Generaal Eisenhower: Krijgsman vol vastberadenheid De kunst, om de vrouw van zo'n groot man te zijn A Beschuldigingen van minister s'Jacob zijn onjuist 3 „Vita Nova" heeft over enige maanden een mooi gebouw Hebt \b de, rueMAwe, »JJiscover#<( aJL onJbóLaJkJb NIEUWE LEÏDSCHE COURANT DINSDAG 9 JANUARI 1951 GENEZENDE KRACHT VOOR EUROPA •ud< Vol Petsi AN BOERHAAVE in Europa" aldus kon omstreeks 1700, een Chinees mandarijn een brief aan de beroemde Lèidse hoogleraar adresseren. Bij Eisenhower kan men dat „in Europa" er rustig aflaten. Maar zijn adres was tot nu toe: Ministerie van Oorlog te Washing ton.. Wederom is Eisenhower naar Europa gekomen en wel naar Parijs en wij zullen hem ook even in Nederland zien. Het is alsof West-Europa de komst van deze professor, militair operateur, specialiteit in tactiek en strategie heeft afgewacht bij een ernstig patiënt en zijn verschijning alleen al suggereert de Westelijke wereld reeds kracht en vertrouwen. Wie de naam Eisenhower uitspreekt, denkt aan heroische, schier fantastische militaire daden. In November 1942 was hij hst, die aan het hoofd staande van het Amerikaanse expeditiecorps, de landingsoperaties in Noord-Afrika vol- Wes voerde. Eisenhower leidde de grote in- City, vasie in Normandié op 6 Juni 1944. Te- recht getuigde de beroemde Franse Villa, auteur. André Maurois, van hem. dat hij een der meest populaire mannen ter wereld is. Een Amerikaans blad .-The New Yorker" vatte zijn biographie sa men in de volgende woorden: „Ike". gint een knap. vriendelijk, vastberaden man met een breds glimlach, brede schou- ders. slank figuur, een hartstocht voor Oosterse kleedjes, ei-sandwiches, de erdag £tudie van strategie en tactiek, tanks, f-V vroeg op staan, golf. bridge, poker, fo- dee,1l reilen vissen 'en vliegen". Hieraan be hoeft men werkelijk wenig meer toe te voegen! Zijn volledige naam is Dwight Diavid) Eisenhower en hij werd ge boren op 14 October 1890. De banden waarmede hij zich verbonden gevoelt aan zijn familie en afkomst, verklaren veel in dit karakter, dat zich door bij zondere kracht en vastberadenheid on derscheidt. Als bij zovele „grote man nen" hebben de jeugdinvloeden een stimulerende werking, die voor heel zijn gelse leven van enorme betekenis blijft Een verschijnsel, dat zich ook voordoet bij IFA- grote schrijvers en kunstenaars, byvoor- ie te, beeld een Goethe, maar bij Eisenhower root-i is de „jeugdliefde" meer gericht op physieke kracht en de militaire loop- baan. het! Hoe was Ike's jeugd, milieu en erudi- 1 op- tie, zijn vorming en opleiding? Hij is inenJ afkomstig uit Texas en de derde van zes zoons. Men zou hem kunnen aanha- l len als voorbeeld van het feit, dat De- 15001 trekkelijk grote gezinnen toch meer kans bieden voor het optreden van krachtige talentvolle persoonlijkheden, dan die met een of twee kinderen. Hoe- Texas geboren, wordt hij opge voed in Kansas en de liefde voor zijn geboortegrond verlaat hem nooit. Voor ouders van Eisenhower stonden blopt aan geloofsvervolging, emigreerden vanuit Duitsland aanvankelijk naar Zwitser land, en later trokken de Eisenhowers Aif! naar de nieuwe wereld. Er is sprake van £>on drie broers Eisenhower of een vader en diens twee zoons, die met een groep j uitgewekenen omstreeks 1732 naar Penn. sylvania kwamen. In deel I van „Pennsylvania German Pioneers" staat vermeld dat zich onde." de personen die te Philadelphia, zei lende met het schip „Europa, van Rot terdam