IMeuiue £ci teefje (Courant Geen „staakt het vuren", wel offensief op het ongelukkige Korea Wist IJ ZATERDAG 23 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58938. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Een en dertigste jaargang No 8308 Nu reeds twaalfde Kerst feest in onderdrukt Polen .Stantsasticfi is gfje&leoen tnyn hert In tegljcnspoet" „De volken verhellen zich alom" Chinese communisten alleen tevreden met volledige overwinning TSIOU EN LAI, de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, hief gisteren in een radiotoespraak over de zender Peking, de onzekerheid over het voortduren van de oorlog in Korea op. „China", zo verklaarde hij» „verwerpt het voorstel van de Commissie van drie uit de Verenigde Naties om het vuren in Korea te staken." De mededeling was voor Mac Arthur geen nieuws. Zijn inlichtingendienst constateerde reeds, dat er rich Chinese troepen ten Zuiden van de 38ste breedtegraad bevinden en dat kleine communistische aanvallen de voorbereiding vormen van een winteroffensief op Seoul, de Zuid-Koreaanse hoofdstad. Er wordt daar •en macht van 80.000 tot 100.000 man bijeengebracht. De motivering van de Chinese minister 'Van Buitenlandse Zaken voor het af wijzen van het staakt het vuren luidde, dat het voorstel onwettig was. De Chinese delegatie had aan de opstelling piet meegewerkt. „Als onze voorwaarden", aldus de minister, „niet strikt worden nagekomen, ikan een dergelijk voorstel geen kans van slagen hebben. De voorwaarden zijn Ibekend: terugtrekking van al"#: buiten landse troepen uit Korea, retireren van de Amerikaanse vloot uit de wateren rond Formosa en toelating van het Com munistische China tot de Verenigde Na ties". Of, met andere woorden: de vol ledige overwinning van communistisch I Geen wonder dat Tsjou En Lai óók be- loogde, dat het Chinese volk vurig naai ken vreedzame regeling van de Koreaan se kwestie verlangt. De minister vroeg zich af, waarom de resolutie voor 'het staken van het vuren piet' was aanvaard, toen de Amerikanen He 38ste breedtegraad bereikten. Hij poemde dit voorstel een poging „de Amerikaanse aggressie-strijdmacht adem pauze te geven alvorens zij tot verdere lanvallen overgaat." In Lake Success is dit antwoord nog niet' ontvangen. De commissie van drie, io zeide Sir Benegal Rau, het Indiase pd, zal het officiële antwoord afwachten, plvorens verdere stappen, te doen. Opdringen naar Seoul De eerste tekenen van een hernieuwde Irijd om Zuid-Korea vormden proef- (invallen van Noord-Koreaanse een leden In de richting van Tsjoentsjon. (uid-Koreaanse troepen brachten deze janval tot stilstand. In Noord-West-Korea brengen de punisten twee Noord-Koreaanse korpsen h een Chinees korps samen. Er zijn wel pen Chinese soldaten waargenomen, |och kamelen en paarden wijzen op hun pnwezigheid. Er lag geen sneeuw o Jegen naar de achterhoede, maar er en wel tekenen van intensief verkeer, (aar het front. Evacuatie onder spervuur De evacuatie van Hoengnam houdt a Inder een geweldig vuur, dat schepen liegtuigen afgeven, embarkeren hier de poepen der Verenigde Naties. Bij de lachtportier handlanger voor zware jongen laaide 22.000 uit brandkast van Lido te A'dam Tegen de nachtportier D. P. de K. werd L' "en voor de Amsterdamse rechtbank jaar met aftrek geëist, omdat hy in nacht van 17 op 18 Juli 1949 de achter café Lido in Amsterdam had >pend voor de zware jongen de G. Deze ƒ22.000 uit de brandkast te halen de dochter van de nachtportier, mej. E. de K., kon voor de hulp van haar ƒ8100 in orrtvangst komen nemen. :eds onmiddellijk na de inbraak werd nachtportier verdacht, doch wegens bewijs moest hij vrijgelaten rden. Enkele maanden geleden echter ;g de A'damse politie een anonieme f, waarin