Maar wij denken er zó over Achter schrijftafels, microfoons en glaswanden ontstaan dromen NIEUWE LEIDSCHE COURANÏ ZATERDAG 20 JANUARI 1951 MENSEN DIE IEDEREEN HOORT Hoorspelen van de NCRV worden overal in Nederland dankbaar beluisterd Van onze §-redacteur) Een van de jongste dochters in het N.C.R.V.-gezin is de hoorspelafdeling. Zy is onder toezicht geplaatst van Dirk Vérèl en hij heeft daarmee een taak aanvaard, die niet eenvoudig is. Hij staat er op een voorpost, niet alleen in de radiowereld, maar ook in het Christelijk culturele leven. Men kent de strijd om het „toneel" in onze Christelijke levenskring. Of eigenlijk: tegen het toneel. Het is hier niet de plaats daarop nader in te gaan. Het zou allerlei reacties oproepen, die buiten het bestek van deze reportage-reeks omgaan. Een radio-omroep zonder hoorspelafde ling was echter na de oorlog even ondenkbaar als een jaarfeest, ronder „samen spraak" ervóór. En zo hebben moedige mannen uit die omstandigheid de enige consequentie getrokken, die er te trekken viel: zij verrijkten het N.C.R.V.-pro gramma met de hoorspelen. stuntelig gegaan zijn, dan ben je er zó in. Allemaal!" De moeilijkheid voor de speler ls: het spel óver de microfoon naar de luisteraar te brengen. Het schijnt eenvoudig, Dat Dirk Verèl met de leiding belast werd behoeft niemand te verbazen. Hi' had. in de voor-oorlogse jaren, zijn man. netje op het gebied van de toneelwaar- derimg en -cultivering in de Christelijke kring gestaan. Dirk Verèl, hoewel Hagenaar .boorte, was destijds leraar Nederlands in Groningen. Hij was een man, die niet van camouflage hield. Als er een studen tengezelschap, een schoolvereniging, eer oranjeclub of een jeugdorganisatie was die een spel wilde opvoeren, in de open lucht of in een zaal, dan schreef Verèl de tekst. Hij deed dat. daar hij meende, dat de beste methode om het verworden toneel te reclasseren was: het op te eisen voor de Koning der kerk. Een methode, die de Christenen ook ten aanzien van de film nü moeten volgen. Zo verschenen er bijbelse spelen als ,/Herodus" en „Hadassa" van zijn hand. Tussen twee haakjes: weet U wie H dassa was? Dirk Verèl zegt: „Er ware verscheidene dominees, die het niet wi ten. Bent U bijbelvast genoeg om het wel te weten?" Hadassa is Esther. Het stuk „Groter dan Koningen" een openluchtspel, werd tijdens de N.C.R.V.- Jubileumviering in Arnhem opgevoerd. Voorts staan „de Vikings" en het masker spel „Een Mens" nog op Verèls naam. Het laatste was destijds een wereldpre mière. want nog nooit gebeurde het, dat maskers sprekend aan de toneelhande ling deelnamen, Dat vindt men hier nu allemaal zo netjes op een rijtje. Maar wie iets van verhoudingen afweet, beseft, met hoe veel moeilijkheden de schrijver te wor stelen had! Het was dan ook min of meer een kroon op zijn werk, toen de N,C,R,V. hem benoemde tot leider van de hoor spelafdeling. Hijzelf oordeelde daar niet zo gemakkelijk over. Hij zegt: ,.men kan ook zeggen: het was het begin van een lange, moeilijke weg. Want het gaat nu om de vorm te vinden voor Protestants hoorspel. Zó een. iedere luisteraar zegt: ja, dat was nu een zuivere uitbeelding van het Protes tantse leven. En zover Zijn we nog niet. Want het karakter van het Protestantisme' ishet individuele geloven met de héle persoon lijkheid. En dat element heeft, in de hoorspelen, nog geen vertolking gevon- De schrijvers zijn actief genoeg. Er wordt zeer veel ingezonden en van uit stekende kwaliteit. „Wij hebben ook veel nodig", zegt Verèl. „Wij kunnen maar heel weinig gebruiken van wat in het buitenland gegeven wordt. Wij moeten dus wel met originele werken komen". Er wordt naar de NCRV hoorspelen ontzaggelijk geluisterd. En, zoals naar de meeste programma's, in alle kringen, Eens kwam er een brief uit de Lang straat. Van een meneer, die in een stuk van on-uitgesproken strekking de N.C. R.V. sfeer herkend had. Dat was voor alle medewerkers een groot