«ft Voet aan wal in ft nieuwe vaderland: mensen in kampen EIEE1 „JAANTJE" leeft heel alleen op een eilandje in Hazerswoude Het competitieprogramma van de L.S.B. voor Januari „Smaragden gordel" vol rovers feu w NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 Een emigrant vertelt „Er moet niemand meer hierheen komen" en „ik zou niet terug willen" (Van onze Australië-correspondent) THR VALT eerlijk gezegd een beklemming op me. Ja, dat is nu ,dai I emigrerenDaar zit ik op een warme middag, een kleine 20.000 amj kilometer verwijderd van het vaderland, bij een Hollander. Een groente- 27 Li man, afkomstig uit IJmuiden. Hij had er een aardig zaakje, doch deed het aan de kant, omdat hij in Australië voor zijn gezin een betere toekomst zag. am. En nu: zes vierkante meter vol narigheid. Zes vierkante meter is het stuk van de barak, dat hem en zijn gezin in het Camp werd toegemeten. In een hoek van deze „kamer" ligt een meisje op een veldbed te slapen. „Vertel het maar aan de Hollanders van Australië en de eerste indruk is mijnheer, er moet niemand meer hier-1 gunstig. „Iedereen wil je helpen, en je heen komen", verzucht de toch stevige leeft hier veel rustiger", vindt mevr. 4 d00pt z»n zwerende [Wijnen. vinger in het kopje sodawater op tafel. Al stap ik dan straks weer aan boord i van onze ondanks alles gezellige Sibajak, dan voel je toch plotseling iets van heimwee naar je rustig, verzekerd n leven in Holland, dat je vrijwillig prijs erse« gaf. tj0e. Hier zit je dan op een afgelegen ter- ïeuvd rein' een flink ein^ van Pertfl vandaan, beJtus9en totaal vreemden: Polenen Russen, i loi ..Je kunt met die lui niet omgaan", le ®'*egt de Hollander. 'acn1 Er valt een diepe stilte in het ongezel- eserIlge, vrijwel ongemeubeld vertrek, ione. in een gebouwtje, dat als een soort verdrijft onaangename geuren uit Uw woning hem| Daar heeft ze althans wat de woon plaats betreft gelijk in, het kamp ligt in een prachtig stuk natuur. Een optimistisch geluid laat ook de as- phalteur G. v. d. Berk uit Den Bosch horen. Hij is nog maar kort in 't kamp, maar ziet de toestand niet somber in. Hij wil graag op een farm terecht ko men, dan heeft hij een onderdak en een goed loon. En zijn vrouw roemt de schoonheid der natuur in Australië. Dan kom ik in de „woningen" van de fam. P. A. Leber uit Den Hoorn (Gr.) en S. Bergsma uit Harlingen, twee schil ders, die het best klaarspelen. Het normale loon is 10 pnd. 12 sh. (plm. ƒ90), doch bij overwerk kan dat zelfs tot het dubbele stijgen. De tekenin gen voor het eigen huisje liggen klaar... Want, ook zij willen zo spoedig mogelijk uit het kamp. Niet alleen dat de huis vesting met 23 gezinnen in een gese pareerde barak niet zo prettig is, met Polen en Russen als buren, doch ook het IROOKLUCHT. %teI*erookr"!lc heb t 51 \'t middel. ^!4]aangebrand: 383ijbei ongeluk het vlee 2 53'iK*minder ""if'gee 153RKdc'ts eeuwouder- Open de flacon, trek de kous om boogAIR- WICK doet de koken, braden en bakken kunt U verbluffend snel doen verdwijnen door een flacon AIR WICK in de kamer te plaatsen. AIR-WICK i r verblijf in vordt dubbel door AIR- 92 23»,i 174 80t 50_ t voldoende voor 500-700 uren normaal gebruik. lmp.:N.V.v/hFaB.Meindersma Den Haag •chool dienst doet, rumoeren de kleuters. Rond ons gonzen talrijke vliegen. Wat moet je hier zeggen, vooral wan neer