in 1741 vertrokken aankwa men. ook Hans Nicol Eisenhower, Johan Peder Eisenhower en Johan Eisenhower bevonden. De naam wordt vaak anders gespeld, soms als Isenhauer of als „Jos- •hower". Volgens andere bronnen stamt de naam Eisenhower vermoedelijk af van „Eisenhauer", hetgeen kan bete kenen „Iron hewer", maar volgens de familie legende „Iron striker". Latei- omstreeks 1854, wordt melding gemaakt van een predikant, de Reverend Jacob Eisenhower, die in zijn woning, uitzien de op heuvels en groene velden, gods dienstoefeningen leidt Merkwaardig genoeg is zijn militair-strategisch, talent bij geen dezer voorouders terug te vin- schuldig schrammetje, maar na een paar dagen begint zijn voet pijnlijk op te zwellen en als de huisdokter er bij gehaald wordt, blijkt het bloedvergifti ging te zijn. Het geval neemt onrustbarende vor- Vóór de grote slag yLAK vóór het grote moment aan breekt, rijdt hij in zijn Cadillac van vliegveld tot vliegveld, om per soonlijk zijn mannen moed in te spre ken. Hij weet, dat een deel van hen bij dit grote avontuur zal omkomen. Daar staan ze, wachtende, en hij voelt de verantwoordelijkheid voor hun levens. Velen dier jonge Ameri- kenen hebben hun gezicht reeds in gesmeerd met vet of lijnolie en als Eisenhower langs hen gaat, ziet hij, hoe éen hunner de olie van zijn lip pen proeft. „Smaakt het goed?" Draagt Eisenhower, als om af te lei den. „Verduiveld goed" antwoordt de soldaat. Tegen een ander: „Zeg waar kom jij de landing wordt voorbereid. Ike heeft de reputatie een specialist te zijn op het gebied van coördinering der land-, en luchtstrijdkrachten en hij, Ike. wat een tank presteert. Op het Gealli eerde hoofdkwartier te Londen, werkte de staf van Britse en Amerikaanse offi cieren onder zijn leiding. Men spreekt over hem als ..He is our „Eisen" and this our hour (letterlijk vertaald: Hij onze (man) „van ijzer" en dit is o de wereldoorlog slechts nacht en in die tijd is hjj dan nog bezig met het uitdenken van trucs, om d< zi's de loef af te steken. Om kwart zes gewekt, drinkt hij een kop sterke koffie en neemt kennis van de militaire rapporten, terwijl h(j zich baadt kleedt. Ter afleiding, een partijtje poker, dat hem als winst over het jaar eens he sommetje van 3900 dollar heeft opge- Noem me alsjeblieft „Dwight"! men aan en Dwight, ziek met hoge koorts, hoort de dokter tegen zijn ouders zeggen „dat amputatie noodzakelijk is", of hij zal het er niet levend afbrengen. Dat echter weigert Dwight beslist: Lie ver dood, dan voor zijn leven een inva lide zijn! Hij is bevreesd zijn bewustzijn te verliezen en daarom smeekt hij zijn broer er borg voor te staan, dat de am putatie niet zal plaats hebben. In doods angst klemt hij zijn tanden op een vork, om toch vooral niet te gaan schreeuwen. De bloedvergiftiging wordt steeds ern stiger en Dwight zweeft enige dagen tussen leven en dood. Dan neemt het proces gelukkig een gunstige wending, zodat hij beide benen behoudt. Later zou diezelfde koelbloedigheid aan de dag treden, en wel op de zesde Juni 1944, de beslissende dag voor de Westerse wereld. De dag, waarop de radio aankondigde, dat onder het com mando van generaal Eisenhower, Geal lieerde marine-strijdkrachten, gesteund door de luchtmacht, de landing in Nor- mandië begonnen waren. En vlak vóór dit militaire experiment Ook Nederland heeft generaal Eisenhower gehuldigd vanwege zijn groot aan deel in de bevrijding van ons land. Dit prachtige, met