Herinnering aan Seoel Europees hotel met bediening „Ik had het idee, dat ik nooit meer schoon zou worden" £Mas ^Bakker ran Sans Souci over spelen; Henk Dorel over zingen Gramofoonplaten leveren zangers Nederland een schijntje op in Goede uitvoering van „Crescendo" NIEUWE SCHE COURAOT 3 ZATERDAG 13 JANUARI 19Ü BRIEF UIT KOREA Te Velde ergens in Korea. Regen en sneeuw. Dat betekent: een temperatuur, iets hoger dan we de laatste dagen gewend waren, maar vanavond is het weer dik onder nul. De bergen in de omtrek zijn wit. De Koreanen hier zeggen: „Als de bergen wit worden, is dat het teken, dat de winter heeft ingezet." Een prachtig uitzicht dus voor mij, die al in jaren geen winter heb meege maakt. Maar komaan, vandaag hebben we onze winteruitrusting ontvangen. Zware ski-schoenen met twee lagen vilt er in en dikke wollen sokken. Een jas, ge voerd met schapenvacht. Ik ben be nieuwd, of ik er warm in kan blijven bij 30 of 40 graden onder het vriespunt. Als ik mezelf zo zie, ingepakt als een Noordpoolganger, moet ik denken aan de boeken van Cuwood. Ik had nooit gedacht, dat ik het zelf nog eens mee zou maken. Jullie, in Holland zijn na tuurlijk erg nieuwsgierig naar onze da gelijkse leeftocht. Wel, aan de Ameri- Hoe leven Nederlanders in Korea Door bemiddeling van de heer Vonk uit de Buys Ballotstraat 38. Den Haag, ontvingen wij deze „brief uit Korea", die een indruk geeft van de omstandigheden, waaronder de Nederlanders daarginds leven. De tekst is samengesteld uit' verschild- lende brieven van de adjudant-on derofficier J. H. Vonk, de enige van deze rang bij het Nederlandse deta chement. De heer Vonk was vroeger bij het K.N I.L. deel uit krotten en daarbij steken dan ook die paar goede gebouwen van steen paleis-achtig af. Maar wat hier, in Korea goed is, is toch weer ongelooflijk vuil ook. Deze vuilheid valt bijna niet te be strijden. De bevolking stinkt een ui de wind, Als het lang duurt zo, zullen wij ook wel gaan stinken, want die keer, dat ik een Koreaans badhuis ben binnengelopen, is al weer een week ge leden. Ik heb geen idee. wanneer ik wéér ergens een badgelegenheid tegenkom. Maar voor bijna alle dingen geldt, dat het nóg slechter kan. Er was gisteren hier een Amerikaanse kapitein, die zich al in 1% maand niet had gebaad. Nu we toch bij de Amerikanen zijn aan geland de verhouding tussen de Neder landers en de Yanks is uitstekend. Ik zal er eens een staaltje van vertellen. Ik had twee paar schoenen gekregen, die my niet pasten. Deze moesten geruild worden en ik reed dan ook in een jeep naer het vliegveld. Ik sprak een Ameri kaanse majoor aan, om te weten te ko men, waar ik moest zijn voor mijn schoe- nne. Deze majoor gaf mij notabene een gaanse voeding is geen touw vast te knopen. Ik zal even vertellen, wat ik vanavond heb gegeten. Drie pannekoe ken met krenten, spaghetti met vlees en een stuk kaas met jam Voorts: vruch ten op water en koffie. Zoek het maar eens uitIk kan de logica van zo'n menu niet volgen en daarom eet ik al les maar in de volgorde, zoals de ver schillende gangen in mijn etensblikje terecht komen. Ik zit dit alles rustig bij de kachel te schrijven. Koffie en een sigaar veraan genamen deze bezigheid. De Amerikanen hebben een machtige uitrusting. Plaat ijzeren kachels met een kleine drum met olie. Als de drum leeg is, ga je een nieu we halen. Ik heb een grote pul met kof fie naast me staan. Er kan een liter in. denk ik. Het gebouw, wa^in wij zitten, zal eenmaal wel een school geweest zijn. Er is tenminste een schoolbord, waarop allerlei vreemde tekens staan, die niets met deze oorlog te maken hebben. Ik weet niet, of hier ooit weer Koreaanse kinderen met een krijtje in de hand voor de klas zullen staan. Die stumpers heb ben voorlopig andere dingen aan