ïlieuuie £eihsrl|c ÜTouranl „Loop ik Lopik vooruit Honderden doden, vermisten of gewon den door lawines in de Alpen Internationale verbindingen en ski-centra geblokkeerd Standpunt van de Regering totaal onhoudbaar Man in Nijmegen gedood door bajonetsteek in het hart Felle gevechten om het vitale verkeerscentrum Itsjon Wist U ■ANDAG 22 JANUARI 19fll f BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTENTIËN0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.-. H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELRK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticb is gbebleoen myn hert ia teyljcaspocf Een en dertigste Jaargang No 8130 Angstig zaten de Zwitsers aan hun radio rIJDENS HET WEEKEINDE zijn door vervaarlijke sneeuwlawines in de Zwitserse, Oostenrijkse en Italiaanse Alpen meer dan 110 mensen lm het leven gekomen. Honderden personen werden gewond en er is Jog een groot aantal vermisten. De Zwitserse natie sloeg met vrees gade, ioe het dodencijfer steeg en de sneeuw zich op de gevaarlijke berg- ellingen bleef opstapelen. Het grootste deel van de trein-, telegraaf- en jlefoonverbindingen werd verbroken; ook de spoorwegverbindingen ver de beroemde Brennerpas en door de Sint Gothardtunnel. De Zwit- erse wintersportplaatsen als Davos, Sint Moritz, Andernach, Arosa, turren en Wengen werden door de sneeuwlawines geïsoleerd. Alle rintersport-evenementen werden afgelast. De reddingsactie is nog steeds volle gang. moedelijk het enige buitenlandse slacht offer, mej. Joy Fischer uit Londen, die Het toneel van deze ontzettende ramp 1 moedelijk het mvat Oost-Zwitserland, Zuid-Beieren, nffer roei .Tn irol, Karinthië en Noord-Oost Italië. De lotseling intredende, zware dooi, ge aard gaande met zware sneeuwstormen, zaakte de verwoesting zaaiende la- Honderden toeristen, grotendeels ngelsen en Amerikanen werden, in ver and met het dreigende gevaar van nieu- lawines, genoodzaakt in hun hotels verblijven. Tot dusver zijn onder de uitenlandse toeristen echter geen slacht- ffers gemeld. Ook schijnt er. aldus de Tel.', geen reden te zijn tot ongerustheid het Nederlandse sanatorium te Zowel Reuter als A.P. wijzen erop, dat eddings- en bergingsploegen, geassisteerd r politie, coldaten en een „legertje" vrijwilliggers, overal in actie zijn. wordt aan gezwoeg* om de twee poorwegverbindingen tussen Italië en lidden-Europa weer vrij te maken. Ver- loedelijk zal men het treinverkeer ovei lijnen morgen weer kunnen her- De gehele dag hebben de Zwitsers gis- »ren aan hun radiotoestellen gezeten, Ti het nieuws van de ramp te vernemen. )e amusementsmuziek werd van het pro- ia geschrapt. De omvang der ramp ilijkt uit het feit, dat tal van dorpen let duister zitten, wegens vernieling v electrische kabels. De reddingsploegen letten hun opsporingsarbeid voort bij het 'an fakkels en vele malen gelukte iet. personen van een wisse dood te edden. Het hevigst werden in Zwitserland de antons Uri, Wallis en Graubünden ge- roffen. Het dorpje Vals in Centraal Zwit- erland is. aldus A.P. geheel van de wereld afgesloten, en de autoritei ezen, dat zich hier een ontzettende ragedie heeft afgespeeld. Tot nu ti n er echter in geslaagd 12 personen end uit de dodelijke sneeuwmassa's te voorschijn te halen, maar er moet log onbekend aantal doden zijn, en vele luizen zijn verwoest. Mistwade dekte de jammer... Het is een droevig relaas, dat ons door 'de reporters wordt voorgezet. In Zuoz. Kvaar een reddingsbrigade