Jlieutue jTciHsrlie CTouranl Nieuw-Guinea-debat onderbroken voor geheime vergadering Voortbestaan van het kabinet-Drees in het geding? China moet worden gebrandmerkt als aggressor Wist U De helft van alle stoomtreinen buiten dienst gesteld VRIJDAG 19 JANUARI 1931 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Sluntoflsticfi Is gfteblevea myn bert (o te gbenspocT Een en dertigste jaargang No 8128 REGERING VOOR PIJNLIJKE BESLISSINGEN Prof. Homrae zorg/ voor sensafie (Van onze Parlementsredacteur) Wat bezielde prof. Romme (KVP) gisteravond om tien uur, toen hij, nadat de heer Schouten (AR) in de Tweede Kamer had gesproken als eerste in het Nieuw-Guinea-debat, om een vergadering met gesloten deuren te vragen? Hij bracht hiermee tot op zekere hoogte een sensationele wen ding in het geval. Dr Schouten had gewezen op enige in het openbaar gedane uitingen van de zijde van minister Van Maarseveen, zijn leed wezen er over uitgesproken, dat hij niet op de op 28 en 29 September van het vorige jaar gehouden geheime gedachtenwisseling kon ingaan en in algemene zin gewezen op de wenselijkheid, dat alsnog besloten zou worden, de geheimhouding op te heffen. beraadslaging moeten uitmaken in de be sloten vergadering van hedenmiddag. Wij keren terug tot de vraag, die wij in het begin stelden. Wat bezielde prof. Romme, toen hij om een besloten ver gadering vroeg? Dr Schouten wilde zich kennelijk graag beroepen op het gespro kene in de geheime zitting van 28 en 29 September. Daar zat dus blijkbaar iets in, dat hij kon gebruiken ter adstructie van zijn betoog. Maar ook prof. Romme had er blijkbaar belang bij. Hij immers ging nog verder dan dr Schouten, door diens suggestie om te zetten in een for meel verzoek. Liepen hier de belangen van prof. Rom me en dr Schouten parallel? Zo ja. dan is het buiten kijf, dat de pikante actie van prof. Romme gericht was tegen de Toen dr Schouten uitgesproken vroeg en kreeg prof. Romme het woord over een „vraagstuk van orde." Hij stel de voor, de wens van de heer Schouten om de geheimhouding op te heffen, te bespreken. Tevoren konden wij consta teren. dat hij de wnd. fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, mr Burger, yan zijn voornemen op de hoogte stelde. Een debat over de opheffing van de ge heimhouding van het besprokene in een besloten vergadering, behoort krachtens het reglement van orde der Kamer eens in een besloten zitting te worden gehouden. Na het verzoek van professor Romme deed de voorzitter de openbare vergadering dan ook overgaan comité-generaal. De stampvolle publieke en gereserveerde tribune moest worden ontruimd. Dat had aanvankelijk heel wat voeten in aarde, want iedereen dacht, dat de besloten zitting maar kort zou duren en blijkbaar waren de toeschou wers bang. dat zij daarna hun „mooie plaatsje" niet meer zouden terugkrijgen. Onder deze toeschouwers bevond zich o.a. de voormalige Indonesische minister Van Voorlichting Mononutu. De ministers, als met adviserende stem zitting hebbende in de Kamer, mochten blijven zitten. Het was een hele rij: mi nister-president dr Drees met de minis ters Van Schaik, Van Maarseveen, Göt- zen. Stikker, Teulings, Struycken, Joekes, Van den Brink, Mansholt en voorts staatssecretaris Blom. Het wachten duurde lang: tegen mid dernacht werd de openbare vergadering heropend, doch uitsluitend om de voor zitter gelegenheid te geven mee te delen, dat vanmiddag om één uur de vergade ring in comité-generaal zou worden voortgezet Wij hebben de indruk, dat in de be sloten vergadering van gisteravond reeds een besluit is gevallen, dat echter be paalde consequenties heeft. Die conse quenties zouden nader onderwerp van Chinese concentratie voor offensief Amerikaanse commandanten op Korea vervangen De Chinezen concentreren hun troepen |tegenover het Westelijke en het Centrale gedeelte van de defensie-linie der ver bonden troepen. Een Chinese1 divisie ope- 'reert 50 km ten Zuid-Oosten van Seoel en een Chinees regiment op 12 km afstand .ten Zuid-Oosten van Wonjoe. Een Noord- divisie heeft tot taak, door de V.N.