Jlicume geitectft(üouranl Eisenhower werd Montgomery's haas bij verdediging van West-Europa Nieuw rood offensief in West- Korea verwacht n om deze kant op te Wist U DONDERDAG 21 DECEMBER 195B BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen» en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIKN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Ten en dertigste jaargang No Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticfj fs gbtbleuen mynhcrlia tcgljcnspocf Over te late OCHTEND POSTBESTELLING legio klachten ZIE PAG. 3 Precies als in de periode 1944-'45 Acheson't Kan ons niets schelen hoe de Russen erop reageren De benoeming van Eisenhower tot bevelhebber van het Atlantisch leger heeft uiteraard een verandering gebracht in de positie van veldmaar- schalk Montgomery, die tot nu toe bevelhebber van de strijdkrachten van de West-Europese Unie was. Zijn leger zal, als zodanig, ophouden te bestaan en opgaan in Eisenhowers strijdmacht, zddat dezelfde figuur ontstaat als in de jaren 1944 en 1945, toen Montgomery's achtste leger ook een onderdeel vormde van Eisenhowers invasiemacht. Montgomery's staf te Fontainebleau Is gisteren ter beschikking gesteld van de .Amerikaanse generaal, die een drukke dag had en hele reeksen telefoongesprek ken voerde met toekomstige medewer kers. België: 150.000 man er bij Het ligt voor de hand. dat ook uit de landen van West-Europa zelf de nodige vitaliteit moet komen, om de Atlanti sche defensie op te bouwen. België be sloot gisteren in 1951 niet minder dan 150.000 dienstplichtigen voor een eerste oefening van twee jaar onder de wape- e roepen. Engeland zal het ontwapeningsprogram met 3600 millioen pond uitbreiden. De financiering van de plannen, dat is Brussel wel aan Jiet licht gekomen, alijft het grote probleem. Het zal voor de ministers van Defensie met hun ambt- ;enoten van Financiën moeten worden besproken. Een woordvoerder van de conferentie Eeide gisteren dat, hoewel het West- Europese leger in de Atlantische verde diging wordt opgenomen, de defensie bepalingen der Westerse Unie, die hulp verlening aan elkander voorschrijven, (ran kracht blijven. Zoals men weet, Brijft het Atlantisch pact voor: „dat anige hulp moet worden verleend als -dzakelijk wordt geacht". De Brusselse conferentie heeft de in houd bestudeerd van de nota's, die aan Moskou zullen worden gezonden over de bijeenkomst van ministers van Buiten landse Zaken der grote vier, waarom de pussen verzocht hebben, zoals men weet. Uit de beweringen van de woordvoer- Èr maakte men op, dat eventuele Duitse nheden zullen behoren tot de strijd- acht van de West-Europese groep. 28 Januari a.s. is door de communisti- [che „strijders voor de vrede", in West- Duitsland als een protestdag „tegen de herbewapening van West-Duitsland" ge proclameerd. Achesons mening Toen men de Amerikaanse minister Var, Buitenlandse Zaken, Acheson, vroeg, (vat de Russen zouden zeggen van vorming van een Atlantisch leger e: herbewapening der Duitsers, en of dat biet het welbewust nemen van risico geweest zei hij: „Wij stellen geen belang |n risico's. Wij doen slechts iets, waarmee (vij reeds begonnen zijn toen we het At lantisch verdrag ondertekenden. Dit jeger is het enige om de vrede in Europa te bewaren. Ik heb er steeds op geha merd, dat de enige weg om die vrede pewai-en, de opbouw van een sterke De schietpartij te Bandoeng Nederlands protest in Indonesië Onze militairen waren niet gewapend Mr Schuurman, de plaatsvervangende Nederlandse hoge commissaris te Dja karta, heeft bij het Indonesische minis terie van buitenlandse zaken geprote geerd tegen de