Jlieuure geitectje (üimront Troepen der V.N. 20 km opgerukt richting van Seoel Geen gevaar voor Am. divisie, waarbij Nederlandse troepen ingedeeld in Melk-kwesties Wist U DINSDAG 16 JANUARI 19S! BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantwaslicfi is ghe&leoea tnyn hert ia tcghenspocf r Een en dertigste jaargang No 8123 De kleine wagen verovert de automarkt Succes voor V.N.-legers op Korea: Voordeel trekkend uit de betere weersomstandigheden, zijn de verbon den legers op Korea, op het West-Koreaanse front, gisteren tot een tegenoffensief overgegaan. Tegen het vallen van de avond waren de Amerikanen 20 km opgerukt in de richting van Seoel en hadden zij behalve Osan, ook Koemjangjang en Tsjon bezet. Het betrof hier een plaatselijk tegenoffensief over, een front van circa 15 km., waarbij de grondtroepen gesteund werden door gevechtswagens. De Chinezen boden slechts matig tegenstand. Over de strijd op Midden-Korea meldt de tweede Amerikaanse divisie op Korea Reuter, dat de communistische troepen gevorderd zijn tot op 80 K.M. van Taegoe, waar zioh het hoofdkwartier der verbon den legers in Zuid-Oost-Korea bevindt. De Chinese en Noord-Koreaanse troepen hebben klaarblijkelijk hun frontale aan vallen op de tweede Amerikaanse divisie, die bijgestaan door Franse en Neder landse troepen onwrikbaar ten Zuiden van Wonjoe standhoudt, gestaakt. Zij zijn nu teruggevallen op hun beproefde „doorsijpelingsmethode" en pogen in ver binding te komen met de communistische guerilla's. Uit een communiqué van de marine der verbonden legers blijkt, hevige slag woedt te Tjoksongni, op 25 K.M. afstand ten Zuiden van de 37ste breedtegraad. Gemeld werd, vliegtuigen de belegering van Tjoksongni verbraken, en een reddingsconvooi ge legenheid gaven, de stad te bereiken, ter- wjjl hefschroefvliegtuigen de gewonden wegvoerden. Overigens is het beeld achter het front vrij onoverzichtelijk, aangezien guerillatroepen en „doorgesijpelde" ge regelde eenheden der communisten, het wegverkeer bestoken, hetwelk voert door twee bergpassen ten Zuid-Oosten Wonjoe. Een woordvoerder van het Amerikaanse min. van Defensie heeft verklaard, dat en de daarbij ingedeelde Franse Nederlandse troepen in het ge heel geen gevaar loopt te worden afge sneden of vernietigd. Dit is dus een tegenspraak van vroegere berichten. De tweede Amerikaanse divisie staat de uiterst moeilijke taak, de Chinese munistische troepen het zo belangrijke knooppunt van wegen, nabij Wonjoe, te ontzeggen. Het „Leger des Heils" te Londen deelt mede, dat 47 van zijr Koreaanse leden gesneuveld zijn of ver mist worden. Volgens „Radio-Vaticaan' trekt een deel der R.K. geestelijkheid op Korea vluchtende naar het Zuiden. Dulles sprak met Malik over Japan Foster Dulles, de republikeinse raad gever van het Amerikaanse ministerie van Buitenl. Zaken, heeft met Jacob Malik, de leider der Sowjetdelegatie de V.N. beraadslaagd over de vo waarden voor een vredesverdrag met Japan. Hij heeft tegenover Malik uiteen gezet, dat hij Japan uitsluitend zal bezoe ken om ter plaatse te onderzoeken op welke voorwaarden vrede zou kunnen worden gesloten. Hij zal zich, terugkeer in de V.S., weer met de verte genwoordigers der geallieerde regeringen in verbinding stellen. Het onderhoud vond plaats op verzoek van Dulles. Ook Amerik. kranten komen in de knel Amerikaanse krantenuitgevers vei wachten voor 1951 minder papier tegen hogere prijzen. Vele kranten zagen zich reeds gedwongen de advertentieruimte te rantsoeneren en de tarieven