edelstenen versierde ere- twaürd, dat Koningin Wilhelmina hem aanbood, vertolkte de dankbaarheid van heel ons volk. Aon. De vader van Dwight Eisenhower was verbonden aan de United Telephone Company (South Western Bell). „Ike" geen verwend kind... ZELFVERTROUWEN, vastberaden heid, zelfs een zekere eigenzinnig heid, dat zijn kenmerken van zijn ka rakter, die reeds in Ikes prille jeugd tot uiting komen. Opgevoed in een patriarchale familiewaar de vader het beslissende woord spreekt, heeft de jeugdige Ike geen last van ver wenning of erotisering. Het gezin is hier een ware oefenschool voor het latere leven. Op zekere dag van school huiswaarts kerend, valt Ike op zijn linker knie en het ziet er aanvankelijk uit als een on- schler ongeëvenaard In de militaire his torie, vraagt men Eisenhower, of hü niet nerveus is. En dan antwoordt Ike, een verbeten trek op zijn gelaat: „Ja, ik ben zo nerveus, dat ik inwendig over kook"/ Maar vastberaden staren zijn blauwe ogen. hoewel zijn kaakspieren van in nerlijke spanning voortdurend werken. Geen wonder, eenzaam staat Eisen hower tegenover zijn eigen „ik"; op dit beslissende uur draagt hij de verant woordelijkheid van het oppercomman do en zovele levens. Voor Eisenho wer geldt het woord van Schiller: „Der Starke ist am machtigsten allein". Eisen hower stond ook hier voor een ontzagge lijke keuze als in zijn jeugd, misschien betekende de zesde Juni Ï944 wel sprong in het duister, maar hij doet die sprong volkomen beheerst. Nog een dere karaktertrek komt hier bij Ike tot uiting, namelijk die diepe verbondenheid met zijn manschappen. vandaan? Wat voer jij uit in de burger maatschappij? Hoeveel tarwe verbou wen jullie op je farm in Dakota? Is hier niemand bij uit Kansas? En dan is Eisenhower gelukkig een vlieger te ontdekken, die evenals hij uit Kansas afkomstig is. Maar als het dan avond geworden is en hij alle vliegvel den heeft afgereisd, de mannen in de vliegtuigen stijgen, terwyl de convooien uit Plymouth. Torquay. Portland, Wey mouth en Portsmouth zich op de kleine scheepjes voortbewegen in het Engelse Kanaal, is ook dit wel iets te veel voor zijn ijzeren zelfdiscipline. De motoren grommen en donderen door de lucht naar het Zuiden, naar de kust van Frank rijk. En wuivende met zijn hand, zegt hij zacht voor zichzelf heen: „Good luck and God speed". Dan. na een slapeloze nacht, bereiken Eisenhower de eerste gunstige D-day rapporten. Het grote avontuur is ge slaagd. Geen 8-urige arbeidsdag ^AAST zelfbew'ustheid, vastberaden heid, kenmerkt Ike de lust om alles te willen onderzoeken en concreet te we ten. In zijn latere leven komt sterk de afkeer tot uiting nu alles dat zweemt naar gekruip en vleierij. Nooit maakt hij zich schuldig aan vleierij, teneinde bij mensen iets te bereiken. Daar moet men bij hem persoonlijk evenmin bij aanko men, want zoals Epicurus het reeds eeuwen geleden zei: „Vleiers zijn de dienaars van het gunstig toeval!" Organisatie, de zin voor orde en net heid. typeren hem. Hij houdt niet van een met papieren bezaaide schrijftafel, maar de stukken moeten direct worden afgedaan en doorgegeven. Hij heeft een sterke hobby voor ge schiedenis en las al vroeg historische werken. De huisbibliotheek bij zijn ouders thuis bevatte de Bijbel en boe ken over technische onderwerpen. Maar al heel gauw 'gaat Ike kranten lezen, want hij wil weten, wat er in de wereld te koop is. Kansas is de hele wereld nog niet! Onbewust