schietpartijen van Zondag 1.1. op een voetbalveld te Bandoeng, waarbij vijf personen gedood werden en verschillende gewond. Betrouwbare zegslieden meldden, dat de Nederlandse en Ambonnese miiltairen op het veld niet bewapend waren en ver rast werden door Indonesische troepen, die zich een weg naar het terrein baan den. nadat hun geweigerd was de voet- Dalwedstrijd tussen een Indonesisch en Nederlands militair elftal gratis bij te Indonesische officieren hebben alle Banwezige Nederlandse militairen na de wedstrijd gefouilleerd, maar zij vonden klechts één pistool. Hiermede was echter geen schot gelost. i Tot nog toe is er geen officiële klaring over het incident door de Indo nesische regering uitgegeven, ofschoon deze verklaring reeds voor Maandag was toegezegd. De plaatsvervangende Hoge Commissa ris mr Schuurman, heeft adere inlich- itingen gevraagd, en te kennen gegeven dat, indien de toedracht van het incident is geweest als in het voorlopige rapport wordt beschreven, dit voorval een zeer ernstig karakter draagt. In dit geval zal de hoge commissaris aandringen op jmaatregelen, waardoor dergelijke inci- identen voorkomen worden. legermacht is. Er mag geen vacuum ont staan. dat de mogelijkheid van aggressie openstelt. Het gesprek met de Amerikaanse mi nister vond plaats op het Brusselse vlieg veld Meisbroek, waar een dikke mist Trumans eigen vliegtuig ..Independen- aarmee Acheson reisde, verhin derde om op te stijgen. Een der verslaggevers zei: „Gaat de organisatie van het Atlantisch leger niet reel te snel om doeltreffend te zijn?" Acheson antwoordde: „Wat we tot nu toe gedaan hebben, was veel te weinig i het heeft al veel te lang geduurd' Besprekingen in Bonn De Amerikaanse hoge commissaris ir Duitsland MacCloy zeide gisteren, dal zijn Britse- en Franse collega's heden met Adenauer samen zouden ko- te spreken over de herbewape ning van West-Duitsland. Welke con- politieke, en economische- zul len worden aangeboden, weigerde hij te zeggen. „Maar wij heben zeer veel spe ling bij onze onderhandelingen" •i hij. En aan de andere kant Pieck, de Oost-Duitse president, keerde Woensdag van zijn bezoek aan Warschau Berlijn terug. Hij zei „volledige over eenstemming met Poolse regeringskrin gen te hebben bereikt". Voor mobilisatie in V.S.: 20 milliard Ten behoeve van de versnelling der mobilisatie heeft de Amerikaanse Se naatscommissie voor de toewijzingen eer wetsontwerp goedgekeurd, waarbij een bedrag van 20 milliard dollar wordt .be schikbaar gesteld. Kerstboodschap van Truman President Truman heeft in een Kerst boodschap tot de Amerikaanse strijd krachten de hoop uitgesproken, dat de wereld in het nieuwe jaar dichter bij de verwerkelijking van „haar droom van vrijheid en rechtvaardigheid" zou komen Pan-Amerik. conferentie te Washington op til Omstreeks half Februari zullen te Washington de ministers van Buitenland- Zaken van de 21 Amerikaanse repu blieken een conferentie houden. De V.S. hadden hierom verzocht, omdat de „aggressieve politiek van het internatio naal communisme een situatie heeft ge schapen, waardoor de gehele vrjje we reld wordt bedreigd." Overleg tussen minister en Surinamers Minister Van Maarseveen heeft giste- :n twee uur lang een bespreking gehad met de Surinaamse minister van onder wijs, de soc.