te verhogen Eind 1950 gingen de prijzen voor kranten papier reeds met zes dollar per ton hoog, in sommige gevallen zelfs met tien dollar. De nieuwe prijzen werden daar door 106 en 110 dollar per ton, een ver dere verhoging wordt verwacht. Ameri kaanse uitgevers hebben in 1950 rond 5.900.000 ton krantenpapier gebruikt. Een stijging van dit cijfer met minstens drie procent wordt voor 1951 verwacht. Bouwverbod in Amerika De Amerikaanse regering heeft tot 15 Februari a.s. de bouw van nier kels. restaurants, kantoren en dergelijke zakenpanden verboden. Herod wordt Atlantisch productie-coördinator De plaatsvervangende Atlantische Raad heeft de 52-jarige Amerikaan William R. Herod benoemd tot burgelijk hoofd de Atlantische Raad voor de defensie productie. Herod zal over gelijke be voegdheden beschikken als generaal Eisenhower in zijn kwaliteit van opper bevelhebber van het Atlantisch leger. De productie-leider William R. Herod, thans president van de „International Gen eral Electric Company" zal de titel ren van „productie-coördinator" er „opperbevelhebber" zijn over de wapen productie van de twaalf Atlantische lan den. Hij is mede-directeur van maat schappijen in Engeland, Italië, België .en Spanje. Herod zal aan het hoofd komen te staan van een internationale staf van perma nente functionarissen, die de program ma's voor de defensie-productie van de Atlantische landen zullen samenvoegen. Herod en zijn staf zullen Londen tot zetel hebben. Verwacht wordt, dat hij half Februari zijn functie zal aanvaarden. De Amerikaanse minister van Defensie, George Marshall, zou er bij Herod op hebben aangedrongen, de benoeming aar te nemen. Het stroomverbruik van de West- Duitse grote fabrieken wordt met 25 pet beperkt. Jhr mr Van der Goes van Naters afgetreden Als fractievoorzitter van de P.v.d.A. (Van onze parlementsredacteur) Blijkens een vanmiddag door de voor zitter van de Tweede Kamer voorgele zen brief van jhr mr M. v. d. Goes van Naters, is deze afgetreden als voorzitter van de fractie zijner partij. HU motiveert dit aftreden met het rumoer, dat om zyn persoon is ontstaan i.v.m. het bekende A.N.P.-interview. Dit rumoer heeft zyn morele gezag geschaad. Daaruit heeft mr v. d. Goes de consequentie getrokken. BlUkbaar is er nog geen nieuwe frac tievoorzitter van de P.v.d.A. benoemd. Soekarno in helicoptère boven Djakarata Soekarno is Maandag ln de tuin van zijn paleis in een helicoptère gestapt, die gevlogen werd door vice-commodore Wiwakio en heeft 5 minuten boven Dja karta gevlogen. Er werd een tussenlan ding gemaakt op het dak van het minis terie van Defensie. Iedere dag werpt het personeel van een der Amsterdamse bedrijven het hoofd in de nek, om gemeenschappelijk aan het gorgelen te slaan. De griepbacillen krijgen in deze zaak weinig kans. De grote kunst is nu maar, om bij de ver toning van al die opengesperde monden het lachen in te houden Amerikaans devies Safety first De militaire „Marathon"-race van Eisenhower Na Londen, vandaag te Lissabon, waarna de generaal Italië bezoekt GENERAAL EISENHOWER zal vandaag op het vliegveld van Lissabon landen. Aldaar wil hij besprekingen voeren met de Portugese presi dent Carmona, premier Salazar, verschillende ministers en leiders van leger en marine. Na zijn verblijf in Lissabon, dat volgens Ass. Press 24 uur zal duren, vertrekt Eisenhower naar Italië. De Britten hebben de gene raal te Londen verzekerd, dat Engeland waarschijnlijk vier in plaats van drie divisies naar Duitsland zal sturen. hower te