Jlirutfc £ciitód)e (üvuratü Amerikaanse generaals confereren te Tokio Vier met McArthur Schandaal met postzegels van Republiek Indonesia Mao doet zijn mond half open voor Koreaans „vredesplan" Wist U MAANDAG 15 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (B\j contract belangryke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NRTIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfj is ijficMeveti myn hert in tegljenspoet" Een en dertigste jaargang No 8124 Bedenk U duizend maal Staan er beslissingen voor de deur? Collins: Legers der V.N. zullen op Korea doorvechten Vier der hoogste militaire leiders der Ver. Staten hebben onverwacht een bezoek gebracht aan generaal McArthur te Tokio. Men brengt zulks in verband met de minder gunstige situatie op Korea. De V.N.-troepen trekken langzaam terug en het ziet er naar uit, dat de laatste stelling een bruggenhoofd rond de havenstad Poesan zal zijn. De vier Amerikaanse kopstukken zijn: luit.-generaal Walter Bedell Smith, oud-ambassadeur te Moskou en thans hoofd van het centraal bureau van de Amerikaanse „Geheime Dienst", generaal Bolling, generaal Lawton Collins, chef der generale staf van het Amerikaanse leger, en generaal Hoyt Vandenberg, stafchef der luchtmacht. Zij stellen zich nu op de hoogte van de feitelijke stand van,zaken. als volgt samenvatten: Op het Westelijk front drong een patrouiUe van de ver bonden strijdkrachten door in Osan, zonder tegenstanders te ontmoeten en deze stad werd bijna een week geleden ontruimd. Meer dan 300.000 Chinezen en Koreanen staan langs de gehele linie van het front opgesteld, zich voorberei dende op ene algemene aanval. Rode strijdkrachten, welker sterkte geschat wordt op tussen de 10.000 en 30 000 man pogen nog steeds in centraal-Korea de Amerikaanse tweede divisie te omsin gelen. Zoals men weet, zijn hierby de Franse en Nederlandse troepen inge deeld. Bij Wonjoe moeten de verbonden le gers aanval op aanval weerstaan en zi. worden in de communique's „de helden van Wonjoe" genoemd. Meer naar het Zuiden hebben de Chinezen de stad Jongwol, op 50 km ten Zuid-Oosten van Wonjoe onder vuur genomen. In dit verband vermelden wy nog, dat Zuid-Korea Amerikaanse pioniers vliegveld aanleggen van 2000 meter lengte en 50 meter breedte. Volgens latere Reuterberichten, heeft de hierboven genoemde stafchef van het Amerikaanse leger, generaal Collins te Tokio verklaard, dat de troepen verbonden legers in ieder geval Korea zullen blijven en doorvechten. De generaal hoopte, dat hij binnen twee of drie maanden in staat zal zijn, goed afgerichte „vervangingsftroepen." Korea te zenden. Uiteraard ontbreekt het niet aan gis singen. wat deze vier generaals, die uit Washington naar Tokio kwamen, daar met McArthur zullen uitbroeden. De meningen in Amerikaanse kringen over de verdere politiek inzake Korea zijn immers zeer verdeeld. Een factor van belang is mede, of het Peking werke lijk ernst is. het nieuwe „vredesvoorstel" waarvan elders in dit nummer melding gemaakt, als basis voor besprekingen te beschouwen. De toestand aan de fronten kan men Minister Van Schaik naar Nederland Henny Emans kwam te laat Minister Van Schaik, die in de West be sprekingen heeft gevoerd, zou heden var Willemstad naar Nederland vertrekken om tijdig aanwezig te zijn bij het Tweede Kamerdebat over Nieuw-Guinea. Intussen uit het pas opgerichte eerste Arubaanse dagblad, de „Aruba News' dat in vier talen verschijnt, felle protes ten omdat de minister niet langer dan 20 uur op Aruba heeft verbleven. Hef blad verklaart dat deze reis in Neder lands courant wel f25.000 kost en vraagt of deze dan zo onbelangrijk is, er een pleziertocht van maakt. Ook de „Morgenster" had dergelijke critiek ge oefend en verklaard, dat deze tijd