ïlietiwe £ci&srt)c (fotmuit Legt de Regering zich vonnis van de niet neer rechter? bij het Vloot legt spervuur van enorme kracht Wist U VRIJDAG 22 DECEMBER 1950 BUREAUX SL-enstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening. 58936 ABONNEMENTEN: 4.50 p kwartaal, I 150 per maand; 0.35 per week ADVERTENT1EN: f 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8307 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticb Is gfjcblmn myn hert ia tcgfjenspoet" Het annexatievraagstuk: Zwammerdam Amboneen uiterst trieste kwestie" De interpellatie-Gerbrandy als een nachtkaars ging uit JE INTERPELLATIE-GERBRANDY in de Tweede Kamer over de af- f vloeiing der Arrfbonnezen is als een nachtkaars uitgegaan. Een itspraak van de Kamer is er niet op gevolgd. Minister s'Jacob verklaar- e, dat het zeer onwaarschijnlijk zou zijn, dat de regering niet in hoger eroep zou gaan tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank. Is men ezig. zo formuleerde prof. Gerbrandy de kernvraag van zijn interpel- tie, de oude getrouwe KNIL-soldaten en him gezinnen de dood in te gen door hen te zenden naar dat deel van Ambon, dat is bezet door oepen van de Republiek Indonesië? ,Het is niet waar", zei de minister, ten volle gelegen zou kunnen laten lig- st de Ambonnese militairen worden ge- gen. Dit bracht prof. Romme tot de uit zongen naar Ambon terug te keren. Er spraak, dat de Ned. Staat het ordt geen geweld gebruikt." Maar schendt als de Ambonnezen zonder hun egde de bewindsman er aan toe, hel toestemming en per schip naar Ambon in nodig worden de Ambonnezen te ge- worden vervoerd, sten scheep te gaan of op de plaats aar zij nu zijn te demobiliseren. Prof. Gerbrandy meende, dat het [rechtvaardig zou zijn, dat de Ned. gerleiding de afvloeiing laat beinvloe- n (c.q. zelfs bepalen) door de Indone- iche autoriteiten. Inzake de uitspraak n de Haagse rechtbank vroeg prof. •rbrandy, zoals in een deel onzer editie n gisteren gemeld, of de minister be- as zich naar deze uitspraak ts dragen en het reeds vertrokken schip ■ug te roepen. Volgens interpellant waren er aanwij- ïgen, dat er wel degelijk pressie op de nbonnese militairen was uitgeoefend, ich de minister verklaarde dat de re- ring alleen het welzijn van de Ambon- zen op het oog heeft en dat er in Den lag een rel van gemaakt wordt. De aisen op Java zijn meer bevoegd de Bk te beoordelen. De burgerlijke rech- heeft trouwens, aldus de minister, it het beleid van de Overheid te be- S'a he-t antwoord van de minister, dat i gisteren nog in een deel onzer edities nrlen melden, was weer het woord aan of. Gerbrandy. Hij betoogde, te kunnen ;rüpen, dat sommige Ambonnezen toe ren, omdat zij onder permanente druk rkeerden, vooral als van de zijde v£ ïeraal Scheffelaar büv. het begrip „ii ratie" op Ambon wordt gehanteerd, tfr Oud (VVD) meende, dat de rege- g zonder voorbehoud dient uit te spre- i, dat zij zich zal houden aan uitspra- i van de rechterlijke macht. De heer i der Feltz (CH) wees op de geeste- e achtergrond van de kwestie, nl dat Ambonnezen niets van de Indonesi- e regering willen weten. De heer Van Goes van Naters (Arb.) achtte de uit- aak van de president van de Haagse htbank een politieke uitspraak. Dit be- gde hem een reprimande van prof. nme, die iedere beoordeling jesproken vonnis praematuur achtte, h toch nog niet zo erg, dan dat hij niddellijk daarop kon verklaren, dat kens de mededeling van de regering, geen enkele dwang wordt toegepast, ekent, dat zij zich aan het vonnis zal .den. De heer Weiter meende, dat via flerlandse officieren indirecte pressie de Ambonnezen wordt uitgeoefend, ter- de heer Gortzak (Comm.) betoogde, de Nederlandse soldaten niet tegen Ambonnezen mogen worden ingezet, nneer deze weigeren te voldoen bevel, naar gevaarlijke plaatsen te :den afgevoerd. Ds Zandt (SGP) acht- de