Jlicutiie GTauraiü Io or de beveiliging onzer haardsteden zal geen dag verloren gaan Pleidooien voor Kat wij ks haven Atlantische „Productieraad" Batt als directeur? met Auto's kropen als slakken over de wegen Verhoogde druk op Seoel, waar evacuatie overwogen wordt „Grote Drie" bereid met Moskou te onderhandelen Wist U Trumans voorbeeld WOENSDAG 20 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIëN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8305 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantwasUch fs gfjebfeoea rnyn bert io icfjijenspoef Van Brussel begint de victorie daad van historische betekenis: Alle onder Eisenhower gestelde itionale strijdkrachten zullen worden samengesmolten tot één ge- legreerd leger. Te Brussel werd door de Raad van het Atlantisch Pact les bereikt wat men zich had voorgenomen, aldus de Belgische minister in Buitenlandse Zaken, Paul van Zeeland. Geen dag mag nu verder rloren gaan bij het nastreven der beveiliging onzer haardsteden en jheden. In het bewustzijn onze plicht te hebben volbracht, is er reden !t vertrouwen de toekomst in te gaan. Ia de beëindiging der tweedaagsi entie der min. van Buit. Zaken te Brussel, is nog een officieel ïmuniqué uitgegeven. De besluiten thans definitief zijn, zijn dermate var dat wij ze hier nog even, in hel :t samenvatten, Eisenhower is dus op- bevelhebber der West-Europese de- De Amerikaanse en Franse strijd- chten in Duitsland worden onder zijn lerbevel gesteld. Duitsland krijgt eer ideel aan de gemeenschappelijke ver liging. Er wordt een „productie-raad' de verdediging ingesteld met grote oegdheden. Er zal tevens een opper- 1 leider van deze raad worden be nd, wiens bevoegdheid te vergelijken zijn met die van Eisenhower, ean Acheson had er bij Amerika nkrijk op aangedrongen, de troepen Duitsland onder het gezag van Eisen stellen. Groot-Brittannië heeft het verzoek van Acheson niet ïiddellijk gehoor gegeven, omdat de aldus Reuter, „een dergelijk be- eenmaal niet overhaast nemen" ld een verhoging van de produc- beloofd. Eisenhower zal worden bij- an door een internationale staf, sa- ;esteld uit vertegenwoordigers var landen, die aan de Atlantische strijd- :ht bijdragen. Het komt dus hierop dat Groot-Brittannië nog niet de- f verklaard heeft, dat de bezebtings- •n in Duitsland onder Eisenhower te staan. Amerika en Frankrijk n dit dus wel. anada zal mogelijk 8000 man bijdra- tot het nieuwe Atlantische leger. Ei Canada een bijzondere strijdmacht 20.000 man gevormd, waarvan er ter 12.000 in Korea dienen. In Duits- Oostenrijk zijn 10 Geallieerde gelegerd. Te oordelen naar de sselse correspondent van ANP, zul- de Amerikanen toch de Elbe blijven ihouwen als eerste weerstandslijn. en verwacht algemeen, dat een voi staand Amerikaans industrieel tot di- r van de Atlantische „productie- benoemd zal worden. William hoofd van de ECA- ihington, is tot Amerikaans afgevaar- in de raad benoemd. Volgens Spof- de Amerikaanse vertegenwoordiger „Raad van plaatsvervangers" zullen volmachten van de militaire opper- elhebbers op juridische gronden zijn iseerd. Dit geldt niet voor de directeur „productieraad". Het laatste hierover nog niet gesproken. 