Meuttie GTimranl Een stap in de goede richting Een kwart millioen voor een grote Franc-tireufs tussen de 100.000 vluchte lingen op weg- naar de Zuidkust Chinezen frontaanval gereed Ik" De Mikado leest zijn krantje Eisenhower landde te Brussel Plan der Ver. Staten om Chinese aggressie te weerstaan Wist U WOENSDAG 10 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en élertgsle Jaargang No 8321 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie; F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwasticfj fs gbebleora myn hert ia tegljenspoer Triest lot der Koreaanse kinderen Vandaag heeft McArthur gewaarschuwd, dat meer dan een kwart millioen Chinese communisten, met het doel een machtig offensief te ontketenen, langs een front van circa 110 km staan opgesteld in West- Korea. Zij bevinden zich achter een lijn, lopende van Wonjoe naar het Zuid-Westen via Osan. Bovendien staan een Noord-Koreaans legercorps, een divisie Mongoolse cavalerie en een divisie Chinese artillerie gereed, om toe te slaan. Rondom Wonjoe woedt een hevige strijd tussen de verbonden legers en de communistische troepen, die wordt uit gevochten in een verblindende sneeuw storm. Wij herinneren eraan, dat Wonjoe Zondagmorgen, na een strijd van vier dagen door de verbonden troepen werd ontruimd. Volgens latere telegrammen hebben de communistische strijdkrachten zich ten Z.O. van Wonjoe een doorgang gebaand van 16 km breed en 48 km diep. Zij be vinden zich thans op slechts enkele kilo meters afstand van Tanjaty'. even bezij den de hoofdweg van West naar Oost, welke van Tsjongjoe naar de Oostkust leidt, Het "is uit dit gebied, dat verschil lende wegen Zuidwaarts naar Taegoe lopen. Langzaam maar zeker, trekken de verbonden legers terug. Volgens Ass. Press zijn thans een Frans bataljon en een Nederlandse een heid aan een Amerikaanse divisie toege voegd. Door de verdedigingsstellingen dei- verbonden troepen stromen een 100.000 Koreaanse vluchtelingen. De troepen we ten, dat zich onder hen ook soldaten van de vijand bevinden, die machinegeweren en ander wapentuig hebben verborgen in hun bundel beddengoed. Zü ontzien zich niet, zelfs handgranaten te stoppen in de zakken der kinderen, aldus dc correspon dent van Reuter. Vele kinderen hebben hun ouders verloren en spoedden zich huilend voort langs de wegen, blauw de rook der verbrande gebouwen, op de Zuidkust, waar zü misschien vei lig zullen zyn. Doch het is nog... dagreizen ver! Volgens een woordvoerder van het 8ste Amerikaanse leger, bereiden de Chinezen, die zich ten Noorden en Noord-Oosten Jodjoe samentrekken, een ni( overtocht over de rivier de Han vooi Amerikaanse burgers verlaten Hongkong De Amerikaanse consul-generaal te Hongkong heeft aangekondigd, dat hij Amerikaanse onderdanen in de Britse kroonkolonie ernstig in overweging geeft, hun familieleden' en bezittingen te evacueren Thans staan de transportmid delen nog ter beschikking en spoedig kan de. situatie slechter worden. Toch schij nen de Engelse autoriteiten een derge lijke maatregel niet te overwegen. Waar nemers voorspellen, dat deze Ameri kaanse „stap" nieuwe spanning zal op- roepen~ë"n het Amerikaanse aanzien in het Verre Oosten zal schaden. Het con sulaat had aanvankelijk 1400 Amerikanen ingeschreven, maar de laatste tijd zijn er tamelijk veel Amerikanen huiswaarts gekeerd, Amerikaanse onderdanen in Indo-China hebben circulaires van ge lijke strekking ontvangen. Vermelden wij nog, dat drie Amerikaanse maatschap pijen verleden week bekend maakten, dat zij d# familieleden van hun personeel uit Hongkong lieten vertrekken. In Weesp wordt vaccin tegen kinkhoest gemaakt Philips-Roxane te Weesp heeft behalve een jnfluenza-vaccin ook een vaccin tegen kinkhoest gekweekt. Als eerste op het vasteland van Europa kan Nederland beginnen met de inenting van kleine kin deren, met vaccin „van eigen bodem". Artsen zijn van mening dat zulks min stens zo nodig is als inenting tegen pok ken. De inenting moet geschieden in drie étappes, te beginnen drie maanden na de geboorte. Loongrenzen sociale wetten verhoogd tot 4.725 De verhoging van de loongrens in de sociale verzekeringswetten is op 2 Janu ari van kracht geworden. Zoals men weet, zou het bedrag stügen van 4.500 tot 4.725 per jaar. Het maximum dagloon, waarnaar de premies en uitkeringen wor den berekend, is van 12 op 13 ge bracht. Als ziekenfondspremie, die voor de helft ten laste van de arbeider komt, moet op het loon 1,8 procent worden in gehouden. Het maximum is 23 ct per dag, 1,40 per week of 6.10 per maand. Voor de ziekengeldverzekering kan be houdens toegestane uitzonderingen 1 pro cent van het loon worden afgehouden. Hier is het maximum 13 ct per dag, 78 ct per week of 3,40 per maand. Koninklijk gezin Vrijdag terug uit St Anton De Koningin, de Prins en Prinses Beatrix zullen Vrijdag a.s. in de loop van de dag van hun wintersportvacantie uit Sankt Anton terugkeren. Mr Stikker terug uit Londen Minister Stikker is vanmorgen van zyn reis naar Engeland teruggekeerd. Zoals men weet zou hij op uitnodiging van zijn ambtsgenoot Bevin te Londen besprekingen voeren over de verdeling van grondstoffen. Van officiële zijde wil de men zich echter over de agrd van de besprekingen niet uitlaten. Engeland moet minder auto's gaan maken In verband met het acute tekort aan geïmporteerde stalen platen zullen de meeste Britse autofabrieken met ingang van Maandag a.s. niet meer dan 4 dagen per week werken. Engeland zal dien tengevolge in de loop van het eerste kwartaal van 1951 ongeveer 20.000 auto's minder produceren, d.i. 15 pet. Het is nog. slechts weinige jaren geleden, dat keizer Hirohito van Japan, als directe afstammeling van de Zonnegod de absolute alleenheerser over zijn volgelingen was. De val van het „Land van de rijzende zon" na de tweede wereldoorlog maakte ook een eind aan de ongenaakbaarheid van de Mikado, die, mede door de invloed] van de Amerikanen meer en meer een vorst vol gens Westerse begrippen gaat worden, terwijl ook het landsbestuur op demo cratische wijze gevoerd wordt. De foto toont v.l.n.r. Keizerin Nagako, Kroon prins Akihito, die een. plaatje draait en Keizer Hirohito, die een Amerikaans tijdschrift leest Rondreis door Atl. staten begonnen „Eerst kom ik oude vriendschapsbanden aanhalen" Generaal Eisenhower is, na zijn aan-1 de minister van Defensie. De Greef en komst te Parijs, zijn rondreis door de At- met de Belgische stafchefs van leger, lantisohe landen begonnen. België was i luchtmacht en vloot. Hij zou voornamelijk het eerst aan de beurt. Met een speciale kennis nemen van de huidige stand Constellation arriveerde hij op het vlieg- de bewapening veld Meisbroek by Brussel, waar hij door 1 grote schare Belgische autoriteiten erd opgewacht... Nog voor voet op Belgische bodem te zetten, zag Elsenhower intussen al een aantal Belgische strydkrachten onder zijn bevel geplaatst. Prins Boudewyn heeft n.l. een besluit getekend, waarby de mi nister van landsverdediging gemachtigd wordt, Belgische eenheden aan te wyzen tot uitvoering van de besluiten van de landen van het Atl. pact. In enkele woorden, die hij na de be groeting tot de pers sprak, verzocht Ei senhower het volk vooral duidelijk te willen maken, dat hij zich in Europa be vindt om bij te dragen tot handhaving van de vrede en de veiligheid van de wereld. „Wij willen een organisatie sohep- pen om de cultuur, die Europa heeft groot gemaakt, te beschermen" aldus de At lantische opperbevelhebber. Zyn bezoek van gisteren had, zoals hy meedeelde, voornamelijk ten doel oude vriendschaps banden aan te halen. In de toekomst zou België hem nog vaker zien verschijnen, maar dan voor besprekingen met de mili taire leiders: Hierna