stond „dat de nachtportier heus wel meer van wist". Opnieuw srd de zaak onderzocht en thans be ide de verdachte. De zware jongen bleef echter ook gisteren nog hals- rig ontkennen, iets met de inbraak j maken te hebben en zes getuigen hiel- hem door te verklaren, dat hij die it by familie in Den Haag was. De ;r geloofde er niet veel van, eiste hem 3Vi jaar met aftrek en vroeg rangenneming ter zitting. De G. be id zich n.l. in preventieve hechtenis, lende een onderzoek door de Haagse ïtbank in een andere zaak. De doch- de nachtportier hoorde 1 jaar en landen voorwaardelijk tegen zich met de voorwaarde, dat zij zich leer in café's mag vertonen. (Voor arrestatie was zij buffetjuffrouw), kellner, H.. werd 1 jaar met »k geëist, omdat hij een vordering de nachtportier had laten afbetalen gestolen geld 1000!), terwijl hij dat het bedrag van inbraak afkom- vas. De vordering bedroeg 900, hij had 1000 gekregen, zodat hij 100 had geheeld. Uitspraak 5 Januari. Dr Van Houten gezant in Mexico iinnenkort is de benoeming te ver- ichten van dr H. R. van Houten tot itengewoon gezant in Mexico. Dr Van wordt als chef bij de directie nd van het ministerie van Bui- llandse Zaken opgevolgd door de heer J. H. Daubanton. Deze is de tegen- lordige gezant in Mexico en verblijft het ogenblik met verlof in ons land. - Tot Maart a.s. zijn de lonen ii ttenkaanse automobielindustrie op de üdige hoogte gefixeerd. logsbodems voor de kust voegen zich schepen, die raketten afvuren. Aan de an dere kant kregen de Chinezen hier uit gebreide versterkingen. Spoorlijnen uit Mantsjoerije zijn zwaar gebombardeerd en een communistisch bevoorradingscentrum is in brand ge schoten. Acht Amerikaanse „Sabre" straalvlieg tuigen van het nieuwste type bonden Vrijdagavond bij de Mantsjoerijse grens de strijd aan met 15 tot 20 Russische „Migs". Van de laatste explodeerde één in de lucht. Vijf anderen doken op de aarde te pletter. De gevechten eindig den, toen de Migs over de Mantsjoerijse grens wegvlogen. Amsterdamse Assepoester in staatsiekoets Een Amsterdams naaistertje van achttien jaar, Lineke Zwaneveld, is gisteren voor één dag prinsesje ge weest en bejubeld, zoals zij het wel nooit gedroomd zal hebben. Als het liefste en meest onbaat zuchtige meisje van Nederland werd zij uitverkoren uit meer dan 2000 mededingsters in, de prijsvraag, die door de R.K.O. Radiopictures was uitgeschreven om de Nederlandse Assepoester te vinden. Keurig gekapt en in een nieuw kleedje gestoken, als had een toverfee het naaistertje met haar staf beroerd, verscheen zij gisteravond in het Tuschinsky-theater te Amsterdam, waar de eerste ver toning in ons land werd gegeven van Walt Disney's nieuwe tekenfilm Asse poester. In de pauze kwam Lineke op het toneel en kreeg bloemen en geschenken, waaronder een gouden horloge, 's Middags had zij een tocht door de binnenstad gemaakt in een karos, getrokken door vier bepluimde appelschimmels. Int. Chi. Vakverbond: Rechtvaardige verdeling van offers De offers voor het behoud van de fun damentele rechten en vrijheden moeten verdeeld worden met inachtneming van de sociale rechtvaardigheid, die de enige voor een duurzame wereldvrede vormt. Dit wordt gezegd in een resolutie, die dezer dagen werd aangenomen in de bestuursraad van het Internationaal Chr. Vakverbond te Angers (Frankrijk). In tweede lesolutie betuigt men zijn in stemming met het plan-Schuman en wordt voldoende vertegenwoordiging van arbeidsorganisaties bepleit. Voorts be sloot de bestuursraad, meer afgevaardig den te zenden naar de Internationale Organisatie van de Arbeid, de Unesco en de Raad van Europa. Aan de propagan- n het bijzonder de informatiedien- in verschillende talen, zal volgend jaar bijzondere aandacht