veel te kort was om zich op de hoogte te stel len van de economische en politieke be tekenis van het eiland, doch van welin gelichte zijde wees men er het blad op, dat het slechts de bedoeling was geweest, met Arubaanse politieke leiders te spre ken over de eilandenregeling. De moeilijkheden werden nog ver groot door het feit, dat de minister tij dens zijn bezoek de Arubaanse leiders van 2 tot 4 uur gelegenheid had gegeven om met hem te overleggen, terwijl hij om 5 uur met het vliegtuig vertrekken moest. Pas om 4 uur kwam Henny Emans met een uitgebreide commissie opdagen, doch toen was het te laat. Later heeft de minister op Curasao met Emans over legd. Jo van Ammers-Küller wordt gedagvaard Publiceerde zij tijdens verboden periode De schryfster Jo van Ammers-Küller zal volgens het Handelsblad tegen Maart worden gedagvaard voor de Amsterdamse rechtbank. Haar wordt ten laste gelegd, dat zij haar beroep heeft uitgeoefend in een tijdvak waarin zij hiervan wa^ uit gesloten (1 Juli 1945 tot 1 Juli 1951). Zij zou het boek Dorstig Paradijs on der de schrijversnaam Adriaan Hulshoff hebben geschreven en doen uitgeven. Mevr. van Ammers-Küller beweert dat de kopij voor deze roman door een ander zou zijn geschreven (wiens of wier naam zy weigert te noemen) en door haar zou zyn bewerkt en opnieuw in manuscript zou zijn uitgetikt. De uitgever, J. G. C. Strengholt te Amsterdam veronderstelt dat het oor spronkelijke manuscript van de hand van een schoondochter van mevrouw Van Ammers-Küller is, die op Curagao woont. Het boek speelt nl. op dit eiland. Deze ontkent dit echter. Minister Mansholt moest bijna lachen Als de zaak niet zo ernstig was, zou ik I moeten lachen om de eenzijdige manier, waarop de Friese Maatschappij Landbouw haar leden heeft voorgelicht over de verlaging van de melkprijs. Het aankondigen van tegenmaatregelen is bo vendien onverantwoordelijk en ondemo cratisch. Minister Mansholt zei dit Za terdag op het agrarisch congres van dt Partij van de Arbeid, dat in Zwolle werd gehouden. Ook het Kon. Ned. Landbouw 1 Comité is volgens de bewindsman uitge gleden. De minister zei opnieuw dat de berekeningen van de regering reëel zyn, wat naar zijn mening van de cijfers van het Landbouw Economisch Instituut niet gezegd kan worden. Over de internationale samenwerking merkte de heer Mansholt nog op, dat men in de komende maanden tot overeenstem ming moet komen, daar anders in West- Europa op landbouwgebied een chaoti sche toestand gaat heersen. Polen wil uitlevering van Menten De Haarlemse rechtbank zal binnen kort aan het ministerie van Justitie advies uitbrengen over een Pools verzoek tot uitlevering van P. N. Menten. Volgens het Poolse Nieuwsagentschap dateert dit verzoek van October. De industrieel Menten, om wie in en a de oorlog zoveel te doen is geweest, wordt er in deze nota van beschuldigd, dat hij gedurende de Duitse bezetting van Polen in dat land gewerkt heeft als lid de Sicherheits Polizei en als beheer- van verschillende Joodse onderne mingen in Polen. Van beide tenlasteleggingen is Menten, die Nederlander is, door de Nederlandse rechter vrijgesproken. Volgens De Tele graaf is hij gedagvaard om op grond va de Vreemdelingenwet morgen voor c Haarlemse rechter te verschijnen. Stewardess stierf als een heldin Nog zes doden bij ongeluk met een DC 4 Een DC-4 van de „National Airlines" is Zondag bij een landing te Philadelphia verongelukt. Zeven personen kwamen het leven. De 19 overige inzittenden kwa men er met lichte verwondingen af. Met heeft het lyk van de stewardess, Mary Frances Hously uit Jacksonville (Florida) met de armen om een ever overleden baby heen gevonden. Tevoren was zij verschillende malen in het bran dende vliegtuig teruggegaan om passa giers uit