een huis 'het uitgraven was, vernam men (zwakke gehuil van kinderen, drie jon- jgens van 5 tot 13 jaar, die later dood jwerden aangetroffen. In hetzelfde huis (lag nog een oude vrouw bedolven, daar een villa betrokken had. Soortge lijke trieste drama's vernemen wij uit de plaatsen Safien-Neukirch. Eisten, Ober saksen, Santa Maria, uit Tirol, Untertauer, Sint Johann en andere oorden en nog steeds komen er lawines voor, die slacht offers eisen onder de bevolking der dalen, meeuwlawines blijken velen vclko- te hebben verrast, o.a. vele Weners, s Zondags vrolijk op weg waren ge gaan om te skiën. In Andermatt. aldus Reuter, werden twee huizen met negen mensen, van kinderen, door een lawine bedol De gehele bevolking werd gemobiliseerd het uitgraven van de huizen. Ook het bekende hotel „De Drie Koningen" verdween gedeeltelijk in de sneeuw, maar de mensen konden zich in veiligheid stellen. Tussen Chur en Arosa waren 25-tal vrouwen en kinderen genoodzaakt een angstige nacht door te brengen ir bergtrein, die klem zat in een tunnel. In de trein bevonden 'zich circa 60 -passa giers. De manhen slaagden erin, een dorp in de buurt te bereiken, vanwaar zij hulptroepen terugkeerden. In Karinthië werd het bekoorlijke dorp Heiligenblut het toneel van een hevige tragedie, als men zich sinds mer heugenis in dit deel der Oostenrijkse Alpen niet kan herinneren. Een groot aantal personen werd bedolven onder lawine van enorme omvang en de gehele dag poogden een 150-tal arbeiders de slachtoffers onder het puin der ingestorte huizen te'voorschijn te halen. Nog een voorbeeld van de ernst der ontstane situatie: De belangrijkste verbin ding tussen Cent-raal-Europa en Noord- Italië, namelijk de Gotthardlijn, werd af gesneden, maar ook de Brennerpas, de Furkapas en de Simplonlijn, werden vol komen geblokkeerd. Eerst gisteravond begon de enorme sneeuwval in het hoog gebergte af te nemen, om plaats te maken voor mist, die als een trieste wade de jammer der dalbewoners overdekte. Geen enkele bezettingsniacht is welkom in Ierland". Deze en andere slag zinnen werden dezer dagen langs de Nederlandse legatie in Dublin gedragen door Ieren, die gekant zijn tegen de oefeningen van Ned. vliegers in Ulster. Onveilig lava: De moord op- het echtpaar Oosterhof Nadere bijzonderheden De Vrije Pers meldt over de moord op de heer C. J. Oosterhof, chef van de goederenvoorziening bij de firma Tiede- en Van Kerchem, dat in de ngcht Zaterdag op Zondag 14 Januari onbekenden poogden, zijn woning binnen te dringen. Een der vijf kinderen sloeg alarm en de dieven verdwenen. De heer Oosterhof en zijn echtgenote be gaven zich naar buiten om hen te achter volgen, maar nauwelijks was hij op straat of er werden enige schoten op hem ge lost. Mevrouw Oosterhof bleef ongedeerd, maar de heer Oosterhof werd in hoofd en hart getroffen en was op slag dood. Het huis ligt aan de Tjiliwoengstraat dicht bij de kazerne, doch de schoten werden, merkwaardig genoeg, niet in de kazerne gehoord. Toen de politie ver scheen, waren de moordenaars verdwenen. Drie Nederlanders uit Soerabaja had den zich naar Tretes begeven om een bad te nemen bij Van Vloten. Daar dit ge sloten was. reden zij te paard naar de waterval. Op de terugweg werden zij aangehouden door twee met revolvers ge wapende kerels. Eén voor. één achter. Eén der Nederlanders dook het zestig meter diepe ravijn in, de tweede volgde zijn voorbeeld, doch de vlucht baatte hun niet. Zij werden alle drie