Behoefte aan maatschappelijke steun bedenkelijk toegenomen IS Jonge tekenaars wonnen prijzen De heer W. Krolt te Rijnsburg Koninklijk onderscheiden Algemene subsidieregeling voor kruis verenigingen te Leiderdorp NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 27 DECEMBER 1953 Stijgende lasten voor leiden Wassenaar en Alphen aan den Rijn in relatief gunstige positie (Van onze medewerker voor statistiek) De behoefte aan maatschappelijke steun is in het laatste jaar in ons land op be denkelijke wijze toegenomen. De algemene prijsstijgingen maakten bovendien een verhoging van de ondersteunings-normen onvermijdelijk. Beide factoren tezamen hebben voor tal van gemeenten de ondersteunings-lasten krachtens de armenwet zeer aanzienlijk verzwaard. Dit alles blijkt duidelijk uit een recent overzicht, dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek is samengesteld. Voor de gezamenlijke gemeenten met meer dan 20.000 zielen zijn deze steun-uitgaven op gelopen tot bijna 41 millioen gulden per jaar! Dit enorme bedrag heeft uitsluitend be trekking op de ondersteuningen krach tens de Armenwet; de uitkeringen aan werklozen ingevolge de overbruggings- en sociale bijstandsregeling zijn er niet in begrepen, evenmin de steun aan oor logsslachtoffers. Ook de kosten van be heer, contröle en administratie zijn bui ten beschouwing gelaten. In dit overzicht van het C.B.S. zijn, wat onze omgeving bëtreft, de gegevens Verwerkt van Leiden, Wassenaar, Alphen aan den Rijn en Haarlemmermeer. Het is merkwaardig, dat de- toestand zich in Leiden en Haarlemmermeer in het laat ste jaar in dezelfde richting heeft ont wikkeld als elders in ons land, maar dat dit in Wassenaar en Alphen volstrekt niet het geval was. Leiden In Leiden is het aantal gezinnen, dat ondersteuning krachtens de Armenwet moet ontvangen, in een jaar tijds opge lopen van 340 tot 400. Het onderging derhalve een toeneming van welhaast 20 procent! De steunbehoevende alleenwo- nenden namen van 350 tot 450 in aantal toe; voor deze categorie bedroeg de ver meerdering dus zelfs bijna 30 procent! In deze aantallen zijn mede begrepen de ouden van dagen, die van gemeente wege een toeslag ontvangen op de uit keringen ingevolge de nooduitkering- Drees. De aanvankelijke bedoeling is ge weest, dat de onder deze regeling vallen de ouden van dagen echtparen zowel als alleenwonenden aan deze gemeen telijke steunbijslag geen behoefte zouden hebben; de ontwikkeling van het prijzen- verloop maakt deze bijslag evenwel in toenemende mate noodzakelijk. In Leiden nam het aantal echtparen, dat boven de uitkering ingevolge de noodwet een gemeentelijke bijslag van node had. in het laatste jaar niet veel toe. De stijging van het aantal gesteunde gezinnen ontstond hier dus vrijwel ge heel bij de beneden-65-jarigen. Wat de alleenwonenden betreft, die naast de uit- kering-Drees gemeentelijke bijslag ont vingen, hun aantal liep in een jaar tjjds op van 150 tot 180. De gemeentelijke bijslag op de nood- uitkering bedraagt voor de ouden „Jan van Hoof'-groep vierde Kerstfeest De groepsraad had tegen Maandag middag welpen, verkenners en voortrek kers met ouders en leden van de groeps- commlssie uitgenodigd om gezamenlijk een kerstmiddag te houden in de boven zaal van Pniël. Om half vijf werd deze bijeenkomst geopend door de groepsleider, de heer W. Sierat, waarna de liturgie werd afge werkt. Akela Breuker opende met gebed en door baas Vink werd Lucas 2 gelezen. Ook de kerstgeschiedenis werd door de akela verteld. In de pauze werden koek en chocolade melk rondgedeeld en welpen zowel als verkenners kregen gelegenheid om de voor hun ouders vervaardigde geschen ken uit te reiken. Hopman Sierat vertelde na de pauze een kerstverhaal, dat in volkomen stilte werd aangehoord, een bewijs hoe mooi het was! De bijeenkomst werd door de hopman met een kort woord en gebed gesloten. Op Herensingel aangereden Op de Herensingel, hoek Alexander- straat kwam de 30-jarige motorrijder B. M. uit de Pasteurstraat Zaterdagmid dag in botsing met een auto