het vliegtuig te helpen. Het toe stel slipte aan het eind van een landings baan, stortte in een greppel en vloog in brand. Bij de landing sneeuwde het. doch de weersomstandigheden werden voldoen de gunstig geacht voor een veilige lan ding. De gezagvoerder en de onder-gezag voerder bleven ongedeerd. De zeven gekomenen zyn vijf vrouwen en twee babies. Spoorwegverkeer wordt beperkt Griep ook op Soestdijk De griep is ook tot het paleis Soest dijk doorgedrongen. Prins Bernhard en prinses Beatrix moeten in verband met aanval van griep het bed houden. Meer Ned. boter naar ië Binnenkort kolenpositie, e wegverkeer te daarover zal i verband met de >n beperking in het spoor- verwachten. De beslissing i de loop van deze week Daar de boterprijs op de Belgische markt als gevolg van de recente daling de invoer uit Nederland is gestegen boven de huidige richtprijs van 82 francs per kg, heeft de Belgische rege ring maatregelen getroffen om de in- van Nederlandse boter te vergro ten. New York Herald Tribune verstoord over Ambassadeur Ali weet niet of de zegels echt of vals zijn Wat wij misten DE Amerikaanse postzegelverzamelaars zijn ongerust over een bericht in de New York Herald Tribune over de waarde loosheid van gedurende de laatste jaren 6HP" Ook in Londen probeerden communistische „vredesstrijders" uit de komst van Eisenhower munt te slaan. Enige uren voor de generaal arriveerde, trokken betogers in optocht door de straten. Ze droegen borden met leuzen als Eisenhower ga naar huis", „Stop de herbewapening van Duitsland" en „We weigeren te sterven op bevel van Yankees". Rangeerder door wagon overreden Tydens werkzaamheden op het empla cement te Oss struikelde Zaterdagavond de 29-jarige rangeerder A. KI. Hij kreeg een wagon over het hoofd en overleed onmiddellijk. De man was drie kwartier tevoren nog thuis geweest om zyn v met het eerste verhoogde weekloon als gevolg van zyn promotie tot rangeerder te verrassen. Wassili JossipowitsJ Stalin, 31-j. zoon van maarschalk Stalin, is candi- daat gesteld voor het Sjelkowo-district van Moskou voor de verkiezingen van 18 Februari van de Opperste Sowjet van de Russische republiek. Voor de tweede maal in dit winterseizoen staan in grote delen van Friesland de weilanden blank. Na de dooi en de zware regenval konden de sloten het water niet meer verzwelgen en in verscheidene huizen haalt men thans natte voeten. Op de foto een boerderij bij Heerenveen, die alleen nog met een boot te bereiken is. Haveman commissaris voor de emigratie Mr ir B. W. Haveman, raadadviseur in algemene dienst by het ministerie van Verkeer en Waterstaat, is benoemd tot commissaris voor de emigratie op het ministerie van Sociale Zaken. Het instellen van deze nieuwe functie zal het mogelyk maken het vele werk, op het ogenblik verzet moet wor- or de steeds toenemende emigratie, te coördineren. Mr Haveman trad in 1935 in rijksdienst by de Hoge Raad van Arbeid. Hij leerde de sociale verhoudingen in ons volk gron dig kennen. In 1941 nam hy ontslag. Ge durende de bezetting had hy een actief aandeel in het werkgeversverzet. maakte deel uit van de groep Je Maln- tiendrai. Na de bevryding werd mr Haveman secretaris van de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad. In is hy o.a. gedelegeerde in de com- tot voorbereiding van de Inter nationale Vluchtelingenorganisatie en ir hetzelfde jaar ging hij over naar het mi an Verkeer. Mr Haveman is 41 jaar oud en woont in Den Haag. Oud-Kamerlid F. E. H. Ebels overleden Gisteren is in het ziekenhuis te Win schoten overleden het oud-Tweede- Kamer-lid F. E. H. Ebels uit Nieuw Beerta. De heer Ebels. die 72 jaar is geworden, heeft zich vooral voor de landbouw ge- interesseerd. Van 1922 tot 1946 duurde zijn Kamerlidmaatschap. Hy