Jlicuuic £rüt$rijc GToumnl V f Drie divisies dit jaar nog niet opgeroepen Zal de Chinese Draak Uncle Sam nu een pootje geven? Amerika eist: eerst moet het vuren worden gestaakt Chinese troepen opgerukt tot 37ste parallel Wist U VRIJDAG 12 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimetei belangrijke korting) I Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Oznsfrelren .Stantvastidj is abfbltoen mynbert ia tcgfjcnspoct" Een en dertigste Jaargang*No 8322 Washington wil overleg met Peking De Canadese premier, Lester Pearson, en een der leden van de „bemid delingscommissie van drie" voor Korea, hebben in de politieke commissie der V.N. voorgesteld, een conferentie te beleggen, waaraan Amerika, Rusland en communistisch China zouden deelnemen. Aldus wil men pogen het Koreaanse probleem op te lossen, om het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog te voorkomen. Volgens Reuter heeft Amerika zich bereid verklaard, aan een dusdanige conferentie met communistisch China deel te nemen, maar... „na een staken van tst vuren op Korea". Dit is dus de voorwaarde, die een precaire situatie bestendigt. En te Lake Success koestert men dan ook weinig hoop, de Koreaanse kwestie door bemiddeling op te lossen. Houden beide partijen aan het stand punt inzake Formosa vast, dan komt er natuurlijk niets van terecht. Zoals men weet, heeft Amerika nog onlangs een memorandum aan verscheidene landen gezonden over het toepassen van sancties jegens China, na Peking officieel als „aggressor" te willen brandmerken. Les ter Pearson, de Canadese minister, heeft plan van vijf punten" ingediend, an er één luidt, dat het „bestand" niet mag worden gebruikt voor het voor bereiden van een nieuw offensief. En een ander punt behelst, dat alle niet- Koreaanse troepen etappe-gewijs uit Korea worden teruggetrokken. Het antwoord van Peking wordt niet vóór Dinsdag of Woensdag as. verwaeht. Amerika hecht groot belang aan een andere voorwaarde, namelijk dat het ant woord van Peking op dit voorstel spoe dig moet binnenkomen. Men geeft er de voorkeur aan, dat de conferentie tus sen Rusland, China, Engeland en Amerika wordt gehouden door middel van de organisatie der Ver. Naties. Inmiddels heeft Jacob Malik, de Russische afge vaardigde in de V.N. reeds te kennen gegeven, dat hij het voorstel niet ver wierp, maar dit ook niet kon steunen. Ter verduidelijking wijzen wij erop, dat het dus de bedoeling is, dat een „conferentie der vier mogendheden" de vraagstukken van het Verre Oosten gaat aansnijden. Behalve de steun van Ame rika, Frankrijk en Engeland, kan dit voorstel zich ook verheugen in de sym pathie der ministers van het Britse Ge menebest, die nog steeds te Londen bij een zijn. De beginselen van het plan voorzien in een hernieuwde verklaring van de politiek, die de Ver. Naties tot nu toe gevolgd hebben, maar houdt vast aan het beginsel, dat eerst het vuren gestaakt moet worden. Voorts verluidt, dat Engeland en India de toekenning van een zetel in de Vei ligheidsraad aan communistisch China in ruil zouden willen stellen voor een „wapenstilstand." De grote vraag is ech ter, hoe Peking op een „staakt het vuren" zal reageren. De „commissie van vier" zou alle vraagstukken van het Verre Oosten, die van invloed zijn op de ver houding tussen Oost en West, zoals de kwesties van Formosa en het' Japanse vredesverdrag willen aansnijden. Voor de beveiliging Middelt. Zeegebied En een Zuidzee-pact Naar Reuter uit Ankara meldt, zullen deze maand Britse en Amerikaanse ver tegenwoordigers op Malta bijeenkomen om het probleem der verdediging van het Middellandse Zeegebied „in geval van nood" te bespreken. De Amerik. admiraal, Robert Carney, die momenteel een bezoek brengt aan Turkije en andere landen van het Nabije Oosten, zal zich binnenkort naar Malta begeven. Griekenland en andere landen aan de Middellandse Zee zullen de conferentie bjjwonen. Het