Jlieutuc £ciitsd)c GEtroront Amerikaanse veroordeling van China is 48 uur verdaagd Verbonden legers doorgedrongen in Chinese linies Emigranten wachtten 12 uur lang op de boot Het dodencijfer (225) in de Alpen stijgt nog steeds Wist U DINSDAG 23 JANUARI 1951 BUREAUX Steenstiaat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AUVERTENTIëN: 0.18 pei millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloaslidi Is ghebleoen tnyn hert ia tcgljenspoct" Een en dertigste jaargang No 8131 GEHEIM VERDRAG TUSSEN PEKING EN SOWJET-UNIE Pijnlijke verrassing voor Ver. Staten Nieuw „bod" van Peking bewerkt splitsing in V.N. Communistisch China heeft nieuwe, „gecamoufleerde" vredesvoorstellen ingediend, betreffende het conflict op Korea en de andere geschillen in het Verre Oosten. Wat behelst dit proefballonnetje? China zou de verant woordelijkheid op zich nemen, de „Chinese vrijwilligers" uit Korea terug te roepen, als het beginsel is aanvaard en in praktijk gebracht, dat alle buitenlandse troepen uit Korea teruggetrokken moeten worden. Op een „zevenmogendheden-conferentie" moet voor beperkte duur een wapen stilstand worden afgekondigd, en daarna kunnen de onderhandelingen worden voortgezet. In verband met dit Chinese voorstel heeft de „poli tieke commissie" der V.N. haar debatten over de Amerikaanse resolutie voor 48 uur verdaagd. j Het was de rasbemiddelaar. Sir Bene- gal Rau van India, die aan de „politieke I commissie" de nieuwe Chinese voorwaar den ter oplossing van de geschillen, heeft voorgelegd. Uiteraard volgde een heftig debat over het al dan niet verdagen der zitting, maar het slot was dan toch, dat er toe besloten werd met 27 stemmen voor. 23 tegen, en 6 onthoudingen. Wij hebben dus te maken met een Schorsing der beraadslagingen over He Amerikaanse resolutie, waarin commu nistisch China als aggressor wordt ge brandmerkt. De hoofdpunten van het Chinese aanbod zijn: 1. Het treffen van maatregelen voor het terugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea. 2. Korea is een intern probleem en het Koreaanse volk moet daar zelf over be slissen. 3. De Amerikaanse strijdkrachten moeten uit Taiwan (Formosa) en de straat van Formosa worden teruggetrok ken in overeenstemming met de verkla ringen van Cairo en Potsdam. De recht matige status van de Chinese volksrepu bliek in de V.N. moet worden bevestigd. 4. Ook de andere grote problemen van het Verre Oosten moeten worden opge lost. Het nieuwe Chinese aanbod betekent voor Amerika een pijnlijke verrassing. Anders is dat gesteld met de reacties bij de twaalf Arabische en Aziatische lan den. Deze hadden immers reeds een re solutie opgesteld, waarin op de V.N. een beroep werd gedaan het initiatief te ne men tot nieuwe onderhandelingen met i communistisch China. Deze resolutie wordt nu niet ingediend, ma 'verdaging der beraadslaging Amerikaanse vonnis over China, krijgen de landen weer gelegenheid de Chinese offerte te bestuderen. De koers der Ame rikaanse resolutie zal dalen Also sprach Tsarapkin... Van verschillende zijde is er op ge- ezen, dat Amerika hier maar vaagjes op gereageerd heeft. Volgens Ass. Press heeft Warren Austin het nieuwe Chinese voorstel een „doorzichtige poging ge noemd, om verdeeldheid te zaaien in de vrye wereld." Austin kreeg niet gedaan, dat zijn resolutie snel in stemming werd gebracht. Op minachtende wijze deelde Austin toen de commissie mede, dat zij in feite „de tijd, waarin het bloed onzer i op het slagveld vergoten wordt, met 48 uur verlengt". Verstandig was de opmerking van de Griekse afgevaardigde, dat „op het eerste gezicht in het nieuwe voorstel, geen andering in de houding van China tot uiting komt. Ook de Turkse gedelegeerde kon amper ehig verschil ontdekken met het vorige antwoord van Peking. Israël en Engeland, aldus Reuter, steun den echter het voorstel van Rau, om de vergadering met 48 uur te verdagen en door de Sabotage aan televisie zendmast Twee arbeiders zijn saboterend te werk gegaan bij de bouw van de Lopikse tele visie-zendmast. Ze zijn gearresteerd en hebben een bekentenis afgelegd, meldt De Telegraaf. Het zijn twee constructie-arbeiders, de 32-jarige C. P. en de 25-jarige J. N. de B. 