is o.a. voor zitter van de Staatscommissie voor de landbouw. Vele jaren heeft hy een be langrijke rol gespeeld in de vroegere V.D.B. Als Kamerlid heeft de heer Ebels het initiatief genomen tot de indiening va ontwerp-Crisis-pachtwet, dat in 191 tot wet werd verheven. Onder heiblok verpletterd De 61-jarige Gysbertus Pannekoek uit Aalsmeer is Zaterdag onder een heiblok verpletterd. By het verzetten heipaal aan de Aalsmeerderdyk kwam het blok langzaam naar benedln. Panne- koek werd nog gewaarschuwd, wy derde zich om onverklaarbare reden niet tijdig. Opa Groen vannacht overleden Het was Opa Groen Vrijdag nog ge geven in kleine kring zijn 102-de ver jaardag te vieren. In de nacht van Zon dag op Maandag is de oudste Hagenaar vrede ontslapen. Zyn dochter Nelly waakte vele uren aan zyn sponde. Hoe wel de toestand van Opa na de jaarwis seling steeds slechter werd, is dit af scheid toch nog vrij onverwachts geko- Het was met ontroering, dat de bewoners van de Jacobastraat e.o. het overlijdensbericht vernamen. Zij waren aan opa gehecht en ze hadden reden om trots te zijn op deze gewezen politieman. Wie Opa Groen gekend hebben bewa ren aan hem de beste herinneringen. Donderdagmiddag om 2 uur zal het stoffelijk overschot in het familiegraf op Nieuw Eykenduynen worden bijge zet. De begrafenis zal plaats hebben met corpseer van de rijkspolitie. Leeuwentemmer opnieuw aangevallen Te Amsterdam in gevecht met jaloerse leeuwin De Spaanse leeuwentemmer Dola is Zaterdagmiddag in het circus Strassbur ger, dat in Carré optreedt, voor de twee de maal binnen twee dagen door een van zyn dieren aangevallen. Toen een van de leeuwen belangstel ling toonde voor de leeuwin Tula werd een andere leeuwin, Semba, jaloers en viel ze Tula aan. De temmer wilde aan het gevecht een einde maken, doch nu Wierp de woedende Semba zich op hem en sloeg haar klattwgn in zijn naakte rug. Men vreesde het ergste, toen de temmer, die met de wild klauwende Semba wor stelde. ook Tula op zich af zag komen. Het bleek echter, dat Tula bescherming zocht. Intussen was ook Dola's zuster. Tola, die evenals haar broer in de kooi werkt, te hulp geschoten. Onverschrok ken dreef zy de nerveuze Tula met een gaffel terug. De temmer zelf wist de jaloerse Semba van zich af te werpen en spoorde het publiek aan, kalm te bly- ven. Met behulp van andere temmers werd vliegensvlug een verschansing bouwd. Hoewel Dola hevig bloedde zette hy de voorstelling gewoon voort, om de dieren op dit critieke moment te tonen, dat hjj de baas was. Ook 's avonds trad hy op, doch nu zonder Semba. Men denkt dat de temmer wat nerveus is geweest door het bezoek van Spaanse circusdirecteuren. 't Stoffelijk overschot van piloot gevonden Zaterdagmiddag is ter hoogte van het radiostation te Noordwyk het stoffelyk overschot gevonden van de lt. ter zee vlieger 2e kl. KMROV, F. Langenbach. die Vrydag met zyn Seafury in zee stortte. Het stoffelyk overschot is opge baard op het vliegkamp Valkenburg. Rector magnificus T. H. biedt ontslag aan Prof. dr ir C. B. Biezeno. rector mag nificus van de Technische Hogeschool te Delft, heeft wegens principiële rede nen zijn ontslag als zodanig aan de Ko ningin aangeboden. Over de aard van deze principiële redenen wilde de hoog leraar zich niet uitlaten. Brandstichting in huis van politieagent? Brigadier J. Oeneman van de gemeen tepolitie te Drachten moest vannacht met zijn gezin overhaast uit zyn woning vluchten, waar brand was uitgebroken. Het huis brandde vrijwel geheel uit. Men acht de mogelijkheid van brand stichting niet uitgesloten. Veertien dagen geleden brandde een schuur uit, de brigadier zijn motor had gesta Bewusteloze jongen door auto overreden In de nacht van Zaterdag op Zondag werd de 20-jarige Jan Roozen uit Uden- hout. die vermoedelijk aan de kant de Vughterweg onder Den Bosch heelt staan liften, door een motorrijtuig c reden. In bewusteloze toestand bleef hij op de weg liggen. Een automobiliste, die kort na het ongeluk passeerde, zag de jongen liggen. Zij stapte uit haar auto en trachtte de be stuurders van naderende auto's op het slachtoffer attent te maken. Zy kon ech ter niet verhinderen dat een auto ovei het lichaam van de jongen reed. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij in het ziekenhuis opgenomen, waar Zondagmorgen overleed. Meisje en jongen na ruzie weg gelopen De 14-jarige Marianne Baerends te Rotterdam is op 9 Januari na een beris ping op haar fiets van huis gegaan en tot heden niet teruggekeerd. Men vreest ;n ongeluk. De 19-jarige Frederik Willem Bosson, Dykstraat 13 te Papendrecht, is Vrijdag avond na een woordenwisseling met zijn vader uit de ouderlijke woning wegge gaan. Hy heeft gezegd dat hij zich verdrinken. De politie verzoekt opspo ring. uitgegeven Indonesische postzegels. Het blad schryft zelfs over een Indonesisch postzegelschandaal en wyst er op, dat arkt twee jaar lang voorzien is dozynen series aantrekkelyk getekende, kleurryke, gegomde zegels, die aan arge loze verzamelaars werden aangeboden. Serieuze philatelisten hebben getracht, de echtheid te onderzoeken, doch de leden der Indonesische delegaties, welke Washington bezochten, konden niets an ders verklaren dan dat over de echtheid onzekerheid bestond. Aan de Indonesi sche ambassedeur Ali Sastroadmidjojo, die de Indonesische postzegeltentoonstel ling te Philadelphia opende, is verschei dene malen naar de echtheid gevraagd, doch deze heeft hierop niet geantwoord. Verzamelaars, die inlichtingen vroegen te Djakarta, kregen ten antwoord: „We heb ben nooit gehoord van de zegels, die U noemt". De verkopers houden vol. dat de zegels echt zyn. doch dat zy door de verwarde toestanden niet aan alle post kantoren konden worden verstrekt. Chester Birell, een amateur, die vyf jaren in Indonesië heeft gewoond, bood een afdoend bewys te leveren van de valsheid. Een groothandel in New York biedt aan de echtheid van de ze- aan te tonen. De bestreden series zyn: De blokkadeserie, de inheemse vaar tuigen, beroemde Amerikanen, union pos tale universelle. de banteng- en globe- serie. die ook te Philadelphia tentoonge steld waren. Hevige gevechten bij Bandoeng Sedert enige dagen worden hevige ge vechten geleverd naby Tjitjalengka, ge legen aan de Grote Postweg enige tien tallen kilometers beoosten Bandoeng voor de belangrijke bergpassen, die naar het Oosten en Zuiden leiden. De Apri vecht daar met goed gewapende terro risten, die 300 man sterk zijn. Verschei dene militairen van de Apri zouden ge sneuveld zyn. In deze omgeving liggen verscheidene plaatsen, waarvan de be volking steeds moeilijkheden heeft op- Japanners in Atjeh De Indonesische militaire politie ver zamelt thans alle Japanners in Atjeh. Deze mensen hebben deelgenomen aan de opstand tegen de Nederlanders. Velen hunner zyn Mohammedaan geworden met Indonesische vrouwen gehuwd. Ir Soekamo naar Philippijnen Volgens het Franse persbureau AFP zal ir Soekamo zich einde Januari naar de Philippynen begeven en daarna de Mo- lukken bezoeken. Zyn vroegere reisplan nen waren door ziekte verydeld. Ontspoord over een python Volgens een sterk verhaal uit Solo een spoorwagen onder de Ngempla-via duet uit de rails gelopen omdat een py thon daar een dutje deed. Vier andere slangen zochten een goed heenkomen. Zal het vuren gestaakt worden Amerika sceptisch tegenover tegemoetkoming van Rood-China Met 50 tegen 7 stemmen, en één onthouding, heeft de „politieke commissi* der V.N. een Israëlische resolutie aangenomen. Hierin wordt verlangd, dat het