gaat om de „aansluiting" van Turkije en Grie kenland bij de plannen van het Atlan tisch Pact. De Australische min. van Buit. Zaken verklaarde, dat de landen van het Zuid zeegebied meer dan ooit behoefte hebben aan een regionaal defensiepact. De her leving van het Japanse militarisme, aldus Spender, moet voorkomen worden. Eisenhower op het „Rode Plein" Generaal Eisenhower heeft gister middag de pers toegesproken op het Jlode Plein". In het ministerie van Marine aan de Lange Vijverberg, waar de journalisten bijeen kwamen, zijn namelijk enkele vertrekken naar kleu ren genoemd. Zo zijn er ook een Blauwe en een Gele Kamer. De grote hall op de eerste etage, waarop de kamers van de staatssecretaris en de bevelhebber der zeestrijdkrachten uit komen, ligt een groot rood tapijt op de grond, Daarom noemen de marine mensen deze hall het Rode Plein. In dezelfde fraaie zaal gebruikte de generaal als gast van minister s'Jacob een marinemaaltijd: een koude lunch met een warme hap, geserveerd door acht leerling-hofmeesters onder lei ding van een sergeant-hofmeester van de Marine. In de Gele Kamer stond een bar opgesteld. Aan het marine- maal namen verder o.a. deel minister Drees, staatssecretaris Moorman, de drie chefs van staven en vele andere genodigden, in totaal ongeveer dertig personen. Eisenhower thans in Denemarken Aanbod: één divisie 1 Generaal Eisenhower is gisteren per vliegtuig in de Deense hoofdstad Kopen hagen aangekomen. De generaal zou daag enige besprekingen met de Deense ministers houden, die niet langer dan twee uur zouden duren. Militaire v nemers te Kopenhagen voorspelden, dat Denemarken niet in staat zal zijn veel tot het Atlantisch leger bij te dragen, daar het leger slechts één divisie groot is Eisenhower zou vandaag nog naar Oslo doorvliegen, om Zondag vanuit deze plaats wederom naar Londen te vertrek- Hamsterverboden in Amerika Het hamsteren van natuur- en synthe tische rubber is in Amerika verboden, evenals het hamsteren van industriële ethylalcohol, chloor, zink en zinkoxyde, jute (Hessian), katoen, taaie rayongaren, nylonvezel en nylongaren. Am. verliezen op Korea worden nijpend 50.000 Miliciens meer onder de wapenen? In verband met de op Korea geleden verliezen heeft de Amerikaanse leger leiding voorgesteld 50.000 miliciens meer, dan aanvankelijk was bepaald, in de ko mende maanden onder de wapenen te roepen. Koningin bij skiwedstrijd in Tirol Koningin Juliana en prinses Beatrix hebben in gezelschap van vele Neder landse toeristen een skiwedstrijd in Lecben-Arlberg (Oostenrijk) bijgewoond. Zij betrachtten ook bij dit bezoek een strict incognito. De Prins maakte in Tirol met zyn leraar lange skitochten. De Koninklijke gasten dronken vaak thee in de Tiroolse herbergen. Zoals men weet, zouden zij vandaag terugkeren. Vroege lente: de eerste lammeren Op het landbouwkundig proefstation De Schothorst te Hoogland bij Amers foort zijn dezer dagen reeds twee lam meren geboren. De geboorte houdt geen verband met een of andere proefneming, maar moet worden toegeschreven aan een speling van de natuur, zo deelde Uitgeleide gedaan door de commandant-zeemacht, vice-adm. J. J. L. Willinge, is gisteren de torpedobootjager Tjerk Hiddes uit Nieuwediep naar Indonesië vertrokken, waar deze oorlogsbodem aan de marine van de republiek zal wor den overgedragen. Een presentje voor Indonesië wegens goed gedrag.... Truman zendt Dulles naar Tokio Japans vredesverdrag in voorbereiding President Truman heeft John Foster Dulles benoemd tot leider (met de per soonlijke rang van ambassadeur) van een speciale Amerikaanse missie, die naar Ja pan zal gaan, om besprekingen te voeren een vredesverdrag. Deze zal waar schijnlijk over tien dagen naar Tokio ver trekken, om aldaar, gedurende twee of drie weken, tezamen met MacArthur er de Japanse premier, Yoshida, vraagstuk ken van allerlei aard te bespreken. Naar verluidt, heeft