ellende een gevolg van de souve- liteitsoverdracht. tweede termijn sprekend verklaarde lister s'Jacob, dat aan generaal Schef- lar is opgedragen zich er van te ver- 'issen, dat alleen vrijwillige afvloeiing Bts vindt. an verschillende zijden had men er in het antwoord van de minister liisterd, dat de regering zich aan de jpraak van de Haagse rechtbank niet De weg die voor de regering openstaat, wanneer zij zich bij het vonnis van de president der rechtbank niet kan neer leggen, zo werd de minister voorgehou den, is de weg van hoger beroep. Prof. Gerbrandy deed een dringend beroep op de minister om daarvan af te zien. De Ambonnese militairen zijn reeds al te lang in onzekerheid. Hun zenuwen kun nen de spanning niet langer verdragen. Maar de minister gaf weinig hoop. Minister Van Maarseveen gaf tenslotte een juridische beschouwing over de ver houding regering-rechterlijke macht met betrekking tot tegen de regering gerichte In een persoonlijk gesprek noemde prof. Gerbrandy de gehele kwestie een „uiterst trieste zaak". De beste oplossing zag hij hierin, de Ambonnezen althans voorlopig naar Nederland te brengen. Voorts meende hij, dat de zaak nog lang niet uit is. Als de regering in hoger be roep gaat, dan vreesde hij dat de zaak lang zwevende blijft. En spoedige beslis singen zijn geboden. igrij Ivereenstemming met Surinamers ijpen van Nederlandse regering onnodig let overleg tussen de Nederlandse re- |ng en de delegaties van de Surinaam- loalitie en oppositie heeft volgens een Jedeling van officiële zijde tot over stemming geleid. De delegaties be- in de aanneming van de volgende herpen te bevorderen: De begroting 11950, verlenging van het octrooi der platiebank, twee dringende belasting- pieningen, de wijziging van het regle- |t van orde voor de Staten, zo mo lk als hamerstukken maar in ieder fel met de meeste spoed, pn het oordeel van de gouverneur jdt overgelaten of hij dadelijk na Indeling dier ontwerpen de Staten zal binden. Voor dat geval zijn de dele- ps van oordeel, dat de aftredende ren geen wijziging van het kiesregle- )t moeten behandelen. Beide delega- zijn ook van mening, dat een ingrij- van de Nederlandse regering niet p oppositie voegt hieraan toe, dat zij S lands belang medewerkt, doch haar ling handhaaft, dat samenwerking I de coalitie onmogelijk is. (tof. Eggens benoemd bij de Hoge Raad nr. J. Eggens, hoogleraar in het I- Ind. burgerlijk recht aan de rijks- kersiteit te Utrecht is benoemd tot jocaat-generaal bij de Hoge Raad. ■middag heeft de beëdiging plaats Prins Boudewijn bracht dezer dagen met zijn zuster, Prinses Josephine Charlotte, een bezoek aan de Koninklijke Brusselse opera, waar Carmen werd opgevoerd Morgen een tweede postbestelling Morgen zal, behalve in de buitenwij- en, in het gehele land een tweede brief- postbestelling worden uitgevoerd dezelfde tijd als op andere werkdagen. Dagbladen, die op genoemde datum door de uitgevers met het dagposttrei- r.ennet worden verzonden, zullen dus veelal nog dezelfde dag bij de geadres seerde worden bezorgd. Geadresseerden, die morgen geen 2e postbestelling ontvangen, kunnen hun kranten aan het postkantoor op het daar- bestemde uur afhalen. Op postin- richtingen, waar normaal geen gebruik wordt gemaakt van de gelegenheid tot afhalen zal deze mogelijkheid op die dag bestaan van 18 u tot 18u 15. )nze Kleurwedstrijd Willen de deelnemers aan onze [eurwedstrijd niet vergeten bij in- foding hun leeftijd op te geven? IVoor hen die de „Jubel" pagina niet Êïr hebben, liggen aan onze loketten afdrukken ter beschikking. Vijgenhandelaien contra... kunstgebitten De Britse handelaren in vijgen zijn helemaal niet te spreken over de kunstgebitten, die vanwege het mini sterie van Gezondheid aan het Engelse volk worden verstrekt. Bij de betrok ken minister, Aneuran Bevan, hebben zij een klacht ingediend, waarin ge zegd wordt, dat hun handel schade lijdt door de kwaliteit van kunstgebit ten. Er worden minder vijgen ver kocht, omdat de pitjes onder het ge bit komen, aldus klagen de handela- Roosenburg heeft getekend 95.000.