is als fotograferen: vele afdrukken van een onderwerp .IJzeren Gordijn" financiert het Italiaanse communisme NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 16 JANUARI 1951 Vijimaal een blijft één Nederlandse zangers in Haagse studio en Engelse gramophoonplaten (Van een onzer verslaggevers) Vijf maal een blijft één. Dat is een waarheid, die alléén opgaat in de wereld van het fotograferen en het gramophoonplaten maken. Éénmaal poseren voor de fotograaf en een legioen afdrukken is mogelijk. Éénmaal een serie liedjes zingen voor een microfoon en op een glanzende was plaat blijft, wat er gezongen werd, voor immer vastliggen. Maar nu de plaat! De heer G. T. Bakker van het geluids technisch bureau dat dezelfde naair draagt, vertelt in zijn studio aan de Jan Die mag. dat is punt één, nooit afge- van Nassaustraat in Den Haag, dat juist speeld worden. Als U in de studio het dat de mensen zo zenuwachtig maakt, plaatje van de Scholtens hoort afdraaien, sis zij voor de microfoon optreden moe-1 dan is dat niet de kostbare master-plaat, En hier gaat het nu om. Teddy en Henk Scholten zingen. Cor Steyn dirigeert en wie spelen er? Violen: Lex Cachet en Sem Nijveen (met sigaret), clarinet: Cees Verschoor; guitaar: Tonny van Hast; bas: J. Diepenbroek; piano: Manny Oet* ten: „Als U naar de radio luistert", zegt hij. „zal het U opvallen, als U goed op let, dat er, bij het inzetten en ook bij het spelen of zingen, nog wel eens fouten worden gemaakt. Dat is hinderlijk, maar niet blijvend hinderlijk. U vergeet dat wel weer bij het verder luisteren. Maar wie een gramofoonplaat koopt «n ieder ogenblik bij het afdraaien de zelfde fout hoort, breekt tenslotte die plaat op z'n knie aan stukken. Niets is «r meer irriterend. Daarom hebben hier de grootste musici gezeten, gebogen over hun instrumenten. De repetities verliepen goed, maar als het lampje aanflitste met: „stilte" en „opname", dan werden hen de zenuwen de baas en van de opname kwam niets terecht. Geen zenuwen Nu, van zenuwen hebben de lieden, die door de ruit van de opnamekamer zichtbaar zijn in de studio geen last. Achter de microfoon staan de beide artisten Teddy en haar man Henk Schol ten en zij zingen een stel vrolijke lied jes, begeleid door een klein orkestje onder leiding van Cor Steyn. Er wordt even gerepeteerd. Neemt U dat even ge rust wat uitgebreid. Om zes uur begon nen, is men om half negen klaar voor de eerste opname. De eerste e definitieve opname. „Master-opname" noemt men dat. Een gedeeltelijk Engel se uitdrukking, maar dat komt, omdat de fabriek, die deze platen straks zal Uitbrengen weliswaar in Heemstede Nederlandse „pers" afdeling heeft, r ln Engeland haar basis. Die ..master" moet perfect zijn. Teddy en Henk hebben zó gezongen, dat de technicus zeker is van de beste repro ductie. De instrumenten van het orkestje Zijn precies zo opgesteld, dat ze het best door kunnen komen en het rar U. zittend in de studio en vlak bij de uitvoerenden veel minder hoort, dan de gevoelige naald, die stemmen en klanken ln de was grift, zo dadelijk. Dat komt, omdat Uw oor werkt als één microfoon maar een bijplaatje, dat meedraaide de opname óók vastlegde. Die master plaat is, wat in het kran- tenbedrijf het zetsel vormt: De grondslag van alles wat er nu verder gebeurt. Teddy en Henk's stemmen, de geluiden van Cor Steyn en zijn zeven mannen, zi worden verpakt in een doos en per vlieg tuig naar Engeland gezonden. Daar, op de fabriek, maakt men van die master- opname de matrijzen, die alle verdere platen leveren moeten. Zoals men weet berust het principe van de gramofoon op een kerf, die in een wasplaat gemaakt werd. Door in die kerf een naald te laten lopen kan men, via de gramophoon, het geluid reproduceren. De ingekerfde plaat is dus positief. Die js reproduceerbaar. Van deze plaat nu wordt eerst een z.g. moeder-plaat gemaakt. Een negatieve en niet afspeelbare plaat, want in plaats van inkervingen vertoont zij