-linies heen te glippen pogende aldus 'Taegoe te bereiken. Daar heerst een noodtoestand, vanwege de tienduizenden Vluchtelingen. Aan een groot aantal ouderloze Koreaanse kinderen weet men daar geen onderdak meer te verstrekken. A.F.P. noemt een cijfer van 5000. Volgens Reuter, zijn communistische troepen achter de linies der verbonden legers doorgedrongen en- wel aan het Centrale Oostelijke front. De meest Noor delijke stellingen, die momenteel door de V.N.-troepen worden bezet, bevinden zich ten Zuiden van Kangnoeng, d.i. 40 km beneden de 38ste breedtegraad. Opnieuw zullen twee Amerikaanse divisiecomman danten naar de Ver. Staten terugkeren en wel generaal-majoor Church en generaal- fnajoor Barr. McArthur heeft slechts met tegenzin toegestemd in de vervanging van deze „uiterst bekwame commandanten". Volgens de „Chicago Tribune" wordt- in Amerika het gebruik van nationalistisch- Chinese troepen voor een invasie in puid-China overwogen. Geruchten...! De „relatief" ingetreden stilstand in de krijgsoperaties op Korea (althans verge leken bij de grote offensieven, die zich Rebben voorgedaan) werkt het vermoe- de hand, als zouden de Chinezen j ran plan zijn, Korea weer te ver laten. Zo maakt Reuter, in een later tele- melding van het feit, dat Partij van de Arbeid. Dan zou het wel eens zo kunnen zijn, dat de K.V.P.-frac- tieleider denkt: als er een kabinetscr komt. dan liever van de zijde van Partij van de Arbeid dan ter oorzake van de V.V.D. of de A.R. Is er inderdaad gisteravond reeds (voorlopig) besluit gevallen, dan kan het slechts betekenen, dat de notulen van de geheime Septembervergaderingen ge heel of gedeeltelijk openbaar worden ge maakt. Wij schreven reeds, dat de na dere consequenties hiervan vandaag be sproken zouden worden. Welke zijn deze consequenties? Uit het feit, dat bij de heropening van de openbare vergadering er achter de regeringstafel nog druk ge discussieerd werd tussen de ministers Drees, Van Schaik. Van Maarseveen en Stikker zou mogelijk af te leiden zijn, dat het kabinet nauw bij die consequen ties betrokken is. De Kamerleden zwegen uiteraard over het verhandelde. Van socialistische zijde werd de, misschien wel van enige zelf kennis getuigende, opmerking gemaakt, dat men bang was geworden voor het geven van interviews Overigens willen wij er op wijzen, dat het geheim van de Septembervergade ringen door de regering reeds is geschon den. In de nota over de onderhandelingen inzake Nieuw-Guinea wordt n.l. gezegd, dat de hand gehouden is aan de toe zegging. telkens overleg .te plegen met de Kamercommissie voor Indone sische Zaken. Noch in vroegere gev selde stukken, noch in alles wat in openbaar van regeringszijde over Nieuw- Guinea is gezegd is iets over deze toe zegging te vinden. De conclusie ligt voor de hand. dat deze dus is gegeven tijdens de geheime vergaderingen in September. Voor het overige zullen wij rustig afwachten, hoe lang vanmiddag de deuren rond 's lands vergaderzaal geslo- Twee professoren en een dominee op weg naar de Ridderzaal, waar de Tweede Kamer zich bezighield met het buitenlands beleid en de kwestie Nieuw-Guinea. Het zijn: v.l.n.r. prof. Romme, prof. Gerbrandy en ds Van der Zaal. Zullen mijnwerkers des Zondags en op Zaterdagmiddagen gaan werken? Fabrieken krijgen op 1 Februari 20 pet minder kolen T^E INKRIMPING van. de kolentoewijzing voor de industrie, welke 20 -L' procent zal bedragen, zoals wij gisteren al meldden, gaat in