en liep een linker kniefractuur en een hersenschud ding op. De E.HD. vervoerde de man naar het Acad. Ziekenhuis. Leidse bond van volkstuinders Het secretariaat van de Leidse bond van volkstuinders is voortaan gevestigd bij de heer A. Lagerberg, Waldeck Pyr- montstraat 26. van dagen in Lelden gemiddeld 6,70 per week; de wekeljjkse uitkering aan de overige gesteunden, dus aan de beneden-65-jarigen beloopt gemid deld 19,65. Beide bedragen, en vooral het laatstgenoemde, liggen hoger dan gemiddeld wordt uitge keerd in de steden van 50 tot 100.000 inwoners. Naar de huidige stand van zaken zal Leiden voor deze ondersteuningen ten minste zevenhonderdduizend gul den per jaar moetgn besteden of 7.60 per hoofd der bevolking bü een gemiddelde last van 5.30 per hoofd in alle steden met vijftig tot honderdduizend inwoners tezamen. Wassenaar wonenden en de ouden van dagen, die reeds een uitkering ingevolge de nood wet ontvingen, maar daarboven een ge meentelijke bijslag genoten, vrjjwel on gewijzigd. Alleen het aantal steunbehoe vende gezinnen van beneden-65-jarlgen ging met pl.m. 20 pet. omhoog. Relatief is het aantal steunbehoeven- den in Wassenaar veel lager dan in Lei den. Niettegenstaande de gemiddelde steun aan de beneden-65-jarigen hier 22,45 bedraagt en de bijslag op de uitkeringen voor de ouden van dagen 'f 8,95, ziet het er naar uit dat Wasse naar in totaal niet meer dan 56.000 aan deze ondersteuningen zal behoeven uit te keren, hetgeen neerkomt op slechts 2,30 per hoofd van de bevolking. Alphen aan den Rijn Ook in Alphen zal het totaal van de gemeentelijke steunuitkeringen en bijsla gen ongeveer 56.000 per jaar gaan be lopen. Toch is het aantal gesteunden ln deze gemeente wat groter dan ln Was senaar, maar de uitkeringsbedragen zijn hier lager. De beneden-65-jarlgen ont vangen hier gemiddeld 17 per week, terwijl de bijslag voor de ouden van da gen gemiddeld 6,50 bedraagt. Per hoofd van de bevolking zullen de steunuitgaven in Alphen 2,60 belopen. Het aantal ouden van dagen, dat bijslag van gemeentewege ontvangt, is het laat ste jaar wat toegenomen, maar het ge tal beneden-65-jarlgen, dat steun van node bleek te hebben, bleef practisch on veranderd. Haarlemmermeer In Haarlemmermeer daarentegen steeg het aantal gezinnen, dat krachtens de Armenwet gesteund moest worden van 88 tot 108, dus met ongeveer 23 pet. De groep alleenwonenden ging nog veel ster ker omhoog; deze categorie steeg name lijk van 46 tot 65. Ook de aantallen ouden van dagen, die gemeentelijke bij slag kregen, liep in deze gemeente vrij betekenend omhoog. De steun aan de beneden-65-jarigen bedraagt hier gemiddeld 16 per week, de bijslag voor de ouden van dagen ge middeld 7,15. Ten gevolge hiervan zal Haarlemmermeer aan ondersteuningen krachtens de Armenwet pl.m. 116.000 per jaar moeten besteden, hetgeen neer komt op 3,10 per hoofd van de be volking. t deze cijfers blijkt wel, dat lasten als de onderhavige in een stad als Leiden zwaarder op het gemeentelijk bud get drukken dan ln plaatsen zonder of een minder uitgesproken stedelijk karakter. Residentie-Orkest kan in April naar Parijs gaan Men heeft de Haagse burgers en bedrijven om hulp gevraagd (Van Het Residentie-Orkest is voor de moge lijkheid geplaatst, in April 1951 enkele concerten te geven in de Franse hoofd stad. Deze concerten zullen dan een uit wisseling zijn met het beroemde orkest Pas de Loup, dat in Mei 1951 enkele con certen zal geven in Den Haag, Amster dam en Rotterdam. De laatste maal, dat het Res.-Orkest in Parijs speelde, was in 1948 en het is dus wel wenselijk, dat het orkest na drie jaren zich Frankrijk laat horen. Wenselijk, omdat het orkest in deze drie jaren een ontwik keling heeft doorgemaakt, die het in staat zal stellen grote triomfen in Parijs te Is hier dus reeds sprake van een natio naal cultureel belang, in de Residentie acht men het nog meer een Haags belang. Nog groter wordt het belang als we weten, dat Willem van Otterloo het plan heeft werk van een Ned. componist in Parijs te brengen en ook daar een Ned. solist te laten optreden. Mogen we in dit verband eens een voorstel doen? Dan noemen we de Derde symphonie van Orthel en als solist Cor de Groot. Dan zal er zeker van succes sprake zijn. Maar hoe is dit schone plan te ver kelijken? Hiertoe heeft het Res.