zeer kleine rib beltjes, die dus op de plaat liggen. Het zijn de omgekeerde inkervingen. Van die moeder-plaat maakt men de z.g. vader- plaat. Weer een positieve plaat, want eer afdruk van de moederplaat. Van de vaderplaat wordt een z.g. zoon- plaat gemaakt, die opnieuw negatief is en door de verschillende bewerkingen, zo sterk, dat zij op een metalen schijf kan worden gemonteerd. Het is deze zoon-plaat, die dus voor de vierde maal Teddy en Henk Scholten alsmede Cor Steyn enzovoort bevat, die naar Heem stede wordt gezonden en waarvan daar de eigenlijke gramofoonplaten gaat drukken. Zoals gezegd: het is een nega tieve plaat met opliggende ribbels. Legt men die dus in de pers en laat mer neerkomen op een weke was-substantie. dan drukt zij positief af en ontstaat opnieuw een afspeelbare plaat. Persen Dat persen is het "werk van een ogen blik. De ene zijde van de plaat ligt boven, de andere zijde onder. Op beide matrijzen wordt het bekende gramophoonplaten etiketje gelegd, dat hier in Nederland maar op één drukkerij vervaardigd kan worden. Midden op dat biljetje legt de perser een bolletje speciaal vervaardigde was; de pers slaat neer, drijft, met gewicht van vele tienduizenden kilo grammen de matrijs in de was. klapt weer op en daar ligt de echte gramofoon plaat. Voor de vijfde maal. maar nc definitief: Teddy en Henk en Cor en dt anderen in hun repertoire. Even polijsten, een omslag erom. Er klaar. Vijf tot zesduizend platen maak je van een matrijs. Belangstelling Dit is de technisch-productieve kant van het bedrijf. Er is ook een artistieke zijde. Want wie, of wat voor de m foon komt. dient nauwkeurig te worden uitgekiend. Natuurlijk streven de fabrie ken ernaar de beste artisten voor zich Dank zij de radio wordt de belangstel ling voor en de omzet van gramophoon platen steeds groter. Het publiek wil het ,U vraagt en wij draaien" meer en meer n eigen hand houden en zo is men na de oorlog zich wel meer gaan toeleggen op het verzamelen van klassieke platen, ir" zegt de gramophoonplatenfabri- kant: „onze grondslag vormen toch de schlagers". Dit jaar werden er veertig duizend platen gemaakt van het liedje Chant encore dans la nuit". Een ander record vormde „Good night Ireen" en een plaat als „Het Nonnenkoor" is de belangstelling onuitputtelijk. De populaire sterren van het amuse mentstoneel kunnen op, een duizend voudige belangstelling rekenen. Het is tuurlijk nodig eens een symphonie van Beethoven of een sonate van Haydn op ?men en dat gebeurt gelukkig veel vuldig, maar het is net als met goede films: voor de fabrikant zijn dat de stroppen! Opera-componist Uerdi schreef D een Requiem Bij de uitvoering Donderdagavond door 't Toonkunstkoor (Van onze Kunstredacteur) De Italiaanse dichter en vrijheidsstrijder Alessandro Manzoni, de auteur van de historische roman „I promessi sposi", overleed ln 1873. Tot zijn grootste vrienden en vereerders behoorde ook Verdi en zo er iemand door deze dood geschokt lt dan was h'j het wel. De altijd ietwat stugge en gesloten mens bleek plotseling teder en liefhebbend hart te bezitten. „Hoezeer ik tegen de afschuwelijkheid der wereld ook ben gehard, een weinig hart is me toch gebleven en ik we schrijft hij aan Clarina Maffei na de be grafenis. die hij zelf niet kon bijwonen En hij vervolgt dan: „Ik was niet bij de begrafenis, doch weinig zullen op deze ochtend zo diep bewogen zijn ge weest als ik. die zo ver weg was. Thans is rflles UDorbij!Ik heb veel couran ten gelezen. Geen enkele spreekt over heni zoals het hoorde- Veel woorden, maar niet één diepgevoelde uiting. In plaats daarvan soms zelfs bitse uitval len. Zelfs tegenover hem! Ach, wat zijn wij toch een ruw volk". Als alle drukte van de begrafenis voor bij is, gaat Verdi naar Milaan om in een zaamheid Manzoni's graf te bezoeken. En daar, in de stilte van de ochtend en de rust van de omgeving, wordt een oud plan nieuw voor hem Neen, geen graf steen wil hij voor zijn grote