ontvangen. De minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, heeft uitge breide maatregelen getroffen, om elke poging tot verstoring der openbare orde. demonstraties of stakingen, de kop drukken. De generaal heeft, zoals reeds met een enkel woord vermeld, te Londen bespre kingen gevoerd met de minister van De fensie. Shinwell, en de militaire chefs nieuw groot plan voor de her bewapening van Engeland in de maak. De Britse militaire begroting zal voor de volgende drie jaar verhoogd worden tot bijna 5 milliard pond sterling. (In het aanvankelijk aangekondigde defensie- program werd het cijfer van 3,6 milliard genoemd). Tegen einde Maart zullen in totaal 750.000 arbeiders in de militaire produc tie zijn ingeschakeld. Er zijn voorts plan- steld voor een „proef-oproeping" dan 100.000 reservisten voor een herhalingsoefening van drie maanden. De productie van tanks en vliegtuigen wordt verdubbeld. Vier nieuwe divisies worden georganiseerd en Engeland zal zeker drie, maar misschien, aldus Reuter, vier divisies in Duitsland legeren, binnen het kader van het Atlantisch Pact. Wij herhalen dit, omdat er blijkbaar verwar ring over het aantal divisies is ontstaan. De Britse regering heeft Eisenhower medegedeeld, dat de premiers van het Gemenebest het eens zyn geworden over een defensieplan voor 't Midden-Oosten. Tezamen met het Oostelijk Middellandse- Zeegebied, zal het Midden-Oosten een der drie verdedigingszones vormen, on der opperbevel van Eisenhower. De beide andere zones zijn Scandinavië en West- Europa. Reuter wijst er op. dat het be wapeningsplan van 5 milliard voor Enge land grote versobering zal meebrengen. Ook Italië maakt zich gereed, Eisen- Eén postzegel voor 12.000 gulden Voor de eerste maal in de geschie denis werd gisteren, aldus de „Volks krant" te Londen 'n driehoekige post zegel van Kaap de Goede Hoop ver kocht voor meer dan 10.000 gulden. Het was een rode postzegel, die be hoorde tot een blauwe serie Dit zeld zame exemplaar kwam uit de verza meling van een Zuid-Afrikaan. Een Engelse verzamelaar werd voor 1200 pond (12.000 gulden) de nieuwe eige- Varkenskoppen Morgen wordt in het Limburgse ge hucht Ayen, gemeente Bergen, een oud gebruik in ere hersteld. Voor het eerst sinds de dertiger jaren zal dan een veiling vc.n varkenskoppen zijn. De koppen worden op een tafel bij de kapel geplaatst en na de hoog mis bij opbod verkocht. Het gebeurt vaak, dat 'copers de kop opnieuw op de tafel leggen, zodat zo'n kop wel driemaal wordt verkocht alvorens zijn uiteindelijke bestemming te den, dikwijls bij mensen wier beurs niet toereikend is om de hoogste prijs te betalen. Er is altijd veel vrolijk heid bij deze verkoop, waarvan de op brengst aan het kapelletje ten goede komt. Een ware opluchting in Holwerd Friese krotbewoners krijgen directieketen De gezinnen die tot nu toe in Hol werd (Frin vrijwel onbewoonbare krotten leefden, gaan voorlopig wonen in zestien directieketen en barakken, die door aannemers ter beschikking zijn ge steld. Vol goede moed zijn de eerste gezinnen dezer dagen verhuisd, De ge meente kreeg een extra toewijzing om voor deze gezinnen huizen te bouwen, maar die komen pas over een jaar ge- Het is een hele opluchting voor deze arme gezinnen. In de daken en muren van hun huisjes zaten grote gaten, het water kwam ongehinderd naar binnen en vloeren bezweken. Elk gezin krijgt nu een eigen keet of barak; van samenwoning is dus geen sprake. De kleinste houten gebouwen hebben een woonkamertje, een slaap vertrek en een keukentje, de grootste een flinke woonkamer, een keuken en vier slaapkamers. De verblijven zijn door de gemeente ingericht. De provinciale directie van de weder opbouw en volkshuisvesting in Fries land overweegt een dergelijk initiatief ook in andere gemeenten die een groot aantal krotwoningen hebben te bevor deren. Nieuw-Guinea Romme voor overdracht aan de Unie „Gezien de gunstige ervaringen" Prof. mr C. P. M. Romme. de leider van de K.V.P.