je zelf emigrant bent en al je „spi rit" wel nodig hebt? „Het wordt wel anders", troost de heer R. F. Fennema, de secretaris van de Hol landse consul te Frementle, die me met «ijn auto naar dit kamp in Greyland had gebracht. De eerste maand willen ze bijna allemaal terug, vooral de vrouwen. De derde maand draaien ze al bij en na de vierde maand ontkennen, ze meestal ooit te hebben gezegd dat ze terug wil den," vertelt hij. En de heer Fennema kan het weten, want hij bemoeit zich heel veel met onze emigranten. Hij is zelfs bereid om, indien er onder onze lezers toekomstige emigranten zijn, desgewenst informaties te geven (Box 41. Frementle). Onze Hollandse groenteman zal zich •r wel doorheen slaan. En anders: hard sparen voor de terugreisHij zal de •nige niet zijn! „Ondanks alles, ik zou niet meer terug willen", verklaart echter resoluut mevi G. Wijnen, afkomstig uit Someren (L. en zij treft het toch wel erg slecht. Want haar man werd ziek van de Johan var Oldebarneveldt gehaald en moest in eer ziekenhuis te Frementle worden opge nomen voor een oor-operatie. Ze zit nu al enkele weken alleen met de kinderen in het kamp, hetgeen dus wel dubbel moeilijk is. Maar, de verpleging in ziekenhuis kost niets en is best terwijl hoewel ze er geen recht op heeft ze toch de 60 pet ziekte-uitkering krijgt De kinderen zijn op school en het bevalt hun er best. In Someren hadden ze het toch ook niet slecht, want Wijnen had een goede betrekking bij Philips Maar, er zijn toch optimistische verwachtingen eten is niet naar Hollandse smaak. En in je eigen huis kun je zelf koken. Als zó het kamp bij Sydney is, belooft het niet veel goeds! Laat me echter erbij vertellen, dat Greaylands Camp eigenlijk niet voor Hollanders bestemd is, doch voor de ontheemden, de D.P.'s. En dan weet men meestal genoeg. In Frementle verlieten 72 passagiers het schip, hoewel „volgens de plannen", het er slechts 47 zouden zijn. Doch ja, men praat en bépraat. Men probeerde in de halve dag die we te Frementle lagen, nog huisvesting te krijgen en als het lukte, dan gingen gauw de spullen uit de boot. Zo was er de Voorburgse familie Booy, die een tentje zou gaan opslaan, doch bij een vriendelijke Hollander tij delijk onderdak kreeg. Daarentegen moesten b.v. de families Brinkman en Berlijn uit Soest mee naar Sydney-Camp, omdat zij geen woon-accommodatie beza ten. Dat is pech, die men echter rustig neemt. Misschien is het in Sydney nog ■el beter, zo redeneert men. Zo vingen we het laatste deel van de ris aan, na een vluchtige indruk var et nieuwe vaderland te hebben ontvan gen. De zomer begint net, het was ei nog niet erg warm. Doch pralend schoon de bloemen- en plantengroei in de omgeving van Perth, dat met Frementle vrijwel aaneen is gebouwd. Aan boord is het afscheidsdiner reeds gegeven en des avonds heeft een spreker uit elke Nederlandse provincie in eigen dialect de gevoelens van dankbaarheid en aardering jegens kapitein, bemanning i schip kenbaar gemaakt. Zo spraken achtereenvolgens: voor Groningen, J. Pinkster uit Valthermond; Friesland, C. Makkinga uit Utrecht; Drenthe, H. Jans uit Ruinerveld; Over ijssel, H. J, Bijken uit Almelo; Gelder land, H. Wels uit Niimegen; Utrecht, K. uit Utrecht; N.-Holland, E. de Lange uit Den Burg; Z.-Holland, F. Bangert uit Den Haag: Zeeland, J. J. Tollenaar uit Terneuzen; N.