Jlicuiwr £riiisc(je (fourant Truman wil met Rusland praten, maar geen oneervolle concessies Europa hoeksteen voor Amerika's verdediging De positie van minister Stikker wordt steeds zwakker Wist U DINSDAG 9 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIÊN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfre&en .Stantoaslich fs ghebteoen myn herl ia Ugijcnspoet" Een en dertigste jaargang No 8319 GEN. EISENHOWER: KRIJGSMAN VOL VASTBERADENHEID Veroordeling der Sowjet-Tsaien Eisenhowers tocht door Europa Frankrijk zeer tevreden over besprekingen De Franse regeringsleiders zijn „zeer i tevreden" over het verloop van de be sprekingen. die generaal Eisenhower met hen en Franse militairen gevoerd misch en moreel. Truman verzocht het Congres een programma van drie heeft. Uit kringen, nauw betrokken bij punten goed te keuren, teneinde de strijd met het Kremlin te kunnen de staf van generaal Eisenhower, wordt voortzetten. Dit kon West-Europa er voor behoeden in handen van de semel.d' besprekingen op hoog niveau, Sowjet-Unie te vallen. President Truman heeft gisteren voor het Congres, waar hij zijn jaarlijkse regeringsverklaring aflegde, het Russische streven naar de wereldheer schappij op felle wijze gelaakt. Hij zeide o.a. „het imperialisme der Tsaren is vervangen door een zelfs nog eerzuchtiger, krachtiger en drei gender imperialisme van de heersers der Sowjet-Unie. Europa moet de hoeksteen blijven van Amerika's defensie en zulks strategisch, econo- De doeleinden, vervat in de „State of the Union message" zijn: 1. Economische hulp aan de vrije wereld. 2. Militaire steun aan de Noord-Atlantische landen. 3. Steun aan de Ver. Naties en de vrede lievende regeling voor internationale ge schillen, inhoudende bereidheid tot onder handelingen over een „eervolle" regeling met de Sowjet-Unie, doch dit laatste zonder het voeren van een concessie- politiek (appeasement). Voorts kondigde Truman een aantal noodzakelijke maatregelen aan, teneinde de paraatheid te kunnen opvoeren, want „wij zouden anders nooit opgewassen zijn tegen de legers van de Sowjet-Unie, als Rusland de beschikking zou krijgen over de mankracht der vrije landen van Europa en Azië". In dat geval zou de Sowjet-Unie de gehele wereld aan haar eisen kunnen onderwerpen, zonder een conflict, dus een oorlog op grote schaal, te doen uitbreken. Vandaar, dat de President bij het Con gres aandrong op snelle wetgevende arbeid inzake de mobilisatie. Deze zijn samengevat in de volgende punten: 1. Toewijzingen voor het Amerikaanse militaire apparaat. 2. Uitbreiding en her ziening van de wet op de dienstplicht. 3. Militaire en economische hulp ter ver sterking van de „vrije wereld". 4. Her ziening en uitbreiding van het gezag om de productie te verhogen, prijzen te stabiliseren, lonen en huren vast stellen. 5. Verbetering der agrarische wetten, teneinde de productie van land bouwproducten nodig voor de defensie te steunen. 6. Verbetering der arbeidswetten met het doel van een „gestage productie". 7 Het huisvesten en oefenen van defensie arbeiders en het volledige gebruik var alle arbeidskrachten. 8. Middelen ter ver hoging van het aantal artsen, verpleeg- en ander geoefend medisch perso-, neel. 9. Hulp aan landen, die het drin gendst behoefte hebben aan steun, op het gebied van lager en middelbaar onderwijs. 