worden ge schonken. Weer een Nederlander vermoord De heer Van der Kalk (Van der Valk?) /an de suikeronderneming Kremboen in Oost-Java, die sedert Maandag vermist werd, nadat hij met twee leden der mo biele brigade de tuinen ging bemesten, blijkt tezamen met zijn begeleiders door de bende van Pelor vermoord te zijn. Terwijl Pelor in Soerabaja besprekin gen voerde over de aanmelding van zijn b.ende, hebben zyn helpers de moord ge pleegd. Zij hebben zich thans gemeld en bewe- :n ter verontschuldiging, dat zij de heer Van der Kalk en zijn begeleiders ge- aarschuwd hadden, niet te schieten. Deze echter verzetten zich. De bende omvat 150 man. In Malang heeft de bende Soenario eveneens 150 sterk, zich gemeld. Nederlands detachement: koud maar pittig „Bij het Nederlandse détachement Ver enigde Naties wordt nog steeds zeer druk I getraind. Gezondheidstoestand cn stem-1 van de manschappen laten niets te en over. Er heerst in Korea een strenge koude, maar de kleding is daar op berekend", zo deelt de L.V.D. mede. fleheson over Europees millioenen-leger Samenwerking met Tito bij aanval In tegenstelling tot Herbert Hoover, die dezer dagen bepleitte, dat Amerika ten aanzien van Europa geen verdere ver plichtingen op zich moet nemen, doch zich zou beperken tot het opbouwen van een verdediging op het Westelijk half rond zei Acheson gisteren: „Alle sugges ties. dat Amerika zich moet ontdoen van zyn verplichtingen in West-Europa wijs ik van de hand." Voor de senaatscommissie voor de bui tenlandse betrekkingen verklaarde de minister, dat de Noord-Atlantische mo gendheden voornemens zijn voor 1953 een strijdmacht van drie millioen man op te bouwen. Hoeveel Amerikanen deel van dat leger zullen uitmaken, wilde de mi nister niet zeggen. Generaal Eisenhower, zo werd meegedeeld, heeft geen contact met de 30 Joegoslavische divisies, maar er worden regelingen getroffen, die divi- weS.n?U,W te doen samenwerken met de Westelijke strijdmacht, in geval van een aanval. De Amerikaanse senaat keurde het wetsontwerp over de oprichting van een bureau voor de passieve defensie, waar van een burger de leiding heeft, goed. Extra treinen op 26 en 27 December Op Tweede Kerstdag en op 27 Decem ber zullen de Spoorwegen een beperkt aantal extra-treinen laten lopen. Stak mijnwerker explosieven in zijn zak? In een der grote droogirommels van een stoomiwasserij in Brunssum ont stond gisteravond brand, vermoedelijk, doordat de mijnkleding, die gedroogd werd, iets ontplofbaars bevatte. Het vuur woedde in zes van de tien afde lingen Verzekering dekt de schade. Het Westen is bereid met de Srjvjet-Unie over vrede te praten Duitsland heeft maar één legerhet Oost-Duitse „Engeland, Frankrijk Staten zijn bereid samen met de Sowjet- Unie de mogelijkheid te onderzoeken, het vinden van een basis voor een conferentie van de ministers van Buiten landse Zaken van hun landen" aldus luidt het antwoord, dat de Westerse drie cn desbetreffend verzoek van Rus land gegeven hebben. Demilitarisering van Duitsland, zoals in de Russische nota van 3 November j.l. voorgesteld, biedt echter geen uitzicht voor een werkelijke regeling van be staande geschillen. De drie mogendheden zijn bereid tegenwoordigers aan te wijzen, die basis voor onderhandelingen zullen ken. De beste plaats voor de conferentie achten zy Lake Success. ,Er moet", zo zeggen de drie gelijk- luidende antwoord-nota's, „een einde komen aan de huidige internationale spanning. Geen moeite zullen wij sparen n tot dat doel te geraken". Wanneer er echter over demilitarisatie in Duitsland gesproken wordt, loven zij zich op te merken, „dat de enige Duitse macht, die op het ogenblik bestaat, degene is, die maanden geleden in de Sowjet-zone is gevormd en op