— De Sneker voetballer André Roosen burg, die samen met Abe Lenstra vraagd werd prof.-voetballer te worden bij de Italiaanse club Fiorentina, heeft, in tegenstelling met Lenstra, die het aanbod na ampel beraad van de hand wees, zijn contract getekend. Hiermee zou hem, naar uit Florence verluidt, bedrag van 16.000.000 lire, d.i. ongeveer f 95.000 ter hand zijn gesteld. Gister middag speelde Roosenburg zijn officiële oefenwedstrijd, en het door de Fries toonde spel schijnt goed in de smaak te zijn gevallen. Vandaag zou Roosenburg naar ons land terugkeren om zijn transfer te regelen. Het is nog niet bekend, neer hij naar Florence vertrekt, om daar voor het eerst in de competitie uit te komen. Hispano Suiza(wapens) komt in Breda De' raad van beheer van Hispano Suiza Nederland N.V. in oprichting deelt mede, dat de in ons land te vestigen wapen fabriek in Breda komt. Met de bouw zal onverwijld worden begonnen. De N.V. wordt opgericht met een kapitaal van 13 millioen gulden. Begin 1952 hoopt men te gaan draaien met een personeel van 500 man. Pas drie emigranten uit Australië terug Van de dertienduizend Nederlanders, die sedert 1947 naar Australië zijn ge- emigreerd, zijn er slechts drie naar Ne derland teruggekeerd. En van die drie zijn er nog twee opnieuw naar Australië vertrokken. Dit is van de zijde der Australische ambassade in Den Haag meegedeeld in antwoord op critiek, die onlangs is uitgeoefend op de levensom standigheden van Nederlandse immigran ten in Australië. De Australische federale regering zal in het financiële jaar, dat op 30 Juni eindigt, i ntotaal 70 millioen pond (onge veer 590 millioen gulden) uitgeven voor de bouw van woningen. Dit bedrag is nodig voor 22.000 huizen voor gemiddeld vier personen en voor gastenhuizen ten behoeve van 20.000 immigranten. Boven dien zal de Australische regering de In voer van bouwmaterialen aanmoedigen tot een waarde van f 250 millioen per jaar. Ook worden volgend jaar 20.000 ingevoerde pasklare huizen neergezet en wanneer de internationale toestand dit toelaat daarna 40.000 per jaar. Dit zijn de plannen van de federale regering. Daarnaast bekostigt de regering van elke staat in Australië nog grote bouwwer ken. In totaal krijgt Australië er volgend jaar ruim 90.000 woningen bij. Maandag één uur Kerstboodschap van de Koningin H. M. de Koningin zal op de Eerste Kerstdag, om één uur 's middags, een rede uitspreken, die door de beide Hilversumse radiozenders zal worden uitgezonden. Naar wij voorts vernemen, zendt het I.K.O.R. Zondagmorgen om 11.05 uur over Hilversum 1 een dienst uit, die Zaterdagavond in de Martinikerk te Groningen gehouden zal worden. Zoals wij reeds meldden, zal Prinses Wilhelmina in deze dienst per gramo- foon een adventsboodschap brengen. Deze boodschap zal worden weerge geven aan het eind van de dienst Huur-compensatie grote gezinnen Verhoging kinderbijslag van vierde kind ai (Van onze Parlementsredacteur) De Regering heeft besloten te bevor deren een verhoging van de kinderbij slag van het vierde kind af. Daarom trent wordt nader overlegd met de loon- en prijscommissie en de Stichting de Arbeid. Deze mededeling deed minister Joekes gisteravond in de Tweede Kamer, toen hij sprak over de plannen der Regering, compensatie te vinden voor de huur verhoging vóór degenen, die niet op be lastinggebied te helpen zijn, doordat zij buiten de loon- en inkomstenbelasting vallen en dus niet kunnen profiteren m de belastingverlaging. Een algemene maatregel voor alle ge vallen kan niet worden genomen. Daar- r is er teveel verschil in plaatselijke individuele