Jlieuuie geihictfe (Taurmil Seoel door de V.N.-legers prijsgegeven na felle tegenstand Smeulende puinhopen als symbool van oorlogswee Mislukking wapenstilstand door Commissie van Drie erkend Indonesië zegt Uniestatuut niet op Half Marken vandaag ingeënt tegen de griep Aardappels Uitlevering Wist IJ DONDERDAG 4 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 831S Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoaslicfi fs abrbleocn myn hert In tcgtjenspott" Rijk neemt 300 mill, op bij Ned. Bank Hoe zal de strijd op Korea eindigen De verbonden troepen hebben Seoel moeten prijsgeven. De stad staat in vlammen. Voor de derde maal stort het oorlogswee zich over de Zuid- Koreaanse hoofdstad uit. De massale uittocht heeft plaats gevonden en de straten zijn bezaaid met allerlei brandend huisraad. Het vuur der verbonden legers bestookte hardnekkig de, in golven aanstormende. Chinezen en Noord-Koreanen. Het vliegveld Kimpo werd verlaten en de bruggen over de rivier de Han opgeblazen. Smeulende puinhopen, dat is wat van Seoel nog rest. Op verbeten wijze hebben de V.N. strijdkrachten gestreden tegen de opdrin gende tegenstander, die reeds gisteren tot in de buitenwijken van Seoel zege vierend zijn opmars had voortgezet. De verdedigers werden gesteund door vuur van de V.N.-vloot. die buiten Intsjon, de.haven van Seoel,ligt. Op 28 Juni van het vorige jaar. viel Seoel in handen der Noord-Koreanen. Na drie maanden van bezetting door Noordelijken verduurd te hebben, werd de stad op 26 September door de Ameri kanen heroverd, nadat deze te Intsji geland waren. Maar reeds op 24 Decem ber j.l.. gelastte de Zuid-Koreaanse pre sident Sygnman Rhee de evacuatie door alle niet-strijdende, personen. Men w< dat de evacuatie practisch voltooid w Uiteraard betekende de order, om 1 contact met de vijand te verbreken, e schok voor de V.N.-troepen. Aan de be strijding der oprukkende rode horden werd ook deelgenomen door de Ameri kaanse kruiser „Rochester", terwijl Brit se. Canadese. Nederland Australische kruisers en torpedoboot- jagers langs de Westkust mede gereed lagen voor actie. Volgens een Noord- Koreaans communiqué, is langs het ge hele front in het gebied van de 38ste breedtegraad, een offensief begonnen. Deerniswekkende „exodus" Een stroom van 2 millioen vluchtelin gen beweegt zich thans achter het front in Korea in Zuidelijke richting, in de hoop ergens nieuw onderdak te kunnen vinden. In de aanvoerhaven Poesan zal voor hen in elk geval geen plaats meer zijn, want elke vierkante meter ruimte in kerken, scholen, theaters en fabrieken is er reeds ingenomn. De autoriteiten gaan nu stromatten distribueren, opdat de ontelbare daklozen zich daarmede nog enige beschutting tegen dé koude kunnen verschaffen. Welk een triest tafereel, een technisch- overbeschaafde wereld onwaardig. Bij de stations zwerven horden vervuilde eni bedelende kinderen, huiverende onder' hun armelijke bedekking van oud leger- i goed. Het scherpe zwaard van de honger- drijft velen tot nachtelijke rooftochten, j Ten Noorden van Seoel, aldus Ass. j Press, kregen vooruitgeschoven Geal-! lieerde bataljons, bevel om alle vrouwe- lijke vluchtelingen. die de linies pas-j seerden, streng te fouilleren. Bij steek proeven was namelijk gebleken, dat vrouwen de guerillastrijders achter de Geallieerde linies bevoorraden met pa tronen en wapens, welke zij in hun lange haren en flodderige broeken verbergen. Radio-Peking wijt de Amerikaanse te genslagen aan een te ver doorgevoerde mechanisatie van het Amerikaanse leger. „Zonder hun machines voelen de Ameri kanen zich kaal en eenzaam, terwijl zij aan machines geketend zijn," aldus deze commentaar. Gevechten bij Hongtsjon Volgens latere Reuterberichten, viel de Britse 29ste brigade, de laatste die Seoel verliet, bij de terugtocht door de Noord Westelijke