het hoofd dan de tafel van vier. Een poosje geleden, toen we in Suwon waren, had ik het nare idee, dat ik nooit meer een schoon gevoel zou krijgen en ten tweede dat ik nooit meer warm zou worden. Een ogenblik zelfs nam ik me voor, nooit meer vrijwillig naar een boom keken, terwijl wij door de diepste land als Korea te gaan. Ik dacht er aan, dat jullie, in Holland, met de Kerstdagen en met Oud en Nieuw gezellig aan tafel zaten en naar de lichtjes in een Kerst ellende dwaalden, die zich denken laat. Maar nu in dit warme lokaal met een sigaar en een borrel, kun je zulke din gen even van je afzetten. Dertig uur kou lijden Die reis van Taegu naar Suwon duur de 30 uur. Ik zal dat nooit vergeten. Een onverwarmde trein, geen glas in de ra men en erbarmelijk koud. We hebben, zo goed en zo kwaad als het ging, in de trein gekookt. We hebben zelfs gepro beerd te slapen, maar mij schieten woor den tekort, om U te vertellen, hoe naar en hoe triest dat allemaal in zijn werk ging. En toen een hele dag op het sta tion gstaan, om te zorgen, dat al ons materiaal op de legerplaats terecht kwam. U begrijpt, dat ik daarna kapot was. Ik ben op mijn bed neergevallen (op de planken) en heb precies de klok rond geslapen. En wat zal ik over de toestand kapitein mee, die mij op de goede plaats bracht en in no time waren mijn schoe- ;n verwisseld. „Maak een cantine" Ik ben ook in Seoul geweest. Er zal op het ogenblik van het kleine beetje nog overeind stond, toen ik er was iet veel meer over zijn, denk jk. Maar eens was Seoul een grote stad. Van de weinige gebouwen die heel uit de strijd zijn gekomen, zal ik mij altijd i herinneren het naar Europese i smaak en gewoonten ingerichte Soonen- hotel. Eindelijk weer eens een keurig gedekte tafel en een prima bediening door leuke meisjes. Die rit van Suwon naar Seoul duurde vijf uur. We liepen telkens vast op convooien, die Zuid waarts trokken. De weg terugEr is een geweldige trek naar het Zuiden, ook van burgers. Waar eens die mensen massa stil blijft staan is mij een raadsel en het is nog maar de vraag, of zij in het Zuiden kunnen ontlopen, wat hen in het Noorden bedreigde Eens heeft de kapitein mij opdracht gegeven een cantine te maken. Twee dagen later was de opdracht uitgevoerd, maar U begrijpt, dat je zonder kunst en vliegwerk hier in Korea niets be reikt. Maar een cantine is het. -En in trek, mensen! Geweldig. Amerikanen, Engelsen, Grieken, Fransen. Siamezen en Hollanders staan hier tegen elkaar vriendschappelijk te koeterwalen, maar ondanks de Babylonische spraakverwar ring is er een prettige geest, omdat we hier allemaal voor een en hetzelfde kar wei zijn. Dat weet je als Griek van een Fransman en als Amerikaan van de jongens uit het polderland L1SSE Doktersdienst Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen 'waargenomen door dok ter A. J. Duymaer van Twist, tel. 3453. Burgerlijke stand. GEBOREN: Johanna A., dr van A. Dorsman en G. Schalk, Pr. Hendrikstr. 27; Christiaan A. M., zn van H. Arrachart P. Peters. Nieuwstraat 39; Anna M. dr van F. L. J. Haase en M. Ch. Nieuwland, Achterweg 42; Maria E., dr G. C. Mens en A. M. C. Koning, woonark Catharijnelaan. Klaartje danst leuk en zingt aardig en heeft idee van muziek. U zult het met me eens zijn: bij dergelijke bezittingen halen hectaren ruime badkamers noch slaap kamers met Rubersen of Rembrandts, r dat Henk Dorel van dat laatste toch ook niet iets bezit, dat is toch wèl toe te schrijven aan dL gramofoonplaten- geschi edenis. Tweemaal zingen voor één cent De volksmond weigert „tweemaal OVERLEDEN: Cornells Scholte. 