militaire wijze met artillerie cn tanks wordt op- Niet het Duitse probleem is de eigen lijke moeilijkheid, doch de algemene houding, die de Russische regering sinds het einde van de oorlog aannam. De voorstellen van Praag worden, ter regeling van de geschillen, verworpen. Voor de éénmaking van Duitsland heb ben de Westelijke Hoge Commissarissen dit jaar twee maal voorstellen gedaan tot de Verenigde het houden van algemene verkiezingen I onder internationaal toezicht. Deze a stellen van 25 Mei en 9 October bleven tot nu toe onbeantwoord. Behalve Duitsland en Oostenrijk die nen de besprekingen ook de voornaam ste problemen te omvatten, waarvan de oplossing voor een duurzame verbetering van de betrekkingen,met de Sowjet-Unie afhankelijk is. DENK AAN DE VOGELTJES De Vereniging voor vogelbescher ming verzoekt ons er op te wijzen, dat tijdens de winter iedereen iets kan doen, om de nood van de vogels te lenigen. Allerlei tafelafval kan men beter voor de vogels neerstrooien dan het in de vuilnisbak te werpen. Voer echter nooit op de rijweg, daar de vogels dan gevaar lopen, slachtoffers van het snelverkeer te worden. Zij, die niet in de gelegenheid zijn, vo gels te voederen, kunnen tóch wat doen, n.l. een gave storten op giro 27.52.00 van de Vereniging voor Vo gelbescherming in Den Haag. Restauratie bekostigd van gewetensgeld Aangezien Monumentenzorg geen sub sidie verstrekt, heeft de gemeente Vught besloten, zélf de restauratie van de St Lambertustoren te financieren en wel metgewetensgeld tot een bedrag van 50.000. Ook met etalageverlichting de hele dag zuinig Onder de lichtreclame, die thans geheel verboden is, vallen alle reclameverlich tingen van welke soort en uitvoering ook, die aan gebouwen zijn aangebracht om de aandacht te vestigen op een bepaald artikel of op Reclameverlichting in etalages valt er niet onder. Daarvoor gelden tot en met 27 Januari de bepalingen voor de piek uren. Hierbij was etalageverlichting ver boden, tenzij met het electriciteitsbedrijf een overeenkomst is aangegaan om deze verlichting samen met de winkelverlich ting tot de helft te beperken, In overleg met de bedrijfsgroep detailhandel doet het ministerie van Economische Zaken thans echter op de winkeliers een beroep ook buiten de piekuren de etalage verlichting tot een minimum te beperke.i. Dit blijtl de troost in dood en leven, de zekerheid bij wieg en gral, dof ons een Kindje werd gegeven: leg bij Zijn krib Uw zorgen al. Cameronia morgen thuis en Maloja Donderdag Het troepschip Cameronia wordt he dennacht voor Hoek van Holland ver wacht met in hoofdzaak militairen van het voormalige KNIL en hun gezinnen aan boord. De ontscheping begint mor genochtend om negen uur in Rotterdam. De Maloja. eveneens met KNIL-militai- ren cn hun gezinnen, wordt in de loop van Woensdag as. te IJmuiden verwacht. De debarkatie begint waarschijnlijk Donderdagmorgen om negen uur in Am sterdam. Van heden af lagere loonbelasting De belastingwetten zijn gisteren in het Staatsblad afgekondigd. De verlaging van de inkomsten- en loonbelasting treedt in werking op 23 Dece'mber (heden), de ver hoging en technische wijziging van de omzetbelasting op een nader te bepalen datum, de wijziging en aanvulling van de registratiewet en de zegelwet op 1 Januari en de wet op de personele be lasting op 1 Juni 1951. Voorts is de wet huisvesting gerepa- trieerden afgekondigd. Zij wordt morgen van kracht en geldt tot 1 Januari 1953. Een Kon. Besluit met voorschriften voor huuradviescommissies is eveneens in het Staatsblad verschenen. Drie maanden geëist wegens" schot op zwemmers Drie maanden gevangenisstraf werd gisteren voor de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 19-jarige Hilversummer H. B.. die