beroofd. Te voren werd de bungalow van de Droogdokmij Soerabaja te Tretes geram- pokt. Ook werd een aanval gedaan op het huis van de agent der Aniem. Het babyhuis van Dom Bosco op Sawa- han (Soerabaja) werd die Zondag half vier in de ochtend door inbrekers be zocht, die de muskietennetten van de wiegjes roofden. Waarom zocht KLM op Cuba en niet op de Antillen Het blad „Morgenster" in de Antillen vraagt, waarom de K.L.M. hofmeesteres sen zoekt op Cuba en niet op de Neder landse Antillen uitziet naar mogelijk ge schikte krachten. Het K.L.M.-bedrijf aldaar heeft hierop geantwoord, dat dit niet betekent, dat de K.L.M. geen belang stelling voor de Antillen zou hebben. Het bedrijf heeft daar 683 plaatselijke krach ten in dienst. Ook wijst men er op. dat de K.L.M. nog geen subsidie geniet de regering der Nederlandse Antillen, Een geweldige orkaan richtte grote schade aan in het Z. Italiaanse dorp .Telese. Haags Geiechtshol verbiedt uitlevering Amb. soldaten Demobilisatie op Java verboden, terwijl afvoer buiten Indonesië mogelijk wordt geacht (Van onze verslaggeefster) Het Haagse Gcreehtshof heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het geding der Ambonnese militairen. In dit geding, dat in hoger beroep aanhangig was gemaakt door de Staat der Nederlanden na het vonnis van de President van de Haagse Rechtbank in kort geding van 21 December 1950, is een nieuwe uitspraak gedaan, die beschouwd kan worden als een overwinning van de Aponno-dclegatie en haar advocaat, mr K. van Rijckcyorsel. In deze uitspraak wordt de Staat der Neder landen verboden, afvloeiing of demobilisatie te bevorderen zonder toestemming vai geïntimeerden en alle andere op Java thans in kampen verblijvende Ambon nese oud-KNTL-militairen en de b\j hen behorende gezinnen naar, op of bil door APRI-troepen, dus door de regering der Republiek Indonesia bezet of beheerst gebied. Het vonnis is bij voorraad uitvoerbaar. Blijkens de overwegingen meent het Hof. dat in het algemeen de beoordeling regeringsdaden niet door hem be deeld kunnen worden, doch dat dit de taak is van de volksvertegenwoordiging. Hier gaat het echter niet om de toetsing an regeringsbeleid in deze zin, doch al leen om de vraag of de hand gehouden ar de afvloeiing van oud-KNIL- militairen geschreven recht, waarbij het Hof met name is uitgegaan van de Hatta- Hirschfeld-overeenkomst en de daarop gevolgde besluiten. Het Hof overweegt, dat het moeten laten van een redelijke keus niet inhoudt, dat dit alleen beperkt wordt door „af vloeiing binnen het voormalige Neder- lands-Indië". hoewel bepaalde omstandig heden, ter beoordeling van de regering inderdaad tot gevolg kunnen hebben, dat de keuze wordt beperkt. Maar, 7.0 meent het Hof, de regering moet echter in ieder geval dc bevoegd heid worden ontzegd, dc oud-militai en hun gezinnen te zenden naar plaat: waar hun leven en vrijheid nodeloos in gevaar zijn. Het is nl. met name in strijd met de algemene rechtsbeginselen, dat een Staat zonder enige volkenrechtelijk! verplichting daartoe, opzettelijk tot zijn eigen leger behorende militairen mcf vrouwen en kinderen tegen hun drukkclijkc wens. zonder enige waarborg, weerloos uitlevert aan een hun vijande lijke Staat, van wie zij met reden repre sailles tegen hun vrijheid en leven heb ben tcxvrezcn. Verder overweegt het Hof, dat de Staat weliswaar heeft betoogd, dat een zodanig gevaar geenszins bestaat in het door de republiek bezette gebied der Zuid-Mo- lukken, doch