hitler en Mussolini's, hyn „aanvalsplannen' smedende, terwijl zij het vredeliev communisme in staat van beschuldiging stellen. Dit herhaalde Russische, dwaze schept geen gunstige atmosfeer v< „viermogendheden-conferentie." Maar dii atmosfeer wordt er evenmin rooskleu riger op, nu de Amerikaanse resolutie in de Ver, Naties wend' ingediend, waarbij communistisch China tot aanvaller op Korea werd gebrandmerkt. Het resolutie „made in Aim erica", want tal van landen, w.o. zelfs Engeland, hadden die niet mede ondertekend. Om tesk beeld te gebruiken: Amerika speelt thans in de Ver. Naties de rol van „zwaan-klegf-aan" en de meeste landen,' aan Amerika verkleefd, worden op de wegen van Washington meegetrokken, j De gedelegeerde van India. Sir Benegalj Rau. heeft zich beslist tegen een veroor-, deling van communistisch China gekant,] India en andere Aziatische en Arabische; landen, oordelen, dat! er in_ de verhouding WashingtonPeking j slechts sprake is van; een „misunderstood'"' en er wel degelijk met Rood China te praten valt. Deze] zienswijze vindt haar oorsprong in het feit. dat men persé geen moeilijkheden; met communistisch China wil. Het be-l hoeft dan ook niet de minste verwonde-' ring, dat het Sir Benegal Rau is, die de| we Chinese vredes-offerte ontving; de Indiase ambassadeur te Peking. Evenmin is het een surprise, dat Enge land qn Israël het voorstel va Benegal Rau steunden om de v< ring van de V-.N. voor 48 uur te ve de Amerikaanse resolutie dus n behandeling werd genomen. Met gratigheid heeft een. zich VN. distanciërend „blok", gebeten nieuwe „Loempia"-gerecht, waarii Chinese kip. maar beentjes zitten. Vol gens James Reston van k Times", zouden regeringsfunc tionarissen te Washington echter toch ook geneigd zijn, verschillen te zien tus- het oude en het -nieuwe Chinese voor stel. Eerst had China als eis gesteld, datI onderhandelingen over Formosa en an dere kwesties van het Verre Oosten aan aanvaardbaar „staakt het vuren op Korea" vooraf zouden gaan. Thans zou China een „staakt het vuren" reeds aan bieden in een, periode, vóór het onder handelen over andere vraagstukken van het Verre Oosten aanvangt. Ook wil men het Chinese aanbod zien. dat Peking reeds tevreden is. als de toelating tot de V.N. „verzekerd" werd. Spoedig genoeg zal blijken, of het State Department met deze subtiele nuanceringen genoegen neemt Maar hce het ook zij, de houding van het Aziati sche blok zal tengevolge kunnen hebben, dat de Amerikaanse resolutie door inge diende amendementen de scherpe kantjes verliest en tot een slap aftreksel wordt Pandit Nehroe van India wil kool en geit sparen, hetgeen betekent, dat India wel met het Westelijk kamp bevriend wil blijven, maar een machtige, gevaarlijke buur als communistisch China, niet van ch vervreemden Verleden en doelstellingen van de Russisch-Chinese communistische poli tiek zullen echter spoedig doen inzien, bij Peking en Moskou met een tijdelijk Compromis niet komt Na Korea. Indo-China. zal gepoogd worden ook ndere gebieden in Azië ten prooi te doen vallen aan de rode Moloch! De experimenten van Pandit Nehroe, balan cerende op het slappe koord tussen Washington en,Peking, moeten ook voor Engeland geparenteerd via het Gemene best, zeer onaangenaam zijn Niet voor niets heeft Engeland de Amerikaanse resolutie niet mede ondertekend Vij voor ons geloven nu eenmaal niet de vredelievende tendenz der Rus sisch-Chinese aspiraties en betwijfelen of het standpunt nog houdbaar is, „aat geen Europees of Amerikaans ingrijpen in Azië geduld kan worden" In dit ver band wijzen wij nog op het artikel *t Verklaarde uitzicht ■gade- geen „Ne i Me ry", t wordt aangetoond, dat de aanval op Korea, door Chinezen en Russen reeds jaar geleden was voorbereid. Rus land zou 45.000 man naar Chiina zenden de dringende behoeften van de Sowjet-Unie aan het Europese frtfnt, ingeval van oorlog, tegemoet te komen, besloot China werkkrachten en expe ditie-corpsen af te staan, om onder Rus sisch oppercommando te dienen. hier sprake van een zeer nauwe Russisch-Chinese militaire alliantie, waarbij naar XQren springt, dat de oor- op Korea, van het begin af aan een oorlog was tussen de V.S. en Zuid-Korea enerzijds, en Rusland en communistisch anderzijds. Bij het „gesol" met de veroordelende Amerikaanse resolutie in de V.N.. zal men wijs doen, dit feit niet uit het oog te verliezen! Forensenbelasting overbodig Aan de woonforensenbelasting, die nog slechts door enkele gemeenten wordt geheven, bestaat blijkbaar geen behoefte het Tweede Kamerlid heden in het getroffen gebied, dat vrij Stokvis (Comm.). In schriftelijke vragen ontoegankelijk is, zijn in volle gang. Ge- aan minister Lieftinck verzoekt de heer hele dorpen liggen begraven onder lava J Stokvis, de mogelijkheid tot het heffen s- van deze belasting te laten vervallen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4