-Brabant, J. M. Stip hout uit Den Bosch en voor Limburg, J. A. Titulaer uit Venlo Men heeft het Nederlandse- en daarna het Australische volkslied gezongen. Éénmaal per week brood en kranten Romantiek in het jaar 1950maar alles is ook weer niet even mooi (Van een onzer verslaggevers) Als je ergens onder Hazerswoude naar mej. Slootweg vraagt, zullen velen het antwoord schuldig blijven. Maar zeg daar in de buurt eens, te zoeken naar „Jaantje"! Dan weet iedereen, wie je bedoelt. Het kan je dan zelfs overkomen, dat je tegelijkertijd een paar laarzen wordt aangeboden, met het verzoek ze na de tocht terug te geven. En die laarzen zullen best van pas komen. Want het is niet eenvoudig, het huisje van „Jaantje" te be naderen. Ach, dat huisje, zo schilderachtig op een eilandje. Het biedt volop romantiek in het jaar 1950. Al houdt die romantiek ook in: het drin ken van slootwater gedurende heel je leven en, om nog maar een kleine greep te doen, het iedere dag onder water staan van je huisje in de „natte maanden" van het jaar. Soms krijgt Jaantje bezoek van jagers en vissers, nu en dan ook van de burge meester en zijn echtgenote. Maar verder leeft zij haar eigen primitief en typisch leventje. Als ook zij er niet meer zal zijn, wordt het huisje gesloopt. Misschien, dat zij voor die tijd nog naar elders verhuist, maar dan alleen om het water. schaatsen denken, bloeit er in Lisse een weelde van Lente-kleu ren op de tentoonstelling, die vandaag is geopend. Een kijkje bij (Advertentie) SCHAATSEN SLIJPEN J. W. VOSKAMP Smederij Benthuizen 148 Bij de „Maria-Hoeve" aan de Rijndijk zijn we de polder ingegaan, wat al een belevenis op zichzelf is in deze maanden. Eenmaal de spoorlijn gepasseerd, ont waarden we heel in de verte het doel van de tocht: het „huuske" van Jaantje, deels verscholen in wat griendhout en helemaal omgeven door brede sloten. Een dwarsliggend schip bespaarde ons de moeite om de hier in volkomen eenzaam heid wonende 78-jarige te roepen ze had ons anders trouwens wel overgezet. Jaantje was (als altijd) thuis. Van haar geboorte af heeft zij hier gewoond en zij is de enig overgeblevene van een gezin van negen kinderen. Met haar broer, die in 1936 is overleden, heeft zij hier een hele tijd „geboerd". Een grote schuur, die thans nog alleen de sik en twintig kippen tot woonoord dient, wijst hier nog op. Toen we zo terloops vroegen, wan neer deze schuur was gebouwd, kregen we te horen: eh.... in 1914, op een toon alsof het eergisteren gold. Om het schilderachtig huisje binnen te gaan. moet een behoorlijke buiging wor den gemaakt. Pas in het enige kamertje is recht-op-staan weer mogelijk. Jaantje behoeft zelf die buiging echter niet te maken Wij mochten onze laarzen aanhouden, geen wonder: de vloer ligt lager dan de polder. Het resultaat is, dat nu reeds al weer anderhalve maand lang iedere dag de vloer blank staat. Een paar dagen ge leden was „Jaantje" reeds 's morgens om half vijf met hozen begonnen! En zo gaat zij vertellen Waar zij van leeft? Groente en aard appelen teelt zij nog zelf. Haar geit zorgt voor melk en eens in de week komt een meisje „boodschappen" en kranten bren gen: het enige contact voor Jaantje met de buitenwereld. Ook brood komt op deze manie huis! Een kraan of pomp zoekt men hier tevergeefs: alsof het de meest gewone zaak van de wereld