-dem. literator Lou Lichtveld, de delegatie der oppositie in de Suri- urnse Staten in tegenwoordigheid var dr Pos en de heer Jonkers, hoofd van de afdeling West-Indische zaken van zijn departement. Men kwam niet tot eer bepaald resultaat en zou heden verder gaan. De heer Findlay noemde de hou ding van de minister zeer begrijpend. Deze wenste niemand een bepaalde me ning op te dringen of op te treden als scheidsrechter. Morgen zal de delegatie de Surinaamse coalitie van Schiphol vertrekken; Zaterdagavond de delegatie de oppositie. Minister Lichtveld heeft nog geen overtocht geboekt. Waanzinnige boycot van Nederlanders Op 9 dezer zijn de vier laatste Neder landers, die bij de centrale stichting vooi de wederopbouw in Indonesië werkten met de Willem Ruys naar Nederland vertrokken, nl. ir A. M. van der Most, ir E. W. H. Clason. W. L. Kwint en J A. Koop. Over dit vertrek maakt de „Nieuwsgier" enkele bittere opmerkin gen. Ir Clason is in 1903 in Ned. Indie gekomen en voltooide onder zijn leiding de Serajoewerken, waardoor 20.000 ha bevloeid werd. In 1948 nam hij het initiatief tot de bouw van de voorstad Kebajoran te Djakarta. Na de souverei- niteitsoverdracht is hij zijn werk blijven voortzetten ondanks wantrouwen, be dreigingen, intimidatie, onaangename be jegeningen en zelfs mishandelingen van zijn Nederlandse medewerkers. Desniet temin heeft de Indonesische regering hem naar aanleiding van een op sentiments- overVegingen berustende motie var hoofdbestuur ener arbeidersvereniging van zijn functie ontheven en hem uitge schakeld van het grootse werk. waarvar, hij de geestelijke vader was. Hij werd gedoemd tot nietsdoen en tot toezien hoe men begint, zijn werk af te breken. Prikkeldraad voor Stalin Vandaag is Josef Stalin 71 jaar gewi den. De hoofden der Oosteuropese staten hebben in de meest vleiende bewoordin gen hun grote leider met dit feit geluk gewenst en hem verrassingen toegezon den. De onprettigste zal hij wel de krans van prikkeldaad gevonden hebben, die de strijdgroep tegen onmenselijkheid ui' West-Berlijn hem stuurde. De organisatie deed dit om hem eraan te herinneren dat zich nog vele Duitse gevangenen achter Russisch prikkeldraad bevinden. Mevrouw Eisenhower is ook maar een mens Tranen ondanks afscheids- ervaring van 34 jaar Mevrouw Mamie Doud Eisenhower heeft al 34 jaar ervaring in het nemen m afscheid van haar man. Maar zij heeft Woensdag te Denver bekend, dat zij dat even naar vindt als iedere andere vrouw. Mevrouw Eisenhower zei: „Ik ben ook aar een mensnatuurlijk zal er een traantje vloeien". „En", zo zei ze, „zolang hij weg is zal ik vermoedelijk journaalfilms vermijden, omdat ik helemaal van streek raak als ik :e over het witte doek zie wandelen." Mevrouw Eisenhower zei te hopen, dat zij de generaal op zijn rondreis door de landen van het Noord-Atlantisch pact zou kunnen vergezellen. Financieel schandaal in Amsterdam Ex-firmanten effectenkantoor krij'gen IV2 jaar De Amsterdamse rechtbank veroor deelde vandaag de beide firmanten var het voormalige effectenkantoor Kerk hoven en Co. aldaar, C. O. en Van der B. C., tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Zij hebben bekend, resp. f 197.000 en f 112.000 te hebben verduisterd. De eisen luidden resp. 2% en 2 jaar. Van der B. C. gaat in hoger beroep, O. waarschijnlijk ook. Trouw-geruchten over Prins Boudewijn Koning Leopold zou, volgens het Franse onafhankelijke linkse blad Combat de Graaf van Parijs, pretendent van de Franse troon,^gevraagd hebben of hij bereid zou zijn een huwelijk van oudste dochter, prinses Isabelle, Prins Boudewijn te overwegen. Prinses Isabelle die 18 jaar is, studeert op het ogenblik wijsbegeerte te Parijs. Koiiie op 487 en 495 Bon 487 Algemeen (A- en B-kaarten) en bon 495 Algemeen (D-kaart) zijn aan gewezen voor het kopen van 125 gram koffie, van 22 December tot en met 6 Ja nuari. Het rantsoen moet dienen voo weken. Op 1 Februari 1951 wordt dus weer een bon aangewezen. Bevin in Rotterdam: „Alles is in orde" Gisteravond kwam minister Ernest Bevin. op doorreis van Brussel naar Engeland, aan op het D.P.