succes. Uit de kring van honderdduizenden luiste raars komen zo per week missohden tien brieven met critiek. Spel zonder applaus Dirk Verèl heeft grote bewondering voor zijn hoorspelgroep. Het zijn alle beroeps spelers en dat moet ook wel, want elk risico met amateurs is, in het microfoon- werk, uit de boze. Het moet goed zijn. Daarom is het beste, ook waar het om de vertolkers gaat. net goed genoeg. Het is voor een acteur, die toch eigen lijk gewend is zich direct tot het publiek te richten, werkelijk niet gemakkelijk i echt Péronne Ho sar, hoorspel even t van de studio vindt onder het om in een hoekje >.en breiwerkje ter tegelijkertijd in de 11 aast haar liggende tekst haar beurt in De Delftse Wonderdokter in het oog houdend. geen groter, zichtbaar gehoor te hebben, dan de regisseur en de technici achter het glazen ruitje van de hoorspelstudio. En bovendien: de bemoedigende kracht van het applaus ontbreekt. Toch vindt Frits Bouwmeester, die óók in de studio is en die deze dag in de repetitie de rol van graaf vViilem Lodewijk ujt De Delft- se Wonderdokter van mevrouw Bosboom Toussaint zal vertolken (Wymie Fijn van Draat schreef de hoorspelbewerking) het plezierig voor de microfoon te spe len „Iedere keer, als het rode licht gaal branden, ten teken dat de Opname een aanvang neemt, komt er dezelfde span ning over je. die je ook voelt, als er eer. première is. Het moge voordien nog zo het i Bij het schrijven van hoorspelen streeft zij naar originaliteit. Zij vindt, dat een hoorspel geen boekbewerking moet zijn, omdat het een nieuwe vorm van kunst is, die zich zelfstandig ontwikkelen moet. Dirk Verèl roemde haar „Andante", dat een plagiaat geval behandelde. Meindert Boekei schreef daarbij knappe muziek. Dan schreef zij „Bach" een hoorspel, in drie delen, die drie achtereenvolgende weken voor de microfoon gingen. Er was 20 uur praten nodig vóór Verèl en zij el kaar begrepen. Voorts schreef zij histori sche onderwerpen als „Willem III" en het ontzet van Alkmaar. Haar „Paasspel heeft men ook met veel instemming ont vangen. De combinatie muziek-hoorspel vindt zij gelukkiger, dan die van rev verschot-hoorspel. En beide vorn komen voor. Zij zou nu over Brahms over Florence Nightingale willen schrij ven. Over de laatste, om eens te laten horen, wat een vrouw in het maatschap pelijke leven zijn kan. Zij houdt er van volkomen vrouwelijke dingen doen, als maaltijden bereiden („wat iets anders is dan koken") en een sfeer scheppen, waaraan anderen zich optrek ken kunnen. Vandaar naast de literatuur haar belangstelling voor muziek: zij diri- DIRK VERÈL ...geen camoutlage... de handeling voor dé 'microfoon. Op' de planken ben je met je hele figuur iemand. Voor de microfoon alleen met je Daarom moet U, als wij toen, een hoor spel ook niet zien spelen. Want dan loopt U kans het een min of meer lang dradig gelees te vinden. Het mag niet zijn, of er gelezen wordt. Het moet spre ken zijn. wat de spelers doen. Maar in tegenstelling tot de acteurs op het toneel kunnen zij, voor de microfoon, de tekst ter hand nemen en aan de han,d daarvan hun zinnen zeggen. Van achter het ruitje achter de rug van Dirk Verèl, de tech nicus en de „inspecient" die er voor zorgt dat er op het juiste moment op deuren geklopt wordt en ramen knarsend op en kieren ziet U Han König en Jo- han de Freese. Jan Borkus en Miep v. d. Berg voor de microfoon staan en hun rollen min of meer geslaagd oplezen. Maar straks zullen zij zijn: de schout, doctor Graswinckel Jurriaan en Lysbeth uit „De Delftse Wonderdokter". En met enkele weken zult U er. vóór Uw toe-' stel. ademloos naar zitten luisteren. Bij gaat u gestalten dromen, landschappen en, huizen, waarin de per- m gebaren, waarmee zij i en strijden. Dat moeten de zijnen U allemaal sug- sonen leven praten, mil Dirk Verèl Dirk Verèl is een kunstenaar met wij de belangstelling. Hij schrijft en regis seert niet alleen, hij schildert ook