50 JAAR TRADITION Verscheurd land dat de grondwet met voeten treedt „Kennis is Macht" 75 jaar Prof. dr P. B. Kreukniet hield inaugurele rede Feest in Leidse N.Z.H.-kring Leidse smalfilmers hielden wedstrijd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG 20 IANUARI 195! STEEN TELEFOONBUFFELT1ES Er is iets, Levenaars, waarover ik mt altijd verbaasd heb. Dit namelijk, dat men zich en terecht steeds weer druk maakt en ergert over de straat schenders, die het leven van de vreed zame burger lastig en onaangenaam maken. Straatschenders, zoals brutale automobilisten, motorrijders zonder antwoordelijkheldsgevoel, fietsers, die lak aan hun rijwiel keerswet hebben, enzovoort enzovoort. Ik zeg nogmaals, dat men zich terecht daar over ergert en er krantenkolommen ovei vult. Maar als ik mij verbaas, dan is he omdat men nu nooit eens schrijft over a degenen, die zondigen tegen de elemen taire wetten voor het telefoonverkeer. Vermoedelijk komt dit, omdat die laatste zonden niet zo spectaculair zijn. Er komen geen dojen zeggen. En men raakt er niet van in 't ziekenhuis. Hoogstens wordt de adem wat versneld van boosheid; gaat het hart wal sneller kloppen van verbazing; wordt vuist gebald van woede. Maar daarmee houdt het dan ook op. En toch, lieve lezer, lezeres, zouden ook best een slagzin kunnen gebruiken als deze: „Wees een heer in het telefoon verkeer". Want vele lieden gedragen zich door de telefoon als akelige buffeltjés. Alhoewel ik wel eens van de heer Por- tielje heb gehoord, dat de buffel zich tussen zijn soortgenoten gedraagt als Er zijn lieden, Leijenaars, die 17 het liefst onder het eten opbellen. Want dan weten ze U zeker thuis te treffen. „Neem me niet kwalijk", zeggen ze dan, „dat ik je even van tafel haal", en ondertussen kletsen ze de aardappels koud em de jus stijf. Weer anderen vinden het niet nodig Prof. mr P. S. Gerbrandy sprak in de foyer „De positie van ons Koninkrijk" 'N GROTE GETALE was men gisteravond uit Lelden en omstreken naar de Stads- gehoorzaal gekomen, waar in de foyer een openbare vergadering werd gehouden an de Centrale A.R. kiesvereniging „Nederland en Oranje". Prof. mr P. S. Ger brandy hield een bezielende rede over „De positie van ons Koninkrijk". Spreker gaf eerst een uitvoerige tekening van de wereldsituatie na de oorlog van 1914—1918 an die na de tweede wereldoorlog. Het verschil ligt hierin, dat in 1945 twee grote mogendheden tegenover elkaar stonden. zich voor te stellen. Mensen, die het zich niet in 't hoofd zouden halen een onbe kende aan te spreken zonder eerst ever hun naam bekend te maken, bellen vro lijk een vreemde of bekende op en vallen zonder meer met de deur in huis. Naar Categorie nummer drie opent het ge sprek, zet het voort en beëindigt het. Zonder de tegenligger gelegenheid geven ook ereis wat in z'n eigen micro foontje te zeggen. Dat zijn de indertijd per ongeluk met een gramofoon- naald zijn ingeënt. Weer anderen leggen pardoes de tele foon op de hack, als ze gemerkt hebben een verkeerd nummer aan de lijn te heb ben. Buffeitjes, die Uw huiskamer bin nenstappen, zien dat ze verkeerd zijn $n zonder groet of excuus de deur wandelen. Een ander opbellen is ook niet altijd een pretje. De een antwoordt met „JA!", dat klinkt als het dreigend gegrom van een integere hofhond. Anderen kwelen een allerliefst en allerbeleefdst „Hallo."' zonder te zeggen wie ze zijn, zodat de aanvrager eerst moet informeren of hij wel goed verbonden is. En zo Leijenaars, zou ik nog veel voorbeelden kunnen noemen. Voorbeel den vari mensen die het met de telefoon niet zo nauw nemen. Want je wordt o mers in dit geval vind ik „omme beter klinken dan „immers", want wordt ommers, zeg ik, toch niet gezien! Het zijn de struisvogels in het menselijk vërkeer. Een soort anonymi, dat lèlijk ib de kijkerd loopt, nochtans. Ik 'voor mij rik vind Tiet maar dom. Wanneer een onbekende mij opbelt, ben ik dubbel beleefd. Want omdat hij mijn afwezige schoonheid niet kan zien, maakt hij zijn Indrukken omtrent mij op uit mijn manier van spreken. En óp deze wijze en dit geldt voor iedereen ii men in staat een prettige indruk te ma ken. Ook al heeft men een groen en een blauw oog. X-benen, flaporen en een ge bit als een versleten fietsenrek. BALJUW Goed bezochte zendings avond Vele leden van de Herv. wijkgemeente Morskwartier (II) hebben ziclv gister avond door de regen niet laten afschrik ken. Stampvol was het Morsweglokaal, toen ds H. J. van Achterberg zijn wel komstwoord op de zendingsavond sprak. Vooral de jeugd was goed vertegenwoor digd. Ds