Jlirume geibsctft Güwranl Protest tegen de uitlevering Eisenhower had te Parijs onderhoud met veldmaarschalk „Monty" Amerika en Europa, beschermers van de Westerse cultuur Angstig splitsings-fantoom in de Amerikaanse politiek Wonjoe door Rode troepen op V.N. veroverd Wist U Lapmiddel MAANDAG 8 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter (BjJ contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstzeken .Stantoastich is Qbtbfevta myn hert in tegheaspoct" Een en dertigste jaargang No 8318 Een militaire ster in de duisternis Generaal Dwight D. Eisenhower is gisteren te Parijs aangekomen om het oppercommando van de Atlantische strijdmacht in Europa te aanvaarden. Spoedig na aankomst had hij een informele bespreking met veldmaar schalk Montgomery, hoofd der defensie van de Westerse Unie. Toen men na deze bespreking aan Monty vroeg, of hij een functie onder Eisenhower had aanvaard, zei de veldmaarschalk: „Vandaag geen vragen, ik heb niets te zeggen". Tegenover de pers verklaarde Eisenhower: Amerika gelooft, dat het met de rest der Westerse wereld het recht en de plicht heeft, de cultuur, welke zich sedert eeuwen in dit deel der wereld heeft ontwikkeld, te beschermen. In een door de Franse radio omge roepen verklaring gaf Eisenhouwer te kennen, dat hij geen ..wonderbaarlijke plannen" heeft en dat geen buitenlandse hulp alleen Europa "kan beschermen. Vandaag heeft hij besprekingen gevoerd met de Franse premier Pleven en diens collega's Moch én Schuman. De Franse po litie had uitgebreide veiligheidsmaatrege len getroffen langs de route van het vliegveld, waar Eisenhower landde, tot ean het hotel Astoria. Toen het vliegtuig in zicht kwam. had zich een aantal hoge officieren, diplo maten en regeringsfunctionarissen op het platform verzameld, o.a. de Franse stafchefs van leger, vloot en luchtmacht, de Amerikaanse ambassadeur, David Bruce. vertegenwoordigers van het Marshall-plan en Charles Spofford. voorzitter van de plaatsvervangende At- Overdzacht Tjerk Hiddis" Stichting Rijksbehoud protesteert De Stichting Rijksbehoud protesteert in een telegram aan de minister-presi dent en de Staten-Generaal tegen de overdracht van de „Tjerk Hiddes" aan Indonesië. Zij zegt o.m.: „Dat de be wering als zou deze uitlevering geschie den ingevolge de besluiten van de Ronde Tafel-overeenkomst niet waar is, aange zien de R.I.S., waarmede deze overeen komsten zijn gesloten, eenzijdig is ont bonden door de machtsaanmatiging der republiek Indonesia, waardoor op zijn minst althans volgens het rechtsgevoel van zeer velen aan vrijwel alle besluiten de basis is ontvallen." „De R.I. heeft tot nu toe alle overge dragen bewapening misbruikt in haar aggressie tegen de voormalige deelstaat Oost-Indonesië en de republiek Z.-Mo- lukken." „De Tjerk Hiddes is, wanneer zij uit geleverd is. een uiterst gevaarlijk wapen om aan de eisen van de R.I. inzake Nw- Guinea kracht bij te zetten", aldus de Stichting. Gen. Scheffelaar vertrokken Dordlse 101-jarige overleden De oudste ingezetene van Dordrecht, mevr. de wed. J. A. C. van Bilderbeek Delamaison van Heenvliet, die op 17 Maart a s. 102 jaar zou zijn geworden, is Zaterdag overleden. KLM werft Cubaanse stewardessen Met het oog op het sterk toegenomen verkeer van Spaanse emigranten naar West-Indië en speciaal naar Cuba. heeft de K L M. volgens De Telegraaf besloten om de Spaanse reizigers, die veel via Montreal en Curagao naar de plaats van bestemming reizen, op hun gemak te stellen door Cubaanse stewardessen te gaan engageren. Er is reeds een groot aantal sollicitaties. Televisie-proeven ook in Arnhem W. J. Stokvis' Koninklijke Metaalwa renfabrieken in Arnhem zullen binnenkort evenals Philips in Eindhoven, voor proef televisie gaan