in Augustus op de Korten- hoefse Plas een schot hagel loste op zes zwemmende jongens en meisjes uit Am sterdam. De jongeman wilde met een andere Hilversummer op de eendenjacht gaan en verzocht de Amsterdammers, er gens anders te gaan zwemmen. Toen de jongelui dat niet wilden, riep de jager: „Ga weg of ik schiet" en vrijwel tege lijkertijd loste hij een schot. Drie meis jes werden gewond door de hagelkorrels, die op het water „ketsten". Uitspraak over veertien dagen. Ons Kerstnummer Vandaag ontvangen onze abonné's. als bijlage het Kerstnummer van niet minder dan 16 pagina's. Aan uitvoe ring en inhoud is de uiterste zorg be steed zodat wij hopen dat u onze krant gedurende de komende dagen met genoegen zult lezen. Elk lid van uw gezin zal er iets goeds in vinden, want vele prominen te medewerkers gaven er hun krach- DAT 500 leden va: )or natuurstudie v ber te Amersfoort i DAT in Amstelvei de Ned. jeugdbond n 27 tot 31 Decem- en congres houden, a de bouw van een de ïnschrijvi: beliepen. DAT het gemeentebestuur van Der, Bosch in een request aan ministe' s'Jacob verzoekt, het muziekcorps van het reg. Stoottroepen niet te doen over gaan naar de band van de luchtvaart troepen in Nijmegen. DAT de president van de Middelburgse rechtbank mr Portheine. per 1 Maart a.s. op zijn verzoek eervol is ontslagen. DAT mr H. Seheltema, hoofd van het bureau Westelijke samenwerking van Buitenlandse Zaken, op 10 Februari naar New York vertrekt, waar hij te werk ge steld wordt bij de Ned. vertegenwoordi ging in de Ver. Naties, en in Den Haag wordt opgevolgd door de gezantschaps- raad ir G. C. Stuyt DAT de Surinaamse Statenleden O. Wong en H. Shrimisir gisteren per vlieg tuig van Schiphol naar Paramaribo zijn vertrokken, het lid Mishre al eerder ver trok on minister Lichtveld Woensdag af scheid neemt. DAT de jaarlijkse collecte van Draagt Elkanders Lasten (van het CNV.) dit maal ruim 210.000 heeft opgebracht. DAT het lede ital van het C.N.V. in het derde kwartaal met 1244 toenam tot 162.343. DAT Bruynzeel Dajak Houtbedrijven vestiging van een agentschap overweegt in Makassar, en een afzetgebied in Cele bes cn de Zuid-Molukken. DAT dr Plesman tot het personeel van de K.L.M. een Kerstboodschap heeft ge richt. DAT het 8.600 ton metende vracht-pas sagiersschip Tjiwangi. hetwelk als eerste van een serie van vijf te Krimpen aan dén IJssel is gebouwd, in Rotterdam aan de Kon, Java-China Paketvaartlijn werd overgedragen. DAT de raad van bijstand der her opgerichte Kamer van Koophandel in Den Bosch op 4 Januari voor het eerst bijeenkomt en er voortaan ook werk nemers in vertegenwoordigd zullen zijn. DAT de Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken en Emigratie, dr T. E. Dönges. die als de rechterhand van premier Malan wordt beschouwd, Vrij dag voor een bezoek van twee dagen in ons land wordt verwacht. DAT in het Bouwcentrum te Rotter dam tentoonstellingen, gewijd aan bo- drijfsbouw, tehuizen voor ouden van dagen, vacantie-oorden en houtbespa- rende constructies, zijn geopend. DAT automobilisten in de Belgische Ardennen rekening moeten houden met veel sneeuw en zeer gladde wegen. DAT het woonhuis en de grote boer derij met negen koeien van P. Fekkes te Winsum gisteravond in vlammen opgin gen, doordat de veehouder-met. een ge opende fles butagas bij een petroleum lamp kwam. Generaal Walker met jeep verongelukt Ernstig verlies voor Amerik. leger De bekende luitenant-gcneiaal Walker bevelhebber van het Amerikaanse 8st( leger, is bij een ongeluk met een jeep op Korea om net leven gekomen. De gene raai werd 61 jaar oud. Het hoofdkwartier van McArthur. heeft, volgens radio-New York, dit trieste nieuws meegedeeld. Na het ontkomen van generaal Dean op Korea, betekent