begaf Eisenhower zich naar de Amerikaanse ambassade te Brussel. De generaal zou een onderhoud hebben met de eerste minister, Pholien, Paul van Zeeland, in diens dubbele func tie van minister van Buitenl. Zaken voorzitter van de Atlantische raad, met: België en de toekomst plannen hiervoor. De communistische demonstraties te Parijs zijn op niets uitgelopen. Vanmiddag hall vijl zou Eisenhower komen Generaal Dwight D, Eisenhower hedenmiddag om half vijf uit Brussel op Schiphol arriveren. Enige uren voor zijn aankomst landde op Schiphol een gecharterde DC 3 met 15 Amerikaanse journalisten, die Eisen hower op zijn tocht door Europa volgen. De aankomst van generaal Eisen hower in Parijs was voor de com munisten een nieuwe aanleiding om te pogen een chaos te scheppen. De politie rekende echter snel met de Vier punfen van Warren Austin „Voor landen in de buurt van de oorlogsreus geen gemakkelijke beslissing" Warren Austin, de leider der Amerikaansé-delegatie bij de Ver. Naties, heeft in een toespraak te Atlantic City tot de vereniging van Amerikaanse Hoge scholen een, uit vier punten bestaand, plan uiteengezet. Amerika wil dit voorleggen aan de Ver. Naties. Het betreft noodzakelijke maatrëgelen tegen communistisch China. 1. Wordt geconstateerd, dat Peking het gezag der Ver, Naties heeft getart en ag gressie op Korea pleegt. 2. Bevestiging van de, door de V.N. op Korea nagestreef de doeleinden, namelijk, dat de aanvaller zijn troepen moet. terugtrekken en alle" staten-leden der V.N zich moeten ont houden van hulp aan de overtreder. 3. De V.N.-leden moeten naar draagkracht bij dragen aan het optreden der verbonden landen op Korea. 4. Het onmiddellijk bij eenroepen van dg. commissie uit de Vei ligheidsraad, die er mede belast is, in geval van aggressie te beraadslagen over de door de V.N. te treffen gemeenschap pelijke maatregelen. Warren Austin legde er de nadruk op, Directeuren voetbalprijs vragen gearresteerd Zowel in Den Haag als in Amsterdam is een directeur van een voetbalprijs- vrgagblad gearresteerd: in Den Haag de directeur-beheerder van The Netherlands Goal, P. J. v. d. V., die gefingeerde prij zen toekende aan mensen, die aan zyr sportpuzzles part noch deel hadden en in de hoofdstad de 45-jarige Am sterdammer C. D. H„ voormalig directie- ran het weekblad Koning Voetbal. na zijn verhoor op vrije voeten gesteld. Hij heeft reeds bekend, dat hij bij het toekennen en uitbetalen van de prijzen oplichting en valsheid in ge schrifte heeft gepleegd. In The Netherlands'Goal was aange kondigd. zoals wij dezer dagen meldden, dat de heer Abbink in Den Dolder een prys van 1600 had gewonnen. Hij wist echter nergens van. De directeur van het blad had A.'s naam vermeld om ver trouwen te wekken, en intussen het geld zelf te behouden. In de zaak van The Netherlands Goal zijn pog meer arresta ties te verwachten. Vrolijk afscheid van Tjerk Hiddes Hr Ms torpedobootjager Tjerk Hiddes, die aan de republiek Indonesia zal wor den overgedragen, zal morgen omstreeks 12 uur uit Den Helder vertrekken onder de tonen van de muziek van de Marine kapel. Een aantal autoriteiten, onder wie de Commandant Zeemacht Nederland, de vice-admiraal J. J. C. Willinge, zal het vertrek bijwonen. Prof. Gerretson weer thuis Prof. dr F. C. Gerretson, die verleden week in Amsterdam onder de tram raakte en naar het Binnengasthuis werd vervoerd, is thans naar zijn woning in Utrecht gebracht. Hoewel zijn toestand redelijk goed is te noemen, moet hy nog volstrekte rust houden. Hij mag geen bezoek ontvangen. dat" de huidige Amerikaanse generatie tot taak heeft het leiderschap over de wereld oefenen en het eerste stelsel van gemeenschappelijke veiligheid op te bou- zoals nimmer tevoren in de geschie denis plaats vónd. Evenals Truman"wees hy op. de noodzakelijkheid „niet te aar zelen of bevreesd te zijn" bij het keren van aggressie.