-fractie in de Tweede Ka mer, kan zich verenigen met het voor stel van de regering om de souvereini- teit over Nieuw-Guinea over te dragen aan de Nederlands-tndonesische Unie met behoud van het Nederlandse beheer. Hy acht geen reden aanwezig voor de vrees, dat Nederland daarmee in feite toch zijn zeggingsschap kwijt zal raken. Immers, de besprekingen die op econo misch en financieel gebied tot dusver in de Unie werden gevoerd, zijn volgens prof. Romme ook niet ongunstig geweest. De heer Romme deed deze uitspraken gisteren op een vergadering van de af delingen der K.V.P. te Heerlen. Iedereen is het er echter over eens, dat Nieuw- Guinea politiek nog niet rijp is, en spr. is nog steeds van mening, dat in Indone sië naar Oosterse maatstaven gemeten die rijpheid wel aanwezig was. De Ambonnese militairen mogen, nog afgezien van de huisvestingsmogelijk heden, volgens prof. Romme zowel met het oog op de reacties in de Indonesische republiek als die "bij de Papoea's niet naar Nieuw-Guinea worden overgebracht. Men zou de nieuwe fase op Nieuw-Gui nea zeer ongelukkig inluiden, wanneer we de Papoea's enkele duizenden van deze militairen, waarvan ze niet gediend zijn, zouden sturen, aldus spr. Op de vraag, of Spanje en West- Duitsland bij de verdediging van West- Europa moeten worden ingeschakeld antwoordde prof. Romme bevestigend. Zijn ballpoint-octrooien wel rechtmatig? De Voorburgse ootrooi-consulent J. va Hoorn scrijft in Trouw, dat het mogelijk ballpointpennen te fabriceren e verhandelen, zelfs met een capillair dingskanaal, zonder dat inbreuk wordt gemaakt op de octrooien van een Uru- guayse vennootschap en Reynolds Maat schappij. Naar men weet, heeft o.a. de president an de Rotterdamse rechtbank in kort geding uitspraak gedaan in de procedure over ballpointpennen ten gunste vt Uruguayse maatschappij, houdster een Nederlands octrooi, waarop een Rot terdamse firma door verkoop van kogel vulpenhouders inbreuk zou hebben ge maakt. Ook Reynolds kondigde gerechte lijke maatregelen aan. De heer Van Hoorn schrijft, dat het nog zal moeten blijken of beide octrooien wel rechtmatig zijn verleend. Daartoe zou een onderzoek moeten worden ingesteld, dat heel goed ongunstig voor de octrooi- houdsters kan uitvallen. Inmiddels heeft de president A'damse rechtbank vanmorgen bepaald, dat een nader advies over deze zaak aan de Octrooiraad zal worden gevraagd. Evenals in R'dam had n.l. de Uruguayse maatschappij een dergelijke zaak ook A'dam aanhangig gemaakt. Dit houdt dus in, dat de kwestie t.z.t. opnieuw in be handeling zal moeten worden genomen. Sir Senegal Rau, het hoofd van de Indiase delegatie by de V.N. is gisteren in Londen aangekomen voor besprekin- I gen met premier Nehroe. IVJA DE aardappelen nu de melk. Daar dreigen thans moeilijkheden. Of liever, de moeilijkheden zijn er aL Maar het ziet er naar uit, de de gevol- een van die moeilijkheden zich nu bin- enkele dagen gaan openbaren. Ten- De „kachelpijp" op deze jeep is het nieuwste anti-tankgeschut van de strijd krachten der Ver. Staten. Bij proeven in Amerika