op 1 Febr. Aangezien het vooralsnog niet mogelijk is deze korting ook toe te passen op de electrische centralen, doet de regering een beroep op industrie en huishoudelijke verbruikers om het stroomverbruik tot het uiterste te be perken. Ook al zijn na 27 Januari de piekuren voorbij, de reclame- en etalageverlichting blijft beperkt. De gasfabrieken moeten zich aan de kolenbesparing tot 20 'procent aanpassen. Minister Van den Brink zei dit giste ren in een spoedvergadering van de Mijn-Industrie-Raad in Heerlen. Hij be vestigde dat de Spoorwegen de dienst regeling gaan beperken (waarover elders i dit 'ordt geschreven). Daar de voorziening van huisbrandkolen voor het overgrote deel door de Nederlandse mijnen geschiedt, geeft de positie van deze brandstofsoorten thans geen aan leiding tot bijzondere maatregelen. (De industriekolen moet echter, zoals we gisteren nog schreven, grotendeels uit het buitenland komen en o.a. door de snelle ontwikkeling van de industrie in verscheidene landen stagneert de leve ring). Tenslotte deed de minister een be roep op de mijnwerkers om meer te le veren. Hiertoe bestaat slechts één effec tief middel, n.l. een tijdelijke vermeer dering van het aantal arbeidsuren van r j.J. begin Februari tot medio April, omdat hii ni dan de in Amerika aangekochte kolen en belangrijke rol gespeeld heeft b« de zal aankomen. De mijnwerkers zouden. duizend ton extra kunnen delven, ofwel de helft van het geraamde tekort aan industriekolen in het eerste kwartaal van 1951. Behalve in de Verenigde Staten is ook kolen aangekocht in Zuid-Afrika. De Mijn-Industrie-Raad heeft zich na een buitengewone vergadering gister avond in gunstige zin uitgesproken over het verzoek van de minister om tijdelijke verlenging van de werktijd. De juiste regeling zal nader bekend worden ge maakt. Amerika pompt de V.N. op Engeland, Frankrijk en Australië willen eerst nog ruggespraak met hun regeringen AMERIKA HEEFT communistisch China van aggressie beschuldigd en een beroep gedaan op de Ver. Naties, om collectieve maatregelen te nemen. De „politieke commissie" besloot echter het nemen van een con clusie 24 uur uit te stellen. Engeland, Frankrijk en Australië hadden er op aangedrongen, het „Chinese tegenvoorstel" nader te mogen bestuderen. Warren Austin heeft echter ook aanbevolen, een „orgaan van goede diensten" te doen functionneren, dat met Peking altijd nog kan onder handelen en de deur dus nog op een kier blijft. aanval, wel beschermd zal w.orden; 5. Derhalve is het dringend noodzakelijk, dat er thans maatregelen worden geno- Ter verduidelijking diene, dat Ame rika wel de beschuldiging van „aggres- heeft uitgesproken, maarWar- Austin, zijnde het hoofd van de Amerikaanse delegatie, heeft de betref fende resolutie, om tactische redenen, nog in portefeuille gehouden. Verschei dene delegaties willen eerst nog rugge spraak met hun respectieve regeringen houden, alvorens de resolutie te onder steunen. De Amerikaanse resolutie is overigens geen surprise meer. Er 6taat in. dat de Ver. Naties vaft China móeten eisen, dat dit land de vijandelijkheden tegen de V.N.-troepen op Korea staakt en de troe pen terugtrekt. De Ver. Naties moeten nu als collectief orgaan een beroep doen op alle leden-landen, om de V.N. bij stand te verlenen, en zich voorts te ont houden van iedere steun aan de aggres- Uit de Uitvoerige rede van de Ame rikaan. brengen wij nog het volgende voren: 1. Tot nu toe hebben alle pogingen „om het vuren te staken op Korea" gefaald; 2. Communistisch China toont niet de minste eerbied, eerder ver achting voor de organisatie der V.N.; 3. Peking dient thans de consequentie van zijn houding te aanvaarden; 4. Mén kan niet een land als Korea ten offer doen vallen van aggressors en tegelijkertijd