vriend la ten oprichten, geen in steen gehouwen monument, dat het werk van Manzo Trio Feitkamp-Ketting-Stotijn Toonkunstconcert in Stadsgehoorzaal In t matig bezette Stadsgehoorzaal concerteerde gisteravond het Trio Feit- kamp-Ketting-Stotijn, ditmaal onder auspiciën van de Maatschappij Toonkunst. et was wederom een groot voorrecht door deze drie eminente musici deel genoot gemaakt te worden van de grote muzikale schatten en geestelijke waarden zoals die ons door componisten uit de 18e niet te vergeten onze bewogen 20e •uw zijn nagelaten. Wanneer wy beweren, dat deze uitvoe rende kunstenaars hun métier grondig beheersen en dat hun samenspel subliem, volmaakt is. dan doen wij hen toch nog ernstig te kort! Zeker, de meesterlijke beheersing van hun handwerk trekt zeer de aandacht; hun technische en muzikale „prestaties" mogen indrukwekkend genoemd worden! Wat het voortreffelijke spel van het Trio Feltkamp-Ketting-Stotijn bovenai zijn grote waarde geeft is de onmisken bare manifestatie van het dienende kunstenaarschap die we er in beluisteren Het grootste deel van het programma as gewijd aan Bach en zijn jongere en oudere tijdgenoten, werken dus gecom poneerd rond 1700, een zeer belangwek kend tijdperk voor de ontwikkeling van de instrumentale muziek. Naast de „Grande sonate en trio" van de grote clavicimist Cóuperin, een „speel stuk" bestaande uit zeven korte delen, hoorden we b.v. een vierdelige sonate van Telemann en een driedelig werk van Bach, composities die enigermate de ge leidelijke ontwikkeling van speel- lof dans)stuk tot sonate doen zien. Hoewel historisch van zeer grote waarde, is het spelen van deze muziek toch méér dan „monumentenzorg"! In de muziekliteratuur van de laatste ren zijn allerlei voorbeelden te rele- sran die er op wijzen dat een Couperin nog grote belangstelling geniet van com ponisten al£ b.v. Ravel, Richard Strauss m Telemann, waarmee ln Heemstede staat de man, die de platen perst. Elke twee minuten een nieuwe gramofoonplaat. De pers werkt als een geweldig Wafelijzer. Het wasbolletje wordt midden op de matrijzen gelegd. De pers slaat toe en de plaat ts gereed en er daar een stuk of drie staan. Voor •11e onderdelen één. Het is de taak var de technicus de zaak zo te mixen, dal het als één geheel klinkt. Stilte zegt het licht. Zelfs de violist Sem Nijveen. die al tijd rokende speelt en een hele serie peukjes rond zijn voeten heeft gedepo neerd. ziet kahs de rook van zijn siga ret geruisloos plafondwaarts te doen Daar is het signaal opname! en daar geeft Cor Steyn al het teken. Drie minuten liedjes, muziek, een praatje en wat vrolijke opmerkingen af wisselend van Teddy en Henk en dat is dan dat Eén kant van de plaat is klaar. Koffie, broodjes, cola, een sigaret. Wéér repeteren en om een uur of elf: tweede kant van de plaat. Daarna moet er nog een opname van hetzelfde ensemble worden gemaakt, dus het wordt nachtwerk! Tito wil aansluiten bij socialistisch Europa Tito van Joegoslavië heeft in een inter view met een correspondent van het Ita liaanse nieuwsagentschap „Ansa" ver klaard, dat hij bereid is zich aan te slui ten bij eensocialistische derde macht", zulks om de wereldvrede te sterken. .Volgens hem zouden zich nog meer gevallen voordoen, waarin landen zich afkeren van de speciale Russische vorm van communisme. Tito legde nadruk op, te willen samenwerken mef alle progressieve partijen, in de eerste plaats met de socialistische. Deze nieuwe betrekkingen kunnen een kracht bete kenen in het internationaal verkeer, en er toe bijdragen de vrede te behouden. Wat er tussen Joegoslavië en de Komin- form is gebeurd, aldus Tito, is volg van het foutieve inzicht der leiding van de Russische communistische partij. Antwoord aan Grotewohl W.