-station in Rotterdam. Zijn trein had meer dan een uur vertraging en daardoor kon het plan, om de wagon van de beer Bevin aan de trein voor Hoek van Holland te koppelen, geen doorgang vinden. De wagon werd afgekoppeld en na enkele minuten trok de loco motief deze ene wagon, met één, zij het belangrijke passagier er in. naar de Hoek. waar de boot wachtte. Voor dit treintje uit D.P. vertrok, was ambassadeur Nichols naar binnen gestapt om de minister te begroeten. Velen op het perron verdrongen zich om iets van Ernest te zien. Het raam ging naar beneden en onder gejuich verscheen lachend de minister. ,.Hoe was uw indruk, in Brussel?" werd gevraagd. „Het was erg mooi", zei Bevin la chend. .,en alles wat wij doen is „U kunt tenminste lachen, dat kon Eisenhower niet", werd opgemerkt. De heer Bevin zei geen kranten te hebben gelezen. Toen hem verteld werd, dat de Amerikaanse generaal de toestand te ernstig vond om te lachen, antwoordde hij: „Alles is O. K.". De trein begon op gang te komen en met een brede lach, zwaaiend met zijn arm, riep Bevin: „Goodbye". Bruggenhoofd bij Hamhoeng schrompelt in De Nederlandse soldaten zijn tot dusver uiterst tevreden De Noord-Koreanen. maakten enkele vorderingen in de omgeving van de 38ste breedtegraad. Nabij Tsjoentsjon, 72 km ten Noord-Oosten van Seoel, hebben de communisten de Zuid-Koreanen aange vallen. In West-Korea vormen de Noord- Koreanen een nieuwe bedreiging, daar zij hier, naar generaal Mac Arthur heeft be kend gemaakt, bezig zijn, een nieuw leger van tenminste 150.000 man, te organi- Het bruggenhoofd b|j Hamhoeng waar de evacuatie der geallieerden vlot ver loopt, en dat nog slechts enkele vierkan te m|jlen beslaat, wordt aangevallen door 8000 Noord-Koreanen en naar schatting 100.000 Chinezen. De geallieerde vloot houdt hen echter op gepaste afstand. De president v-.n Zuid-Korea„Syngman Rhee, heeft gisteren aangedrongen op een volledige verdediging van Seoel, omdat anders het volk zijn vertrouwen in zijn leiders zou verliezen. 964 Koreaan se weesjes zijn vandaag al per vliegtuig overgebracht, naar een eiland voor de kust van Zuid-Korea. Twee Britse offi cieren hebben een massa-executie van 40 politieke gevangenen, door de Zuid-Ko- reaanse politie, weten te verhinderen. Ze ventien gevangenen werd het leven Een kleine Koreaanse stad, aan de weg naar het front, is het centrum van de verbonden troepen geworden. In de win derige, met ijs bedekte straten, komt men soldaten van alle nationaliteiten tegen, ook Hollanders. Hun verzorging is uit stekend. Zij zijn opgetogen over de Amerikaan se rantsoenen, die een wonderbaarlijke hoeveelheid vlees en fruit bevatten. De soldaten eten thuis niet half zo veel, hoort en van alle kanten. In hun vrije tijd voetbalden de Neder landers tegen de Britten. Een Ameri kaanse tandarts zorgt voor de gebitten trekt tanden, terwijl Britse tandartsen de holle kiezen vullen. Radar hielp 28.000 ton tanker door de mist Ondanks een dikke mist, die vele sche pen op de Waterweg ten anker had doen gaan, kwam vannacht de Volsella, een der nieuwe 28.000 ton tankers van de Koninklijke/Shell groep, op haar eerste laar Nederland met behulp van haar radar-installatie veilig voor de wal van de raffinaderij te Pernis. Nieuwe burgemeester van Dordrecht Ir van der Dussen, thans burgemeester van Hengelo In aansluiting aan hetgeen elders in is blad is vermeld omtrent de benoe ming van mr J. Ae. H. J. van der Dussen, burgemeester van Hengelo (O.), als