'olgend jaar zijn drie divisies paraat de loop van 1951 wil de legerleiding, de landstrijdkrachten betreft, gereed en met de oefening en uitrusting van infanterie-divisies, met een beperkt al legerkorpstroepen, territoriale pen en luchtdoelartillerie, venals het afgelopen jaar zullen ook 951 groepen dienstplichtigen voor één worden opgeroepen voor registratie ïerindeling. Twee van de divisies die eind volgend jaar gemobiliseerd ien kunnen worden, zullen bestaan ie uit Indonesië gerepatrieerde en ge- iobiliseerde dienstplichtigen; de derdë 'e uit militairen van de lichtingen II en 1950 I en II. kwamen in 1950 ruim 70.000 mili- i van de Kon. Landmacht terug in erland en 98 procent heeft weer werk inden, aldus de Leger-Voorlichtings- ist. Er zijn nu nog ruim 3000 man in inesië. wee justitie-ambtenaren gearresteerd i Oneerlijkheid bij 't parket Officier van Justitie te Arnhem Van R. en V. Z. laten arresteren, zij zich in hun functie bij het par- van de Officier hebben schuldig ge- n verduistering. Van R. is sinds ïgustus ontslagen. Z. heeft boetebetalingen niet afgedra- Van R. was o.a. belast met het terug- in overtuigingsstukken, nadat de daaromtrent een beslissing had Van het feit, dat de bétrokke- vaak verzuimden de afgegeven stuk- rin vaak geldbedragen zaten, g te vragen, heeft R. gebruik gemaakt de stukken af te boeken en zelf te ien. De officiële wisselkoers van de Ca- ese dollar is 19 dezer vastgesteld op -3,61. Kleurwedstiijd ia 6 van ons blad is speciaal stemd voor de kunstenaars onder lezers. Oud en jong kunnen zich ermee de komende dagen bezighou- 1 om deze pagina zo mooi mogelijk kleuren. Voor de mooiste inzendingen stellen I flinke prijzen beschikbaar. Boven in stellen wij voor de kinderen tot met 14 jaar speciale prijzen be- ükbaar voor elke leeftijdsgroep tot ar, van 810 jaar, van 10—12 jaar van 1214 jaar. Elders vindt U overzicht van de aantrekkelijke ijzen. Doet U ook mee? Inzevdin- i moeten uiterlijk Vrijdag 5 Jan. ons bezit zijn. Kurt Schumacher, de leider der West- Duitse sociaal-democraten, heeft reeds aangekondigd, dat zijn partij de besluiten van Brussel zal blijven verwerpen, zo lang de Geallieerden niet voldoende troe pen voor de bescherming van West- Duitsland ter beschikking stellen. Direct na de zitting van de Noord-Atlantische Raad, kwamen de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika bijeen, waarover elders in dit Moh. Roem weer naar Nederland vertrokken De termijn van 27 December blijft gehandhaafd Het hoofd van de Indonesische dele gatie voor de Nieuw-Guinea-conferentie, mr Moh. Roem is heden uit- Djakarta naar Nederland vertrokken, waar hij op 23 December a.s. de besprekingen in Den Haag denkt voort te zetten. Premier Natsir verklaarde na afloop van de ka binetszitting, dat er aan de delegatie geen nieuwe termijn is gegeven, daar de „t'ijd immers op zichzelf een limiet is." De Dinsdag aangekomen minister Soemitro woonde de kabinetszitting bij. Vrijwillige prijsstop in Amerika De Amerikaanse regering heeft Dins dag verzocht om een vrijwillige prijsstop voor alle goederen en diensten. Er was echter geen sprake van een loonstop. :<u- Hard gaat-ie Brazilië leert iietsen Nederlander sticht fabriek in Rio De Amsterdamse zakenman A. de Hond (directeur van de im- en export firma Horimex in rijwielonderdelen) gaat geheel met Nederlands kapitaal in Rio de Janeiro een assemblagefabriek ui rijwielen oprichten. De fabriek krijgt Nederlandse machl- ;s. De onderdelen zullen voorlopig uit is land worden ingevoerd. De volgende maand zullen zeven technici, leden van het personeel van Horimex, naar Brazi lië vertrekken om daar de leiding in de ieuwe fabriek te nemen. De fiets is in Brazilië pas na de tweede wereldoorlog ingeburgerd. Er is maar één rijwielfabriek, die 20.000 fietsen per jaar produceert en dat op een bevolking van 52 millioen zielen. De heer De Hond voert nog besprekingen met Peru, Venezuela Mexico. Hij wordt gesteund door de Nederlandse en de Braziliaanse regering. Brand in de Jordaan: groot gezin dakloos Zieke door vlammen bedreigd De uit zeven personen bestaande