-Duitsland onderhan delt niet met politiestaat In antwoord op Grotewohls voorstel tot het houden van besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland over de eenheid van Duitsland, heeft Adenauer verklaard, dat zijn regering slechts onderhandelin gen zal beginnen met „hen, die o waardelijk bereid zijn, één régime kennen, dat de vrijheid en de bescher ming der menselijke rechten en de hand having van de vrede eerbiedigt". Adenauer protesteerde nogmaals tegen de „wet op de bescherming van de vrede" in Oost-Duitsland. Op grond var. deze wet waren vele Duitsers over de zonegrens ontvoerd, „omdat zij in West- Duitsland waren geweest". Een jongen van 17 jaar was ln de Oos telijke zone ter dood veroordeeld, omdat hij tegen de regering aldaar gerichte aanplakbiljetten had aangebracht. Een gebied, waar dergelijke zaken ge beurden, kon men niet beschouwen als land, dat bereid is vrije, eerlijke en geheime verkiezingen toe te laten. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., confereert te Genève met lei dende figuren van het Int. Rode Kruis de hulpverlening aan de oorlogs slachtoffers op Korea. De communisten in Oost-Duitsland. 1.750.000 in getal, zullen in de komende zes maanden gezuiverd worden van alle „afwijkende elementen". Weygand, de 83-jarlge Franse gene raal, opperbevelhebber der strijdkrach ten in 1940, lijdt sinds een week aan in fluenza. Tot hoofd van de afd. tandheel kunde van de universiteit van Pretoria benoemd dr Ph Jouberts, tandarts Pretoria Dr Joubert heeft gestudeerd Kaapstad en Utrecht en is met een iderlandse gehuwd. Geluidstechnicus G. T. Bakker gebogen over de kern van alle gramophoon- opnamen: de kostbare „master"-plaat, bron van moeder, vader, zoon en definitieve wasplaten Nieuwe transferregeling in Indonesië Met ingang van Nieuwjaar zijn in Indo- ;sië de Gurnirekeningen van natuurlij ke personen herdoopt in Rurni-rekenin- gen (roepiah-rekeningen niet -ingeze tenen) en gesplitst in kapitaalrekeningen en inkomstenrekeningen P. Gemaks- alve wordt zonder nader onderzoek 5000 geboekt op de P-rekeningen als in komsten sinds 1 Jan. 1946. Men mag der gelijke rekeningen slechts bij één bank houden. De inkomsten op de M-rekening mogen, gerekend van 1 Jan. 1950 geboekt worden op de P-rekening en geremitteerd den tot een maximum van r 5000 ex clusief deviezencertificaten (totaal dus per 12 maanden. Ten laste van M-rekeningen kan men remise vragen, doch daarmede schort men remises ten laste van de P-rekening een jaar op. De overmaking geschiedt naar het land, de houder de nationaliteit bezit. Minister Van Schaik in 't holst van de nacht terug Mr J. R. H. van Schaik, zal in de nacht in Dinsdag op Woensdag uit de West in Nederland terugkeren. De minister maakt reis met een DC 6 van de KLM en ordt om half 1 's nachts op Schiphol verwacht. In Oost-BerlUn zijn 3 Amerik. sol daten gearresteerd, die per abuis in de Russische sector waren gewandeld. Lon den wacht nog altijd op antwoord inzake 2 Britse soldaten, die aldus verdwenen. Rood oifensief in Indo- China Fransen hebben het zwaar Naar men van Franse militaire zijde oordeelt, is de Vietminh een „groot offensief" begonnen tegen Franse stel lingen 50 km ten Noordwesten van Hanoi, de hoofdstad van Tonkin, zo heeft generaal De Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber in Indo-China bekend gemaakt. De Vietminh maakt gebruik van 75 mm kanonnen en z< mortieren. Franse troepen hebben Zondag geregelde eenheid van het leger vai Vietminh bij operaties in de Tonkindelta 10 km ten Noordoosten van Hanoi volkomen verslagen, zo is uit Saigon gemeld. In het Noordelijk gebied van de delta werden aanvallen van de Vietminh op drie Franse buitenposten door artille- evuur afgeslagen. Wet op Nederlanderschap van vreemde vrouwen Vrouwen van vreemde nationaliteit, die i 10 Mei 1940 met een Nederlander zijn gerouwd, hebben thans met ingang van de huwelijksdag automatisch het Neder landerschap verkregen. Dit bepaalt een wet, die Zaterdag in werking is getre den. Uitgezonderd zijn Duitse vrou wen, die na 10 Mei 1940 met een Neder lander zijn getrouwd. Zij moeten het Nederlanderschap