omstandigheden. Wel algemene regeling te treffen vc bepaalde groepen, bijvoorbeeld de grote gezinnen, waarvoor de hierboven gekondigde maatregel is bedoeld. Minister Joekes deed deze mededeling aar aanleiding van vragen van de heer Van Vliet (k.v.p.) bij de begroting Sociale Zaken. (Wij merken hierbij op, dat deze hoging van de kinderbijslag ook zal gel- grote gezinnen, die reeds een compensatie door belastingverlaging krij gen. Voor deze gezinnen gaat het dus tot op zekere hoogte dubbel-op. Het grote aantal gezinnen met minder dan 4 kin deren valt niet onder de verhoogde 'kin derbijslag en ontvangt op deze wijze dus geen huurverhogingscompensatie). Kardinaal Von Preysing in Berlijn overleaën Kardinaal graaf Von Preysing. de Rooms-Katholieke primaat van Berlijn en Oost-Duitsland, is gisteren aan een be roerte overleden. Hij toonde zich een fel tegenstander van het nationaal-socialisme Hij werd 70 jaar. Op veler verzoek: Weer familiecompetitie en spraakwaterval Met ingang van Donderdag 25 Januari 1951 zal de NCRV op veler verzoek de wekelijkse familiecompetitie en de spraakwaterval in ere herstellen. Voor deelneming aan de familiecompe titie kunnen zich personen van 16 jaar of ouder uit alle kringen der bevolking op geven. Er zal naar worden gestreefd om dit programma op zeer hoog peil te bren gen, doch daarvoor is zo ruim mogelijke aanmelding geweest. Er zal een extra „vrije vraag" worden ingelast, waarop iedere luisteraar een antwoord kan geven. Voor de nieuwe serie zullen twee wed- strijdgroepen, elk van veertien ploegen, worden samengesteld. Ook de spraakwaterval komt weer terug. Er kunnen aan deelnemen: drogis ten, tramconduoteurs, kleermakers, me- onderwijzers en leraren, handelsreizigers onderwijzers en leraars, handelsreizigers, chauffeurs, kappers, veehouders, lucht- vaartpersoneel, musici, huisvrouwen en journalisten. Men kan zich aanmelden per briefkaart aan „Haak In". Postbus 1000, Hilversum. Auto van persfotograaf schoof onder trailer De 36-jarige Amsterdamse persfoto graaf H. Smit ls gisteren met zijn autootje op de rijksweg onder Laren onder een trailer met oplegger terecht gekomen. Het wagentje kwam klem te zitten en werd meegesleurd. De inzit tende overleed ter plaatse. De chauffeur de trailer treft geen schuld. Zuid-Koreaanse soldaten houden de wacht bü gevangen genomen communis tische burgers uit het gebied van Hamhoeng, waar de verbonden legers ge- evacueerd worden. Zij zullen worden overgebracht naar een gevangenkamp, dat op grotere afstand ligt van het fel omstreden bruggenhoofd Felle aanval op Hoengnam algeslagen Om de aftocht der geallieerde troepen te dekken DE RUST, die gisteren bü het V.N.-bruggenhoofd van Hoengnam heerste en de Amerikaanse bevelhebbers terecht werd gewantrouwd, is vannacht broken door een grootscheepse aanval, waarbij de Chinezen en Noordkoreanen 110.000 man tezamen hadden ingezet. Een spervuur, afgegeven door oorlogsschepen, vliegtuigen en artillerie, dat volgens ervaren waarnemers in hevigheid het zwaarste vuur uit de tweede wereldoorlog evenaardde, deed de vijand echter spoedig terug wijken. Koreanen om de wapens neer te leggen en zich bij Noord-Koreanen als broeders aan te sluiten. Hun zal dan „vergiffenis" worden geschonken. Verder deelde radio Pyongjang mede Seoel schouder Aan het Westelijk front was het we derom rustig. Alleen de Zuid-Koreanen moesten enig terrein prijsgeven. De com munisten zouden hier legerjassen van Amerikaans type dragen. Door het Ame rikaanse achtste leger werd verder be kend gemaakt dat de communisten in West-Korea, een omvangrijke strijdmacht opbouwen. De V.N.