en hij verdiept zich graag, met zijn viool, in moeilijke rpuziek. Om grote spanningen kwijt te raken! Het hoorspel thuis Een sfeer van hard werken en zich antwoordelijk weten, vindt U ook bij de ontwerpers der hoorspelen. Er zijn er vele. Twee van de meest bekende zijn: Wymie Fijn van Draat uit Laren hier boven al genoemd en Agaath van uit Amsterdam. Twee zéér uiteenlopende vrouwen. De eerste bohémienne meer dan vrouw, een kind méér van de nacht, waarin zij pleegt te werken, dan van de dag, die zij ge bruikt om uit te rusten. Zij zegt: „je werkt nooit intenser, dan op de ogenblik ken, dat je zeker weet niet gestoord te zullen worden. In één nacht schrijf ik een hoorspel. In drie maanden eer man. Ik heb er veel succes mee. Verschil lende omroepverenigingen lieten mijn hoorspelen opvoeren en de NCRV r~'~ verschillende boekbewerkïngen: prijs der Vrijheid" van Sturm, die de dergang van Walcheren beschreef. En „De Delftse wonderdokter". Dat laatste was een groot werk, omdat heel de struc tuur van mevrouw Bosboom's roman in enkele flitsen moest worden samengevat. „Maar meneer Verèl was er erg tevreden Behalve hoorspelen schreef zij korte verhalen, de roman „Henk Brandt" kinderboeken. Ze leeft van haar pen dat betekent, dat zij hard werken mi Agaath van Ree verkeert in iets ge lukkiger omstandigheden. Voor haar schrijven: het vullen van uren, die anders leeg zouden zijn, met haar man bij het middelbaar onderwijs in Indië en haar' zoon op een internaat in Bilthoven. Schrijven leerde ze thuis. Haar vader was de redacteur Hirsch van het Handelsblad in Amsterdam. Hij kwam om in Duitse gasoven. Naar hem noemde zich. toen ze als pseudoniem koos: Ree. Dat is een Nederlandse vertaling voor Hirsch. Zij vertaalde, vroeger al, uit het Deens en de moderne talen. Haar romans zijn „De inzet" (1941), „Land zonder einder" (1946) en „Bronsdale" (1948). geert in Amsterdam, waar zij woont, een klein, zelf gevormd kamerkoor. Zij werd, jaren geleden, overtuigd Protestant. „Laat U maar in het midden wét, dat is niet belangrijk". Haar „vak" is graphologie. Dat brengt haar met de mensen en hun eigenaar digheden in aanraking. Zo heeft Agaath van Ree dus vele facetten en mogelijkheden. Het meest is zij: echtgenote en moeder. Zij praat trots over haar man, die dit' jaar hoopt te repatriëren. En over haar zoon, die in Bilthoven kampioen tafeltennisser is. Zo bouwt.men dus in Hilversum aan het hoorspel-programma: met eenvou dige, hardwerkende mensen, die de ernst van het leven kennen en er, om niets ter wereld, een spelletje van maken! De Amerikaanse vetkoolindustrie heeft toegestemdr in een loonsverhoging 1,60 dollar per dag voor de mijnwerkers van John L. Lewis vakverbond De loons verhoging bedraagt 10 pet terwijl de prijs van vetkool met 5 pet omhoog gaat. Als er een deur slaat in een hoorspel, sladt er ook werkelijk een deur. Dat is een logica, die niet voor alle geluiden in een hoorspel geldt! <Op deze foto ziet men Jan Borkus in de rol van Juliaan van Egmond en Miep van den Berg als Lysbeth. Rechts de geluidsspecialist Max Westra, die de deur laat dichtslaan. VISSERllGOLF Bankdirecteur werd wit om zijn neus De beroeringen in de samenleving der visserij laten slechts zelden tijd voor do mens en zijn zqrgen. Juist in deze on stuimige dagen komt echter telken; weer dat persoonlijke element in hei bedrijf aan de oppervlakte, omdat de jongens van de trawler, de logger en de kotter een stuk zee bevaren, dat de el lende met bakken over hen uitstort en het is goed hier even bij na te denken, schip binnenkomt en de i pracht-besomming zorgt ar, van deze kant bekeken niet duur genoeg worden Want voc betaald. •aterén dansen de IJrnul- dense, de Engelse en de Duitse schepen onder het onzekere licht van 'de pool nacht en de kou bijt zich vast in de mensen, die daar halen, strippen en te kooi ploffen voor een paar uren slaap, die er overschiet. Als er een schelvis over