-Orkest de Haagse burgerij opgeroepen door mid del van de pers. Zo'n uitwisseling kost natuurlijk geld en het orkestbestuur vond het o.i. zeer terecht nu eens beter niet bij de regering aan te kloppen. De regering heeft financiële zorgen genoeg. De Haagse burgers en de Haagse be drijven is thans om hulp gevraagd. Men kunstredacteur) heeft een garantiefonds nodig f 15.000. Worden de concerten in Parijs :es, dan is het niet uitgesloten, met de helft van dit bedrag kan volstaan. Men wil de Haagse burgers doen tonen, trots te zijn op hun orkest. Zij kunnen dit door een adhaesiebetuiging te zenden het Residentie-Orkest (Muzenstraat Den Haag), eventueel met opgave het bedrag, waarvoor men zich garant stelt. De "kleinste gift is welkom. Uit par ticuliere^ brbn is er reeds 1250 bijeen gebracht. Misschien voélen sommigen te Leiden of omgeving ook voor het doel. Zo spoedig mogelijk zal worden overge gaan tot de vorming van een werkcomité, het plan van de uitwisseling mogelijk te maken. N.Z.H. op Oudejaarsavond Op Oudejaarsavond eindigt de normale tram- en busdienst van de N.Z.H. tussen 8 en 9 uur 's avonds. Na 9 üur blijft op bepaalde lijnen een uiterst beperkte dienstregeling van kracht. Op ijsbaan gevallen De 12-jarige knaap J. B. uit de Jan- vossensteeg kwam Maandag zo lelijk op de baan van de Leidse IJsclub te vallen, dat z'n linkerschouder ontwricht werd. Per E.H.D. werd de jongen naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Uitslag allichewedstiijd van de V.V.V. De beslissingen in de affiche-wedstrijd van V.V.V. te Leiden zijn gevallen. Mr dr P. G. Knibbe kon de volgende prijzen uitreiken: Groep A: motto „De Tourist", W. J. C. van Velzen, Hoge Rijndijk 83, Zoeterwoude, 20 jaar, avondtekenschool, Iste prijs (waardebon van f 25); Motto „Elly 2", J. Jansen, Oude Singel 20, Leiden, 16 jaar, ambachtsschool, 2e prijs (waardebon van f 17.50). Motto „Penseel". P. W. F. Sierat, Leu venstraat 39, Leiden, avondtekenschool, 3e prijs (waardebon van f 10). Troostprijzen (waardebonnen van f2.50) werden in deze groep toegekend aan: „motto „Jansje", J. Theil, Dr Leyds- straat 1, Wassenaar, 16 jaar, ambachts school, en motto „Rood, wit, blauw", F. J. v. d. Heyden, Norremeerstraat 8, War mond, 14 jaar; volgens de jury kwamen in deze groep geen verdere ontwerpen voor de drie resterende troostprijzen in aanmerking. Groep B: motto „Tempo", Emmy Kerk- kamp, Crocusstraat 37, Wassenaar, 16 jaar, meisjcs-H.B.S., 1ste prijs.-(waarde bon van f 25). Motto „Dc twee vlaggen", Anne Roor- da, Witte Singel 83, Leiden, 18 jaar, Chr. H.B.S. Kagerstraat, 2e prijs (waardebon van f 17.50). Motto „Daglicht", Teun Lekkerkerker, Witte Singel 72, Leiden, 17 jaar, gym nasium, 3e prijs (waardebon van f 10). Troostprijzen (waardebonnen van f 2.50) werden in deze groep toegekend aan: motto „Terpentijn", Elly Lourens. Thorbeckestraat 56, Leiden, 17 jaar, meisjes-H.B.S.; motto „Anoniem", A. Briër, Gerrit Doustraat 65, Leiden, 18 jaar, U.L.O. Pieterskerkstraat; motto „Scarlet", Cuny Barreveldt, Jongkindt Coninckstraat 7, Alphen a.d. Rijn, 16 jaar, meisjes-H.B.S.; motto „Rembrandt", Bet ty van Linden v. d. Heuvel, Rhijngees- terstraatweg 80, Oegstgeest, 15 jaar, meisjes-H.B.S., en motto „Lapeintje", Kitty van Duim, Nauta-werf, Leidschen- dam, 19 jaar, meisjes-H.B.S. De tentoonstelling, die in de Lakenhal wordt gehouden, blijft tot 1 Januari geopend. „Bloemlust" te Lisse belooft veel Het aantal inzendingen voor de kerst tentoonstelling te Lisse (28 December t.m. 2 Januari) overtreft verre de verwach tingen. Er zullen duizenden en duizenden bolbloemen worden tentoongesteld. Het voorname rood van een uitgebreide in zending amaryllis zal de sfeer verhogen. Acht wisselbekers en andere prijzen wer den uitgeloofd. De tentoonstelling