Amerika duidelijk maakt, voort te gaan met het treffen voorbereidingen, met of zonder Russische deelneming. Bemiddeling staakt het vuren nog niet Aan bemiddelingsvoorstellen mzake de Koreaanse kwestie heerst geen gebrek. Thans is weer sprake van een Brits-Is- raelisch plan, dat de volgende punten omvat- Een onmiddellijke order tot „staakt het vuren", geleidelijk terugtrek king van de buitenlandse strijdkrachten, een verenigd Korea met een vrijgekozen regering, instelling van 'n commissie Rusland en China. Voorts Formosa China overdragen en stichting van vrij en onafhankelijk Korea en tot slot „toelating van Peking tot de V.N." Pan American had recordjaar De Pan American World Airways had over 1950 een recordjaar, zij vervoerde een millioen passagiers, 24 millioen kg vracht en 947.000 kg post, Op 25 Sept. j.l. nam zij de American Overseas Airways over, zodat alle landen van N.W. Europa in het luchtnet werden opgenomen. Later opende zij diensten van Amerika Rome, Parijs en Beyroet. Het verkeer over de Ocaan wordt uitsluitend onder houden met haar 29 dubbeldeks Boeing Stratocruisers. Bij Douglas is een order geplaatst voor 18 DC 6 B's. Tien pet. de vrachtvliegtuigen nam deel aai luchtbrug-Korea. en vervoerde tot Nieuw jaar 17.424 soldaten en 1.6 millioen kg militaire goederen. Ontploffing in gasfabriek te Hilversum Met een hevige klap. die tot ver in de omtrek werd gehoord, ontplofte gister avond in de watergasfabriek te Hilver sum een electrische blazer, waarmet lucht in de watergastoestellen werd ge perst. Een grote buis scheurde en stuk ken ijzer kwamen van de vier metei hoge stellage naar beneden. Vrijwel alle ruiten sprongen De ravage in het ge bouw is geweldig. De arbeiders, die tij dens de explosie aanwezig waren, liepen behalve enige schrammen geen ver dingen op. Levenslang geëist tegen Ilse Koch Tegen Ilse Koch, de „rode heks van Buchenwald", heeft de openbare aan klager in het proces, te Augsburg, levens lange gevangenisstraf geëist. Zoals weet, veroordeelden de Amerikanen haar verleden jaar tot een straf, gelijk aa tijd, die in detentie was doorgebracht. Na haar vrijlating arresteerden de Duit- Ilse, om haar opnieuw te berech ten. De doodstraf kan niet geëist worden, omdat deze in West-Duitsland is afge schaft. Ilse Koch wordt o.m. beschuldigd van medeplichtigheid aan drie moorden en het aanzetten tot 16 moorden. De aan klager noemde haar „de volledige be lichaming van het nazi-sadisme". Zij was de eerste beklaagde, die zich niet kon be roepen op het ontvangen van orders hogerop. Tijdens de rechtszitting heeft de moordenares nog een scène gemaakt. De politiemannen maakten echter korte metten en droegen haar met stoel t de zaal uit. Prijzen dalen overal Goedkope slagers in de veenkoloniën winnen De vleesoorlog die in de Groninger veenkoloniën woedt en waarbij de sla gers elkaar trachten de loef af te steken door bijv. in de buurt van een slager die zijn vlees goedkoop aflevert, twee sla gers nog goedkoper te laten prijzen, met steun van de slagershond, wordt gewonnen door de goedkope slagers. Het publiek heeft door, dat de prijzen van de twee „dumpende" slagers snel zullen stijgen als het hun gelukken zou de prijsbreker te breken. Het voorbeeld van de prijsbreker wordt al gevolgd door andere slagers in Stads kanaal en Wildervank. Nu moeten ook de Veendamse en Muntendamse slagers mee. De vleesprijzen dalen van f 1.80. f 2 en f 2.25 tot f 1.40 per pond. Er worden enorme hoeveelheden verkocht. Bestellingen van 15 tot 20 pond ineens kwamen voor, bestemd voor de weck. Het gerucht gaat, dat de slager die het eerst met de goedkope prijzen begon (f 1.40 per pond) vlees inkocht bij de twee „dumpende" slagers, die 4 f 1 per pond verkochten om hem er uit te wer- ken. Hij verkocht dat vlees dan weer In zijn winkel en zou dus nog op zijn bela gers verdiend hebben. Regeringsnota over Nieuw-Guinea Minister Van