betrof, kregen we te horen, dat altijd slootwater wordt ge bruikt! Jaantje heeft hier blijkbaar geen nadelige gevolgen van ondervonden, want zij is nog goed gezond en weet (dank zij de krant) nog heel goed wat er zoal in de wereld gebeurt. Alleen is zij de laatste tijd een beetje kort van adem. Haar enige gezelschap in huis wordt gevormd door Japi en Piet. een ka ter en een poes. Als plotseling de kamerdeur openvliegt, kunt ge er zeker van zijn. dat het Japi is. die binnenkomt. Pas wanneer de deur wijd open staat, laat hij zich van de deurkruk vallen. Het is eens gebeurd, dat Piet „krols" was en daarom 's nachts op zolder werd opgesloten. Jaantje werd wakker van de herriie, want Japi had kans gezien, door een of ander gat in het dak de zolder binnen te dringen. Nu slapen ze bei den bij Jaantje in bed. waarbij Japi het meest geschikt is bevonden om als „voetenwarmer" te fungeren. Het blijkt geen onnozele vraag te zijn, hoe de (antieke) klok wordt gelijk ge zet: heel in de verte rollen de treinen voorbij en dat is voldoende voor Jaantje. Al jaren is zij niet meer in het dorp ge weest. Heel vroeger natuurlijk wel, zij deed er toen drie kwartier over. Jaantje heeft ook nog wel wat ge merkt van de bezettingstijd. Vijf onderduikers vonden een gastvrije verblijfplaats in de schuur en vlak voor de bevrijding heeft een troepje Mongolen eens met bruut geweld al haar eieren uit de kelder gehaald. Het schemerde reeds, toen wij weer vertrokken. Nog steeds zat Jaantje ge zellig te babbelen, maar de werkelijkheid riep ons weer terug alsof dit geen werkelijkheid was. '"oordat wij weg gingen, schepten we nog even acht emmers water uit de kamer D. J. von Ballusecl? in atoom commissie De heer D. J. von Balluseck. vertegen woordiger van Nederland in de Veilig heidsraad. is benoemd tot Ned. lid in de V.N.-commissie ter bestudering van het vraagstuk van de atoomenergie. Veerboot EnkhuizenStavoren kan niet tegen 't ijs op De veerdienst EnkhuizenStavoren (door het IJsselmeer) is met ingang van gisteren wegens ijsgang gestaakt. Jaantje in de deur van haar huis je en met haar geit. Romantiek van het jaar 1950.... (Foto Meyer) De laatste avond van 1950 Vraagt natuurlijk een specifieke Oudejaarsavond-traditie: Appelbollen. Appelflappen enz. Natuurlijk zijn daarnaast ook onze heerlijke Croquet- ten, Saucijzenbroodjes en Huzaren salade een veel gevraagde lekkernij Bestel s.v.p. vroegtijdig. Banketbakkerij R. v. Vreedendaal RIJNSBURG TEL. 2519 Rijnsburg lamiliedorp De Kerk verdrong de kroegen en de Zondagsarbeid RÜnsburg heeft een oude geschiedenis. Reeds in overoude tijden was het bekend door het klooster, dat er in de twaalfde eeuw werd gesticht. Het stond op de plaats waar nu de Hervormde kerk en het raadhuis staan. Dit is ook het oudste gedeelte van het dorp en daaromheen groepeerden zich in de loop der eeuwen de huizen tot een dichte kom. Het is, alsof er tussen deze bouw en de aard der be woners overeenkomst bestaat. Want het typische van de Rijnsburgers Is, dat ze niet graag hun plaats verlaten. Ze blijven dicht bijeen, zoals de huizen om de toren. Rijnsburg is voornamelijk een dorp van enkele grote families en die teza men vormen het grote gezin der Rijns burgers. Vandaar ook, dat er zovelen zijn met dezelfde familienaam, zodat het voor een vreemdeling moeilijk is er enigszins wegwijs