wordt morgen om 2 uur door jhr. mr R. Sandberg van Boe lens, burgemeester van Sassenheim, ge opend. Sassenheim is de bakermat van de Bloemlust-tentoonstellingen, die al langer dan een kwart eeuw gehouden worden en die later naar Lisse werden overgebracht. Extra bussen van de N.Z.H. zullen zo nodig worden ingelegd. De ten toonstelling is Zondags Veertig jaar onderwijzer bij Herv. Zondagsschool Het was gistermiddag dubbel feest in de Grote Kerk van de Ned. Hervormde Gemeente van Rijnsburg. De Zondags school vierde hier het kerstfeest en hul digde ook de heer W. Kralt, die herdacht, dat hij 40 jaar geleden Zondagsschool onderwijzer werd. Ook H.M. de Koningin gaf van Haar waardering blijk, want de burgemeester, mr P. N. Höweler, kon de heer Kralt de zilveren -medaille, verbon- aan de Orde van Oranje-Nassau, uit reiken. Ds Groenewoud, die het kerstfeest opende, gaf spoedig- het woord aai burgemeester. Hij zei, dat de heer Kralt 40 jaren de Zondagsschool heeft gediend. Dit is ook genade van God. Het is te be grijpen, dat de heer Kralt zijn taak aan jongeren wil overdragen. Maar het is hem altijd heerlijk geweest kinderen van Jezus Christus te vertellen. Zijn ta lenten heeft Kralt niet begraven. De burgemeester deelde nog mee, da' de jubilaris ook 20 jaar de knapenverenh ging heeft gediend. Tévens is hij 20 jaar als ouderling aan de Hervormde Ge meente verbonden geweest. Spr. felici teerde de heer Kralt namens het college van B. en W. met al deze feiten. Hij be schouwde het als een grote eer hem mens H.M. de Koningin de zilveren daille te kunnen aanbieden. Mr Höwèlef wenste hem van harte geluk met 'deze hoge onderscheiding. De heer Kralt verheugde er zich o tn het midden van de Zondagsschool de gemeente op dit ogenblik te mogen spreken. Ik heb in die 40 jaren ook ge leerd, dat nederigheid boven eer gaat. Al Vrijdagavond belangrijke gemeenteraadsvergadering Vrijdagavond om kwart voor 7 zal in Leiderdorp een raadsvergadering begin- waarin de gemeentebegroting 1951 wordt behandeld. Er staat nog een ander punt op de agenda n.l. een voorstel van a W. tot vaststelling van een alge- subsidieregeling voor kruisvereni gingen. Reeds bij het voorstel tot verlenging an een subsidie aan de plaatselijke af deling van het „Groene Kruis" voor 1949 hadden B. en W. hun voornemen kenbaar gemaakt om voor 1950 en volgende jaren een algemene subsidieregeling voor kruisverenigingen te komen. Zij schrijven in hun toelichting aan de iad o.m. het volgende: In de loop der jaren hebben de kruis verenigingen haar bestaansrecht bewezen en zij vervullen een grote rol op het ge bied der gezondheidszorg. Hun werk is een illuster voorbeeld van wat het parti culier initiatief voor de behartiging van de volksgezondheid heeft tot stand ge bracht. Mede door hun werk hebben zij Nederland, voorzover 't de volksgezond heid betreft, in de voorste rijen der geci viliseerde naties gebracht. Het particulier initiatief heeft zich in Nederland op voor beeldige wijze ontwikkeld in een viertal verenigingen, te weten het „Groene Kruis", het „Witte Kruis", het „Wit-Gele Kruis" en het „Oranje-Groene Kruis". Voor al deze verenigingen is ziekenver pleging primair. De leden hebben daar- offers gebracht en zonder steun van de overheid veel bereikt. Naarmate naast de ziekenverpleging zich de sociale hygiëne ontwikkelde, die bij voorkeur op het kind haar aandacht vestigde, hebben deze verenigingen haar taak uitgebreid met de hygiëne voor moeder en kind. Voor dit werk. alsmede de bestrijding der tuberculose en rheuma en de zorg voor kleuters worden de kruisverenigingen van overheidswege geldelijk bijgestaan. Bij het ontwerpen van een subsidierege ling mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de overheid slechts een se cundaire taak tot steunverlening heeft en de klemtoon van een financiële tegemoet koming behoort te vallen op de bijko mende taken, die de kruisverenigingen aan zich hebben getrokken, dus niet in de eerste plaats op ziekenverpleging aan In het algemeen kan men zeggen, dat