Dankbaar voor de ontvangen waardering, moedig de toekomst tegemoet Het college con amore achter de motie-Woudstra NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 24 JANUARI 1951 Burgemeester en wethouders antwoorden Erg hard is de Leidse raad met de behandeling van de begroting 1951 gisteren weer niet opgeschoten. Het zal tenminste de vraag zijn, of men er vandaag mee klaar komt. Maar dat vindt ook zijn reden in het feit, dat vanmiddag niet vergaderd. Alleen de avond is voor het vervolg van het „festyn" gereserveerd. Alle leden, die wat op hun hart hadden by de algemene beschouwingen, hebben dat nu gedaan. De burgemeester en de wethouders hebben naar beste kunnen weten geantwoord, en vanavond om 8 uur wordt dus de tweede ronde ingezet. Dan mogen zy, die al het woord voerden en die „nog niet helemaal bevredigd' zijn, het nog eens dunnetjes over doen en de sluizen van hun welsprekendheid opnieuw open zetten. meisjes moeten er van profiteren. Spr. zal nog eens nagaan, hoe dit te bewerk stelligen. Invoering van het leerlingstelsel vooi gemeentepersoneel tot 21 jaar Is stellig gewenst. Het aantal jongens uit Leiden, dat de Ambachtsschool gaat of wil gaan. is thans gelukkig weer groeiende. Mathesis krijgt het volgend jaar een dagcursus voor uitgebreid lager nijverheidsonder wijs (u.l.n.o.). Verdere bekwaming be hoeft dan niet uit&luitend meer in de avonduren plaats te hebben. Het aantal kinderen, dat werd op gegeven voor een Mythyl-school (voor lichamelijk gebrekkigen)was miniem. Als het bestuur de zaak se rieus blijft aanpakken, staat spr. wel willend tegenover het streven. Wanneer we over de gehele linie het vermenigvuldigingscijfer voor schoolgeld terugbrengen van 2 op 1, scheelt dat de gemeente 100.000 aan inkomsten, aldus spr. B. en W. durven dat verlies mo teel niet te dragen, omdat er niets anders tegenover staat. K. en O. wordt in Leiden bijzonder op prijs gesteld. Spr. wilde deze stich ting gaarne een pluim op de hoed steken. In geen enkele andere stad is een dergelijke instelling te vinden. K. en O. heeft reeds velen tot de kunst gebracht, zü het dan meer pas sief dan actief. De voorzitter Minimumtarieven voor taxi's De voorzitter, het eerst het woord voerend bij de beantwoording, zegde mr Woudstra alle steun toe bij zijn motie. Of de Mare zal worden gedempt of niet. is nog niet beslist. Spr. wenste niet in te gaan no de details van de bezetting bij de politie, maar meende dat de R.K. niet zijn achtergesteld. Tot.mevrouw Braggaar zeide spr., dat de gehuwde vrouw niet onnodig zal den gerasseerd. De voorzitter greep deze gelegenheid aan tot het uitspreken een compliment voor de dames-raads leden. Er bestaat te Leiden geen bijzondere behoefte aan maatregelen tegen open bare dronkenschap. Met de wens van de heer Aalders inzake het geven van straat namen zal rekening worden gehouden. Voor minimumtarieven voor taxi's voelden B. en W. aanvankelijk niet veel. B. en W. hebben deze kwestie indertijd wel ernstig overwogen. Het is moeilijk de belanghebbenden tot overeenstemming te brengen. De meeste taxibedrijven werken inder daad met verlies. Van bevoordeling van een bepaalde onderneming is geen sprake. In één opzicht zijn de andere zelfs bevoordeeld. Spr. toon de zich bereid, de kwestie nog eens in het college van B. en W. te be- Inderdaad verricht een bepaalde ge meentedienst wel eens cyclostylewerk, maar dan steeds alleen voor verenigingen, die nauw bij de gemeente betrokken zijn. Voor andere verenigingen zal dit niet worden gedaan. De contrólg op café- en bioscoopbezoek Is zo streng mogelijk en wordt geregeld uitgeoefend. Spr. zal er zo nodig nog verdere aandacht aan besteden. Weihouder Van Schaik Onderwijs maar oók cultuur Het is voor wethouder Van Schaik altijd weer een bijzonder genoegen, de jaarlijkse ontmoeting met de raad te hebben, waarbij dan; de gedachten over en weer worden uitgesproken. Zowel voor het- college van B. en W. als voor de raad is dit „begrotings festijn" nuttig. Kwam vroeger het onderwijs meer ter «prake, sinds de bevrijding wordt ook veel aandacht gevraagd voor het cultu rele leven. Bij beide sectoren moet ern stig rekening worden gehouden met de geestelijke zuilen, die ons land nu oen- maal heeft. De bemoeiingen dienen meer gericht te zijn op stimuleren dan op recht streeks ingrijpen. De heer Van Dijk heeft gevraagd om meer vakonderwijs voor meisjes. Spr. wil niet graag terug komen op