bleek, dat het in staat is alle tot nu toe bekende tanks buiten gevecht te stellen. Zelfs de enorme Russische 57-tons tank, die een dikke bepantsering heeft, moet het er tegen afleggen. Het kaliber is 105 mm. Minister houdt vol: geen lichtreclames Minister Van den Brink heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de Neder landse vereniging voor buitenreclame belangen om toe te' staan dat de licht reclames 's avonds van zes tot negen uur zouden branden. De moeilijke kolenpositie, die sedert de afkondiging van de beperkende maatre gelen nog is verscherpt, laat geen con- '?s toe. Er kon niet worden gezegd hoe lang de maatregel voor de licht reclames nog van kracht blijft. Volgens de vereniging zal dit besluit onherroepelijk een massa-ontslag beteke- n voor de duizenden werknemers, die de lichtreclame-branche werkzaam zijn. Het uitvallen van de lichtreclames zal voor vele bedrijven een slag betekenen voor hun verkoop-politiek. Bovendien zullen licht reclame-installaties, die geruime tijd niet in bedrijf zijn, door temperatuurinvloe- den volkomen onbruikbaar geraken, het geen aanzienlijk kapitaal-verlies met zich Eerste postelein 26 cent per kilo De tuinder W. S. Scheffer bracht gis teren op de fruit- en groenteveiling te Poeldijk de eerste Russische postelein van dit jaar aan de markt. De prijs was slechts 26 cent per kilo, in deze tijd van groenteschaarste een koopje. Ilse Koch veroordeeld tot levenslang Gisteren viel ze nog eens flauw Ilse Koch, de 44-jarige „rode heks vai Buchenwald" zat gisteren in een cel, 35 kilometer buiten Augsburg, onkundig de uitspraak van een Duits hof, dat haar levenslange dwangarbeid had vei deeld. Zij zal schriftelijk kennisgeving het vonnis ontvangen, dat de n mumstraf wegens moord behelst, omdat de doodstraf is afgeschaft. Tien jaar geleden vertoonde Ilse Koch zich, trots op haar schoonheid, voo duizenden kampbewoners van Buchen wald, over wie zij een schrikbewind voerde. Gisteren wendde zij een flauwte in de cel. Het hof was er van tuigd, dat zij haar echtgenoot, de kamp commandant Karl Koch en andere SS- officieren in Buchenwald onder haar ver derfelijke invloed had gebracht. De veroordeling kwam tot stand we gens aanzetten tot één moord, aanzetten tot één poging tot moord, aanzetten tot ernstige lichamelijke mishandeling in vyf gevallen en tot lichamelijke mishandeling twee gevallen. zij Waar het naar uitziet? Wel, dat in de grote steden in het Westen behoudens zekere uitzonderingen de melkbedrij- ven besloten hebben, met ingang van ko mende Maandag de levering van melk vrij ingrijpend te gaan beperken. Er is, zoals de lezer weet, al geruime tyd iets om de melk gaande. In boeren- kringen zijn de protesten niet van de lucht over het regeringsverbod om de „afroming" van de melk met een halve cent per liter te verhalen op de verbrui ker. Minister Mansholt, die blijkbaar niet bang is om zich te wagen in „het hol van de leeuw" en midden in vergaderin gen van boeren breeduit over deze kwes tie praat, heeft nog dezer dagen erkend, dat de critiek op de verlaagde melkprijs voor de boeren „aanvankelijk gegrond" was. Volgens zijn opvatting zou die cri tiek hier en daar echter ontaarden in een ,rel". Zeker is, dat van boerenzyde reeds de mogelijkheid was overwogen om uit het regeringsverbod bepaalde consequenties te trekken, die wel eens onaangenaam konden zijn. En nu komt plotseling deze rantsoenering van de zijde der melkbe- dryven. Hoe zit dat? Dat zit zo, dat de melkhandel zegt, on der de huidige