uitdrukkelijk aanvra gen bij de burgemeester van haar woon plaats, 1 dit unieke kamermuziekprogramma ge opend werd. trok de beheerste en prach tig genuanceerde toon van de blaasinstru menten de aandacht: van groot stijlgevoel getuigde vooral ook de wijze waarop Piet Ketting de pianopartij behandelde. In dit eerste werk bewoog het spel zich op een niveau, dat de verwachtingen van de meest verwende concertbezoekers, hoe hoog gespannen ook, volkomen over trof, een omstandigheid, die van het be gin tot het eind van het concert besten digd bleef. Noemen wij tenslotte nog de meester lijke vertolking van de fluit-sonate Willem Pijper door Johan Feitkamp, vertolking die ondubbelzinnig bewees dat Pijper's muziek meer is dan „starre intellectualiteit" en, gelijk Feitkamp en zijn geniale secondant Piet Ketting ver mochten te tonen, ook intens kan boeien. Na de uitnemende uitvoering van de „Pastorale et Harlequinade" van Pijper's tijdgenoot Eugène Goossens (Engels com ponist) had de Trio-sonate van Loeillet in de geniale, doch door de versnelling van tempo, wat bravourachtige uitvoering o.i. beter achterwege kunnen blijven. A. I. Ned. escadrille naar N.-Ierland? Eire blijft zich verzetten De uitnodiging van Engeland aan Ne derland om een escadrille van de M.L.D. in Noord-Ier land aan oefeningen te la ten deelnemen, heeft Eire nog steeds niet losgelaten. Zoals men weet, heeft Eire hier heftig tegen geprotesteerd. De minister van Buitenlandse Zaaen an Eire, Sean Mac Bride, heeft een onderhoud over deze kwestie gehad met minister Stikker. Hij verklaarde te ho pen, dat minister Stikker „gebruik zal maken van zijn goede diensten, opdat niets de gevoelens van vriendschap en de goede betrekkingen, die altijd tussen beide volken hebben bestaan, zal scha den". Intussen hebben diverse vakbonden handelsorganisaties in Eire, speciaal fruitimporteurs en handelaren in radiotoestellen, zich verenigd om een landelijke protest-actie te voeren. symboliseren, maar hij wil zelf maken, waaraan de tand des tijds niet kan knagen en dat me dan een aardse verheerlijking var groot dichter. In zeven maanden maakt hij zo'n monument, waarin zelf de woorden: „Requie dona eis Domine" beitelt. Hij schrijft een Requiem, een dodenmis, voor Manzoni, of beter, ter nagedachtenis van Manzoni De dood van de dichter stelde hem plotseling voor de realiteit van de tijde lijkheid van 's mensen bestaan, bracht hem plotseling weer tot het besef, dat het leven met de dood niet ophoudt, doch eigenlijk pas een aanvang neemt, morte transire ad vitam" (van-de dood overgaan tot het leven), heet het Requiem en de 60-jarige Verdi vergeet zijn opera's nu hij bij het graf van z vriend mediteert over dood en leven. Reeds eerder had hij een deel van e Requiem geschreven, het „Libera m Dat was na de dood van Rossini. Maar het werd nooit uitgevoerd en hij miste de kracht en de bezieling het werk te vol tooien. Doch nu besefte hij weer de waar de van de woorden van het Requiem er zonder onderbreking vloeit het uit zijn pen en op 22 Mei 1874 Manzoni's sterf dag wordt de eerste uitvoering ge geven in de San Marco te Milaan onder leiding van Verdi zelf. Zo geheel bezeten was Verdi Requiem, dat hij het kerkelijke karakter overschreed en in een spontane opwelling als opera-componst een sterke, dramati sche kracht aan het Requiem gaf. Maar het betekende tevens het hoogtepunt van al zijn werken. Van het eerste zachte „Requiem aeter- am" (door het koor te zingen) af, laat is de zeldzame schoonheid van deze ziektaal niet uit haar ban. In het „Dies (dag des oordeels) heeft Verdi al zijn talenten en zijn ervaring als drama tisch componist aangewend. Na vier felle slagen van het gehele orkest zet het koor scherpe rhythmen en wilde chroma- in: „Dies irae. Dies illa", waarboven het bezuingeschal der blazers klinkt als »n suggestieve schildering van de ba- ïinen, die alle eenmaal tot de troon in God zullen oproepen. Prachtig contrasterend