- Op krachtige wijze viel hy de So.wjet- politiek in de Ver. Naties aan. Jaar na aanschouwden de V.N.-leden het zich steeds verder ontwikkelen der communis tische aanvalsplannen, al werd dit zoveel mogelyk verhuld in een „mist van de arrendste dubbelzinnigheden". (Men >ok 't Verklaarde Uitzicht in het Voorts verklaarde Austin, dat het in derdaad voor kleine landen, die zich in de buurt van een oorlogszuchtige reus be vinden, geen gemakkelijke beslissing is, zich te scharen 'aan de zijde der vrije staten, vastbesloten aan een aanval van werelds „zwaar bewapende imperialis- Austin wees ,op de voorsprong die Ame rika heeft op hét gebied -der atoom- betonwerker l"o."S iT'dsTooMtadir I Matex haar terreinen moet ontruimen. I DAT de werf De Nieuwe Maas te Vlaar- dingen voor 90 werknemers m.i.v. 1 Febr. ontslag heeft aangevraagd, daar de firma de 24-j I na een verloren proces tegen de N.V. J/s kruit tegen de Friese IJselmeerdijken In het midden van het IJselmeer ligt og een grote ijsvlakte, die óp enige af stand van de kust van Noord-Holland begint en tot aan de Noordoostpolder doorloopt, met een uitstekende punt ten Noorden van Harderwijk, Enkhuizen is ijsvrij, evenals de vaarweg Amsterdam- Harderwijk. Ook de route Amsterdam- Kampen kan worden gevaren. Aan de Friese kust kruit het ijs op sommige plaatsen tegen de dijk. Soekarno's rede over N. Guinea, is naar uit Djakarta wordt gemeld, gereed. (Als in de dagen van Adolf Hitler. iangehouden wegens diefstal 16.000 kg betonyzer van een opslag terrein in IJsselmonde. DAT een A'damse agent een auto met drie buitenlanders achtervolgde en op het Koningsplein wist stil te doen staan, toen hij drie kogels door het portier ge schoten had, doch de inzittenden niet de genen bleken te zijn die de agent zocht. DAT ten behoeve van de- Oostpolder bij Harderwyk een proefboring tot 360 meter diepte wordt verricht. DAT voor de Rotterdamse rechtbank 14 dagen hechtenis werd geëist tegen 3 employé's van de B.P.M. te Pernis, die door het open laten van een zwavelwa- terstofleiding de dood van twee arbei ders veroorzaakt zouden hebben. DAT de verbinding EnkhuizenAm sterdam volgend jaar aanzienlijk wordt verbeterd, o.a. door het inschakelen van dieseltreinen. DAT de 46 Zuidafrikaanse medici en studenten, die sinds 3 December in ons land waren, gisteren op de legatie af scheid namen en vandaag weer vertrok ken, terwijl prof. dr J. Jongbloed te Utrecht een uitnodiging voor een tegen bezoek heeft aanvaard. DAT de K.L.M.-gezagvoerder De Nie in Amersfoort een kaart en een foto var het gemeentebestuur van het Ameri- kaanse stadje Mamoreneck, hetwelk door Amersfoort werd geadopteerd, heeft geboden. DAT bij de raad van Den Bosch bijna f 2 millioen is aangevraagd voor wegen riolering in het uitbreidingsplan- Zuid. DAT de suikerfabriek Holland te Half- eg in 98 dagen 277 millioen (v.j. 221 millioen) kilo bieten heeft verwerkt en het suikergehalte iets lager dan 16 pet lag. DAT de 16-j. Geert Meesters te Oos- terwolde sinds Maandagmorgen is ver dwenen en de jongen, die zwaarmoedig is en aan toevallen lijdt, -verklaard had naar Duitsland te willen gaan. DAT de Prov. Staten van Friesland besloten f 5 millioen te lenen uitbreiding van het Prov. Electriciteits Bedrijf. DAT drs H. L. P. E. Biesaart, adviseur van de KAB., gisteren met een inter nationaal gezelschap naar Amerika trok voor een studie over arbeidsstatis- DAT de afdeling tuinbouw der Stich ting voor de Landbouw gisteren de steunverlening aan de tuinbouw besprak en een gewijzigd voorstel volgende week aan het hoofdbestuur wordt aangeboden. DAT de Hoge Raad op 23 Jan. conclusie neemt over het cassatieberoep tegen het vrijsprekende Arnhemse vonnis in de zaak van de in Zutphen tot 3 mnd. ver oordeelde journalist A. S. uit Barneveld, die na zijn schorsing een feuilleton