de last springt en tegen het dek k-letst, is er geen mens, die hem nog red den kan: onmid-delijk vast gevroren. En de mannen halen de netten binnen, ter wijl het ijzige water door de wanten dringt en de vingers doet bevriezen of de zoutzweren doet splijten. Daar zijn op de Baren dsz-zee heel wat lichaamsdelen wond geslagen door storm en kou en de verantwoordelijkheid van de schipper weegt er zwaar voor mens en schip. In de Engelse havens weten ze daar van mee te praten en ze zullen instem mend knikken, als een schipper vertelt de steven te hebben gewend naar de wateren bij de Lofoten, niet alleert omdat er geen vis in de trawl wilde komen, omdat het dus een „sfcropvissen" was verder naar het Noorden, maar ook omdat dit ruwe spel met de natuur de menselijke kracht bijna te boven gaat. Niet alleen daar, maar ook op de ha ringvijver dichter bil huis is het hard in deze maanden- Gaan er nu wel eens passagiers mee? Zij maken liever een kort, haringreisjenet als de bank directeur, die eert paar duizend gulden bood, toen Kij 'om de zestigste breedte graad koerste en de wind hem wit om de neus deed worden, als de schipper hem naar IJmuiden terug wou brengen De bedongen prij® was echter te laag. want de maatschappij zou ook schade loos gesteld moeten worden voor een gebroken reis, nietwaar? Deze directeur kan nu wel geloven, •at het leven in deze maanden op een slingerbak wil zeggen, maar weinigen wijs en bescheiden als zij daarna van de wal af spreken over deze dingen. Er wordt even goed' geld gemaakt deze dagen. Het gaat echter ten koste van bloed, zweet en tranen. F. De Vrijdagmarkt bleef hoog Door de geringe aanvoeren ook al op de Vrijdagmarkt er waren niet meer dan 390 kisten bleven de noteringen hoog en de platvis gooide er zelfs nog nog een schepje op. Klein middel schol kwam daardoor op f79 en kleine schol II bracht het weer tot f56 per kist. Al daalden de tongprijzen lichtelijk tot f2," per kg. de wijting bleef nog duur vo f 18 2-5 en de besommingen van de paar loggers en kotters, die de afslag met bezoek vereerden, waren dan ook zeer delijk. De VI 85 werd de hoogste met f9670 en de KW 44, die deze week nog maar een paar visdagen maakte, bracht het toch nog tot f4930. Van de kotters werd de IJM 229 de favoriet met f2620. Het blijft schraal Ook vandaag waren er geen trawlers aan de afslag en de voorraad loggers was zelfs beperkter dan gewoonlijk als ge volg van het slechte weer van de laatste dagen, waardoor de schepen nog wat bij vangen na vele uren te hebben verloren et het steken. Overigens is de stand op het moment als volgt: Assan Reis (2), Tzonne (3), Simon de Danser (5), Her- (5), alle Barendsz-zee, Maria van Hattum (6), Limburgia, Schoorl, Mary en Abraham (8), Petten en Vikingbank (9), Thorina en Flamingo (10), Vios en Catharina Duyvis (11), Bergen en De Hoop (12), Johannes Polderman (13), Zwarte Zee, Batavia en Shamrock (15), Sumatra (16), Bloemendaal (17), Zee- landia uit Grimsby (18). De vertrekda tum in Januari is tussen haakjes ge plaatst. De overkant trekt Na het sycces van de Zeelandia zal ook de Limburgia Maandag de Grimsby- markt opzoeken en de kans is groot, dat het schip voor zijn bijna 600 kisten een behoorlijke besomming zal'krijgen. Ook de Mary -gaat met iets grotere hoeveel heid de Engelse markt bezoeken. In e uit Sport en HollandBelgië ditmaal te Leiden Op 5 Mei in de Leidse Hout Naar wij vernemen zal de Interland voetbalwedstrijd tussen de Zaterdag elftallen van Holland en België op 5 Mei ln de Leidse Hout te Lelden worden gespeeld. Proefelftallen komen 3 Februari in actie Op het terrein van „Noordwijk" De oefenwedstrijd tussen twee proef elftallen uit het Westelijk K.N.V3.