met de gevoel volle bede van het „Salva me" is het „Rex tremendae" en de b-moll melodie majestueuze „Dies irae" is het verstilde ontroering. Het grootste contract met het majestueuze „Dies ireae" is het verstilde Agnus Dei" met de unisono zangstem men en een klein orkest. Minder krachtig, minder beeldend, is het „Sanctus", een geweldige fuga, welke vorm Verdi waar schijnlijk niet wilde verwaarlozen in dit werk en daardoor een enigszins gefor ceerd karakter kreeg. Met dit „Sanctus' ;rweven is het „Benedictus". Het geweldige slot „Libera me", eigen- ik een dramatische scène tussen solo sopraan en koor, is van een bijzondere schoonheid. Hierin komt werkelijk meesterlijke èn geïnspireerde fuga thema uit het Requiem-motief. Als de climax bereikt is zingt de sopraan nog .Libera me" en verstild en ontroe rend eindigt het geheel in een zacht C-dur accoord. Een Verdi-biograaf vergelijkt deze componist met Dante en Michel Angelo. En inderdaad, deze twee gigantische fi guren hebben, ieder op eigen wijze, met dezelfde dramatische kracht gesproken als Verdi en evenals zij, was ook Verdi, ondanks veel strijd, een diep religieus Anders zou hij nooit tot gelijk werk zijn gekomen. Circa 47 Roemeense tankwagens met benzine en gasoline op station te Rome Bijzonderheden over de wijze, waarop de Italiaanse Communistische Partij fi nanciële ondersteuning ontvangt, zijr gegeven door de Romeinse courant „Vo Republic de Italiaanse Republikeinse Partij. Het gemeengoed, deelt de schrijver mede, dat de Italiaanse Communisten een deel hun fondsen verkregen uit grote en nauwkeurig omschreven invoer- en uitvoertransacties met landen achter het Comité Burgerrecht geen politieke partij Het is de plicht van iedere Nederlan der, deel te nemen aan het politieke le- Het belang van het land kan geen afzijdigheid verdragen, zo heeft het Co mité Burgerrecht uitgesproken. Het co mité zal echter nooit als een politieke partij aan de verkiezingsstrijd deelnerpen. Het meent, dat ieder in partij-politiek verband zijn idealen en opvattingen moet uitdragen. In Schiedam alleen bouwen als huurprijs hoger wordt De hoofdingenieur-directeur van de wederopbouw en volkshuisvesting in Zuid-Holland heeft de bouw van 96 wo ningen in Schiedam volgens het goed- kope-woningenplan (verminderde sub sidie) afhankelijk gesteld van een huur, die gemiddeld 20 cent per week hoger ligt dan die voor 126 enkele jaren ge leden gebouwde woningen. De huur van de te bouwen huizen wordt dan ƒ7.55 per week. Regering steunt kolonie in Brazilië De 600 R.K. boeren uit Nederland, die j> een nederzetting in Brazilië een coöperatie hebben gesticht, zijn door ver schillende omstandigheden in financiële moeilijkheden geraakt. Om hen te hel pen zal de regering binnenkort een wets ontwerp indienen, dat in overleg met de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond is opgesteld, ovendien heeft minister Joe len gevolmachtigde uitgezonden om de goede gang van zaken in de kolonie, die bij Sao Paolo is gelegen, zoveel mo gelijk te waarborgen. Deze gevolmach tigde is de heer Chr. J. J. Hogenboom, politiek en sociaal adviseur van de direc tie der Senembah Maatschappij N.V. „IJzeren Gordijn" onder de dekmantel van niet-bestaande firma's, die valse na men droegen. Van 30 September 1950 af hadden 47 tankwagens uit Roemenië, 700.000 liter mineraal olie, benzine en gasoline be vattend, op het emplacement te Rome gestaan. De lading zou een „geschenk" zijn van Roemeense ondernemingen aan de „Lega delle Cooperative Italiane" (bekend onder de naam van Ital-Coop), waarvan de voorzitter -was Signor Mo- randi, lid van de met de communisten optrekkende Italiaanse Socialistische Partij. Het Ministerie van Buitenlandse Han del had de 47 wagons op het emplacement vastgehouden, in afwachting van het re sultaat van het onderzoek; de entrepot- kosten kwamen de Ital-Coop te staan op een som van 60.000 lires per dag. „Unita", het orgaan van de