pu- bliceerde. nieuwe, monumentale stadhuis de Residentie nadert zijn ge deeltelijke voltooiing. Het gewel dige gebouw is reeds uit de steigers genomen en wie thans het Alexan- ierplein passeert komt onder de indruk van de stenen kolos, van waaruit eens Den Haag bestuurd zal worden. y Minister s'Jacob wordt gelogenstraft „Maatregelen gebaseerd op leugenachtige gegevens" Een nieuw Jtelegram van Aneta uit Djakarta stelt de mededelingen van minister s'Jacob van Vrijdag jl. in een nog vreemder daglicht. Naar men weet, had de minister onze Ambonnese soldaten voor de keus geplaatst: overgang Apri, afvoer naai- de Zuid-Molukken of demobilisatie op Java. De overgang de Apri was dus de eerste keuze, di minister de Ambonnezen gaf. Het ni( telegram uit Djakarta maakt het thans volkomen duidelyk, dat er vandeze eerste keuze -geen sprake is. Het com mando van de Nederlandse troepen in Indonesië heeft namelijk medegedeeld, dat de Ambonnezen slechts opneming in de Apri kunnen verzoeken nadat zij uit de K.L. zyn gedemobiliseerd. Inmiddels heeft de secretaris van het lichaam voor Ambonnese militairen met K.L.-status, te Djakarta, de hëer.Tomasoa namens de Ambonnese militairen op Java protesttelegrammen gezonden aan Verenigde Naties, de' Statèn-Gënëraal de minister van Uniezaken, naar. aanlei ding van de officiële verklaringen minister s'Jacob op de persconferentie van 5 dezer inzake de terugtrekking de K.L. uit Indonesië, de onmogelijkheid van afvloeiing der Ambonnezen naar Nederland of Nieuw-Guinea, en over een tische rjjk—hetJioofd te -bieden.. -Ook -provocerende -houding dier Ambonnezen. j- j.. a Deze telegrammen constateren, dat er een sociaal-economische pressie op de Ambon- wordt uitgeoefend en dat maat regelen, gebaseerd op leugenachtige ge gevens, compromitterend zijn voor de Nederlandse regering. Voorts verzoeken zij onmiddellijke interventie om deze maatregelen uit te stellen in afwachting door de Ambonnezen te verstrekken gegevens. Een soortgelijk telegram is zonden aan H.M. de Koningin. Indonesië tegen vertrek naar buitenland De woordvoerder van het Indonesische inisi'erie van oorlog, majoor Bachtar Loebis, heeft aan Aneta medegedeeld, dat de Indönesiscbé" regering slechts twee punten van ,-de voorwaarden minister s'Jacob voor de afvloeiing Ambonnese militairen kan aanvaarden, lelijk demobilisatie ter plaatse of op de plaatsvan herkomst. Demobilisatie buiten Indonesië is volgens die regerin; uitgesloten. Opneming in de Apri is di persoonlijke zaak van de Ambonnezen. Als Indonesische burgers hebben zij recht hun land te dienen, doch hun opneming de Apri is afhankelijk van behoefte i hun militaire kunde. Volgens de majoor zou de hoge commissaris op de hoogte zijn van dit standpunt. Aandrang op opzegging der Unie In het Indonesische parlement heeft de vertegenwoordiger der Partai Nasiona] Indonesia, mr Soenario, verklaard, dat opzegging der Nederlands-Indonesische wel mogelyk is. Nederlands weige- om Nieuw-Guinea over te dragen noemde hy een wanprestatie. Belasting heffen „totdat het pijn doet", meent Truman Om de vrije wereld te bewapenen tegen de communistische dreiging moet Ame rika belast worden „totdat het pijn doet," aldus heeft Truman verklaard De mins ter van financiën, John Snyder gelooft, dat een belasting, groot genoeg om on middellijk de enorme bewapening te kunnen betalen, de economie van het land zou schaden Voor het komende fis cale jaar is ongeveer 75 milliard dollar nodig In overspannen toestand op broers geschoten In de gemeente Veldhoven (N.B.) heeft zich in de afgelopen nacht ee afgespeeld. Een der zoons van de familie H., die wegens zijn overspannen toestand reeds enkele weken thuis werd pleegd. stond in de nacht plotseling op en schoot met een revolver op zijn beide, bij hem op de kamer slapende, broers. De ene kreeg een schot in zijn buik, de