79 j.. Hereweg 275; ca*. E, v;n kort was het zó, dat Henk Dorel de grootste concurrent van zichzelf W{ ONDERTROUWD: H. L. Tijssen.l Als hij een programma voor een Roversbroekdijk 14, en W. M. Meskers. I roepvereniging zong, kwam het Schoolstraat 22; J. Zoete, Hereweg 208.'dat hetzelfde programma zes tot ze en M. Schouten, Hereweg 208; M. J. j maal herhaald werd, omdat het op Mooijekind te Noordwijkerhout en A. M. I gramofoonplaat was opgenomen. Met af- LEIDERDORP Geref. Bond Voor de Geref. Bond spreekt as Dinsdagavond ds Visser van Rotterdam. Bezuiniging op electriciteit. Ook het gemeentebestuur van ons dorp heeft ten aanzien van het gebruik van electriciteit bezuinigingsmaatregelen ge troffen. Met ingang van gisteren brand; des avonds de nachtverlichting. Burgerlijke stand GEBOREN: Anthoon. z v A Ederveen en F Noordervliet; Jorina C, d v J v d Wal en G A Opstal; Cornelia A, d v J Kéoning en W de Wit; Marika, d v J Timmerman en M W v d Beek; Pieter, z v C van Alphen en A E van Tol; Trijntje, d v I Leemans en N Koolmoes OVERLEDEN: W Langezaal, wed van J Wolters, 86 j; M Ysperse, wed van J Riela, 82 j; A van Muiden, 92 j; R C Moraal, wed van L v d Sijs. 80 j. GETROUWD: W v d Hoek, 26 j en A Splinter, 21 j. Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter C. H. G. Goudriaam, tel. 2333. NOORDW11KERHOUT Doktersdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt TER AAR Gouden J.V. op G.G. De jongelingsvereniging op G.G. „Soli Deo Gloria" zal in samenwerking met de meisjesvereniging „Maria en Mariha" haar 50-jarig bestaan herdenken in een gecombineerde jaarvergadering Deze vord<t Woensdagavond om 7 uur gehou den in de Geref. kerk. Het programma ermeldt o.m. onderwerp Gewijde ge schiedenis „Sara", historisch overzicht 19001950. samenspraak ..Levenstragiek", luisterwedstrijd, declamatorium, koor zang en declamatie. Morgen weer Zondagsschool. Morgenmiddag om 2 uur begint de Zon dagsschool weer. Alle kinderen van 4 jaar ouder mogen komen. Mesman. Julianastraat 70. INGEKOMEN PERSONEN: A. J. Ver bout en gezin, gekomen van Zwammer- dam, Catharijnelaan 2; M. Th. Ziegler, gek. van 's-Gravenhage, Nieuwstr. 33, inw.; C. B. H. Duineveld, gek. van Zoeterwoude. Hereweg 417, inw.; J. H. van den Heuvel, gek. van Haarlemmer meer. Oranjelaari 2; A. Post, gek. van iAxel, Kanaalstraat 144, inw.; J. Both en gezin, gek. van Huizen, Veldhorststr. 15. j vijf trek van de loonbelasting kreeg de ger voor zo'n avond optreden 42. Dat betekende dus per keer optreden zes a zeven gulden. De N.C.R.V. maakte op die praktijken een gunstige uitzondering. In drie jaar optreden werd éénmaal een opgenomen programma herhaald. Daar mag mand iets van zeggen. Maar een andere omroepvereniging bestond het, Henk Do rel drie maanden van de microfoon weren (om verveling te voorkomen, zoals dat heette), maar hem in die zelfde tijd Vreede en gezin, van Oranjesloot in I woonschuit, vertr. naar Hillegom; 'van Zonneveld, van Julianastraat 138 Hillegom; Fr. P. B. van der Eerden, Hereweg 204a naar Delft; Erwich, van Hereweg 258 naar Heem- I stede; C. J. L. Mulder en dochter, van •Hereweg 68. inw., naar 's-Gravenhage; •H. A. Raaphorst en gezin, van Kanaal straat 130, naar Rijswijk (Z.H.); J. M. van Hage, van Haven 4, inw., naar Bloe- mendaal. twintig keer in het programma emen middels een gramofoon- plaat! Aan die exploitatie heeft het be- i kende proces van Frans Vroons tegen iaar een der omroepverenigingen een eind ge- ;L?en' I De gang van zaken bij de gramofoon in. i-nr.' mogelijk, nog erger. Voor de plaat Mensen, die iedereen hoort Nederlandse jongens in Korea laten zich de schoenen poetsen door kleine Zuid-Koreanen, die al spoedig vriend schap sloten met onze militairen. aan het front vertellen? Jullie lezen het elke dag in de krant. Dat het sjpcht gaat is zeker. Die duivels van Chinezen heb ben veel te veel mensen om daar tegen te vechten. Het kan erger... Vuil ben ik op het ogenblik niet zo