de dood van generaal Walker, wiens naam men voortdurend de communiqué's van Reuter en Ass. Press tegenkwam, een ernstig verlies voor de Amerikaanse legerleiding. Nog minder vlees in Engeland De Engelse regering spreekt het tegen, maar de Britse bladen melden, dat het vleesrantsoen in Januari nog verder zal worden verminderd in het Verenigd Ko ninkrijk. Mogelijk tot een waarde van 8 pence per week. Op 31 December wordt het rantsoen voor vers vlees reeds verlaagd tot 10 pence per week en „corned" vlees tot 2 pence per week. Een Engelse slager zei: „Dan kunnen ze evengoed eenmaal per veertien dagen vlees gaan verkopen." De herbewapening van Duitsland Gen. Speidel en gen. Heusinger als deskundigen Theodor Blank en de voormalige Duit se generaals Speidel. destijds de stafchef van gen. Rommel, en Heusinger als des kundigen, zullen de Duitse'leden van de gemengde Duits-geallieerde commissie vormen, die 8 Januari de besprekingen over Duitslands verdediging zal begin nen. Blank is de Duitse rcgeringsgevol- machtigde voor het onderbrengen van geallieerde bezettingstroepen in Duits land. De commissie bespreekt alleen tech nische details. De vraag of Duitsland zal toetreden tot het Atlantische defensie- stelsel moet aan het parlement worden voorgelegd. Indien nodig kunnen aan bovengenoem de besprekingen ook luchtvaartexperts deelnemen. West-Duitsland is bereid eco nomische offers te brengen voor toe treden tot het Atlantische stelsel. Den Bosch bijna zonder brood met de Kerstdagen Het heeft niet veel gescheeld, of de bakkersgezellen van Den Bosch waren vandaag in een wilde staking gegaan. Het bestuur van de Bossche patroons bond had hen nl. in September reeds de 1 pet vacantietoeslag met Kerstmis be loofd. doch nu het op betalen aankwam, weigerden de patroons, Het bestuur zag zich dhn ook genoodzaakt af te treden. De gezellen echter lieten hel cr niet by zitten en dreigden met een staking, zodat gisteravond het merendeel van de gezel len de toeslag nog heeft ontvangen. Moeder des Heren IN HET JAAR 1950, waarin Rome ge komen is tot de plechtige afkondi- I ging van het leerstuk der tenhemet- opneming van Maria, de moeder dei Heren, is het gevaar groter dan ooit, dat |we de buitengewone betekenis van Maria als historische figuur ietwat uit het oog verliezen. Vandaar dat we thans een bescheiden poging willen wagen om iets te gaan zien van wat God ons in deze profetes gegeven heeft. Dat Maria een profetes was, ln een adem te noemen met gestalten als De- bora en Hanna, is niet moeilijk in te zien. Toch zijn we gewoon, niet haar, en wèl de vierentachtigjarige Anna profetes te noemen. Nu lezen we dit woord in Lucas 2:36 met- betrekking tot Anna; doch van Maria wordt dit woord niet gezegd. Inderdaad, het woord „profetes"* wordt in het Evangelie niet gebruikt met betrekking tot Maria. Niettemin lezen we ln Lucas 1 heel duidelijk, dat de Schrift ons de moeder des Heren als profetes tekent. Het blijkt namely* uit het feit. dat zij een lofzir.- die zeer verwan» is met die van Hanna, de moeder van Samuël. In beide gevallen hebben we te doen met een danklied voor verlossing uit de nood. Hanna verkeerde in nood doordat zij een kinderloze vrouw bleef, hoewel ze niets liever wilde dan d» Here kinderen baren. Zij oehoorde in een tijd van Godsdienstige inzinking tot een groep reformatorische gelovigen. Bovendien dreef haar het verlangen, een kind ter wereld te brengen, da: mogelijk tot de voorouders van de beloofde Mes sias zou behoren en op die wijze dienst baar zou zijn aan Zijn komst. Hanna zong haar lofzang toen ze haar kind gekregen had. Maria echteT dicht haar lofgedicht als haar Kind. Davids grote Zoon, nog niet is geboren Dit treft ons als blijk van zeer grote