-Za- terdagvoetbal, die op 23 December 1950 niet kon doorgaan, is thans vastgesteld op 3 Februari om half 4 te Noordwijk. De elftallen zijn ongewijzigd. Sportuitwisseling LeidenOxfordGent In April en Augustus naar Oxford Ook dit Jaar zullen de banden tussen de Oxfordse en Leidse sportbeoefenaars een stukje nauwer worden aangehaald. Tweemaal zal Leiden bij Oxford op be zoek gaan. Van 4 tot 12 April gaan tafeltennissers, bridgers en hockeyers (dames en heren) naar Oxford. De uitwisseling in Augus tus staat tevens in het kader van het Festival of Britain. Athletiek, zwemmen, schermen, tennis, wielrennen en mis schien ook roeien staan op het program ma, dat van de 8e tot de 14e van die maand zal worden verwerkt. Duitsland en de Winter spelen in 1952 Het Internationaal Olympisch Comité zal beslissen De voorzitter van het Noorse Olym pische Comité, de heer Ditlev Simon sen, heeft er in een verklaring op gewe zen dat de beslissing inzake het al dan niet deelnemen van Duitsland- aan de Olympische Winterspelen van 1952 te Oslo niet door Noorwegen zal wor den genomen maar door het IOC in een in Mei van dit jaar te Wenen te hou den bijeenkomst Hij beklaagde zich ern stig over de houding van de Duitse pers die denkt dat Noorwegen pogingen in het werk stelt om Duitslands deelneming aan de winterspelen te verhinderen. Hij voegde hieraan toe te hebben ho ren verluiden dat het dagelijks bestuur van het IOC in de vergadering te Wenen zou voorstellen Duitsland niet uit te nodigen voor de spelen te Oslo- Vriendenschaar I Caïssa 43 (voorl.) De gisteravond voor de le klasse van de L.S.B. gespeelde derby tussen Vrien denschaar I en Caïssa is nog niet tot een definitieve beslissing gekomen. Vrien denschaar leidt met 43 en het ziet er naar uit, dat Teleng c.s. een kleine over winning zullen behalen. De ged. uitslag N edstrijden Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK Katwijk-schaaknieuws De uitslagen van enkele onderlinge wedstrijden luiden: Groep I: E. H. van Galen—Th.Admi- raal 10; A. P. PootD. Hoek VzVz', J. H. EdelingVr. Houwaard VzVz. Groep III: E. GuijtJoh. van Beelen 01; D. A. HazebroekL. de Jong 10. Kankerbestrijding Een dezer dagen had onder leiding van wethouder Van Leeuwen tussen diverse zich op sociaal terrein bewegende or ganisaties een bespreking plaats, om te komen tot een plaatselijke afdeling van de vereniging tot bestrijding van kan ker (Kondngin-Wilhelminafonds). Het comité, dat uiteindelijk kon worden ge vormd en alle stromingen uit deze ge meente vertegenwoordigt, staat onder leiding van de wethouder van sociale ken, de heer D. C. van Leeuwen. Her comité stelt zich o.m. ten doel, door in- eve propaganda en voorlichting de bevolking op te wekken, de kankerbe strijding daadwerkelijk te steunen. Kinderpostzegels: f 3300 De actie voor de verkoop van kinder postzegels heeft in geheel Katwijk f3300 opgebracht-, wat f1000 meer is dan vorig jaar. Door de schoolkinderen werd hier in f 1000 ontvangen. Vereniging voor Chr. nazorg Gisteravond werd alhier opgericht een vereniging voor Chr. nazorg. Het doel der vereniging is het opvangen van kin deren, die de school voor b.l.o. verlaten, teneinde deze jeugd een plaats te ver schaffen in het maatschappelijk leven of n •werkinrichting. Alles goed en wel (Ingezonden stukken) „De Sleutelstad" over de vierkamp Met zeer' veel belangstelling heb ik kennis genomen van het ingezonden tikel van de heer J. P. van der Reyden in de N.L.C. van 19 dezer. Dat ik het stuk met instemming gelezen heb, kan ik echter niet beweren. De heer Van der Reyden,'- als lid of voorstander van de oudste in Leiden bestaande zw eniiglng, geeft hier getuigenis v streven, dat dermate uit de tijd van een waarlijk steekhoudend relaas geen sprake meer kan zijn. Hij geeft het standpunt van de Leidse zwemclub een standpunt, dat zo ongezond maar enigszins mogelijk is. De heer Van der Reyden doet lijk mededeling van het feit, dat LZC het nummer 200 m schoolslag heren te zwaar vindt voor een krachtmeting in Leiden. Hij impliceert hier dus. dat van de zijde van LZC op de organiserende vereniging, in casu De Sleutelstad, druk is uitge oefend om het programma