uitzenden. Binnenkort wordt de camera-apparatuur aangeschaft en de sterkte van de zenders wordt ver groot. Deze commerciële zender heet PAB 5. Trouwring bov.en water" Zeven jaar geleden verloor de veerman A. Beekes te Kessel (L.) zijn trouwring, ,in de Maas. De hoop op terugvinden kon gevoeglijk worden opgegeven. Maar door de hoge wa terstand moesten dezer dagen de stuwen worden gestreken. Daardoor zakte het waterpeil zodanig, dat het een stand bereikte als voor de kana lisatie. Toen kwam de plek bloot te liggen, waarboven de veerman zijn ring had verloren. Hij besloot toch maar eens te zoeken en na een half uur in de modder gescharreld te heb ben, vond hij het kleinood terug. Vier kinderen gered uit brandende bakkerij Vannacht omstreeks vier uur ontstond brand in de bakkerszaak van de heet te Gaideren. Het gehele pand brandde uit. Toen het gezin ontwaakte hadden de vlammen de slaapkamer van de vier kinderen, resp van zeven. vijf. drie en één jaar. al bereikt. Met levensgevaar konden ze nog gered worden, evenals de 83-iarige huisgenoot, de heer Z. De brand ontstond in de huiskamer, vermoedelijk doordat het behang achter de te hete kachelpijp vlam had gevat. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, schat men op ca. ƒ30.000. In een nieuwe school te Northampton (Eng gebruikt men. bij wijze van proef, gele borden en blauw krijt, in plaats van zwarte borden en wit krijt Men gelooft dat dit minder inspannend is voor de ogen. lantische Raad. Na verwelkoming door de Franse generaal Lechères, antwoord de Eisenhower, dat hij zich zeer vereerd voelde, dat de landen der Westerse we reld hem tot deze nieuwe functie had den opgeroepen. Ongeveer midden Februari zal hij defi- itief naar Europa terugkeren. Eisen hower is namelijk voornemens een snelle rondreis te maken langs de hoofdsteden der Atlantische landen. Na het overleg te Parijs, zal hij achtereenvolgens Brus sel, DenHaag,, Kopenhagen. Oslo, Lon den, Lissabon, Rome. Frankfort ,Luxem- -g en Reykjavik een bezoek brengen dit alles tussen 10 en 26 Januari; wij- voorbehouden. Vervolgens begeeft hij zich naar Ca nada voor een tweedaags verblijf, waar- ij naar Washington terugkeert, ten einde Truman verslag uit te brengen van zijn bevindingen. Wij herinneren er aan dat zijn bezoek aan Den Haag op Woens- circa kwart vóór vier is vastgesteld, hij de volgende dag 11 Januari weer vertrekt. De Gaulle pleit voor Spanje en Duitsland Generaal Charles de Gaulle heeft gis teren op de dag van de aankomst van ge neraal Eisenhower in Europa een krach tig beroep gedaan op Amerika Europa niet in de steek te laten. De Gaulle zag voor Frankrijk de grootste verantwoor delijkheid voor de militaire herleving van het West-Europese vasteland sprak zich uit voor onverwijld opnemen van Spanje in de West-Europese gemeen schap en voor deelneming van Duitsland aan de defensie. Hij veroordeelde het Franse plan voor een Europees leger pleitte voor een nationaal Duits leger. Meer dan tweehonderd branden woedden in de vroegere hoofdstad van Zuid- Korea, Seoel, toen de troepen van de Verenigde Naties de stad tengevolge van het offerlef der Zuid-Koreaanse en Chinese troepen moesten ontruimen. t Aanval van de Republikein Talt is koren op de Russische molen Het wordt tijd, dat President Truman critiek levert op de aanvallen, door Republikeinen, uitgeoefend op zijn buitenlandse politiek. Volgens Reuter, zal hij in zijn boodschap tot het nieuwe Congres er de nadruk op leggen, dat Amerika vastberaden voortgaat, zijn verplichtingen in West-Europa na te komen. Inmiddels hebben senator Taft en ex-president Hoover wederom in rede voeringen de inzichten uiteengezet, welke de Republikeinen naar voren zul len brengen. Zij eisen, dat de Ver„ Staten een oppermachtige zee- en lucht- •loot zullen bouwen en meer atoombommen vervaardigen, teneinde elke aggressie te kunnen weerstaan. Amerikaan tot opperbevelhebber en Europees leger. Geen enkele be paling van het Atlantisch verdrag, aldus Taft, verplicht de Ver. Staten om ook maar één soldaat naar Europa te zenden. Taft is van oordeel, dat de Europese lan den zich uiteindelijk wel zelf zullen kun- verdedigen. Hij is voorstander van Amerikaans terugtrekken uit Korea van „het terugvallen door de Ver. Staten op een verdedigende positie in Japan en Formosa." Uiteraard werd de rede van Taft in de communistische wereld met vreugde be groet en de „Prawda" schrijft, dat de Ver. Staten thans op weg zijn naar een ongewilde isolatie. Het Russische blad oordeelt, dat de totale diplomatie Acheson volkomen heeft gefaald. De critiek van Taft op Truman wordt door het Spaanse monarchistische blad V B. C." gebrandmerkt als sabotage. De „New York Times" merkt op dat de Europese landen een fatale fout begaan, als zij in de allereerste plaats rekenen op de uitrusting van hun mili taire macht door Amerika. Wij herhalen, dat de scherpe antithese AchesonTru- n—Taft in vele kringen grote onrust ontsteltenis heeft verwekt. De President dient het Congres te raad plegen. alvorens verplichtingen te aan vaarden tot het zenden van Amerikaanse grondstrijdkrachten naar Europa of an dere werelddelen. Dit is dus een herha- van het standpunt, vervat in de op zienbarende rede van de leider der Re publikeinse senaatsfractie, Taft, waarvan wij melding hebben gemaakt. Het ontwerp voor een nieuw millioe- nenplan, beogende hulp aan het buiten land en een programma voor mililtaire bijstand is bijna voltooid. De economische en militaire hulp aan het buitenland wordt dit jaar samengevat in één pro gramma en Truman zal het Congres eei totaal bedrag voorleggen voor de ganse onderneming. Wij brengen hier nog eens de plannen van Truman naar voren, om dat Taft zo felle critiek blijft uitoefenen Taft is gekant tegen de benoeming van Pseudo-vogelpest Kippenmarkt in Purmer- end weer gesloten Met het oog op de uitbreiding van de pseudo-vogelpest in Den Up heeft het gemeentebestuur van Purmerend besloten de pluimveemarkt morgen te verbieden. Konijnen mogen echter wel worden aan gevoerd. Purmerend had na Barneveld de tweede pluimveemarkt van ons land. Er wonen vijftig erkende handelaren. In Den Up is opnieuw op twee pluim- veebedrijven, thans bij de heren K. de Vries en K. Wals, pseudo-vogelpest gecon stateerd. Alle aanwezige dieren zouden vandaag worden opgeruimd. Met ver wacht weldra voor heel Noord-Holland een vervoerverbod voor pluimvee. Een landelijk verbod zou reeds overwogen worden. Ook in Engeland. Ook in Engeland heerst deze gevreesde pluimveeziekte. De boeren hebben daar sedert November 45.000 kippen moeten doden, teneinde de ziekte te bestrijden. De Britse eierenindustrie wordt zelfs bedréigd door de uitbreiding van de vogelpest, welke in het land ongeveer 100.000 eieren per week kost. Marken onbereikbaar door ijsvelden Loodsdiensten wegens storm gestaakt Het eiland Marken is sedert Zaterdag avond volkomen geïsoleerd, 's Middags had de Koningin Emma de Gouwzee opengebroken, maar de Westenwind stuwde telkens weer ijsvelden de verse vaargeul binnen. De boot heeft voor de tocht van het eiland naar de vaste wal nodig gehad, terwijl men normaal minuten oversteekt. Mocht niet spoedig een verbetering intreden, dan wordt de hulp van een ijsbreker inge roepen om de verbinding met Monniken dam te herstellen. De beurtvaartdiensten op de Zuidkust in 't IJselmeer van A'dam uit zijn van daag hersteld. Aan de Oostkust, tussen Schokkerhaven en Kornwerderzand, ligt op vele plaatsen flink gekruid ijs. Bijna