Loeher, die kortgeleden uit Celebes ie teruggekeerd, hield een korte rede over de huidige situatie. Voor hij hier echter toe overging, gaf spr. in grote trekken de voorgeschiedenis weer van de inheemsen van Celebes. Hierna werd de nieuwe zendingsfilm vertoond. Het eerste gedeelte geeft een beeld van het rijk gevarieerde leven in Indonesië. Het tweede gedeelte „Gaat uit in de wereld" is niet alleen in Indo nesië opgenomen, maar ook in Neder land, en wel in Leiden en Oegstgeest. Er was voor het gebodene grote aan dacht. Oudervereniging der Leidse Buitenschool De oudervereniging der LeidSe Buiten- school hield onder leiding van de heêr W. van Steenbergen haar jaarvergade ring. De verslagen werden uitgebracht en bij de bestuursverkiezing werd tot voorzitter gekozen de heèr Biesbroek. De heer W. van Steenbergen, die wegens gezondheidsredenen moest bedanken, werd waarderend toegesproken door de penningmeesteresse, mevrouw Stikvoort. Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen tè Leiden wordt morgen waargenomen dooi de dokters Van Alphen, De Haan, Hart man en Van Leeuwen. Welke apotheek De avond-, nacht- en .Zondagsdienst der apóthèken te Leiden wordt van Zaterdag 20 Jan. 13 uur tot Zaterdag 27 Jan. 8 uur waargenomen door apotheel Van Driesum, Mare 110, tel. 20406 én d> Zuider-apotheek, Lammenschansweg 4 tel. 23553. Te Oegstgeeat door de Oegstgeester- apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Amerika kwam uit de oorlog te voor schijn met een industrieel apparaat, dat 50% van de wereldindustrie omvat, hoe wel zijn bevolkingspercentage slechts 7% van het aantal aardbewoners bedraagt. Daardoor kan Amerika een politiek gaan •n, die hoe langer hoe meer deter minerend werkt voor het lot der wereld. Daartegenover staat Rusland, dat in tegenstelling met het Westen zijn militair apparaat niet heeft gedemobiliseerd. Men realiseert zich te weinig, dat Rusland tot diep in West-Europa is gepenetreerd en ook de Nederlandse grens langzaam maar zeker nadert. Reeds tijdens de oorlog hebben de geallieerde volken daarmee rekening gehouden. Werd er in Londen al niet druk gesproken over het bouwen van een nieuwe wereld? Er zou een nieuwe volkenbond komen, niet zo streng Juridisch omlijnd als die van Wilson, maar practisch en vooral universeel'. Langzaamaan zou men door vredesverdragen komen tot op schuiving naar een betere toestand, waarin het Westen, Rusland en even eens alle Aziatische volken delen zouden. Bovendien was er nog een prachtig plan: de heropvoeding van Duitsland en Japan! Nog nooit was er een oorlog zo absoluut gewonnen, maar nog nooit is ook een gewonnen oorlog zo snel ge volgd door een verloren vrede! Prof. Gerbrandy vestigde er de aandacht op, dat er aan de nieuwe „volkenbond" een principiële fout kleeft, een fout in de oorsprong. Van het begin af voerde Rusland, „aarts vijand nr 1", de boventoon. Men had, aldus spreker, nooit de vos in het kippenhok moeten laten! Daardoor heeft men er nooit over gedacht, dé grote aggressor tot de orde te roe- In die wereld der volken nu leeft onz< kleine staat, het Koninkrijk der Neder landen, dat eens over vier werelddelen verspreid was. Het is de ondergang van buitenlandse politiek gebleken! Nederland was voorheen in de wereld bekend als een natie, die als zeemogend heid een sleutelpositie innam, als volk met initiatief, met eerbied recht en wet voortvloeiende uit het be ginsel der constitutionele monarchie, niet in het minst ook als een volk van een Christelijke signatuur, waardoor als unicum in de wereld de verbroedering der rassen werd bevorderd in de c zeese rijksdelen. Thans echter staat Nederland bekend als een natie, welke een buitenlandse politiek heeft gevoerd zonder een vast plan, zonder te weten wat zij wilde. Dat heeft geleid tot de verderfelijke Indone- sië-politiek, een politiek van eerloosheid ën rechtsverkrachting. De ene schending de Grondwet volgde op de andere, totdat er in 1948 maar een gloed- ve Grondwet komen moest, die ein delijk zou gedragen worden door heel het Nederlandse volk. Maar ook die werd met de voeten getreden. In strijd met die Grondwet werden nota bene Nederlandse corvet- ten overgedragen aan een oproerlin genrepubliek teneinde Ambon, dat drie eeuwen heeft getoond te weten wat trouw betekent, uit te moorden. De regering poogt dit goed te praten door er op te wijzen, dat men eens aangegane overeenkomsten moet na komen, terwijl zij dagelijks de fla grante schendingen van het eens ge geven woord der Republiek kan be merken. Zo'n regering hebben wij! Die moet