identificeert hij zich met zijn historische helden. Eén roman maakt al direct grote indruk op hem. De titel is „Life of Hannibal" waarin het leven van Hannibal wordt geschetst en de veldslagen van de tweeede Punische oor- Evenals zovele, latere militaire „stars", ontving hij zijn eerste militaire oplei ding op Westpoint. ofschoon hij aan vankelijk zeeman wilde worden. Hij ge niet de reputatie van een echte „vecht baas" te zijn en heeft er zelfs plezier in een bekend opschepperig bokser uit te dagen, die hij tot zijn eigen verbazing knock-out weet te slaan. Op middelbare leeftijd behaalt hij zijn vliegbrevet e dan schrijft hij aan een vriend: „Zo gi heel met je diepste zelf alleen in de blauwe lucht, dat is eerst iets wat mij geweldig opwindt. Als je zo boven bent en je wilt na een poosje beneden iets zien, dan neem je maar weer een duikje. Het mooie van vliegen is, dat je daar bo ven alles kunt uithalen, wat je wilt". Dit schijnt ook Eisenhowers devies zij-n geweest als militair strateeg op de grond. Want hij lapt het hem maar men hem, generaal Eisenhower, commando in Europa toevertrouwt, als wereldroem wist te verwerven? Het was Mauve Geneva Doud. w mede Ike in 1916 huwde en uit welk huwelijk een zoon geboren werd. moeilijk probleem de vrouw en vriend te zijn van iemand van dergelijke capa- Generaal Eisenhower is, be halve een uitnemend krijgs man, ook een goed hengelaar. erstond de kunst, Ike in een goed hu- rieur te houden. Wij kunnen het begrij- .ien en bijzonder in Eisenhower op prijs stellen, dat hij een hekel had aan een, uit de scherpe vouwen gehaald, en reeds beduimeld ochtendblad. Maar mevrouw Eisenhower zorgde er daarom steeds dat nooit iemand in de krant ge neusd had, voor haar man die in handen kreeg. Van zijn kant verveelde hij zijn vrouw nooit met zijn beroepsmoeilijk heden. „Ike heeft zijn werk op bureau, en ik doe het huishouden" placht zij te zeggen. Echter wie nu denkt, dat het leven Mevrouw Eisenhouwer zo gemakkelijk verliep, heeft het ook weer mis. Immers altijd moest zij er rekening mee houden, weer op korte termijn te moeten verhui zen en op elk uur van de dag kon Ike binnen vallen om zijn maaltijd te ge bruiken. Eisenhower immers had altijd haast, en had het altijd ongelooflijk druk. In de periode dat hij de leiding had van het Geallieerde hoofdkwartier te Lon den. nodigde men hem eens uit voor de lunch. Eisenhower maakte een diepe buiging en antwoordde: „Wel allemach tig. waf spijt me dat, maar ik heb al eer afspraakje inBerlijn". Eenvoud er bescheidenheid zijn het kenmerk var ware grootheid en dit geldt zeer zeker voor Eisenhower. I-n Ike's geboortestad Abülene, zijn bejaarde moeder nog leeft, vierden „ze" onlangs „Eisenhower-day". De grote generaal zond toen een telegram, w; het volgende te lezen was: „Als mijn stadgenoten, medeburgers soms van plan zijn me te gaan bewieroken en me met de hoge hoed op te gaan ontvangen en me niet gewoonweg „Dwight" noemen dan zal ik me als een vreemde gevoelen, Het ergste wat ierhand in een hoge rang kan overkomen is eenzaamheid, want daardoor wordt kameraadschap onmo gelijk. Ik zou wel graag thuis willen zijn. maar dan om met een vrolijk stel letje ..lui" naar ons vroegere stamcafé te gaan". „Onverbiddelijk tegen over onszelf" Toen Eisenhower om zijn verdiensten voor geheel de werled in het Waldorf- Astoria Hotel te New York gehuldigd werd, heeft hij de volgende woorden ge sproken ,jyIJ moeten onverbiddelijk