aarten en kanalen in ons land zijn bevaarbaar. Sommige wegen, zoals b.v. de provinciale verbindingsweg tus- West. en Oost-Zeeuws-Vlaanderen, zijn wegens het gevaar voor opdooi ge sloten voor zwaar verkeer. Zaterdag ging het Noorden van ons land schuil onder dikke mist. Op de Afsluitdijk was 200 meter zicht en reed men 's mid dags met koplampen aan. Gisteren moest egens de storm de loodsdienst in IJmui- en voor alle scheepvaart en die in Hoek an Holland voor kleine schepen ge staakt worden. Piloot van straaljager verdronken Ook gisteren en vandaag hebben Har- vards van de Luchtstrijdkrachten van de vliegbasis Leeuwarden af de nasporin- de Vrijdagmiddag verongelukte Britse straaljager en zijn piloot voort gezet, echter zonder iets te ontdekken. Zaterdag zijn op Ameland toch stukken splinterhout. houtwerk met schroefbouten en gedeelten van de bekleding van het vliegtuig aangespoeld. Aanvankelijk werd het vinden van wrakhout, zoals we in een deel onzer vorige editie meldden, tegengesproken. Al meer gelooft men thans, dat de Britse officier-vlieger zich niet boven Friesland uit zijn toestel heeft kunnen bevrijden en dat hij met zijn machine ir de Waddenzee ten onder is gegaan. Minister Stikker terug van vacantie Minister Stikker, die op 29 December voor een korte vacantie naar Zwitser land vertrok, keerde gisteren per vlieg tuig op Schiphol terug. „Minder verbruik? Dan voor allen 1" „De twee maal vijf procent loonsver hoging is overschreden door eer prijsstijging van 2Vz procent. Het werke lijke arbeidsloon is dus met evenveel procent gedaald. Dit offer brengt het arbeidende volk met liefde en solidari teit. Maar dan moet de inkrimping de consumptie gelden voor alle lagen der bevolking. Uitbreiding van de investe ring? Maar dan geen vergroting van hel kapitaalbezit van weinigen." Aldus de Verbondsvoorzitter van de K.A.B., heer A. C. de Bruijn, op een vergadering i Bolsward. Hij deelde mee, dat binnen niet al te lange tijd en kele bedrijfschappen zich bij de Sociaal-Economische Raad zullen hebben gepresenteerd. Automobilisten door kalmte gered Gisteren reed op het Weesper Zandpad bü Diemen een bestelwagen, bestuurd door de 36-jarige chauffeur V. K. uit Amsterdam, te water. De twee inzitten den lieten de wagen bijna vol water lopen, openden toen een portier en klau terden er, zonder hulp van anderen, uit Brand door elecfrische deken In de nacht van Zaterdag op Zondag zijn in het perceel De Lairessestraat 55 te Amsterdam twee kamers uitgebrand, terwijl de bewoners niet thuis waren. Vermoedelijk is de brand veroorzaakt door kortsluiting in een electrische deken. Ouderdom en wijsheid De rust in het oudemannenhuis te Trento in Italië werd Zaterdagavond wreed verstoord door een vechtpartij, welke een tragische afloop had. Drie oude mannetjes kregen het met elkaar aan de stok, toen zij naar bed gingen. De ruzie liep zo hoog, dat zij slaags raakten. Een en twintig anderen pro beerden de aggressie, ieder op zijn manier, te stuiten, maar de strijd werd nog heviger. Toen nonnen en verple gers er met krachtige hand een einde aan de twist hadden gemaakt, bleek, dat één der drie vechtlustige oudjes met een messteek in de rug was ge dood. Nummer twee kon niet meer lopen, omdat hij een ontwrichte knie had opgelopen. De derde combattant, een 85-jarige, kwam er heelhuids af. De politie heeft een onderzoek inge steld. Generaal ffisenhower, opperbevelhebber Europa, is gisteren in Parijs aangekomen kwartier in het Astoria-hotel. Gelijk me Den Haag besprekingen voert in de geallieerde strijdkrachten in <i begeeft 2ich hier naar zijn hoofjl- i weet, zal ,Jke" Woensdag a.s. in i met minister s'Jacob. Verbitterde strijd op Korea De Chinese strijdmacht van 200.000 man streeft naar afsnijding Te Tokio is bekend gemaakt, dat het belangrijke verkeersknooppunt Wonjoe door de Noordelijke troepen is veroverd, aldus seinde Reuter hedenmiddag. Reeds Zon dag ondernamen de communisten een grote aanval op de stad. Toen werden zij echter teruggeslagen. Wonjoe ligt 70 km ten Zuiden van de 38ste breedtegraad in het midden van het Koreaanse schiereiland. Aan de Westkust hebben de Noorde lijken Soewon bezet, een strategisch punt op 25 km ten Zuiden van Seoel. Aan de Oostkust hebben de V.N.