buitenwijken der stad in een hinderlaag. De brigade leed verliezen, maar wist tenslotte uit de val te ontko men, waarna zij de laatste brug over de Han opblies. Voorts worden gevechten gemeld uit de omgeving van Hongtsjon, dat is op circa 30 km ten Zuiden va 38ste breedtegraad. De stad was echter vanmorgen nog in handen van de bonden strijdkrachten. Het probleem der duizenden vluchtelingen wordt met het uur nijpender. Grote massa's begeven zich aan boord van de transportschepen, die voor Intsjon, de haven van Seoel, ge reed lagen, maar met het doel troepen te Roden dringen steeds verder op Achter de communistische linies Oosten van het schiereiland worden grote convooien gesignaleerd. Deze troepen, totaal 200.000 man sterk, treffen voorbe reidingen voor een aanval op Wondji het belangrijke verbindingscentrum het midden van Korea. Valt deze stad de communisten in handen, dan zouden de verbonden troepen in het Noorden Westen volkomen omsingeld worden. Ook de val van Wondjoe, de Roden staat stéllen gebruik te maken van naar Poesan. Geen telegrammen meer naar Korea Het telegraafverkeer met Korea is tot nader order stopgezet. Twee Ned. geestelijken in België omgekomen Een auto, bestuurd door kapelaan Si mon Sleegers uit Oss, is gisternacht op de Antwerpse Steenweg te Westmalle (België) geslipt en tegen een boom te rechtgekomen. Twee R.K. geestelijken werden zwaar gewond en zijn later op de dag in het ziekenhuis te Turnhout overleden. Het waren rector A. telrooij, leraar aan de H.B.S. te Veghel en kapelaan L. Lammers uit Helmond. De bestuurder liep slechts lichte verwon dingen op, evenals pastoor Van der Wiel Oss. Amerika wil alsnog praten Rau schijnt alle hoop nog niet te hebben opgegeven Sir Benegal Rau, de woordvoerder uit drie leden bestaande „commissie Dor het staken van het vuren" in Korea, heeft gisteren aan de politieke commissie der V.N. mededeling gedaan van het vol komen falen van haar missie. De commissie, aldus Rau. had een pro gramma samengesteld, met als belang rijkste punten: het staken van de oorlogs handelingen: een 36 km. brede, gedemi litariseerde zone, als zuidgrens de 38ste graad, en uitwisseling van krijgsgevange- Aanvaarding hiervan door beide partijen zou een „redelijke basis" „staakt het vuren" geweest zijn. Daar Peking echter niet met de commissie ir contact wilde treden, was een échec on vermijdelijk. Nadat Sir Benegal Rau zijn verslag be ëindigd had, namen de Sowjet-gedele- geerde Jacob Malik en de Amerikaan Warren Austin, het woord. Als vanouds kwam Malik met een lange lijst van be schuldigingen tegen de V.S. op de prop pen, waarin hij ook Engeland betrok. Sa botage van de pogingen om vrede in Ko- te stichten, was zijn requisitoir. War- Austin liet zich evenmin onbetuigd. De Amerikaanse regering is van mening, dat de V.N. er naar moeten streven, op vreedzame wijze het Koreaanse conflict te beëindigen. De Amerikaanse regering blijft bereid Meesterlijke schaakzet van Natsir Maar het wil onderhandelen over herziening, als X)REMIER NATSIR is in het Indonesische parlement te voorschijn ge komen met een meesterlijke schaakzet. Hij heeft namelijk tegen alle verwachting in. niet het voorstel aangekondigd, om de Unie met Nederland en de overeenkomsten der Ronde Tafel-Conferentie op te zeggen, doch hij verklaarde, dat deze overeenkomsten niet langer gehandhaafd kunnen blijven en dus door gemeenschappelijke onderhandelingen met Nederland herzien moeten worden. Tevens verklaarde hij, dat verdere besprekingen met Nederland nutteloos zijn, behalve wanneer zij gevoerd worden op basis van overdracht der souvereiniteit over Nieuw Guinea aan Indonesië. Over de onderhandelingen in Den Haag zelde Natsir dat de partijen het niet eens hadden -kunnen worden over het geza menlijke communiqué, omdat de Neder landers niet wilden verklaren, dat