erg meer. Ik ben ergens tegen een Ko reaans badhuis opgelopen en heb me iaar uitgebreid gebaad en me laten sche en door een Koreaans meisje van 14 jaar. ;k voel mij nu weer „kip" vergeleken bij een paar weken geleden. Mijn uitrusting dat moet ik U toch nog even vertellen is zó groot, dat ik een jeep nodig heb. om alles te vei ren. Als het dus eens mocht gebeuren, dat wij ons snel moeten verplaatsen, moet ik het grootste deel van mijn uitrusting ach terlaten. Suwon bestaat voor het grootste (Van onze §-redacteur) „Sans souci" heet het orkest, dat voor de N. C. R. V.-microfoon de amu sementsmuziek pleegt te verzorgen. Wie denkt, dat het leven van de orkest-dirigent, Mas Bakker, met die naam aangeduid is, vergist zich. „Sans souci" is slechts een begrip, dat op moet gaan voor hen, die naar de muziek luisteren. Lukt dat niet. dan faalt de dirigent en dan faalt het orkest. Want zomin de kok van zijn spijzen geniet, zomin komt de muziek-producent tot de vreugde van een zorgeloos levenl Om te beginnen is daar het gezin van zijn de drie trompetten. Die worden alle Mas Bakker. Peggy Bakker-Grimwade is de echt genote en Joyce de juist schoolgaande dochter. Er is ook nog een kleine, erg levendige hond. Die is nog maar drie maanden oud en speelt in het verhaal geen rol. Peggy en Joyce wél. Peggy al sinds 1937. Toen ontdekte Mas Bakker, die een Amsterdamse jongen is. met sterke con tinentale en Utrechtse bindingen in Utrecht woont hij Peggy in Easton (Londen). Sindsdien zet Peggy zijn thee. En hoe! „Zoveel schepjes in de pot als er thee drinkers zijn; met de, door warm water voorverhibte pot naèr de ketel wandelen en daar het warme water, zó van de kook, op de thee schenken. Na een paar minuten kunt U de thee dan drinken. En nooit of te nimmer eep lichtje ge bruiken!" Peggy leerde dit recept van haar Engelse grootmoeder. U kunt het dus ge rust proberen. En dan: met melk serve- ■n. Thee zonder melk!Peggy zet ;n vies gezicht. Of het van die thee, van Peggy of van allebei komt, maar Mas Bakker is sterk Engels georiënteerd. Daaraan dankt Sans Souci min of meer zijn bestaan. De Engelse amusementsmuziek en de Engel se componisten staan bij Mas Bakker hoogaangeschreven. Ieder jaar bezoekt hij Engeland uit familiaire en routine overwegingen. Er is zelfs een componist, Frederic Curzon (die overigens niets met de Curzonline te maken heeft), die bezig is aan een suite, speciaal Bakker! Het i één n zijn vele Engelse iaar als U er i muzikale vrienden, wilt leren kennen: Mas en Sans Souci! Dat is uiteraard maar één facet het repertoire. Voor het zo moeilijke diowerk", zegt Mas Bakker, „heb je orkest nodig, dat alles kan. Welnu: de zes en twintig leden van Sans Souci kurmen alles maken, wat de dirigent hen voorlegt en wat hij wil. Dit is de bezet ting: vier violen, twee tweede violen, twee alten, een cello, een bas, een harp, een slagwerker, drie trompetten, twee trombones, een klarinet, een fluitist, hobo, vier saxen en een piano. Vader en zoons drie bespeeld door Bakkers. Vader An- Bakker en de broers Karei Bakker. En Mas zelf vormt met hen in het U.S.O. een quartet, want hU is óók „Weet U wat het gekke is en zet U dat aar gerust eens in de krant" zegt Mas Bakker, „dat er in Nederland zo weinig arrangeurs zijn". Naar mijn mening ligt hier een groot terrein braak voor de jeugd. In Amerika zijn ze ons wat dat betreft vér vooruit. Animeert U de jonge lieden eens, dat ze vlotte partituren gaan bewerken voor amusementsorkest. Laat sturen. Ik 6peel ze wel Mas Bakker wil met zijn orkestwerk aor de radio vooral baanbrekend zijn. Hij is een groot voorstander van moderne muziek en hij vindt eveneens, dat er de oorlog, met de amusements muziek geweldig geknoeid is. Hij wil wegen inslaan. En, wat de