vuren op Korea wordt gestaakt. Daarna, aldus het voorstel, zou een „commissie van vier", bestaande uit Amerika, Engeland, Rusland communistisch China alle kwesties van het Verre Oosten moeten bespre ken. De regering van India zou uit Peking de aanwijzing hebben ontvan gen, dat Mao Tse Toeng bereid is, dit uit vijf punten bestaande „vredes plan" als basis voor besprekingen te overwegen. Peking maakt echter het voorbehoud, dat het probleem Korea tegelijk met andere kwesties moet worden behandeld. ontvangen van een te Washington gehouden conferentie over morele herbewapening. Dit verslag gaf ons wel de indruk, dat de gedachte van de morele herbewapening levend is en dat uit on derscheidene landen en volken velen bereid zyn, aan deze idee hun steun en sympathie te geven. Er wordt zo was de draad van de betogen op deze conferentie in onze tyd veel gesproken over en gedaan aan opvoering van de bewapening. De con ferentiegangers schijnen het hierover ook te zyn geweest, dat dit nodig is. Maar in en bij dit alles wilden ze toch tevens bevorderen een andere, een gees telijke strijdmacht. Een hoog officier drukte zich in dit verband op deze conferentie als volgt uit: „Tegenwoordig is het evenzeer van vi taal belang ideologisch oppermachtig te zyn, als de lucht te beheersen". En een andere hoge officier merkte op, dat er thans op de wereld een stryd gevoerd wordt tussen ideologieën, waarby geen ruimte meer over is voor neutraliteit. Men voelt, wat de conferentie beoogde. Herbewapening moge nodig zyn zy is op zichzelf niet voldoende, zij moet ge paard gaan met morele herbewapening. En de conferentiegangers zullen nog wel stapje verder zyn gegaan en gezegd hebben, dat morele herbewapening voor de wereld nog wel iets noodzakelyker is dan militaire herbewapening. TROUWENS, het bleek op die confe rentie wel, dat de gedachte der mo rele herbewapening in veler leven was gaan betekenen. Zo merkte een voormalig kolonel van de Duitse generale staf op, dat deze gedachte hem bevrijd had van alle wrokgevoelens, hy bood ter conferentie bovendien zyn verontschul diging aan voor het lijden, dat hij en zyn volk Amerika hadden aangedaan. Sprekers uit West-Duitsland en uit Frankryk deelden mede. dat de gedachte der morele herbewapening niet nalaat op hun regeringen invloed uit te oefenen. De helft van het West-Duitse kabinet, zo werd zelfs verzekerd, heeft diep vertrou- morele herbewapening. In het West-Duitse parlement zou voorts dik- wyls van „de philosophie der morele her bewapening" gewag worden gemaakt. Leden van de Duitse bondsdag uit alle grote partyen, aldus werd verteld, ko- elke morgen voor de zitting samen iet voor hen liggende wetgevende werk in het licht van morele herbewape ning te beschouwen. In de morele herbewapening zag men ter conferentie een mogelykheid om klo- te overbruggen. Zy wekt, zo betoog- een Duitser, begrip tussen Frankryk Duitsland en in dit begrip zag hij de beste garantie voor de Europese veilig heid en de wereldvrede. Een Fransman voegde daaraan toe, dat de oorzaak der verdeeldheid tenslotte ligt in ieders hart. De oplossing, betoogde hy, ligt hierin, dat wy samen opnieuw beginnen. ZIEHIER dan enkele grepen uit het verslag over deze conferentie, wy willen gaarne erkennen, dat het enige indruk op ons heeft gemaakt. In derdaad, het is nodig, dat de wereld zich sterk maakt. Maar het is niet genoeg. Het zelfs niet het belangrijkste. Waarvoor maakt zy zich sterk? Wat wy intussen in dit verslag van deze conferentie over morele herbewapening hebben gemist, was elke heenwyzing naar Hem, in wie uiteindelyk alleen de red ding is te vinden voor de nood en in Wiens verzoening van ons met God ook de mogelykheid ligt opgesloten, dat men- n onderling verzoend raken. Misschien