in een voor haar gunstige zin te veranderen. Toen zij met deze pressie niets bereikte, heeft LZC gemeend te moeten bedanken de uitnodiging. Meent LZC. dat zij als oudste vt ging in onze stad andere clubs haar wil kan opleggen bij het vaststellen va programma? Meent LZC wellicht, zij alleen kan oordelen over het al dan niet te zwaar zijn van ee 200 m schoolslag heren? Meent LZC wellicht, dat de Leidse zwemwereld bij gebaat is, als alle Leidse verenigingen zich ook op dit standpunt 6tellen? „La ten we alleen dat grijpen, wat we grij pen kunnen, laten we alleen dat grijpen wat we zéker grijpen kunnen", blijkt heden ten dage het devies te zijn van de Leidse zwemclub. Tenzij natuurlijk het ingezonden artikel alleen voor rekening komt van de heer V. d. Reyden en deze hierin niet sprak namens het bestuur, onze nestor dec Leidse gingen. Dit laatste hoop ik dan ook van harte, hoewel ik het voorgevallene ten zeerste betreur. P. Erades, Secr. „De Sleutelstad", Meloh. Treublaan 20. (Nu èn LZC èn De Sleutelstad" hun mening over de vierkamp hebben weer gegeven, sluiten wij de discussie. Sportred. N.L.C. Verlichting Het lijkt mij goed dat ook ten aanzien van de straatverlichting geldt: bezuini gen! Maar is het nu werkelijk nodig, dat er straten zijn, waar des avonds hele maal geen licht is? Ik noem de De Rid derstraat. Komt men hier uit het licht van de huizen, dan krijgt men meteen te maken met een aardedonker, dat vaak vervelende gevolgen heeft. Een bewo: i de De Ridderstraat. Zó helpt emigratie niets Graag zou ik enige woorden willen zeggen naar aanleiding van het artikeltje „Waarom Ambonnezen niet naar Neder land?" Dat deze kwestie zeer moeilijk is, weten wij allemaal. Inderdaad is het een ereplicht deze Ambonnezen te helpen. Maar hoe? M.i. zeker niet zoals de N.L.C. het denkt op te lossen. Het gaat niet alleen om die 12% dui zend man, maar ook om de vele anderen die uit Indonesië ons land binnenzwer- men. En dat terwijl duizenden van onze eigen landgenoten in hutten, kippenhok ken e.d. moeten huizen. Naar mijn me ning hebben onze eigen mensen de eerste en de meeste rechten. Niet dat ik de Ambonnezen afkam, integendeel, maar ons landje is toch al veel te dicht be volkt. Velbn van onze beste mensen moe ten hierdoor het land verlaten om zich elders te vestigen. Er moet immers ruim te komen. En wat baat stimulering van emigratie als men aan de andere kant de mensen laat binnenstromen? Daar kan ons land niet door worden opgebouwd. Als men niets heeft, kan men ook niets geven. Nederland hééft niets op dit ge bied. RÜnsburg. F. van D. (De enige juiste oplossing is: de Am bonnezen naar Ambon! Het is hun be loofd, dat ze daar zélf over mochten be slissen. Slechts in het uierste geval wen sen ze naar Nederland te gaan. En als ze daartoe door de nood gedwongen worden, zullen we ze dan niet met open armen ontvangeh? Als traditiegetrouwe, gast vrije Nederlandse Christenen? Red. N.L.C,). Verkeerde voorstelling Het bericht, waarin u meedeelde, dat een tuinder maar ƒ4,62 zou hebben ver diend, is misplaatst, want er is een scheve voorstelling van zaken gegeven. Uw zeis zullen nu zeker in de mening keren, dat de bewuste tuinder in grootste armoede leeft. Voorop staat echter, dat over 1950 het algemeen voor de tuinders, vooral in de betrokken streek, geen voordelig jaar is geweest. Maar daar gaat het nu niet om. Men mag er niet van uitgaan, dat die tuinder in die week maar ƒ4,62 aan inkomen heeft gehad. Dat hij in die week voor dat bedrag heeft geveild, wordt vanzelfsprekend niet betwist, m; veel tuinders zullen in dezelfde week het geheel niet hebben geveild. Is het dan zo, dat zij helemaal geen geld heb ben gehad om in hun levensonderhoud te voorzien? In het hoofdseizoen zijn er weken, dat voor enige honderden gul dens wordt geveild. Deze omstandighe den vinden wij terug ln veel andere vrije beroepen, vooral in de agrarische be drijven. Fa G. J. van der Tógt Zn. Boskoop. (Advertentie) Wenst U 'n GOED VERZORGD KAPSEL Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER, dames- en Herenkapper Voorstraat 73. Katwijk aan Zee. Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- ging" vil. Ned. Genootschap voor Haar- hygiëne. Zondagsdienst Voor zover het patiënten betreft de dokters J- Bergman en H- M. Hueting Katwijk aan den Rijn en E. E. var der Laan te Rijnsburg, wordt de Zon dagsdienst der huisartsen morgen waargenomen door dokter E. E. van Laan, tel. 2810. KATWIJK AAN DEN RIJN De onttrekking van land- en tuinbouwgronden Gisteravond werd in het gebouw de Chr. Jongelingsvereniging een open bare vergadering gehouden, die uitging van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. De voorzitter, de heer G. van den Perk, opende met een kort woord en gaf het woord aan de heer C. van Dijk 's-Gravenzande, lid van het hoofdbestuur van de C.B.T.B., over „De onttrekking van onze land- en tuinbouwgronden" Allerwegen wordt aan onze cultuur gronden geknaagd. Uitbreidingsplannen van onze steden en dorpen, aanleg wegen, kanalen en havens, slokken die gronden op. Tegen vermorsing dient te worden opgetreden. Men rilt somj men uitbreidingsplannen onder ogen krijgt. Laat men toch uitkijken, men bouwt! Veilingen worden meestal centraal ge legen gebouwd. Spr. noemde het eer grote fout, wanneer rondom deze gebou wen industrieën verrijzen. Over recre atieoorden. parken e.d., zeide spr., dal deze in grote steden onmisbaar zijn. Waarom plattelandsplaatsen, zoals Kat wijk, die ook nog moeten hebben, is hem een raadsel. Wanneer de aantasting van cultuur gronden onmogelijk is tegen te houden, laat een gemeentebestuur voor de tuin ders dan andere gronden beschikbaar stellen, door deze aan te kopen. Ook het verziltingsvraagstuk behan delde spr., mede in verband met de haven van Katwijk. Het probleem moet goed onder de knie! Er volgde een zeer geanimeerde be spreking. KATWIJK AAN ZEE Ouderavond. Gisteravond werd in de Oranjezaal van het Jeugdhuis de ouderavond gehouden van de ds R. P. A. Rutgersschool, hoofd de heer J. Vinks. De samenkomst stond onder leiding van ds P. Moerènhout, die in zijn openingswoord zei, dat wij ons hebben te bezinnen op het goede, dat wy in de Chr. Scholen hebben. Het is een - Kanbier (Vriendenschaar)P. Vlugt (Caïssa) F. Teleng—J. Ver duin 10; P. GaljaardF. Hemeirik xx; OuwerkerkF. van Mastrigt x—x; G. PardonG W. Horree 10; J. Koet—C. Goudberg xx; J. F. KriekA. van Ek J. A. N. den TonkelaarM. Gort 10; C. ZandvlietJ. de Savornin Loh- lan 01; A. BlonkM. de Koning 01. Katwijk IILisse II: 91 Het tweede tiental van de Katwijkse schaakclub Katwijk speelde een compe titie wedstrijd tegen Lisse II en won ver diend met 91. De ged. uitslagen zijn als volgt: D. Baalbergen (Katwijk II) M. Vermeer (Lisse II) 10; L. A. Kreft— A. Verdoes 1—0; G. C. van 't Hof—N.O. 10; J. AdmiraalC. v. d. Bunt 10; C. AdmiraalG. Horsman 10; G. Guijl J. Bos 10; A. P. HofkesJ. J. v. d. Voort 01: A. VermeerP. v. d. Tang RousM. de Butter 10; A. MeyerinkM. van Beek 10. L.A.C. hield haar jaar vergadering Werkplan 1951 werd uitvoerig besproken De jaarvergadering, die de Leidse Athletiek-Commissie gisteravond in Het Gulden Vlies hield, was zeer matig be zocht. Voorzitter H. Langerak zag hier- weerspiegeling van de geest on der de athleten: lauw, zeer lauw. De heer H. J. Heineman vertegenwoordigde het district Zuid-Holland van de K.N.A.U. Uit de verslagen van de secretaris, de heer Hub. Mentink bleek, dat het met de financiën beter gaat dan voorheen. Zo spoedig-mogelijk zal de schuld wor den afgelost. In het bestuur werden bij enkele can- didaatstelling gekozen de heren J. van Nood en W. A. den Dopper en herkozen de heren H. Langerak en J. Stafleu. Mevr. R. VeldhuyzenMinnema en de heren B. D. de Jager en Hub. Mentink stelden zich niet meer herkiesbaar. Daar er nog geen nieuwe secretaris uit de bus kwam, zal de heer