de overheid tot taak heeft financieel te helpen bij bepaalde takken van gezond heidszorg en voorts het werk der kruis verenigingen heeft te stimuleren, te coör dineren en mogelijkheden te scheppen om hun werk met behulp van particulie ren tot verdere ontplooiing te brengen. De financiële steun behoort een zodanige vorm te hebben, dat voor het particulier initiatief steeds de prikkel tot offervaar- djeheid blijft bestaan. B. en W. zijn na rijp beraad tot de con clusie gekomen, dat ter atimulering van het werk der ziekenverpleging aan huis slechts een tegemoetkoming behoort te worden gegeven van 5 pet. van de cata- loguswaarde van de per 1 Januari 1950 aanwezige verplegingsartikelen en andere benodigdheden welke waarde om de vijf jaar behoort te worden herzien en dat ten aanzien van de andere taken der kruisverenigingen de tegemoetkoming moet worden berekend naar de volgende maatstaven, te weten: 1. Voor de algemene onkosten resp. 5 pet. en 5 pet. van het bedrag der in de gemeente geïnde contributies; 2. Voor de personeelskosten resp. 5 pet. en 10 pet. der jaarwedden, inclusief so ciale lasten, naar rato van het aantal in de gemeente wonende contribuanten. 3. Eenzelfde subsidie per ingeschre ven zuigeling, kleuter en zwak kind, uit de gemeente als van de provincie wordt ontvangen, onder bepaalde voorwaarden. Wanneer ten slotte de in de gemeente gevestigde afdeling van het Groene Kruis" ten behoeve van bovenbedoelde taken tot stichting van een gebouw zou willen overgaan zal een jaarlijkse tege moetkoming in de stichtingskosten wor den gegeven. GEMEENTE LEIDEN OHiciële Publicatie SLUITING KANTOOR GEMEENTE ONTVANGER Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente-Ontvanger op Zaterdag 30 December 1950 voor het publiek gesloten zal zijn. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna J J. dr van A J van Es 'en J v Kampen. Dirk J J, zn van D J Ober en J v d Bosch. Jacobus, zn van W Serdijn en S A Vermond. Maria M. dr van H J Steenbergen en M C l'Ami. Hé- lène M C. dr van N R Gervais en I C van Zeist. Adriaan C, zn van A Q van Rijse- wij en M C de Koster. Marcus T, zn van M du Prie en J J v der Eist. Marie J G E, dr van M J Engelman en W A E H van Veenendaal. Rudolph L, zn v P W Hoog kamer en C Pet. Marianne, dr van P Demmenie en M van Leeuwen. Kang, zn van Chih Tseng Wu en A Schillemans Ni- colaas zn N van Leeuwen en N D Haak. OVERLEDEN: P J Eenman, wednr, 69 j, W F E Smit, huisvr. van C. Speel, 64 jr. J Marseille, huisvr. van P J Herweijer, 71 jaar. hangt nu dezè koninklijke onderscheiding op mijri borst, toch komt God in de aller eerste plaats dank toe. God is mij barm hartig geweest." Het gaat er niet om ge diend te worden. Maar daarnaast wil ik ook de burgemeester en bovenal H.M. de Koningin danken. Namens het bestuur van de Zondags school werd de jubilaris een rook- standaard aangeboden. Hierna ging mer over tot de. gewone kerstfeestviering. „Ik houd van je is alles" dat De Blijspelers deden hun naam eer aai Het zou verkeerd zijn, amateur-tonee! spelers niet ernstig te nemen, als zij ee serieuze poging doen uit te stijgen boven, het minder dan middelmatige g' waaraan zij, wat de keuze van hun stuk ken betreft, doorgaans overgeleverd schijnen. De Blijspelers zochten het Zaterdag avond in de grote zaal van de Burcht „Ik houd van je.dat is alles" e Engels society-stuk van Jerome Jerome, voor welks moeilijkheden zij bij voorbaat reeds in het programma cle mentie^ vroegen. Een clementie, dieniet overbodig was, want de sfeer van stuk was dermate vreemd aan de ijver 'blakendeacteurs, dat zij zó n dan niet beter wisten te doen dan hun rollen te reciteren zonder meer. Dat er onder die omstandigheden van spelen niet bijster veel kwam, be hoeft wel geen betoog. De enige, die voortdurend in zijn rol was, of liever: zijn rol werkelijk wès, dat was de heer A. v. d. Kaay Sr., die als George, Fanny's vroegere manager, uitstekend partij gaf. Fanny zélf, gespeeld door mej. A. de Vogel, begreep van haar rol alléén, dat er een conflict viel