dat het Hof dit vertrouwen voorlopig niet kan delen. Het is toch van algemene bekendheid, dat reeds geruime tijd ernstige conflicten plaats vinden tus sen de troepen der Republiek Indonesia en bewoners dier eilanden, die hen als indringers in hun souverein gebied be schouwen, terwijl zelfs nog in de laatste tijd verscheping van republikeinse en oorlogsmateriaal naar de Zuid- Molukken heeft plaats gehad, hetgeen geen betoog behoeft. (Zie vervolg op pag. 3) Nieuw-Guinea Minister Menzies niet naar Nederland Indonesische actie bij de Veiligheidsraad Reuter meldit, dat de Australische pre mier Menzies om gezondheidsredenen afgezien heeft van zijn plannen om een bezoek aan Den Haag te brengen en be sprekingen te voeren met de Nederlandse regering. De dokter heeft hem volkomen rust voorgeschreven en hij zal tegen het einde van de maand uit Londen naar Australië terugkeren. Het Indonesische blad Pedoman schrijft volgens Reuter, dat de Indonesische regering bij de Veiligheidsraad het ver zoek zal indienen om de erkenning van Nederlands soüverjginiteit over Nieuw- Guinea in te trekken, opdat de Neder landers niet langer het recht hebben, over dat land te regeren. Te Djakarta kon men niet onmiddellijk een bevesti ging van dit bericht krijgen. De Indonesische regering heeft volgens Ass. Press haar vertegenwoordiger in de Verenigde Natiën opdracht gegeven, zich te onthouden van stemming over de Amerikaanse resolutie om communis tisch China als aggressor te brandmer-, ken. Tezamen met andere Aziatische lan den wil Indonesië een methode zoeken om het met de Chinese communisten eens te worden. Hevige erruptie op Nieuw-Guinea Een hevige uitbarsting van de vulkaan Lamington in het Noordelijk gedeelte van Papoea, het Australisch gebied op Oost-Nieuw Guinea, heeft tot nu toe enkele tientallen mensen, onder wie 50 blanken, het leven gekost. Voor zover be kend is dit de eerste eruptie tfan de vulkaan. Canada verwacht 150.000 immigranten Canada zal dit jaar wellicht 150.000 immigranten ontvangen, van wie tien- a twaalfduizend Nederlanders. In het af gelopen jaar hebben zich 74.000 vreem delingen in Canada gevestigd, zo ver klaarde de Canadese minister van immi gratie, Walter Harris. Zaterdag te Win nipeg. De immigratie van Nederlandse boerengezinnen noemde Harris een de best geslaagde immigratieprogramma' sinds de oorlog. Op 13 Februari vertrekt de Volendam met 1300 Nederlanders Canada. Het schip zal 22 Februari komen. Het merendeel van het gestelde aantal is waarschijnlijk voor eind Juli Uit Engeland verwacht Harris dit jaar 30.000 immigranten en uit België er Frankrijk 13.000. Nieuwe bankbilj'etten van 25 en 100 De Nederlandse Bank heeft het plan i de naaste toekomst nieuwe bankbiljetten ff 25 en 100 uit te geven, zo meldt het A.D. De achterzijden van beide ten zullen in kleur verschillen, omdat bij de tegenwoordige biljetten herhaaldelijk vergissingen ontstaan. Ook zullen toekomst weer bankbiljetten van 500 worden gemaakt. Zoals men weet ten de vijfhonderdtjes en de duizendtjes tijdens de oorlog worden ingeleverd verband met de zwarte handeL Mijnwerkers 's Zaterdags acht uur in touw? Donderdag de beslissing In de dezer dagen gehouden vergade ringen van de Ned. Kath. Mijnwerkers- bond de grootste op dit gebied, met 18.500 leden en de Alg. Ned. Mijnwer- kersbond heerste weinig verschil van me ning over de vraag of de mijnwerkers voldoen aan het verzoek regering om van 1 Februari tot 15 April langer