's Nachts brachten zij enkele malen schade toe aan de antenne. Het motief was de vrees voor werkloosheid, die schien zou volgen als de bouw van de zendmast binnenkort zal zijn voltooid. Nog niet alle Fireflies in Ulster Zeven van de twaalf Nederlandse Fire flies zijn gisteren, na enkele dagen door het slechte weer in Engeland te zijn op gehouden, in Ulster geland. De overige toestellen hebben volgens het Ierse Pers bureau een defect aan het landingsgestel. Bij de Nederl. legatie in Dublin werd gisteren weer gepost. Een partij uien en druiven, die door het Ned. schip Echo gisteren in Dublin werd aangevoerd, is opgehouden omdat de controleurs weigerden de reeds geloste partij weg te halen. Soekamo's reis naar de Philippijnen Ir Soekarno wordt Zaterdag te Ma nilla verwacht en het bezoek zal een week duren. Op 3 Februari a.s. zal hij Weder naar Djakarta vertrekken. Generaal juinFrans opperbevelhebber Vérstrekkende bevoegd heden Generaal Alphonse Juin, de opperbe velhebber der Franse strijdkrachten in Noord-Afrika, en resident-generaal van Marokko, zal „in de zeer nabije toe- Ikomst", aldus Reuter, tot opperbevelheb ber van alle Franse strijd krachten wor den benoemd. De thans 62-ja- rige generaal Juin zal tot officiële titel krijgen: inspec teur-generaal der Franse weermacht. Hij wordt te vens tot voor zitter benoemd van de missie van chefs der generale staven" van de Franse strijd krachten. Ver wacht wordt, dat Juin een leidende func tie zal krijgen in het Atlantisch opper bevel, onder generaal Eisenhower. Voor het eerst na de oorlog komt het bevel over alle Franse strijdkrachten bij één 'generaal te berusten. Hij krijgt vérstrekkende bevoegdheden en zal slechts aan de minister van De- ffensie verantwoording schuldig zijn en via hem aan de premier van het kabinet. Generaal Juin heeft o.a. de schitterende i veldtocht in Italië geleid, die de bevrij ding van Rome tot resultaat had. Katwijk krijgt géén haven Hoewel het besluit in de Ministerraad nog niet Is gevallen en dus ook nog niet zwart op wit is gegeven, is het thans wel duidelijk, dat Katwijk er naast grijpt met zijn plannen tot het aanleggen van een visserijhaven. De minister?}, die met deze kwestie te maken hebben, motive ren hun afwijzende houding met het ver wijzen naar de ongunstige financiële positie van ons land. Het probleem der verzilting dacht men wel te kunnen over winnen. Het hoogheemraadschap van Rijnland zal zijn plannen nu afzonderlijk moeten gaan uitvoeren: Tenzij men Den Haag in de allernaaste toekomst nog tot andere gedachten kan brengen, maar daarop is wel bedroevend weinig kans. Hoewel Katwijk de laatste maanden op een ongunstige beslissing was voorbereid, zal dit bericht toch met gemengde ge voelens worden ontvangen. Wie weet of de kansen nog eens keren.' Sir Gladwyn Jebb wond zich op tot de visie, „dat het Chinese voorstel duidelijk van groot belang was". Volgens Franse persbureau A.F.P. behoorde Nederland tot de landen, welke zich van stemming over de verdaging Amerikaanse resolutie-debatten onthiel den. Het komt ons voor, dat deze gang zaken slechts koren is op de Russische molen. Want, wat verkondigde de- Rus-1 sische afgevaardigde Tsarapkin? „Ame rika aldus de Rus pleegt voortdu rend aggressie tegen het Koreaanse volk. Amerika poogt het gezag van de V.N. opnieuw te gebruiken om zijn aggressie tegen het Chinese volk te dekken. Ame rika wil geen onderhandelingen met China langs vreedzame weg. De