op volger van burgemeester Bleeker in Dor drecht, vernemen wij nader, dat de be noeming van mr Van der Dussèn inder daad spoedig is te verwachten. Eenvoudig huwelijk van Perzische Sjah Het huwelijk van de" Sjah van Perzië met de 19-jarige Esfandiari zal 27 December in alle eenvoud worden ge sloten, zulks in verband met de gespan nen internationale toestand. De Sjah heeft verklaard geen prijs te stellen op pompeuze plechtigheden, die normaal met een vorstelijk huwelijk gepaard gaan. Alle feestelijkheden zijn afgelasi en de wacht aan de Perzische grenzen, in het bijzonder die met Rusland, is ver sterkt. Verder heeft de Perzische vorst verboden, dat weelderige huwelijks- cadeaux worden geschonken, Wel mo gen geldbedragen gegeven worden. Deze worden dan voor liefdadige doeleinden gebruikt. De bruid, van de Sjah, lijdt momenteel aan hoge koortsen, na pas vaen een typhus-aanval te zijn hersteld Een intieme vriend van de Sjah vertelde, dat het huwelijk zal worden uitgesteld, indien de bruid in de eerstevolgendc dagen zich niet beter voelt. Ook in Noord-Frankrijk is laatste dagen veel sneeuw geval len, zéér veel sneeuw zelfs en ni nog dan in ons land, ondervond het verkeer daarvan stagnatie. Op de hoofdweg ParijsBrussel, bij het Franse stadje Maubeuge, liep het locaaltreintje vast en moesten er arbeiders aan te pas komen vóór het de reis kon vervolgen Mist eist één dode en zwaar gewonden Auto op onbewaakte overweg gegrepen De mist heeft gisteren veie ongeluk ken veroorzaakt, waarbij één dode en enkele erngstig gewonden zijn te be treuren. Op de tramkruising bij Zierikzee werd de vrachtauto van M. J. V. door de tram gegrepen. Een mede-inzittende van de auto, zekere J. B., die juist wilde instap pen, werd tien meter door de tram mee gesleurd en overleed ter plaatse. De twee overige inzittenden van de wagen kre gen geen letsel. Op een onbewaakte overweg bij Ter- neuzen werd een bestelauto door een motortrein gegrepen en in een sloot ge smakt De 34-jarige W. Sohrer vloog mei hét hoofd door de voorruit. Hij werd evenals de andere inzittende, J. C. Smal- lenberg, ernstig gewond In en rondom Duivendrecht en Diemen was het aantal lichte en zware aanrij dingen en botsingen ten gevolge van <i< mist bijzonder groot. Bij een botsing in Ouderkerk aan den Amstvl wad de heer J. de Smit uit Ouderkerk gewond. Gisteravond kwamen er slechts enkele toestellen op Schiphol aan: de machines uit Djakarta, Hamburg en Lydda en Constellation die passagiers en nost uit Prestwick overbracht, omdat de Prinses Irene daar was blijven steken. Nieuw-Guinea Wat zal er met Nieuw-Guinea gaan, gebeuren? Deze vraag houdt bij alles wat er verder op de wereld gebeurt in deze laatste dagen van het jaar veler aandacht wel bezig. Die aandacht voor Nieuw-Guinea heeft thans overigens niet bijster veel waaraan zij zich kan vast grijpen. In de Heerenveense Koerier troffen „•ij nu een drietal artikelen aan van de parlementaire medewerker van dit blad over deze kwestie. Wie denken mocht, dat Heerenveen alleen maar de stad is de voetballer Abe Lenstra heeft het In elk geval verdient ook de Heeren- ïse Koerier, bij alle verschil van in zicht tussen haar redactie en ons, dik wijls onze belangstelling om haar kijk op de dingen en om de wijze waarop haar redactie blijkt te zijn geïnformeerd. Welnu, het blad schrijft dan. dat. moch ten de diverse voorstellen om de kwestie uw-Guinea op te lossen, mislukken en dat. aldus het blad, zal deze week wel duidelijk worden de toestand heel moeilijk wordt. De kans lijkt groot, zo schrijft het blad. dat bij een verbreken van de onderhandelingen de P.v.d.A. geen