Twee kruisende lijnen ■4 Op oudejaarsdag nog in het vaderland EUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 21 DECEMBER 195ti hiei,egio klachten over te late ochtend- postbestelling 's Avonds gepost, 's morgens vóór 9 uur besteld is „super-adagium" (Van onze Parlementsredacteur) \E TWEEDE KAMER heeft gisteren weer enige begrotingen kunnen „opzouten". Dit onparlementaire woord gebruiken wü om aan te duiden, dat zij wel bandeld, doch niet afgehandeld in verband met de langzamerhand berucht ge- u-den top-salarissenkwestie. Overigens hebben wij de indruk, dat er hard rerkt wordt deze kwestie de wereld uit te helpen, zodat dan heel wat begrotingen rkelük kunnen worden afgehandeld. en in het begin van de ind kwam de Kamer klaar met de be- Verkeer en Waterstaat, die het Zuiderzeefonds, het §cheepvaart- het Staatsbedrijf der P.T.T. en het svissershavenbedrijf te IJmuiden. 'at Waterstaat betreft vermelden wij is nog slechts, dat volgens minister - Grftzen bij de wegenaanleg gerekend iem int te worden met het element van 1f"~1Tkverruiming, terwijl er coördinatie rodeLf piaats te hebben van de wegen- en „°_j|alenaanleg met de voortschrijding der istrialisatie. het Zuiderzeefonds kwam o.m. ter ike. de kwestie der Zuiderzeevissers, zo doorgegaan wordt met de uitgifte vergunningen hebben ar het gewenste resultaat, zo meende an der Zaal (a.r.). kwestie van de verlate morgen- Gjtbestelling werd bij de begroting lijvie staatsbedrijf der P.T.T. door alle spre- 1*5, jj aangeroerd en niet bepaald met iming. De heren Verkerk (a.r.), Lucas p.p.). Zegering Hadders (v.v.d.), Hoog- Spel (comm.). Krol (c.h.) en.Posthumus sichtb.) voerden hierover het woord. Decejhnister Spitzen wees er op. dat het nog gaat om een proef, die in de steden wordt uitgevoerd. De loon- bij de posterijen bedraagt 65 pet. var pitgaven. Bezuiniging is geboden, ter- et z(L_ 1951ujti Geen „jaagsysteem" L.T.B. sprak over melkprijs gehouden vergadering van 'ie ïg Leiden van de L.T.B.-veehouders elkprijs een belangrijk punt van ing geweest, aldus ontlenen we de R.K. Leidse Courant. De verga- besloot te blijven protesteren te- :ord=[ de gestelde prijs en zelfs over te het adviseren aan alle veehou- 'iand$. alles op alles te zetten om produc- -ermindering toe te passen. Vervol- zich niet via de overheidsorga- te doen mee sleuren in het jaagsy- anda^m van productieverhoging en uitput- de bodemreserve. Tenslotte te be veiligen, dat het melkbestemmings- ;eacht de wijze waarop, vol- moet worden toegepast om de ver met andere gebieden op te gadering vond het jammerlijk ;elijke adviezen en strevingen te maar zij stond op het idpunt, dat een deel van het Neder- a volk niet mag worden opgeofferd het geheel. :s7! '3 73i ^fiokkelkoning de Smedt in Januari vrij 96je Antwerpse smokkelkoning Henri 52$medt. die het met een minimale ?'jolopleiding van venter tot multi- x |5jonnair heeft gebracht, werd heden- gen wegens het smokkelen van tapij- 39idoor het gerechtshof in Den Bosch Bordeeld tol een gevangenisstraf 51Ïjesr en 'vier maanden en een geld- 45je van f 50 000. met aftrek van het i 6farrest van September 1949 af. De 38jdt komt dus in Januari weer op vrije ^ten. De bijzondere politierechter te Ï2ïa hem tot een zelfde straf ver- r in hoger beroep was vooi jBossche gerechtshof een gevangenis- f van twee en een half jaar en een je van f 100.000 geëist. ülDud-secretaris-generaal 1451 C. P. van Ginkel f 160j de ouderdom van 80 jaar is te Haag overleden de heer C. P. vai: kei, oud-secretaris-generaal van hel _J van Defensie. In 1892 beëdigd tot ede luitenant, had de heer Van Gin- I58^en succesvolle, militaire carrière. Hij 4 55jo.m. tijdens de eerste wereldoorlog 56|r van het Zeister interneringskamp. 