Jlieuuie £riltsr(jc (Touraitl Achter schrijftafels glazen wanden en Nieuw-Guinea volgens de Christelijk-Historische fractie ditmaal eensgezind afkeurend een „olifant op zolder", P.v.d.fl. Water stroomt onder dijk door in Groningse polder Amerikaanse Huis brandmerkt China als aggressor Wist U Waarom het gaat 2ATERDAG 20 JANUARI 193! BUREAUX: Steenstraat 3? Directie. Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTE NTIEN: f 0.18 per mililmetei (BU contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8129 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .5tanlpastitfi is gfjrbleoeo myn hert in tcgfjenspoer Debat over regeringsnota (Van onze Parlementsredacteur) "l^IER SPREKERS hebben gistermiddag het woord gevoerd tijdens het hervatte Nieuw-Guinea-debat in de Tweede Kamer. Bepaald gunstig waren deze redevoeringen niet voor de regering, al lagen uiteraard niet overal de accenten gelijk en al kwamen niet alle sprekers tot dezelfde conclusie. De heer Welter (K.N.P.) meende, dat dit kabinet behoort heen te gaan, omdat aanblijven onvermijdelijk zou leiden tot verlies van Nieuw- Guinea. De heer De Kadt (Arb.) vond, dat de regering een starre prestige- politiek had gevoerd. Hij stelde zich op het standpunt, dat de souvereini teit aan Indonesië moet worden overgedragen, doch achtte het regerings voorstel tot internationaal overleg aanvaardbaar als uitgangspunt voor verdere onderhandelingen. De heer Vonk (V.V.D.) verweet de regering, dat zy zich in een positie heeft begeven, die overdracht van de souvereini- teit onvermijdelijk maakt. De heer Tilanus (C.H.) tenslotte wenste onver kort vast te houden aan het standpunt, dat in het belang van het volk van Nieuw-Guinea de souvereiniteit aan Nederland behoort te blijven. De heer Weiter meende, dat e prestige van de Regering niets overge bleven is. omdat haar verklaringen deloos blijken te zyn. De Partij Arbeid is niet geschikt om Regerings verantwoordelijkheid te dragen. De zgn. middenweg van de Regering achtte hij onaanvaardbaar. Uit de steun van de K.V.P. blijkt, dat zij bang een Kabinetscrisis. De Regering haar opeenvolgende voorstellen blijkbaar geleid door angst voor opzegging var Unie. Opdracht van de souvereiniteit de Unie betekent het opzettelijk schep pen van moeilijkheden met Indonesië. Achter de regering Bijzondere belangstelling was het standpunt, dat de heer De Kadt (arb.) zou verdedigen. Hij bleek er stander van te zijn geweest, dat reeds bij de souvereiniteitsoverdracht na de R.T.C. de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aar Indonesië zou zijn overgedragen. Hij stelde zich op het wel zeer mate rialistische standpunt, dat in een conflict met Indonesië de bescherming Papoea's te veel geld zou kosten. Ook de exploitatie en exploratie van Irian kun nen wij financieel niet aan. Daarom is Nieuw-Guinea voor Nederland een „olifant op zolder". De Nieuw-Guinea-conferentie was van tevoren tot mislukking gedoemd, omdat van beide kanten een veel te starre po litiek werd gevoerd. Toen is de socialistische fractie met haar (geheime) suggestie aan de minister-president gekomen, uitsluitend met het doel, de impasse te doorbreken. De interviews van mr Van der Goes van Naters en prof. Schermerhorn vertolkten uitsluitend persoonlijke meningen ren persoonlijke daden. De socialistische fractie stelt zich op het standpunt, dat het laatste voorstel van de Regering (overleg met behulp van buitenlandse goede diensten) een goed uitgangspunt kan zijn voor verdere onderhandelingen. Zij blijft echter van mening, dat het moet komen tot overdracht van vereiniteit. Gezwicht voor extremisme De heer Vonk (v.v.d.) meende, dat de Regering is gezwicht voor het extremis me. Ook de Indonesische regering is machteloos wegens het extremisme al daar. Wanneer souvereiniteitsoverdracht over Nieuw-Guinea de positie regering-Natsir zou versterken, regeringsstandpunt aannemelijk zijn, doch daarvan blijkt niets. De Regering heeft zich in een positie begeven, die over dracht van de souvereiniteit onvermijde lijk maakt. De „gave souvereiniteit" is voor Nederland na de Nieuw-Guinea- conferentie immers al verloren. De In donesische regering wil met haar eiser, het extremisme zoet houden. De V.V.D.