Am sterdamse familie Kijl is gisteravond dak loos geworden dpor een brand, die haar woning aan de Rozenstraat in de Jordaan verwoestte. Vermoedelijk is de kachel tt fel gestookt en is daardoor brand ont staan. Van het interieur bleef weinig De familie was niet verzekerd, vielen geen slachtoffers in c dichtbevolkte straat. De bewoners het huis waren afwezig. De glazenwasser an Raam was naar boven gesneld zestigjarige bewoner van de derde etage, die met longontsteking in bed lag, veiligheid te brengen. De glazenwas kon vlak voor de derde verdieping niet verder door de rook. Hij stikte bijna, sloeg een ruit kapot en klauterde op het dak. De brandweer wist de zieke ogenblik later uit de bedreigde woning te halen. Hazelhoff Roelfzema bezocht Ambon Op 5 December jl. heeft de heer Hazel hoff Roelfzema met een sportvliegtuig Ambon bereikt en daar de gegevens ver zameld, die hjj nodig had. Daarna heeft h\j zich naar Sorong op Nieuw Guinea begeven. Op de terugweg van Ambon moest hij een noodlanding maken op het eiland Boo Doo in de omgeving van Hal- maheira, waar hij door een Catalina ge holpen werd. Gelijk men weet, is hij later via Manil la naar San Francisco vertrokken. Luchtmachten worden versterkt De Amerikaanse luchtmacht zal per 1 Februari vijf eskaders van de nationale garde en een aantal eenheden ter onder steuning ervan oproepen in federale dienst. In October zijn ook reeds vijf es kaders opgeroepen. De Deense luchtmacht zal spoedig de beschikking krijgen over zes nie jachteskaders, d.i. 120 vliegtuigen. Op het ogenblik beschikt Denemarken slechts over één jachteskader. Rode delegatie weer naar China terug Met o.m. kleren, meubilair en tijdschriften over... atoomenergie 1 Met 900 kilo bagage meer, dan op de heenreis was meegebracht (boeken, kle ren, electrische apparaten, .kleine meu belstukken en een groot aantal Ameri kaanse technische periodieken over atoomenergieis de Chinese commu- unistische delegatie bij de V.N. gister avond per vliegtuig; uit New York riaar China teruggekeerd, uitgeleide gedaan door Malik en enkele Poolse en Tsjecho- slowaakse afgevaardigden. Woe Hsioe- Tsjoean, de leider, wenste het Ameri kaanse volk bij zijn vertrek „een geluk kig nieuwjaar". Hij verklaarde niet te geloven, dat „de vredelievende Ameri kaanse bevolking een wereldoorlog wil ontkenenen door aggressie tegen For mosa en interventie in Korea". Naar verder verluidt hebben detecti ves van de bomsectie New York elk stuk bagage aan boord met röntgenstralen door gelicht. Nog geen uitsluitsel over Katwijks Haven Minister Spitzen heeft vanmiddag i Tweede Kamer verklaard, dat de zaak van de Katwijkse vissershaven nog studie is. Er zijn zowel voor- als nadelen. Alle argumenten moeten tegen elkaar afgewogen worden. Bij dit overleg zijn verschillende de partementen betrokken. Over de defini tieve beslissing valt nu nog niets te zeggen. Kolonel Bambang Soegeng, territo riaal commandant van Oost-Java, wordt chef-staf van de landmacht te Djakarta en zal worden opgevolgd door kolonel Djatijoesoemo. Eelde: 14,6 graden Nederland koudste plek van Europa Maar het kwik gaat alweer spoedig stijgen jyEDERLAND is op het ogenblik vrijwel het koudste land van heel Europa. De temperaturen hier worden slechts geëvenaard door een vorstge- bied in Midden Zweden. Zelfs in Rus land bewesten de Wolga is het niet zo koud. De laagste temperatuur werd vannacht gemeten op het vliegveld Eelde bij Groningen: 14,6 graden on der nul. Bij Amsterdam daalde het kwik tot 14 graden. Elders in ons land vroor het vanmorgen 10 graden onder het vriespunt, zo meldt De Bilt (Van andere zijde werd ons meege deeld, dat