heeft men dat op deze con ferentie ook welgezegd. Misschien ook heeft men bedoeld het te zeggen. Maar dan moet het ons uit het hart. dat in dit verslag toch het voornaamste, het wezen lijkste niet is opgenomen. De wereld is bezig zich sterker te ma ken. Maar de bron van echte kracht ligt het besef van zwakheid en nederig heid voor God. Vorige week heeft Eisen hower ons land bezocht, een uiterst be kwaam soldaat en een man in wiens bezit de Westerse wereld zich oprecht mag verheugen. Een man die ons aller steun verdient en die ook aanspraak mag ma ken op ons aller vertrouwen. Maar juist wanneer het vertrouwen uit gaat naar een mens, zullen wy goed doen te bedenken, dat het lot der wereld uit eindelijk niet ligt in mensenhand. Er is een vertrouwen, dat boven het vertrou wen in mensen uitgaat en dat aan dat vertrouwen in mensen ook alleen maar echte inhoud kan geven. Nu zovelen nieuwe krachten willen op doen, militaire en morele, lykt het ons helemaal niet overbodig toe. dit nog eens heel nadrukkelijk te zeggen. Het belangryke voorbehoud, dat de Chinees Mao Tse Toeng maakt, betreft het tijdschema, zoals dit is voorgesteld door de „verzoeningscommissie van drie". Wij herinneren eraan, dat hierin als eis gesteld was „eerst het vuren op Korea te staken". Mao Tse Toeng wil nu deze wy- ziging, dat de gevechtshandelingen op Korea en de andere Aziatische proble men gelijktydig in behandeling worden genomen. Deze Chinese reactie wordt DAT de scheidende Finse gezant A Ivalo door de Fins-Nederlandse Vereni ging te Amsterdam is gehuldigd op een bijeenkomst ter viering van de geboor tedagen van de dichter Zacherias Tope- lius en de componist Jean Sibelius. DAT ongeveer 1350 manschappen van •gezagsformaties m Noord-Hol land en een groep uit Utrecht een mars door Amsterdam maakten t.g.v. het 5-j. bestaan van het korps vrywillige politie te A'dam. DAT in de woning van P. te Hengelo :n clandestiene jeneverstokerij werd ontdekt en de complete installatie met hoeveelheid gedistilleerd in beslag is genomen. DAT de bestuurder van een personen auto, die per abuis de weg was ingeslagen, Zaterdagavond onder Wijk bij Duurstede pardoes de Lek in reed en de zeven inzittenden, allen uit Houten (U.), zich dank zy de lage terstand konden redden. DAT ing. E. Smit Sibinga, oud-dir. de Bandoengse kininefabriek, in Zeist is overleden en in Den Haag is begraven, mr M. G. Polak Daniëls. oud-griffier pl.v. rechter te Assen, aldaar op 67-j. de jaarlijkse houtverkoping, c leeftijd is verscheiden. I terse kermis", zullen bywonen. DAT mr J. A. H. J. van der Dussen, die morgen geïnstalleerd wordt als bur gemeester van Dordrecht, Zaterdag afscheid nam als burgemeester van Hengelo. DAT op het IJsselmeer thans overal eer vaart mogelyk is, behalve by Lem- er en Kornwerderzand. DAT de marktexplorateur J. L. v. Heek ui het Centraal Instituut ter bevordering an de buitenlandse Handel voor zes maanden naar de Ver. Staten en Midden- Amerika is vertrokken om de afzetmoge lijkheden voor ons land te vergroten. DAT enige Duitse verkeersdeskundigen van 17-19 Januari ons land bezoeken en in Den Haag o.m. worden ontvangen door de Ned. Internationale Wegvervoersorga- DAT de Amsterdamse brandweer gis teren de gevel van een oud pakhuisje aan de Lijnbaansgracht heeft omgemaald, daar plotseling stenen naar beneden vielen. DAT prof. ir S. H. A. Begemann uit Delft, die thans in India vertoeft, noemd tot voorzitter van de uitvoerende raad der internationale commissie bevloeiing en kanalen. DAT morgen honderden boeren buitenlui van heinde en ver in Lunteren ,Lun- DAT vannacht het Belgische motor schip Centa by Terneuzen tegen de Belg Ives Michel is gevaren en daarna zonk en dat de schipper, diens vrouw en een knecht door de Ives Michel aan boord werden genomen. DAT tydens de uitverkoop in een Am sterdams warenhuis aan 't Damrak ƒ3000 aan horloges, ringen en broches zijn gestolen. 