te werken en zodoende nieuwe „kolenslag" te leveren. Ook de Prot. bond, die morgen vergadert, zal on getwijfeld zijn medewerking toezeggen Vermoedelijk zal de Zaterdagse werktijd worden verlengd van 6 op 8 ui Donderdag zal de Mijn Industrie Raad een beslissing nemen. Zweeds schip in brand bij de Doggersbank Het Amerikaanse s.s. Washington vanmiddag Rotterdam binnenlopen 19 officieren en manschappen aan boord van het Zweedse schip Bie, dat vannacht bij Doggersbank in brand is gevlogen. Een scheepsjongen wordt vermist. Een der geredden kreeg ernstige brandwon den. de andern verkeren in goede stand. Wellicht is het schip op een mijn ge lopen. daar het zich in en niet geveegde zone bevond. Het Amerikaanse Transatlantische ■lijnschip Washington van de United States Lines vertrekt vandaag van Rotterdam naar Halifax en New k met een groot aantal Neder landse emigranten aan boord. Er is slechts één klasse voor de passa giers. Dit is de eerste keer, dat een Amerikaans passagiersschip van deze grootte te Rotterdam ligplaats had. De Washington meet n.l. 23.626 ton bruto. Ook'één zwaar- en twee lichtgewonden bij burenruzie om verloving Melktoeslag slechts voorlopig De toeslag, die het Bedrijfschap voor Zuivel voor het bijkopen van melk voor consumptiedoeleiMen heeft verhoogd va.n 0.25 op 0.75 per 100 kg, zal voorlopig slechts voor deze week gelden. Verder zal wekelijks worden bezien of handha ving van deze toeslag noodzakelijk is. Vereniging radioluisteraars nu opgericht Vereniging van Radioluisteraars, sen actie voert tegen de omroepver enigingen en o.m. met een eigen (goed koper) programmablad wil uitkomen, is Zaterdag in Amsterdam officieel opge richt. De vergadering koos zich het vol gende bestuur: mevr. R. J. Kleekamp— Wassenaar te Apeldoorn, mevrouw Wij- nandts Francken, Den Haag, prof. mr J. Drion, Den Haag, dr E. D. Hirsch-Ballin, Amsterdam, mr J. W. F. Donath, Arn hem, mr J. M. A. Budee, Apeldoorn, S. A. M. Bottenheim, Amsterdam, ds E. Daalder, Westzaan en M. G. Haringman, Hilversum. De bevolking der U.S.A., nam ir één jaar met 2 millioen zielen toe en telde eind 1950 pl.m. 153 millioen men sen. Tien jaar geleden bedroeg zc 133 millioen. een huis aan de Korenmarkt te Nijmegen is Zaterdag in een verwoed ge- •echt tussen vier mannen, die allen met hun gezinnen in hetzelfde perceel woon den, een 24-jarige vader van twee kinde- dóor een bajonetsteek dodelijk in het hart getroffen. Zijn 40-jarige schoon vader kreeg zes steken in de buik; hij werd levensgevaarlijk gewond. Twee andere licht gewonden werden gearres teerd. De. oorzaak van het drama: een •kering,waarvan de vader van het meisje niet gediend was. In het bewuste perceel woont gelijk vloers de 25-jarige W. D. met zijn gezin, alsmede zijn 21-jarige broer M. D. Boyen dit gezin woonde de 40-jarige W. G. met vrouw, een zoon en een achttienjarige dochter, alsmede nog een gehuwde doch ter met haar man, de 24-jarige J. L. twee kinderen. M. D. had verkering met de dochter van W. G., maar deze daar niets van weten. Over dit geval ontstond ruzie. Zaterdagmiddag ging vader G. dronken was, met schoonzoon L. na kamer van de gebroeders D. Vader G. ging de 21-jarige M. D. met een mes te lijf en L. was gewapend met een hamer. De gebroeders D. werden gewond. Zij grepen een bajonet en verweerden zich met de genoemde treurige gevolgen. De 25-jarige W. D. werd aan zijn hand gewond en gearresteerd, nadat hij ziekenhuis was verbonden. Zijn jongere De operaties op Korea Chinezen pogen de weg van Soewon naar Wonjoe in handen te krijgen Felle gevechten zijn geleverd om het vitale verkeerscentrum Itsjon, op 32 km ten Zuid-Oosten van Seoel. Onder zwaar communistisch mortiervuur trekken daar de V.N.