het vannacht op Ypenburg 11 graden vroor). Het feit dat Nederland de koude- pool van Europa is, betekent dat ieder luchttransport van elders een afne ming van de vorst moet veroorzaken, terwijl ook een toeneming van de be wolking het kwik zal laten stijgen. Daarom mogen we verwachten dat de temperatuur plaatselijk zelfs tot even boven het vriespunt zal komen. Maar daarmee is de kou nog niet van de baan, want de minder koude lucht wordt op de voet gevolgd door weer koudere lucht in Polen vriest het alweer terwijl de Oceaandepressie het Noordzeegebied nog niet kunnen bereiken. De plotselinge vorst werd vannacht door uitstraling veroorzaakt. De be wolking loste gisteren op en in de lange en windstille winternacht koel de de grond sterk af. Het sneeuwdek hielp daarbij een handje. Met het da len van de temperatuur werd de mist Mistbanken slaan verkeer vleugellam Op de meeste plaatsen kon men nog geen 10 meter voor zich uitzien De dikke mist, die gisteravond onv wachts vooral in het Westen, midden Zuiden van het land optrad, heeft het verkeer op weg en rails opnieuw genood zaakt tot bij wijze van spreken slakkengang. Schiphol zat na 5 uur dicht. Er kon ook geen schip de havens in of uit. Er werden slechts enkele aanrijdingen gemeld, waarvan één met dodelijke afloop. Op de Muiderstraatweg onder Muiden reed, wellicht ten gevolge van het door mist belemmerde uitzicht, een auto op de motorrijder G. Z. uit Haarlem, die naast de weg zijn machine stond te repa reren. Z. was op slag dood. Tussen Bar- neveld en Lunteren reed een bus var de Ned. Spoorwegen op een vrachtauto. De bus moest weggesleept worden. Op de weg tussen Barneveld en Scherpen- zeel kwamen twee vrachtwagens met el kaar in botsing, doordat de chauffeurs eikaars auto's in de mist te laat bemerk ten. Beide voertuigen werden ernstig be schadigd. Vooral in het Westen was het zicht zeer slecht, maar ook in Brabant was vaak geen 10 meter zicht, zodat automobilisten over het traject BredaEindhoven 3 uur deden. Er waren er, die niet verder durf- te rijden en hun wagens langs de kant van de weg hebben neergezet. De meeste wagens „kropen" over de wegen. Het treinverkeer ondervond door plaat selijke mistbanken vertraging. De banken lagen vooral bij Amsterdam, Rotterdam, Eindhoven, Geldermalsen, Amersfoort en Meer activiteit op Korea Verbonden legers stuiten Chinees offensief op Oostelijk bruggenhoofd een poging, de posities aan de 38ste breedtegraad te versterken, zijn de vijfde achtste Amerikaanse divisie op ge duchte communistische tegenstand ge stuit. Het V.N.-bruggenhoofd bij Ham- hoeng wordt door Chinezen en Noord- Koréanen steeds meer ingedrukt. Lon- dense berichten over een bufferzone aan de 38ste graad, ijn volgens Amerikaanse militairen „gissingen". Te Seoel zijn plannen voor de evacuatie van deze stad bekend gemaakt. Mac Arthur stelt een- De 78ste Chinese divisie trok gistei-en Hamhoeng binnen. Aan de Oostelijke flank van het bruggenhoofd staan thans drie. geheel gereorganiseerde Noord- Koreaanse divisies. Vliegtuigen en artil lerie der verbonden legers hebben tot nog toe een groot offensief op het bruggen hoofd verhinderd. Het belangrijke vlieg veld. Jonpo is echter door de Amerikaan se luchtmacht ontruimd. De luchtmacht der V.N. legers heeft haar aanvallen op Chinese en Noord- Koreaanse troepen voortgezet. De aan- voerplaatsen jPaktsjon en Tsjongdjoe werden zwaar gebombardeerd. Gisteren maakte de regering Seoel een uit negen punten bestaand plan bekend, dat, indien nodig, voorziet in de evacuatie van alle burgerlijke per- Service voor uw hond U houdt van Uw hond, van Azor, Herbha, Hector, Nero of