zijn te genover ons zelf. Slechts door cracht te ontwikkelen, slaagt men zijn streven. De wereld heeft drin- jend behoefte aan vrede. Bij een vol lende catastrophe zou onze bescha ving verloren gaan. De vrede kunnen we slechts handhaven door een ster ke positie in te nemen. Steeds moeten wij met de inzet onzer gehele per soonlijkheid. bereid zijn, onze rechten te verdedigen, maar ook de rechten anderen willen erkennen. Practi- sche, bruikbare werkelijkheid en ide alisme zijn geen noodzakelijke tegen stellingen." Het zijn woorden, die in onze huidig; gespleten en angstzware wereld van d( grootste betekenis zijn. De man die z< sprak, verblijft thans in het hart var Europa, waar een nieuwe taak hem Eisenhower is geen dromer van „ver loren paradijzen", zijn rijk is de hard1* werkelijkheid van de strijd. Hij vlucht niet in vage verten, maar van die verter kan hij voor velen de vrees wegner/ier door zijn Ijzeren wil! H. S. Keuls (De feitelijke gegevens voor dit arti kel ontleenden wij aan „Soldier of De mocracy by Kenneth S. Davis. Uitge vers Doubleday Company, New York; de „Current Biography (The H. W. Wil son Company. New York); en „Meet Generaal Ike" (The Virson Pub. New York). De Ambonnezen bleven binnen de kazerne en sloegen geen officieren T TIT DE LUCHT GEGREPEN", aldus verklaarde de heer Wairata gisterenmorgen als vertegenwoordiger van de Ambonnese militairen, die zoals Zaterdag werd gemeld uit het kamp te Djakarta zouden zijn ge broken. De woordvoerder doelde daarmee op het optreden van de Am bonnezen, die tot het vroegere K.N.I.L. behoorden en volgens de berichten bij het uitbreken Nederlandse officieren zouden hebben neergeslagen en al schietend door de stad zouden zijn getrokken. De heer Wairata ontkende op een persconferentie gisterenmorgen ^categorisch alle over deze aange legenheid rondgestrooide geruchten, die minister s'Jacob blijkbaar als de waarheid accepteert. hebben genomen bij de Apri, deze zijn uit de lucht gegrepen. Nooit hebben meer dan 10.000 Ambonnezen by het K.NJ.L. gediend en van dezen hebben zegge schrijve 'vijftig de Apri gekozen. Dat gehele compagnieën Ambonnezen naar Apri zijn overgegaan, is ten enenmale c juist. De vertrouwensmannen te Djakarta hebben in een telefoongesprek verklaard, dat de stemming rustig was en toen zij hoorden, wat er in Nederland over hen gepubliceerd was, riepen zü vol veront aard iging door de telefoon: „Dit is de grootste leugen, die er ooit op aarde heeft bestaan." Wat er wel gebeurd is, is het volgende. Reeds drie maanden lang worden de Am bonnese militairen van de K.L. geprovo ceerd door Ambonnezen in dienst der Apri. Deze laatste zijn mensen, die nooit hebben willen deugen en hoopten, in de Apri een officiersrang te krijgen. Men sen, die door de Ambonnezen op dezelfde manier worden aangekeken als de N.S. B.-ers door de Nederlanders. Op Tweede Kerstdag werden Ambonnese militairen in een bioscoop te Djakarta aangevallen. Zij waren ongewapend en drie hunner 'werden gewond; één zelfs ontvoerd. Na deze aanval volgde een schietpartij door de Apri, welke door de Ambonnezen niet werd beantwoord. Toen hebben de Am bonnezen de vrijlating van hun kameraad geëist en verkregen. Toen er op Oudejaarsavond opnieuw dergelijke provocaties voorkwamen, heb ben de Ambonnese soldaten wapens ge nomen. Zij stonden op het punt naar bui ten te gaan, maar de Ambonnese trouwensmannen hebben hen in de poort van de kazerne