-troepen de laatste stelling ten Noorden van de 38ste breedtegraad prijsgegeven. Reuters correspondent, Julian Bates, seinde, dat een communistische strijd macht, van naar schatting 200.000 man. de hoofdgroep der verbonden legers „ergens ten Zuiden van Seoel" poogt af te snijden De Daily Graphic meldde, dat zeer goed uitgeruste Britse troepen in de loop deze week naar Korea zullen ver trekken, ongeveer 1000 man. De voornaamste correspondent van de Daily Mail. de bekende Engelse jour nalist Ward Price, somt de volgende oor zaken op, voor de Amerikaanse tegen slagen op Korea. Er was. volgens hem. geen goede geheime inlichtingendienst. De uitrusting der troepen was ondoel matig. Een tegenstander, gewend aan de moeilijke terreinomstandigheden en het klimaat, is ontegenzeggelijk in het voor deel. Dan wordt de plaatselijke bevolking veelal gedwongen, de vijand te helpen, zich te verschuilen. Hij concludeert, dat de Amerikaanse troepen niet bepaald geschikt zijn voor de oorlogvoering in dit zeer primitieve ge- Groningen opgeschrikt door sirenegeloei Minuten lang sirenegeloei bezorgde Zaterdagavond vele Groningers een flin ke schrik. Tientallen belden er de poli tie op en informeerden met angst in de stem, wat er gebeurd was. Honderden gingen op het geluid af en kwamen ten slotte bij de Fries-Groningse suikerfa briek, waar een wachtman de alarmsi rene had overgehaald, omdat uit de kel derruimte rookwolken kwamen, brandweer vermoedde het ergste en te met groot materiaal uit naar de plaats des onheils. Toen bleek men te doen te hebben met een klein binnenbrandje, dat spoedig geblust was. DAT thans het advies is verschenen van gedep. staten van Zeeland over de voorgenomen inpoldering van een deel van de Braakman. DAT gisteren 62 militairen uit de West met de Oranjestad in Vlissingen aankwa. men en namens minister s'Jacob werden verwelkomd door kapt. A. van Vosveld. DAT bij baggerwerk onder Kampen een kies van een mammoet is opgehaald en de laatste tijd ook in de N. O. Polder vele prae-historische vondsten worden gedaan. DAT in Maarsbergen (U.) de 14-j. Antje v. d. Boomkamp uit Leersum door een auto tegen een boom werd gedrukt en is overleden. DAT de Dordtse politie de bestuurder van een vrachtauto, die op 3 Januari om 17.45 uur getuige was van een verkeers ongeluk op de rijksweg bij Dubbeldam, verzoekt zich te melden (K 1850 nr 3991). DAT de Raad van Beroep de uit spraak heeft bevestigd van de comm. voor de perszuivering, waarbij H. W. J. Doorn, in oorlogstijd hoofdred. van de Hoogsche Post, voor één jaar (tot 5 Jan. J.l.) is ontzet. DAT de Lihate (voormalige Limburg se jaarbeurs) op 5, 6 en 7 Febr in Pan- ningen. ditmaal in een gebouw en niet in tenten, die bijna elk jaar slachtoffer van de storm waren, gehouden wordt. DAT het botercontrólestation Fries land te Leeuwarden op 16 Jan. het 50- jarig bestaan zal herdenken. DAT de nationale reclasseringscollecte dit jaar omstreeks 6 October wordt ge houden en Aart van Dobbenburgh weer een affiche zal ontwerpen. DAT F. W. v. d. Ven. dir. van Van den Bergh's en Jurgens' (Unilever)- fabrieken aan de Nassaukade te R'dam. Woensdag zal recipiëren i.v.m. zlji- 40-j. dienstjubileum. DAT de treinverbinding Enschede— Munster (Did.) binnenkort wordt her vat. DAT het ministerie van Buitenlandse Zaken thans een uitgave het licht heeft doen zien van de vertegenwoordigingen van vreemde mogendheden in Neder land, bijgewerkt tot 1 Dec. jl. DAT de directie van de N S. thans minister Spitzen heeft voorgesteld spoorlijntje AlkmaarBergen ingaande 20 Mei op te heffen. DAT de griepepidemie in Vlissingen langzaam in omvang afneemt. DAT aan de Marnixstraat te Amster dam een krans is gelegd ter herdenking van vijf jongemannen, die in 1945 den gefusilleerd wegens vernietiging van de Duitse administratie waardoor zij deportatie op grote schaal hadden voorkomen. DAT zes leeuwen en tien ijsberen van Klants dierentuin te Valkenburg (L.) thans optreden in het Hagenbeck-circus te Barcelona. DAT tijdens een excursie in de St. Pieterberg een vleermuis is gevonden, die reeds dertien jaar geleden in de zelfde berg werd geringd. bied. Merkwaardig, herhaalt Ward Price hetgeen .ook -Russische bladen' hebber aangevoerd, namelijk dat de Amerikanen op Korea de „gevangenen zijn van eigen oorlogsmachines." Over de mogelijkheid van een opnieuw terugtrekken der verbonden troepen op Poesan, zegt hij het dit wel mogelijk te achten en hij hecht grote waarde het bombarderen der vijandelijke bindingslinies. Ook de straalmotoren voor vracht vliegtuigen worden steeds verbeterd en de Amerik. luchtvaart-industrie is met deze Fairchild C-119 Packet al zó ver gevorderd, dat het toestel na een aanloop van slechts 140 meter met brullende grond komt. Morgen pas Ind. antwoord over Nieuw-Guinea Het antwoord, dat de Indonesische r« gering heden zal geven op de bescchou- wingen in het parlement n.a.v. de verklaring van minister-president Natsir inzake Nieuw-Guinea, is uitgesteld tot Dinsdagochtend, „voornamelijk i.v.m. het droevig feit. dat de minister-presi dent een zoon verloor. (Zaterdag zoon van Natsir bij het zwemmen ■dronken). Dit werd medeggedeeld door de Indonesische minister van Justitie, Wongsonegoro. Aneta vernam uit welingelichte bron, dat president Soekarno binennkori, gelijk morgenavond een redevoering houden waarin de kwestie Nieuw-Gui zal worden aangeroed. Aan de protest-meeting te Djakarta inzake Nieuw-Guinea namen gis-eren slechts 300 personen deel. pR heeft te Zandvoort een sociologisch onderzoek plaats gehad en het re sultaat is neergelegd in een uitvoerig rapport, dat onlangs is verschenen. Op zichzelf is dit niets bijzonders, want een dergelijk onderzoek is in meer ge meenten ingesteld. Het merkwaardige van het rapport over Zandvoort is, dat de jeugd er zo erg slecht afkomt. Die jeugd is volgens het rapport materialis tisch, genotzuchtig en onprincipieel. Ver der wenst zij geen verantwoordelijkheid te dragen en heeft zij geen belangstelling voor politiek. De rapporteur achtte zich geroepen, -jn middel aan de hand te doen om dit euvel te bestrijden. Hij heeft als oplos sing gevonden: benoeming van een jeugdleider en het stichten van een jeugdhuis. Zo zouden de verkeerde ten- dnzen van de Zandvoortse jeugd afdoen de kunnen worden bestreden. Uit Christelijk standpunt moeten ech ter tegen de aanbevolen middelen ern stige bedenkingen worden gemaakt. Een bezwaar is al dadelijk, dat we met een leider gevaarlijk dicht bij de beginselen van het nationaal-socialisme komen. Maar is er meer. ;n iets dat verkeerd ls of scheefgegroeid, weer recht zetten, dan dient men na te gaan, welke de oor zaken waren. Welnu, als men zich af vraagt: hoe is de Zandvoortse jeugd zo het spoor bijster geraakt?, dan moet m.i. daarop worden geantwoord: de jeugd is het slachtoffer geworden van /ie ver keerde tendenzen bij de opvoeding door de ouders. TUIL men het kwaad bestrijden, dan zullen in de eerste plaats de ouders geactiveerd