in te worden. Daarom noemt men elkaar maar het liefst bij een bijnaam of voegt men er de voornaam van vader of moeder aan toe. Rijnsburg is in de loop der jaren sterk in zielental toegenomen In 1838 telde het dorp 1440 zielen; tien jaar later was dit aantal gestegen tot 1727. In 1939 waren er 4864 inwoners en thans is reeds de 6000 gepasseerd. Ook de levenswijze was vroeger geheel anders dan nu. Het leven had niets van dat drukke en jachtige, dat de tegen woordige tijd kenmerkt. Als het donker werd. ging de veldwachter rond om de Het competitie-programma van de L.SB voor Januari 1951 ziet er als olgt uit; Promotiegroep: Ma. 8 Jan.: Philidor II Hazerswoude; Di. 9 Jan.: Alphen I L.S.G. II; Wo. 17 Jan.: Bodegraven I— S'oord wijk I; Ma. 29 Jan.: Noordwijk I "'hilidor II; Ma. 29 Jan.: Hazerswoude Katwijk I; Di.: 30 Jan.: L.S.G. IIBo degraven I. Ie Klasse: Di. 16 Jan.: LSG IIIZwar- e Pion I; Di. 16 Jan.: Schaakgenoegen Philidor III; Vr. 19 Jan.: Vrienden schaar I—Caissa. 2e Klasse A: Wo. 3 Jan.: SPW IRoe- ofarendsveen; Wo. 3 Jan.: Bodegraven !ILeiderdorp I; Vr. 5 Jan.: Zoeter- woudeAlphen II; Di. 23 Jan.: Alphen IBodegraven II; Di. 23 Jan.: Alphen "IBodegraven II; Di. 23 Jan.; Boskoop SI—SPW I. 2e Klasse B: Ma. 8 Jan.: Noordwijk II —Voorschoten; Wo. 10 Jaft.: Leithen I VTL I; Do. 11 Jan.: NZH I—PTT I; Vr. :6 Jan VoorschotenLeithen I; Vr. 25 Jan.: PTT INoordwijk II; Ma. 29 Jan.: SassenheimNZH I. 3e Klasse A: Wo. 10 Jan.: Aarlander- zenLeiderdorp II; Do. 11 Jan.: SCL Ter Aar; Di. 16 Jan.: Alphen IIIBos koop III; Ma 29 Jan.: VTL II—SCL; Wo. 31 Jan Ter AarAarlanderveen. 3e Klasse B: Di. 2 Jan.: Zwarte Pion II -Philidor IV; Wo. 3 Jan.: Leithen II Lisse II; Vr. 26 Jan Vriendenschaar II Zwarte Pion II; Ma. 29 Jan.: Philidor IV—Leithen II. 3e Klasse C: Do. 4 Jan.: Katwijk III- Lisse I; Vr. 5 Jan.: PTT IISchaakgi noegen II; Wo. 10 Jan.: SPW IIPhili dor V; Di. 23 Jan.: Lisse I—PTT II. Jongeman door ijs gezakt De 22-jarige Schutte uit de Raarhoek (gemeente Raalte) is op Eerste Kerstdag bij het schaatsen op het Overijssels Ka naal door het ijs gezakt en verdronken. Een vrouw, die in de buurt woonde, zag hem op een stille plek eenklaps met zijn armen wieken en verdwijnen. Zij alar meerde politie en brandweer. Drie uur later werd het stoffelijk overschot gebor gen De schriftelijke eindexamens Op de HBS'en A en B en op de HBS- afdelingen der lycea zal het schriftelijk deel van het eindexamen in 1951 worden afgenomen op 23. 24, 25, 28, 29 en 30 Mei. Op dezelfde data zijn vele handelsdag scholen aan de beurt; de gymnasium en de gym.-afdelingen der lycea op 16. 17 en 18 Mei; de middelbare meisjesscholen op 23, 24 en 25 Mei en de handelsavond scholen met drie- en vijfjarige curuss op 2. 4. 7, 8. 9. 10 en 11 Mei. lantaarns aan te steken. Dan deed i der de tuitlamp aan en men verenigde om de open haard, die gestookt werd met hout of gedroogde koolstron ken. Vader ging dan nog wel even uit om voor drie centen een borreltje te halen en om te horen wat de krant schreef. In iedere winkel was jenever te koop er waren omstreeks 1885 niet minder an zeven kroegen. Dronkenschap kwam dan ook vaak voor. En hoe stohd het met de godsdienst', 's Zondags ging men trouw naar di kerk en na de kerkgang ging men eer partijtje kolven. Er waren minstens dri« kolfbanen: de overdekte in de Koe straat. die