tegengehouden en weer tot kalmte gebracht. De bewerin gen, dat zij met drie vrachtauto's uitgebroken en officieren hebben neerge slagen, zijn onwaar. De minister, die de bovenstaande beschuldigingen heeft ge uit, ontvangt zeer onbetrouwbare inlich- Wat betreft de bewering van de minis ter, dat er 20.000 Ambonnezen dienst Wat betreft de bewering, dat de Ne derlandse soldaten de Ambonnezen zou den moeten bewaken, dit is onjuist. In tegendeel, de verhouding tussen Ambon nezen en Nederlandse soldaten is nog al tijd goed. Het is ook niet nodig, de Am bonnezen te beschermen. Als deze pens en pantserwagens hebben, dan ge beurt er niets en dan behoeft men ook niets te vrezen voor de Nederlandse bur gers op Java. Als de Apri hen niet valt, zullen de Ambonnezen ook nooit iets doen. De bewering van de minister als zou het reglement, dat de afvoer van de Am bonnese militairen verbiedt, verouderd zijn, zal Donderdag voor de Nederlandse rechter worden ontzenuwd. Men mag niet van de Ambonnese sol daat vergen, da,t hli dienst neemt bij de vliand, die bezig is, zijn vaderland te knechten. De verlangens der Ambonnezen zijn in de eerste plaats, afvoer naar het vrije gebied der Zuid-Molukken. Deze is prac- tisch mogelijk. Pas In de tweede plaats verlangen zü afvoer naar Nieuw-Guinea. Voor huis vesting van hen en hun vrouwen en kin deren, kunnen deze geharde soldaten, die altlid in de rimboe hebben geleefd, zelf wel zorgen. Wat voedsel betreft, zy eten liever boombl&ren, dan dat zü zich over geven. Voor medische verzorging kan men uit Nederland zorgdragen. '*L,' Perspectieftekening van het nieuwe complex van „Vita Nova" aan de Rijndijk te Zoeterwoude. Het valt onmiddellijk op, dat het geheel zich harmonisch aan past aan de landelijke omgeving. Aan de Rijndijk te Zoeterwoude wordt straks begonnen (Van een onzer verslaggevers) Zoals wij reeds hebben gemeld zal voor deze vereniging voor K. I. „Vita Nova" te Leiden binnen afzienbare tijd aan de Rijndijk te Zoeterwoude ter hoogte van de machinefabriek van De Jong (Barre Sluisweg) een groot „station" verrijzen onder toezicht van het architectenbureau Dekker Leiderdorp. Het werk is gegund aan de firmi van ongeveer f 100.000. Wij vernemen, dat z> den begonnen. Binnen vijf maanden hoopt m K.I.-station in ons land zijn. Gistermiddag kon men ons nadere lichtingen omtrent het object verstrek- i Van der Sterre te Hazerswoude t i B. Zaal te Lisse en vergt een bedrag zer binnenkort met de bouw zal ivor en dan klaar te zijn. Het zal het derde ken. Men is, van de gedachte uitgegaan, dat het gebouw vooral doelmatig moet i en dat het exterieur ten opzichte van landelyke omgeving niet uit de toon mag vallen. Een perspectieftekening van dit complex doet ongetwijfeld eerst den- jn een boerderij, zodat verwacht mag worden, dat de landelyke bewoners de Ryndijk straks met trots het ge bouw aan de vreemdelingen zullen wij- Vóór het hoofdgebouw bevindt zich op tekening een gedeeltelijk ommuurde plaats, waar auto's e.d. geparkeerd kun- worden. Op het terrein ligt een gras veldje, in het middelpunt waarvan een grote lantaarn staat. De afmetingen van het terrein zyn 24 by 26 m. Aan de rech- Met de Groote Beer" huiswaarts Verm. aankomst: 12 Januari te Amsterdam Met het troepentransportschip „Groote Beer", dat op 20 December '50 uit Tand jong Priok is vertrokken en vermoedelijk op 12 Januari in Amsterdam zal aanko men, komen de volgende militairen naar LEIDEN Sold. J. de Koning, De Genestetstr. 