Maarseveen heeft de Tweede Kamer een nota toegezonden, bevattende de reeds bekende gegevens betreffende de onderhandelingen der Nederlandse en Indonesische delegaties in December j.l. over Nieuw-Guinea. Het enige opmerkelijke is. dat uit deze nota niets blijkt over een voorafgaand overleg tussen de regering en de com missies uit de Eerste en de Tweede Ka mer over het voorstel der Nederlandse delegatie om de souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan de Nederlands-Indo nesische Unie op te dragen. Robinson Crusoe 1951 Een moderne Robinson Crusoe, die een jaar op een onbewoond eiland in de Golf van Bengalen heeft ge leefd. is gisteren naar zijn geboorte plaats teruggeKeerd. Het is de 31-j. Birmese visser Sjwe uit Pyapon, 60 km ten Zuiden van Rangoon. Sjwe werd op Oudejaarsdag 1949 bü Gaoeng tijdens het vissen door eer. orkaan overvallen. Nadat hij 20 da gen zonder voedsel op zee had door gebracht, bereikte hij een onbewoond eiland in de Andamanen-archipel Tien maanden lang leefde hij in grot, daarbij vnl. levend van vruchtbomen op het eiland. Bijna iedere amandelboom klom h\j in. basten van de noten wierp hy op hoop, die uiteindelijk bijna 2 meter hoog werd. Te langen leste werd ontdekt door een schip en meegeno men naar Port Blair, vandaar werd hij op transport gesteld naar Birma. Zij bloedverwanten hadden hem reeds dood gewaand. België wenst geen koelhuis- boter De Nederlandse regering heeft vol gens Belga aan België officieuze voor stellen gedaan betreffende de verkoop koelhuisboter. doch België kan dit aanbod niet aanvaarden en wil alleen Derde vluchteling terug in Leeuwarden De laatste van de drie gevangenen, die een week geleden uit de strafgevange nis te Leeuwarden ontsnapten, is giste- n Dongen (N.-Br.) gearresteerd On derweg heeft hij een paar inbraken ge pleegd. Zoals men weet waren zijn twee mede-uitbrekers nog in de nacht van hun vlucht aangehouden. De derde man is een zekere C. B.. die tot acht jaar was veroordeeld wegens een roofoverval in Alphen aan den Rijn. Zijn straftijd ging in 1947 in, maar over enige maanden zou hij voorwaardelijk in vrij heid worden gesteld. Het is zeer de vraag, of hij die kans nu nog heeft. Bzitten bombarderen Helgoland weer Ondanks de berichten, dat Helgoland aan de Duitsers zou worden teruggege ven hebben de Britten hun bombarde- ments-oefenvluchten op het eiland voortgezet. In Westduitse regeringskrin gen heeft dit verrassing gewekt. Ja, wat is dat nu? Daar Duitsldnd op het ogenblik geen uien afneemt, liggen millioenen kilo's opgeslagen op de Zuid-Hollandse eilanden en in Zeeland. Wanneer de Duitsers geen uien kopen, gaan er toch grote partijen naar Engeland en dage lijks komen er dan ook flinke hoe veelheden aan de Centrale veiling in Middelhamis, van het eiland Flakkee. Zangeres op podium door scherm getroffen Tijdens het slotaccoord van de opera Orpheus" gisteravond in K. en W. in Den Haag door de Ned. Opera, viel eerst een gordijn en daarna een zware ijzeren roede naar beneden, juist op de plaats waar Nel Duval als Amor stond. Gelijk daarop ging het scherm dicht, doch bij het volgende, langdurige applaus ver scheen Nel Duval niet meer op het po dium. Zij had het ijzer juist langs haar achterhoofd gekregen, waardoor zij enigszins gewond van het podium af moest. Gelukkig is het ongeluk niet zc ernstig geweest en kon Nel Duval in de auto van de directeur naar Amsterdam terugkeren. Internationale schoolwedstrijden Voetbalwedstrijden tussen Britse en Nederlandse schoollieren zullen met Pasen in ons land plaatsvinden. De Britse schoolclub „Wembley Association" zal tegen Nederlandse teams in Enkhuizen, Hoorn en Alkmaar spelen. Minister In 't Veld: .Nooit op woningbouw bezuinigen" „Men leest vaak over stadhuisplannen d. Er worden echter zeer weinig van deze plannen uitgevoerd. Het blijven in de meeste gevallen alleen maar plannen. Daar zorgen wij wel voor. De