de beroeps- handwerkonderwijzeres. Amsterdam heeft die functie nog wel, voor vakonderwijs en lichamelijke opvoe ding. Noordwijk kent de functie ook, maar daar liggen de zaken anders. Het openbaar ohderwijs regelt in dit opzicht het bijzonder. In Leiden is het onmogelijk de verlangens van de heer Van Dijk in te willigen. Het département zou dat moeten doen. Het vakonderwijs voor meisjes, op de huishoudscholen gegeven, is Inderdaad voor uitbreiding vatbaar, aldus zei de Wethouder tot mej. Van Nienes. Nog meer Hoe talrijke inwoners actief tot de kunst te brengen en hun aanleg tot ont wikkeling te doen komen? De acht-urige arbeidsdag bracht het probleem der vrije tijdsbesteding, die nog lang niet in goede banen is gekomen. Spr. meent, dat de gemeente in dit opzicht een taak heeft. Die taak moet er vooral op gericht zijn, de grote massa te grijpen. Het gros der bevolking heeft geen stap voor de kunst over en gaat liever in de bioscoop de tijd doden. Spr. hoopte, dat er een organisatie zal komen, die het vraagstuk der vrye.- tijdsbesteding goed onder de loupe gaat nemen. Mede om de groep „massa-jeugd" kleiner te doen worden. Of de overheid dit werk en de komende tentoonstelling zal subsidiëren, is nog niet bekend. Tegen de. lezingen voor^K. en O-, be doeld door de hèer Van .Weizen, is slechts .één klacht bij het bestuur binnengekomen. B. en W. achten zweminrichtingen hard nodig. Het terrein aan de Burggraven- laan zal vermoedelijk aan de sportstich ting komen. De heer Van Stralen heeft gespro ken over de staatsburgerlijke vor ming. De wethouder vertelde iets van het rapport over een gehouden en quête dienaangaande. Bij het V.H.M.O. komt deze vorming helaas het minst tot haar recht. Spr. was daarover zeer teleurgesteld. B. en W. zullen nagaan, wat er gedaan kan worden. Onderwijskrachten zijn er te Leiden voldoende te 'krijgen. Naar spr. hoopte, over enkele jaren (in de topjaren) ook nog. Het Is sprekers streven, om in de lagere klassen zoveel mogelijk over te gaan tot het meubileren met tafels en stoelen in plaats van met banken, aldus de wethouder op een vraag van de heer v. d. Burg. Als het kan zelfs ook in de middenklassen. Door culturele zorg kan veel defaitisme worden overwonnen. Spr. hoopte daarvan in het komende jaar het besté. De sociale secfor Wethouder Menken heeft nog een waslijst met vraagstukken Maar vele zijn ook al opgelost Al zijn er ook al heel wat tot een oplossing gekomen, de wethouder van sociale aangelegenheden, de heer Menken, heeft in zijn sector nog tal van vraagstuk ken. Spr. deelde deze vraagstukken als volgt In: middenstandszaken, personeels aangelegenheden, volksgezondheid en algemene sociale zaken (waaronder drei gende werkloosheid). De heer Frohwein, aldus spr,, moge weten, dat de verhouding tot de Leidse middenstandscentrale zeer goed is. Als de Verhouding van jde heer Frohwein tot de P.v.d.A. ook zo goed was Over de personeelszaken, met name over de bevorderingen, stelde de heer Questroo enkele vragen. De verantwoor delijkheid van het college voor de pro moties en de salariëring is zeer zwaar. Zowel het belang van de gemeente ala dat van het personeel moet in het oog worden gehouden. Gestreefd wordt naa- de grootst mogelijke efficiency in het personeelsbeleid. De beslissingen worden pas genomen als alle facetten zijn beke ken. Fouten in de bevorderingen zijn pijnlijk en dienen dus zoveel mogelijk te worden voorkomen. Er bestaat gelukkig een goede verstandhouding tot de orga nisaties. De heer Schoonderwoerd den Bezemei vroeg op korte termijn om langere vacan- ties voor het gemeentepersoneel onder de 21 jaar. Maar er is ook nog een cen traal orgaan, dat daarover mede beslist. Men betrachte dus enig geduld. Er zijn ambtenaren, die een gratis abonnement bij >do N.Z.H. hebben. Die worden gegeven door de N.Z.H. en niet door B. en W. Oudeliedenzorg is dn de eerste plaats een taak van de kinderen. De gemeente moet slechts aanvullend werk verrichten. Tot drie maal toe zijn de plannen bespro ken voor een verzorgimgs-tehuis voor ouden van dagen. Maar de beschikbare huizen waren ongeschikt. Nieuwbouw is pok al menigmaal besproken, maar B. en W. durven er nog niet aan. Spr. adviseerde mevr. Braggaar haar voorstel inzake een tehuis voor ouden van dagen in te trekken. Laat eerst de commissie voor het oudelie- denvraagstuk rapport uitbrengen. Wat het voorstel van mevrouw Brag gaar tot het uitbreiden van