- fractie is niet bereid de souvereiniteit over te dragen. In bevrijdingsroes werd echtpaar geliquideerd Twee voormalige illegale werkers uit Zuilen bij Utrecht, die belangrijk ver zetswerk hebben geleverd en die vorig jaar November in Utrecht tot vier jaar gevangenisstraf waren veroordeeld we gens het op 7 Mei 1945 uit de weg ruimer van het echtpaar W. Pel te Zuilen, dat met de Duitsers had geheuld, hoorden gisteren voor het Amsterdamse Hof ieder zeven jaar met aftrek tegen zich eisen Tegen een derde verdachte, mevrouw Van T., eveneens uit het verzet en even als haar oud-oollega's in beroep gegaan om vermindering van straf te krijgen, werd vier jaar geëist, gelijk aan het rechtbankvonnis. Uitspraak op 2 Februari. De leer der betrekkelijkheid WIE IS DIT? Ziet U kans, uit deze vogel, dit zweepje, de peer en het blad één der grot< De heer Tilanus sprak ditmaal (geluk kig) weer namens de gehele Christelijk- Historische fractie. Hij meende, dat de Regering geen woord breuk verweten kan worden, omdat zij haar toezegging gestand heeft gedaan, tijdens de Nieuw-Guinea-conferentie de commissie voor Uniezaken op de hoogte te houden. Ir W. J. H. Harmsen, dir.-generaal van de Rijkswaterstaat, die binnen kort met pensioen gaat. Het uitgangspunt van de Nederlandse delegatie achtte de heer Tilanus goed. Nieuw-Guinea is geen deel van Indonesië. De republiek heeft er geen moreel recht op en de souvereiniteit moet bij Neder land blijven tot de Papoea's zelf over hun status kunnen beslissen. Van dit juiste en redelijke standpunt mag niet worden afgeweken. De Indonesische opvatting van het zelf beschikkingsrecht maakt dit recht tot een dood ding. De heer Tilanus had er waardering voor. dat gepoogd is een uitweg te zoeken, maar alle Nederlandse voor stellen gingen te ver. Dit geldt voor het voorstel tot! instelling van een Nieuw- Guinea-raad. maar in nog meerdere mate voor de overdracht van de souvereiniteit aan de Unie. In het laatste voorstel zou iets zitten, wanneer men het ziet, los van omstandigheden en partijen. Deze overdracht kan echter niet plaats heb ben, omdat de wederpartij in de Unie niet te vertrouwen is. Hij dacht hierbij aan de overhaaste oprolling van de deelsta ten, de actie tegen Ambon en de Moluk- en het gebrek aan waarborgen, dat Indonesië een redelijke regering aan het bewind blijft. Beslist moet worden vastgehouden aan het oude uitgangspunt: De souvereiniteit behoort aan Nederland te blijven. Inmiddels is het voorstel tot overdracht van de souvereiniteit aan de Unie door de Indonesische regering verworpen en dus van de baan. Ook het voorstel om verder te confe reren onder leiding van een internatio nale commissie achtte de heer Tilanus ongelukkig. Dinsdagmiddag gaat het debat verder. Ook Ned. slachtolters op Korea: Eén dode en twaalf gewonden Amerikanen prijzen Ned. geestkracht De zware gevechten, waaraan de Ne derlanders op Korea hebben deelge nomen. hebben ook hun tol geëist. Offi cieel is bericht ontvangen, aldus hel ANP. dat bij acties op 9 Januari is ge sneuveld de soldaat J. H. Sour, leger- 280113758, ongehuwd, en afkom stig uit Eygelshoven (L.). Verder zijn twaalf zeer licht tot lichtgewonden. Niet slechts bij Wonjoe, maar ook bij Hoengsan hebben zij zich zeer moedig gedragen. Toen