weg! (Daverend applaus). Spreker laakte óp felle wijze het stand punt der regering, die in haar houding'heer Chr. van den Heuvel. Indonesië uitgaat van het heilloze na van de wil en de nationaliteit der Indonesische bevolking. Afgezien het feit dat men niet kan spreken een „bevolking" in een gebied, waar honderden rassen vertegenwoordigd zijn, moet zij komen tot het besef, dat niet hetgeen een volk wil, maar wat het be hoort te willen, maatgevend mag zijn. Niet zonder ontroering, aldus spr„ kan men denken aan Ambon, dat ter wille van zijn trouw geleden heeft, terwijl Soekarno collaboreerde met de Japanners. Nu dit dappere volk opkomt voor zijn privilegiën, wordt het met Nederlandse hulp geknecht. Als wU schepen moeten sturen, l?ten wij ze dan sturen naar Ambon, dat voor zijn vrijheid strijdt onder de zelfde omstandigheden en uit dezelf de motieven als ons land in zijn wor steling tegen de Spanjaarden. Wij mogen niet passief toezien. Laten wij bedenken, dat wij leven in een we reld die niet gebouwd zal worden door mensen, doch in een wereld waarvan God de bouwmeester is. Als medewer kers Gods moeten wij tr een staat, die zijn primaire taak, de be scherming der onderdanen, vervult, ook in Ambon en Nieuw-Guinea, die toch historisch stuk van ons Koninkrijk zijn. Laten wij dan "opkomen recht der verdrukten, opdat God nog Zijn zegen geve over dat gehavende, zo slecht bestuurde deeL van het Koninkrijk der Nederlanden. De bijeenkomst werd geleid door de Afscheid van dr M. Key Naar wij vernemen, zal aan dr M. Key, die gedurende vele jaren in "Leiden als gynaecoloog gevestigd was en op 1 Jan. zijn praktijk heeft neergelegd, aan het eind van deze maand in het Diaconessen- huis een afscheid worden aangeboden. Door enige oud-patiënten is een comité gevormd, om hem bij die gelegenheid als blijk van hun dankbaarheid iets aan te bieden. Zij hebben aan vele oud-patiën ten een circulaire gezonden, maar van de meesten was hun geen adres bekend. Zij, die zich hierbij willen aansluiten, kunnen dit doen, door hun kaartje (met adres) en hun bijdrage te doen toekomen mevr. M. M. G. Boks—Van Schaik, Zoeterwoudse Singel 59, of mevr. C. G. R. Nieuwenhudzen SegaarUljée, Rijns- burgerweg 21. Officiële herdenking op 3 Maait Op 4 Maart zal hef 75 jaar geleden zijn dat het "Genootschap „Kennis is Macht" wérd opgericht. Aangezien deze datum op Zóndag valt, Vindt dé officiële her - denking van dit Telt plaats op Zaterdag 3 Maart, Het bestuur hoopt dan een re ceptie te houden. Een aantal oud-leerlingen van de Mid delbare Handelsavondschool van het Genootschap Wil deze gelegenheid aan grijpen om het" bestuur te huldigen voor zijn werk in het belang van het handels onderwijs. Duizenden leerlingen uit Lei en omgeving hebben in de loop van deze 75 jaren dè vruchten van dit on derwijs geplukt. Velen van hen zijn ver langend de oude banden nog eens aan te knopen. Na dé receptie zal daarom in de Turk een -reünie. voor oud-leerlingen worden gehouden, gevolgd door een ge zamenlijke maaltijd. Op 30 Maart besluit een feestavond in de Stadsgehoorzaal" de herdenking. De leerlingen zullen hiervoor zelf het pro- I. G. J. Lambermont voorzitter R.K. middenstand De heer J. C. J. Lambermont is geko zen tot voorzitter .vën de R.K. Midden standsbond, afdeling Leiden. Hij komt in de plaats van de heer F. C. de Hosson, die op de drukbezochte jaarvergadering afscheid nam. De heer Th. S. J. Hooy, lid der Tweede Kamer, hield een rede i „Middenstand en politiek",--- (Advertentie) Bij brandend maagzuur een of twee Rennies eenvoudig laten smelten op de tong. Nog vóór U het weet, behoort de pijn tot het verleden. Ook voor U is er nu gèen reden meer, bepaalde lievelingsgerechten te laten voorbijgaan. Als er 'ns iets verkeerd valt, hebt ge toch Uw Rennies bij de hand. En ge kunt ze innemen zonder water of wat ook, altijd en overal. Vraag Uw Apotheker of Drógist een pak Rennies. Een pracht remedie, prettig in te nemen en.... zo doeltreffend. Aanvaardbare mededinging Prof. dr P. B. Kreukniet, hoogleraar in de staathuishoudkunde en statistiek aan de Leidse universiteit, heeft gistermiddag ambt aanvaard met een oratie, ge titeld Aanvaardbare mededinging. In de laatste tientallen jaren, begon de euwe Leidse hoogleraar, is het bijna gemeenplaats, dat de bemoeienis van de overheid met het economische leven voortdurend groeiende is. Een tweede gemeenplaats is, dat de economische po litiek dient te steunen op de economische theorie. De overheid kan invloed op de prijzen uitoefenen of de vorming van de prijs aan de markt