10. Aanzienlijke belastingver hoging, teneinde tegemoet te kunnen komen aan de kosten voor de noodzake lijke defensie. Uit de rede van Truman brengen wij nog het volgende naar voren: Rusland is verantwoordelijk voor het Koreaanse conflict en de wereldcrisis. Als Rusland de beschikking zou krijgen over West- Europa, betekent zulks een verdubbeling de Russische kolenproductie en driemaal zoveel Russische staalproductie. Als Azië en Afrika onder de controle an de Sowjet-Unie geraken, zou het Westen tal van vitale grondstoffen en ook uranium, noodzakelijk voor de atoom productie. verliezen. Truman verdedigde de West-Europese landen tegen de be schuldiging, dat deze niet bereid zouden zijn, zichzelf te verdedigen. De Ver. Staten bereiden zich voor op een vol ledige oorlogsmobilisatie. De productie tanks en vliegtuigen zal dan tot respectievelijk 35.000 en 50.000 per jaar kunnen worden opgevoerd. Chinezen naderen de 37ste parallel Ook Osan door Roden bezet Chinese en Noord-Koreaanse strijd krachten naderen snel de 37ste breedte graad. Reeds hebben zü Osan bezet, dat 50 km ten Zuiden van Seoel ligt, alsmede een punt aangevallen 10 km ten Zuiden van Osan aan de weg naar Taejon. In deze gehele sector worden de krijgs verrichtingen bemoeilijt door het grote aantal vluchtelingen. Ook in het Westen duurt de terugtocht der V.N.-troepen voort, zonder contact van betekenis met de Noordelijken. De Chinese communisten ontplooien hun grootste activiteit op het centrale front en dreigen vandaar naar het Wes ten af te buigen, de verbonden troepen aldus belettende langs de weg naar Taegoe te ontkomen. De val van Wonjoe hebben wij gisteren reeds vermeld, maar de Ame rikaanse luchtmacht heeft nog enkele aanvallen op de Noordelijke troepen uit gevoerd. Van het Oostelijk front wordt geen contact met de Noordelijken gemeld, langs de weg van Hoengsong naar Wonjoe zou de verbonden luchtmacht verwoede aanvallen hebben gedaan, waarbij honderden communisten werden gedood en vele dorpen vernield. De cen suur op het oorlogsnieuws is nog meer verscherpt. Ierland waarschuwt Nederland: Zend ons geen piloten voor opleiding Ierland heeft scherp stelling genomen tegen de Britse uitnodiging aan Neder land om een squadron van de Marine Luchtvaartdienst voor oefeningen Noord-Ierland te zenden. De Ierse i ter van Buitenlandse Zaken, MacBride heeft in een verklaring aan de pers ge sproken van de „ernstige ongerustheid het grote leedwezen", waarmee de Ierse regering heeft kennis genomen van dil plan. „Voor de regering en het volk var Nederland hebben wij niets dan de groot ste achting en genegenheid", aldus Mac Bride. „Wij wensen echter niet, dat zij een situatie worden betrokken, die nei komt op het zich neerleggen bij e schending van de souvereiniteit van 1 Ierse volk en van de grondbeginselen v de democratie". Over deze kwestie heeft de minister volgens AFP sedert 30 December reeds verscheidene malen met de Nederlandse gezant te Dublin van gedachten gewis seld, terwijl de besprekingen nog voort duren. Ierse fruitimporteurs hebben de N e- derlandse fruittelers gewaarschuwd, dat zü de Nederlandse import zullen boycotten indien de Nederlanders de uitnodiging van de Britse admiraliteit om in Noord-Ierland te komen oefenen aanvaarden. KW 133 in Scheveningen te water gelaten Bij de N.V. Sleephelling Scheveningen is te water gelaten de KW 133 voo~ heer M. v. d. Plas en schipper H. van Duin. Het bootje is genoemd Koningin het toezicht op strategische grond stoffen, tussen Amerika, Engeland en Frankrijk, spoedig zullen plaats vinden. Communistische actiecomité's hebben Maandagavond een oproep gedaan, proteststaking te beginnen, tegen Eisenhowers bezoek aan Parijs. Dat zal toch niet baten! Vandaag wordt generaal Eisenhower te Brussel verwacht. Voordat de generaal Woensdag naar Den Haag vertrekt, zal hij nog bij Prins Boudewijn een bezoek af leggen. Het is zo goed als zeker, dat Eisen hower bij zijn bezoek aan Rome. tegen het eind van deze maand, tevens door de Paus in particuliere audiëntie zal wor den ontvangen. Gerben Wagenaar wil Eisenhower spreken Het Tweede-Kamerlid Gerben Wage naar (communist), heeft het Amerikaan se gezantschap verzocht voor hem er een delegatie van het „Verenigde Verzet 19401945" (evenzeer communistisch) een onderhoud aan te vragen bij gene raal Eisenhower, tijdens zijn bezoek a; Den Haag op Woensdag en Donderdag. Kijk, dAt Is nu eens een plaatje om de burger moed te