omstandigheden de melk alleen met verlies aan de grote steden te kunnen leveren. Het voornaamste ar gument schijnt het volgende te zijn. Van de melk die in de steden in het Westen het land gebruikt wordt, komt niet dan ongeveer dertig procent uit de te omgeving. De andere zeventig procent moeten van elders komen, bij voorbeeld uit Friesland en Groningen. Wat weer betekent, dat voor deze melk d.e transportkosten hoger zijn, waarin de regering wel bijspringt, doch onvoldoende. DAARBIJ komt dan nog, dat boeren in het Noorden een prijs schijnen Hoe elke dollar besteed wordt vragen, die - gaan op een bericht soms zelfs nog verkoopprijs mogen af- n De Volkskrant hoger ligt dan de de verbruikers. De boeren zouden dit doen. omdat zy voor verwerkte melk zoals boter en kaas toch ook een hoge prys kunnen ma ken. Rantsoenering zou er dan komen in Amsterdam, Den Haag, Leiden en Haar lem. Zij zou niet komen in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. Gaat het daar dan goed met de melkbedrijven? Neen, maar daar liggen de zaken toch wat anders, omdat er meer melk uit de om geving pleegt te worden aangevoerd, wat dus de kosten drukt. Maar florissant is het volgens de handel ook in deze ste den zeker niet. Er schijnen dus met name twee argu menten te zyn: te hoge transportkosten en te hoge prijzen bij boeren in het Noorden. De Volkskrant stelt in dit ver band de vraag, of het voor rantsoenering van de melk voldoende is, wanneer de handel op de melk verliest. Moeten we, vraagt het blad. niet letten op de totale omzet? En kan het misschien zo zyn, dat de handel aan andere artikelen vol doende verdient om desnoods op de melk toe te leggen? Wy wachten in dit stadium maar op nadere voorlichting. Moet de regering de toeslag op het melkvervoer verhogen? Moet de minister een prijs vaststellen Van elke dollar belasting, die de Ame- voor de groothandel? In elk geval heeft rikaan betalen zal, wordt 10 cent besteed de melkdrinkende Nederlander en dat buitenlandse programma's, 8 cent zyn we wellicht allen reden om met schuld, 7 cents voor uit-'wat meer dan gewone belangstelling het keringen aan veteranen, 58 cent voor de verloop van deze kwestie te volgen. Niet militaire dienst en 17 cent voor alle ove- alleen is melk goed voor elk we kun- rige uitgaven. I nen zelfs niet zonder. De chef van de Nederl. luchtmacht, It.-gen. Aler, bij zyn aankomst in de Ver. Staten, waar hij zich nader gaat oriënteren. 70.000 kilo vlas verbrand Een loods te Heikant (Zld.) waarin ongeveer 70.000 kilo vlas was opgeslagen, is gisteren door onbekende oorzaak ge heel uitgebrand. Men schat de schade op een 40.000 gulden. De politie vermoedt kwaadwilligheid. Het vlas was verzekerd, de loods niet. Nederland wil een millioen bijdragen voor Korea Hulpactie van Ver. Naties (250.000.000 dollar) los van militaire bijstand EEN MILLIOEN GULDEN heeft de Nederlandse regering beloofd aan de Verenigde Naties als bijdrage in een actie om Korea met een bedrag van 250 millioen dollar te hulp te komen. De Verenigde Staten zijn bereid 65 procent hiervan voor hun rekening te nemen. In de Nederlandse bij drage is begrepen het aanbod om tien Nederlandse deskundigen voor één jaar ter beschikking te stellen voor het materieel herstel van dit zwaar getroffen land. Engeland zal 28 millioen dollar bijdra gen. Canada 5 millioen, Brazilië 2,7 mil lioen. Urugay 2 millioen. Australië Van Maandag al ook hier minder treinen Om kolen te besparen De voorgenomen beperking van de treinenloop om kolen te