de Amerikanen Wonjoe verlieten, dekten o.a. het Nederlandse detachement de terugtocht van de Amerikaanse divisie. Militaire deskundigen zijn van oordeel, dat dit een zeer eervolle opdracht was. De militaire capaciteiten, waarover de Nederlandse vrijwilligers blijken te be schikken, worden toegeschreven aan de gedegen opleiding, die velen in Indonesië alle mogelijke terreinmoeilijkheden deed en. De Nederlanders zijn actie, weer snel fit en gevechtsklaar, ter wijl hun geestkracht voorbeeldig noemd wordt. De commandant op Korea heeft Den Haag vier voordrachten .dapperheids-onderscheidingen" toege zonden. Jagende wolken boven een doip-in-Zondagsiust beschaafd 110 Jaar oude duiker brak Om vijf uur kwamen jonge vrouw met een uiterlijk de winkel drachtsweg te Rotterdam binnen. Zij deden zich voor als adspirant-kopers De winkelier moet zich hebben omge draaid om hen voor te gaan naar een ander vertrek, toen de man een revolver trok en dreigde. De winkelier zal de be dreiging in de wind hebben geslagen. De man schoot. De kogel trof de winkelier in de rug. Hij viel ernstig gewond ni De man en de vrouw maakten zich de voeten met 600 juwelen, ringen, clips met diamanten, alsmede twee staven goudt alles ter waarde van f 27.000. Enige tijd na het gebeurde zag voorbijganger de man in de winkel lig gen. Hij stapte naar binnen, menende dat de winkelier gevallen was. Toen hij de wonden ontdekte, waarschuwde hij de politie. Niemand van de omwonenden had iets gemerkt. D(e toestand van de ju welier is zorgwekkend. Militairen staan klaar om bij evacuatie te hulp te komen pe duiker In het Muntendammerdiep bij Zuidbroek, die het gisteren begaf, is wel gedeeltelijk gestopt, maar de kracht waarmee het water in de polder stroomt is niet verminderd. Want het komt nu ook in geweldige hoeveelheden onder de dyk door. Al twee weken lang is de dijk poreus, en het wordt met het erger. De dijk moet volkomen zijn ondermijnd. de infanteriekazerne te Assen is de alarmtoestand afgekondigd. Mocht een algehele dijkdoorbraak gemeld worden, dan zullen militairen ingeschakeld wor- jm hulp te verlenen bij de evacu- van de bewoners van ongeveer 30 boerderijen en hun huisraad. Om bij de laagst gelegen boerderijen onmiddellijk te kunnen ingrijpen in ge- ra n nood, stonden gisteren de ge hele dag vrachtwagens met tractor gereed. Een aantal woningen en boerderijen is reeds ontruimd. Een school en een leeg staande hoeve, zijn beschikbaar voor hen, die door het water verdreven zijn. Troe- »n van de L.S.K. uit Appingedam kwa- ien de dijk versterken. Voor zover het oog reikt Is de laag gelegen polder Tusschenklappen-West overstroomd. Alleen de iets hoger ge legen gedeelten steken boven het water uit. In sommige boerderijen staat het water enige centimeters boven de dors vloer. Het opgetaste koren in de schu ren, dat nog gedorst moet worden, staat met de onderkant in het water. Een Concertgebouw onder politiebewaking Naar we vernemen staat het Concert gebouw te A'dam sinds enige tijd onder politie-bewaking. Men vreest n.l. een al te drastische actie van de tegenstanders Paul van Kempen, b.v. door middel brandstichting. De sentimenten van de linkse agitators kennende heeft men het beter geacht voorzorgsmaatregelen te treffen en daarom worden ook op de generale repetities van Verdi's Requiem volgende week Zaterdagavond geen be zoekers toegelaten. Het bestuur van de N.V. Concertgebouw handhaaft zijn be slissing inzake het engageren van Paul an Kempen. In Hongarije mogen Westerse di plomaten zich niet verder dan 30 km buiten Boedapest begeven. Tussen Joegoslavië en Oostenrijk wordt de oorlogstoestand beëindigd. groot deel van de ingekuilde aardappe len is verloren. De gebroken duiker werd honderd en tien jaar