het aantal consultatiebureaux voor zuigelingen en kleuters betreft: de kruisverenigingen willen bureaux in de Professorenwijk en in de nieuwe wijk aan de Lage Morsweg Zij hebben de eerste taak. Er is ook een tekort aan artsen op dit terrein. Daar door is uitbreiding van het aantal spreek uren niet mogelijk. Spr. verzocht mevrouw Braggaar, ook dit voorstel in te trekken. Stap voor stap moet worden verder ge gaan. Het technisch samengaan van Wit-Gele en Groene Kruis kan grote be dragen besparen. Spr. legde er nogmaals de nadruk op, dat in Leiden al heel wat werk is verzet Dat geldt ook ten aanzien van de G.G.D. Deze heeft een dienende taak. Zo spoedig mogelijk zullen B. en W advies uitbrengen over'het aanstellen van een nieuwe arts. Over de kwestie: stads-academisch ziekenhuis hebben B. en W. al veel besprekingen gevoerd. Maar een Juist beeld heeft het college nog niet ver- Het idee van mevrouw Braggaar. om de badhuizen in het begin der week voor huisvrouwen beschikbaar te stellen voor het doen van de was, was voor spr. nieuw. Hij zou de mogelijkheid er van onderzooken. Over de eventuele inrichting van een crèche (kinderbewaarplaats) is etyi rapport verschenen. Ook spr. vreesde, dat er voorlopig wel niet veel van zal komen: veel te duur. Da landelijke commissie-Van Rhijn maakt plannen ter bestrijding der werk loosheid. Ook te Leiden is reeds een kleine werkcommissie gevormd. Moet er daarnaast nog een plaatselijke commissie komen, als bedoeld' door de heer Piena? B. en W. hebben dat inderdaad over wogen. Maar zulke commissies werken vaak zo traag. Toch voelde spr. wel wat voor het plan van de heer Piena. Langdurige werkloosheid is een ramp. Spr. wilde de raadsleden ieder persoonlijk zeggen: Er zyn nog andere zaken dan geld alleen. Er moet aan de werklozen ook steun worden geboden op moreel en ander gebied. weihouder Menken zoekend naar wat bindt en niet naar wat scheidt. Laat de geest van saamhorigheid de raad bezielen. Meest omstreden afdeling De heer Jongeleen ziet perspectieven voor de volkshuisvesting Iedereen kan vrij een huis bouwen De heer JONGELEEN. wethouder van Openbare Werken, dankte voor de hem en zijn dienst gebrachte waardering voor het werk. Leidens bouwvolume voor de drie jaren '51'53 is inderdaad 1050, dus 350 per jaar. Dat betekent een teleur stelling. Nodig zijn 450 woningen per jaar, dus de toewijzing is te klein. Maar spr. dacht in 1951 aan 500 woningen te komen, gezien het aantal dat nog in aanbouw is en andere omstandigheden. De vrije sector zal bovendien inderdaad vrij zijn. Iedereen kan dus vrij een huis boinven. De Marebruggen zijn inderdaad slecht. Spr. wil er dan ook geen verantwoorde lijkheid voor dragen Vernieuwing van hét wegdek van de Hooigracht is nog niet mogelijk; te duur en er zijn nog te weinig kliBkerstenen. Met veel belangstelling heeft spr. ken nis genomen van de waardering van de heer Frohwein voor sprekers werk. De heer Frohwein heëft echter ook gezegd, dat spr. meer moet luisteren naar de heer Van Iterson en hem. Maar de heer Frohwein is zo vaak afwezig en kan dus niet altijd beluisterd worden Er zijn thans meer perspectieven voor de bouw van middenstandswo ningen. Het saneren van de binnen stad, hoe sympathiek ook, kan voor lopig niet doorgaan. De woningnood dwingt er toe, de krotwoningen nog te laten staan. Wel gaan B. en W- steeds óver tot het aankopen van krotwoningen in bedoelde wijken, als de gelegenheid daartoe zich voordoet. Om dezelfde redenen kan ook van het aanleggen van de verkeerswegen Noord- Zuid en. Oost-West voorlopig niets komen. Waren er voor de oorlog maar meer krotten opgeruimd, zegt spr. met dr Gos lings, en waren er maar meer scholen gebouwd. B. en W. staan niet onwelwillend tegen over het voorstel van de heren De Hos- son en Questroo tot het instellen van een welstandscommissie (commissie van ad vies voor alle aangevraagde vergunnin gen voor bouw en/of verbouw). De opmerkingen van de heer Aalders over de namaak-Oud-Hollandse stijl be streed spr. - De monumentencommissie werkt inderdaad wel eens langzaam. Het aantrekken van industrie heeft steeds de aandacht van B. en W. Mevrouw Goudswaard had gevraagd om een Vrouwenadviescómmissie volks huisvesting. De tips van deze spreekster kosten allemaal geld, aldus de wethou der, die voor de commissie niét veel voeldé. Öf wij inderdaad in staat zullen zijn, te bouwen tegen de door We deropbouw aangegeven prijzen, is