geventerwijl U thuis bij de warme kachel zit, worden in de Nederlandse badplaatsen al weer voor bereidingen getroffen voor het komende zomerseizoen. Zo worden bijvoorbeeld op de boulevard te Scheveningen de terrasstoeltjes van een nieuw verfje voor zien. Doch we haasten ons met een variant op een bekend spreekwoord U eraan te herinneren dat één geverfde stoel nog geen zomer maakt SPREEK MET RVDA.,EN HET KOMT IN ORDE OOK DAT NOG. Volgende week Tweede Kamer-debat over Nieuw-Guinea Roomboter weldra j 5 per kilo Prijs snel gestegen door grote vraag van België De roomboter is sinds 1 Januari stuk ken duurder geworden. Gisteren werd ai "1 per kilo gevraagd bij aflevering de winkelier en men verwacht eer winkelprijs van tenminste f 1.25 pei pakje van een half pond. De oorzaak is, dat België alles koopt, wat het krijgen kan. omdat de productie in dat land ge ring is en de voorraden vrijwel uitgeput Was er geen uitvoerheffing, dan zou de prijs in Nederland gelijk worden aar 'n België en op f 1.60 per pakje ko- De exportheffing betekent een strop f900.000 per week voor de boeren, want wekelijks wordt in ons land onge ler 600.000 kilo roomboter omgezet. Ook de kaasprijzen blijven stijgen. In Friesland zijn ze al gekomen tot boven de critieke hoogte van f 2.15 per kg in de groothandel, waarbij automatisch eer heffing wordt opgelegd. In sommige krin gen denkt men. dat het met de heffing zal vallen, omdat de melk wel licht tot andere producten dan volvette kaas zal worden verwerkt, wanneer een hogere kaasprijs niet wordt toegestaan. De regering tracht de stijging van de kaasprijzen -te remmen met een uitvoer heffing, die thans 3 ct. per kilo bedraagt. Deze heffing geldt echter niet voor Bel- Luxemburg en heeft daardoor weinig invloed. Jagersfontein op Wezer aan de grond Het Nederlandse stoomschip Jagersfon tein (10.500 ton) is gisteravond op de mond van de Wezer, bij Bremerhaven, aan de grond gelopen. De gezagvoerder probeerde het schip op eigen kracht vlot te krijgen. De boot is het eigendom van de Ver. Ned. Scheepvaart Maatschappij. Sibajak morgenochtend in R'dam De Sibajak wordt morgenochtend mei 950 passagiers uit Indonesië in Rotter dam verwacht. De ontscheping begint om negen uur. Onder de opvarenden bevin den zich bijna 500 burgers en Marine mannen uit Soerabaja. Ook de Ned. Herv. predikant ds C. Dolman komt met de Si bajak terug, evenals vier Indonesische predikanten, die een cursus zullen volgen aan het Geref. Zendingscentrum te Baarn. Amerika en Nw.-Guinea Geen verdere stappen meer Naar het schijnt, is Amerika niet voor ns, thans verdere stappen te onder- n ten aanzien van Nieuw Guinea, aangezien het Amerikaanse departement Buitenlandse Zaken meent, dat men onderling besprekingen moet blijven voe- zonder druk of inmenging van an dere landen. Overwinning van Pleven De Franse Nationale Vergadering heeft .gistermiddag het kabinet Pleven de hand boven het hoofd gehouden. De drie door Pleven gevraagde vertrouwensmoties werden door de Vergadering goedge keurd. Hierdoor zijn de belastingvoor stellen voor de financiering van de her bewapening, waarover wij reeds het een ander hebben medegedeeld, wet ge worden. Het bevroren lijk van de jonge Amerikaanse natuurkundige Ralph Smith, die onderzoekingen deed op het gebied van geleide projectielen, en sinds Vrijdag werd vermist, is thans opge hangen gevonden in een verlaten gebouw te Aspen (Colorado). (Van onee Parlementsredacteur) In het jongste nummer van „Vrijheid en Democratie", officieel orgaan van de V.V.D. heeft mr P. J. Oud naar aanlei ding van de ontwikkeling tijdens de Nieuw-Guinea-conferentie een artikel ge schreven, waarin hij met zoveel woorden het kabinet van woordbreuk jegens het parlement beschuldigt en waaruit duide lijk blijkt, dat zijn partij de regering op het pad der afgltjding niet wenst te vol gen. Naar wij vernemen heeft minister Stik ker