geleden gelegd. Het is een acht cm dikke houten plaat. Sinds 110 jaar is er vrijwel niet naar omgezien, voor zover men kan nagaan. Vrachtwagens puin, tientallen zandzakken en stalen gietstukken werden aangevoerd om het gat in de duiker te dichten. In Friesland is de toestand iets ver beterd, althans voor het lage Noordelijke deel van de provincie, dank zij het ver dwijnen van de Noordwestelijke wind. De dijk om de Louwsmeer is echter po reus en men vreest daar nog steeds voor een doorbraak. Truman over Stalin... Truman kwam tijdens een diner tot de volgende „vondst": Er is geen ver schil tussen dictators als Hitler, Mus solini, Karei I van Engeland, Lode- wyk XIV van Frankrijk en Stalin. De democratieën zijn van oordeel, dat de staat er is voor het welzijn van het volk. Slechts zeer zelden heeft Truman zich over Stalin persoonlijk uitgesproken. Winkelier in Rotterdam neergeschoten en van juwelen beroofd In Huybergen ging aanvaller er met koiier, inhoudende 21.000. vandoor GISTERMIDDAG EVEN NA VIJF UUR is de 43-jarige winkelier Z. Veldhuys eigenaar van de zaak van antieke en moderne kunst De Ikoon aan de Een- drachtsweg te Rotterdam neergeschoten en beroofd. De dader is spoorloos. Voor ƒ27.000 aan juwelen en andere kostbaarheden werd meegenomen. Voorts is gisteren de directeur van de coöperatieve melkfabriek De Hoop te Huybergen, de heer A. Nelen, neergeslagen en van zyn koffertje met ongeveer 21.000 beroofd. De dader (s) is (of zjjn) wellicht naar België gevlucht; de fabriek staat vlak bij de grens. In Huybergen was de overval niet minder brutaal. De heer Nelen liep van zijn huis naar de fabriek met een kof fertje met loonzakjes in de hand. Hij werd plotseling van achteren besprongen en tegen de grond gesmakt. Hij kreeg met een zwaar voorwerp een klap op het hoofd. De dader(s) maakteOn) zich uit de-voeten met het koffertje. V.N.-troepen handhaven zich op Korea Gunstig oordeel over Amerik. stafchefs De stafchefs van het Amerikaanse leger i de luchtmacht zijn van hun inspectie- lis op Korea teruggekeerd. Zij gaven ir ?n „besloten zitting" van de Senaats- immissie te kennen, dat volgens hun oordeel, de verbonden troepen op Korea zich zouden kunnen handhaven, woordvoerder van het Amerikaanse leger te Washington deelde aan de pers mede. dat de legerleiding geenszins over inlich tingen beschikt, dat de Chinese commu nisten bezig zouden zijn. de beste elemen- ran hun legers uit Korea terug te trekken. Er zijn geen aanwijzingen, dat de sterkte der communistische Chinese troepen ver anderd is. Tot deze gevolgtrekking wa- i wij gisteren zelf reeds gekomen, toen geruchten gingen, als zouden de Chi- :en zich grotendeels uit Korea willen terugtrekken. Inmiddels worden in de Centrale frontsector overal patrouille-ge vechten gemeld. Chinese troepen verza melen zich ten Westen van Intsjon, d.i. op km ten Zuid-Oosten van Seoel. Gisteren wezen berichten erop, dat in het gebied van Soewon, ten Noorden en van Wonjoe, alsmede in het Ooste- gebied ten Zuiden van de 37ste breedtegraad, de communisten troepen samentrekken. Een groep Chinezen en Noord-Koreanen heeft een patrouille van de V.N. aangevallen, die weer tot Wonjoe doorgedrongen. Eisenhower verklaart zich nader „Ik heb nooit gezegd, dat ik niet tevre den ben over de organisatie van d« defensie van Nederland", aldus heef' generaal Eisenhower te Frankfort ver klaard. „Ik heb me er toe beperkt aar onze ambassadeur een brief te schrijven om hem uiteen te zetten wat er mijn mening gedaan moet worden die defensie te verbeteren." Als Den HaagA'dam ondergronds wordt Spoorwegen geïnteresseerd voor Zorgvliet De directie der Ned. Spoorwegen ver zocht de Haagse Gemeenteraad per. adTes in het Wederopbouwplan Zorg vliet II een strook grond ter breedte van 30 meter te reserveren voor „spoor wegterrein met de daarbij behorende be bouwing". Deze strook dient t.z.t. voor de bouw van een 10,50 m brede tunnel, onderdeel van de aan te leggen ondergrondse spoorweg Amsterdam (Leidseplein)SchipholDen Haag S.S., zo zegt het adres. Von BalluseckGeen zwakheid! Nederland vóór de veroordelende V.N.