voor spr. nog een open vraag. Met de firma Zandvoort is spr. in onderhandeling (schade bij brand en herbouw stadhuis). Overdreven zuinig heid met de cultuurgrond achtte spr. Dokter Kortmann wees op het probleem van de Haarlemmerstraat- Als wü ïn Leiden geen afstand doen van bepaalde hobby's, aldus de wet houder, komen we nooit tot een goede verkeersregeling. Door die ho.bby's is het eenrichtingverkeer op de Breestraat bijvoorbeeld ook mis lukt De heer Questroo en óok de heer Van Weerlee hebben zich er aan gestoten, /oor de meubilering van de Stads- zaal slechts één Leidse firma was uit genodigd. Maar er was sprake van een speciaal werk: toneelbetimmering. Ver reweg de meeste werkzaamheden zijn door Leidse firma's verricht. De wet houder vond overigens de animo van de Leidse bouwers voor de woningbouw niet bijster groot. De opmerkingen van de heer Van Iter son over het uitbreidingsplan deden spr. de vraag stellen: „Wat wilt u nu eigen lijk?" De wethouder meende er van ont slagen te zijn, op al, de vragen een ant woord te geven, omdat ze al eerder aan de orde zijn geweest. Wat de montagebouw betreft, dc omstandigheden nopen er toe. Spr. is blij, dat binnenkort weer ruim 100 montagewoningen kunnen wor den gebouwd. Ondanks alle bezwa- Inderdaad hebben K.N.V.B.-mensen de sportterreinen aan ae Haarlemmerweg afgekeurd. Maar deze terreinen waren nog niet klaar en nog niet opge'everd. De heer Van Iterson maakte opmer kingen over de uitbreiding van het aan tal ambtenaren bij Openbare Werken. Iedereen moet het duidelijk zijn dat deze Nog zes sprekers in eerste instantie De heer De Hosson vraagt om minimum taxitarieven Opnieuw apologie van de heer Van Stralen VOORDAT DE BURGEMEESTER woorden der gestelde vragen leden het woord gevoerd. Dat v Maandagmiddag en -avond er bij, nann algemene beschouwingen. Eerste spreker in de zitting van gister middag was de heer De Hosson (k.v.p.), die zich verheugde over de vorm van de Memorie van Antwoord, maar niet over de inhoud. Spr. roerde enkele kleine zaken aan. Op hét terrein der efficiency achtte spr. nog wel wat te ontginnen, ook in de huishouding der gemeente. Het bedrijfsleven kan voor beelden géven. Spr. verwonderde er zich over, dat men de inrichting der ver schillende takken van dienst zo efficiënt vindt. Het instellen van de „welstandscom missie" achtte spr. noodzakelijk. Spreker schaarde zich achter, de heer Frohwein, maar alleen voor wat de woorden over de middenstand betreft. Hij vroeg voorts zo groot mogelijke bestrijding van de „massificatie". Als men het woord sociaal uitspreekt, moet men niet alleen aan de arbeiders denken, maar ook aan de kleine middenstanders. Spr. richtte dit als een ernstige waarschuwing tot de P.v.d.A. De heer Frohwein: „Maar 't zijn toch uw vrienden!?" sn stem: die je je feilen' De taxibedrijven hebben te worstelen iet een moordende concurrentie: Mini mumtarieven zouden bindend moéten nodig was, aldus spr., gezien het vele werk dat onderhandenof in voorberei* ding is. De wethouder zei. het weer niet in zijn hand te hebben. Er is eind 1950 ge durende 7351 mandagen niet gewerkt wegens regen of vorst. Laat de heer Van Iterson maar zeggen, waf er niet deugt bij de woningbouw! Er zijn sinds de be vrijding ruim 1500 woningen gebouwd of nog in aanbouw. De cijfers van de he'er Van Iterson deugen volgens spr. niet. De gemeente Leiden heeft zich burëiö verklaard, tal van gerepatrieerde gezin nen te huisvesten. Ook de huisvesting van de studenten heeft sprekers aah- dacht. „Hef is uit met de pret" Ook wethouder Van der Kwaak ziet de financiële toestand somber in Binnenkort beperking van het gasverbruik met 20% „Het Is uit met de pret om het in goed Leids te zeggen. Het is uit met de sluitende begrotingen. De debatten hebben wel aangetoond, dat dit geen prettig idee is. Het tekort is echter niet weggepraat. Drie jaar hebben.we gewerkt onder -een noodwet gêmeentefinancien én drie" jaar heeft Leiden"zlcfi aardig 'kunnen redden. De raad heeft zich "gisteren en vandaag ook tevreden betoond over-W&fe te Leiden gebeurd is." fthouders overgingen tot het beant- gemaakte opmerkingen, hebben nog zes raads- gistermiddag van 2 tot 4 uur. Met die namen welgeteld 28 raadsleden deel aai worden voorgeschreven, wil men die be drijven redden. Er worden zeer slechte dagen gemaakt cn de kosten zijn uiter mate hoog. Zo komt men er toe, het rijtijdenbe sluit massaal te overtreden. Maar