Zaterdag j.l. In verband met dit ar tikel ernstig overwogen, of hij niet zou aftreden. In de afwijzende houding van de V.V.D. tegenover het kabinet is een zekere progressie te constateren. Richtte eind Mei de bekende motie-Oud zich uit sluitend tegen minister Van Maarse- veen (al trok het gehele kabinet een andere conclusie) en richtte later de critiek van de V.V.D. zich tegen ander lid van het kabinet, n.l. minister Schokking, thans is het duidelijk, dat de pijlen openlijk gericht worden tegen het gehele kabinet. Daarin schijnt minister Stikker aanleiding gevonden te hebben te overwegen of hij, als representant van de V.V.D. in het kabinet welks Nieuw- Guinea-politiek hij overigens schijnt te steunen wel zou kunnen aanblijven. Hij schijnt er echter van overtuigd zijn geworden, dat het nog niet de tijd is om af te treden, nu er nog niet officieel een afkeuringsvotum tegen de regering Is ingediend. Vandaag of morgen wordt de nota van de regering aan de Tweede Kamer, waar in een overzicht wordt gegeven van het verloop der besprekingen tijdens de Nieuw-Guinea-conferentie en van de mo tieven, die hebben geleid tot het for muleren van haar slotvoorstel inge diend. Het debat, dat hierop zal volgen (waarschijnlijk in de loop van de volgende week) zal ongetwijfeld verhel dering brengen ten aanzien van de ver schillende standpunten- Uit „Het Parool" van gisteravond blijkt, dat het door de heer Van der Goes Advocaat in zaak Bertha Hertogh gearresteerd De-politie te Singapore heeft enige per sonen gearresteerd, waaronder de advo caat John Eber, die in de zaak-Bertha Hertogh de partij vertegenwoordigde Mansoer Adabi, de „echtgenoot" Bertha Hertogh. Andere gearresteerden zijn P. van Sarma, de Indische voorzitter van een onderwijzersvereniging doel Samad, een journalist. Deze beide laatsten worden verdacht Het aantal woningen in Arnhem van September 1944 (voor de verw tingen) werd in de loop van 1950 met enige honderden overschreden. Naters verkondigde standpunt bij de re gering reeds tevoren volkomen bekend was. Met schending van de gereimhou- ding omtrent de Tweede Kamer-verga dering in comité-generaal over Nieuw- Guinea weet dit blad n.L te melden, dat reeds toen aan de regering is verteld, hoe de P. v. d. A. er over dacht. Hieruit zou men kunnen concluderen, dat nage noeg de gehele Tweede Kamer-fractie van deze partij achter de door haar frac tievoorzitter weergegeven visie staat. Overigens duurt de politieke activiteit rond de Nieuw-Guinea-kwestle voort. De kabmetszittlng Van gisteren was hier grotendeels aan gewijd. Voorts hebben de socialistische ministers gisteravond contact gehad met enige leden van het bestuur van de P. v. d. A., terwijl aange nomen kan worden, dat ook met prof. Romme en andere vooraanstaande leden van de K.V.P. is geconfereerd. Het antwoord van de Nederlandse re gering op de Amerikaanse nota zal on getwijfeld luiden, dat zij bereid is. verder te onderhandelen en dat naar haar mening de Nieuw-Guinea-conferentie niet is afgesloten, aangezien zij nog wacht op een antwoord van Indonesische zijde op haar laatste voorstel tot het inroepen van goede diensten van de UNCI of een ander, daartoe geëigend, orgaan. Bij het Amsterdamse Centraalstation zit een muzikant, die zichzelf', zijn viool en zijn hond beschermt tegen de regen met een parapluie, een eindje touw, een zeil en een kleedje. Als man langs de weg moet-ie wel eens vindingrijk zü'n.... DAT ir C. Staf, dir.