deze zitting de laatste was. Hoewel duidelijk was, dat, voor ons, de zitting de laatste was, verklaarden de Nederlanders, dat zij nog op antwoord van de Indonesische re gering wachtten, zodat zij het Neder landse volk de indruk gaven, dat inder daad nog antwoord van de Indonesische regering zou -komen. Naar de mening van de Indonesische delegatie was het voorstel om de souve reiniteit aan de Unie over te dragen niet bedoeld om een oplossing te brengen, maar om indruk tegenover het buiten land te maken. „Zulks werd eveneens verklaard in twee belangrijke Nederland se kranten", aldus de premier, die voorts opmerkte, dat het Indonesische volk niet kan aanvaarden, dat de Nederlandse par tij, hoewel zij de aanspraak van het In donesische volk begrijpt, zich daarnaar niet wil voegen. De premier verklaarde tenslotte, dat Litanie van Stalin In de Russische „Prawda" van 17 November j.l., aldus een Joegoslavisch blad, wordt de naam van Stalin op de frontpagina 101 maal genoemd en wel in de volgende vormen: Josef Stalin 35 maal; Kameraad Stalin 33 maal; grote leider 10 maal; beminde en ge liefde Stalin 7 maal; grote Stalin 6 maal: Stalin het genie: grote leider der mensheid: grote chef van alle ar beiders: grote vredesstrijder; Stalin onze hoop, enz. Blijkbaar wordt slechts terloops over het Russische volk gesproken en het blad vraagt zich af. wat betekenen 150 millioen mensen vergeleken bijéén afgod? het parlement zou moeten beslissen, hoe de kwestie dient te worden behandeld. Na afloop heeft Natsir aan Associated Press medegedeeld, dat de Indonesische regering niet alle verdragen met Neder land eenzijdig wenste te herroepen. Op de vraag, wat zijn regering nu van plan is, antwoordde Natsir, dat Indonesië voornemens is Nederland uit te nodigen gezamenlijk een herziening van de be staande verdragen uit te werken, in het licht van de gewijzigde betrekkingen tus sen beide landen, want de samenwerking met Nederland kan niet op dezelfde voet worden voortgezet, omdat Nederland be sloten heeft een deel van het Indonesi sche grondgebied als „kolonie" te behou den. zo zeide Natsir. Natsir legde er tenslotte de nadruk op, dat Indonesië geen inmenging van de UN Cl wenst. Voortaan 2,28 pet rente Op het boekje van de Rijks postspaarbank De rentevergoeding voor de inlagen bij de Rijkspostspaarbank is met ingang van 1 Jan. j.l. verhoogd van 2.16 tot 2.28 pCt. (Op 1 Jan. 1946 werd de rente ver laagd van 2,64 tot 2.16 pCt rente Red.) Dit deelde de directeur-generaal van de PTT. de heer L. Neher, gisteren mee in zijn nieuwjaarsrede voor vertegen woordigers van bedrijfsonderdelen uit het hele land. Aan het dreigend gevaar van tariefsverhogingen zal de PTT ook dit jaar trachten te ontkomen. De heer Neher hoopte, dat de uiteindelijke rege ling van de radiodistributie binnen en kele maanden haar beslag krijgt. De rede van de heer Neher werd na mens het personeel beantwoord door de heer A. J. Bruggeman, directeur van het postkantoor in Den Haag. Alle kentekenbewijzen van de motor voertuigen worden vervangen door nieuwe nummerborden, die echter niet meer door provinciale griffies verstrekt worden, doch door de Rijks dienst voor 't wegverkeer. De nieuwe wagens komen het eerst aan de beurt. Over drie jaar denkt men alle voer tuigen van ND-borden te hebben voorzien. De provincieletters verval len. Dat is erg voordelig, zegt de mi nister: de administratie wordt ge centraliseerd. Maar de KNAC en de ANWB denken er anders over! Alle bewijzen (papieren) blijven gehand haafd. Al die nieuwe nummerplaten kosten enkele millioenen! Is zo'n uitgave in déze tijd verantwoord? En ambtenaren spaart de nieuwig heid niet uit; er is een uitgebreid apparaat nodig om het-gehele Neder landse wagenpark van nieuwe bor den te voorzien. Nog meer geldver spilling! Om van de op handen zijnde distributie