moeten worden. Een leider en een jeugdhuis zijn niet anders dan lapmiddelen. De ouders zijn de aange wezen verzorgers en opvoeders van hun kinderen. Ze kunnen wel tijdelijk een deel van hun taak overdrager aan ver trouwensmensen, zoals dat in de scholen reeds gebeurt, maar de volle verantwoor delijkheid blijft rusten op hun schouders. In Christelijke kringen zal dit beginsel gelukkig nog wel vrij algemeen worden erkend. Maar de zuigkracht is zo groot, dat onze' ouders telkens weer voor ver keerde tendenzen gewaarschuwd moeten •orden. Onze jeugd is tegenwoordig vroeger' rtip dan een halve eeuw geleden. Radio, pers. verkeer en film werken de ver haasting van het rijpingsproces in de hand. Men vergete echter niet. dat hier veel schijn aan de dag treedt. Met al het bra- vour, waarme de jeugd vandaag vaak optreedt, blijft zij toch in het diepst van haar wezen kind en moet zij ook als zo danig door de ouders worden behandeld. Maar dat is vandaag juist het grote ?vaar voor de jeugd, dat zij zich wil emanciperen van het kind-zlin. En niet een jeugdleider of een jeugdhuis, maar alleen de ouders kunnen deze emancipa tie-zucht bestrijden. N onzer politieke partijen ging In 1948 de verkiezingsstrijd in met de leus: gezond gezin, gezond volk. Die leus was toen niet op haar plaats, want daarom draaide de strijd toen niet. Maar als leuze was ze goed. Inderdaad, een gezond volk krijgt men alleen, als de gezinnen gezond zijn. En gezonde gezinnen zijn alleen die gezin nen. waar het ouderlijk gezag tot gelding wordt gebracht. Dat kost aan de zijde der ouders in spanning. volharding, bovenal gebed. Dat zal ook moeilijke momenten meebren gen. Maar mogen zii daarvoor terug schrikken? Is laksheid in de opvoeding liet een dodelijk kwaad? Daarom moet de rapporteur uit Zand- •oort ook niet komen met een lapmid del als een leider of een jeugdhuis. Beter kon hij de ouders bij elkaar roepen of bezoeken en hen od hun roeping wijzen. Uit de Bitbei weten we. dat de kinde- n een erfdeel des Heren zijn. Zij zijn slechts toevertrouwd. Gevaren zijn er alle kanten. Zie naar Rotterdam, nu van officiële zijde plannen worden gemaakt om op M.O.-scholen dansonderricht te geven. De ouders zijn de eerst en de meest aangewezenen om voor de oDvoeding van hun kinderen te zorgen. Kerk. land en volk zullen er wel bij varen, wanneer de ouders hun plicht verstaan en hun roe ping trouw vervullen. P. de Zeeuw JGzn. De Leidse Mare kreeg officieel bezoek Binnenkort een besluit van Gedeputeerde Staten Naar wij vernemen heeft Zaterdagmor- jen een officieel gezelschap in verband met de dempingskwestie een bezoek aan de Leidse Mare gebracht. Het gezelschap in totaal acht personen bestond uit de burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot. de wethouder van Oper®are wer ken. de heer A. J. Jongeleen, de wethou der van Financiën, de heer D. van der Kwaak, en een aantal leden van Gede puteerde Staten o.w. mr dr J. J R. Schmal en mevr. Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw. Verwacht mag worden, dat in het college van Gedeputeerde Staten binnenkort een besluit over deze kwestie zal worden ge- 120 Turkse vrouwen hebben aange boden, dienst te nemen, by de strijd krachten in Korea, hetzij als verpleegster, hetzij voor hupdiensten. Het Salzburger Marionettentheater komt in April weer voorstellingen geven Nederland, o.m 2 April in de Kleine Comedie te Den Haag. WEERBERICHT Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt; Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Aanvankelijk matige tot krachtige, later overwe gend matige wind tusser» Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.4616.48; maan 1019— 18.52. 15 Jan. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1