N.C.R.V, betreft, goede wegen „Verwacht van mij geen schlagers, geen flauwiteiten, geen mode en geen sr bisme. Dat kan ik voor die microfoon géén geval brengen. De muziek, vooral de amusementsmuziek, heeft een dienende taak. Daar werken wij hard aan. Het zo goed zijn, als de grote Nederlandse componisten van nt'i, Badings, Orthel, om er maar twee te noemen, en vele anderen, zich eens op het amusements genre gingen toeleggen. Dat deden immers alle groten? Bach én Haydn én Mozart incluis Het komt misschien ook, omdat er hier weinig uitgevers zijn, die werkelijk goede sementsmuziek aandurven." Behalve op de N.C.R.V. ster-avonden hoort U Mas Bakker zeker éénmaal per week in een muziekprogramma voor de radio. En verder pleegt hij het hele land door te trekken om zijn jongens overal te laten optreden. Éénmaal, het was voor een ster-avond in Arnhem, kreeg de autobus halverwege Utrecht en de Gelderse hoofdstad feen lekke band. Om half acht was er geen orkestlid in Musis Sacrum. En acht uur moest de Steravond eruitMet z'n handen in de zakken van z'n rok- costuum, stapte Mas Bakker toen het gebouw heen en weer. Dat hielp natuurlijk geen zier. Eindelijk slierden er een aantal taxi's het plein op. En daar kropen de mannen stuk voor stuk uit. Precies op tijd zaten ze en zonder micro foonrepetitie moest het toen. „Dat gebeurt me anders nooit!" Behalve Sans Souci heeft Mas Bakker nog het U.S.O.. waarvan hij repetitor het koper is. „En daarom moet U m laten gaan" zei hij. „want om kwart elf is het verzamelen blazen En weg was hij 1 Op de piano bleef een „Hymne aa kersavond. En hier is: Henk Dorel Mas Bakker heeft, als hij zo voor de microfoon te dirigeren staat, vaak een metgezel, die de liederen zingtHenk Dorel. Er zullen maar weinig radioluis teraars en gramofoonplaten bezitters zijn, die hém niet kennen. Hij is de zanger 1 het vrolijke lied bij „Vrij en Blij", de programma's van de andere om roepverenigingen treedt hij regelmatig op en de gramofoonplaten die zijn stem dra gen. worden bij tienduizenden in Neder land en elders verkocht. Ik had gedacht een soort Danny Kay te vinden. Een huis in een park en vijver met vorst-vste goudvissen, butler, veel glazen schuifdeuren en dure perzen en zo. Alles vanwege die gramo foonplaten. prettig eenvoudig bovenhuis in Hü- um. Een hartelijke vrouw, die U een goed glas schenkt. En hü heeft de schat des huizes: de tweeling Walter en Henk. donker van haar en rond van gezicht als vader, de blonde Marcel en het kleine Henk Dorel met zijn eigen huise lijk kleinkoor Klaartje, de twee ling Walter en Henk en Marcel trachtten vaders voetsporen te vol gen. Zo de ouden zongen.piepen de jongen. .Giethoorns punterlied" van Dico van der Meer. muziek van Klaas van Beeck, hebben Henk Dorel en zijn medezingende collega, elk veertig gulden gekregen. De dichter kreeg 450, de componist En de twee laatsten krijgen bovendien van elke openbare uitvoering van de plaat in binnen- en buitenland, alsmede van de verkoop, percentages. Maar de zangers niet. „Ik kan Brussel niet aanzetten of ik hoor mezelf zingen", zegt Henk Dorel. „Maar ik word er geen cent beter van." Dat hebben ze in Amerika wel wat be ter georganiseerd, de zangers! Er schijnt in ons land wél reden ge weest te zijn voor het ontstaan vai volksgezegde: „Ik zing geen tweemaal voor één cent!" Vierduizend uitzendingen Niettemin: Henk Dorel zingt graag goed. In 1937 schreef de Belgische N.I.R. hem, na een auditie, dat zijn stem volko- R1JNSATERWOUDE Plattelandsvrouwen bijeen. Voor de afd. Rijnsaterwoude van de Ned Bond van Plattelandsvrouwen hield Zuster Mantz, wijkverpleegster, een ;rie over hygiëne in het dagelijks leven. De causerie werd met zeer veel belangstelling aangehoord. Ook werden vragen gesteld, die door Zuster