verwachten, dat een ander land, bij een Seoel, opdracht gekregen louden hebben Korea weer de rug toe te keren. Het betreft hier een niet-be- Vestigd bericht, dat te Tomkbo ontvan gen werd. W(j maken er hier slechts vol ledigheidshalve melding van, maar lo gisch, en in overeenstemming met de pouding van Peking te Lake Success, is luiks bepaald niet. Uitwisseling Europese instructeurs .De organisatie van het „Pact van pru&el" maakt bekend, dat de West- furopese militaire scholen voor „onbe paalde tijd" instructeurs zullen uitwis selen. Zelfs zullen gehele eenheden voor flemonstraiies. manoeuvres en oefenin gen voor uitwisseling in aanmerking ko pen. Zulks als uitvloeisel van een alge meen programma, dat voorziet in liet Invoeren van gelijke opleidingsmetho- fien. voor de strijdkrachten der Unie. Stalins gezondheidstoestand zou. Jiolgens A.FP. veel slechter geworden zijn en toebereidselen worden gemaakt, flat hij zijn bevoegdheden aan Molotof bverdraagt- (Dit soort „berichten' •chynt periodiek. Red) Amerika..rules the air" Super-parate luchtmacht De Amerikaanse luchtmacht heeft een groot gedeelte reservisten, vrijwilligers, en een aantal leden der ..nationale gar de" onder de wapenen geroepen, in to taal 150 000 man. De luchtmacht wil (en spoedigste over een millioen manschap pen beschikken- De V.S zullen een pro ductie-basis vormen, berekend op de productie van 50000 oorlogsvliegtuigen en 35 000 tanks per jaar. Fries Statenlid (P.v.d.A.) afgetreden De heer P. v. d. Veen te Sneek heeft bedankt als lid van de Provinciale Sta ten van Friesland, waarin hij voor de Partij van de Arbeid zitting had. Zijn opvolgster is mevr H. L. Sikkes-Harte- lust, eveneens te Sneek. Meisje geschaakt: een jaar geëist Wegens het schaken- van een 19-jarig meisje werd gisteren voor de Rotter damse rechtbank tegen een expediteur uit Rotterdam een gevangenisstraf van jaar met aftrek geëist De man, de 45-jarige H. J. M. den D had omgang met mej- A- G S., de dochter van een vriend. De ouders hadden daar bezwaar tegen en brachten hun dochter onder in het tehuis voor sociale jeugdzorg Goude- stein te Maarssen. In October j 1- reed de expediteur per auto naar Maarssen en haalde het meis je weg. Drie dagen werd zij in Den Haag verborgen gehouden. Tegen de 19-jarige Nelly J. uit Rotter dam. die mee naar Maarssen was ge it en de schuilplaats van het ge schaakt meisje niet aan de politie wilde meedelen, werd gisteren een voorwaar delijke gevangenisstraf van veertien da gen met een proeftijd' van drie jaar ge- Uitspraak op 1 Februari. doet de Assemblée het verstan digst, een beroep te doen op de „com missie voor collectieve maatregelen," die tot dat doel verleden jaar is ingesteld. De Russische afgevaardigde. Tsarapkin, die Malik verving, verklaarde volkomen achter de Chinese voorstellen te staan. De Brit Sir Gladwyn Jebb noemde deze echter „moreel onduldbaar en politiek onaanvaardbaar." Pandit Nehroe overlegt nog steeds met Trygve Lie te Parijs. Acht kaarsjes brandden er gisteren op de taart, die de jarige Prinses Margriet op Soestdijk kreeg. De kleine Marijke vond het al even leuk als haar zusje, terwijl de Koningin dit aardige tafereeltje glimlachend bekeek. Ieren gerustgesteld door mr Stikker Protestactie in Derry ging nietd oor De Ierse nationalisten zijn in grote mate gerustgesteld door de verklaring minister Stikker (in de Tweede Ka mer) over de oefening van Nederlandse 'liegers in Ulster. Het protest var oor 60 procent tegen deling van Ierland gekant zijnde bevolking van Derry zot. waarschijnlijk niet doorgaan. Men zal ei Engeland van beschuldigen, dat het Ne derland in een pijnlijke positie heeft ge bracht. In Derry (waar de vliegers ge- stationneerd worden) wil men geen Ne derlandse goederen