van metalen nog maar te zwijgen. Maar het is een internatio nale afspraak, zegt de minister Werd Antoeng in Mands- joerije gebombardeerd Peking beschuldigt... Peking beschuldigt Amerikaanse vlieg tuigen ervan, tijdens een aanval op de Mandsjoerijse stad Antoeng 58 Chinese burgers te hebben gedood of gewond, ter ijl tal van gebouwen dezer stad ernstige schade opliepen. Het geval-De Boer Officier ging niet te ver, zegt de minister Op de persbijeenkomst" over de arres tatie van de heer P. de Boer te Drachten heeft de officier" van Justitie de grenzen van het toelaatbare niet overschreden. H\j wilde slechts onjuiste geruchten voor komen. De arrestatie van de heer De Boer, die voorzitter was van de Bond Mobilisatie-invaliden en de stichting De Ned. Soldaat, had in het hele land op schudding verwekt. Dit heeft minister Struycken aan de voorzitter van Tweede Kamer meegedeeld met het oog op een adres van de heer De Boer, w in een onderzoek naar het optreden de officier wordt geëist. Een bepaald standpunt kan de minister nog niet nemen, omdat het beroep van de officier van Justitie tegen de- vrijspraak va heer De Boer (die wérd verdacht verduistering) nog hangende is. Ook heeft de adressant inmiddels een vorde ring tot schadevergoeding ingesteld tegen de officier en de staat. Het is niet waar, dat de officier in eer krant over deze kwestie heeft geschre ven. Wel heeft hy zakelijke correctie; aangebracht in een artikel, dat al vooi publicatie gereed was. Vliegtuig met bewegende vleugels Een vliegtuig met vleugels, die kunnen fladderen als die van een vogel, heeft gisteren nabij Parijs met succes zijn eerste vlucht gemaakt. Het vliegtuig- ontworpen door de Franse luchtvaart- ingenieur Francois Rey en bestuurd door Jean Boyer. heeft twee Renault-moto- van 220 pk en een topsnelheid van 320 km per uur. Twee derde deel van elke vleugel kan heen en weer worden bewogen. Men hoopt, dat de fladderende vleugels wan neer het vliegtuig geperfectionneerd is gelijkmatiger vlucht zullen garande- doordat zij schokken als gevolg van atmosferische omstandigheden zullen op vangen. op een geslikt tijdstip en op de daar voor geëigende wijze besprekingen niet de Chinezen te voeren. Er is nog sprake van een Noors „be middelingsvoorstel", dat morgen bij de „politieke commissie" door Rau ter sprake zal worden gebracht. Nederlands journalist te Cairo vermoord? De correspondent van „Het Vrije Volk" te Cairo, mr G. Kamphuisen. is gister middag, aldus een Reuterbericht, dood in zijn appartementen aangetroffen. Hij was aan de polsen gewond. De portier der wo ning is, verdacht van moord, voorlopig in arrest gesteld. Minister Van Schaik in Willemstad aangekomen Minister Van Schaik en de heren Van der Grinten, Van Helsdingen en Hoog- hout zijn vannacht te Willemstad aange komen. Krachtens de overeenkomst van Ronde Tafelconferentie, zal de Ne derlandse torpedobootjager TjetVc Hiddes 11 Januari uit Den Helder vertrekken om aan de Indonesische regering te worden overgedragen Juist nu de Unie op losse schroeven staat is het wel een zeer twijfel achtige eer voor de Friese zeeheld, naar wie het schip werd genoemd. En de auteursrechten? Radio-programmablad van comité Goedkoper dan omroepbladen Medio Januari zal een nieuw radioblad worden uitgegeven, verzorgd door het Comité Radioluisteraars en getiteld Het Radioprogramma. Het zal, zoals gemeld, volledig zijn. Over de vraag, hoe men er in zal kunnen slagen de programma's van de omroeporganisaties af te drukken deze hebben er de auteursrechten op wilde het comité zich niet uitlaten. By de omroeporganisaties ziet men deze nieuwe uitgave met gemengde ge voelens tegemoet. AVRO-directeur W Vogt en de heer Rengelink van de VARA zeiden: We zyn erg benieuwd hoe het comité aan de programma's komt zonder de auteursrechten aan te tasten. Het comité