171917 werd hij referendaris bij Oorlog 196h 1935 secretaris-generaal Twee jaar 125j ging hij met pensioen. Hij was rid- 274Sn de orde Ned Leeuw en comman- 235l in de orde O.N. De begrafenis had hedenmiddag om 12 uur op g°iw Eykenduynen. Franc Pace, de Amerik. minister 82I het leger, arriveerde in Frankfort _J besprekingen met generaal Hardy, v Irbevelhebber der Amerik. strijd- •r 3i3lhten in Europa. ™ip] iSters schrijven ons hengeen klachten «jover melksanering 14jde N.L.C. van Zaterdag j.l. las ik «fertikel, verlucht met een goed ge- 29«de foto, over de melksanering. Zoals I2?veral mee is. zijn er voor- en tegen- l50Bers. Het lijkt mij daarom gewenst, 62stem uit de praktijk te laten horen. 22ï>hen aan den Rijn kent al geruime ITj.de melksanering en die geeft hier 1MJt°t de minste klacht aanleiding. Het 23«i genot voor de handel. Een genot. al in deze dagen, nu de wegen zo Kojt zijn. Men kan zijn klanten huis 14 (huis bedienen en behoeft niet met vagen of carrier de gehele stad te Uftruisen. hHJheb bij mij in de straat één keer fjbnelkhandelaren tegelijk geteld, die l klanten in deze straat hebben. Zij inen uit alle delen van de gemeente, njjzelfs een klein uur hier vandaan. llSjeen verloren tijd als het anders kan! I38|et kan anders Dit bewijst de prak- H7jjn onze gemeente. 15Itan de Leidse huisvrouwen zich niet j®4! staren op enkele gevoeligheden, .-J ook rekening houden met de leve- fer, die haar dikwijls onder zulke jlijke omstandigheden moet' bedienen, lllïbonden zijn aan een leverancier 56t wel een bezwaar, maar dat geldt Wjtiitsluitend voor de „pof-klant", die, 24\ieer hij bij de één vastzit, een ander nt. Dit kan dan niet meer bij de sa les'??. maar dat is toch niej erg? Het I00||et billijk, dat l«4jen aan den Rijn. wijl daarnaast het vraagstuk v; deling van het werk over de gehele dag aan de orde kwam. Bij de bezorging zijn er immers piek-uren en heel stille uren, vooral in de grote steden. Bij de proef, die in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam gehouden wordt, wordt gepoogd hieraan een einde te maken. De bestel lers krijgen een langere route, ten ge volge waarvan inderdaad sommigen hun ochtendpost later krijgen dan voorheen. De P.T.T. had steeds het adagium: avonds gepost, 's morgens besteld," Hieroverheen is gekomen het super- adagium: ,,'s avonds gepost, 's morgens voor 9 uur besteld." De minister vroeg zich af, of dit billijk was. In Amerika is maar één postbestelling, waarbij de post zeker niet overal voor 9 uur bij de mensen is. In Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Noorwegen en Zwitserland zijn wel twee bestellingen, van welke de eerste nei-gens voor 9 uur klaar is. Bo vendien meende de bewindsman, dat velen reeds voor 9 uur van huis gaan, zodat het er voor dezen niet zo erg op aankomt, wanneer hun ochtendpost enige uren later wordt besteld. Voorts wordt een regeling getroffen, die het afhalen van de ochtendpost aan het postkantoor kan bevorderen. Het moet ons van het hart, dat wij 's ministers argumentatie niet erg sterk, vinden. Het nadeel van de proefregeüng lijkt ons vooralsnog groter dan het voor deel voor de posterijen. Het beroep op Amerika is geheel misplaatst: men kent daar een gedifferentieerd postbestellings systeem, waardoor degenen, die vroeg hun post willen hebben, deze ook inde] daad vroeg krijgen. Het nadeel van Zate ochtendpostbestelling spreekt niet het sterkst voor mensen, die vóór 9 uur naar hun werk gaan, al is het voor hen ook wel prettig, wanneer zij hun brie ven kunnen lezen voor ze van huis gaan. Maar vooral de kleine zakenlui hebben belang bij vroege bestelling post; en speciaal deze mensen zullen weinig tijd kunnen vinden, hun post af te halen en zeker niet, wanneer er vlak in de buurt een postkantoor is. Rest ons ten slotte nog te melden, dat bij de behandeling van de begroting het Staatsvissershavenbedryf te IJmuiden minister Spitzen, in tegenstelling tot de heer Zegering Hadders (v.v.d.), meende, reden is om aan te neihen, dat de viskeuring te IJmuiden niet geheel be vredigend is. Kerstbijeenkomst