overlaten. Maar dan möet het marktmechanisme in de ogen de overheid behoorlijk function- n. Wanneer is het resultaat van de prijsvorming aanvaardbaar? Een kleine twintig jaar geleden zijn heel wat uren in de studeerkamer be steed aan het onderzoek van de markt vormen tussen volledige mededinging en monopolie. Het resultaat was niet even redig aan de inspanning. Het onderzoek is in het zand gelopen. Tien jaar geleden heeft J. M. Clark een artikel géschreven over 't begrip „work able competition", aanvaardbare mede dinging. Hem stond de mogelijkheid van aanvaardbare mededinging voor de geest. Een concrete uitwerking is niet gegeven, aar de gedachte heeft haar waarde. Welke regels zal de ondernemer vol- wjn, wanneer hij tegenover een serie faotoren staat, die hij slechts gedeeltelijk kan overzien? Prof. Kreukniet noemde punten: zijn offertes zijn gebaseerd op de kostprijs plus een zekere winstop slag; hij denkt in lange termijnen (van daar verlenging van leveringstermijnen perioden van schaarste); hij heeft een sterke zucht tot behoud van zijn positie hij heeft voortdurend neiging tot. expansie. Twee faotoren werken tegen: het nopolie en de moeilijkheid van aanvaard bare medèdinging. Zij immers is juist voldoende, ,omdeaanyaardbarè prijs tot stand -te brengén; gij ligt tussen te veel te, -weinig -mededinging in. Ware sprake van een brede weg, dan was geen moeilijkheid, .maar juist aanvaard bare mededinging is te vergelijken met tocht over een bergkam, met weerszijden afgronden. Aanvaardbare mededinging is een de voornaamste "elementen in de econo mische organisatie. Zij- is een waarborg de veerkracht van het economische leven, en voor de vooruitgang. Zij is de belangrijkste uitingen var economische, vrijheid en als zodanig niet alleen middel maar ook doel. Voor de vrijheid willen wij de zwaarste offers brengen. Behoud van de economische vrijheid en dus ook van het mede dingingsproces is offers waard. Aan vaardbare mededinging moet ook in het angèzicht van de vrijheid te aanvaarden Ambachtsschool wijzigt cursusbegin Met het oog op de voorbereidende klas en de symbiose tussen de ambachtsschool de Chr. en Gemeentelijke scholen <r V.G.L.O. heeft de leiding van de Leidsche ambachtsschool besloten de cursus ln het vervolg direct na de zomer- vacantie te doen beginnen. Dit besluit is ook genomen ter verkrijging van een goede aansluiting van de ambachtsschool aan de lagere scholen. Het Is de bedoeling om als overgangs maatregel toch de gelegenheid open te stellen om op 1 April a.s. een aantal leer lingen toe te laten. Dezen kunnen dan tot het begin van de cursus, omstreeks 1 September, worden voorbereid. P. J. Arens onderscheiden De heer P. J. Arens, bedrijfsleider bij de Leidse textielfabriek Gebr. Van Wijk ên Co. N.V., die onlangs zijn 40-jarig ju bileum vierde, ontving de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau, in goud. gramma verzorgen. De jubileumcommis sie hoopt op dê medewerking van vele oud-leerlingen, vooral omdat zij het ju bileum wil aangrijpen om aan het Ge nootschap en de school .meer bekendheid te geven. Oud-leerlingen, die aan de viering wit len deelnemen, kunnen zich melden bij de secretaris, de heer G. Blote, Koningin- nelaah 86, Leiden. Leiden in 3 jaar: 1000 woningen In Lelden mogen in de komende drie jaren (1951, 1952 en 1953) 1051 woningen worden gebouwd, zo heeft de mir wederopbouw en volkshuisvesting bepaald. Er ls voor onze provincie ook reserve vastgesteld, namelijk woningen, die bestemd zyn vooi gemeenten met slechte woningtoestan den, voor ouden van dagen, voor her bouw en voor de vrije sector. Over sportvelden Bij het onderzoek van de Leidse ge meentebegroting 1951 heeft eendei raadsleden aan B. en W. gevraagd, of het waar is, dat de aangelegde sportvel den aan de Haarlemmertrekvaart zijn afgekeurd door sportdeskundigen de K.N.V.B. B.. «n; W.- hebben geantwoord, .-dat de velden vanwege de K.N.