in de Kerkstraat en de derde bij ..het Wissel." Deze banen zijn alle weg, maar in de winter, als het ijs houd baar is. ziet men nog wel enkele oude dorpelingen op de Vliet een partijtji ijskolf spelen. Meestal gaat het dan on een paar centen of een goede sigaar. In het drukke seizoen werkte menis een 's Zondags op het land, vooral in di tijd van de vlasoogst en als de kool moes worden binnengehaald. Ook de winkels waren op Zondag open en 's avonds zaten velen in de kroeg. Van een opge wekt geestelijk leven was dus geen sprake Op geestelijk gebied kon het soms ook geducht spannen, maar toch, door alle spanningen heen groeide de Kerk. De een na de andere kroeg dween en ook de Zondagsarbeid meer en meer beperkt om tenslotte ge heel afgeschaft te worden. De kerken werden te klein en men ging er bij bou- En nu? We kunnen wel zeggen, dat Rijnsburg naast grote materiële ook tot geestelij! bloei is gekomen De kinderen mogen niet Ie kort komen Dat onze gezondheid wel zeer afhan kelijk is van de aard van ons voedsel, hebben wij in de oorlog ondervonden. Het feit dat bijvoorbeeld de tuberculose gedurende die jaren sterk is toegenomen, wijt men in de eerste plaats aan de slechte voeding, die het weerstandsver mogen verminderd had. Het is begrijpelijk, dat kinderen extra gevoelig zijn voor een goede of slechte voeding. Meer nog dan de volwassene heeft immers het kind voor zijn groei en weerstand behoefte aan voedingsmidde len die rijk zijn aan „beschermende'* stoffen, dat zijn eiwitten, voedingszou- Tot deze voedingsmiddelen behoren: melk, melkproducten, kaas, eieren, vlees, vis, groenten en fruit. Wanneer een moeder het niet zo erg vindt als haar kind veel snoept en daar door aan tafel ie weinig eet, omdat het toch hetzelfde blijft of het nu het eén of net ander krijgt, dan is dat onjuist. Suiker en zoetigheden zoals koekjes, ge bak, snoepjes en zoete broodbeleggingen, hebben n.l. in het geheel geen bescher mende waarde. Zij verzadigen het kind, maar geven het niet, wat het 't meest nodig heeft. In verschillende gemeenten wordt de voedingstoestand der schoolkinderen door schoolartsen gecontroleerd. Daarbij blijkt soms, dat de voedings- en ge zondheidstoestand van de kinderen nog veel te wensen overlaat en dat zij met name van de voedingsmiddelen met be schermende waarde niet steeds vol doende krijgen. De oorzaak van deze dikwijls onvol ledige voeding moet helaas niet alleen worden gezocht in onwetendheid, maar ook in de omstandigheid, dat de voe dingsmiddelen met beschermende waar de over het algemeen vrij duur zijn. Wie met weinig huishoudgeld moet rondkomen, zal meestal het eerst bezuini gen op voedingsmiddelen zoals vlees, vis, kaas. eieren en fruit. Daarmee loopt men het gevaar, dat de voeding arm zal wor den aan eiwit, vitamines en voedings- zouten, met alle gevolgen van dien. Er zijn echter gelukkig! ook nog min der dure voedingsmiddelen, met bescher mende waarde. Dat zijn de goedkopere vissoorten (haring, stokvis, wijting) de groenten, die vooral als zij rauw gegeten worden fruit kunnen ver vangen, de peulvruchten en de melk. Vroeger noemde men peulvruch ten „het vlees der armen". Zij bevatten inderdaad veel eiwit, evenals vlees. Het peulvruchteneiwit is echter niet geheel volwaardig en mag dus niet op één lijn worden gesteld met het eiwit uit vlees, Dat is wèl het geval met eiwit uit melk, dat zelfs van zeer hoge waarde geacht wordt. Daarbij is melk niet al leen een goedkope eiwitbron. maar bovendien zó rijk aan verschillende vitamines en voedingszouten. dat het één van de beste voedingsmiddelen is, die wij kennen. Tekorten aan allerlei be schermende stoffen kunnen met melk (en groenten) worden aangevuld. 