verantwoordelijkheid zal willen dragen voor de gang van zaken, hetgeen vermoedelijk wel enige consequenties zal hebben voor de socialistische ministers. De mogelijkheid van een socialistische oppositie, eventueel minstens tot aan de volgende verkiezingen, ligt dan vol gens het blad voor het grijpen. Het is ook mogelijk, schrijft het blad. at een deel van het kabinet, een afbre- Ken van de onderhandelingen niet voor zijn verantwoordelijkheid nemen kan. zelfs wanneer in de Staten-Generaal geen vereiste meerderheid voor overdracht an de souvereiniteit te vinden zou zijn. Ook dan 'zou een kabinetscrisis waar schijnlijk zijn. want dan zouden zoveel ministers hun portefeuilles ter beschik king stellen, dat het in feite een crisis de hele ploeg zou zijn geworden. Het zou ook mogelijk zijn, aldus nog steeds het blad, dat het kabinet wel overdracht zijn rekening zou willen nemen, maar slechts na zijn huidige mandaat ter beschikking te hebben gesteld. Het blad acht het nauwelijks denkbaar, dat het kabinet overstag zou gaan e n tevens zonder meer zou blijven zitten. Wij geven de zienswijze van dit blad door, omdat het, vooral wat betreft de socialistische opvattingen, vaak goed in gelicht blijkt te zijn. Daarom achten wij met name de veronderstelling wan be lang. dat de P.v.d.A. geen genoegen zou willen nemen met een afbreken van de onderhandelingen en in dat geval mo gelijk in de oppositie zal gaan. Ook hier echter blijft afwachten de boodschap. Burgemeester Volgens de Haagse redactie van bet dagblad Het Parool wordt de be noeming overwogen van rar J. 51 H. J. van der Dussen tot burgemeester van Dordrecht. De heer Van der Dussen. die ons getekend wordt als gematigd socia list, is thans burgemeester van Hen gelo CO.). Wij geven dit bericht natuurlijk onder het nodige voorbehoud door. Interessant is de commentaar, die het blad er aan verbindt. Het schrijft namelijk, dat de regering blijkbaar veel aarzeling heeft President Haagse rechtbank nam beslissing Eén millioen gulden voor elk schip, dat nog flmbonnezen vervoert Die tegen hun wil naar hun (bezette) vaderland moeten terugkeren Hedenmorgen heeft de president t de Haagse Rechtbank bij uitspraak kort geding de Staat der Nederlander, verboden de op Java verblijvende Am bonnese militairen en hun gezinnen zon der hun toestemming terug te voerer. naar Ambon of andere, door de Apri be zette, gebieden. Voor ieder schip, dat toch zal vertrek ken met deze militairen, zonder dat zij in het vervoer hebben toegestemd, za! een dwangsom van f 1.000.000 betaald moeten worden. De Staat is veroordeeld tot de kosten van het geding. In de overwegingen bracht de presi dent naar voren, dat in de overeenkomst tussen de R.I. en Nederland is vastge steld, dat de K.N.I.L.-militairen afge- het gebied voerd zouden worden i DAT B. A. Fermin, eigenaar van de kapokfabrieken Alphons Fermin jr te Huizen en J. B. Valleggia te A'dam, 74 j. oud, in Bussum is overleden. DAT de Groningse kustvaarder Depa met een defecte stuurinrichting van Fawley bij Southampton naar Amsterdam wordt gesleept. DAT in R'dam één jaar m.a. is geëist tegen de 57-j. Maria W. F. uit Utrecht die een illegale werker zou hebben ver- DAT de Ampenan van de Rott. Lloyd, die in Februari voor 't eerst naar Indo nesië zal varen, begin Januari zijn ttch- nische proeftocht houdt. DAT aan de raad van Vüssingen Is voorgesteld, een eigen compost-installatie te laten bouwen voor het verwerken van huisvuil. DAT er een stichting zal worden ge vormd ter bevordering van de school- tandsverzorging in Amersfoort. DAT door kolendamp uit een emmer met vuur (in de slaapkamer