de ambteparen, zeggen: „Vecht je maar dood". In vele andere steden gelden wel minimumtarieven. Het is jammer, aldus spr., dat .een bepaalde onderneming de hegemonie wil voeren en dat deze geen afspraken wenst te maken. Juist bij deze firma gaat het gemeentebestuur steeds om advies en juist deze. onderneming krijgt de beste standplaatsen, vaak bijna voor de deur van andere ondernemers. Maar die laatsten wérken ook voor hun gezinnen! Spr. deed B. cn W. het voorstel om mnimumtarieven in te stellen: 90 cent voor de eerste 400 meter en verder in en buiten de stad 25 cent per' km. In vele andere plaatsen Is men reeds hoger en het directoraat-generaal voor de prij zen gaat met de verhoging accoord. „Liefde kan niet van één kant ko men," aldus mr Geertsema. Als de socialisten zich beijveren om de beter-gesitueerden tot een offer te bewegen, moeten de arbeiders ander zijds meehelpen door langer te wer ken. Laat nïeri de'realiteit in het oog houden: de huidige werkloosheid moet niet helemaal aan „Korea" worden geweten, maar ook aan som mige maatregelen van de Regering. Minister Lïcftinck heeft óók ineens ontdekt, dat ér bezuinigd moet worden. Speciale aandacht vroeg spreker voor woonruimte voor studenten. B. en W. staan sympathiek tegenover het bouwen van een studenteneentrum, maar dat is niet voldoende. Het inrichten van stu dentenhuizen voor andere doeleinden moet worden voorkomen. Daartegenover wilde spr. in grotere mate overgaan tot het vorderen vat woonhuizen voor stu denten. Spr. was het helemaal niet eens met de heer Van Dijk om het vermenigvul digingscijfer van 2 op 1 te brengen. Het hebben van kinderen is maar niet „toe vallig". Spr. reageerde sterk op de opmerkin gen van de heer Van Weerlee over de middenstand. Het was de P.v.d.A, die de ondernemiugsbelasting in het lieven riep, het waren de rechtse partijen die voor de opheffing ervan zorg droegen. Ten slotte beantwoordde spr. de vraag van dë heer Van Oyen (k.v.p.): Wat Zo sprak de heer Van der Kwa; wethouder van financiën, gisteravond de raad. Hij merkte op, dat de nieu regeling nog wel minstens twee jaar op zich zal laten wachten en verdeelde het wetsontwerp in enkele punten, waarop hij nader inging. Alles is nog onzeker en de regering kan nog alle kanten uit. Het nieuwe ontwerp is een ernstige aanslag e zelfstandigheid van de gemeente. Wie had dat gedacht! B. en W. steunen dan ook graag de motie van de fractie-, leiders (motie-Woudstra). Het ziet er de gemeenten somber uit. De ge meenten worden, blijkbaar, de sluitpost 's Rijks begroting. En de noodvoor ziening was er juist nog wél, om de nood lijdendheid van de gemeenten 'te. voorko- Spr. heeft er zich zeer over verwon derd, dat sommigen in de raad thans zeggen, dat de wethouder van finan ciën te optimistisch is geweest. In tegendeel! Spr. heeft steeds gewe zen op de dreigende gevaren. In 1950 zei spr.: „Leiden is er met deze be groting nog lang niet!" Dat grondde hy toen op de stijging der kolen- prijzen, een komende volgende loon- rondc en op tal van andere argu menten Spr. kon niet begrijpen, waar het toen malige college in de jaren vóór de oorlog de middelen vandaan zou hebben moe ten halen, om de verbeteringen aan te brengen, die sommige ledén achteraf toen verlangd zouden hebben. De heer Woudstra heeft gewaarschuwd ,Als B. en W. met de minister gaan over leggen, laten zij dan gaan als naar een crediteurenvergadering". Spr. zou zeg gen: „Liever niet! Ze kunnen me overal naar toe sturen, behalve naar een credi teurenvergadering. Je bent blij, als je daar vandaan komt met 15 pet van je vor deringen". Wanneer de objectieve maatstaven wor den aangelegd, dan zal men in Den Haag inzien, dat Leiden, recht heeft op wat het vraagt. Als, zoals in 1948, de subjec tieve maatstaven worden aangelegd, is ook Leiden de dupe. Mr dr Knol heeft gevraagd om spre- kers visie. Die is deze: „Ik bevind me op een spoorwegovergang, terwijl de trein er aan komt. Ik zwaai met mijn armen en nu is de grote vraag, of dé centrale seinpost bijtijds het sig naal op onveilig zet. Indien niet dan zullen er talrijke slachtoffers Andere steden, ongeveer even groot als Leiden hebben vaak grotere tekorten. Voor alle gemeenten tezamen is"f 14 mil - lioen beschikbaar gesteld. Dat ziet er dus somber uit, maar spr. heeft vertrouwen in Ged. Staten. Hij hoopt, dat reeds deze week hun advies gereed komt. Iedere dag nen B. en W. paraat vinden, om de cijfers te verdedigen. Als het machtigste wapen de nood is, zullen wij dit wapen toeten hanteren. Het geval wil, dat Leiden grote wer ken onder handen heeft of onder handen moet nemen. Bezuinigd moet er worden, maar bezuiniging mag niet het minimum-levenspeil verlagen Kan men verschillen omtrent de be stemming van de vernieuwingsfondsen? Inderdaad kan men over het principe verschillen, aldus spreker. 