-eenheden zich naar het Zuiden terug. Eerst na een vierde aanval, moesten de verbonden strijdkrachten, onder de numerieke druk der Chinezen en Noord-Koreanen, de stad Itsjon weer verlaten. Ook in het gebied van Wondjoe moesten de V.N.-troepen, na hun aanval, zich op defensiestellingen terugtrekken. De Chinezen schijnen vastbesloten te ('werd neergeschoten en een ander toestel zijn, de 110 km lange naar Wonjon in hun bezit te krijgen. Zij zijn bezig een grote troepenmacht, welke de laatste tien dagen rond Soewon was samengetrokken, naar het hoge terrein dat de weg heheerst, te dirigeren. In de afgelopen nach*. waren de V.N.-troepen tevens in actie, tegen naar schatting, twee communistische bataljons in het operatieterrein, 10 km ten Zuid-Westen van Tanjang. Terwijl er aan het Centrale front vrij wel geen contact is met de vijand, heb ben de verbonden troepen in het Noord- Oosten Zondag strijd geleverd tegen 3000 communisten in de buurt van Kangnoeng waar de tegenstander zich spoedig terug trok. De Amerikanen hebben bij luchtge vechten boven Korea 54 communistische straaljagers ontmoet. Terwijl een Mig-15 waarschijnlijk vernietigd, gingen er geen Amerikaanse vliegtuigen verloren. ~rolgens Ass. Press zouden er op Korea Nederlandse militairen zijn gedood 32 gewond. Luitenant-kolonel Den Ouden, de commandant van het Ned. detachement, heeft betoogd, dat de V.N. strijdkrachten voor een deel de tactiek der communisten moesten overnemen. broer werd in het huis van een familielid aangehouden. Hij had verwondingen aan hand en schouder. Voor de politie rijst de vraag of van zelfverdediging kan worden gesproken. Het stoffelijk overschot van de 24-jarige J. L. is door de politie in beslag genomen. Het drama verwekte in de stilte van de oude stad grote ontsteltenis. Drama in Joegoslavië Giftige „brandewijn" eist vele doden Als drank en als medicijn... Door het drinken van een drank, die net methyl-alcohol bereid was. zijn in de Joegoslavische grensplaats Subotic en in het dorp Skorinovac meer dan 20 per gestorven. terwijl een twintigtal anderen in ernstige toestand verkeert. Een boer had 100 liter methyl-alcohol ge kregen van zijn zoon, die ze gekocht haa voor het politoeren van meubelen. H(j vond, dat het vocht goed smaakte, mengde het met water en suiker en bracht het als „brandewijn" aan de man. Toen in korte tijd een tiental mensen gestorven dachten dorpsgenoten van de omge komenen, dat de sterfgevallen aan cholera te wijten waren. Zij gingen ook de „brandewijn" drinken, menende hier door aan besmetting te kunnen ont komen. Dit veroorzaakte nog meer slacht offers. Vele mensen in de dorpen lijden lan vergiftigingsverschijnselen. Duitse ex-generaal Rancke verdwenen De voormalige Duitse generaal Her- nann Rancke. die over enkele weken door een Frans tribunaal berecht zou worden en zich onder de belofte, niet te zullen ontsnappen, vrij mocht bewegen. verdwenen. Hij heeft in het weekeinde zijn pension ten Zuiden van Parijs ver laten en zich daarna niet meer bij de politie gemeld. Malik moet wegens hart kwaal rusten Wegens een hartkwaal, die niet ernstig maar waarvan hij de laatste tijd tel kens hinder ondervindt, moet Jacob Malik, de 44-jarige Russische