-luchtmacht was gisteren de ge hele dag actief, waarbij vijandelijke troepen beschoten werden. Ook Super forten uit Japan en Okinawa plaatsten treffers op troepenconcentraties. De communistische zender Pyongjang is gisteravond weer in de aether terug gekeerd met een oproep tot de Zuid- Het is een oude Zweedse gewoonte, dat de Kerstgeschenken niet alleen aardig verpakt, maar bovendien met lak verzegeld worden. Voor de 4-j. Zweedse Kroonprins Karei Gustaaf was dat werkje echter nog een beetje lastig. Zijn moeder, Prinses Sibylla, hielp hem dan ook een handje Prol. Geibiandy: Stuur Ambonnezen eerst naar Nederland Prof. Gerbrandy, verklaarde na afloop sn het Kamerdebat over de Ambonnese kwestie, dat z.i. de beste oplossing de Ambonnezen althans voorlopig Nederland te brengen. Voorts meen de hij, dat de zaak nog lang niet uit is. vas van oordeel, dat de regering, als zij het vonnis rustig bestudeert, het wel officieel zal aanvaarden. Mocht zij toch in hoger beroep gaan, dan vreesde hij, dat de zaak lang zwevende blijft. DAT morgen in Zaandam de grootste kustvaarder wordt tewatergelaten die .n Nederland werd gebouwd, n.l. een bijna 60 m lange boot voor de R'damse Kolen Centrale. DAT gisteren op Schiphol een oorkon- voor de Kalverstraat aankwam, af komstig van het jaarlijkse Kerstfeest van ïn winkelstraat in Chicago. DAT K. v. d. Ham. hoofdinsp. van ge- meente-politie ter beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken, be- !»md is tot commissaris te Vlaardingen. DAT het Ital. motorschip Villa Dibnu- gine met volle kracht op de Oranjedijk te^ Vlissingen liep en het anker verspeel- DAT garnizoen en burgerij van Harder wijk afscheid namen van kol. J. van Rhijn. de garnizoenscomm. en comm. van de infanterieschool, die werd opgevolgd door kol. W. van Hinte. DAT in Utrecht is opgericht het Ver bond van werknemersver. in het Ned. jerswezen (aangesloten bij het N.V.V.). DAT de laatste hulleploister in West- Friesland, Ma Bos te Woghum, die ruim 40 jaar haar brood verdiende met het plooien van de kanten mutsen, haar werk heeft neergelegd. DAT ook de prov. staten van N.-Hol- land hebben besloten tot het oprichten, samen met A'dam. van een N.V. om drinkwater uit de Rijn bij Jutphaas te gaan halen. DAT met de installatie van de school tandartsendienst voor Oost-Zeeuwsch Vlaanderen thans geheel Zeeland als eerste provincie over dergelijke dien sten beschikt. DAT de A.N.WD.-wegenwachten op Eerste Kerstdag en Nieuwjaarsdag niet rijden, op Tweede Kerstdag van 10 tot 5 uur en met Oudejaar van 8.30 tot 5 u DAT in Juni 1951 te Chicago een i voedseltentoonstelling wordt gehouden aan de producenten van levensmiddelen in de Marshall-landen verzocht is hieraan deel te nemen. DAT mr dr G. J. van Heuven Goed hart, die benoemd is tot hoge commis saris der V.N. voor vluchtelingenzaken, gisteren bij terugkeer in ons land ver klaarde niet alleen het lidmaatschap der Eerste Kamer, maar ook het hoofdredac teurschap van Het Parool te zullen neer leggen. DAT de Gaasterland, een nieuw 8800 ton groot vrachtschip van de Kon. Holl. Lloyd, gisteren een proeftocht op de Noordzee maakte. DAT minister Spitzen aanwezig was bij de opening van het nieuwe polder huis van Walcheren te Middelburg. DAT de Nederlander prof. dr ir E. de Vries, van de wereldbank in Pakistan een studie heeft gemaakt over een lening voor bevloeiing, landbouw en verkeer en thans te Washington is teruggekeerd. DAT gisteren wederom twee van de zes door Amerika geschonken fregatten, n.l. de Van Ewjjck en de Dubois, in Den Helder zijn aangekomen en over enige maanden de laatste twee volgen. DAT men van plan is de Februarista king te A'dam op 25 Februari op bijzon dere wijze te herdenken, daar het dan 10 jaar geleden is, dat het eerste massale verzet zich manifesteerde tegen de Duitse overheersing. DAT de aanvoer dit jaar van gezaagd hout in de Adamse haven gisteren de 100.000 standaards overschreed, een hoe veelheid die sinds 1937 niet meer werd bereikt. DAT tegen de 40-j. belastingconsulent N. S. uit