Fikkie!" U wilt met de feestdagen" ook wel eens uit dineren gaan en hoe moet hot dan met Uw hond? Die kunt U meest al niet meenemen. In Amerika heeft men daar nu iets op bedacht. Daar wordt namelijk een hondeneetbak in de handel gebracht, die gekoppeld is aan een klok en op die klok kan nnen het etensuur van de hond afstellen, als men van huis moet. Het deksel op de bak belet de hond zijn portie te vroeg op te eten, want dit deksel gaat eerst open op het afgestelde uur. Bovendien kunt U voor Uw viervoe tige lieveling een handig rubberkus- zen kopen, waarop het dier vóór en na zijn eetp^irtytje siësta kan houden. Deze Amerikaanse combinatie komt op 61 gulden te staan; eetbak 38 en het rubberkussen 23 gulden. Typisch „Amerikaans"! Een cholera-epidemie, die plotseling in India uitbrak, maakte in 4 dagen 1000 slachtoffers. gedaan gemaakt. i uit deze stad. De vluchtelingen uit Noord, en Zuid-Korea zullen naar ver schillende gebieden worden gedirigeerd. Seoel zal dus blijkbaar verdedigd wor den. Generaal Mac Arthur heeft een censuur ingesteld op alle nieuwsberichten, radio uitzendingen. tijdschriftenartikelen en foto's over de oorlog in Korea. Rusland heeft drie jaar voorsprong met jagers Sir Guy Garrod, die van 1940 tot 1943 de leiding had van de opleiding voor de R.A.F., heeft verklaard, dat Rusland op het gebied van jachtvliegtuigen 3 jaar voorsprong heeft op Groot-Brittannië. ,Op zün minst in de komende driejaar zullen de Russen jagers van een later ontwerp en op zijn minst van gelijke snelheid en manoeuvreerbaarheid hebben dan enig toestel, dat op het ogenblik bü de R.A.F. in dienst is", zo verklaarde hij. Utrecht. Bij dit laatste station deed zich het feit voor, dat aan één kant een bank lag, terwijl de andere zijde volkomen helder was. Bij Eindhoven en Schiedam zette de ijzel een sein vast; bij Eindhoven had dat een vertraging van 50 minuten ten gevolge. In het Noordhollands kanaal, tussen Ilpendam en Watergang, kwam gisteren in de dikke mist de Rijnaak Hontestroom uit Middelburg in aanvaring met de Hoóp-en-Vertrouwen uit Amsterdam, die tot een sleep behoorde en met suiker bieten was geladen. Er ontstond een ■groot gat in dit laatste sohip, de brand weer van Ilpendam wist door pompen het scheepje te behouden. De drie veerdiensten over de Wester- schelde zijn vanmorgen gestaakt. Het begint weer: Jongen door ijs gezakt en verdronken De dertienjarige Stoffer Lahpor, die met twee vriendjes gistermiddag op een vaart in Veendam aan het schaatsen was, is door het ijs gezakt en verdronken. Pogingen van zijn vriendjes om hem te redden, mislukten doordat het ijs steeds afbrokkelde. Twee uur later haalde de politie het stoffelijk overschot op. Stevige trambotsing bij Voorschoten Een uur vertraging op de lijn LeidenDen Haag Vanmorgen omstreeks half 10 kwam een blauwe tram, komende uit de rich ting Den Haag bij de halte Kniplaan in Voorschoten in botsing met een daar stil staande tram. Hoewelde bestuurder van de rijdende tram, ondanks de mist, zijn voorganger wel opmerkte, kon een bot sing niet worden vorokomen, waar schijnlijk doordat de remmen weiger den. De bestuurder liep lichte snijwon- den op, terwijl de materiële schade aan zienlijk was. Het tramverkeer ondervond grote vertraging en eerst ruim een uur later kon met gebruikmaking van de an dere rail weer een tram langs het geha vende tramstel worden geleid. Troepenvervoer met Sibajak „rondweg onzedelijk?" Het communistische Tweede Kamerlid Hoogcarspel heeft minister s'Jacob schriftelijk vragen gesteld over de erva ringen van de heer P. Korthuys tijdens een reis met het troepenschip Sibajak naar Nederland. In De