woning bouw moet voorgaan". Dat zei minister Veld gisteren in een rede voor de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, gehouden in Amsterdam. Hij verweet de architecten dat zij te weinig bereid zijn rationalisatie en nor malisatie in hun ontwerpen toe te passen. Te vaak willen zij door kleine afwijkin- een „persoonlijk cachet" aan de huizencomplexen geven. Dat wordt in de uitvoering veel te duur, zeker nu de grondstoffen zo duur zijn, dat het de vraag is of men het bouwtempo kan vol houden met het thans beschikbare budget. Maar er mag in geen geval op de oningbouw worden bezuinigd, zolang er in Nederland nog ieder jaar voor 500 millioen aan alcohol wordt uitgegeven, idem zoveel aan tabak en 100 millioen koffie en thee. Er moet ook bezuinigd worden op het gebied der (niet-produc- tieve) investeringen en verder op open bare gebouwen en gebouwen voor ver- makelij kheidsdoelen. Schoenen binnenkort nóg duurder Schoenen zullen in de komende maan den nog belangrijk duurder worden dan al zijn. Sinds het uitbreken van de oorlog in Korea zijn de prijzen van hui- en leer met de helft gestegen. De fabrikanten hebben geen grote voorra- ingeslagen, omdat de marktverhou dingen onzeker zijn en de verkoop in de vinkels reeds is gedaald De fabrieken verken thans aan bestellingen voor het Indonesische leger en ook voor de Neder landse strijdkrachten zullen vermoedelijk Laatste twee fregatten naar Nederland Er zijn 42 officieren en manschappen an de Nederlandse marine per schip uit Southampton naar Boston in de Verenig, de Staten vertrokken, waar zij de laatste twee van de zes fregatten zullen over nemen. die Amerika ons schenkt onder de bepalingen van militaire hulpverle ning aan de landen van het Atlantisch Verdrag. Amerikanen exploiteren rijstpellerijen om nood der vluchtelingen te lenigen De aanvallen der Noord-Koreaanse en Chinese troepen bij Wonjoe vormen mogelijk een inleiding tot een campagne, om de strategische bergrug van Sobaek in handen te krijgen. In de met sneeuw bedekte heuvels en de be vroren velden in het gebied ten Zuiden van Wonjoe heerst voortdurend patrouille-activiteit. Daar gorden de verbonden legers zich aaneen, om de stoot van een nieuw offensief, dat in het Westen wordt verwacht, op te vangen. Een woordvoerder van het 8ste Ame rikaanse leger heeft verklaard, dat ster ke communistische troepenconcentraties plaats vinden rondom Wonjoe en Osan. Volgens de laatste berichten bevinden communistische troepen zich circa 15 K.M. ten Zuiden van Osan, aan de weg tussen Seoel en Taedjong, dat is op 5 K.M. van de 37ste breedtegraad. Bepaald schokkend nieuws van het front is niet, hetgeen samenhangt met de nieuwe Te Tokio hebben zich een 40-tal dag bladcorrespondenten beklaagd over de censuur, die door de Amerikanen wordt uitgeoefend op de berichten uit Korea. Ook generaal Floyd Parks, hoofd van de militaire voorlichtingsdienst in de V.S. heeft verklaard, verontrust te zijn over DAT van 10 tot 17 Febr. op de volks hogeschool Allardsoog te Bakkeveen (Fr.) een cursus voor a.s. emigranten wordt gehouden. DAT in R'dam 200 boete is geëist tegen de 39-j. kellner W. J. B., de 43-j. administrateur J. J. H., de 54-j. zakenman Arie Z. en diens broer, de 44-j. zakenman Ant. Z., wegens handel in spaarcertifi- caten, waarvan zij geweten moeten heb ben dat ze gestolen waren. DAT het Ned. postzegelblad voor de jeugd De Postiljon door het philatelis- tisch bureau Rowland Hill in Putten (Vel.) opnieuw zal worden uitgegeven. DAT de Spaanse leeuwentemmer Dola gisteren in circus Strassburger te A'dam door zijn lievelingsleeuwin Simba aan de linkerhand werd verwond, doch het dier dadelijk kalmeerde en gewillig de kooi verliet. DAT de A'dammer H. J. W. L. H. in A'dam tot een maand is veroordeeld wegens het in bezit hebben van grote hoeveelheden opium en morphine, die vernietigd zullen worden. DAT de reders voortaan