1 van gemeenten zijn reeds in een impasse geraakt bij het verkrijgen van lang en/of kort geld. Vele gemeenten zijn al overgegaan tot het opnemen van geld; in rekening-courant, mét een rente van 3%. (Normaal kan men voordeliger te recht bij kasgeld-financiering). Het col lege heeft ook in deze alles gédaan het kon. Bovendien deelde de wethouder mede,.-vandaag met een nieuw voorstel té""zullen komen. Spr. zegde de heer Z.underman kwar taaloverzichten toe tegen 1 Jan. 1952. Maar hij moet er niet te veel van ver wachten. De eerste stappen zijn gedaan efficiency-onderzoek. Hieruit kan de raad opmaken, dat B. en W. alles op alles zetten, om de efficiency te betrach ten. De kolenposltie baart grote zorgen. Er komt zeer binnenkort 'n beperking van het gasverbruik met 20 pet. De kwestie toonkamer lichtfabrieken ilin: ovérl'eg tussen directie, installa teurs en de wethouder worden geregeld. De samenwerking is goed. Het. vorig jaar gaf "spr. de raad deze waarschuwing: Wie steeds met vlijt, al tijd mij groet Mij overal in prijst nooit, hoewel .ik fouten maak Op deze.fouten wijst Houd ik, hoe hij praten moog' Zeker tot een volgend jaar in 't oog." Thans wil hij de raad. het volgende meegeven: Hij die wat weet van het mijne. Ga naar huis en bekijk' het zijne. Vindt hy daar geen gebreke-n, Dan kan hij kwaad van het mijne spreken. Persoonlijk acht spr. het een voorrecht n. mét dé bescheiden gaven en krachten die hij ontvangen heeft, in déze tijd op déze plaats onder déze omstandigheden goede stad te mogen dienen. Zeker, ziet het hele wereldgebeuren als een donker schilderij voor zich en toch krijgt deze schilderij pas betekenis en zin voor spr., wanneer er het juiste licht op valt. Deze belichting kunnen wij niet een zaklantaarn of kunstlicht aan brengen. maar het moet van Boven ko- Het Licht Jezus Christus geeft spr. kracht, doet hem gaan en geeft hem, dat hij ook in 1951 zijn werk met blijdschap zal. verrichten. Met Bowientje naar de begroting En omdat Bowlentje nog altijd de hoop koestert, dat ik eens beter laat dan nooit een wat meer financiële inslag zal krijgen, zei ze gisteren tegen me: moesten eens naar de gemeente-begro ting gaan luisteren". Ik zat net in deel IX van de Ensie te blaren en vond m'n home meer dan ooit castle. Buiten was het hier en daar. Want er viel regen, wat volgens De Bilt alleen „hier en daar"' plaats zou hebben, n linkerschoen zat een gat ter groot- n een tientje. Een gouden tientje, bedoel ik. En, alweer gehoorzaam aai Bilt, woei er op de Nieuwe Rijn een zuid westenwind. Want de Nieuwe Rijn ligt In het kustgebied. Nee, die gemeentebegro ting kon me gestolen worden. zo zaten we dus een half uur later op de publieke tribune. „Stakkers!" zei Bowientje. „Wie? De gemeenteraadsleden?" vroeg ik. nee," zei ze. „Die kunnen heerlijk praten. Net zoveel als ze maar willen.." Zonder in de rede gevallen te wor- ',n," zei ik. „Daarom is het zo'n leuk baantje, vroede vader te zijn". „Ik bedoel die collegas van je aan de overkant; op de perstribune. Die moeten alsmaar opschrijven, omdat die anderen ereis wat willen zeggenDaaadg!" Wuft zwaaide ze met haar handje naar Enserink, die, welgedaan, zijn pen met vaardigheid over het papier dreef. Wat spreekt die meneer Woudstra knap", zei Bowientje, terwijl ze vol be wondering keek naar de fractieleider de Protestants-Christelijke partij, die, de linkerhand in de zak, stond te doceren. „Hij lijkt iets op een schoolmeester met een stomme klas. Hij is haast irritant van geduldigheid, maar ze luisteren naar 'm, 2ie je wel? De burgemeester ziet er goed uit, hè? Nog wat pipjes, maar flink uitgerustNou nou, hoor je wat me neer Woudstra daar zegt? Dattie de P.v. d.A. nog lang zo gek niet vindt. In elk geval stukken beter dan de rojen voor de oorlog. Koops zit het allemaal vurig neer ie pennen. Allicht! Dat zullen de Vrije-Volkers wel lustenVind je ook niet dat bode Van Vliet dat nieuwe pakje keurig staat? Net een bootsman, of zoietsAardige japon, van mevrouw Goudswaard. Die mevrouw