andere in zijn dijbeen. Beiden werden in het ziekenhuis te Eindhoven opgenomen. De dader is naar een zenuwinrichting te Boekei overgebracht. Ex-koning Simeon van Bulgarije, zoon van de in 1943 overleden tsaar Boris III, leeft thans als banneling in Egypte, waar hij studeert aan het Victoria-college. Hier woont de 16- jarige vorstenzoon een voetbalmatch tussen een Egyptisch en een Oosten rijks elftal bij. DAT J. D. ter Hart te Amsterdam, chef technische werkplaatsen van de S.M. Ne derland, benoemd is tot ridder in de orde an O.N. DAT J. C. Schreuder is benoemd tot directeur van de Suikercultuurmy. N.V. DAT tot adj.-directeur van het gem.- energiebedrijf te Rotterdam is benoemd ir G. de Regt uit Vlissingen. DAT er dit jaar 1000 ton pootaardap- pelen naar Bulgarije mogen worden uit gevoerd. DAT iemand die in het postagentschap aan de Putsebocht te Rotterdam een post zegel kwam kopen, voor 1000 aan bank biljetten uit de geldkist graaide en er vandoor ging. DAT in Amsterdam in hoger beroep tegen de 48-j. magnetiseur G. V. aldaar 400 boete werd geëist (uitspraak kan tonrechter f 80). DAT voor het Hoog Mil. Gerechtshof in Den Haag twee mnd. werd geëist (von nis in eerste instantie zes mnd. vo tegen de 22-j. soldaat H. G. D. uit A'dam, die geld uit "brieven had gestolen. DAT het Tweede-Kamerlid G. Ritmees ter (V.V.D.) voor een operatie in Bronovo te Den Haag is opgenomen en het nog geruime tijd zal duren alvorens hij in de Kamer zal verschijnen. DAT prof. dr F. L. Polak uit Den Haag cand. is gesteld voor de functie van van het Verbond van Wetensch. onder zoekers. DAT de vaste arbeiders in de landbouw dit jaar 2 pet- vacantietoeslag krijgen de losse arbeiders een vacantiebon 4 uur loon ontvangen, hetgeen ook op 2 1 pet neerkomt. Ingeslikt Nu schijnt de dreiging van een kabi netscrisis in Nederland toch wel helemaal bezworen. Want mr Van der Goes van Naters, de fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, heeft roemruchte verklaring aan het A.N.P... ingeslikt. Zeker, dat gaat dit keer in de best ge kozen -bewoordingen. De heer Van der Goes van Naters vertelt ons nu, dat hij de morgen nadat hem het vraaggesprek afgenomen, naar het buitenland was vertrokken, zodat hy de tekst van het ■aaggesprek niet meer gezien had en het dus ook niet had kunnen corrigeren. Hij wil erkennen, zelf de oorzaak van het misverstand te zijn. Een misverstand is het, geeft hij toe, doch ook niet meer. Als journalist zijn wij geneigd te zeg gen: het is het oude liedje. Er worden verklaringen afgelegd; later blijkt, dat er die verklaringen de nodige herrie komt; wat is gemakkelijker dan te zeg gen, dat de mannen van de krant het iet nauwkeurig hebben opgêschreven? Vreemd blijft de geschiedenis intussen wel. Want het blijkt nu, dat het initiatief het vraaggesprek is uitgegaan de heer Van der Goes van Naters zelf. Hij was van oordeel, dat hy iets te zeggen had. Te zeggen tot Nederland en tot Indonesië. Vandaar dat het vraag gesprek hem werd afgenomen door een het A.N.P. en een man van Hij,was van oordeel, iets te zeggen te hebben? Wat? De heer Van der Goes van Naters verwijst nu naar zijn artikel in Het Vrije Volk, dat gelyk of iets voor verscheen. In dit artikel staat mijn opvatting, zegt hij. Wij hebben dit artikel er nog eens op i gelezen. Maar onze eerste gedachte as: voor de inhoud van zulk een artikel gaat men toch geen vraaggesprek organi- A.N.P. en Aneta? Er staat namelijk niets schokkends in dit artikel, elk geval niets dat afweek van het op zichzelf toch wel weer schokkende regeringsstandpunt. Heeft de heer Van der Goes van Naters in A.N.P. en Aneta niets anders willen, zeggen dan hy vermoedelijk kort te in zyn artikel geschreven had? We kunnen het nauwelijks aannemen. Het bevreemdt voorts, dat het vijf dagen heeft geduurd, voordat hy tot zijn cor rectie van het vraaggesprek