pl.v. minis ter van Buitenl. Zaken, het bed houden. In Maart denkt hij naar Rusland terug te keren om te rusten. Malik kreeg de kwaal toen hij in de afgelopen oorlog als Rus sisch ambassadeur te Tokio fungeerde. Churchill arriveerde van zijn vacan- tie in Marokko te Parijs, vanwaar hij heden naar Londen zou terugkeren. DAT als voorzitter van de Stichting an de Landbouw herbenoemd is H. D. Louwes en tot ondervoorzitter werd be noemd C. J. v. d. Ploeg, voorzitter de Ned. R.K. Landarbeidersbond St. Deusdebit. DAT prof. dr H. Wagenvoort te Utrecht als opvolger van wijlen prof. dr G. v. d. Leeuw benoemd is tot voorzitter van de raad voor het zuiver-wetenschappelijk onderzoek. DAT de echtgenote van de Argentijnse gezant Antonio Valenzuela bij De Schelde te Vlissingen het voor Argentinië be stemd emigrantenschip Maipoe (12.000 b.r.t.. 800 personen) te water heeft gela ten. waarna werd begonnen met de bouw van een zeer luxe schip 118.500 b.r.t., passagiers) voor Zweden. DAT melk. die machinaal was gev nen. in ZAV. Friesland iets beter kwaliteit bleek te zijn dan de normale, terwijl doorgaans het omgekeerde het geval is doordat de machine niet goed wordt gereinigd. DAT het veer PannerdenDoornen burg en DrutenDoodewaard wegens de hoge waterstand voor alle motorverkeer is gestremd, terwijl bij Wessem (Maas- bracht) alleen bij daglicht wordt geva- DAT de onderzeeboot Tijgerhaai mor gen uit Rotterdam vertrekt voor haar oefenreis naar de Caraïbische wateren en vice-admiraal J. J. L. Willinge om half twaalf een afscheids-inspectie zal hou- den. DAT de Culturele Raad Limburg een rood-wit-groene vlag voor deze provin- heeft ontworpen, terwijl Ged. Staten hebben besloten de keus uit te stellen, daar tegen hun ontwerp (geel-wit) tal rijke bezwaren rezen. DAT het Verbond van wetenschappe lijke Onderzoekers op 3 Maart in Leiden congres houdt over de reorganisatie het Hoger Onderwijs en later in Wa- geningen het bevolkingsprobleem be spreekt. DAT volgens een officiële mededeling thans op Ned. werven drie vrachtschepi van 6500 ton voor Rusland in aanbouw zijn en berichten, waarin van andere tallen wordt gesproken, onjuist zijn. DAT in Duitsland de benzineprijs waarschijnlijk wordt verhoogd van 53 Vz tot 61 ct per liter en de dieselolieprijs van 36^ tot 43 ct per kg terwijl bij de N.I.W.O. (Ned. Int. Wegvervoer Oorg.) nieuwe betalingscoupons verkrijgbaar zullen zijn. DAT het 2300 tons vrachtschip Alcée. bestemd voor Frankrijk, in Amsterdam werd „ontdokt", waarbij het dok tot ken werd gebracht en de Holland, die naast de Alcée in aanbouw was, tijdelijk vol water liep. DAT prof. dr S. P. Barnard, die Leiden en Groningen geschiedenis heeft gestudeerd, op 62-j. leeftijd te Hoopstad (Oranje Vrijstaat) is overleden. DAT op initiatief van de Groningse burgemeester, mr P. W. J. H. Cort der Linden, een commissie is gevormd om plannen tot verbetering van de ver keerswegen in de prov. Groningen, Drenthe en Overijssel te ontwerpen. DAT de Nederlander A. M. de Wit te Johannesburg de eerste op commerciële basis gevestigde orchideeënkwekerij in Zuid-Afrika heeft opgericht. DAT mr dr F. Houben, commissaris der Koningin in Limburg, as. Zaterdag te Maastricht wordt geïnstalleerd als ere voorzitter van de kring Limburg van het Rode Kruis. DAT in Assen de landarbeider J. B, uit Schoonoord, die op een zomerfeest ir. Eesergroen zijn buurtgenoot T. D. met een mes doodstak, tot 2 jaar is veroor- DAT tegen de geschorste hoofdagent van