sparen gaat Maandag a.s. in. De kolenbesparing gisteren besproken in de vergadering n de ministerraad. Er is nog geen be slissing genomen over de mate, waarin het kolenverbruik beperkt moet worden De „bezuiniging" zal over het gehele land worden „uitgesmeerd", maar in het centrum des lands zal er niet veel in de treinenloop worden gewijzigd. Vermoedelyk zullen de spoorwegen het kolenverbruik beperken door de stoomtractie op de lijnen van en naar ht Noorden te vervangen door dieseltracti ,en door op minder belangrijke trajecten I autobussen in te schakelen. DAT de begrafenis van de burg. van H. I. Ambacht, K. Aantjes, Vrijdagmiddag in Bleskenssrsof zal geschieden. DAT de 'er. voor vrouwelijke hulp verlening in Friesland van 2431 Jan. een actie houdt om geld en goederen te verzamelen voor 12 millioen ontheemden in West-tiuitsland. DAT ir C. Spithorst, rijkslandbouwcon- sulent te Leeuwarden, deze zomer naar de V. S. zal reizen om methoden van grond onderzoek te bestuderen. DAT P. van Bommel uit Tilburg in Gonesse (Frankrijk) met zijn auto tegen een vrachtwagen botste en vier mede inzittenden werden gewond. DAT thans daglichtseinen zijn aange bracht op het spoorwegtraject A'dam Abcoude, waarna AbcoudeNieuwersluis A'dam—Haarlem zullen volgen. DAT vandaag op het hoofdkwartier de Westeuropese Unie te Fontainebleau het huwelijk is gesloten van luit. ter G. van Bruggen van de Ned. marine afkomstig uit Tilburg, met Anny Stever- lynck, een Frangaise. DAT het A'damse gezin Henny, uit de Meerhuizenstraat, dezer dagen het 10.000ste visum voor Australië heeft ge kregen, waarheen het gezin op 31 Jan. per Sibajak vertrekt. DAT de insp. by de Ryksluchtvaart- dienst L. A. de Lange is bevorderd tot hoofdinspecteur. DAT 76 j. oud is overleden H. Fritsen te Aarle-Rixtel, de oudste Ned. klokken gieter. DAT Woensdag te Den Bosch 50 offi- eren van het regiment stoottroepen worden beëedigd en Donderdagmorgen in de Oranje-Nassaukazerne te A'dam 16 of ficieren van de intendancetroepen. DAT tien touringcarondernemers uit de op van N.-Holland zich tot de combina tie Noordholl. Reiscentrale (te Hoorn) hebben verenigd. DAT in hoger beroep voor het A'damse hof 6 mnd. werd geëist tegen de door de rechtbank vrijgesproken 39-j. verte genwoordiger C. L. V. uit Apeldoorn, wegens vier gevallen van oplichting tot bedragen van 100 en 1000. DAT de 16-j. J. P. uit Heerenveen, die als bakkersleerling bij de Gebrs. K. werkte, sedert Vrijdag spoorloos is, met het geld van de baas in z'n zak. DAT vertegenwoordigers van R.K. bladen in Zuid-Gelderland, Limburg en Rijnland, dezer dagen in Geldern (Did.) de mogelykheid van een groot R.-K. blad voor Duitsland onder ogen hebben ge zien. DAT het by Terneuzen gezonken Bel gische ms. Centra gisteren is gelicht naar Terneuzen gesleept DAT de gemeentelijke bos- en heide- complexen te Bergen (L.) tot nationaal kampeerterrein van de Kath. Jeugdbe weging bestemd zullen worden. DAT volgens de Limburgse slakken- kweker Florack er na de jongste vorst periode geen noemenswaardige koude te wachten is, hetgeen hij uit de houding van zijn beesten concludeert. DAT in Kampen de eerste Meikever eer gevangen is. DAT uit een tuin te H'sum een in Griekse stijl gekleed vrouwenbeeld werd gestolen door een 19-j. jongeman en dit beeld by een opkoper werd opgespoord. DAT de R.v.C. zekere G. M. E. v. d. Oordt 5 j. (m.a.) oplegde wegens zijn landverraderlijke houding t.a.v. de Am sterdamse Joden. DAT de ver. Het Grondbezit op 13 Febr. in Utrecht haar 40-j. bestaan DAT J. Nanne het record lang-roken in Jisp (N.