zal eventuële moeilijkheden niet uit de weg gaan. Een proces deze kwestie wordt zelfs venvacht. Maar als het zover zou komen, zal het comité de kostprijs van een eenvoudig program mablad publiceren. „De abonné's op de bestaande radiobladen betalen te veel daaraan willen w\j een eind maken", dus het comité. Een eiland tussen ijsschotsen Instrumenten en vaccin werden gisteren over bevroren Gouwzee gebracht griep. Terwijl bijvoorbeeld de Amerikanenal lang vertrouwd zijn met dit vaccin, is het in ons land nog vrijwel onbekend. Maar Philips- Roxane te Weesp maakt het en Marken heeft de primeur van de eerste in enting op grote schaal. Van*de ongeveer 1500 inwoners hebben er zich 600 opgegeven bij dokter Pasdeloup. Gistermiddag zijn de benodigde instru menten met het kostbare vaccin per slee over de Gouwzee aangevoerd. Dezer dagen loeide de sirene over hel eiland, aldus De Telegraaf. Overal gloei den de lichtjes aan en mannen renden met volle emmers water hun huizen uit. „Waar is de brand... Geen vuur te Hoe staat het met de aardappels? Dezer dagen liepen er geruchten, dat er in de grote steden nog slechts ge ringe voorraden zouden zijn. Het minis terie vah Landbouw heeft nu het kal merend geluid laten horen, dat het wel losloopt. De positie zou minder ongun stig zijn dan wel voorgesteld is, omdat geen rekening zou zijn gehouden met dq voorraden van de groothandelaren. Wij zijn bereid dat te geloven, al kun nen wij ons nog moeilijk indenken, dat die voorraden geheel zouden zijn voor bijgezien. Aan zijn geruststellende klan ken voegt het ministerie echter nog een beschuldiging toe. Een beschuldiging aan het adres van de groothandel. De be schuldiging namelijk, dat deze op het ogenblik sterk in aardappels zou specu leren. Die- beschuldiging kan de groot handel. dunkt ons, niet zonder meer op zich laten zitten. Tenzij hiermee in de roos zou zijn geschoten. Anderzijds hoort men weer verzeke ren. dat de boeren de aardappels vast houden om zich zo schadeloos te stellen voor de „afgeroomde" melk. Ook weer een beschuldiging die men stellig niet zonder meer zal slikken. Hoe het ook zij, de geruchten over geringe voorraden mochten dan naar het oordeel van het ministerie overdreven zijn gebleken, zij hebben tot allerlei on derlinge verwijten geleid. Het een blijkt weer aan het -ander vast te zitten. Zo is het nu eenmaal in het gecompliceerde leven. Daar denken we wel eens te wei nig aan, als de aardappels op tafel staan te dampen. Mogen ze dat, alle geruchten ten spijl; rustig blijven doen. Het is nog niet zo lang geleden, dat oud-minister De Geer door de Ne derlandse rechter veroordeeld werd. om dat hij zich in oorlogsdagen naar het door de vijand bezette vaderland had begeven. Hij deed dit volkomen vrijwil- n niet nadat er door de regering druk op hem was uitgeoefend. Integen deel. de regering had dit gaarne ver hinderd. is sinds die tijd wel iets veranderd. Thans is het mogelijk dat een Neder landse minister van Oorlog in de Eerste Kamer geen betere keuze voor onze Am- bonnese soldaten weet te bedenken, dan ongewapend als gewone burgers terug te keren naar hun eigen door him vijand bezette vaderland. En als de soldaten dit niet „vrijwillig" doen. aldus de minister, dan zal men er tenslotte toch toe moeten komen, hen op Java te demobiliseren, d.w.z. uitle veren. Men stelle zich eens voor, dat onze regering in de oorlogsdagen onze solda- en Engelandvaarders had medege deeld. dat na besprekingen in aangename sfeer met de bezettingsautoriteiten be sloten was, hen naar het bezette vader land terug te brengen. En als zij niet vrijwillig gingen, nu dan zouden zij wel gedwongen uitgeleverd Zo en niet anders wordt er gehandeld iet onze Ambonnese soldaten, die vol gens de minister vrijwillig gaan. maar die dit zelf thans weer opnieuw ten krachtigste hebben ontkend. Pak