Mentink tot 1 Maart aan blijven. Het werkplan 1951 werd zeer uitvoerig besproken. Men was van oordeel, dat de strekking van de competitiewedstrijden juist was geweest. Het bestuur en de T.C. zullen het nieuwe programma samenstel- De financiële regeling voor de sport uitwisseling achtte men niet juist. Naar het buitenland gaan slechts die athleten. die de onkosten kunnen dragen en niet zij, die sportief gezien, daarvoor in aan merking zouden komen. De heer J. C. F. Coera, ambtenaar l.o. de motor van de sportuitwisseling. kon geen veranderingen ten goede mede delen. Vóór 1 Juni zag hij gaarne de lijst van athleten, die in Augustus naar Oxford zullen gaan, tegemoet. Mej. G. Ort, mej. A. Gieske en de he rn H. J. v. d. Werf en ir A. H. J. Paar- dekooper zullen de T.C. 1951 vormen. Aan het einde van de vergadering bracht de voorzitter de secretaris hulde zijn vele werk en de vergadering betrok ook de broer van de heer Men tink in de dank. Het Hoogovenschaak- toumooi Alle partijen werden afgebroken Gisteren werden de wedstrijden in het hoogovenschaak to urnooi te Beverwijk de 7e ronde alle afgebroken. Het n de parijen: O'Kellydr Stumpers; limoKramerPalomaa; Van Seters— Rossolimo; DonnerPoulsen en Kienin- gerPilnik. Later wist in de voortzet ting O'Kelly zijn partij te winnen, ter wijl de andere partijen wederom werden afgebroken. Mevrouw Heemskerk blijit Nederl. schaakkampioene De laatste partij van de wedstrijd om het Nederlands schaakkampioenschap dames tussen mevr. Heemskerk en Roodzant eindigde in remise. De stand werd 3%—2% in het voordeel van mevr. Heemskerk, waarmede zij de titel Nederlands kampioene behield. Gleb. Koekoek favoriet bij kunstlicht wedstrij den Gisteravond organiseerde de Zuid Hol landse Windhonden Ren vereniging op Clingendaal vlakkebaanwedstrijden bij kunstlicht voor Greyhounds. Gleb. Koekoek deed het uitstekend en legde de 350 meter af in de fraaie tijd terwijl Estralita bij de B klassers de snelste was in 23.6 sec. De uitslagen waren: Finale Greyhounds A klasse: 1. Gleb. Koekoek in 22.8 sec. (Ancowill Kennels, Utrecht); 2. Gleb. Greenwich (Pelwin Kennels, den Haag); 3. Imir van Flying Home (H. de Kuiper, den Haag); 4. Gled. Lady (Belwin Kennels). Finale Greyhounds B klasse: 1. Estra- iita in 23.6 sec. (Kennel Runner Para dise, den Haag); 2. Eddyno (D. Smit, Loo9duinen); 3. Curly Ar j una (Kennel Runner Paradise); 4. Astrida (P. H. van Ooyen, Scheveningen). Een Meteor VII van de jachtvliegschool Twenthe heeft hedenmorgen door ben zinegebrek omstreeks half tien een ge slaagde noodlanding gemaakt tussen Zutphen en Deventer. De beide inzitten den, de instructeur kapt. vl. J. Dekker en de kapt vl. wn. G. Deibei bleven on gedeerd. Het toestel werd licht bescha digd. gave van Gode, die we dagelijks mogen ontvangen. Vroeger werd er veel geofferd voor het Chr. onderwys. Laten we dit niet ver geten en het waarderen, dat wij de Chr. scholen hebben. Spr. herdacht ds Rutgers. Deze school is een der eerste, die hij m Katwyk stichtte. Ook missen we het vroegere hoofd der school, de heer Bezemer, aldus De heer J. Duiverman zong met een klas kinderen verschillende liederen. Meisjes uit de klas van de heer J. v d. Hucht declameerden. Enkele schoolfilms werden hierna vertoond, waarbij de heer Vink vertelde. Het hoofd der school gaf nog een overzicht van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Hij wees er op. dat er een frisse wind waait door het toepas sen van de onderwijsvernieuwing in vele vakken. Mannenverenlglng „Calvyn". De Ned. Herv. mannenvereniging op G.G. „Calvijn" vergadert Maandagavond om 8 uur in de zaal-Haasnoot aan de Dwarsstraat. De heer M. v. d. Plas houdt dan een inleiding over Lucas 16 1—9. Hoog en laag water Zondag 21 Januari: hoog wate: 218 en 14.32, laag water 10 20 en 22 39 Maandag 22 Januari: hoog wa ei 302 en 16.12, laag water 1104 en 23.20.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3