voor ouden van dagen Georganiseerd door U. V. V. De afdeling Leiden van de Unie van 'Vrouwelijke Vrijwilligers heeft gister middag in de grote zaal van de Burcht ruim vierhonderd ouden van dagen een feest bereid ter gelegenheid van Kerst mis. Wederom deden de dames met goed resultaat een beroep op mej. R. Meijering, die met het kinderkoor ,.De Lenteklok jes" uit Katwijk aan Zee de middag op luisterde, Mevrouw J. C. van Rijnbachvan Gel der heette de ouden van dagen hartelijk welkom. Mej. J. Vlietman vertelde een Kerstverhaal en in de pauze kregen de aanwezigen onder een gezellige kout koffie met koek. De zang van de kinde ren werd zeer op prijs gesteld. Eerst kwamen zij met populaire liedjes voor het voetlicht, in het tweede optreden met Kerstliederen. Ook was er nog een zangvoordracht. De begeleiding aan de piano was uitstekend in handen van de heer Piet Uiterlinden. Aan het eind heb ben de oudjes nog een geschenkje en een appel gekregen. In de zaal was een kerst boom aangebracht. Een film dooi en voor de jeugd Kees, de zoon van de stroper" beleefde gistermiddag haar première Het werk heeft vele paedagogische kwaliteiten ,Kees, de zoon vau dc stroper", een (Leidse) film door en voor de jeugd, heeft gistermiddag in het Casino-tiieater haar première beleefd. Een geslaagde première mogen we wel zeggen, omdat we van mening zyn, dat de filmfabriek „Filca" te Leiden een product voor de Nederlandse jeugd van 7 tot 14 jaar op de markt heeft gebracht, dat aan hoge paedagogische eisen voldoet. We gaven enkele maanden geleden, dat we bij een scène uit deze film, die zich in de duinen van Noordwijk afspeel de, tegenwoordig waren geweest, reeds een beschrijving Ter opfrissing van hef geheugen nog het volgende. Kees, die geen moeder meer heeft er wiens vader op het slechte pad is ge raakt, is niet erg populair bij zijn klasge noten. Hij is voor hen het stropersjong, dat ze niet in hun club wensen. De voerder van deze club is Arie, aar kelijk een stiekemerd, die Kees van alles de schuld geeft. Zo ook van de gulden, die hij uit de zak van één van zijn vriend jes haalt, alsmede van de spaarpot op school, welke hij wat lichter maakt. Kees komt in een zeer moeilijk parket. De spaarpotkwestie is een politiezaak ge worden en op Kees wordt ƒ30 aange troffen, die hij van zijn beschermer, kunstschilder, heeft gekregen. De jongen wordt opgebracht, maar de zeer men: lijke burgemeester zoekt het geval uit het blijkt, dat Kees de waarheid spreekt. Terwijl Kees op het politiebureau zit, trekt de club van Arie de duinen in. Arie vindt een handgranaat, speelt er me wordt door de ontploffing van het pro jectiel ernstig gewond. De explosie veroorzaakt tevens zandverplaatsing. Hierdoor worden de vader van Kees, die zich voor de politie ;n hol heeft verborgen en de vriend Kees, Jaap van Dalen, „levend be graven". De morse-seinen, die zij door de luchtkoker van de oude Duitse bunker sen lamp geven, worden door vrouw Hamel, de „duinheks", gezien en deze rapporteert dit de burgemeester. De ver lossing van de stroper en Jaap is nu nog slechts een kwestie van minuten. Weldra kan de gelukkige vader Van Dalen verstokt roker! zijn vermiste zoon Arie, die veel pijn heeft, vertelt Kees, dat hij de diefstallen heeft gepleegd. Het spaargeld komt weer in de pot op school. De club wordt gereorganiseerd, de kunst- „VITA NOVA" bereikte dit jaar zeer goede resultaten De heer C. van Zijverden tot voorzitter gekozen De vereniging voor K.I. „Vita Nova" hield in de Burcht te Leiden haar algemene jaarvergadering. De vice-voorzitter van de vereniging, de heer C. van Zijverden, kon in zijn openingswoord met dankbaarheid constateren, dat de opkomst van de leden zeer goed was. Hij memoreerde het verlies, dat de vereniging heeft getroffen in het overlijden van haar voorzitter, de heer A. C. Paardekooper. Van de oprich ting af is hy de stimulerende kracht van