-H.) (met een sigaar), het welk op 2 uur 25 minuten stond, met minuten heeft gebroken. DAT de in de oorlog verwoeste brug over de Oude IJssel te Doetinchem dezer dagen De Economische en Sociale Raad van de algemene vergadering der V.N. heeft reeds plannen ontworpen voor ondersteu ning en herstel van Korea. Deze hulpactie staat los van de militaire bijstand. In hoeverre deze UNO-actie ten uitvoer zal worden gelegd, hangt natuurlijk af van het verdere verloop van de oorlog in Korea. In beginsel is echter van Neder landse zijde toezegging gedaan en daarom heeft minister Stikker gisteren de een nota van wijzigingen op de begroting van zijn departement ingediend, in de goedkeuring van de Kamers wordt gevraagd voor het storten van een millioen gulden, zodra dit zin zal heb ben gekregen. Nederland kan zich onmogelijk van in ternationale hulpverlening onttrekken, schrijft minister Stikker. Zou Nederland echter bijdragen volgens het percentage dat het betaalt aan de VN.-contributie. zou dit neerkomen op een bedrag 1.2 a 1.5 millioen dollar (4^ a 5M> millioen gulden). De regering acht zulks in overeenstemming met de finan-' ciële positie van jns land en wil het by millioen gulden laten. Succesvol wapen contra tegenliggers Een Belgische firma heeft uitgevonden om een foto-electrische cel aan de kop lampen te bevestigen waardoor, indien een tegenligger zijn licht niet lager ucr. ,draait en dit op de koplamp van de ander gebVuik' kan 'woTden^ge*- j schlJnt- de :el jutomatisch gaat werken 'en 'n schakelaar in >verking stelt, 'tLicht voor de koplampen van de tegenligger wordt dan jok autoniacisch lager ge draaid Wanneer de autus elkaar voorby zijn, keert alles vanzélf tot de oude stand terug. DAT 14 personen uit Ede e.o., die van kuikenfokkers kuikens hadden opgekocht om ze (zonder vergunning) op te fokken in Arnhem boeten kregen van ƒ10 tot 100. DAT lt-kol. b.d. Y. Baan, die zowel in Indonesië als in Nederland diende en in de prov. Utrecht bekend werd door zijn werk op maatsch. terrein, 69 j. oud ia Ata^rafooxt is evwlsda». Margaret Truman, de dochter vs president der V S., zal vo^r de televisie gaan optreden. Zo men weet is zij millioen. Zweden één millioen. Noor wegen een half millioen en Indonesië 100.000 dollar, alle in eigen valuta. Semba voorlopig buiten spel gezet Politie bemoeit zich met leeuwentemmer De Amsterdamse politie heeft overleg gepleegd met de directie van circus Strassburger in Amsterdam, waar de leeuwentemmer Dola tot tweemaal toe door een van de dieren werd aangevallen. Het schynt dat de leeuwen bronstig zijn daardoor byzonder nerveus. Jaloezie leeuwinnen onderling schijnt de oor zaak van de moeilijkheden te zijn. De politie heeft het verder optreden van de temmer en zyn leeuwen niet verboden. de eis gesteld dat de leeuwin Semba voorlopig niet aan het nummer zal mede werken. Het hoogtepunt van Dola's op treden was het nummer dat de temmer zyn hoofd in de muil van Semba stak. WEERBERICHT Morgen meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk heldere nacht met in het binnenland weinig wind en hier en daar nachtvorst. Mt>rgen: in de loop van de dag toenemende bewolking met later in het Westen plaatse lijk enige regen of motregen Meest matige wind tussen West en Zuid en dezelfde of .ets hogere temperaturen dan vandaag (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 8.41—17.00; maan 12 04 —103. 23 Jan. VJH

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1