-V "werden ge controleerd, hoewel daartoe geen ver zoek werd gedaan. Deze velden zijn na melijk nog niet in exploitatie gegeven. Een keuring van de velden zal worden aangevraagd, zodra ze geheel gereed zijn. Hiermee zullen, in verband met de grote regenval in het najaar van 1950, nog een paar maanden gemoeid zijn. De Leidse velden, die thans onder het beheer der sportstichting staan, worden bespeeld door 29 verenigingen met in totaal 158 elf- of twaalftallen. ALPHEN AAN DEN RIJN Ter navolging! Tijdens een feestavond van de sociëteit „Ons Genoegen" werd een inzameling gehouden voor de kankerbestrijding met als resultaat ƒ40. De schapen deden het goed. In tal van kerken op het platteland is het de gewoonte, dat men een z.g. „schapenfonds" heeft, In het voorjaar worden lammeren gekocht; veehouders verklaren zich bereid de dieren gratis te Advertentie VIRGINIA- TRADITIE IN VIRGINIA Nieuwsflitsen uit de omstreken Sanering in de binnenstad De gemeenteraadsleden H. van Weizen, A. Boezaard en J. M. Vijlbrief stellen de raad voor, dat het college van B. en W. een plan tot sanering van het binnendeel der stad, dat wordt begrensd door Vrou wenkerkstraat, Mare, Caeciliastraat, Ursulasteeg en Haarlemmerstraat, dat voor de oorlog bestond maar door de tijdsomstandigheden niet kon worder. voortgezet, opnieuw ter hand neemt en binnen niet al te lange tijd daartoe strek kende voorstellen bij de raad indient. Zij stellen ook voor, dat het college maatregelen voorbereidt, die leiden tot' a. de ontruiming van de woningen in het stadsdeel begrensd door Levendaal, Geregracht, Binnenvestgracht en Rijn straat te bewerkstelligen en in het bij zonder de bewoners van de in dit deel gelegen Gortestraat en Haverstraat a andere woning te helpen; b. er bij de daartoe bevoegde instanties op aan te dringen, dat voor de sanering van dit stadsdeel een extra bouwvolume beschik baar wordt gesteld. Sempre Avanti speelt voor N. V. E. P. G„ Leiden De muziek- en toneelclub heeft zich bereid verklaard, voor het district Leiden van de Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd avond te verzorgen. Het feest zal op Maandag 12 Februari plaats vinden de Burcht. Er zijn nog enkele kaarten beschikbaar tegen lage prijs. Hiervoor kan men zich vervoegen bij het secreta riaat, Stieltjesstraat 35. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna F C, d van J Ver hoog en A de Ridder; Tom H J, z van T v Dort en L D v Beurden; Geertrui, d van J Boersma en G Jansen; Cornelis, z van L Guijt en A Peeman; Willem, z van W Duijverman en J Crama; Monique E, d van R H Vos en D de Wit; Koenraad A, z van J J A v Iersel en J C M Knüppe. OVERLEDEN: A van der Molen, z. 4 j Eerste lustrum van O. en O. herdacht den kan zijn over het verloop in de vijf De afdeling Leiden van de ontwikke- lings- en ontspanningsvereniging N.Z.H. heeft gisteren met een feestavond in de Burcht haar eerste lustrum herdacht. De voorzitter van de lustrumcommissie, de heer Hensen, feliciteerde namens de vereniging het bestuur en hij hoopte, dat er nog vele mijlpalen zullen volgen. Twee wensen noemde hij nog, namelijk een eigen zaal en samenvoeging van alle per-1 soneelsverenigingen. De feestavond werd als cadeau aan het bestuur aangeboden. Na gelukwensen van de heren Slinger, namens - de personeelsvereniging Voorr burg, Galjaard, namens de voetbalvereni ging N.Z.H.-boys, en Reijngoud, namens de toneelclub, sprak de voorzitter,-de heer Hamer, een dankwoord. Ook liet hij de geschiedenis van de jonge vereniging de revue passeren. Spr. deelde jnee, dat het weer in de bedoeling ligt een vacantie.- reis te maken. Men zal een week op Ter schelling verblijven. De directie, hééft vrij vervoér tot Harlingen toegezegd De heei Hamer concludeerde nog, dat men.tevre- jaar. Er was een afwisselend programma samengesteld, bestaande uit zang, muziek toneel. De uitvoering was vlot en derhoudend. Vermelden wij nog, dat de heren J. J. Jurrissen, directeur van N.Z.H.V.M., Th. Hetem, chef vervoer, Kapteyn, chef technische dienst, de avond bijwoonden. Fraai sabelsucces voor inspecteur Verzijden Het peil minder hoog dan vorig jaar De eerste bijeenkomst van de Leidse Smalfilm-Liga in het nieuwejaar was gewijd aan de traditionele onderlinge filmwedstrijd, waarvoor gisteravond een der bovenzalen van restaurant „In den Vergulden Turk" was. gecharterd. Voor zitter E. Timan gaf een korte uiteenzet ting van de te volgen wedstrijd-techniek. Het totaal der behaalde punten liep voor de vijf meedingende films niet veel uiteen, De drie uitgeloofde prijzen wer den dan ook onderling verdeeld. De eerste prijs behaalde de heer W. Dijkerman met Nieuws van en voor Valkenburg Gemeenteraadsvergadering De gemeenteraad Jtomt Maandagavond s. om half 9-bijeen. Onder de te behan delen onderwerpen vinden we: voorstel tot wijziging van de verordening van de keuringsdienst voor. vee en vlees; vast stellen verordening regelende de inning het keurloon; toekenning van gelden de bouw van een nieuw wachtlokaal het Veerpadi voorstel tot adhaesie- betuiginjf met de „motie'! van de gemeen teraad van De Wijk inzake heffing we genbelasting; voorstel tot toekenning van het bedrag per leerling voor de Chr. school; voorstel