genade en zeer sterk levend geloof: toen Maria nog vóór de moeilijke dagen stond, waarin het woord van de engel werke lijkheid zou zijn geworden, greep ze in zeldzame geloofsmoed vooruit op de vervulling van de boodschap. DAT DE LOFZANG van Maria ons zo sterk doet denken aan die van Han na, wijst ons de weg om die te ver staan. Dit danklied kwam spontaan bij Maria op, en daaruit bewijst ze onge wild. dat zij als profetes van dezelfde statuur was als de moeder van Samuel. Het l'ed van Hanna, eveneens een dans lied voor verlossing uit grote nood, heeft enkele trekken van overeenkomst met sommige gedeelten uit de laatste rede voeringen van Mozes. Het valt ons oo, lat Hanna veel verder ziet dan de gren zen van het Israëlitische land- Zij heeft oen uitzicht op de wereldhistorische oe ekenis van de Messias, en blylt niet staan bij wat van betekenis is voor het openbaringsvolk alleen. Hetzelfde wijde uitzicht, dat Mozcs en Hanna bezaten, is ook kenmerkend voor Maria, de moeder des Heren: van nu aan zullen mij zalig spreken alle ge slachten. Hij heef. machtigen van ce troon gestort en eenvoudigen verhoogd. Zo loopt er in de geschiedenis van Gods genade-Verbond een historische lijn van Mozes over Hanna naar Mar.a. Daarbij bedenken we. dat Maria verre weg de jongste van de drie was. toen ze haar lied zong. Mozes was over de hon derd jaren oud; Hanna was reeds ge huwd toén Samuël geboren werd; doch Maria was een jonge vrouw volwassen maar nog ongehuwd. EL ZEER VERGISSEN WE ONS, iria als een onwetende jonge vrouw voorsteilen Integen deel. ze was een vrouw, machtig in de Schriften. Ze kende het Woord Go s, voor zover het in haar dagen Schrift was geworden, dóór en dóór. Dat zegt ons iets omtrent haar persoonlijke belij denis. Want we hanteren de Schrift al tijd door middel van onze eigen belij denis. Reeds de erkenning dat de Schrift het Woord Gods en niet dat van een mens is, heeft de betekenis van een belijdenis des geloofs. Daarom verbaast het ons ook niet, dat Maria het Woord Gods zo vrijmoedig toepast. Het lied van Hanna, dat ze vermoede lijk uit het hoofd kende, past ze toe op haar eigen toestand en op haar eigen plaats in de geschiedenis van Gods Verbond en Woordopenbaring. Eigenlijk erkennen we reeds vele eeuwen lang, dat Maria een profetes, en één der allergrootste, geweest :s. Want el'ke maal als de kerk haar lof- Zang zingt, erkent zij dat de lofzang, welke Maria dichtte als danklied voor haar verlossing uit de nood, waard is gezongen te worden door ons, als we de Naam des Heren aanroepen en uitroe pen over de wereld. En elke maal als de kerk deze lofzang zingt, erkent ze opnieuw dat het danklied van Maria ons als het Woord van God tegemoet treedt. Mogelijk heeft Maria dit zelf nooit geweten. Maar de Christus. Die Zijn kerk vergadert, heeft het ons zó duidelijk doen zien. dat we wel tot de erkenning komen moesten: ook dit :s Gods woord. aast Hanna en Mozes, ook Maria als profetes van. het God delijk Woord: en denken er aan. dat ze haar danklied zong toen de verlossing lit de nood nog geen werkelijkheid vas: zij leefde in geloof en nog niet in aanschouwen. Volgen we haar geloof dan ook na. PROF. DR K. J. POPMA. 9.30. V.M. Maandag: zon 8.48- 10.13. Dinsdag: zon 8.48- 10.44. Woensdag: zon 8 4 -11.06. 1 Jan. L.K. ws. WEERBERICHT Tot Zondagavond weinig verandering Tot Zondagavond verwacht De Bilt: Nu en dan opkla ringen. voornamelijk in da zuidelijke provincies met in de nacht en ochtend plaat selijk matige vorst. Overi gens zwaar bewolkt, maar overwegend droog weer, lichte vorst. Langs de waddenkust temperaturen om het vriespunt. Matige, lijdelijk vrij krachtige wind tussen 1 Noordoost en Oost

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1