-resolutie, maar vele staten aarzelen Bij handopsteken heeft het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden door Democraten en Republikeinen gediende resolutie aangenomen, wa communistisch Chin3 als aanvaller wordt gebrandmerkt. Nederland stemt in met een veroordeling van Rood-China wegens de aggressie van dit land op Korea. Nederland, vertegenwoordigd in de Ver. Naties door de heer D. von Ballu seck. staat hier aan de zijde van Chili, Brazilië, Cuba en El Salvador, welke landen eveneens reeds soortgelijke ver klaringen hebben afgelegd. De Ameri kaanse resolutie, waarin het vonnis ovei communistisch China wordt uitgespro ken. zal eerst vandaag formeel worden ingediend. Men verwacht, dat de hi-tie met een behoorlijke meerderheid zal worden aangenomen. Wij wijzen er echter op. dat de stem ming vermoedelijk eerst in de volgende week zal worden gehouden. Naast de landen, welke onvoorwaardelijk achter Amerika staan, zijn er andere, zoals Engeland, Frankrijk en Australië, die meer tijd gevraagd hebben, ter be studering van het antwoord van Peking Zoals men weet, heeft communistisch China de voorstellen der „Commissie van Drie" dat zijn dus: India, Perzië en Canada), om het vuren op Korea te sta ken, verworpen. Egypte verklaarde, bij monde van Mabmoud Fawzi Bey, dat het onbevredigende antwoord van China een eden is, om de „vredespogingen" te ver- duboelen. Hij meende te mogen spreken ;ns de 12 Arabische en Aziatische landen. Pandit Nehroe, van India, heeft in een DAT pl.m. 20 Duitse journalisten giste- >n in een café te Glanerbrug met een aantal Ned. collega's spraken over grens problemen. DAT het verbreden en uitdiepen van een deel van het Overijsselse Kanaal (gem. Coevorden-Gramsbergen) is ge gund voor f750.000 aan Ph. v. d. Rijt te Makkum. DAT Marken binnenkort een vereni gingsgebouw krijgt, dank zij giften van gedep. staten, het Anjerfonds Noord- Holland, het gemeentebestuur en de burgery. DAT de R'damse kunststichting drie onderscheidingen heeft ingesteld, nl. de penning van de Maze (voor belangstel ling en zorg), de penning van Leuve (voor talent en ijver) en de penning de Rotte (voor vorm en kracht) en eerste twee zijn toegekend resp. aan Hoogendijk, dir. van de Robaver, en schilder Herman Mees. DAT te Amsterdam, 84 jaar oud, overleden W. C. Bonebakker, oud-direc teur van de Cultuurbank (vi. Koloniale Bank). DAT in het N.O. van Zaandam waar schijnlijk een tweede gem. Ziekenhuis DAT de efficiency-expert drs A. M. Groot en ir P. H. Bosboom vandaag naar de V S. vlogen voor een E.C.A.-studiereis. DAT Breda met z'n 91.000 inwoners 3961 woningen tekort komt. DAT de Federatie van Friese musea en oudheidkamers gedep. staten heeft ge wezen op de al verder gaande ontluiste ring van het Friese landschaps- en ste denschoon. DAT Nederland volgende maand 130 ton vis in België mag invoeren. DAT de A'damse architect A. H. tot 14 dagen voorw. gevangenisstraf werd veroordeeld, daar hij voor de cacaofabriek De Zaan te Zaandijk parkeerterreinen had aangelegd, voor welk werk van 100.000 geen vergunning was aange- DAT door de Stichting Supro (sport uitslagen-prognose). waarvan mr J. J. Risseeuw, referendaris min. van Sociale Zaken, promotor is. een plan voor een gelegaliseerde voetbalpool is ingediend, die kans op een gunstige beslissing van de minister heeft. DAT het Ned. Inst, van Belastingcon sulenten op 3 Febr. in