communis tische partij, maakte melding van het onderwerp op de 25ste November 1950, hoewel niet om dezelfde redenen. De weigering, van de Regering om de inhoud van de wagons zonder heffing in Italië toe te laten was „een zware slag voor de coöperatieve ondernemingen in Zuid- Italië voor welke handelshuizen de edel moedige gift van olie en smeermiddelen was bedoeld. Terwijl alle voorraden, die in het kader van de Marshall-hulp aankomen met geestdrift worden begroet, saboteren de Ministers geschenken van vredelievend karakter, die voor de Italiaanse arbei dersklasse bestemd zijn." Een communiqué van de Ital-Coop, door „Unita" aangehaald, vermeldt, dat of schoon het voor vroegere „geschenken" toegestaan deze franco te vervoeren •rij van rechten in te klaren, het Mi nisterie van Industrie, toen dit deze de t le Ital-Coop de firma's, ren gemach- ding petroleum gewaar was geworden, besloten had, dat de inhoud gons niet rechtstreeks aan i kon worden ter hand gesteld, worden verkocht aan één va die hiertoe door de Staat wa tigd. Door springende autoband gedood De 24-jarige chauffeur H. Dijkstra is in Zuidhorn het slachtoffer geworden van bedrijfsongeluk. Hij was bezig de reserveband van een auto op spanning brengen, toen de velg van de band sprong. D werd door een stuk metaal dodelijk getroffen. )uitse „goodwill" en... voorwaarden JjET DOEL van de Sow jet-politiek it nooit geweest, de eenheid van Duits land te bevorderen. Natuurlijk. Rusland zou. wel een „één en onverdeeld" Duits land" wensen, maar dan met een com munistisch etiket. Moskou heeft juist het sluiten van een vredesverdrag met Duits- hnd belet, om te voorkomen, dat er dan een democratisch regiem zou worden ge vestigd. De Russen zijn er de oorzaak van, dat er door Duitsland thans een zeer scherpe scheidingslijn loopt. Het gevolg hiervan is, dat de bezettingstroepen ge bleven zijn, Oost-Duitsland ongeveer de positie heeft van een Russische satelliet staat, en West-Duitsland, ofschoon aarze lende, aansluiting zoekt bij de democra tieën van West-Europa. „Aarzelende", om dat bij een volkomen integratie met het Westen, de kans zeer groot is, dat Duit sers tegenover Duitsers komen te staan, mocht onverhoopt een wereldconflict uit- Het valt niet te ontkennen, dat sinds de beëindiging van de wereldoorlog aan het verslagen Duitsland „full speed" grote rechten en vrijheden zijn toege staan. Het heeft, begrijpelijk, kans ge zien uit de tegenstelling en spanningen tussen „Oost" en „West", politieke en economische munt te slaan. In het bij zonder toonde Amerika zich royaal met het verlenen van concessies. Maar ook Moskou heeft steeds getracht, de Duit sers in het gevlij te komen. En feitelijk duurt nu al jaren lang dat touwtrekken om Duitsland. In tegenstelling hiermede, was de rede van de Britse Hoge Commissaris, Sir Ivone Kirkpatrick, zoiets als een knuppel in het hoenderhok. Het was volkomen juist, hetgeen hij op- Cmerkte. Een Mars- f Verklaarde bewoner> die Duitse uitzicht kranten zou lezen, V aldus Sir Kirkpa trick, moet wel de indruk krijgen, dat het Duitse volk bij iedere gelegenheid een graantje wenst te pikken, nu eens in het Russische dan weer in het Westelijke kamp. Volgens hem, had het Duitse volk geen behoefte aan bijzonder vriendschappelijke relaties met wie dan ook. Ja, het Duitse volk toonde weinig begrip voor de opofferin gen, die een bondgenootschap met zich meebrengt. Vandaar, dat hij de regeer ders van Bonn er met kracht toe aan spoorde, om eindelijk eens partij te kie- ;n en offers te brengen voor de defen- e van het Westen. Sir Ivone Kirkpatrick wenste derhalve met spoed aan het West-Duitse „geaar- zel" waarop wij doelden, een einde ge maakt te zien. Wat hij later betoogde, dat zij door deze „Anschlusz" toch de hoop op een hereniging van West en Oost-Duitsland niet behoefden op te ge ven. kan men eer beschouwen als een doekje voor het bloeden. Op verrassende wijze heeft de Duitse kanselier