-gen. van de land bouw, gisteren voor de radio de vooruit zichten voor 1951 voor de Ned. landbouw gunstig noemde. DAT de federatie van org. in het rijwielkleinbedrijf secties zal het gemotoriseerde rijwielbedrljf, het stallersbedrijf en het carrierverhuur bedrijf. DAT bij de Solsche Berg te Garderen (Vel.) voor de vierde maal kies werd gevonden. DAT de burg. van Duisburg met klein gezelschap gisteren door voor staanden uit handel, industrie en scheep vaart te A'dam werd ontvangen. DAT E. J. M. Stumpel, dir. var drukkerij Noord-Holland te Hoorn, kozen is tot voorz. van de heropgerichte Hoornse K.V.K. DAT het eindcijfer van de Limburgse kolenproductie van 1950 ca. 12.245.000 ton bedraagt, of 540.000 ton meer dan in 1949 DAT de papierwaren- en golfcarton- fabriek (60 a 100 arbeiders) W. J. Schij ven van R'dam naar Oudenbosch gaat verhuizen. DAT begin Mei een nieuwe busdienst an de Gelderse Tramwegen op Italië wordt geopend: A'dam-R'dam-Den Haag- Duitsland - Oostenrijk - Venetië - Rapallo, aar Ital. bussen zullen aansluiten. DAT op 13 en 14 April in R'dam een economisch Benelux-congres wordt ge houden, waarop door werkgevers en werknemers, alsook door personen uit de bankwereld en de landbouw zal worden gesproken. DAT de A'damse politie waarschuwt tegen leurders, die met gesmokkelde vul penhouders van slechte kwaliteit lopen en veel gelijken op Parkers „51" (merk: P. Arker „51"). DAT de vierjarige Peter van L. uit Nuenen bij een brand in een schuur om h'et leven is gekomen. DAT mr F. O. Leusink, ambtenaar van het O.M. te Zwolle, benoemd is tot subst.- O. v. J. op de Ned. Antillen. DAT de ministers Teulings en Lief- tinck op 24 Jan. in Utrecht op de gadering van de Ver. van Ned. Gemeen ten met de gemeentebesturen gedachten zullen wisselen over medewerking van de lagere publiekrech telijke organen aan de financiële monetaire positie van de regering. dan praten Het antwoord van de Indonesische re gering op de beschouwingen van het parlement over Nieuw-Guinea bevat vol- Aneta de volgende punten: 1. De regering houdt vast aan haar aanspra ken op Nieuw-Guinea en blijft er voor strijden; 2. Zij is alleen bereid, de on derhandelingen te hervatten op basis van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea: 3. De regering zal spoedig overgaan tot instelling van een staatscommissie om de overeenkomsten der Ronde Tafel-confe rentie aan een nadere beschouwing onderwerpen. Volgens premier Natsir deze regeringsverklaring tevens een ai woord aan de Verenigde Staten. Premier Natsir verklaarde, dat de r dere beschouwing van het overeengeko- 2 zou geschieden volgens de gebruike lijke procedure en waarnemers menen dat hü daarmede bedoelde, dat men de overeenkomsten niat eenzijdig zou op zeggen. Duitsers vragen van ons land geld terug Onderwijzer richt actie-comité op De uit Nederland uitgewezen Duitse onderwijzer Hans Stein heeft een ver eniging opgericht, die een actie zal voe ren voor de teruggave van Duitse activa, welke door de Nederlandse autoriteiten in beslag genomen zijn. In Nederland alleen de voor malige overzeese gebiedsdelen niet mee gerekend zijn door de Ned. regering, volgens Stein, Duitse activa ter waarde van 350 millioen dollar in beslag geno men. Daarvan is slechts 27 Vz millioen dollar opgegeven aan het inïergeallieerde bureau voor de herstelbetalingen Brussel. Stein klaagde, dat nog in derland wonende ex-nazi's ten volle hun vermogens konden beschikken, wijl de 100.000 uitgewezenen niets konden beginnen. (Dat de Duitsers hier voor f 3 640.000.000 hebben geroofd, schijnt Herr Stein der te interesseren. Van dit bedrag heo- ben we ruim 12 pet. terugontvangen. As de rest is aangezuiverd, mag Herr stein zijn notaatje nog eens komen aanbieden Red.) Papoea's vanavond voor de radio De heer Ariks deelt mede, dat de dele gatie der Papoea's in Nederland heden avond 8 uur 06 zal spreken in het pro gramma van de Avro. Crisis of niet Hoe is op het ogenblik in ons land de politieke situatie? Komt er kabi netscrisis? Komt ze niet? Men kan het, menen we, zo stellen, dat er geen kabinetscrisis komt, omdathet kabinet voortdurend in een crisis leeft. Want het is nog altijd zo. dat wat de zwakheid van dit kabinet is, tevens zijn kracht uitmaakt. Het is een zwak kabi net. Maar de partijen die het steunen, achten zich op elkaar aangewezen. Op