Banier, algemeen Chr. orgaan voor Indpnesië, noemde de heer Korthuys het vervoer met de Siba jak „rondweg onzedelijk". Dit artikel is overgenomen in het blad van de N.LB.E.G. Gelijk gestemde violen Welke concessies eist Bonn voor deelname aan Europees leger? De drie grote mogendheden, Amerika, Engeland en Frankrijk, zouden volgens Ass. Press zijn overeengekomen, om het aanbod van de Sowjet- Unie voor een conferentie tussen de „Grote Vier." te aanvaarden. Gister avond hebben de ministers van Buit. Zaken der Westelijke mogendheden het antwoord op de Russische uitnodiging goedgekeurd. De drie ministers hebben instructies i opgesteld voor de Geallieerde Hoge Com missarissen in West-Duits land, om mei de Duitse bondsregering te onderhande den over de Duitse deelneming aan de Atlantische defensie. Bij de besprekingen over de Noord-Atlantisohe defensie, welke in Januari te Parijs zullen wor den gehouden, mogen vertegenwoordi gers der regering van Bonn als „volwaar dige deelnemers" aanwezig zijn. Ook verluidt, dat West-Duitsland weer mogendheid zal worden met land-, en luchtstrijdkrachten, indien het toestemt, het Westen te helpen verde- Zoals hierboven reeds even aangege ven, is het dus de bedoeling der „Grote Drie", met Moskou te gaan praten. Vol gens de Franse Hoge Commissaris voor Duitsland, Francois Poncet, zullen de DAT de parade aan het eind van de eerste oefening van de lichting 1950-11 in Bergen op Zoom vandaag wegens de gladheid niet doorging en later gehouden zal worden. DAT het rijksopvoedingsgesticht De Kruisberg te Doetinchem bezoek heeft gehad van V. D. Waikar. hoofd van een bedelaarstehuis te Visapur in India. DAT de Ned. consul te Montevideo, mr H. van Maanen, 62 jaar oud. is over leden. DAT een comité uit Terneuzen bü mi nister Spitzen geprotesteerd heeft tegen de voorgenomen stopzetting van het per sonenvervoer op de spoorlü'n Terneuzen Belgische grens. DAT een actie van de R'damse bak kersgezellen tegen het moeten ^werken op de Tweede Kerstdag, op niets is uitge- DAT sinds enkele dagen het telexver- keer met Finland geopend is. DAT de prov. Gelderse electr. mij i het Maas en Waalkanaal te Nijmegen pompboot heeft laten bouwen om bij lage waterstand voldoende koelwater te kun nen leveren. DAT het burgerluchtvaartterrein t£ Eelde weer is opengesteld en wel voor vliegtuigen van hoogstens 1500 kg mits vooraf voor landing toestemming is ver kregen. DAT men in Zwolle eindelijk tot over eenstemming is gekomen over het over nemen van het noodlijdende sportfond- senbad door de gemeente, doch de raad nog moet beslissen. DAT minister Joekes de commlssie- Schilthuis, die onlangs een rapport over de emigratie uitbracht, heeft opgeheven. DAT in 'sHeer Arendskerke bij Goes een centraal stierenstation is geopend door de directeur van het veeteeltwezen, ir Th. C. J. M. Rijssenbeek uit Den Haag. DAT is opgericht het Herkennjngs- opleidingscentrum, voor instructeurs in vliegtuig- en tankherkenning, voorlopig te Breda gevestigd. DAT het echtpaar P. PraagDe Vries te Jisp (N.-H.) Vrijdag 55 jaar is ge trouwd en de 80-jarige bruid nog vrijwel dagelijks fietst. DAT het Centraal Werkcomité Vacan- tie dit jaar 9574 schoolkinderen van on bemiddelde ouders een prettige vacantie in een kamp bezorgde, tegen 5977 in 1949 en 5684 in 1948. DAT de eerste Amerik. halve afsluit bomen met rode seinlichten in ons land Vrijdag te Heilo in gebruik worden ge- DAT de gemeente-secretaris en -ont vanger W. Schippers van Bergambacht op 1 Jan. met pensioen gaat. DAT mr H. J. Reinink, secr.