uit te vechten. De nuances bleken haar vreemd. Aan het adres van de leiding o.a. de opmerking, dat een uit het Engels ver taald stuk in de onvertaalbare termino logie en in de namen toch om een be hoorlijke Engelse uitspraak blijft vra gen! Desalniettemin: uit de uitstekend ver zorgde grime en costumering èn uit de tot in détails verzorgde toneelopbouw bleek een zo grote liefde voor het goede toneel, dat de Blijspelers een volgende maal slechts kan tvorden toegewenst: een stuk, dat in sfeer dichterbij ligt en de ongetwijfeld aanwezige talenten meer mogelijkheden biedt. Stucadoors feestten De Stucadoors-Contact-Commissie gaf Zaterdag een feestavond in „De Burcht" Het gezelschap „Wereldstad" verleende edewerking. Burgemeester mr P. N. Höweler speldde de heer W. Kralt de zilve ren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, temidden van veel belangstellenden op de Foto N. van der Horst. Aanpassing kinderbijslag (Van onze parlementsredacteur) Zonder debat of stemming nam de Tweede Kamer vorige week aan het wetsontwerp, dat de kinderbijslag aan past in verband met de laatste loonronde van 5 pet. In dit wetsontwerp wordt de bijslag voor het eerste kind gesteld op 44 ct, voor net tweede en derde kind op 49 ct en voor het vierde en de volgende kinderen op 50 ct per kind en per dag. Visseiijgolfjes Weinig aanvoer, hoge prijzen Zaterdag werd de markt geheel ei beheerst door de naderende feestdagen, zodat de handel uitermate weinig belang stelling toonde voor alles wat met vis te maken had. Gelukkig was er weinig - slechts 700 kisten de de prijzen werden dus niet catastrofaal laag, hoewel zij be neden de redelijke verwachtingen bleven. De hoogste aanvoerder werd de KW 1~~ die f 7860 maakte en de goede tweede werd de KW 124 met f 4450. Vandaag heel wat meer Aan de Woensdagafslag waren vie: trawlers met ongeveer 3000 kisten vis ei de KW 159 met 100 manden en 40 stijv kabeljauwen plus 19 loggers, die 20.000 kg tong aanvoerden, 40 manden tarbot, 315 wijting, 65 stijve kabeljauwen er diversen. Verhoging toeslag van noodwet-Drees Aftrek neveninkomsten na Kerstmis aan de orde (Van onze Parlementsredacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer zich vorige week verenigd met het wetsontwerp, dat de noodwet ouderdomsvoorziening wat de uitkeringen betreft aanpast bij de laatste loonronde Volgens dit wetsontwerp wordt het mi nimum bedrag van de bijslag, thans nog f 2 voor gehuwde mannen en f 1 vooi gehuwden, gebracht op resp. f4 en Bovendien wordt een wijziging gebracht in de inkomstengrenzen, waardoor wordt bereikt, dat in gemeenten, ingedeeld i de eerste klasse, ouden van dagen, die gehuwd zijn en wier inkomen ligt tussen f 1440 en f 1470 ook onder de nooduitke- ring worden gebracht. Voor or.gehuwden wordt de inkomensgrens verlegd van naar f 935. Tegelijkertijd wordt het bijslagpercen tage van 5 op 10 gebracht voor de i liditeits- en weduwenrenten ingevolge de invaliditeitswet, de toeslagen op die renten en de kinderbijslag voor rente trekkers. Eigenlijk had de Kamer bij dit wetsont werp een zuur appeltje met de regering te schillen. De commissie van voorbe reiding uit de kamer was het nl. volko men oneens met het standpunt de rege ring met betrekking tot de aftrek neveninkomsten. Om des tijds wille werd nu van een discussie op dit punt afgezien. Maar onmiddellijk na het Kerstreces wordt deze kwestie als een afzonderlijk punt op de agenda geplaatst. Nieuws uit Hazerswoude CHR. MANNENKOOR EXCELSIOR Het Chr. Mannenkoor „Excelsior" te Hazerswoude gaf op de avond van Twee de Kerstdag een uitvoering in het gym nastieklokaal van de Chr. School, dat voor ongeveer drie vierde bezet was. Dit koor, dat werkt onder leiding van de heer Pascal H. Janssen, staat kwalita tief op een vrij hoog plan. De dirigent,, bezit alle eigenschappen, die nodig zijn oiïi een mannenzangensgmble. .totgoede, "prestaties te ibrengen. De klank konden we meestal loven, evenzo de overgave en de ijver van de leden. Vaak ook was de uitbeelding uitstekend. Vooral de zang