15AT een deel van het Noorderveen by Assendelft natuurreservaat wordt. DAT de bouw van een postkantoor met woning te Dokkum is gegund aai aannemersbedryf Friso te Sneek, f 196.520. DAT het de gemeente Renkum niet gelukt is een lening van 175.000 plaatsen. DAT in de zaak van de Haarlemse inspecteur van politie G. van S., welke morgen voor de Hoge Raad zou worden behandeld, enige weken uitstel gevraagd zal worden l.v.m. verhindering raadsman. DAT het echtpaar K. de Wilde-Knol te Zwolle vandaag zijn 65-jarige bruiloft DAT de 37-j. locomotiefmachinist H Augenbroe uit Kerkrade in de mijn Julia te Eijgelshoven bekneld raakte ziekenhuis is overleden. Indiase kringen beschouwd, moedgevend symptoom, dat het voorstel niet zonder meer is afgewezen, zoals men aanvankelyk te Lake Success had ge dacht. De „New YorkTimes" waarschuwt echter, dat andere waarnemers geneigd zyn voorzichtigheid te betrachten ten de desbetreffende „schetsmatige berichten". In dit verband wyzen wy nog op de verklaring van de Amerikaanse Republikeinse senator Taft, die het stel der V.N. voor een „staken va op Korea" een zeer betreurens waardige maatregel vindt. Volgens hem mag men de communisten op geen enkel punt toegeven en is het bovendien ver standiger, dat Amerika zich geheel uit Korea terugtrekt. Ook andere Congres leden zijn voorstander van het terug trekken der troepen uit Korea. Inmiddels kraait de „gerepatrieerde* leider van de communistische delegatie Lake Success, de Chinees, generaal Woe Hsioe Tsjoean reeds victorie, verkondigt, dat de communistische vloed op de wereldopinie is toe te schrij- drie factoren: 1. De ongeëve naarde uitbreiding van het streven wereldvrede, onder leiding van, Sowjet-Unie. 2 De grote successen va Chinese communisten onder leiding Mao Tse Toeng. 3 De enoi ningen van de Chinese en Noord-Kore- aanse troepen op Korea. Sluizen te Lemmer geopend Door de zeer hoge waterstand in Fries land is honderd ha land onder water komen te staan. De waterstand hoger geworden dan in het IJsselmeer. Daardoor was het gisteren mogelyk de sluizen van Lemmr open te zetten. Daar door, en door het in werking srtellen var het Ir Woudagemaal, wordt het overtol ,lige water in het IJsselmeer geloosd. Burgemeester K. Aantjes overleden Vannacht is de heer K. Aantjes. sedert 1 October burgemeester van Hendrik Ido Ambacht, op 56-jarige leeftyd te zij huize in Bleskensgraaf overleden, vas in Zuid-Holland op velerlei ge bied een vooraanstaand figuur. Twintig jaar is hij plaatseiyk kantoor houder van de PTT in Bleskensgraaf ge- Hij was verder o.m. van 1940 tot 1945 gemachtigde voor de voedselvoorzie ning in de districtskringen Sliedrecht en Alblasserdam en lid van het dagelyka bestuur van de Chr. Boeren- en Tuin- dersbond. Van 1946 tot 1948 was hij lid van gedeputeerde staten en van 1946 tot 1950 statenlid voor de AR.-party Ver der was hij voorzitter van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting Zuid-Hol land en bestuurslid van de Provinciale Stichting van de Landbouw. WEERBERICHT Tijdelijke opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk wis selend bewolkt met plaatse- lyk enkele buien, nu en dan opklaringen en hier en daar nachtvorst. Morgen overdag geleidelijk toenemende be wolking met later kar.s op enige neerslag. In het bin nenland in de nacht tijdelyk zwakke wind. overigens krachtige tot matige wind. aanvankelijk Noord-Westelijk, later krimpend naar Zuid-West tot Zuid. (Op gemaakt te 10 uur). Zon en Maan Dinsdag: zon 8.42 16.58; maan 11.47— 0.2.48. 23 Jan. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1