Braggaar is nou echt het type van de degelijke, standige huisvrouw, hè? Ah, daar geeft de heer Van Weizen een nummertje weg. Ideaal voor de stenograaf, zoals dit spreekt. Wat gek, dat de Protestants Christelijke partij geen vrouwelijke af gevaardigden heeft, hè? Hoe zou dat komen?" „Nou....," zei ik, zolang we mannen hebben als, enfin, noem ze 1 op, kunnen de dames beter kousenstop- een wijnrood japonnetje mij prachtig zou staan bij die stemmige sto'elbekleding en dat notenhout? Ai, Jantje van Stralen is aan 't declameren geslagen. Lijkt wel iets van Vondel. Moest Joost weten, dat- ie nog eens door de Leidse P. v. d. A. ge bruikt zou worden. Wat een gewichtig mannetje is die meneer Frohwein, zeg! Hy kijkt net of de rest van de vroedschap uit tobbers bestaat. Een aparte kwaliteit, lijkt me. Iets duurs, zo j>p 't oog. Wie is die gezelligerd daar?" „Dat is meneer Van Oyen!" „Ach zo! Genoegelijk baasje". Bowientje heeft een veel te dige spraak over zich, vind ik, ze 't' over de raad heeft. Het zijn per slot van rekening achtbare heren. Onz< geerders. „Zitten ze altijd zo te dampen?", ging ze voort, terwijl ze de aandacht Hoofdredactie van de Leidsche Courant trachtte te trekken, doch tevergeefs, want juist nam de heer Van Dijk het be dachtzame woord. „En is dat nu bode Van den Broek, die thee rondbrengt Dat is een duur pakkie, dat dokter Gos lings draagt. Zoiets moet je ook nog eens kopen. Reuze interessant, zo'n begroting. Die arme meneer Jongeleen zit maar te pennen. Mooi haar heeft-ie, hè? Die me neer Bool lij\t me een zeer bekwaam „Hoe dat zo?" „Nou, de manier, waarop hij z'n sigaret rookt. Zo contemplatief. Wat zitten ze toch lang te' zaniken over de woning bouw. Ik voor mij vind dat we in Leiden niet klagen mogen. Maar dat komt na tuurlijk omdat we zelf wèl een huis heb ben. Die meneer Knol zit er maar mak kelijk bij; maar ik geloof, dat 'm niks ontgaat". „Zou je nou eens niet even je mond..' Ha, daar gaat meneer Questro pra ten. Dat vind ik fijri. Die 'spreekt zo dig. Hoe krijgen ze 't verzonnen, zeg een klok in 't behang te verwerken! Dat gobelin, bedoel ik, is magnifiek. Het lijkt me anders heel wat om zo'n zaal schoon te houden. Alleen al het opwrijven die stoelen en tafelsZie je wel hoe keurig die mannen allemaal hun as in de asbak doen? En dan moet je ze thuis zien! Daar mag alles. Vrouwlief is er goed voorMoet je eens kijken zeg'. Daar zit Karei Links! Hij is aan *t teke nen. Zou hij óns zien zitten? Ik zou het enig vinden als ik eens in de krant kwam Kan je daar nu eens niet voor zorgen'. Waarom gaan we eigenlijk niet op de perstribune zitten? Effentjes mag toch zeker wel? Er is nog ruimte genoeg. Oei, ik geloof dat Karei Links naar mij kijkt! Zit m'n haar goed? Hij tekent me uit! O, ik ben zó benieuwd. Ik geloof dat meneer Van Schaik het in de gaten heeft. Die is ook aardig grijs, zeg! Hoe zit dat eigen lijk, bij de Protestants-Christelijke par tijen, zijn die erg tegen emancipatie': Heus, ik vind dat er nog best een paar vrouwen bij konden. Boem, wat doet de burgemeester nou? Sluit-ie de vergade ring? Wat jammer. Hij ziet er nou toch wel een beetje moe uit. Reuze interessant zo'n begroting. Nou heb ik tenminste beetje idee hoe onze stad bestuurd wordt". Stemgerechtigden van Leiden! Mocht ze ooit op een lijst komen te staan, stem nochtans nooit, orh Uwent- en mijnentwil op dat Bowientje van mei de begroting zyn?, aldus vroeg de heer VanStra 1 en (p.v.d.a.). Naar sprekers mening mag hierop stellig niet worden bezuinigd. Er moet worden gekomen tot een aanvullende opvoeding van jongeren en ouderen. Het is voor onze fractie een genoegen, aldus spr., dat dit deel van de taak van B. en W. in het bijzonder in handen van een deskundige P.v.d.A.- is. Vóór alles komt het aan op per soonlijkheidsvorming. Er moet worden gestreefd naar een schoolgemeenschap n aan de kunstzinnige vorming moet eel meer aandacht worden besteed. Dit deel van de bestuurstaak is van even groot belang als de volkshuisvesting. Spr. kon zich van harte aansluiten aan de woorden van mr Woudstra over de aantasting van de gemeentelijke autono mie. Maar men gooie socialisme en com munisme niet op één hoop. De P.v.d.A. wil de euvelen van het particulier bezit opheffen, niet het particulier bezit zelf. Tot de 'heer Frohwein zeide spr., dat die maar eens 'het program van de P.v.d.A. raison van vijf cent moest aanschaffen. Dan zou hij wat beter van