A'dam een eerste belastingconsulentendag houdit. DAT J. M. Samscm te Oegstgeest met ƒ447.000 laagste inschrijver was voor het verbeteren van een gedeelte van de weg LeeuwardenGroningen (hoogste be drag ƒ559.300). DAT de Bond Heemschut op 2 Febr. in het Rijksmuseum te A'dam zijn 40-j. jubileum zal vieren. DAT na Amsterdam ook Alkmaar heeft geprotesteerd tegen de voorge melde regeling betreffende de gemeente- financiën en een motie tot regering en Kamers heeft gericht. DAT de verzekeringsinspecteur L. en de -agent Van N., resp. te Bergen op Zoom en Roosendaal, zijn ontslagen wegens fraude met poliseen. DAT tegen de jachtopziener G. v. d. B., die op 6 Oct. bij een incident te Putten de arbeider G. Bouten in het been schoot, in Zutphen 2 maanden werd geëist. DAT de Bond van Mobilisatie-Invaliden een adres aan de Tweede Kamer heeft gezonden om subsidie te verstrekken aan verenigingen, die invalide militairen bij- onderhoud met de Franse ministers Pleven en Schuman te kennen gegeven. d?t het onverstandig zou zyn, indien de V.N. besluit tot een resolutie, welke China officieel veroordeelt. Zweden zal geen enkele motie, waarin sancties tegen Rood China worden uitgevaardigd, goed keuren, omdat dan de kans bestaat dat de V.N. in een algemene oorlog tegen China wordt betrokken. Onze Nederlandse afgevaardigde. Von Balluseck. heeft de houding van Peking sterk gecritiseerd. Ook hij beseft, dat het Chinese antwoord zou neerko men op een. bij voorbaat inwilligen van alle eisen, „onder de dwang van de punt der Chinese bajonet". Er is genoeg geduld betracht, maar „geduld mag nooit in zwakheid of zelfs in.... lafheid ver keren." (Men zie overigens 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). boek vimdt men de volgende definitie van „Bijbel": een aan de fantasie ont sproten verzameling van legenden zon der wetenschappelijke basis. Ook „religie" is blijkbaar een vreemd woord. Het wordt in dit door de Mos- kouse Staatsdrukkerij uitgegeven vreem dewoorden-boek als volgt omschreven: „Een aan fantasie ontsproten geloof in God, engelen, geesten, enz., dat in geen enkel opzicht wetenschappelijk gefun deerd is. Religie werd bevorderd in het belang van de reactionnaire klassen. Zij dient om de werkende klassen te onder drukken en de burgerlijke klassen te versterken. Opheffing van de bourgeois- gemeenschap en invoering van het com munistische stelsel vernietigen de basis der religie en vervangen haar leugens door de wetten van de natuurweten- schappen". I Bijbel en religie- zij zyn volgens de officiële mening te Moskou dus fantasie. Zeker, men behoeft nog in het geheel geen communist te zijn, om deze opvat ting te zyn toegedaan. Hoevelen zullen er niet zyn, die afkerig staan tegen het communisme en in wier ogen niettemin de Bijbel en religie vruchten zijn van menselijke verbeelding? Maar wat de aandacht verdient is. dat deze opvatting in Moskou de officiële is, de opvatting, te vinden in een boekwerk, uitgegeven bij de Staatsdrukkerij zelf. Wij kenden de communistische opvattin gen op dit punt reeds. Maar dit vreemde woorden-boek komt bet nog eens be vestigen. N" hierop ook bij ons in de communis tische pers weer verhalen kunnen lezen van de wijze, waarop in de commu nistische landen de godsdienst wordt ge duld. Verhalen van kerken die worden herbouwd, misschien zelfs wel met steun m het gouvernement. Dat kan alles wel zo zyn, maar deze uitgave van de Moskouse Staatsdrukkerij zegt het nog eens duidelijk: religie is verouderd begrip, dat de toets der wetenschap niet kan doorstaan, met name de toets van de natuurwetenschap pen. En daarom zal ook in de communis tische landen de religie moeten worden overwonnen, ook al kan dat niet terstond zal het desnoods moeten geschieden langs