tot afbraak van perceel Marktveld 11; voorstel inzake de bouw van 9 herbouwpLichtwonlngen. Geen „daverende dingen" vermeldt de agenda, Het zijn de huishoudelijke aan gelegenheden, waarvoor de leden ge plaatst worden en waarbij weer duidelijk dê leiding van B. en W. is te bespeuren. Een „wachtlokaal" bij - het Veerpad is waarschijnlijk door zeer velen reeds lang bracht. Zal het er nu eindelijk van ko men? En wat zal' er dan; aan de overkant gebeuren? De wachttijd aan de Oegst- geestér kant is altijd nog langer dan die aan de zijde van Valkenburg. Misschien, dat Oegstgeest minder met- de centen' kwestie zit te tobben. Al was het slechts, dat er aan de andere, kant een overdekt hokje kwam. Ledenvergadering (jsclub Het stond er wel 2 convocatie, die de leden van de ijsclub „Valkenburg" dezer dagen kregen! Een van de agendapunten luidde immers: „Al of niet voortzetting der vereniging." Wat was daarvan de oorzaak? Daalde het ledental misschien onrustbarend? werd de hopeloze toestand van de ijsclub veroorzaakt door het feit„ dat de Rijn waarschijnlijk in de toekomst niet berijdbaar meer zal zijn, dóórdat hij Katwijk tot Leiden steeds opengebroken wordt? Met al deze vragen in ons hoofd gln- we naar „Het Wapen van Valken burg". In het korte openingswoord van de voorzitter, de heer P. Postmus, sprak deze zijn voldoening uit over de goede opkomst. Ze9 en dertig leden hadden de presentielijst getekend. De secretaris, de heer S. M. Poot, las het jaarverslag en daarna gaf de heer D. de Vries Sr een •zicht van het financiële beleid. Er een batig slot van 118,80, terwijl er op de bank nog ƒ351,87 stond. Daarna kwam het hoofdpunt aan de orde: liqui datie of niet. Een der leden raakte in heftige discus sie met de voorzitter. De ijsclub is ir 1894 opgericht en moet uit historisch oog punt blijven bestaan. Spr. begreep hele- maal niet, waarom het bestuur dit punt op de agenda had geplaatst en bracht het voorstel om niet tot opheffing te gaan in stemming. Met algemene stem men werd dit voorstel aanvaard. De heer Poot gaf een overzicht de werkzaamheden in verband met de aankoop van terrein voor een landljs- baan. Door te hoge kosten zal dit echter momenteel niet te verwezenlijken zijn. Het bestuur stelde voor om, wanneer er geen ijs meer komt, dit voorjaar nog een gezellige avond te organiseren. De heer D. Bol wees er nog op, dat er maar al te veel leden met hun handen in de zak blijven staan, als er iets georganiseerd moet worden. Hij riep vooral de jongere leden op tot grotere activiteit, Bij de bestuursverkiezing werden de heren H v. d. Nagel Jr en S. M. Poot herkozen, terwijl in bestaande vacatures de heren J. Zandbergen Gz. en C. Meurs werden Directeur van „Com nu met Sang" Tot directeur van de Chr. Gem. Zang vereniging „Com nu met Sang" is in dè plaats van de heer M. Kroon, die be dankt heeft, benoemd de heer A. Helmus uit Lisse. Nieuwe leden, vooral tenorzangers, zijn van harte welkom. Repetitie '6 Maan dagsavonds 8 uur in de Chr. school. „Sneeuw") én de derde-.prijswinnaar, de heer C. Stolwijk („Kleuterlevén") Me tweede prijs. De derde prijs werd ver deeld onder de heer M. Kreft („What? No time for love") en dr A. J. Kors, die vooroorlogs-filmpje over oefeningen de pontonniers'had ingezonden. ter het algemeen was het peil de films minder dan het vorig jaar. Ook waren er minder inzendingen. Na de pauze vertoonde de pottenbakker Maarten Zaalberg een film over het be- k -de Leiderdorpse bedrijf. Deze rolprent muntte uit door evenwichtige compositie vond bij de aanwezigen een goed ont- „Oud Leiden" De vereniging „Oud Leiden" houdt Vrijdagavond om 8 uur een algemene ledenvergadering in -de Grote Pers de Lakenhal. Na het zakelijk gedeelte deze avond zal de heer H. Kléibrink zijn film vertonen over korenmolen De Valk. Alweer „Ieder Kind" Gisteren hebben we gemeld, dat de- stichting „Ieder Kind een Dierenvrind" zal worden geliquideerd. Dat betrof de stichting in zijn huidige vorm. De actie zal namelijk warden voortgezet door Dierenbescherming. De gespaarde plaat jes kunnen dus worden bewaard. De inspecteur van politie D. J. Ver zijden nam gisteren als enige Leidenaar deel aan de militaire schermkampioen- schappen, die ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van de K.O.O.S. te Den Haag werden georganiseerd. De inspec teur was bijzonder goed op dreef en overde in een felle strijd o.m. met Chris Uden met slechts 2 verliespartijen 31 en 18 ont. touchés de eerste prijs de eerste afdeling sabel. Daarin kwam twaalf deelnemers uit. Hij kreeg voor zijn