Rotterdam, die f 60.000 van cliënten in eigen zak had gestoken, de R'damse rechtbank 15 maanden werd geëist. DAT de St. Crt. van gisteren een rege ling van lonen en andere arbeidsvoor waarden voor de tuinbouw in Zuid-Hol- land bevat. DAT de zaakwaarnemer P. O. te Steenbergen is gearresteerd, die zijn cliënten door allerlei schone beloften veel geld uit de zak wist te kloppen. I schouder met de Chinese vrijwilligers te zullen bevrijden. Autoriteiten van de U.N.O. hebben verklaard, dat de Zuid-Koreaanse rege ring beloofd heeft, een einde te maken aan de massa-executies van communisten. De geheime dienst van generaal Mac- Arthur is van mening, dat de communis tische troepen in Noord-West-Korea de voornaamste geallieerde linie aldaar op beperkte schaal aanvallen, om te pogen de sterkte dezer linie te peilen. Dit zou geschieden met het oog op de mogelijk heid van een „winteroffensief" der com munisten in de richting van Seoel, dat dan met tachtig tot honderd duizend man zou worden ondernomen en waarbij de 38ste breedtegraad zou worden over schreden. Debat verzand De interpellatie-Gerbrandy over de verscheping en afvloeiing van Am bonnezen op Java is eigenlijk op niets uitgelopen. Het debat verzandde. Het ging in feite om de vraag of de versche ping naar Ambon nu werkelijk geschiedt op basis van vrijwilligheid, ja dan nee. Prof. Gerbrandy stelde zich op het stand punt, dat die vrijwilligheid in hoge mate in twijfel getrokken moet worden. Hij steunde daarbij op hetgeen door de Am bonnese delegatie-Aponno is aangevoerd bij de vordering in kort geding tegen de Staat der Nederlanden, in welk geding de president van de Haagse rechtbank gis termorgen uitspraak heeft gedaan ten gunste van Aponno c.s., waaraan allerlei telegrammen uit en telefoongesprekken met Indonesië ten grondslag lagen. De Regering hield vol, dat er wel sprake n vrijwilligheid en minister s'Jacob steunde bij deze mening eveneens op mededelingen uit Indonesië. Zodoende werd de gehele interpellatie een herin nering aan onze kinderjaren, toen wij het met een vriendje ergens niet over rns waren, met als slot het bij kinder- ïzies stereotiepe: nietes welles. Een kinderruzie is de kwestie der Ambonnezen overigens allerminst. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de in druk, dat de Regering dit geval al te zakelijk bekijkt en te weinig oog heeft de morele achtergrond. Alle ver klaringen, dat het belang der Ambon nese militairen voorop staat worden dan wel wat platonisch. Hier zien wij een van de funeste en tragische gevolgen van een met te wei nig waarborgen omklede souvereiniteits- overdracht Het ambtsgebed Het ambtsgebed in publieke col- leges behoort in Nederland wel tot de omstreden onderwerpen. Daarom reeds was het een goede gedachte van de directeur der Kuyperstichting, mr K. Groen, om een onderzoek in te stellen naar de mate waarop thans ambtsgebe den gebezigd worden en in het verleden gebezigd zijn, alsmede naar de inhoud van die gebeden. Door middel van enquêteformulieren heeft hij vele bouw stoffen verkregen, waaruit hy een be langwekkend rapport heeft samenge steld. Het schijnt ons toe, dat er in dit rap port veel arbeid verwerkt is. Men kan zelfs de vraag opwerpen, of juist in deze beklemmende tijd met zijn talrijke diep ingrijpende problemen deze energie niet beter aan andere onderwerpen besteed had kunnen zijn. Op die vraag willen wij niet zonder meer een antwoord trachten te geven. Uit de vraag blijkt in tussen reeds, dat wij begrip en waar dering hebben voor de hier betoonde activiteit. Het rapport behandelt het ambtsgebed in Nederland. Daarom al kon het geen plaats bicden aan het ambtsgebed, dat president Truman eens ontwierp. Dat gebed lijkt ons belangwekkend genoeg hier te worden vermeld. Het luidt: .Heer, schenk ons uw hulp, als wij het goede willen