politie Th. K. te Nieuw-Amsterdam in Assen een jaar is geëist, daar hij f te veel op zijn schade-formulier had in gevuld. DAT het Engelse schip Cameroni< terdag uit Glasgow met 1200 emigranten, o.w. 50 Nederlanders, naar Australi vertrokken. DAT de dressuurschool Klant te Val kenburg (L.) besprekingen voert het optreden van haar leeuwen en ijsbe ren in België, Spanje, Oostenrijk, Fin land en Israël. DAT de Protestantse inrichting vooi verwaarloosde jongens, Hoenderloo, op 7 Febr. 100 jaar bestaat en de directeur C. G. van Binsbergen op 1 Febr. wordt op gevolgd door mr G. Wessel te Alphen a/d Rijn. DAT de ouders te Oudemirdum (Fr.) die in October uit protest hun schoolkin deren thuis hielden, daar de onderwij zeres verplichte inwoning had gekregen, door de kantonrechter te Sneek boeten tot f35 werden opgelegd. Eisenhower in Frankfort „Ik koester thans geen vijandschap meer jegens Duitsland" Op gelijke voet moet het aan de defensie meewerken Als laatste etappe van zjjn rondreis door West-Europa is generaal Eisenhower Zaterdag v^n Luxemburg naar Frankfort gevlogen, waar hij vanavond een bespre king zal hebben met twee Duitse gene raals. die hij tijdens de laatste wereld oorlog heeft bevochten: dc generaals Speidel en Heusinger. die zoals gemeld thans de militaire specialisten zijn in de Westduitse organisatie voor herbewape ning. Ter ere van Eisenhowers bezoek heeft John McCloy. de Amerikaanse Hoge commissaris, een receptie belegd, waar op ca 80 Duitse en 40 Amerikaanse gas ten genodigd zijn, onder wie kanselier Adenauer en de socialistische leider Schumacher. Bij zijn aankomst verklaar de Eisenhower: „In de tijd. dat ik als leider van de geallieerde legers naar Duitsland kwam. gevoelde ik een grote vijandschap jegens Duitsland, het nazi regime en al datgene, waar de nazi's voor streden. Maaf wat mij aangaat behoort het verleden tot het verleden. Ik koester geen vijandschap jegens Duitsland en in het bijzonder niet jegens het Duitse volk. Geen volk laat mij dat herhalen geen volk wil oorlog, maar het wordt er soms tengevolge van nationale on wetendheid in gedreven." Hij zeide de Duitsers graag aan zijn zijde te hebben en verzekerde opnieuw, dat er meer Amerikaanse tr. epen naar Duitsland zullen komen. Hij was van mening, dat de Duitsers zonder dwang, maar uit eigen vrije wil en op gelijke manier gerechtigd, aan de verdediging moeten deelnemen. Hij zou er nooit in toestemmen bevel te voeren over enige afdeling waarvan de soldaten niet ge loofden. dat zij hun land. de beschaving en de vrijheid dienden. Ontstemming te Londen Eisenhowers verklaring, dat neutrali sering van Duitsland in de huidige om standigheden onmogelijk zou zijn, heeft in Londen opzien gewekt. Men was hier n.L van mening geweest, dat Eisenhower zich in dc huidige situatie vóór, noch legen herbewapening van Duitsland zou uitspreken. In politieke kringen, die niet cooruit willen lopen op het resultaat van een eventuele viermogendhedenconferen- tie, heeft de jongste verklaring van Eisenhower aanleiding gegeven tot pes- Enkele opklaringen Tot morgenavond verwacht Dc Bilt Aanvankelijk meest zwaar bewolkt met enige regen of motregen en hier en daar mi£t- Eater plaatselijk vVvt'' en'cele buien, afgewisseld door opklaringen Meest ma tige Zuid-Westelijke wind- Weinig verandering in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: Zon 8.34—17.10 uur. Maan; 17.19—09.12. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1