de vereniging geweest. Met grote eerbied herdacht men zyn vete belangeloze arbeid. wonen. Het vele werk van de voorzitter zal geldelijk beloond moeten worden. Tot bestuurslid werd gekozen in de vacature van de heer Paardekooper de heer S. P. Kraft te Langeraar. De heer Van Zijver den werd herkozen. Het aftredende lid Vervolgens kon de voorzitter met vol doening melden, dat een krachtig en op gewekt verenigingsjaar achter de rug ligt. Zeer goede resultaten zijn bereikt. Hiervan gewaagde ook het jaarverslag de secretaris. De vereniging telt thans 298 leden, dit betekent een leden aanwinst van 197. Dit had tot gevolg, dat het bestuur aan de vergadering kon voor stellen, dat van het reeds betaalde inse- minatiegeld ƒ3,74 wordt gerestitueerd. Met algemene stemmen werd het be stuursvoorstel aangenomen, dat nieuwe leden, die vóór 1 Maart a.s. toetreden, 2 per koe inleggeld moeten betalen. Wie na deze datum toetreedt, moet 4 beta len. De voorzitter verstrekte hierna uit voerige mededelingen over het te bou wen stierenstation met laboratorium en twee woonhuizen. Het complex wordt geplaatst op een geschikt terrein aan de Rijndijk te Hazerswoude. Het architec tenbureau Dekker en Van der Sterre kon het bouwplan reeds een grote kleu rentekening laten zien. De vergadering ging er mee accoord, dat het te resti- en inseminatiegeld ten goede komt het bouwfonds. Het ligt in de bedoe ling, dat de in-gebruik-neming van het gebouw dit voorjaar zal plaats hebben. Het bestuursvoorstel om de leden te verplichten binnen twee maanden zich aan te sluiten bij een melkcontrólevereni- ging werd eveneens aanvaard. De heer Commandeur, dierenarts en technisch adviseur van de vereniging, gaf een ex plicatie van het aanwezige stierenma teriaal. De stieren verkeren in prima con ditie. Hierbij bleek ook, dat het drachtig- heidspercentage van de eerste insemina- ongeveer 60 procent was, van de tweede 25 en van de derde 10 procent. Er zijn in totaal 5472 inseminaties verricht Met algemene stemmen werd nog beslo- im voor de leden van de aankoop- rissies presentiegelden beschikbaar- te stellen, eveneens voor de bestuurs leden, die een bestuursvergadering by- aankoopcommissie, afdeling zwartblaar, werd herkozen, terwijl in de plaats van de heer Joh. Uittenbogaard, die niet herkiesbaar was, de heer J. C. Wesselingh werd gekozen. Ten slotte koos de vergadering met grote meerder heid van stemmen de heer Van Zijverden tot voorzitter. De voorzitter deelde nog mee, dat kort geleden twee beste jonge zwartbonte stie ren in Friesland werden aangekocht. De heer C. P. Roest deelde mee, dat in Gro ningen een 2^-jarige zwartblaar was aangekocht. schilder wordt leider én op de vossen jacht, het slot van het verhaal, wordt Arie door de jongens als lid aanvaard. Het scenario van deze film is van de hand van Inge van Eyck, die reeds vele jeugdverhalen en hoorspelen schreef. Inge van Eyck, die do jeugd kent en doorgrondt als weinig anderen, is er ook nu in geslaagd, de jongens en meisjes te grijpen. Ze wijst hen sterk op het goede, maar ook op het verkeerde in de jeugd van Duinwijk en «spoort hen (onopval lend) aan om voor het goede te kiezen. Dat deze film zonder bombarie en klet terende wapenfeiten het zal doen, staat Over de regisseur. Ernst Winar, vertel den wij reeds eerder. Hij heeft met zijn mensen, die geen van allen eerder voor de film hadden gespeeld, een goed pro duct weten te maken. De directeur van „Filca", de heer H. van Calcar, deed het camerawerk. Niets dan lof hiervoor! Vooral de scènes in dc duinen zijn uitstekend. Jammer, dat het geluid van deze smal film, vooral in het eerste gedeelte, niet hoge eisen voldoet. Maar dat schijnt :en smalfilm tot nu toe vrijwel onbe reikbaar te zijn. J. P. Oplichter gal zich uit voor millionnair Meldde zich na Franse reis aan bij de politie Wilt u mij arresteren? vroeg de 28- jarige Amsterdamse metselaar