Ver. Naties moeten zich niet laten meeslepen". Also sprach Tsarapkin! De waarheid is ech ter, dat Peking erin geslaagd is, ver deeldheid te zaaien in het Westelijk kamp der V.N. De heer B. F. Schrever uit Den Haag heeft een gecombineerde ijs- en rolschaats ontworpen en daarop octrooi aangevraagd. In een ommezientje kan de gewone schaats door middel v De strijd op Korea Luchtactie op grote schaal, waarbij drie RojJe straaljagers neergeschoten Allen helpen t\AT kunnen we niet op ons laten zitten. De militaire bond „Pro Rege", die thans 35 Protestantse militaire tehuizen onder zijn beheer heeft, is in nood. Komt er geen oplossing, dan zal nog dit jaar een aantal tehuizen moeten worden ge sloten. Dit is nu eens een zaak, waarin de allen moeten helpen. We weten, dat er voor vele doeleinden geld gevraagd wordt en dat daarom de spoeling hard op weg is om dun te worden. Maar we weten ook, dat de militaire tehuizen hard nodig zijn. Er wordt in deze tijd veel geld uitge geven aan de landsverdediging. Dat kan nu eenmaal niet anders. In die landsver dediging behoort het instituut van de militaire tehuizen een eigen plaats te hebben. Nu hangt het van ons allen af, of ;v een serie van deze tehuizen zal moeten verdwijnen, en wellicht juist daar waar ze het moeilijkst gemist kunnen worden. Voor de goede verstaander die we op z'n tijd allen moeten zijn, vermelden we hier nog eens het gironummer van „Pro Rege": 127892. Het Centraal Bureau is gevestigd Nieuwe Gracht 90 te Utrecht. Griezelig Tweehonderd ongeduldigen aan de kade Washingtonmet Zweedse schipbreukelingen voor de Waterweg in de mist BIJNA TWEEHONDERD emigranten hebben tot vannacht één uur in Rotterdam gewacht op de Washington, het op één na grootste passa giersschip van de Ver. Staten. De boot had bij de Doggersbank negentien officieren en manschappen van het brandende Zweedse tankschip Bie op gepikt en moest bovendien wegens de mist nog enige uren voor de Nieuwe Waterweg blijven liggen. n van de geredden, de 24-jarige De emigranten, die reeds in de loop leerling-machinist Krantz uit Zweden, was overleden toen de Washington Hoek van Holland passeerde. Hij had ernstige brandwonden opgelopen en moest bij de Doggersbank met 'n brancard, die in een mand werd gezet, uit een der beide red dingsboten van de Bie worden gehesen. De lucht was rood verlicht op de plaats van de ramp. Over de oorzaak van de brand wilden de nerveuze en dodelijk vermoeide Zweden zich niet goed uitla ten, maar de kapitein van de Washing ton veronderstelde, dat er een ontplof fing had plaats gehad. De bemanning had niet anders kunnen redden dan de scheepsjournalen, Zoals we reeds meld den werd de kajuitsjongen Lago vermist. Bij de aankomst in Rotterdam zijn de geredden onmiddellijk peT taxi naar het Zweedse consulaat overgebracht. Generaal JUIN Gesteund door krachtige actie der luchtmacht, zijn pantsercolonnes der ver bonden legers op vier belangrijke pun ten diep in de Chinese linies doorge drongen. Zij slaagden erin, Seoel tot op 30 km afstand te naderen. De operaties werden uitgevoerd over een front van 100 km breedte en de V.N.-strijdkrachten rukten Koemjangjangni, Osan, Itsjon en Wonjoe binnen, maar behalve Wonjoe moesten later de drie eerste plaatsen weer worden ontruimd. Er zijn echter geen aanwijzingen, aldus Reuter, dat het hier meer dan krachtige verkenningsacties betreft, ten doel heb bende de communistische troepen zoveel mogelijk verliezen te berokkenen, en hen uit hun evenwicht te brengen bij hun tactiek voor een nieuwe opmars naar het Zuiden. Een correspondent van Ass. Press wijst erop, dat eenheden van de verbonden legers voor de vijfde keer in zes dagen het vliegveld en de heuvel van Wonjoe hebben hernomen. Ook heerst er grote luchtactiviteit. Amerikaanse straalvliegtuigen hebben drie communistische