bijzondere prestaties de meest begéérde prijs van het tournooi nl. de door H.M. de Koningin beschikbaar gestelde zil- ;ren plaquette. Twee personen aangehouden De politie heeft aangehouden eer jarige Leidsè damé, die kennelijk ondèr de indruk was van de pamfletten voo opruiming bij V. en D. en spontaan de opruiming had deelgenomen. Zij had echter vergeten zich aan de kassa te vervoegen. Bij haar aan huis vond de politie voor f400 aan goederen. Een bij de 40-jarige M. M. W. te Leiden vond de politie voor f300 aan wol, die eigendom van de textielfabriek C. en H. weiden en In het najaar wonden de vier- voeters. die dan tot schaap opgegroeid verkocht. Als regel is er winst, die voor een of ander fonds wordt ge bruikt. I De schapen van 1950 deden het goed. De Ned. Herv. Evangelisatie aan de Hooftstraat boekte een winst van f 432. De Geref. Kerk zag door de schapen verkoop de schuldenlast op de pastorie de Lemzonlaan met f 1000 vermin- deren. Hier treedt als beheerder van het 1 fonds op de heer W. de Graaff, die reeds iren zijn zorgen laat gaan over de aankoop, het distribueren en de ver- koop der schapen. De woningbouw. Er zijn nog vele honderden gezinnen )f a.s. gezinnen) in onze gemeente, die j reikhalzend uitzien naar het ogenblik, dat zij een eigen huis kunnen betrekken. De 58 huizen, gebouwd aan de Karei I Dooi-manstraat, zijn vrijwel alle reeds be- I woond en nu is het maar weer wachten op de 100 woningen, die aan de H. de Grootstraat en Zoutmanstraat gebouwd worden naar het systeem van de plaatse lijke architect, de heer W. Brouwer. Ver in het najaar begon men onder ;er ongunstige weersomstandigheden I met de voorbereidende werken. De vorst- j periode bracht ernstige stagnatie, maar I hoewel het weer ook niet bijster gun stig is thans wordt met noeste vlijt ge werkt. Een bewijs hiervoor is wel, dat reeds vandaag een blok „gekapt" is. BENTHUIZEN Jaarvergadering kleuterschool. Naar wij vernemen, zal de vereniging 1 „Een Christelijke Kleuterschool te Bent- huizen" haar jaarvergadering houden op Dinsdag 23 dezer, des avonds om half 8 1 het schoollokaal. Voorzitter G. C. Diephout treedt periodiek af, maar is I herkiesbaar. De pogingen van het be stuur om een exploitatie-tekort te voor- 1 komen, zijn niet geslaagd. De gemeente zal worden verzocht het exploitatietekort te consolideren. „De Bentruiters". Ook de landelijke rij vereniging „De Bentruiters" zal haar ledenvergadering op Dinsdag 23 dezer, des avonds om half acht houden. Aan de orde is o.m. de be spreking van een ruiteravond, van de landelijke ruiterdag te Utrecht, de fede- ratievergadering Zuid-Holland te Rotter- j dam, alsmede de verzekering van de leden tegen wettelijke aansprakelijkheid. LEIDERDORP Millioenenwerk gegund De provinciale waterstaat heeft het aannemersbedrijf Gebr. Schouls alhier gegund het verrichten van grondwerken, het maken van kunstwerken en bruggen van gewapend beton enz. voor de aanleg van een gedeelte van de provinciale weg Krimpen a. d. IJssel-Schoonhoven voor de som van 1.190.000. Deze firma heeft nog een belangrijk werk van deze instan tie in uitvoering. LISSE A.N.W.B.-avond Het departement Lisse van de Mij tot Nut van het Algemeen belegde gister- j avond in „De Witte Zwaan" een A.N.W.B.-avond. Voorzitster was mej. Kingma. De heer Palstra, propagandist de A.N.W.B., hield een causerie over i deze bond. Hij schetste het ontstaan en liet vooral uitkomen, dat de motor de i oorzaak, werd van de grote vlucht, die ■N.W.B. na.de Ie wereldoorlog, nam. Vervolgens besprak hij de vele werk zaamheden van de bond. Verder werd een kleurenfilm van de wegenwacht vertoond. Er was ook een j, tentoonstelling van A.N.W.B.-uitgaven. j De film „De horizon wijkt" bracht de kzaamheden en het nut van de bond Geen slappe houding De Geref. school heeft gisteravond in het gebouw aan de Schoolstraat de jaar lijkse ouderavond gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Nadat het werk der kinderen was be zichtigd werd de vergadering geopend j door het hoofd der school, de heer W. de Jonge. De heer P. van Hertingsveld sprak over „School en thuis". De aanwezigen wer- den gewezen op de belofte bij de doop. De Chr. school is een belangrijke schakel en spr. adviseerde de ouders ten opzichte van het onderwijs geen slappe houding i aan te nemen. Ook ging spr. nog in op het 7de en 8ste leerjaar. Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter A. J. Duymaer van Twist, tel. 295. Nieuws van en voor Voorschoten Jaarvergadering Chr. Middenstandsbond Met vreugde kon op de jaarvergade ring van dé Chr. Middenstandsbond, afd. Voorschoten, de groei van dè afdeling geconstateerd worden. Na opening dooi de voorzitter, de heer C. Bins, hield deze een causerie over „Hoe doen wij zaken in 1951". Spr. liet uitkomen hoe de Chris ten-middenstander dat heeft te doen en ook actief moet zijn bij de grote uitbrei ding, die Voorschoten beleeft. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek, dat het afgelopen jaar met een flink batig saldo afgesloten werd Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren C. Bins, voorzitter, D Gussekloo, penningmeester en C. Me- chelse, secretaris. Voor twee bestuurs leden, die zich niet herkiesbaar stelden, werden gekozen de héren H. Stapper en C. J. Bakker. Twee leden werden be- Nieuws uit Hazerswoude Dorp of Rijndijk? De P.T.T. vestigt er de aandacht op, dat het ter voorkoming van vertraging in de bestelling van belang is, dat de voor per sonen, wonende binnen de grens der post bestellingen Hazerswoude, bestemde stuk ken zijn voorzien Van de juiste aandui ding van de bestelkring: Hazerswoude- Dorp of Hazerswoude-Rijndijk. Dr J. Schouten komt. Vrijdag a.s. om half 8 komt dr Jan Schouten voor de A.R. kiesvereniging ln het Dorp spreken. Een ieder is welkom. De nieuwe kerkorde. Voor de afdeling van de Geref. Bond sprak ds Bouw van Slikkerveer in „Salvatori" over de nieuwe kerkorde. Na eerst de historie der Ned. Herv. Kerk te hebben gememoreerd, ging spr. in op de ontwikkeling en de definitieve totstandkoming van de kerkorde, die thans door de dubbele synode der Kerk is aangenomen. Spr. zette de principiële bezwaren uiteen, die tegen de kerkorde bestaan. Tenslotte wekte hij allen op om, ondank6 de bezwaren, trouw te blijven aan de Ned. Herv. Kerk. „Onderzoekt de Schriften." De mannenvereniging „Onderzoekt de Schriften" vergadert Donderdagavond kwart over 7 in het Oude Raadhuis. De heer P. v,. d. Steen zal de inleiding hóuden. Ouderavond Chr. Nat. school. Gisteravond hield de Chr. Nai. school te Koudekerk aan den Rijn en Hazers- woudi-Rijndljk in de school aan de Ring dijk de jaarvergadering. Voorzitter was de heer B, den Braver. Ds G. Toornvliet uit Leiden sprak over „Gezin en School''. Hij merkte op, dat wat er in deze tijd ook verandert, de verhouding gezin- school geen wijziging ondergaaf. Het ge zin is aldus Calvijn een kerkje in de Kerk en op dat gezin, dat zo in verval raakt, moeten wij ons bezinnen. Voor alles moeten de ouders zichzelf vinden ter wille van het kind. Anders blijver de gevolgen voor het kind niet uit. Oók de onderwijzers hebben éen opvoedende taak. Na de gelijkstelling van het open baar en bijzonder onderwijs dreigt de onderwijzer een ambtenaar te worden De band onderwijzer-gezin moet aangé haald worden bijv. door huisbezoek. noemd in de reclame-commissie, daar het ornemen bestaat om in het voorjaar, samenwerking met de andere midden- standsvèrenigingen, een réclame-actie te organiseren. Met waardering werd ge sproken over de samenwerking met het! gemeentebestuur. Uitbreidingsplan ter Inzage. Ter gemeente-secretarie liggen ter in-1 zage de kaarten van het uitbreidingsplan} met de daarbij behorende bebouwings voorschriften. D.E.S. damde. De uitslag van de bordenwedstrijden! van D.E.S. luidt: G. van Kuyk—De Graaf 02; F. C. RosenfeltA. W. Zoetemelk} 20; R, D, ThierryJ. Oosterom 02;' J. J. v. d. VeldenJ. Overduin 11; S. H. Zitman—K. Ju 0—2; S. v. d. Méy— Aj Tempelman afgebr.; W. H. Oudshoorn—1 W v. Egmond 20; J. M. de BruynG' Oudshoorn 02; A. C. BinsW. H. J. Ju 0—2; G. Oostergo—F. C. Bakkér 0—2; H. v. d. VeldenC. G. Sirag 11. Chr. Hist, kiesvereniging. De C.H. kiesvereniging hield op haar: ledenvergadering bestuursverkiezing. Hèrkozen werden de heren B. van Vliet, voórzitter en C. Mechelse. secretaris. In de vacante plaats werd gekozen de heer Van Duivenbode. De héér J. J. Dekker, lid van de gemeenteraad, hiêld een leer zame causerie over de uitbreidingsplan nen van Voorschoten. Jaarvergadering Geref. Vrouwen vereniging. In „Irene" waren de leden van de Geref. Vrouwenver. bijeengekomen om hun jaarvergadering te houden. Het is een leerzame en gezellige avond gewor den. Mevr. Groeneveld hield een inlei ding over „Job" en mej. Bijdevaate sprak over: „Wat is ware godsdienst". Verder werd de avond gevuld met eèn spreek- zangstukje, „Ons leven", declamatie en samenzang. De 2ë présidente, mevr, Boesveld, sprak het slotwoord. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordl morgen waargenomen door dokter F. J- M- Tonino, tel. 493

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2