H. M. D. gisteren, toen hij een politiebureau in Rotterdam binnenstapte. Aan zijn ver zoek werd voldaan, want hij bleek heel •at op zijn kerfstok te hebben. De jongeman had in Den Haag, Woer- en en Maastricht oplichtingen gepleegd Toen de grond hem te heet onder de voeten werd, vluchtte hij naar Frankrijk, waar hij zich voor „de Amerikaanse mil lionnair Johnson" uitgaf en kenni: maakte met een meisje, dat dik in de francs zat. Hij vertelde, wegens deviezen- moeilijkheden zijn dollars niet te kunnen laten overkomen. Vier maanden/gaf het meisje hem vry royaal de kost. Toen haar geld op was vertrok D. alleen naar Ne derland. Zonder te betalen liet hij zich door een taxi-chauffeur van Rotterdam Amsterdam rijden. Een buffetjuf frouw kon naar f25 fluiten. Toen vond de metselaar het echter welletjes en meldde hij zich bij de politie. Hij is naar Den Haag overgebracht. Prof. dr K. Schilder gehuldigd Gisteren heeft in de aula van de theo logische hogeschool der Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) te Kampen eenvoudige huldiging plaats gehad prof. dr K. Schilder, die deze week zestig jaar is geworden. Namens een huldi gingscomité werd hem een wire-recorder :en schrijfmachine aangeboden. Na- s de predikanten overhandigde ds D Dijk, van Groningen, hem een enve loppe met inhoud en namens de profes- offreerde prof. P. Leddens potlood. Vele personen uit het ge hele land verschenen op de receptie, welke op de samenkomst volgde. deze ontvangst had prof. Schilder nog vele geschenken in ontvangst te krentenbrood van ongeveer drie meter lengte. Arie voor het forum van zijn vrien den. Een episode uit het filmwerk „Kees, de zoon van de stroper", namelijk het einde van de vossen jachten het begin van een nieuwe vriendschap. Dr F. Wibaut in de Eerste Kamer? Nu mr G. J van Heuven Goedhart be noemd is tot hoge commissaris van de Verenigde Naties voor vluchtelingen zaken zal hij als internationaal ambte naar uit zijn officiële Nederlandse func ties moeten treden, inclusief zijn lid maatschap van de Eerst Kamer, met in gang van 1 Januari a.s. Dr F, Wibaut te Amsterdam volgt op de lijst om hem op te volgen. Minister Van Schaik naar de West Minister mr J. R. H. van Schaik zal op 2 Januari a.s. voor een kort bezoek naar de Nederlandse Antillen vertrekken ver gezeld door de heren mr W. C. L. van der Grinten, staatssecretaris van Econo mische Zaken, mr W. H. van Helsdingen en mr P. G. Hooghoudt van de afdeling Suriname en de Nederlandse Antillen van Minuor, ter bespreking van de eilanden regeling voor de Nederlandse Antillen. Wetenschap en pers Zoals wij reeds schreven, voelen wij ons gedrongen commentaar te leveren op het artikel van professor B. A. van Groningen, dat wij in ons blad van eer gisteren opnamen. In dit artikel kwam professor Van Groningen op tegen de reacties van verschillende dagbladen op enkele zinsneden uit zijn overdrachts rede als rector magnificus, waarbij hij critiek leverde op de verhouding we tenschap-pers. Een commentaar op dit artikel is niet zo eenvoudig, omdat de hooggeleerde schrijver hierin reageerde op wat niet alleen ons blad. doch ook wat „Het Vrije Volk" en ..Het Leidsch Dagblad" omtrent deze aangelegenheid schreven, terwijl hij de voornaamste punten, die de N. L. C. naar voren bracht, niet of summier behandelde. Wij hadden nl. gaarne een antwoord ont vangen op ons verwijt, dat de journalist, wanneer hij zich voor een onderhoud tot een man van wetenschap wendt, doorgaans een gesloten deur vindt. Het slot op die deur is meestentijds een ant woord als: „Wij zijn niet erg op publi citeit gesteld", of: ,-Dit is een ondenverp voor de vakbladen." Natuurlijk maken wij. evenals pro fessor Van Groningen, onderscheid tus sen een stukje over de onthulling van het borstbeeld van professor Meijers en een artikel over een nieuwe wetenschap. Het eerste zouden wij een „nieuwtje uit wetenschappelijke kring" kunnen