Mant a besproken werden. Mevr. De Kroes, dankte Zuster Mantz voor haar bijdrage. Leerzame avond voor het Nut. Voor het Departement van het Nut van Alaemeen hield de heer De Wijs van de Rubberstichting een lezing over rub ber. terwijl hij ook een film vertoonde over de winning en de fabricage van rubber en de vervaardiging van water slangen en gymnastiek- en tennisschoe- Ook werd een film vertoond over de landbouw en veeteelt in Canada. Het Nutsbestuur kan op een geslaagde avond terug zien. SASSENHEIM Medische Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter H. Kwint, tel. 7253. VOORSCHOTEN Doktersdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dok ter M. v. d. Stoel, tel. 356. Hondenbelasting. Op verzoek van het gemeentebestuur worden alle houders van honden herin nerd aan hun aangifteplicht voor de hondenbelasting. Zij, die niet van ge meentewege een aangiftebiljet hebben ontvangen en toch op 1 Jan. 1951 houder waren van" een hond. zijn verplicht hier van vóór 15 Februari a.s. ter gemeente secretarie, afdeling financiën, aangifte te doen. Benoemd tot officier in de orde O.N. de heer K. G. E. Kretzschmar te Wassenaar, directeur der Unilever grondstoffenmjj N.V. te Rotterdam. Het gironummer van de Geref. Kerk te Heerlen is niet 94898, zoals wij dezer dagen in het bericht omtrent de kerkbouw hebben f meld. doch 94948. Chi. fanfarecorps te Sassenheim Het Chr. fanfarecorps „Crescendo" Sassenheim toonde Donderdagavond de Geref. kerk, hoever het al „ci cendo" is gegaan. We hebben zo de ge dachte. dat de leden zich die gang naai n nauwelijks bewust zijn, zo gelei delijk moet dat hebben plaats gehad. De directeur, de heer W. J. Smolders, zal, gezien zijn rustige en zekere leiding, aan die geleidelijkheid veel waarde hechten. En terecht! Grote sprongen en gewaagde experi menten zijn in de muziek-practyk steeds tot mislukkig gedoemd. Wat de „Cres- cendo"-mannen nu presteerden, was blijkbaar het resultaat van nauwgezette rouwe studie, onder het critische oor de dirigent. _j zo'n fanfare-corps hoort men ge makkelijk allerlei afwijkingen. Vooral in de arrangementen van bekende en be roemde werken. De lijnen van de originele str ij kerspart ij en bijv. worden hier uiteraard vergrofd. Om dan toch de oorspronkelijke bewegelijkheid en licht heid -te handhaven, daarvoor komt heel wat kijken. Welnu, „Crescendo" heeft dit tot op grote hoogte kunnen doen, Het is trouwens de vraag, of zelfs het allerbeste fanfarecorps wel ooit het ideaal zal kunnen bereiken. En daarom is de wijze, waarop de Preciosa-Ouver- ture (Von Weber), het Symphonische gedicht Finlandia (Sibelius) en de popu laire Dichter und Bauer-Ouverture (Von Suppéi werden verklankt, waardig. Verschillende spelers muntten uit door een verzorgde, mooi geronde, levendige toon. T raagheid en aarzeling men ongeschikt was voor de microfoon. In 1938 gaf hü met Pierre Pala het eerste radio-concert. En sindsdien trad hü 4000 maal voor een microfoon op. En daar naast ontelbare malen in zalen, op ster- avonden, in opera-uitvoeringen en con certen. Hjj zong „Suikerbossie" met Vrij en Blij en in Zuid-Afrika zei fl „Het is beter, dan het hier ooit gezongen is." En hü zingt de bas-partü in de Mattheuspassion van Bach by de uitvoering van Brandt Buys in Arnhem. En alles wat daartussen ligt. Zyn vader, die lid was van de Maas trichter Staar, nam hem destyds me begon het. Hy was toen 18 jaar. Via paedagogen als mevrouw Dzobz Islng in Den Haag en rector Fick in Oosterhout. bereikte Henk Dorel wat hy wilde. Hü hield tegelük een ander üzer in het en behaalde het diploma van de middel bare Kunstnüverheidsschool in Maas tricht. In 1938 vestigde hü zich als schil derspatroon en zün bedrijfsnummer heeft hy nóg. dus als het nodig is! Tekenen blijft