van de tenoren was bijna steeds prijzens waard. Er zijn echter koorleden, die neiging hebben individueel naar voren te komen. Ze „springen" uit de band van het geheel, getuige verschillende voorbarige inzetten, het zich in de voordracht laten gaan, de niet altijd zuivere stemvoering, de niet correcte uitspraak. Dat is ongetwijfeld het gevolg van een teveel aan sentiment, van een gebrek aan zelfcontrole. We merkten dit euvel met name bij enkele bassen op. Ze schaadden daardoor de totaalklank en de zuiverheid en verhinderen de volledige harmonische samenwerking. Eerlijkheidshalve zij opgemerkt, dat het gedeelte na de pauze aanmerkelijk beter slaagde dan dat er voor. Wij schrij ven dit, omdat we het heel jammer zou den vinden» dat een .koor met zulk deug delijk materiaal en een zo sterke ambitie voor de zang hierdoor op de duur zou worden gehandicapt. Van de uitgevoerde nummers noemen we gaarne als geslaagd, o.a. Avondlied (Bonset), - Ziim .Sanctus (Schubert), Morgenbede (Altink). Lente (Keereweer), Avondlied (De Vaal) en Kerstklokken luiden (Bonset). „Excelsior" zal zeker Nieuws uit Alphen aan den Rijn Dodelijk ongeval door de gladheid Zaterdagmiddag omstreeks half 1 vond op de Verlengde Aarkade een dodelijk ongeval plaats. De 51-jarige gehuwde bouwvakarbeider D. Bloos, wonende Jan Nieuwenhuizenstraat, reed op zijn brom fiets huiswaarts. Zijn voertuig slipte en Bloos kwam te vallen. Uit tegenover ge stelde richting kwam een auto, bestuurd door H. Deze trachtte een aanrijding te voorkomen, maar door de gladheid slipte ook de auto en een der wielen ging de heer Bloos over het 'hoofd. Met een schedelbasisfractuur werd de man naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij spoedig na aankomst is over leden-, Kerstbijeenkomsten 1950 Oud en jong is voor en op de Kerst dagen in aanraking gebracht met de boodschap, dat de Heiland der wereld geboren is. Door middel van lectuurver- spreiding kwam dit bericht in iedere woning in onze gemeente. Er zijn jeugd feesten gehouden en evangelisatie-bij eenkomsten. De zieken en ouden zijn niet vergeten, maar ontvingen stoffelijke blijken dat de gezonden aan hen dachten en ook zij werden gewezen op Hem, die alléén troosten en genezen kan. De min der met aardse goederen bedeelden werd het in talrijke gevallen mogelijk gemaakt, het Kerstfeest te vieren zonder urgente stoffelijke nood. "De bewijzen voor een en ander zouden we kunnen geven, maar dan zou dit stuk je te groot worden. Want de actie veel en velerlei en droeg hierin ook het beeld van een verscheurde Kerk, met één etn dezelfde Heiland. We mogen nog een enkel woord wijden aan de Kerstzangdienst, Maandagmiddag gehouden in de Geref. kerk Raadhuis straat. De kerk, die berekend is op onge-, veer 800 personen bevatte er pl.m. 1000. Liturg in deze evangelisatie-bijeen komst was ds W. Wijma, die mediteerde over: „En men zal Zijn naam heten: lm- manuël, dat is: God met ons!" Het Geref. koor o.l.v. de heer G. var Vliet uit Woerden zong op goede wijze, waarbij vooral de sopraan-soliste vi haar taak berekend bleek: „Osanna Excelsis". De orgelbegeleiding viel te loven. Er was een ruime plaats ingeruimd de samenzang van Kerstliederen, waarbij de begeleiding aan da Ghr. muziekver eniging „Arti et Religioni" wel toever trouwd was. De dienst is gunstig beoor- Gcslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer A. H. C. M van Elk, is geslaagd voor controleur van 's Rijks belastingen. Met ingang van 1 Januari a.s. krijgt hij Amsterdam als standplaats toegewezen. Brand ln graanpakhuis. Zaterdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor de blussing van een vuurhaard in de veevoederfabriek van de fa A. v d. Vaart en Co in wijk Hoorn. In de transporteur van een elevator was door onbekende oorzaak vuur gekomen. De brand brak uit op de bovenverdie ping van de opslagplaats en werd door het aanwezige personeel reeds met eigen materiaal aangepakt. Toen de brandweer arriveerde sloegen de vlammen reeds utt het dak, maar ze waren toen spoedig bedwongen. De