de politieke tafel ligt nog altijd het opzienbarende interview van de fractie leider der P.v.dA., mr Van der Goes van Naters. Hierin zei hij, dat naar het oor deel der P.v.dA. met Indonesië onder handeld behoorde te worden op de basis van souvereiniteitsoverdracht Nu kan het wel zijn, dat volgens Indonesië dit stuk te laat op tafel gekomen is, maar het ligt er toch maar. Dat stuk van mr Van der Goes van Naters manifesteert wel bijzonder de zwakheid van het kabinet. Want hij be pleitte daarin namens de P.v.dA een heel andere politiek van het kabinet (inclusief de socialistische ministers) heet voor te staan. Men heeft van dit stuk van mr Van der Goes van Naters gezegd, dat het dom was, dom ook om het ogenblik waarop het op de tafel werd gelegd. Het kan zijn, dat het dom is. Merkwaardig is in dit verband, dat het aanzienlijk verder gaat dan een artikel, door dezelfde mr Van der Goes van Naters nagenoeg de zelfde dag gepubliceerd in het dagblad van zijn partij. Dat artikel is vermoedelijk eerder geschreven dan het interview werd afgenomen. Hetgeen er op wijzen kan, dat de ge- dachtengang van de socialistische fractie leider in kort bestek een stroomversnel ling heeft ondergaan. Maar. zo kan men zich dan weer afvragen, heeft juist dat korte bestek nog wel contact mogelijk gelaten met zijn partijgenoten? Met an dere woorden: staat de P.v.dA werkelijk wel achter deze verklaring van haar fractievoorzitter? Het kan dus zijn dat het dom is mr Van der Goes van Naters doet wel meer onbesuisde dingen. Maar anderzijds past het stuk precies in de zonderlinge poli tieke situatie. Want juist omdat de re geringspartijen elkander door alles heen schijnen te willen vasthouden, kan men. veel riskeren. Televisie Het verheugt ons. dat thans ook de Vara nadrukkelijk heeft gewaar schuwd tegen het steken van aanzien lijke gelden in de televisie. Uitdrukkelijk wordt het betreurd, dat de regering geen pogingen heeft gedaan, de toepassing van de televisie in ons land tot een later en gunstiger tijdstip uit te stellen. Men is immers reeds bezig met de bouw met overheidsgeld van een televisiezender, die straks het gehele land moet bestrij ken. In het algemeen willen wij wel reeds zeggen, dat wij in genen dele snakken naar het ogenblik, waarop de televisie gemeengoed zal zijn geworden. Verhalen, welke ons daaromtrent bijvoorbeeld uit Amerika bereiken, zijn niet bepaald in staat onze verwachtingen bijzonder hoog op te voeren. Wat iets moois kan zijn, kan ook een plaag worden. Maar nog afgezien daarvan televisie kost schatten geld. In de voorbereiding. Maar straks ook in de ontvangst. Een toestel kost honderden guldens. De zeer dure lampen gaan slechts een beperkt aantal uren mee. Er zullen nog bijko mende kosten zijn. Die hoge kosten maken, dat de tele visie nog lange tijd het voorrecht zal blij- i van weinigen. Het algemeen belang gesteld, dat dit er ooit mee gebaat zal worden is er voorlopig nog in het ge heel niet mee gediend. Onze overtuiging is, dat men op dit gebied heus niet te hard behoeft te lopen. De televisie komt altijd nog vroeg genoeg. De vliegramp bij Oslo in 1949 Officieel rapport critiseert Noorse ambtenaren Thans is bij het Noorse ministerie van Verkeer het rapport van de officiële com missie ingediend, die een onderzoek heeft ingesteld naar de vliegramp van Novem ber 1949 bij Oslo. toen een Nederlands vliegtuig met Joodse kinderen neerstortte. Hierbij kwamen, zoals men zich zal herin neren 27 kinderen, 4 verpleegsters en 4 bemanningsleden om het leven. Naar ver nomen wordt bevat het rapport enige critiek op bepaalde ambtenaren van het Noorse directoraat voor Luchtvaart. Verklaringen van minister s'Jacob steeds raadselachtiger Ambonnezen wenden zich tot de Koningin DAT is overleden G. W. M. Nieuw- land, oud-dir. van de Eau-de-cologne- fabriek Boldoot te Amsterdam. DAT op 16 Jan. in de gevel van het gebouw