doen, maar de weg niet weten om het te bereiken. Doch wees bovenal met ons, als wij zeer wel weten 'e moeten doen, maar er volstrekt geen zin in hebben".... Topsalarissen weer aan de orde Regering wil toch d'r eind vasthouden Zoekt het thans in hogere toelagen, daar men andere oplossing onaanvaardbaar acht De kwestie van de topsalarissen wil de regering oplossen door een verhoging lOVi procent boven het peil van 194! het toekennen van meer extra-toelagen. Een andere regeling wordt onaanvaard baar genoemd. Dit betekent, dat de Ka mer voor de keus wordt gesteld: aan nemen of een crisis riskeren. Zoals men weet sprak de Tweede Ka mer vorige week uit, dat zij niet verder wilde gaan dan de bekende loonsverho gingen van vijf procent. Het amendement- Tuin-Schouten-Beernink, waarin dit werd gezegd, werd aangenomen. In het nieuwe voorstel van de regering worden de top salarissen verhoogd met de toeslag 10y« procent, die voor alle overige amb tenaren reeds is vastgesteld in een Kon. Besluit, dat nog door de Koningin worden ondertekend. Om een algemene vertraging te voorkomen wil de regering de 10 Vi procent voor topsalarissen rege len in een wijziging van het aparte Kon. Besluit K 408 van 19 September. Tot zo- wordt dus aan de wens van de Kamer tegemoet gekomen. Daarnaast wil de regering echter het drag voor toelagen aan zeer verdien stelijke hoofdambtenaren verhogen var f 100.000 tot f150.000. Zij vreest, dat an ders de talentvolle krachten door het bedrijfsleven zullen worden weggezogen. De regering vindt het systeem van toe re van gelukkig, maar gaat e omdat de gevolgen van he amendement-Tuin-Schouten-Beernink an ders voor haar onaanvaardbaar zijn. De secretarissen-generaal krijgen vol gens het nieuwe K.B. f 15.000 per jaar. De representatie-toelage van f 1.200 is daarbij op bescheiden wijze inbegrepen. Wat het verdelen van de toelagen betreft nog geen beslissing genomen voor d< overige van de 171 topsalarissen (com- der Koningin, directeuren- Huwelijk van Perzische Sjah uitgesteld Het huwelijk van de Sjah van Perzië, dat op 27 December voltrokken zou wor den, is uitgesteld, omdat zijn bruid, de 19-jarige Soraya Esfandiari, zoals wij gis teren meldden, ziek is. Waarschijnlijk zal de huwelijksplechtigheid thans begin Fe bruari plaats vinden. Koningin-moeder van Irak overleden Na dit jaar tweemaal m een Londens ziekenhuis te zijn geopereerd, is de Ko ningin-moeder van Irak, Aliya, op 38- jarige leeftijd in het koninklijk paleis te Bagdad overleden. Zij was de moeder van de 15-jarige Koning Feisal van Irak. generaal, griffiers van de Eerste en Tweede Kamer, thesauriers-generaal, hoofddirecteuren van de P.T.T., directeur van het planbureau, rijksbouwmeesters. Koude Kerstdagen in zicht Het ziet er volgens De Bilt naar uit, dat de weersomstandigheden van vandaag nog verscheidene dagen gelijk zullen blijven. Het zal over het algemeen niet kouder worden dan vijf graden onder nul, behalve bij plaatselijke opklaringen. Een uitgebreid gebied van hoge lucht druk uit West-Siberië begint zich uit te breiden naar het Westen. De Oceaan depressies volgen, doordat het hogedruk- gebied van de Azoren in betekenis af neemt, een koers over de Golf van Biscaje en Spanje naar de Middellandse Zee. Hierdoor wordt boven heel West- Europa de Oostelijke luchtstroming in stand gehouden. Maar daar het tot diep in Rusland niet meer dan vijf graden vriest, zal de vorst niet veel toenemen. (Advertentie) Lichte vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen zwaar bewolkt met plaatse lijk wat lichte sneeuw of motregen. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krach tige Oostelijke wind. Over wegend lichte vorst (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 8.4716.31 uur; Maan 15.06—8.35 uur. 24 Dec. V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1