voor alle bui- tenl. reizen van zeeschepen een vergun ning nodig hebben ter contróle op het vervoer van goederen overzee. DAT het ijs in het IJsselmeer nog lang niet verdwenen is. doch Stavoren en Hoorn nu per schip bereikbaar zijn. DAT de eierprijzen in Barneveld gis teren 1113 de honderd bedroegen (vorige week 11,50 tot 14,50), en er 1% millioen werden aangevoerd. DAT zich al 70 Ned. bedrijven hebben gemeld voor deelneming aan de Toronto Fair. DAT de lichamen van de vijf mannen, die in de IJssel bij Dieren verdronken, nog niet zijn gevonden en alleen twee van de zes rijwielen zijn opgehaald. DAT in A'dam een half jaar is geëist tegen de 23-j. A'damse houtbewerker F. H. M., die de politieagent G. P. H. van der Loop in Oct. 1950 met een ijzeren buis op het hoofd sloeg, toen deze hem wilde aanhouden. DAT een aantal Duitsers op 18 Jan. in A'dam zal aankomen ter bespreking met hun Ned. collega's van mogelijke ver beteringen in het wegverkeer tussen bei de landen. DAT aan boord van het Zweedse ss. Ellinor in Zaandam 32.000 gesmokkelde sigaretten in beslag zijn genomen. DAT op werkdagen van 14 uur tot 3 uur 's nachts en op Zondagen van 14 tot 21 uur radiotelefonisch verkeer mogelijk is met de netten Caracas, Maracay, Mara- caibo en Valencia in Venezuela. DAT de behandeling van de civiele procedure in R'dam over de verdwenen 10.000, die een R'damse handelaar tij dens de oorlog aan twee illegale werkers zou hebben gegeven, onder voorwaarde dat hij het geld na de oorlog terug zou krijgen, is aangehouden tot 15 Maart. DAT een comité heeft aanbevolen van het IJsclubterrein in A'dam. hetwelk ge flankeerd wordt door het Rijksmuseum, het Concertgebouw en het Stedelijk Mu seum, een monumentaal park te maken. DAT de R'damse kruideniers van 24 t.m. 27 April in de Ahoy' hal een beurs- tentoonstelling zullen houden, die de bei de laatste dagen ook voor de verbruiker toegankelijk zal zijn. DAT in kort geding voor de pres. van de A'damse rechtbank namens Decca een dwangsom van f 5000 werd geëist voor iedere opname, die de zanger Eddi Christian, tijdens de duur van het lo pende contract bij een andere gramo- foonplaten-maatschappij laat vervaardi gen. DAT enkele natuurliefhebbers beslo ten hebben ook voor de Zuid-Vluwe een vogelbeschermingswacht in te stellen. DAT het A'damse hof in de zaak van de internat, oplichter Siegfried Wres- zynski, welke gisteren voor de zoveelste maal diende, eerst op 25 Jan. uitspraak zal doen over een juridische kwestie, voor men verder kan gaan. DAT Oostzaan en Landsmeer gister avond uur in het donker hebben ge zeten door een kabelstoring. DAT de gehele uitbreiding van de Centrale Markthallen in A'dam met 2500 m2) gereed is gekomen. DAT de 50-j. mej. S. M., huishoudster bij de oude veeboer F. G. te Rijs (gem. Gaasterland) door stokslagen van een onbekende op het erf ernstig werd ge wond en het motief van deze overval onbekend is. DAT de Uruguayse maatschappij die in ons land het octrooirecht van de ball points heeft, thans ook in A'dam in kort geding tegen een firma een dwangsom van f 100 voor iedere door deze firma verkochte pen heeft geëist. DAT een firmant van een zaak in A'dam-West zijn compagnon bij de po litie heeft beschuldigd van diefstal van f 10.715 door knoeierijen in de boeken. DAT bij enkele boeren in Z.W. Fries land. in Warns e.o., hamstervoorraden in beslag zijn genomen, o.m. thee en DAT het jaarlijkse landelijke muziek concours van de federatie van Chr. mu- ziekver. ditmaal op 4 Juli in Delfzijl zal worden gehouden. DAT voor de Bredase rechtbank werd geconcludeerd tot ontslag van rechts vervolging tegen de geschorste journa list J. van G„ daar het incidenteel schrij ven van artikelen voor een maandblad geen journalistiek werk zou zijn. DAT ir H. G. A. Leignes Bakhoven te Leeuwarden douarière A. S. S. Baro nesse van Harinxma thoe Slooten Geertsema is opgevolgd als kringcommis saris