boycotten. Een woordvoerder van de Ierse natio nalisten zei, dat zijn volk de grootste ge negenheid voor de Nederlanders koestert. De Firefly's, die' gisteren van Valken burg vertrokken, kwamen vanwege het slechte weer niet verder dan Lee-on-So- in Hampshire (Eng.) en vlogen pas vandaag naar Ulster door. Een van de 12 toestellen is op Valkenburg achter gebleven. Was dal venten of niet Twee gulden boete voor „Jehova-getuige" De Amersfoortse kantonrechter ver oordeelde gisteren de evangelist van de Jehova-getuigen D. B. aldaar tot twee gulden boete of een dag hechtenis. Hij had op het Stationsplein bladen te koop aangeboden. B. noemt dit evangeliseren, de kantonrechter zegt: „Venten", en dat op het Stationsplein verboden. Een Jehova-getuigen uit Amsterdam, ie voor B. pleitte, zei dat hij zijn ge loofsgenoot in overweging zou geven om geen geldboete te betalen, maar hechte- te ondergaan. De Lier „veilde" 1113 voor kankerbestrijding Op de veiling Westerlee in De Lier werden vanmorgen spruiten verkocht ten bate van de Kankerbestrijding. Elk lid de veiling had 15 kg spruiten ter beschikking gesteld. De kooplieden be taalden een hogere prijs, terwijl er ook gecollecteerd werd. De totale opbrengst - ƒ1113. Minister Stikker op weg naar de Tweede Kamer, waar hij aankondig de dat Nederland nog zwaarder offers zal moeten brengen, om het hoofd boven water te kunen houden. DAT minister Stikker naar Stockholm is uitgenodigd voor een bijeenkomst met de Scandinavische ministers van Buitenl. Zaken, nog deze maand of begin Febr. DAT het hoofdbestuur van de Ned. Padvinders dezer dagen vergaderde, doch er nog steeds geen nieuwe hoofd- comm. is benoemd. DAT 125 ingenieurs gisteren in Eind hoven bijeen kwamen om kennis te ne men van de bij Philips toegepaste elec- tronische meetmethode. DAT de 53-j. Velser wachtsman G. Gro- teboer na door een fietser te zijn aan gereden, is overleden. DAT de Amerik. ambassadeur in Den Haag. S. Chapin, gisteren de Fokkerfa brieken te A'dam bezocht. DAT een auto uit Vriezenveen te Em- meloord in het water reed toen de pont op de Urkervaart plotseling achteruit- gleed, en de (Jrie inzittenden spoedig boven water wisten te komen. DAT de elerprijzen in Barneveld gis teren f 11,50f 13,50 de honderd beliepen (vorige week f 11f 13) DAT de marktexplorateur van het CIHAN, J. H. Kruseman Aretz, naar India, Pakistan en Ceylon is vertrokken en er ook een explorat^ur naar Nieuw- Zeeland zal reizen om daar de markt te verkennen. DAT het echtpaar J. van Dijkhorst- Van de Essenburg. Wilhelminastraat 58 te Barneveld, Maandag 65 j. is getrouwd DAT nu weer 120 kippen van R. Bruin in Den Hp (N,-H.) pseudo-vogelpest heb ben gekregen. DAT op hoge leeftijd, naar schatting 30 jaar, de ezel is overleden, die vele malen in de scène Intocht in Jeruzalem is opgetreden tijdens de Tegelse Passie spelen. DAT de Ver. van officieren bij de ge nie minister s' Jacob heeft verzocht, het muziekkorps van de genie in Den Bosch niet op te heffen, welk verzoek door B. en W. aldaar wordt gesteund. DAT O. C. Huisman gekozen is tot voorzitter vah de nieuw gevormde K.v.K. voor Nijmegen e.o. DAT de Bossche middenstand plannen beraamt om van de zomer op de 500-jaar veemarkt feesten te organiseren, o.m. een „oud 's-Hertogenbosch". DAT dit seizoen t.g.v. het natte weer 20.000 ton grond uit de Wieringermeer tegelijk met de suikerbieten zijn ver scheept. DAT de kapt. ter zee van administratie J. F. Staverman is bevorderd tot officier in de orde van O.