straaljagers, van het type Mig-15 neergeschoten in een luchtslag boven de rivier de Jaloe. Het betreft hier niet een toevallig „incident", maar een zeer omvangrijk treffen in de lucht, sinds de campagne op Korea begon. Volgens piloten van de vijfde Ameri kaanse luchtmacht zijn 400 communisti sche soldaten in 500 vluchten gedood, voorts 200 gebouwen, locomotieven, mu nitie-opslagplaatsen, spoorbruggen en tunnels vernietigd. Volgens latere berichten, konden de Japan moet over eigen lot beschikken» meent Dulles John Foster Dulles heeft verklaard, dat het Japanse volk thans recht heeft op een vredesverdrag, dat het „meester zal doen zijn over zijn eigen lot". Morgen zal hij in Tokio aankomen i.v.m. de voorberei dingen van het verdrag. Ontkend wordt, dat Dulles naar McArthur is gegaan om tevens over een Stille Oceaan-pact te spreken. V.N.-tiroepen vandaag, naar believen, kilometers ten Noorden van hun linie rondtrekken, waarbij ziij slechts spora disch tegenstand van de Roden ontmoet ten. Langs het gehele Koreaanse front schijnt de opmars gestaakt te zijn. Dit raadsel, gecombineerd met de voorstellen betreffende een „staakt het vuren" heeft opnieuw voedsel gegeven aan de geruch ten, dat de communistische troepen op Korea een bevel tot terugtrekken heb ben gekregen, Slechts kilometers achter het front der V.N., ten Zuid-Oosten van Tanjang, schijnen er nog acties van be tekenis te zdjn. Het vliegveld van Wonjoe werd door de verbonden legers weer ver laten, bevestigt Reuter tevens. Voor Korea aanmelden vóór 17 Februari Aanvullingsdetachemen» wordt gevormd Voor het te vormen aanvullingsdeta chement voor Korea kunnen zich thans melden: beroeps-, reserve en dienstplich tig personeel, al dan niet onder de wa penen, oorlogsvrijwilligers, oud-O.V.W.- ers en militairen met kort dienstverband. Leeftijd voor officieren en onderofficie ren niet beneden 19 en bij voorkeur niet boven 35 jaar; voor korporaals en sol daten van 19 tot en met 30 jaar. Als zij niet meer in werkelijke dienst zijn, moeten de gegadigden minstens twaalf maanden militaire dienst hebben verricht; zij die thans onder de wapenen zijn, nagenoeg twaalf maanden. Men kan zich persoonlijk of schrifte lijk aanmelden uiterlijk op 17 Februari, bij de reserve-majoor J. de Groot. Casua- riestraat 16, Den Haag, elke werkdag tus sen 9 en 17 uur, des Zaterdags tot 12 uur. Bij geschiktbevinding treedt de vrijwil liger onmiddellijk in werkelijke dienst. Het ligt in de bedoeling het te vor en detachement een korte, doch inten sieve training in ons land te doen volgen. Voor het personeel van het detache ment geldt de jaairwedde-regeling van het beroepspersoneel. Gedurende het Verblijf buiten Nederland wordt de jaar wedde verhoogd voor gehuwden mei 70 procent en voor ongehuwden met 35 procent. Gegadigden, die niet behoren tot het beroepspersoneel, dienen een verband- akte te tekenen, waarbij zij zich verbin den minstens gedurende een jaar buitens lands werkelijke dienst te verrichten. Voor minderjarigen, die zich aanmel den, is de schriftelijke toestemming nodig van degene, d'o de ouderlijke macht ot de voc—':i over hen uitoefen'. de ochtend uit alle delen land en ook uit België naar Rotterdam gekomen, werden tegen de avond uit de loodsen van de firma Muller en Co aan de Merwehaven in autobussen naar restaurant Bellevue vervoerd. Om vijf uur kreeg men in 'het restaurant telefoontje, dat er tweehonderd n eters zouden komen. In allerijl werden extra kellners aangenomen en de keuken klaarde het, want toen de onverwachte gasten om zeven uur binnen kw stond de tomatensoep reeds op de tafels te dampen. De passagiers konden zich met de tegenslag wel verzoenen, hgewel ze erg vermoeid waren. Om tien' uur werden de kleine kinderen in een hoek de eetzaal te slapen gelegd en ook de ouderen maakten toebereidselen