dr Adenauer, daar prompt op gereageerd. In zijn rede te Westfalen wees hij zelf de mogelijkheid van een „neutraal Duits land" van de hand. Hij erkende, dat een geneutraliseerd Duitsland maar al te spoedig in de Russische maalstroom zou zijn gezogen en voorts zou Amerika wel eens zijn belangstelling voor Europa kunnen verliezen. Europa, aldus Aden auer, kon slechts bestaan, indien Duits land tot het Westerse kamp behoorde. Macht van Rusland over Duitsland zou het einde van de vrijheid en derhalve ook het einde van het Christelijke Westen betekenen. In deze woorden van Adenauer valt ;n zeer zelfbewuste toon te beluisteren. Hij is er van doordrongen, dat de positie van Europa hachelijk wordt, als West- Duitsland zich niet volkomen bij West- Europa aansluit. Weliswaar kantte hij zich tegen een conferentie over de her eniging der beide Duitse delen, waartoe de Oost-Duitse premier Grotewohl heeft uitgenodigd, maar anderzijds zag hij ook een gevaar in de komende „viermogend- heden-conferentie". De verklaring van zijn angst is deze: Praten met Grotewohl betekent hernieuwde pressie, als hij niet toebijt. Een mislukking van een „vier- mogendheden-conferentie", zal de situa tie nog meer verscherpen. Ook thans heeft Bondskanselier Aden- ler zich een handig koopman getoond. Aan de ene kant biedt hij volledige sa menwerking met het Westen aan, aan de andere kant stelt hij zijn voorwaar den. Zo verlangt hij dat het „bezettings recht" met spoed vervangen wordt door verdrag, terwijl de Geallieerde Hoge Commissie moet plaatsmaken voor een conferentie van ambassadeurs. Als West- Duitsland een bijdrage levert voor de Europese defensie, dan moet die hoofd zakelijk gefinancierd worden door de Geallieerden. De positie van het Duitse defensie-contingent mag niet verschillend jo van die der andere bondgenoten. Dit zijn uiterst belangrijke condities. Door deze te stellen, oefent Adenauer druk uit op de besprekingen over de Duitse herbewapening, die te Bonn be gonnen zijn. Het procédé der Duitse her bewapening zal geruime tijd in beslag nemen. Ten eèrste gaat het om de ver sterking der Geallieerde troepen in West-Duitsland en ten tweede over de Duitse bijdrage in het te vormen Euro pese leger. Zoals bekend, werd op de conferentie van Brussel de basis gelegd voor die Duitse bijdrage en hebben de Geallieerden voorgesteld, dat de Duitse contingenten ongeveer vijf- a zesduizend an sterk zullen zijn. Er zal nog heel wat water door de Rijn vloeien, eer men het hierover eens is en de parlementen der Deutsche Lan der zullen vermoedelijk het laatste woord spreken. In dit verband citeren wij het oordeel van de „New York Herald ibune", welk gezaghebbend orgaan op wijst, dat feitelijk noch de Geal lieerden noch de Duitsers gereed zijn vast plan voor herbewapening. De wijze waarop dit nieuwe leger ge vormd zal worden hangt voor een goed deel af van de steun, die de regering van Adenauer eraan kan verlenen. Uiteinde- EJ'.c komt het neer op de psychologische houding der West-Duitse bevolking. Ver moedelijk, aldus het Amerikaanse blad, zal de tegenwoordigheid van nieuwe Amerikaanse divisies in Duitsland tevens morele steun betekenen en het mogelijk maken, dat door Bonn militaire schema's worden geaccepteerd, die voor het ogen blik geen voldoende steun ondervinden. De volkomen inschakeling van West- Duitsland bij West-Europa, de deelne ming aan de Atlantische verdediging ho« noodzakelijk ook, wettigt overigens geen optimisme ten aanzien van de „viermo- gendheden-conferentie", waar de Russen de lakens wensen uit te delen. Radio Luxemburg zendt voortaan )8.4 meter (voorheen Radio Frank fort). Radio Frankfort zeldt thans op 505.8 meter en de zender der Ameri kaanse strijdkrachten te Frankfort op 216.5 meter. Het troepenschip Volendam wordt hedenmiddag te Rotterdam verwacht De ontscheping der militairen en burgers zal Woensdagmorgen om 9 uur beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4