108 sold. I W. P. H. Gordijn, Lage Morsweg 39; matroos I H. C. Guldemond, Oude Herengracht 15; hofm. I H. Zirkzee. Oostdwarsstraat 49; sergt J. H. v. d. Els- hof. Van Limburg Stirumstraat 15; mam I P. J. G. Bek, Resedastr. 29; bott. II J. Gordijn, Herensteeg 33; schr. I H. Adams. 3e Havenstr. 76: sergt. vlg. J. Lammerse. Kastanjekade 17; mam. I L. Mieremet, Doelensteeg 12. Alphen aan den Rün Sold. C. Th. van Holstein, Bloemhof straat 18: Stkr I A. van Wilgen, Bloem- hofstr. 19; adelb J. van Harskamp. Grij- pesteijnstr. 47; 2e luitenant E. J. Olden- ampsen-v. d Zeeuw. Emmaplein 90A. Oegst geest Matr. I W Gravenkamp. Rhijnhofw. 1; S.M. E. v d. Steen en echtgen., Laan van Arendstein 14. Voorschoten Matr ni O. F. Lokstrok, M.O.C.; matr. Ill J. Motta. M.O.C matr. m R. E. Portier. M.O.C.; mam. II E. Th. Vrie- singa, Donklaan 70. Koudekerk aan den Rün Marn. I M. J. de Wit, Hogewaard 198 Sassenheim Matr. I J. C. A. Zon. Katwük aan Zee Sergt. vlgrtel. F. I. Meijer, Marine kamp „Valkenburg"; marn.II A. van Duyn, Secr. Varkevissersfcraat 58. Zoeterwoude Marn. I H. J. Meijer, Hoge Rijndijk 219. In de derde plaats als het niet anders kan, dan willen zy" in vredesnaam wel naar het koude Nederland. Het is voor Nederland heus wel mogelük, tien sche pen te gebruiken, om hen daarheen over te brengen. Thans zün deze trouwe soldaten door de minister s'Jacob opstandigen genoemd. Dit overkomt mannen, die altijd voor Nederland gestreden hebben. Nederlandse politiek heeft hen tot vyanden vai Indonesiërs gemaakt, Nederlandse poli tiek heeft hun vaderland kapot geslagen. Zij doen thans op het Nederlandse volk beroep om te zorgen, dat him rege ring een geweten zal bezitten. Min. s'Jacob gedesavoueerd Een Nederlands woordvoerder te Dja karta heeft volgens Reuter verklaard, dat Ambonnese leden van het vroegere K.N. I.L. rusteloos waren en dat de geringe incidenten en gevallen van niet voldoe ning aan bevelen waren voorgekomen. Hy ontkende echter, dat de Ambonnezen in opstand waren gekomen en op de be volking hadden geschoten. Voorts dat ko lonel Van Santen opdracht had desnoods geweld tegen de Ambonnezen te gebrui ken. De kolonel heeft wel vryheid noodzakelijke maatregelen te nemen, rapporteerde echter Zaterdag, dat de toe stand in de Ambonnese kampen rustig was. De Nederlandse autoriteiten be schouwden de incidenten niet als ernstig. Een Ambonnees woordvoerder te Dja karta deelde mede. dat de Nederlandse troepen in Indonesië „voor het ogenblik" de Ambonnese kampen kunnen beheer sen. De Nederlandse autoriteiten zyn echter verlangend, deze mensen zo spoe dig mogelyk te laten kiezen tussen c gang naar het Indonesische leger, demo bilisatie of repatriëring naar de Zuid- Molukken. Het Nederlandse afwikke lingscommando in Indonesië zou dan de repatriëring van de Nederlandse troepen kunnen voltooien. terkant bevinden zich twee woningen de employé s die er ook wat ruimte betreft mogen zyn. Zy tellen o.m. twee oonkamers, drie slaapkamers, een bad kamer, een vestibule, een kelder en een In 't hoofdgebouw treft men allereerst »n hal aan van 2.20 bij 6 m. Rechts er an is het kantoor, links het laborato- um. Daarnaast bevinden zich het spoel- ak en het zogenaamde springhok. In de hal begint een gang naar het springhok, dat als het voornaamste onderdeel van het complex kan worden beschouwd. De afmetingen zijn 7 bij 7.50. In het midden een zandbed. Achter dit hok vindt men