noe men, het tweede „wetenschappelijk nieuws". Doch beide zijn van groot be lang voor de krant. Om de doodeenvou dige reden, dat het de lezer zal interes- óf omdat de krant de lezer wil brengen, zich er voor te interes- En ziehier, menen wij, de dubbele taak van de krant: enerzijds rekening te houden met de wensen van de lezer (alhoewel dit nog niet met zich brengt een zich volledig onderwerpen an zijn wensen), anderzijds het leiden -- 1 diens belangstelling naar een hoger liveau: een culturele taak dus. Welnu, noch voor het nieuwtje -:tenschappelijke kring, noch voor tenschappelijk nieuws vindt de pers hartelijk geopende deur. Professor Van Groningen geeft dit trouwens ook toe. als hij schrijft: ,.Er bestaat ongetwyfeld wetenschappelijke kringen slechts ge ringe bereidheid om rechtstreeks o tact met de pers te zoeken. Welnu, dat de uiteenzettingen, die ik dit verband ook weer in de dagbladen te lezen kreeg, deze bereidheid niét zullen Veeleer het tegendeel", is een somber geluid. En. wat de aangaat, niet verdiend. Wanneer de pers voor haar belangen en die haar lezers en niet minder van wetenschap -*- opkomt, omdat haars de wetenschap in deze niet geheel vrijuit gaat, trekt de wetenschap zich helemaal terug, en barricadeert z toch al zo hermetisch gesloten deuren. dat dit geen goede oplossing is. Tenzij de wetenschapsmensen in deze polemiek een gerede aanleiding vinden, thans volkomen met de pers te breken, welke aanleiding zij met graagte en met beide handen aangrijpen. Wat wjj niet durven en niet willen veronderstellen. .*-3 zó komen uit te zien. Ze zullen aan de Rijndijk onder de gemeente Hazerswoude verrijzen Feestelijke ure in Hervormde Gemeente van Valkenburg In-gebruik-neming van het nieuwe orgel Vele muziekliefhebbers waren gister avond naar de Hervormde kerk te Val kenburg gekomen ter gelegenheid van de in-gebruik-neming van het nieuwe orgel. Ds L. I. Baas liet Psalm 84 1 en 4 zin gen en dadelijk kreeg men de gelegenr heid de mooie tonen van het instrument te beluisteren. Na lezing van Psalm 150 en gebed hield ds Baas een korte medi tatie, waarin hij de blijdschap vertolkte, die leefde in de harten, nu de zang van de gemeente weer op waardige wijze begeleid kan worden. „Een eigenaardige kerkdienst", noem de spr. het. Anders staat de kansel met het geopende Woord in het middelpunt. Zo moet ook de boodschap Gods tot ons gebracht worden en het zou volkomen onjuist zijn als het anders gebeurde. Het orgelspel heeft in de gewone eredienst ondergeschikte en een dienende taak te vervullen. Vanavond echter domineert het orgel en er is grote dankbaarheid, dat we dit thans mogen doen. Spr. herinnerde aan de plechtige in wijding van het kerkgebouw. Tot nog toe moest de zang met een harmonium bege leid worden en deze „bazuin" gaf toch wel vaak een onzeker geluid. Het was niet altijd een vreugdevol bedrijf. ,.Toch het gemeentelied geen bijkomstigheid: t is een wezenlijk bestanddeel van de godsdienstoefening. Het moet immers geen ijdele klank zijn als we aanhef fen: ,,Ik zal mijn stem met aller lofzang paren". Van deze geestdrift wordt bij ons. aldus spr. veel te weinig gevonden. Bij Israël was dat anders; daar was het loven en danken en zingen niet van de lucht In Psalm 150 wordt alles op geroepen om het „Halleluja" te laten ho ren. Zo zal de dienst in onze kerken ook moeten zijn, want het lied, dat Boven eenmaal gezongen zal worden, zal hier moeten worden ingestudeerd. Niet ieder zijn eigen melodie, maar samen eei hetzelfde accoord. Het orgel bestaat uit verschillende klanken, maar ze worden aangedreven door één motor en bespeeld door één meester. God plaatst ons in Zijn orgel. Aangeblazen door de H. Geest zal de grote Meester Zelf ons gaan be spelen. In deze wereld vol dissonanten zal de Kerk haar zang moeten zingen. Een maal zal op deze aarde alles ophouden te bestaan, maar het lied blijft. Dat zal gehoord worden tot op en na de jongste 'ag. Na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 118 7 kreeg de heer Nic. van Beelen de gelegenheid het orgel in al zijn onderdelen te laten horen. Improvi saties over allerlei kerstliederen leenden zich daartoe uitstekend. Dan was er het zachte gefluister van een Roerfluit of Sallicional; dan weer de heldere toon de Schalmei, terwijl het volgende ogenblik het gebouw gevuld werd met de ronde tonen van het gehele instrument. Kwakzalver-vulpendokter gearresteerd Een kwakzalver uit Amsterdam, zekere B. is te Landsmeer (N.