-gen. van het ministerie van O. K. en W. vorige week Djokja bezocht. DAT dr Drees gisteren aan een lunch aanzat, door de Australische ambassadeur, mr Alfred Stirling, aangeboden. DAT E. H. Menk is benoemd tot direc teur van J. A. Carps Garenfabriek te Helmond. drie landen apart antwoorden, doch de drie antwoorden „zullen als violen gelijk gestemd zijn." De eerstkomende dagen zullen wij dus ook vernemen, welke concessies dt gering van Bonn eist voor het deelnemen aan het Atlantische leger. De Hoge Commissarissen zullen al hun diploma tiek vernuft bij dit „spel" nodig hebben. Niet onmogelijk immers, dat de Duitsers de eis zullen stellen, van directe volle dige onafhankelijkheid, alvorens zij tot herbewapening overgaan. De, door Bonn betrachte „reservi een aanwijzing, dat men zich „duur v te verkopen". West-Duitsland is e. doordrongen, de ontbrekende schakel te zijn in de West-Europese defensie. Generaal Kruis sprak niet „denigrerend" De uitlating van generaal Kruis ove. de natuurbescherming (..het beschermen van bijzondere grasjes" e.d.) is wellicht minder gelukkig. In het licht van niet-volledige weergave in de pers dient ze echter niet zo'n scherpe veroor deling als in het woord denigrerend wordt uitgedrukt. Minister s'Jacob zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (Arb.). Mr Goossens terug van studiereis naar de West Mr J. P. G. Goossens, chef van het ka binet van de directeur-generaal van po litie, is dezer dagen teruggekeerd van een reis naar Suriname en Curacao, waar hij de mogelijkheid heeft besproken om deze gebieden in te schakelen bü het lucht vaartverdrag van Chicago. Dit verdrag wil de politiecontrole beperken. In Lake Success woonde mr Goossens een Inter nationale conferentie over verdovende middelen bü en te Montreal, Lissabon en Genève besprak hü de uitvoering van het verdrag van Chicago, AMERIKA's PRESIDENT heeft gespro ken en zyn woorden zijn niet mis te verstaan. Duidelijk en krachtig heeft hij de wereld en daarin vooral Rusland en China gezegd, dat de Ver enigde Staten niet bereid zijn een tweede München te scheppen. Zijn rede was dan ook heel wat helderder dan die van Cle ment Attlee, Engelands minister-presi dent. Ook die wil geen herhaling van München, maar dit „niet-willen" werd in zijn Lagerhuis-redevoeringen gehuld in een kleed van grote vaagheid. By Attlee valt de nadruk nog altijd allereerst op het samenspreken en op de overweging, dat het Chinese volk geen oorlog wil. Dergelijke overwegingen zijn niet zonder gevaar. In dictatoriaal geregeerde landen maakt het weinig uit, wat het volk wil. Engeland is echter niet van plan dit dient er onmiddellijk bij gezegd de vrede te kopen tot elke prijs. Men wil onderhandelen, mits China zich uit Korea terugtrekt. Attlee's woorden zullen in de wereld, zeker ook in West-Europa, weerklank vinden. Wie zou de handhaving van de vrede niet begeren? Wie zou niet tot het uiterste willen gaan om een oorlog te oorkomen? Maar dan dient men te bedenken, dat Attlee's woorden alleen kans hebben om dat Truman eerst zijn krachtig woord ge sproken heeft. TRUMAN heeft het echter niet alleen bij krachtige woorden gelaten. Hij heeft aan het woord de daad gepaard. Hij heeft in Amerika de nationale nood toestand afgekondigd. Hy heeft opgewekt tot de hoogstmogelyke krachtsinspanning 1 tevens tot grote soberheid. Trumans woord evenals Trumans daad tegelijkertijd stimulerend en bescha mend. Stimulerend, omdat het maant tot energiek aanpakken, omdat het geen twy- fel laat aan Amerika's ernstige wil om de vrijheid in deze wereld te bewaren en te beschermen. Beschamend voor ons, voor W.