de ruime stal. De, acht stierenboxen zyn elk 3.50 by 4 m. De stal is 14.35 m lang en 11.84 breed. De boxen zyn efficiënt inge richt; met een drinkbak en een voeder- goot, terwijl zij door ijzeren hekken wor den gescheiden. Eikenhouten deuren ge- ;n toegang tot de boxen. De middengang ook ruim genomen. Boven de stal is de zolder voor hooi ro e.a. In de zolder boven het spring hok zyn twee kamers voor knechten ge construeerd. Het geheel zal brandvrij ziin. De lengte van de voorgevel bedraagt 54 Men is er van overtuigd, dat „Vit» Nova" over enige maanden over een ge bouw zal beschikken, dat niet alleen aan de eisen van het bedrüf voldoet, maar aan die van de aesthetica. Het Amerikaanse Isolationisme Er zijn drie groepen Volgens de Washingtonse correspon dent van het Zwitserse blad „Die Welt- woche" bestaan in de V.S. drie soorten in isolationisten. De aanhangers van Tsang Kai Sjek, zoals de senatoren Knowland en Mac- carthy, willen wel Europa prijsgeven, doch dromen van een voorjaarsoffensief tegen communistisch China met behulp van de 500.000 Chinese nationalistische soldaten, die zich op Formosa bevinden. Hun schutspatroon is generaal Mac- Arthur, die voortdurend telegrafisch te Washington op een openlyke oorlog tegen China aandringt, aldus deze cor respondent. De kring om ex-president Hoover en de voormalige Amerikaanse ambassadeur Kennedy wil daarvan niets weten. Het zijn hoofdzakelijk millionaire en groot industriëlen, die uit angst voor hun have goed onmiddellijk alle Amerikaanse troepen uit Azië willen terugtrekken en dit evenals Europa aan zyn lot over laten. Tussen deze beide uitersten staan de .milde" isolationisten om senator Taft, die inzien, dat de Amerikanen heden ten dage niet langer als op een eiland kunnen leven en tegenover andere lan den bepaalde verplichtingen hebben, doch zy zyn eventueel bereid Europa in de steek te laten. Hoewel deze drie groepen tot de repu blikeinse party behoren, betekent dit niet, dat de partyleiding zich achter hun inzichten schaart. Gouverneur Thomas Dewey, die nog altyd als de leider geldt, hield dezer dagen integendeel een rede. waarin hij een diametraal tegengestelde politiek verkondigde. Hij vroeg om snelle vorming van 100 Amerikaanse divisies. Een andere richting onder de republikeinen, de zogenaamde liberalen onder leiding van senator Wayne Marse, achten het het beste Korea en Formosa op te geven en communistisch China tot de V.N. toe te laten. De denkbeelden van Maccarthy en Hoover schynen aan populariteit te win nen, aldus de „Weltwoche", dach hier tegenover staat de mening van alle mili taire autoriteiten te Washington, dat het lot der V.S. onscheidbaar verbonden is met dat van de rest der wereld. Nieuw raadsel om vernield deksel van urn De ceramiste Jos. H. van Veen te Zandvoort is verbaasd door de berichten als zou de beeldhouwer die de urnen van het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam maakte, in het buitenland vertoeven, weshalve het ca. drie maan den geleden vernielde deksel van een der urnen nog niet kon worden hersteld. Deze kunstenares heeft n.1. alle urnen vervaardigd van een speciale kleisoort, waarvan alleen zij het recept bezit. Ze acht het daarom onwaarschijnlijk, dat iemand anders het verzoek zou krygen een nieuw deksel te maken. En haér heeft men dat niet gevraagd. Advertentie» DE SIGARET VAN SUPERIEURE AMERIKAANSE TABAKKEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3