-H.) gearres teerd wegens oplichting en het onbe voegd uitoefenen van de geneeskunde. Hij bezocht patiënten, vermoedelijk in verschillende plaatsen van het land, en gaf hen „heilbronkruiden", die als thee getrokken moesten worden. £e man stond ook bekend als „de Hilversumse vulpendokter". Wat hier door de orgelbouwers G. Leeuwen en Zonen uit Leiderdorp is tot stand gebracht is iets voortreffelijks. Het is bekend, dat deze firma al jaren lang er naar streeft, zoveel mogelijk de klank van het oude kerkorgel te ev ren. Welnu, in datgene, wat zij ii Hervormde Kerk in Valkenburg heeft neergezet, zal iedereen zich kunnen overtuigen, hoe ver dit ideaal al wezenlij kt is. Ds Baas sprak woorden van dank tot de organist voor de uitnemende wyze, waarop hij zich van zijn taak gekweten had. Hij bracht dank aan de orgelbou wer. dat hij zijn belofte gestand gedaan had. Het orgel zou dit jaar nog in ge bruik genomen kunnen worden. Ten slotte richtte ds Baas enige woorden tot de Kerkvoogdij om haar dank te zeggen de toewijding. Wel zijn de zorgen nog niet afgewenteld, want de financiën spelen nog een zeer grote rol. .AVaar echter een zingende en juichende ge meente aanwezig is, daar zal ook de be reidheid gevonden worden tot het bren- ;n van een offer". Na dankgebed en het zingen van Ge zang 94 was deze plechtigheid afgelopen. En nu komen wij nogmaals terug op het onderdehand beroemd en berucht geworden geval van de speld in de long. De Nederlandse lezer interesseert zich voor dit geval. Hij moet zich daarvoor ii.teresseren, omdat hij bij dit geval direct betrokken is. Wat gisteren een mejuffrouw Tijsterman is gebeurd, kan vandaag een ander overkomen. De lezer, die, naast God, leeft en gezond is bij de gratie zijner medici, heeft het recht te weten hoe het met de kennis en kunde van die medici saat, voor zover hij hier onmiddellijk belang bij heeft. ..Neen", zeggen de heren geneeskundigen, „dit is een kwestie voor de vakbladen". En de journalist, die zijn oor bij het gemene volk te luisteren heeft gelegd en opge merkt heeft hoezeer in deze het publiek meeleeft, en het zich als een plicht voelde voorlichting te geven, vond ge sloten deuren en moest langs een ach terdeur of erger zien binnen te komen. De taak van de pers is mede: opvoe den. En wil de pers de belangstelling van de gemiddelde lezer op een hoger plan brengen, dan zal zij moeten begin nen, niet met een weldoorwrocht, voor 100 pet wetenschappelijk en dus voor die gemiddelde lezer vrijwel onleesbaar artikel. Hij zal de weten schap moeten ophangen aan gebeurte nissen. die binnen het geestelijk bereik van die lezer liggen. In dit geval aan het actuele. Aan datgene, waarvan een ieder sprak en waarvoor een ieder zich interesseerde. Als belanghebbende. Men moet het ons maar niet kwalijk nemen, wanneer wij het ditmaal eens ronduit zeggen, maar vaak heerst in wetenschappelijke kringen de grote mis vatting, dat artikelen over wetenschap pelijke onderwerpen door wetenschaps mensen moeten worden geschreven. De soms gewenste en nodig geoordeelde uit zondering daargelaten, moeten wij dit ten stelligste ontkennen. Het geestelijk de man van wetenschap is doorgaans zó hoog verheven boven het bevattingsniveau van de gewone lezer, dat het hem meestal onmogelijk is af te dalen tot een hoogte, waarnaar die lezer reiken kan; ook