-N., met de zwaarden. DAT de in Utrecht gehouden alg. verg. van tabaksgrossiers protesteerde tegen de margeverlaging op de sigaretten en tegen de steunpuntenregeling (rechtstreekse levering van de industrie aan de detail- DAT het reisbureau Twenthe te A'dam waarvan de directeur wegens verduis tering is gearresteerd, heeft opgehouden t" bestaan en de schuld aan de K.L.M. door een commanditaire vennoot is be taald. DAT het hoofd van de medische dienst der K.L.M., de arts K. Slotboom, met C. C. Steensma, gedelegeerde van de tech nische comm. van de I.A.T.A., op 5 Febr. in Cairo een vergadering zal bijwonen over vermoeidheid van het vliegend per- DAT verscheidene woningen van ver dachten i.v.m. de moord op de Ned. jour nalist Gerard Kamphuisen in Cairo door zocht zijn en de portier van het gebouw, waar K. zijn woning had, nog steeds wordt vastgehouden. DAT het Tweede-Kamerlid Stokvis (c.p.n.) minister Spitzen heeft gevraagd, waarom de veerboot met zij lading bij Anna Jacoba (Zld.) niet wordt vervar gen door een veerpont met koplading. DAT de Bronzen Leeuw is toegekend aan de res.-luit.-kol. E. Blondeel, com mandant van het Belgische reg. parachu tisten, en posthuum aan drie leden var dit regiment. DAT de 32-jarige A'damse koopman D. T., tegen wie 2 jaar was geëist, dear hij brand zou hebben gesticht in het huis zijn broer, vandaag in A'dam werd vrij gesproken. DAT de treinenloop tussen Dordt R'dam vanmorgen vroeg een kwartiertje vertraagd was t.g.v. het breken van de koppeling van een goederentrein. DAT het 7-jarig meisje Willy Jonker, op de Ottoweg te Heelsu .i tegen een rij dende personenauto opliep en op slag werd gedood. DAT het Centraal Instituut ter bevor dering van de buitenlandse handel gids voor twaalf buitenlandse jaarbeur zen heeft uitgegeven. Slechte beurt De dag vóór generaal Eisenhowers bezoek aan Den Haag stelden we de vraag, of Eisenhower wel tevreden zou zijn met de toezegging van drie mobili sabele divisies tegen het eind van het jaar. We hadden er weinig vertrouwen dat de Haagse heren verdergaande toezeggingen zouden doen. Het is zo uitgekomen. Eisenhower was niet content en de iregering, inplaats van mee te werken, heeft zich uitgeput, de generaal te vertellen, dat het allemaal moeilijk was. Het kabinet heeft tegen- er de generaal niet getoond voldoende besef te hebben voor de ernst van de situatie. We ontkennen die moeilijkheden niet. Het is allerminst prettig de lichting 1949-11 langer in dienst te moeten hou den en nog onaangenamer de militairen uit Indonesië weer onder de wapenen te oeten roepen. Hier wreekt zich de verkeerde politiek m dit kabinet, dat in gebreke bleef maatregelen te nemen, toen iedereen zag dat de spanning toenam. Het verlengde de dienstplicht niet. Vergrootte ook de lichtingen niet. maar stuurde zelfs een deel van de lichting naar huis. Daarom stond men nog met lege handen. Dat er nog niet voldoende wapens zijn, wist Eisenhower ook. Maar de manier om die spoedig te krijgen zou geweest zijn te zeggen: „Generaal, we zijn bereid een parate divisie te vormen. De men sen hebben we. Helpt u ons om spoedig de nodige bewapening te krijgen." Gisteren heeft de regering verklaard dat al het mogelijke gedaan zal worden, dat was juist een week te laat. Door ons gebrek aan vlotheid, aan door wil len zetten, hebben we in het buitenland een slechte beurt gemaakt. Eisenhower: 1951 brengt de beslissing Volgens een Reuterbericht uit Lon den, zal Eisenhower, wanneer hij in Maart uit de Ver. Staten naar Europa terugkeert, voor de uitoefening van zijn taak, er bij de West-Europese landen op aandringen, onverwijld de uitvoering van de bewapeningsplannen ter hand te ne men. Hij is van mening, dat het jaar 1951 „hel jaar der beslissing is". Tijdens zijn verblijf in Italië hebben in verschillende steden ernstige demon straties plaats gehad, waarbij drie per sonen het leven verloren. Op Sicilië kwam het tot een botsing tussen carabi nieri en een menigte van duizend per sonen, die handgranaten naar de politie wierpen. Vandaag