je bijl man. By de Rozeniverf kruit het üs gevaarlijk". Het geluid der hot sende ijsschotsen op de Gouwzee klonk Is geweersalvo's. Gevaarlyk dicht kroop ie ijsmassa tot voor de houten huisjes op de dijk. Een halve meter slechts van de deurpost verwijderd, hield een onzicht bare hand de ijslava tegen. Nu ligt er een tien meter hoge duinhelling van schotse scheve ijswafels langs de Rozenwerf de huisjes liggen in de luwte. Een machtig, maar tegelijkertijd angstwek kend gezicht. De Markers halen er de schouders voor op. Isolement en kruiend ijs interesseert hen minder dan... ja, dan griep, want daar hebben ze de angst van beet. Dr Kwitanties tot f 20. zegelvrij Maar boven dat bedrag moeten ze met 15 ct worden gezegeld Sindsh 1 Januari moet op kwitanties boven f20 een zegel van 15 cent worden geplakt in plaats van een van 10 cent. Daarentegen zijn kwitanties tot en met f20 (voorheen tot en met f 10) vrijge steld van het zegelrecht. DAT sedert April 1949 doör de Eerste Ned. Autoveiling Org. al 10.000 auto's „op de mat" werden gebracht. DAT het Initiatief Comité A'dam ac ties voorbereidt ter bevordering van de kennis van de stad bij de jeugd en om te komen totmeer algemene hoffe lijkheid. DAT een auto vol koeien door de gladheid bij Lopik van de hoge Lekdijk gekanteld, waarbij drie koeien wer den gedood en de chauffeur, N. Borst t Schoonhoven, werd gewond. DAT bij de Spaarbank van de stad Amsterdam in 1950 is ingelegd ruim f 21.438,000 en uitbetaald f 22 506.000 <d. een ontsparing van ruim een mil lioen) en er nu f 66 millioen is ingelegd. DAT de Kath. Bond van hotel- e.a. geëmployeerden van 9 tot il Jan. in Utrecht het veertigjarig bestaan gaat DAT ir C. Staf. dir.-gen. van dc land bouw. Maandagavond om kwart voor n over H'sum I zal spreken over de landbouw onder de huid'ge tijdsom standigheden. DAT ir L. Lhoëst totnogtoe voorz. van de pas opgeheven K. v. K. in Limburg, ■oorz. is benoemd van de K. v. K. Maastricht e.o. DAT de kol. P. M. H. Tielens v. d. gen. staf is benoemd tot majoor en op hun verzoek eervol ontslag uit de dienst is verleend aan de luit.-kol. der artillerie jhr mr H. J. v. d. Wijck en de luit.-kol. J. J. Ceuvel. van de cavalerie. DAT de honderdjarige Harmonie, het oudste muziekcorps van Apeldoorn, be halve het praedicaat „stedelijke" ook de titel „Koninklijke" heeft gekregen. DAT de burgemeester van Duisburg en enkelen van zijn stadgenoten op 8 en 9 Jan. A'dam bezoeken. DAT Zaandam blijkens de cijfers nog altijd meetelt als houthaven: vorig jaar arriveerden er 458 schepen (in 1949 331). hoofdzakelijk uit Zweden en Finland. DAT in Klants dierenpark te Valken burg (L.) leeuwen en tijgers in één kooi zullen komen en het maandenlange voorbereiding kost om de dieren aan el kaar te laten wennen. DAT vijf van de beste leeuwen van Klants dierenpark in .Valkenburg zijn teruggekeerd, na in Keulen voor de film te hebben .gespeeld". DAT het contact van organisaties voor het personenvervoer langs de weg in de Benelux bestendigd zal worden in een permanent comité en een vast secreta riaat DAT in Den Haag de commissie-Kupers voor militaire oorlogsslachtoffers is ge ïnstalleerd. DAT B. en W. van Groningen de tramtarievcn m.i.v. 14 Jan. willen ver hogen van 10 op 12 ct per rit on het tekort van twee ton op de tram terug te brengen tot f 20.000. DAT de 49-j. M. Peters, voder van vier kinderen, tijdens het stoken van de cen trale verwarming van de Nijmeegse vei ling, door kolendamp werd bedwelmd en is overleden. DAT de 30-jarige motoracrobaat J. F. W. uit Zwolle, die op de Groningse Mei- kermis 1950 de Groninger H. Nabermann van een 3'-.. m. hoge trap gooide, toen N. zonder kaartje trachtte binnen te komen, in Groningen is veroordeeld tot 2 mnd. (eis 6 mnd., waarvan 3 mnd. voorw.). DAT de Dordtenaar B. H. Vos met zijn motor tegen een stilstaande vrachtwagen is gebotst en is overleden. DAT deze maand zowel in Zwolle als in Hengelo de 50.000ste inwoner wordt verwacht. DAT de mij Zeeland ook de a.s. zomer (van 6 Juli tot 3 Sept.) een toeristen- dienst VlissingenFolkestone zal onder houden. DAT de 40-jarige belastingconsulent N. S. uit R'dam aldaar tot 2 jaar is veroor deeld wegens verduistering van 15.400 ten nadele van zijn cliënten. DAT in Aerdenhout is overleden. 