spuiten waren reeds ver trokken, toen opnieuw de hulp ingeroe pen werd, daar zich nog een kleine, moeilijk te bestrijden vuurhaard open baarde. De schade, die niet groot is, wordt door verzekering gedekt. De bovenbouw van de brug over de Rijn. B. en W. hébben de raad het voorstel doen toekomen om de bovenbouw van de tweede Rijnovergang aan de laagste in- schrijfster op te dragen. door trouwe, ernstige studie tot veel i staat zijn. Voor de gewenste afwisseling zorgden de dames Mevrouw Zieleman-Janssen (dochter van de dirigent) en Mevr. Van Wijngaarden-Van der Vlies. Ze deden dit geheel belangeloos. Mevrouw Zieleman speelde op lofwaardige wijze een aantal piano-soli (o.a. Vineta-klokken en Gebet einer Jungfrau), terwijl Mevrouw Van Wijngaarden (sopraan) enkele liederen voordroeg. Voor haar vertolking o.a, Panis AngelicuS en Still wié die' Nacht hebben we grote waardering. Joh. van Kerstfeest dameskrans „Wees een Zegen" De dameskrans „Wees een Zegen" vi< de het kerstfeest. De bijeenkomst, die c der leiding stond van mevrouw E. 'Jan senMeijers, werd door ds Chr. van Leeden met gebed geopend. Het was avond vol wijding. Er waren ook afge- vaardigen van de Hervormde Kerke- raad, de kerkvoogdij en het schoolbestuur. Voorzieningen in de Geref. kerk Dat het bestuur van de Geref. Kerk alhier met zijn tijd weet mee te gaan, blijkt wel hieruit, dat het het interieur van de kerk van electrisch licht heeft doen voorzien, zodat de gasverlichting tot het verleden behoort, die indertijd in de 80 jaar oude kerk de petroleum lamp verdrong. Enige jaren geleden heeft het kerkbestuur een telefoon-installatie voor slechthorenden in de kerk laten aanbrengen en volgend jaar hoopt n een centrale verwarming te plaatsen. De heer A. van Aalst alhier heeft kundig de nieuwe verlichting tot stand gebracht. Er zijn negentien lichtpunten en zij voorzien de kerk op prachtige wijze van licht. Zondagavond heeft de verlichting voor het eerst gebrand. Tevens is er een moderne eikenhouten kansel geplaatst. Ook kon de gemeente een nieuw doopvont bewonderen. Een ander was ontworpen door de gemeente architect, de heer J. Dekker. Jonge lidmaten vierden kerstfeest Vrijdag heeft de kring van jonge lid maten van de Ned. Herv. Gemeente kerstwijding gehouden. De leiding be rustte bij ds Chr. van der Leeden. Voor de pauze was er een liturgische dienst, waarin o.m. samenzang en koor- en i zang elkaar afwisselden. Na de pauze las mej. Lijntje de Hertog een kerstver haal. Er was zeer veel belangstelling e het geheel mag geslaagd genoemd worden. Kerstfeestviering Zondagsschool Op eerste Kerstdag vierde de Hei vormde Zondagsschool haar kerstfeest i de Ned. Herv. kerk. Nadat ds Van der Leeden de dienst had geopend zongen de kinderen kerstliederen. Ook werden teksten gezegd. De heer A. de Kort telde de kerstgeschiedenis. In de pauze volgde een tractatie. Na de pauze telde de heer A. van Rijssel het kerst verhaal. Het geheel werd opgeluisterd door orgelspel van de heer H. D. Berg man. De predikant eindigde met gebed. Gemeenschappelijk kerstfeest Gisteren hebben de Ned. Herv. Ge meente en de Geref. Kerk in de Ned. Herv. kerk een gemeenschappelijke kerstwijding gehouden. De Chr. gemeng de zangvereniging „Zang en Vriend schap", verleende haar medewerking der leiding van de heer Pascal Janssen. Ds Chr. van der Leeden bepaalde zijn gehoor bij Matth. 21:9. Het zangkoor zong het eerste en derde vers van „Stille Nacht" en al de aanwezigen zongen het tweede vers. Ds J. Oussoren sprak n.a.v. Genesis 23:12. Tenslotte werden twee verzen van „Daar ruist langs de wolken" gezongen. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer J. van f veren Azn. Is te Leiden geslaagd voor slachtdiploma. Gevonden en verloren Gevonden: 1 portemonnaie, schot een auto, 1 paar wollen wanten, 1 bruine handschoen, 1 paar bruine heren-motor handschoenen. Verloren: velg met band van een auto, 2 vulpenhouders, beurs met knopsluiting, 1 rechter glacé-handschoen, portemonnaie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2