om de nacht zo goed en zo kwaad als dat kon door te brengen. Om even elf uur erd echter bekend, dat de Washington aar Rotterdam stoomde. Ruim ander half uur later begon de inscheping en om goed vier uur was de boot los. De Washington had in Hamburg reeds 230 Duitsers en „verplaatste personen" boord gekregen. Op 21 Februari doet het schip Rotterdam voor de tweede Al denken velen, dat er in de Leidse stationsbouw niet veel schot zit, de werkelijkheid is gelukkig anders. Hier en daar komt al enige tekening in het millioenen- project. Een aardig kijkje vanaf het gebouw der Leidse Duinwater Mij op het werk. „Spreekt U Duits?" - vroeg Adenauer „Spreekt U Duits?" „Ik ken maar één Duits woord: Eisen hower". Aldus begon gisteravond het gesprek tussen generaal Eisenhower en de West- duitse kanselier Adenauer, die elkaar voor het eerst ontmoetten. Dit was op de receptie, die de Amerikaanse Hoge Com missaris in Duitsland. McCloy, te Frank fort gaf ter ere van Eisenhowers bezoek en waarop vele Amerikaanse en Duitse autoriteiten aanwezig waren. Eisenhower, die verkouden JJET is maar een griezelig gevaL Prof. Schermerhorn vertoeft te Washington en volgens bepaalde berichten heeft hij daar contact met de officiële bureaux der Verenigde Staten voor het Verre Oosten. Hij zou er ook de kwestie Nieuw-Guinea al hebben besproken. Nee, dan hebben we hem toch maar liever in de buurt, al betekent dat wel eens een offer. Heeft vorige week in de Tweede Kamer niet ook dr Schouten een vraag gesteld, die hierop neerkwam, of het wel verantwoord is, dat prof. Scher merhorn over vertrouwelijke mededelin gen van de regering beschikt? Hij moest maar weer spoedig terug komenBijna hadden we eraan toe gevoegd: Alles vergeven en vergeten. Ornament jN de Tweede Kamer had de heer J. de Kadt de ondankbare taak, het stand punt van de ractie der P.v.d.A. in de kwestie Nieuw-Guinea uiteen te zetten. We weten, waar dit standpunt op neer komt: De fractie heeft zich met behoud van eigen inzichten achter de regering zich niet onder de i Seplaatst gasten begaf, maar in een aparte hoek I De P v-d.A. zal dus niet tegen de rege- met McCloy bleef zitten, had een onder-rm6 stemmen. Zij zal er desnoods genoe- houd van een half uur met Adenauer.8en mee nemen, dat de souvereiniteit Achtereenvolgens sprak hij daarna met Iover Nieuw-Guinea aan de Unie wordt de plv. leider der Westduitse socialisten, opgedragen. Toen we dat uit de mond Ollenhauer, de voormalige generaals Spei- i van de heer De Kadt begrepen hadden, del en Heusinger en met de vice-kanse-1 hebben we nog eens het boek opgeslagen, lier en minister voor aangelegenhedendat deze zelfde heer De Kadt onlangs betreffende het plan-Marshall, Blücher. onder de titel „De consequenties van Naar verluidt hebben Speidel en Heusin ger de nadruk gelegd op de Duitse wens, dat een toekomstige Duitse strijdmacht als 'bijdrage aan de Westeuropese defensie op gelijke voet zou worden behandeld als de andere troepen. Na de receptie was Eisenhower met enkele hoge autoriteiten de gast McCloy bij een diner, waaraan geen Duit- j Unie, aan dit ornament dus, de Gistermiddag had de gene- reiniteit over Nieuw-Guinea wordt op- raal besprekingen met de geallieerde hoge I gedragen. Het lijkt ons alles wel een ver autoriteiten in Duitsland. I heven en progressieve politiek. DEJ Kinderen na 20 uren ongedeerd uit dikke sneeuwhopen opgedolven VERSLAGENHEID over de allesvernietigende lawines in het Alpengebied Oostenrijk, Zwitserland en Italië wordt steeds groter, naarmate nieuwe officiële dodencijfers worden bekend gemaakt. Totnutoe lulden deze voor Oosten rijk 127, Zwitserland 71 en Italië 80, zodat in totaal al meer dan 225 mensen het slachtoffer werden, maar men vreest dat er veel meer levens te betreuren zyn. Dienaangaande is er nog grote onzekerheid. 