86 j. oud. E. L. Graaf van Limburg Stirum, en de begrafenis in Den Haag heeft plaats i gehad. Pasdeloup klopte niet aan de gesloten deur, toen hy gisteren een van zyn hulp jes uitstuurde om over het gehele eiland circulaires in de bus te stoppen, waarin hij de bewoners van twaalf jaar af op riep, zich voor de reeds lang aangekon digde inenting tegen de griep te verzame len. En aantal Duitsers heeft, gelijk men weet, het eiland Helgoland bezet, met de eis, dat Helgoland aan West-Duits- land teruggegeven ~ou worden en dat Engelse luchmacht zou ophouden, het eiland te gebruiken als doelwit voor oefen-bombardementen. Inmiddels zijn de meeste „bezetters" van Hel goland verwijderd, doch op deze foto ziet men nog hoe twee hunner de vlag van West-Duitsland hijsen Prof. Gerretson onder de tram De Utrechtse hoogleraar prof. dr F. C., Gerretson is gistermiddag op het Stations plein te Amsterdam onder een motor wagen van lijn 1 gekomen. Vermoedelijk heeft hij niet voldoende op het verkeer gelet. Prof. Gerretson die 66 jaar oud is werd met een lichte hersenschudding en gelaatswondcn in een ziekenhuis opge nomen. De tram moest worden opgevij zeld, voordat hij uit zijn benarde positie bevrijd kon worden. Prof. Gerretson maakt het naar omstandigheden re delijk wel. Vasthouden In Indonesië wordt ernstig gespro ken over opzegging van de Neder lands-Indonesische Unie. Intussen wordt Nieuwediep de torpedojager Tjerk Hiddes klaargemaakt om op 11 Januari Indonesië te worden gezonden, waar het schip aan de Indonesische marine zal worden overgedragen. Bij de onzekerheid over het voortbe staan van de Unie lijkt het ons nogal de handen te liggen, dat onze rege ring de Tjerk Hiddes voorlopig rustig te Nieuwediep laat. Het is weer eens een punt. waarop zy zich „vasthoudend" kan betonen. Of ook niet Vrouwen in staking bij Palmolive Twee vrouwelijke arbeiders, die hand tastelijk optraden tegenover een toezicht- houdster. weiden gistermiddag bij de Palmolive Colgatefabriek in het entrepot dok te Amsterdam op staande voet ont slagen. Als protest hiertegen verlieten 20 andere arbeidsters het werk. Twee en twintig mannen en vrouwen sloten zich echter bij dit protest niet aan. Ook 20 naaisters legden het werk neer Ook bij het confectie-atelier van de N.V. Kuyken te Amsterdam is gistermid- een staking uitgebroken. Het gehele personeel (ongeveer twintig meisjes) legde het werk neer omdat de directie de fabricage verlangde van een even groot aantal pantalons als vroeger, maar in een bewerkelijker uitvoering, terwijl het loon :t werd verhoogd. Voorts zou een deel het loon worden afgehouden, indien het vereiste aantal broeken niet werd bereikt Westerlings uitlevering opnieuw verzocht Sultan Hamid en Azis staan „spoedig" terecht De nieuwe Indonesische procureur-ge neraal Soeprapto. heeft bekend gemaakt, dat hij opnieuw de uitlevering van Wes terling wil vragen. Tevens wil hij Sultan Hamid. Abdoel Azis en Chairoel Saieh spoedig doen terecht staan, vermoedelijk te Djakarta. Toenemende dooi Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met k nu en dan enige regen of motregen. Matige tot krach tige en aan de kust later harp de wind tussen Zuid en Zuid» west. Verdere stijging va» temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). i* ZON EN MAAN Vrijdag: zon 8.48—16.43; maan 6.44— 13.36 uur. 7 Jan. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1