de weg vankerkbouw en rege ringssteun aan de kerken. Eigenlijk zijn we dankbaar voor dit uit Moskou stammende bericht, want het ons nog eens zien, waarom het in :en gaat. Verweer tegen het commu ne is verweer tegen aggressie. Aggres- op het gebied van landen en volken, ir ook aggressie in geestelijk opzicht Aggressie tegen de religie. Aggressie ook tegen de Bijbel. Die strijd zal door het communisme misschien niet aMyd met dezelfde hevig heid worden gevoerd. Men is als het moet bereid tot een tydelyke matiging. Doch slechts om het geschikte moment af te wachten en dat moment zelfs voor te bereiden. Want religie is slechts fan- niet eens een onschuldige fan- is een kwaad. De voetgangers in Amsterdam kunnen tussen het Leidseplein en het Leidse bosje hun eigen verkeersagent zijn. Als zij willen oversteken, drukken z\j op een knop aan de kant van de weg. waardoor een verkeerslichtinstallatie gaat werken. Hy moet wachten tol het licht voor het verkeer op rood springt en voor de voetgangers op groen, zodat hij dan veilig kan oversteken. Door dit systeem voorkomt men, dat het verkeer bij automatische ver keerslichten soms nodeloos moet wachten op groen, omdat er geen voetgangers zijn. Nu gaat het systeem alleen werken, wanneer het werkelijk nodig is. woorden-boek. uitgegeven door de Staatsdrukkerij te Moskou, niet voor een eigen verweer? Het zegt, dat de „leu gens" der religie straks zullen moeten wijken voor de wetten van de natuurwe tenschappen. Daar zit in deze formulering zelf reeds, onbedoeld, iets vertroostends. Want hoe vaak is ditzelfde niet reeds gezegd? Hoe dikwijls heeft men niet betoogd, dat de snelle gang der natuurwetenschappen het einde zou betekenen van de religie? fn der „verlichting" zou de gods dienst gaan verschrompelen en verdwy- De vlucht van de natuurwetenschappen in onze dagen stellig niet minder hoog geworden. Maar godsdienst en kerk hiel den stand. Zij hadden de belofte, dat ze door „de poorten der hel" niet zouden worden overweldigd, laat staan door de natuurwetenschappen, die immers een heel wat schonere taak hebben dan gods dienst en kerk uit het leven van de mens uit te bannen. En is het niet juist zo, dat de duizelingwekkende vlucht van die zelfde natuurwetenschappen velen brengt tot bezinning op de grenzen van des men- "■»n kunnen en vermogen? Nee, we zijn toch niet alleen maar ont steld over dit nieuws uit Moskou, dat al helemaal geen nieuws meer is. Bij de ontsteltenis, die het ongetwijfeld moet oproepen, voegt zich ook een tikkeltje dankbaarheid. Want waarschijnlijk had deze waarschuwing hard nodig toch altyd nog gezapige en bur- Gen. Eisenhower heden in Frankiort Eisenhower verbleef in Luxemburg. HU had er op gestaan te logeren in het hotel, waar hy tijdens de oorlog met generaal Bradley vertoefde. Na geconfereerd te hebben met de regering, werd Eisen hower ontvangen door Groothertogin Charlotte en haar gemaal, Prins Felix, inspecteur van het 2000 man sterke leger Het Groothertogdom telt 350.000 zielen en beschikt over twee bataljons. Met Amerikaanse steun zal het een derde ba taljon op de been brengen. Van belang is nog, dat naast België ook Luxemburg vooral producent is van gewalst staal. Vandaag wordt Eisenhower in Duitsland verwacht, waar hU, sinds November 1945, niet meer is geweest. Na besprekingen met Adenauer en voormalige Duitse ge neraals, vertrekt Eisenhower a.s. Dins dag naar ParUs. WEERBERICHT Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of 5 motregen. Matige tot zwakke - wind hoofdzakelijk tussea West en Noord. Weinig ver andering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) Zondag: 08.12. Maandag: zon 8.36—17.08; maan 16.02— 1.47. 23 Jan. VJd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1