een hobby. En gen. Hij zegt: „Er zün beroepszangers die menen, dat je, als beroepsman niet meer naast amateurs kunt staan zingen. Maar ik lach om die onzin. Bovendien: je zingt dan toch niet tot glorie van jezelf?' zeldzaam, ook in de moeilijkste passages We hebben met genoegen naar deze arrangementen geluisterd. Behalve de genoemde grote werken, hoorden we bewerkingen van Panis Ar.gelicus Franck) en Ave Verum (Mozart). Ze klonken zeker niet slecht, maar kunnen de metamorphose van zang tot fanfare moeilyk verdragen. Fanta- ?r 'k Heb geloofd en Psalm 42 voltooiden het niet te lange programma. De vry talryke aanwezigen zongen vóór en na resp. Psalm 331 en 2 en Gezang 180L Joh. van W. OEGSTGEEST Donderdag belangrijke raadszitting In onze gemeente Is men ongerust |"over de plannen van het Leidse gemeen tebestuur om 120 ha grond aan te kopen van dr Clifford Cock van Breugel, waar door de boerderijen Veldheim en Bouw- lust, resp. aan de Haagse Straatweg en de Rhynhofweg, met de daarbij beho rende gronden aan Leiden zouden over- Men stelt in onze gemeente nu een maal prijs op behoud van zelfstandig heid en deze zaak mengt zich da-n ook dagelijks in gesprekken. Een van de raadsleden, de heer G. Blansjaar, heeft reeds een aantal vragen aan B. en W. gericht, terwyl de leden C. Oosterom, J. den Ouden en mr J. H Valentgoed na mens de Prot.-Chr. raadsfractie een spoed eisende raadsvergadering hebben aange vraagd. die Donderdagavond om half 8 wordt gehouden. Er wordt beweerd, dat Leiden deze gronden zou willen aankopen ver boven de werkelyke waarde, omdat deze aan koop de annexatieplannen zou moeten bevorderen. De regering is thans niet zo erg voor annexatie; de gemeentewet laat voldoende ruim'e voor gemeentelijke samenwerking. Meermalen is gebleken, dat Oegstgeest tot deze samenwerking bereid is. De grond is nog niet verkocht en men hoopt in Oegstgeest de plannen te ver- ydelen. Als de koop toch mocht door gaan. wil men trachten G S. of in hoog ste instantie de Kroon te bewegen de transactie niet goed te keuren. De vraag rijst of deze gronden na het bod van Leiden ook aan Oegstgeest zün aange boden. een vraag, waarop Donderdag een antwoord zal worden gegeven. Verder zijn er nog enkele kleine punt ten voor deze belangrijke vergadering. B. en W. stellen voor, de tydelijke loons verhoging van het gemeentepersoneel van twee maal vyf procent te wyzigen in een vaste toelage van 10% en de kindertoelage te verhogen. De Leidse wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, kon ons over de plannen tot aankoop van de twee boerderijen geen inlichtingen ver strekken. Red. N.L.C. „Bel Canto" opgeheven Terwijl de Chr. gemengde zangver eniging „Bel Canto" haar tekort van de voorlaatste uitvoering nog niet te boven was. heeft ook de Kerstuitvoering 1950 een nadelig saldo opgeleverd. N a v. dit negatieve resultaat heeft het bestuur zich de vraag gesteld, of voortzetting van het koor wel verantwoord zou zyn. In een min of meer bewogen ledenverga dering. die door slechts 17 van de 35 leden werd bezocht, werd deze vraag be sproken, waarby de voortzetting van het koor door de voorzitter, de heer B. Lubach werd verdedigd. Na discussie van ruim 2 uur werd tot stemming overge gaan. Slechts 4 leden en 1 bestuurslid (de voorzitter) waren vóór de voortzet ting. Helaas heeft hiermede een aanvan- kelyk goed koor. opgehouden te bestaan. „Jong Holland" De Chr. jongensclub „Jong Holland" (thans twee jaar oud) houdt volgende week Donderdag om 8 uur een feest avond in „Irene". Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dok ter F. P Flu, Oranjeiaan 29. tel. 22030; 1de dienst der apotheken door de Oegst- geester apotheek. Wilhelminapark 8 tel. 26274.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3