Wee-sperplein 1 te A'dam namens n W. een gedenkplaat zal worden aangebracht ter herinnering aan de de portatie van verpleegden en verplegen- den van De Joodsche Invalide op 1 Maart 1943. DAT het vertrek van minister Götzen naar de West is gesteld op 19 Januari a.s. DAT een 30-j. stoker van het Noorse ms. Skottland op de Schelde overboord is gevallen en verdronken. DAT na vrijspraak door de rechtbank in hoger beroep voor het A'damse Hof f 300 werd geëist tegen de 20-j. chauffeur G. M. G., i.v.m. het auto-ongeluk van 4 April 1950 te A'dam-Noord, waarbij twee personen werden gedood. DAT de ver. Onze Luchtmacht behalve in Den Haag, R'dam, Enschede en Leeuwarden nu een afd. in A'dam heeft. DAT Marken niet meer geïsoleerd is, daar de Ijsvelden zijn weggedreven. DAT millioenen kilo's uien, die in Zeeland en op de Zuidholl. eilanden lig gen opgeslagen, vernietigd zullen worden als het komende Duitse handelsverdrag niet spoedig de uien-export vrijgeeft. De verklaringen, welke minister s'Jacob op zijn persconferentie van Vrijdag ge geven heeft, worden steeds raadselachti ger. In de eerste plaats is er het vreemde feit. dat de minister sprak over een op stand der Ambonnese K.L.-soldaten te Djakarta, terwijl Djakarta rust meldde, en het hoge commissariaat der Nederlan den niet eens wist, dat er iets aan de hand was. In de tweede plaats was er de enormiteit, dat er zich 20.000 Ambon nese soldaten van het oude K.N.I.L. bij de Apri zouden bevinden en dit niet tegenstaande het feit, dat men van een ster van Oorlog toch wel enige ken- van zaken mag verwachten. In de derde plaats doet men van de zijde van het Indonesische ministerie van verdedi ging een mededeling, welke de verkla ringen van minister s'Jacob logenstraft. Deze minister namelijk heeft de Ambon nezen voor de keus gesteld om voor de 15 Januari te verklaren of zij willen dienst nemen bij de Apri of niet. Van de zijde van het Indonesische ministerie ver klaart men nu, dat er van een opneming dezer militairen in de Apri niets bekend is. Men nam,van deze bewering pas ken nis door de persberichten uit Den Haag. De Ambonnese ex-KNIL-militairen hebben zich telefonisch tot de Koningin gewend met het verzoek haar invloed te willen aanwenden tot oplossing der moei lijkheden, zo deelt het Bureau Zuid-Mo- lukken mede. Tevens werden telegram men verzonden naar de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, alsmede naar de Uno en haar secr.-gen. Trygve Lie. In deze telegrammen wordt nadruk kelijk geprotesteerd tegen de verklarin gen van minister s'Jacob. gedaan op de persconferentie van Vrijdag 5 Januari j.l.. in het bijzonder die, waaruit men zou kunnen opmaken, dat de Ambonnese militairen een provocerende houding zou den hebben aangenomen. Bovendien is verzocht te willen interveniëren, opdat de voorgestelde maatregelen worden uit gesteld. Het dagelijks bestuur van de stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft tot mi nister s'Jacob een protest gericht tegen diens machtiging aan de bevelhebber der Nederlandse troepen op Java om met ge weld tegen de Ambonnese militairen op te treden. Het wijst er op. dat dit op treden niet steunt in de wet en onrecht- maigt is. Bovendien worden onze sol daten door een dergelijk bevel voor een onoverkomenlijk gewetensconflict ge steld, terwijl het bevel bij een zeer groot deel van het Nederlandse volk veront waardiging heeft gewekt WEERBERICHT Weer toenemende wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelijk meer Ik toenemende bewolking met later regen, hier en daar tij delijk vermengd met natte sneeuw. Aanvankelijk mati ge, later krachtige en langs de kust mogelijk harde wind uit Zuidelijke richtingen. Ongeveer de zelfde of iets lagere temperatuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag: zon 3.46—16.49; maan 10.3i 0.21 uur. 15 Jan. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1