geplaatst om de pas aangebrachte verf snel te doen drogen) het 16-j. meisje Joh. O. uit Woold (gem. Winterswijk) om het leven is gekomen. DAT voor het A'damse Hof opnieuw 2 mnd. werd geëist tegen de arts W. G. uit Utrecht wegens het afgeven van valse verklaringen voor het verkrijgen van extra-bonkaarten voor a.s. jonge moe ders. DAT de Alg. Ned. Pluimveeteelt Ver., die gisteren in Utrecht vergaderde, 2238 leden telt. DAT op een bericht, dat Zuid-Afrika grote behoefte heeft aan PTT-personeel. reeds honderden brieven van adspirant- emigranten bij het Z.A. gezantschap zijn binnengekomen. DAT in A'dam 3 jaar werd geëist tegen de 61-jarige Hongaarse chauffeur S. W. wegens oplichterijen, in 1945 en 1946 gepleegd, toen hij rechercheur bij het M.G. was. DAT de eerste instructeurs, die licha melijke oefening aan gevangenen zullen geven, nog dit jaar examen zullen doen. DAT de beveiligingsdriehoeken, de zgn „Ho-Stop"-seinen, volgens de KNAC al leen gebruikt dienen te worden wanneer de auto in het donker moet stilstaan en niet als gewone reflector, zoals reeds ge beurt. DAT Groningse brandweerlieden zich naar De Harmonie spoedden en daar geen vlammen ontwaarden, maar wel een verbouwereerde collega, die b|j het controleren van de brandmelder per on geluk de knop had ingedrükt, DAT t.g.v. het tweede lustrum van het Landbouw Economisch Instituut 'n bun del opstellen is verschenen. DAT aan de Sluisjesdijk te R'dam de bouw is begonnen van het papierbedr|jf Waalhaven, hetwelk 1000 man werk zal geven. DAT de Amersfoortse motorpolitie na een felle achtervolging een dievenbende van vier personen, die op weg was de buit naar A'dam te brengen, arresteerde. DAT drs A. Rom Colthoff uit Den Haag, alg. secr. van het Verbond Ned. Werkgevers, in Brussel heeft sproken over de Ned. industrie. DAT twee Almelose autodieven, die tijdens een achtervolging geweld pleeg den tegen een rechercheur, n.l. de 25-j. L. S. en de 18 r J. D., in hun woon plaats werden veroordeeld tot resp. en 1 jaar. DAT op 28 Dec. in het hoofdgebouw der N. S. te Utrecht afscheid wordt ge nomen van de secretaris der N. S., E. F. baron van Haersolte. DAT de 62-j. J. D. K. uit A'dam, die zich al sinds 1911 onbevoegd met de tandheelkunde bezig houdt, in hoger be roep aldaar werd veroordeeld tot f 100 boete, een mand voorw. hechtenis en voorw. verbeurdverklaring van zjjn in strumenten. DAT de fa J. Schouten te Leidschen- dam met 466.500 laagste inschrjjfster werd voor het bouwen van een woning complex voor bejaarden aldaar (hoogste ƒ661.000). DAT de machinefabriek Jaffa te Utrecht op 2 Jan. 60 j. bestaat en de dir., W. H. Cos, dan zjjn zilveren jubileum viert. DAT de Nieuwjaarsreceptie van de C. d. K. in N.-Holla 1, baron De Vos van Steenw|jk, op 6 Jan. ten provinciehuize in Haarlem zal plaats hebben. DAT dr ir D. R. Mansholt gisteren af scheid heeft genomen als hoofd van de insp. Groningen van de D.U.W., b|j ge legenheid van z|jn benoeming tot dir. van deze dienst. hunner keuze, gelegen binnen het malige Ned. Indië (waartoe dus ook Nieuw Guinea behoort). De dwangsom Ls vastgesteld, daar de raadsman van de Staat tijdens het kort geding heeft verklaard, niet te kunnen verzekeren, dat de Staat der Nederlan den zich zou kunnen houden aan eer. eventuele uitspraak ten gunste van dc eisende partij, de Ambonnese sergeant majoor F. A. Aponno c.s. Vele Eerste-Kamerleden: Ambonnezen beslist niet dwingen De Ambonnese militairen op Java gen niet naar de Zuid-Molukken worden vervoerd, wanneer van vrijwilligheid geen sprake is en weigering als dienst weigering wordt beschouwd. Verschei dene leden van de Eerste Kamer zeggen dit in het eindverslag over de wetsont werpen betreffende uitzending en het onder de wapenen blijven van dienst plichtigen. Zij vragen, welke beslissing de regering heeft genomen na de voor lopige uitspraak van de Haagse recht bank, waarin wordt gezegd, dat de status quo van de K.N.I.L.