al gaat deze op de pun- zijn tenen staan. De voorbeel den zijn daarvan te over. Bovendien: ieder man van wetenschap kan niet precies voelen wat de lezer in teresseert: en iedere man van weten schap is geen onderhoudend verteller. Wat toch zeker een eerste eis genoemd mag worden. En daarom ligt juist hier zulk een schone taak voor wetenschap en pers. De geleerde vertelt aan de journalist, de journalist vertelt over aan de lezer. En neer de geïnterviewde de copie aan laatste correctie onderwerpt, ter toetsing op haar wetenschappelijke juist heid, ons dunkt, dat dan tegen deze wij voorlichting geen enkel bezwaar kan worden gemaakt. Wy noemden slechts één mogelijkheid n de deur te openen. Er zijn er vele. Beiden hebben zij een taak. Twee verschillende lijnen, die elkaar noch tans pp één punt kruisen: op het punt der culturele en wetenschappelijke op voeding. Sn wanneer de wetenschap dit net ziet als wij het menen te moeten zien. wel, dan kunnen wij, met een variant op de woorden van professor Van Gro ningen, zeggen: ,.Zo gezien heeft de pers toch nog een kans". Bankinstelling voor 7.500 benadeeld Een Amsterdamse bank heeft bij de politie*aangifte gedaan, dat vorige week door haar bijkantoor te Bussum op een vals briefje van een rekeninghouder al daar een bedrag van f 7.500 is uitbetaald. Bij contróle bleek, dat de handtekening vervalst was. De politie zoekt de per- 1, die het briefje aanbood. Militairen/ die met de Zuiderkruis uit Indonesië vertrokken Met het troepentransportschip „Zuider- kruis", dat op 8 December uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk op 31 December in de haven van Rotterdam zal arriveren komen o.m. de volgende militairen naar huis. LEIDEN Sold. G. P. Hendriksen, Roodborststr. 52; Sold. J. M. Knetsch, Stieltjesstraat 29; Sold. J. A. v. d. Stokker, R. Visser straat 26A; Sold. J. J. Deyn, Haven 6; Sold. J. Spies, Tollensstraat 1; Sold. N. van Groeningen, Morsstraat 31; Sold. H. Heetveld, Marnixstraat 18; Sold. W. de Vos, M. Moonstraat 16; le Lt Epskamp. Hoge Rijndijk 37; 2e Lt N. G. Reyneveld, Cobetstraat 14; S.M.I. C. F. F. Schwartz, Vondellaan 21. ALPHEN AAN DEN RIJN Sold. M. W. de Lange, Greipesteinstr. 46; Sold. M. Oudshoorn, Gnephoek 74B; Sold. D. J. Gorkum, Wilhelminalaan 9 HAARLEMMERMEER Sold. I H. van Dam, Molenweg 74; Sold. A. W. v. Honk, Aalsmeerderweg -64; Sold. J. J. Quist, Vijfhuizendyk 157; S.M. C. v. d. Spek. Lisserdijk 10, Abbe- Sold. J. Leegwater, Aalsmeerder- dijk 103. HILLEGOM Sergt. Th. Sistermans, Hoofdstraat 109; Sold. M. J. Oorthuis, Krochtstraat 21; Sold. D Zuiler, Talmanstraat 9. HOOGMADE Sold. J. Disseldorp, Kerkstraat 38 KATWIJK AAN DEN RUN Sold. C. Francken, Kerkstraat 9. KATWIJK A.AN ZEE Sold. I C. Snijders, Roest van Lim burgstraat 5; Sold. L. v. d. Bent, W. Male- fijtstraat 74; Sold. J. v. d. Oever. Zee weg 33; Sold. G. Remmerzwaal. Ligus terstraat 13; Sold, D. van Byn; Friezen- straat 21. LEIDERDORP Korp. E. A. Th. Vonk, Hoofdstraat 101; Sold. G. C. Keereweer, Zijldyk 17. LISSE Sold. P. J, van Steyn, Eerste Poel laan 103. NIEUWKOOP B. G. Vermey, B 174. NIEUW-VENNEP Sold. J. Boogaard, Sloterweg 1239; Sold. H. J. Middelkoop, Hoofdweg 1323. NOORDWIJK Sold. C. Mooy, Voorstraat 72. NOORDWIJKERHOUT Sold. J. A. Nederstigt, Zilkerduin- weg 99. OEGSTGEEST Sold. H. J. Wijsman, Abspoelweg IS; Four. A. Gravekamp, Rijnhofweg 1; S. Mach. P. Romijn, Torenveldstraat 24. RIJNSATERWOUDE Sold. N. Janssen, Herenweg 135. RIJNSBURG Sold. W. v. d. Eikel, Burg. Meyboom- straat 31. RIJPWETERING Sold. A. J. Koot, Past. v. d. Plaats straat 75. SASSENHEIM Sold. C. A. Spruit, Blijdorpstraat 39. VOORSCHOTEN „S°ld' K.Verstraten, Noortheystraat 26; Sold. C. J. Zonneveld, Papenlaan 158; *old. «V J. den Hollander, v. Kempen- traat 28. WASSENAAR ian0I"ll F' V' Vlaanderen- Koren- WOUBRUGGE Sold. H. S. v. d. Meer, Zwarte weg 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3