in Friesland van het Rode Kruis. de strenge censuur-maatregelen, die thans door McArthur worden toegepast. Vermelden wij nog, dat Amerikaanse burgers, ingeschakeld bij de hulpverle ning aan de Koreaanse bevolking, be gonnen zijn met de exploitatie van rijst pellerijen. Zulks om te voorkomen, dat verscheidene duizenden Koreaanse vluch telingen van honger om zouden komen. ,'t Is wat met die regen, buurvrouw ...I" Geallieerden oneens over Duitse industrie De Brits-Frans-Amerikaanse onderhan. delingen te Frankfort met het doel, de Duitse industrie voor de Westelijke dediging te doen werken, zijn vastgelo pen omdat de Fransen geen wijziging de Geallieerde contróle wensen tenzij de Duitsers instemmen met het plan-Schu- Nog meer treinen uit het Britse verkeer In verband met het kolengebrek mot Engeland thans 389 treinen uit het ve: keer nemen om 12 000 ton per week te winnen. Premier Attlee heeft de mijn werkers verzocht in het eerste kwartaal 3 millioen ton kolen meer te delven, daar anders de wapenindustrie en de overige productie zullen stagneren. Reis per K.L.M. Iedere passagier, die op een van de grote intercontinentale routes van de K.L.M. vliegt, krijgt een reistas van blauto linnen cadeau. Zo langzamer hand kan men deze tasjes overal ter wereld tegeenkomen. Geen wonder, want alleen in het afgelopen jaar zijn er al 50.000 exemplaren van uitgereikt. Ze worden overal voor gebruikt. Een Engelse journalist ontmoette in het Verre Oosten een vrouw, die een K.L.M.-tas op haar hoofd hield. Bij nadere beschouwing bleek er een baby in te liggen Meer Amerik. troepen naar Europa Truman stoort zich niet aan Taft Preside: Truman .erklaarde gisteren, tijdens zijn wekelijkse perconferentie, dat Amerika van plan is, zijn strijdkrachten in Europa te vergroten, als bijdrage tot generaal Eisenhower's Noordatlantische leger. Als opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten, zo zeide de presid.nt, heb ik het recht. Amerikaanse troepen naar het buitenland te zenden en het besluit hieromtrent is dan ook reeds genomen. De vertrekdatum staat echter nog niet vast. Truman deelde mede. dat de V S. zich. wat betreft de sterkte der troepen, tegenover de landen van het Atlantisch Pact. niet verbonden hadden. Ook zullen maatregelen tot beheersing van prijzen en lonen in Amerika, worden vastgesteld. Tom Connally, voorzitter van de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, deelde gisteren in de Senaat mede. dat de Republikeinse eisen nopens beperking van de Amerikaanse verplich tingen tegenover de Westeuropese defen sie an dv hand moeten worden gewe zen. Wel zou de regering het Congres raadplegen over de verplichtingen met betrekking tot troepenzendingen naar Europa. D assistente van de Amerikaanse minister van Defensie, mevr. Anna Ro senberg, heeft gisteren bekend gemaakt, dat president Truman van plan is. bin nen enkele dagen een nieuwe politiek inzake een nationale mobilisatie van strijdkrachten bekend te maken. Reuter seint nog uit Washington: Er is een einde gekomen aan de, door de twee partijen nog gesteunde, buitenlandse po litiek. nu President Truman blijft staan op zijn recht, troepen naar Europa te zenden, zonder voorafgaande goedkeuring van het Congres. Senator Taft deelde zulks aan verslaggevers mede. Wel was hij bereid, het zenden van een beperkt aantal Amerikaanse divisies naar Europa goed te keuren, indien de Europeanen hun bereidheid toonden, hun eigen ver dediging op te bouwen. Tot Spaans ambassadeur tn Washington is benoemd Lequerica. Het Spaanse gezantschap te Ankara iTurkye) is tot ambassade verheven. WEERBERICHT Wisselend bewolkt -genavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen- of hagelbuien. Krachtige tot matige Zuid-Westelijke wind. Iets kouder met hier en daar lichte nachtvorst. (Opge maakt te 10 uur). 8 44—16 54; i 11 12

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1