-militairen op Java moet worden gehandhaafd. Aardbeving op Ambon Ambon is gisteren volgens Ass. Pres.' geteisterd door een vrij sterke aardbe ving. die ongeveer 12 uren aanhield. De eerste schokken werden gevoeld voor he: aanbreken van de dag. De meeste var- de 40.000 inwoners verlieten hun huizen (Gisteren reeds gedeeltelijk geplaatst). Friese familievereniging eert honderdjarige Een der leden van de familievereniging Njjoamstra viert op Tweede Kerstdag zijn honderste verjaardag. Het is de heer Keimpe Piers Nijdam te Sneek. Een deputatie van het oude Friese geslacht NijdamVleer zal hem namens de ver eniging een oorkonde aanbieden. Het maandblad van de vereniging, De N|j- damstra Tynge, besteedt natuurlijk ko lommen aan dit eeuwfeest. Het is deze week precies een eeuw geleden dat een achterneef van Keimpe Piers eveneens zijn honderde verjaardag vierde Dat was Hoite Annes Nijdam. in Grouw. De fami lie is er wat tróts op. moeten Er was nog een andere ernstige reflec tant. ^iie echter geacht kan worden meer tot de linkervleugel van de P. v. d. A. te behoren, maar tegen deze man zouden bij het departement van Binnenlandse Zaken en het provinciaal bestuur de meest uiteenlopende bedenkingen zijn ontwikkeld. Een van de door het departement ont wikkelde bedenkingen zou zijn, dat deze reflectant uit de linkervleugel van de P. v. d. A. tevens lid is van de Staten- Generaal, hetgeen het departement n u als een onverenigbare combinatie zou gaan beschouwen. In politieke kringen, aldus nog altijd Het Parool, koestert men weer bedenkin gen tegen die laatste opvatting van het departement. Men wijst er op. dat nog onlangs een Kamerlid uit de K.V.P. ergens burgemeester geworden is. Men is van oordeel, dat het bezwaar van het departement op deze wijze wel een beetje erg op opportunisme gaat gelijken. Wan neer onze lezer nu bedenkt, dat Het Parool veelal de zienswijze van de linker vleugel der P. v. d. A. weergeeft, dan kan hij wel bevroeden, uit welke hoek hier de wind waait. In elk geval weet het blad ook al te vermelden, dat men zich in deze politieke kringen nu ook reeds afvraagt, wie straks burgemeester van Hengelo moet wor denJa, dat gaat zo, van een bruiloft komt een bruiloft en van een benoeming komt een benoeming. Die politieke krin gen dan vragen zich af, of er straks in Hengelo misschien een KVP-man komt in plaats van een P. v. d A.-man. omdat de K.VP in Hengelo r.u eenmaal een zetel meer heeft dan de P. v. d. A. Wij hebben de commentaar van het blad doorgegeven, omdat er wel uit blij ken kan, dat achter de schermen over burgemeestersbenoemingen nog wel een en ander gaande is. zelfs tussen rege ringspartijenen intussen wacht het goede Dordrecht maar af. Post voor Sibajak morgen op de bus Post voor de Sibajak moet uiterlijk morgen op de bus z|jn. Behalve de ge wone gegevens moet men in het adres vermelden: Aan boord van het troepen schip Sibajak. op thuisreis naar Neder land De naam van de tusenhaven mag niet genoemd worden. WEERBERICHT Langzaam weer toenemende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk enige lichte sneeuw of motregen. Overwegend matige wind tussen Zuidoost en Oost. Temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zon 8 46—16.31; maan 14.28—7.27 uur. 24 Dec. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1