8-jarig jongetje, dat 18 uur onder de bedolven was geweest, nog le- Ned. consul in Lyon werd schadeloos gesteld De heer Jacquet, Nederlands consul te Lyon, is schadeloos gesteld voor de be dragen, die hij tijdens de oorlog uit eigen middelen heeft verstrekt aan Neder landse uitgewekenen. Dit deelt Stikker aan de Tweede Kamer aansluiting op het rapport van i missie-Cleveringa. DAT de toestand van de R'damse anti quair Z. Veldhuys van de Eendrachtsweg, die werd neergeschoten en van 27.000 aan juwelen en goud werd beroofd, goed vooruit gaat. DAT W. S. B. Klooster als hoofdred. van Het Nieuwsblad voor Sumatra is op gevolgd door A. H. J. Th. Koning. DAT in Nijmegen is aangehouden de 48-j. W. uit Den Bosch, die zich „Toon de Soep uit Oss" noemde en de mensen placht te bewegen tot giften, door meelij te wekken of angst in te boezemen. DAT S. Hepkema, dir. van de coöp. condensfabriek Friesland te Leeuwarden (onder zijn leiding groeide de jaaromzet van 3 millioen kg verwerkte melk tot 72 millioen kg) Donderdag afscheid neemt wegens pensionnering. DAT de bestuursleden van de Europese brouwers-conventie gisteren in A'dam vergaderden. DAT J. H. Klundert, reeds 40 j. chef de bureau van het secretariaat der Ver. voor den Effectenhandel, 62 j. oud tijdens zijn werk in het A'damse beursgebouw is overleden. DAT Fokker zal deelnemen aan de van 15 Juni tot 1 Juli in Parijs te hou den internat, luchtvaarttentoonstelling. DAT een 42-j. vertegenwoordiger een A'damse machinefabriek er met auto en ƒ6700 van zijn patroon vandoor is gegaan. DAT Ned. en Duitse deskundigen ons land besprekingen voerden over wegvervoer tussen beide landen en Duitsers werden ontvangen door de directeur-generaal van het Verkeer. DAT de dezer dagen opgerichte Ver. van Radioluisteraars pl.m. 3000 leden telt (de vijf omroepverenigingen samen j dan 800.000), waarnaast zich echter nog meer abonné's hebben aangemeld het programmablad, hetwelk binnenkort zou gaan verschijnen. DAT J. J. Putman, die inspecteur le kL van de N.S. te A'dam is geworden, als hoofdstationschef op A'dam C.S. is opge volgd door E. C. J. de Jongh, tot dusver adjunct-hoofdstationschef. DAT F. Duynhouwer te Werkendam, de oudste grenadier van ons land, 102 j. oud is overleden. DAT aan de Utrechtse beeldhouwer J. van Luyn opdracht gegeven is tot het maken van een nieuw ontwerp voor een verzetsmonument in Schiedam. DAT de 34-j. bakkersknecht J. van B. te Hilversum, die werd aangehouden daar hij drie verse krentenbroden vóór 10 uur vervoerde, deze broden stiekum voor eigen gebruik bleek te hebben gebakken.' DAT het vonnis van de kantonrechter te Amsterdam (vier maal f 20 boete) te- gende 48-jarige magnetiseur G. V. aldaar wegens het onbevoegd uitoefenen vi geneeskunde, door de rechtbank i: vestigd. DAT de bomen van de overweg t? Barrahüs (Fr.) gisteravond niet geslotec waren en de Dieseltrein, die te 20.15 Leeuwarden naar het Westen vertrekt, juist tussen twee volle autobussen door raasde. DAT in oprichting is de N.V. Industrie- bevordering naar Australië, waarbij o.m. Smitês Bouwbedrijf te Beverwijk geïnteresseerd is, hetwelk binnenkort bij wyze van proef een „prefab, house" naar Australië zal exporteren en later een dergelijk hotel voor emigranten. DAT de drie B.P.M.