-Europa, omdat wij, die in een gevarenzone liggen is het gevaar dan minder acuut Korea nog niet verder zyn dan conferenties en afspraken. Terwijl Ame rikaanse troepen in Korea het spits af- byten en al de narigheid van een oorlog den lijve ondervinden, debatteren de Westerse landen over het al of niet her bewapenen van Duitsland. Ook hier is de Amerikaanse visie krachtiger en doeltreffender dan de Britse. Wil West-Europa zich kunnen ver dedigen tegen aggressie uit het Oosten, dan zal men daartoe ook de Duitse di- nodig hebben. En als men die ge bruiken wil, dan zal men óók moeten komen tot gelijkberechtigdheid. Aller eerst gevoelsbezwaren kunnen zich daar tegen verzetten we hebben dit toch te doen. Om de heel eenvoudige en diep ernstige reden, dat we geen keus hebben. DE CONFERENTIE van Brussel heeft dit blijkbaar ingezien. Er komt een Atlantisch leger en generaal Eisen hower zal de bevelhebber zijn. Aan Duitsland zal een plaats ingeruimd, aan nemende, dat men daar nu eindelyk zijn bezwaren zal laten vallen. Het Atlantische leger zal via het stadium van 30 divisies worden uitgebreid tot een leger van tegen de zestig divisies. Zoals elk land zal ook Nederland in dit leger zijn aandeel moeten leveren. We au bezig drie divisies te vormen, ieder begrypt, dat dit veel te weinig is. We hebben een Nationale Reserve van 16.000 man, terwijl we het vijfvoudige nodig hebben. We houden nog steeds vast aan een diensttyd van twaalf maanden, terwijl Frankryk die reeds op achttien maanden stelde en Montgomery twee jaar Nog steeds zitten we te rekenen, of we el meer voor de defensie kunnen uit geven, want we willen niets afstaan van alle voorrechten, in de loop der jaren verkregen. Beseffen we dan niet, dat al deze voorrechten met één slag zullen ver dwijnen, indien we ons niet met alle kracht verdedigen kunnen? Zegt ons Trumans voorbeeld, het af kondigen van de noodtoestand in de Ver enigde Staten, dan niets? Daar weet men wil. Dat zullen wij van onszelf ook moeten weten. Wanneer we het harnas willen aan gespen en dat moet, dat is onver mijdelijk dan moeten we ook willen beseffen, dat men zich in een harnas niet makkelyk bewegen kan als in een wandelcóstuum. AL IS HET DAN, dat het juiste inzicht steeds meer baanbreekt, dat Ame rika en Europa gelijk denken, toch zyn deze dagen voor Kerstmis in de meest volstrekte zin donkere dagen. Ze zijn zwaar en moeilyk. Moeilijk voor iedereen. Ook voor de Christen. Rustig en blijmoedig zijn in dagen van voorspoed, tijden als alles normaal verloopt, is t zo moeilyk. Maar rustig zijn en de blijmoedigheid bewaren in dagen als de wereld van spanning kraakt en steunt, moeilyk. Dat is voor de Christus- belijder vandaag een extra-opgave. Hij moet de wereld laten zien, dat zijn rust niet gebaseerd is op de kracht der mach tige legers, niet haar grond vindt in energieke generaals of de krachtige woor den van Amerika's president hoezeer 'hij dat alles waarderen moet maar in het Kind in de "kribbe van Bethlehem, dat de wereld overwonnen heeft. Einde Marshall-hulp in Juni? Reuter meldt, dat volgens een bericht van de Londense „Financial Times" alle Marshall-hulp in Juni a.s. zal eindigen. De nadruk valt niet meer op dollars maar op grondstoffen en manschappen, WEERBERICHT Morgen alnemende vors! Tot morgenavond verwacht De Bilt; Aanvankelyk op vele plaatsen nog weinig bewolking met mistbanken en matige, hier en daar strenge vorst. Later meer bewolking met styging van temperatuur tot nabij het vriespunt, in het uiterste Noorden van het land tot lichte dooi en hoofdzakelijk in de Oostelijke provneies kans op enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: Zon 8.4616.30 uur; Maan 14,016.16 uur. 24 December V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1