gekomen is. Het buitenland? Ja zeker, maar hij zal toch wel bereikbaar zijn geweest. En de storm over zijn verklaring heeft heus geen vijf dagen nodig gehad om op te De correcties Waaruit bestaan nu de correcties. welke de heer Van der Goes van Na ters heeft aangebracht? De voornaamste correctie is, zegt hy, dat ik niet heb ge sproken namens de P.v.d.A. Ook wist zijn fractie van het interview niets af. In dit verband zouden wy geneigd zyn, lange vertogen te gaan houden over de taak van een fractievoorzitter. Zo'n man kan veel. Hij heeft invloed in zijn kring. Maar omdat hij zoveel kan. kan hy niet alles. Py zal, juist omdat hij ook fractie voorzitter is, uiterst voorzichtig moeten zyn met het weergeven van zijn eigen particuliere mening. Het standpunt van een fractie moet in onderling overleg worden gevormd. Wan neer echter de voorzitter van de fractie publiekelyk verkondigt, dat hy persoon lijk zo-en-zo over een kwestie denkt, dan kan dit aan de teamgeest van een fractie nauwelijks ten goede komen. Wij ver moeden, dat het in de afgelopen vijf da gen -binnen de Kamerfractie van de P.v.d.A. ook wel wat gestormd zal heb- Een particuliere mening van de heer Van der Goes van Naters dus. Maar hij maakt het er nu niet veel beter op. Want hy deelt nu in het openbaar mede, dat de gedachte van de souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië toch maar een sug gestie van de Kamerfractie van de P.v.d.A. is geweest. Het was een suggestie aan de Nederlandse regering. Maar de heer Van der Goes van Naters vertelt publiekelyk, dat ze gedaan is. Van deze correctie kunnen we dus bepaald niet zeggen, dat ze de zaak er beter op maakt. Hét partijbestuur van de P.v.d.A. heeft zich nu in zijn verklaring gedwee ge schaard achter het regeringsstandpunt Maar dit regeringsstandpunt is voor dit bestuur een „uitgangspunt" en het voor de Kamerfractie noemt zij een constructieve bijdrage. Neen, erg gecorrigeerd lijkt ons de zaak nog niet. Rechtszitting van 7 sec. om Bertha De Bredase rechtbank behandelde gis teren het proces van de Staat der Neder landen tegen Bertha Hertogh en Mansoer Adabi. De Staat eist dat het tussen hen voltrokken huwelijk nietig verklaard wordt, aangezien Bertha, die Nederlandse is, niet de vereiste leeftyd had bereikt. Geen van beiden waren aanwezig, noch hadden een procureur aangewezen. De eis werd daarom aangehouden tot 27 Maart. De behandeling duurde precies zeven seconden. Er was geen publiek. Amerika „test" Franco Vlootvisite aan Barcelona Een Amerikaanse flottielje van vijf oorlogsbodems is bij mist, met behulp van radar, de haven van Barcelona binnen geloodst. Het betreft hier het eerste officiële Amerikaanse vlootbezoek aan een Spaanse haven, sinds de burger oorlog. De flottielje bestaat uit een krui ser. drie torpedobootjagers en een mij- nenlegger. Het bezoek duurt tot 12 Jan. Vrijwel geheel volgeboekt vertrekt de Willem Ruys, het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, Vrijdag voor de 19e maal uit' Rotterdam naar Indonesië. De inscheping heeft plaats van s'morgens 9 uur tot 's middags half twee. Onder de passagiers bevinden zich behalve 23 R.K. geestelijken ook vele leidende figuren én employé's van Ned. bedrijven, cultures en handelshuizen. De heer F. A. Hofman, hoofddirecteur der posterijen, reist met het schip naar Cairo, waar een wereld post-conferentie wordt gehouden. WEERBERICHT Iets minder koud des nachts Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Verder toenemende bewolking met later plaatselijk eni ge regen, voornamelijk in de Westelijke helft van het land. Matige tot krachtige, later langs de kust mogelyk harde wind tussen Zu.d en Zuid-West. Vannacht iets minder koud. morgen overdag ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. (Opge maakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1