verblijft Eisenhower in Luxemburg en daarna reist hij door naar Frankfort. Eisenhower zal volgende week ook een bezoek aan Athene brengen voor de de fensiebesprekingen betreffende het Mid dellandse Zeegebied. Hy zal o.a. confe reren met de Griekse opperbevelhebber, Alexander Papagos. Rechtszaak drie jaar slepende gehouden L. A. R. L. uit Amsterdam, welke zaak nu al drie jaar slepende is, is gisteren opnieuw voor de Amsterdamse rechtbank behandeld. L. A. R. L. 6chreeft op 13 Sept. 1947 in zijn blad, dat de inspecteur van de Haag se zedenpolitie H. J. T. tijdens de bezet ting Nederlandse vrouwen ronselde voor Duitse soldaten bordelen. „Het artikel zit boordevol insinuaties", meende de offi cier. Hij eiste wegens smaadschrift 500 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak 1 Februari. Te Brussel zullen in Februari finan ciële en handelsbesprekingen wordeit gevoerd tussen BelgiëLuxemburg en Italië. Het BelgischItaliaanse handels- protocool is verlengd tot 31 Maart a.s. Met ingang van Maandag a.s. Spoorwegen besparen driehonderd ton kolen per dag W/"EGENS DE SCHAARSTE aan industriekolen zullen de Nederlandse Spoorwegen inderdaad met ingang van Maandag overgaan tot de buitengewone dienstregeling, waarvan reeds enige tijd sprake was. In het algemeen zullen op de electrische baanvakken tot nader order geen stoom treinen meer rijden. Ongeveer 56 procent van alle stoomtreinen zal uit vallen. Dit betekent een besparing van driehonderd ton kolen per dag. De stoomsneltreinen van het Westen naar het Oosten en Noorden en in om gekeerde richting worden zoveel moge- 1..1- -rvangen door de dieselelectrische treinen. Reizigers naar en van het Noor den moeten dan. zoals we reeds meld den. in Amersfoort overstappen en voor reizigers naar en van het Oosten is Apel- De bootdienst Enkhuizen—Stavoren, die aansluit op de ijjn LeeuwardenSta voren. wordt gestaakt. Een autobus dienst Leeuwarden—StavorenEnkhui zen over de Afsluitdijk komt er voor in de plaats. Ook 't repareren van schoenen weer duurder Een niet onbelangrijke stijging van de prijzen voor schoenreparatie en (zoals de reeds meldden Red.) van maat schoenen is onvermijdelijk. Tot deze slot som kwam men gisteren te Utrecht op de gecombineerde vergadering van de Fe deratie van Schoenmakerspatroonsbonden en het bestuur van de Vakgroep Schoen herstellers, maat- en orthopaedische Schoenmakers. De oorzaak van de prijs stijging is het duurder worden van leer en fournituren. West-Berlyn houdt de 61-jarige prof Reuter tot burgemeester; hij werd her kozen met 77 legen 11 stemmen, bij 36 onthoudingen- De stoptreinen tussen Zwolle en Amers foort en die tussen Groningen en Assen worden vervangen door autobusdiensten van de Ned. Spoorwegen. Hetzelfde gebeurt met de reizigers treindienst op de baanvakken Gouda— Alphen aan den Rijn, LeeuwardenSta voren met inbegrip van de bootdienst EnkhuizenStavoren v.v., Groningen Delfzijl. GroningenRodeschool, Zuid broekStadskanaal. ZutphenWinters wijk, Nijmegen—Roermond. Alkmaar- Hoorn. AlkmaarBergen aan Zee en HeerlenSimpelveldSchin op Geul. Op al deze baanvakken worden dus autobussen ingeschakeld. Daarvan is echter de lijn Heerlen—Simpelveld— Schin op Geul uitgezonderd. Op enige andere baanvakken, die nog worden bekend gemaakt, worden beper kingen van kleine omvang ingevoerd. De goederentreindienst blijft gewoon doorgaan. WEERBERICHT Tijdelijk enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met top vele plaatsen tijdelijk enige regen. Later weer opklaringen. Meest matige wind tussen Zuidwest en Noordwest. Wei- "N* nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 u.). ZON EN MAAN Zaterdag: zon 8.38—17.05; maan 13.49— 07.25. 23 Jan V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1