het streven der party op de hoogte ko men. Overigens is het communistisch manifest in 1848 verschenen en niet in 1847, aldus verbeterde spr. de heer Frohwein. De heer Questroo: Die eerste was in proefdruk. (Grote hilariteit). De P.v.d.A., aldus de heer Van Stralen, staat niet meer op het standpoint van de klassenstrijd, zoals het communistisch manifest dat deed. En ze is aan geen enkele religie of filosofie gebonden. Spr. citeerde een gedicht van „Gheèst van Vondelen", dat op zijn bureau was gewaaid en dat de opmerkingen van de heer Frohwein hekelde. De heer Van Stralen ging ten slotte op de opmerkingen van de heer Van Oyen over de overgang van spr. naar de P.v.d.A. Spr. wil een vooruitstrevende politiek aanhangen, en daarom voelt hy zich niet thuis bij de Christelijke poli tieke partijen. Zijn B. en W. er stellig van overtuigd, it er by de minister n i e t s te bereiken is hangaande het opruimen van krot woningen? Als dat zo is, zal spr. de voorstellen der communisten niet steunen. Als Christen in de P.v.d.A. weet spr. zich verbonden met de Christenen In de andere partijen. Doordrongen van de wetenschap, dat wij op aarde geen heil staat zullen verkrijgen, wil spr. de ge rechtigheid betrachten en medewerken de opheffing van de armen en de verdrukten. God zal zorgen voor de ge baande wegen en voor de wonderen. Spr. wil niet kiezen tussen Amerika en Rus land, maar zijn eigen weg gaan. De heer Boezaard (comm.) protes teerde tegen deaanvallen uit de raad tegen de bewapening. Hij verdedigde de voorstellen tot sanering van de bin nenstad en tot aanleg van de verkeers- vegen Noord-Zuid en Oost-West, om het 'erkeer ln de smalle straten te vermin deren. Bestrijding van de werkloosheid aohtte spr. noodzakelijk. De heer v. d. Burg (p.v.d.a.) was et gerust over het tekort aan onder wijspersoneel en pleitte voor een nog betere vakopleiding, voor uitbreiding van het aantal gymnastieklokalen en voor enkele kleinere zaken. Spr. zou zich als Christen nooit kunnen thuisvoelen in de liberalistische-kapitalistische V.V.D. Maar al te veel heeft de Kerk zich geschaard aan de zijde van het kapita lisme. De kapitalistische geest vermate- rialiseert het leven. Onder positief- Ohristelijk verstaan we nog altijd de houding van Talma: „Als we moeten kiezen tussen een millioen e» de- roens.r- kiezen we de mens." De heer De KI e r (prbt.-chri) volgde5 4e heer Knetsch in diens betoog over erkloosheid en zegde toe, het voor- stel-Piena te zullen steunen. Er is gesproken over naastenliefde en ,er „sterk-zijn" om het werk aan te kunnen. Er moest spr. één ding vtyi het hart: We moeten het verwachten yan Jezus Christus alleen. Dan is er gerech tigheid en naastenliefde. Hy geeft de moeden kracht en sterkte, die die geen iterkte heeft. Spr. wenste B. en W. dit toe. WCT—I. v-d. KWAAK* Motie van leiders der raadsfracties Protest tegen aantasting van het recht der gemeenten De fractieleiders-mr C. J. Woudstra,.dr J. Goslings, Alb. van Dijk, A. O. Froh wein en H. van Weizen hebben gisteren de volgende motie ingediend: De raad der gemeente Leiden; kennis genomen hebbende van het ontwerp van wet tot verlenging der wet noodvoorziening gemeentefinanciën; overwegende, dat de bij genoemd ont werp voorgestelde bepalingen t.a.v. de ondernemingsbelasting een aantasting betekenen van het recht der gemeenten op de opbrengst dezer belasting, zolang de aanslagen nog worden opgelegd; dat de voorgestelde uitkeringen uit 's rijks kas aan het gemeentefonds, en uit het gemeentefonds aan de gemeen ten, zulks wegens het verlies der onder nemingsbelasting, een verstarring beteke nen van inkomsten van het fonds en van de gemeenten, omdat het verband tussen de opbrengst van genoemde belasting en de uitkeringen daardoor verbroken dat door het wetsvoorstel de gemeenten afhankelijk worden van subjectieve op vattingen inzake de behoeften van het gemeentefonds; dat de voorgestelde mogelijkheid tot reservering van baten van het gemeen tefonds in dezelfde richtitng kan werken; dat het wetsvoorstel het eigen belas tinggebied der gemeenten verder in krimpt,, en de vrijheid van handelen der gemeenten verder hepërkt, waardoor het voor de gemeenten steeds moeilijker wordt haar taak te vervullen; besluit deze motie ter kennis te - brengen van de regering en van de leden van de tweede kamer der staten-gene- raal. (Zie vervolg op pag. 3),

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2