-employé's, door onvoorzichtigheid met zwavelwater stof in Pernis de dood van twee arbei- derc veroorzaakt zouden hebben, door de Rotterdamse rechtbank zijn vrijgespro ken. (Eis 14 dagen hechtenis). DAT het hoofdbestuur van de Ver. van Ex-Politieke Gevangenen (in bezettings tijd) telegrafisch aan burg. d'Ailly heeft verzocht maatregelen te nemen voorkoming van het optreden van Pau'. van Kempen met het Concertgebouw orkest en burgemeester d'Ailly na bespreking met het protestcomité heeft toegezegd de zaak nader te onderzoeken. Korea" heeft gepubliceerd. En ja, daar stond nog altijd, op blz. 136: „De Nederlands-Indonesische Unie is, hoe moeilijk het voor sommigen ook blijkt dit te aanvaarden, niets anders dan een orna ment en ze kan ook niets anders worden". Maar dezelfde heer De Kadt wil er dus wel genoegen mee nemen, dat aan deze Intussen worden de reddingswerkzaam heden met man en macht voortgezet. Bo- sommige delen van Zwitserland heb ben militaire vliegtuigen voedsel en post uitgeworpen. Allerwegen zijn maatrege len getroffen om een nieuwe catastrophe te voorkomen, indien de sneeuw zich weer gaat roeren. Ep hier bestaat in de eerstvolgende dagen veel kans op. Me teorologen zijn van mening, dat de oor zaken van de lawines gelegen zijn in het feit, dat de Alpen in December met zware laag sneeuw bedekt zijn. Deze laag kristalliseerde en werd hard als ijs. Ver leden week werd de laag bedekt met pak poedersneeuw, op welke onvaste ba sis door de sneeuwstormen weer een 2 meter hoge vacht natte sneeuw werd ge legd. Deze enorme massa werd gevaar lijk wankel en slechts een temperatuur daling, een rollende steen, een springende gems of zelfs een windvlaag waren doende om haar In beweging te brengen. In Oostenrijk zijn de Franse bezettings troepen ter beschikking gesteld van de Oostenrijkse goeverneur In Tyrol. In het Patznaundal in deze streek hebben arbei ders een meisje gered, dat 27 uur lang onder de sneeuw bedolven heeft gelegen. Ook in getroffen gebieden van Zwitser land zijn enkele wonderbare reddingen verricht. In het gehuchtje Kaisern bij Davos werd een baby van 8 maanden vol komen ongedeerd gevonden in haar wieg die onder een dikke laag sneeuw bedol ven was. De boerderij van haar ouders was door de sneeuwmassa's dwars een beek van 6 meter breedte heenge voerd. De vader van het kind kwam In een plaatsje in Opper-Engadin werd Motie aangenomen tegen rode tactiek Als eerste gemeenteraad in ons land heeft die van Groningen besloten het reglement van orde te wijzigen in die zin, dat de voorzitter bij een voorstel, een amendement of een motie de raad kan verzoeken deze onderwerpen van de agenda te weren, indien B. en W. van mening "Ijn dat deze onderwerpen bui ten de gemeentelijke bevoegdheid vallen Een betreffende motie werd gister avond ingediend door alle fracties, be halve de communistische, die hevig tekeer ging tegen deze „aantasting der democratisohe rechten". De Groningse raad wil een einde maken aan uren lange niet ter zake dienende debatten vend gevonden. Het internationale spoorwegverkeer door de Brennerpas en de diensten door de Simplon en St Gotthardtunnel konden gisteren weer worden hervat. Sleutel lag op brandkast Inbreker had buit van tienduizenden guldens Een inbreker heeft door stom geluk dezer dagen kans gezien uit de woning van de Enschedese steenfabrikant J. H. voor tienduizenden guldens aan gouden en zilveren sieraden te stelen. De safe, waarin de kistjes juwelen stonden, was wel op slot, maar de sleutel lag er boven op. Twee van de drie kistjes met sieraden behoorden aan een nicht van de heer H., die sedert enige dagen haar kostbaarhe den aan haar oom had toevertrouwd. Verder was nog voor f 135 bankbiljetten meegenomen. De beide honden ten huize van H. ble ven rustig doorslapen en ook de vier huisgenoten, onder wie een politie-agent, hebben niets gemerkt. Een krantenbezor ger kwam hen waarschuwen, toen hij 's morgens de deur open zag staan. Vrouwen als omroepster van het nieuws kunnen bij een groot aantal radio luisteraars in Engeland geen voldoening schenken. Daarom zoekt de B.B.C. thans WEEKBERICHT leis kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met hier en daar enige mot regen en plaatselijk mist. Zwakke tot matige geleide lijk naar Oostelijke richtin gen krimpende wind. Iet* lagere temperaturen. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1