6 dl melk bevat ongeveer evenveel el- wit als 100 g vlees of vis (zonder graten) en levert meer dan de helft van de kalk- zouten, die wij dagelijks nodig hebben (voor de andere helft zorgen de groen ten). Kinderen van 19 jaar moeten per dag ongeveer liter melk (of karne melk of yoghurt) gebruiken: kinderen van S21 jaar hebben dagelijks plm. 6 dl nodig. Wie melk duur vindt, vergelijke de prijs eens goed met die van andere voe dingsmiddelen met beschermende waar de en bedenke verder dat weinig dingen ons zo duur komen te staan als een slechte gezondheid! Een Leidenaar vestigt door middel van een aantal knipsels uit Nederlandse kranten in Indonesië de aandacht op de problematische onveiligheid in de Re publiek. Rampok en moord blijven maar voort duren. Als oorzaak geeft men aan de ongeregelde betaling van de Indone sische militairen. Op papier worden echter steeds opnieuw mooie beloften gedaan. De burgers durven na 7 uur 's avonds niet meer uit te gaan. Semarang is een dode stad geworden en iedereen hoopt, dat de Ver. Naties er eens een kijkje komen nemen. De meeste ondernemingen zullen moeten gaan sluiten. Knipsels uit De Locomotief maker, gewag van de volgende misdaden: drie Indonesische jongelui spraken een Chi nees in zijn toko aan en zeiden hem eens in het binnenland ontmoet te hebben. De Chinees kende de jongelui echter niet. Weldra kwam de aap uit de mouw: zij vroegen 100 roepia steun. De toko houder voelde daar weinig voor en bood R 50 Dit werd geweigerd. De vrees voor wapens deed de Chinees bezwijken en hij gaf R 100. In ruil kreeg hij... een foto van Soekarno. Roof nr. 2: Onder het voorwendsel panne met een auto te hebben, drongen leden van de geregelde troepen een fa briek binnen. De fabriekspolitie werd overmand en alle waardevolle voor werpen met de kas meegenomen. Roof nr 3: Onder het mom, dat een vriend gedood zou z:jn op de zwijnen jacht, werd een Nederlander met zijn auto (onder bedreiging van wapens verplicht in een zijweg te rijden. Daa: werden de koffers onderzocht. En f20400 was de buit. De auto werd onklaar ge maakt. Roof nr. 4: Een bende, gewapend mei pistolen en slagwapens, plunderde een met rijst geladen spoorwagon. De wacht durfde geen alarm slaan. Roofmoord: Drie gewapende rampok- kers drongen het huis van een Chinese handelaar binnen en eisten de sleutel van de kast. De handelaar zei, dat iemand anders de sleutel had meegenomen. Bij het doorzoeken van het huis vonden zij nog een man, die sliep. Hij werd wak ker geschud en zei ook niet te weten waar de sleutel was. Een schot maakte een einde aan zijn leven Dr H. J. W. v. d. Poel officier O.N. Dr H. J. W. v. d. Poel, directeur van de sectie Distex van het rijksbureau, voor textiel, welke sectie per 1 Januari a.s. wordt opgeheven, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau Dr v. d. Poel is secretaris van de fede ratie van textielgrossiersbonden. I l 0» ORGANON-OSS

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3